Najnowsze wpisy, strona 148


lis 23 2017

Czy grunty pod budowę mieszkań drożeją...


Komentarze: 0

 Którzy deweloperzy planują zakup gruntów inwestycyjnych? Jaka jest obecnie dostępność  działek? Czy ziemia drożeje? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl  

Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Polnord S.A.

Polnord posiada największy bank ziemi wśród polskich deweloperów notowanych na giełdzie, więc na spółce nie ciąży presja szybkiego pozyskiwania gruntów pod inwestycje. To sprawia, że komunikowany przez rynek spadek dostępności działek budowlanych nie jest dla nas problemem. Jednocześnie aktywnie wyszukujemy nieruchomości w atrakcyjnych punktach największych aglomeracji.

Obecnie obserwujemy stabilny wzrost wycen gruntów inwestycyjnych w głównych miastach, szacowany na 20-30 proc. w stosunku rocznym oraz 10-15 proc. wzrost w mniejszych ośrodkach. Wzrost cen jest w dużej mierze spowodowany dużą konkurencją wśród deweloperów oraz stale rosnącą sprzedażą mieszkań. Wiąże się to ze zmniejszoną dostępnością gruntów.

W orbicie zainteresowań spółki znajdują się działki o przejrzystej sytuacji prawnej, wolne od roszczeń, objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, najchętniej z pozwoleniem na budowę. Przykładem nieruchomości, jakich poszukujemy jest zakupiona w tym roku działka w Gdańsku Stogach, położona tuż przy plaży, na której wybudujemy apartamenty wakacyjne.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Cały czas poszukujemy nowych atrakcyjnych działek pod budowę nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. W związku z zakupem 51 proc. akcji mLocum chcemy zapewnić klientom zdywersyfikowaną ofertę na wszystkich, największych rynkach. Dlatego planujemy dalsze zakupy gruntów we Wrocławiu i Krakowie oraz uzupełnienie banku ziemi mLocum w Łodzi, Poznaniu i Trójmieście. Ceny ofertowe gruntów w ostatnim roku wzrosły, natomiast ceny transakcyjne działek są zawsze kwestią indywidualnych negocjacji.

Małgorzata Ostrowska, członek Zarządu oraz dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Nieustannie obserwujemy rynek gruntów, a szczególnie miasta, w których działamy, tj. Warszawę, Szczecin, Gdynię, czy Katowice, jak również Gdańsk, gdzie w ostatnim czasie podpisaliśmy umowy przedwstępne i Kraków, w którym zakupiliśmy nową nieruchomość.

Dostępność atrakcyjnych działek w przypadku Warszawy spada. Jeżeli chodzi o ceny gruntów inwestycyjnych, widoczny jest ich wzrost, co wynika m.in. z wysokiego popytu na ziemię.  Działki w atrakcyjnych lokalizacjach z planem zagospodarowania cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem deweloperów.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Spółka na bieżąco uzupełnia portfel nieruchomości, celem utrzymania pozycji jednego z największych deweloperów w Polsce. Zachowanie przyzwoitego banku ziemi nie jest jednak łatwe. Od około 5 lat mamy do czynienia z dużym popytem na rynku mieszkań. To sprawia, że deweloperzy są mocno aktywni na rynku gruntów. Sytuacji rynkowej nie pomogło też wprowadzone w 2016 roku ograniczenie w zakresie obrotu gruntami rolnymi.

W związku z nie do końca jasnymi planami programów mieszkaniowych wstrzymana została również część sprzedaży gruntów należących do spółek Skarbu Państwa.

 

To wszystko sprawia, że rynek gruntów inwestycyjnych jest mocno zawężony, przez co ceny działek wyraźnie wzrosły, osiągając często poziom sprzed ostatniego kryzysu.

I właśnie wzrost cen działek nieco pomógł podaży w ostatnich miesiącach. Właściciele, którzy nie myśleli wcześniej o zbyciu gruntów, w związku ze wzrostem cen, wystawiają swoje nieruchomości na sprzedaż. Nowe oferty, zwłaszcza te najbardziej atrakcyjne, szybko znajdują nabywców.

 

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

 

W ostatnim czasie udało nam się rozszerzyć bank ziemi o kilka nowych działek w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, w tym m.in. przy ulicy Grzybowskiej w Śródmieściu Warszawy oraz przy ulicy Omulewskiej na Grochowie, gdzie planujemy etapowany projekt na niemal 500 mieszkań.

Pracujemy w tej chwili nad zabezpieczeniem kolejnych gruntów, cały czas intensywnie poszukując nowych działek. Muszę jednak przyznać, że już od dłuższego czasu działki inwestycyjne pod zabudowę wielorodzinną znacząco drożeją, a oczekiwania właścicieli gruntów w większości nie przystają do realnych cen mieszkań na rynku i potencjału inwestycyjnego oferowanych gruntów. Stąd coraz mniejsza możliwość znalezienia racjonalnych propozycji.

Mimo bardzo gwałtownego wzrostu cen działek, rynek nie wykazuje jednak tendencji do  przerzucania różnicy w cenie gruntu na nabywcę, co podobnie jak kilka lat temu, spowodowałoby niekontrolowany wzrost cen mieszkań i szybkie załamanie rynkowe.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Pomimo banku ziemi, jaki przez lata zgromadziliśmy, musimy nieustannie poszukiwać nowych gruntów. Spowodowane jest to tym, że w ostatnich latach procedury administracyjne związane z rozpoczynaniem nowych inwestycji trwają dłużej niż budowa. Tak więc cały czas musimy mieć jakąś inwestycję w przygotowaniu.

Jeżeli chodzi o dostępność działek nie widzimy wielkiej różnicy. Obserwujemy jednak znaczny wzrost cen. Przy czym, nie jesteśmy w stanie oszacować procentowego wzrostu cen, bowiem nawet w granicach Warszawy cena działki w przeliczeniu na możliwy do zrealizowania PUM waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Zdarzyło nam się jednak rezygnować z ofert, ponieważ możliwe do uzyskania ceny w danej lokalizacji w porównaniu z kosztami budowy sprawiały, że realizacja inwestycji traciła sens.

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper

Dostępność działek w dużych miastach spada z każdym rokiem. W centrum i jego pobliżu jest coraz mniej gruntów pod zabudowę mieszkaniową i między innymi z tego względu ich ceny są coraz wyższe. Wpływ na stawki mają też zaostrzone przepisy o handlu ziemią rolną, coraz mniejsze możliwości zakupu działek od Skarbu Państwa, spowodowane programem Mieszkanie Plus, plany rządu dotyczące wydawania warunków zabudowy, duża konkurencja przy zakupie ziemi, skomplikowana sytuacja prawna niektórych gruntów, czy wysoki popyt na rynku wymagający od deweloperów szybkiego podejmowania decyzji. To skutkuje odczuwalnym wzrostem cen gruntów w największych miastach w Polsce.

Lokum Deweloper koncentruje się na nieruchomościach w centralnych lokalizacjach, bo takie oczekiwania mają nasi klienci. Stale obserwujemy rynek gruntów we Wrocławiu i Krakowie, poszukując ciekawych nieruchomości pod kolejne inwestycje. Analizujemy otrzymane oferty zakupu pod względem zgodności ze strategią firmy, która zakłada realizację dużych osiedli w atrakcyjnych i dobrze skomunikowanych lokalizacjach.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Nieustannie poszukujemy gruntów pod budowę nowych inwestycji, jednak ich dostępność znacząco spadła. Jest to związane z coraz mniejszą liczbą działek pod zabudowę wielorodzinną w mieście. To z kolei przynosi wzrost cen gruntów inwestycyjnych od kilku do kilkunastu procent.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Nieustannie poszukujemy gruntów, aby móc realizować kolejne inwestycje. Interesują nas szczególnie atrakcyjne lokalizacje na terenie Warszawy. Mamy przeznaczone na ten cel kilkadziesiąt milionów złotych. Jesteśmy gotowi do rozmów na temat zakupu atrakcyjnych działek.

Deweloperzy biją wciąż kolejne rekordy sprzedaży i mają ogromne apetyty na zakup działek. Sprzedający widząc duży popyt podnoszą ceny gruntu. Szczególnie w Warszawie o najlepsze lokalizacje bywa coraz trudniej. Przystępując do przetargów należy liczyć się z tym, że cena wyjściowa będzie znacząco przebita. Przykładem może być zakupiona przez nas działka na warszawskich Bielanach przy ulicy Przy Agorze 6, gdzie pokonaliśmy jedenaście firm i zapłaciliśmy za działkę ponad dwa razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza.

Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Prowadzimy i planujemy realizacje deweloperskie w ramach zasobów Grupy. Dostępność działek, szczególnie tych w atrakcyjnych lokalizacjach, spada nieznacznie, ale stale. W naszym przypadku zasadniczy wpływ na to mają kwestie prawne, uregulowania ustawowe, pozostawione od lat 90 tych w kształcie nieprzystającym do dzisiejszych potrzeb.

Sztandarowym przykładem hamulca jest oczywiście brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Znaczne utrudnienia w przywracaniu poprzemysłowych nieruchomości do pełnoprawnych struktur miast powodują także przepisy umożliwiające miastom komunalizację gruntów Skarbu Państwa, co skutkuje długoletnim zawieszeniem tytułu prawnego i w konsekwencji wstrzymaniem decyzji o inwestowaniu.

Kwestia ceny gruntów inwestycyjnych jest zależna od ich dostępności i otoczenia, w tym prawnego. Skoro zauważalne jest zmniejszenie dostępności atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych, jasną sprawą jest, że te które pozostaną w obrocie, uzyskają wyższą cenę.

Ewelina Krosta, reprezentująca WAN S.A.

Firma cały czas się rozwija i poszukuje gruntów inwestycyjnych. W dużych miastach trudno obecnie znaleźć ciekawe tereny. 

Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment

Nasza firma nieustannie poszukuje atrakcyjnych działek zarówno w Krakowie, Katowicach, jak i we Wrocławiu. Niestety takich nieruchomości jest coraz mniej i są coraz droższe. Można przyjąć, że za każdy metr kwadratowy gruntu trzeba zapłacić teraz więcej nawet o 300 zł.

 

Opracowanie:

Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl

Więcej informacji: info@dompress.nieruchomosci.pl

dompress : :
lis 22 2017

Centrum Warszawy przesuwa się na zachód


Komentarze: 0

Rosnące w okolicy ronda Daszyńskiego, nowe centrum biznesowe to także jedno z najatrakcyjniejszych w Warszawie miejsc do zamieszkania

 

Intensywna zabudowaobszaru w pobliżu warszawskiego ronda Daszyńskiego przyniosła już wyraźną zmianę charakteru tego rejonu miasta. A wciągu najbliższych kilku lat będziemy mogli obserwować jak pogranicze Śródmieścia i Woli staje się reprezentacyjnym, stołecznym City. Obecnie ten obszar to wielki plac budowy, gdzie realizowane są zarówno szeroko zakrojone inwestycje mieszkaniowe, jak i największe inwestycje biurowe w historii polskiego rynku nieruchomości.    

Mieszana zabudowa

Szeroka rozbudowa bliskiej Woli, graniczącej ze Śródmieściem, od Mirowa do Muranowa i na zachód do alei Prymasa Tysiąclecia sprawia, że ten kwartał miasta staje się także popularnym miejscem do zamieszkania. Dużym atutem tego obszaru jest zabudowa mieszana. W większości realizowane są tu projekty o różnorodnych funkcjach, dzięki czemu powstaje zrównoważona pod względem urbanistycznym przestrzeń miejska. Synergia funkcji mieszkaniowej, biurowej, handlowo-usługowej, gastronomicznej i rozrywkowej gwarantuje, że ta część miasta będzie żyła swoim, własnym życiem, niezależnie działalności biurowców.    

Rosnące zainteresowanie tym rejonem Warszawy ma związek przede wszystkim z dużym przyrostem nowych miejsc pracy w nowoczesnych biurowcach oraz rozbudową drugiej linii metra. Te czynniki podbijają aktywność nabywców, którzy kupują mieszkania w powstających w tej lokalizacji inwestycjach, w dużej mierze z przeznaczeniem na wynajem. Wzrost zainteresowania bliską Wolą wpłynął na ceny usytuowanych tu nieruchomości, które w okresie ostatnich trzech lat poszły w górę o kilkanaście procent. To także efekt wyższego standardu inwestycji, jakie zwykle realizowane są na obszarach śródmiejskich.  

Rewitalizacje zabytków

Deweloperzy z respektem podchodzą do historycznych zabudowań, które ocalały w tym rejonie miasta. W mieszkaniowo-biurowym projekcie Browary Warszawskie realizowanym przy Grzybowskiej zrewitalizowane zostaną trzy zabytkowe budynki i odsłonięte XIX wieczne piwnice dawnego browaru Haberbusch & Schiele. Kilka zabytkowych hal fabryki Norblina zostanie odrestaurowanych również przy budowie wielofunkcyjnego projektu ArtN przy ulicy Żelaznej.   

Przy Dzielnej i Pawiej firma Ochnik Development wyremontowała zaś zabudowania dawnej fabryki tabacznej Noblesse. W inwestycji Dzielna 60 powstały ekskluzywne biura loftowe. Druga, mieszkaniowa część projektu obejmuje realizację inwestycji: Dzielna 64, oferującej apartamenty i Studio Centrum, w której można kupić lokale o średniej powierzchni 25 mkw.  Inwestycje mieszkaniowe tworzą z kompleksem biurowym komplementarną całość, którą uzupełni pasaż handlowo-usługowy z gastronomią, zaplanowany przy przedłużonej ulicy Bellottiego. W ten sposób deweloper planuje podnieść funkcjonalność całej inwestycji, a tym samym wartość inwestycyjną nieruchomości.   

 

Projekty wielofunkcyjne

 

Kolejnym projektem mieszkaniowym usytuowanym w pobliżu ronda Daszyńskiego, który realizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów komercyjnych jest Mennica Residence, obok, której powstaje Mennica Legacy z wieżami biurowymi. Innym tego typu przedsięwzięciem jest kompleks biurowy Karolkowa 30, obok którego usytuowane są budynki inwestycji mieszkaniowych Grzybowska 85 i Metropoint. Niedaleko, przy ulicy Towarowej i Prostej inwestor przygotowuje też do budowy dwie 30 piętrowe wieże mieszkalne, w których znajdzie się około 900 lokali.     

 

Mieszkań po obu stronach Okopowej buduje się teraz nie mało, bo zapotrzebowanie na nie jest ogromne. W prawie 40 budynkach biurowych, które znajdują się obecnie na tym terenie zatrudnionych jest ponad 55 tys. pracowników, a szacuje się, że w ciągu następnych 5 lat, kiedy oddane zostaną nowe biurowce, ich liczba wzrośnie do około 115 tysięcy. W 2021 roku łączna podaż powierzchni biurowych w nowym, warszawskim centrum biznesowym skupionym w pobliżu ronda Daszyńskiego sięgnie miliona mkw. Tyle, ile wynoszą aktualnie zasoby Służewca Przemysłowego, które jest największym zagłębiem biurowym w Polsce.

 

Inwestycje z ogromnym rozmachem

 

Na obszarze zachodniego centrum w budowie jest kilka spektakularnych projektów biurowych, w tym m.in. Warsaw Hub (80 tys. mkw.), Generation Park (79 tys. mkw.), Spark (67 tys. mkw.), Spinnaker (55 tys. mkw.), czy Mennica Legacy Tower (61 tys. mkw.), Skyliner (43 tys. mkw.). Ponadto, przy Chmielnej i alei Jana Pawła II w kompleksie Varso (145 tys. mkw.) powstaje 310 metrowa wieża biurowa, która będzie najwyższym budynkiem w Polsce.  

 

Wraz z dużymi obiektami biurowymi kreowana jest tu także atrakcyjna przestrzeń publiczna. Wokół biurowców powstają skwery, place i zieleńce, pasaże z ogródkami restauracyjnymi i miejscami przeznaczonymi do rekreacji. Pierwowzorem takiego podejścia do zagospodarowywania otoczenia biurowców był kompleks Warsaw Spire, koło którego stworzony został Plac Europejski. Za tym przykładem poszła aranżacja innych inwestycji.  

 

Atrakcyjna przestrzeń miejska

 

Przy kompleksie Spark na tzw. Serku Wolskim, u zbiegu ulicy Okopowej i alei Solidarności oddany został plac CytryNowy, który stanie się częścią parku linearnego z trampolinami posadzkowymi, mgiełką wodną i intensywną zielenią. Obok sąsiedniego projektu Generation Park zaaranżowany został park kieszonkowy z mini galerią prac kreatywnych i miejscem, gdzie można będzie spróbować kuchni z różnych stron świata.

Z kolei w pobliżu planowanego przy Towarowej nowego centrum handlowego, które ma powstać w miejscu obecnego CH Jupiter, ma zostać odtworzony Plac Kazimierza Wielkiego, który istniał w tym miejscu przed wojną.

 

Autor: Ochnik Development

dompress : :
lis 21 2017

Nowa jakość przestrzeni biurowej w industrialnych...


Komentarze: 0

 Wyjątkowo licznie rewitalizowane obecnie warszawskie, historyczne obiekty industrialne przynoszą niepowtarzalną przestrzeń biurową, która jest ekskluzywnym uzupełnieniem oferty rynkowej        

Wspólnym mianownikiem zabudowań industrialnych, które przechodzą teraz w Warszawie proces rewitalizacji jest świetna, prestiżowa lokalizacja. Odnawiane obecnie historyczne, najczęściej zabytkowe obiekty usytuowane są w centralnym obszarze miasta i miejscach strategicznych pod względem komunikacyjnym. Stąd, jak przyznają eksperci firmy doradczej Walter Herz,  duże zainteresowanie deweloperów tego typu inwestycjami.

Budynki dawnych  fabryk i zakładów przemysłowych, które po modernizacji zyskują nowe życie projektowane są przeważnie jako kompleksy wielofunkcyjne, zauważają specjaliści. Takie inwestycje realizowane są teraz głównie w Śródmieściu, na bliskiej Woli i Pradze, wskazują doradcy Walter Herz. Przyznają, że tego typu projekty mają licznych zwolenników wśród najemców, którzy poszukują niekonwencjonalnych powierzchni.           

Praski Koneser i Bohema

Jednym z najdłużej realizowanych warszawskich inwestycji, opartych na rewitalizacji zabytkowych obiektów industrialnych jest Centrum Praskie Koneser.  Rewitalizacja zabudowań dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek, usytuowanych na 5-hektarowym terenie przy ulicy Ząbkowskiej na starej Pradze, przebiega etapami. W skład Konesera wchodzą, zarówno budynki mieszkalne, jak i komercyjne. Kompleks oferuje powierzchnię handlowo-usługową, eventowo-wystawienniczą, gastronomiczną i kulturalną, a także ponad 25 tys. mkw. powierzchni biurowej. Ponadto w zrewitalizowanym budynku dawnej destylarni w przyszłym roku ma zostać otwarty hotel Moxy Warsaw Praga ze 140 pokojami.

Także na Pradze przy ulicy Szwedzkiej na starcie budowy jest długo zapowiadana Bohema, która łączyć będzie funkcję mieszkaniową, usługową, handlową, biurową, kulturalną i społeczną. Projekt obejmie rewitalizację zabudowań XIX wiecznej fabryki Polleny, które uzupełnią nowe budynki. Na terenie fabryki powstać ma kilkaset mieszkań i ponad 14 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni komercyjnej, która znajdzie się w historycznych budynkach Warzelni, Kotłowni i Glicerynowni.

W ocenie specjalistów Walter Herz, praskie inwestycje stanowią ciekawą propozycję rynkową ze względu na niepowtarzalny klimat przedwojennych zabudowań, ale również znakomite położenie w dobrze skomunikowanych punktach miasta, w pobliżu stacji drugiej linii metra.

Browary Warszawskie, Norblin i Elektrownia Powiśle w warszawskim centrum

W ścisłym centrum Warszawy, u zbiegu Grzybowskiej i Wroniej na terenie dawnych Browarów Warszawskich w ciągu najbliższych kilku lat powstanie zaś tysiąc mieszkań, biura, sklepy, restauracje i mały browar. Multifunkcyjna inwestycja prowadzona jest na obszarze, na którym w XIX wieku działały browary firmy Haberbusch i Schiele, a po wojnie Browary Warszawskie. Ocalałe, zabytkowe zabudowania, m.in. budynek dawnej warzelni i piwnice, w których leżakowało piwo zostaną odrestaurowane. Inwestycja poza mieszkaniami, przyniesie 4 tys. mkw. powierzchni usługowej i 50 tys. mkw. powierzchni biurowej w dwóch kaskadowych biurowcach od strony ulicy Grzybowskiej.   

Przy Żelaznej na stracie budowy jest zaś, przygotowywana do realizacji od ośmiu lat, inwestycja ArtN, w której również znajdzie się unikalna powierzchnia komercyjna. W 11 zabytkowych halach dawnej fabryki Norblina inwestor zamierza odtworzyć przedwojenny klimat budynków. Projekt dostarczy ponad 64 tys. mkw. powierzchni biurowej, usługowo-handlowej i kulturalnej. Atrakcją kompleksu będzie uliczka, tworząca otwartą przestrzeń publicznąze sklepami, galeriami, kawiarniami i restauracjami oraz muzeum.

Ponadto, w miejscu byłej Elektrowni Powiśle pomiędzy ulicami: Dobrą, Leszczyńską, Wybrzeżem Kościuszkowskim i Zajęczą realizowana jest też obecnie inwestycja EC Powiśle. Przedsięwzięcie obejmie rewitalizację cennych, zabytkowych zabudowań dawnej elektrowni, które połączone zostaną z nowymi budynkami. EC Powiśle dostarczy ponad 10 tys. mkw. powierzchni handlowej, trzy budynki biurowe klasy A o łącznej powierzchni 23 tys. mkw., butikowy hotel i apartamenty na wynajem. Budynek elektrowni działającej od 1904 roku przekształcony zostanie w pasaż handlowy.    

Do udanych warszawskich projektów, opartych na modernizacji historycznych budynków eksperci Walter Herz zaliczają również odrestaurowaną Halę Koszyki, która świetnie wpisała się w krajobraz Warszawy jako jeden z najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców miasta konceptów kulinarnych. W ramach projektu odnowiony został historyczny budynek położony przy Koszykowej, który zachował wiele oryginalnych elementów konstrukcyjnych oraz wykończeniowych. Nowoczesne budynki, które powstały w ramach realizacji tej inwestycji, oferują dodatkowo 11 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy A.   

Ciekawym przykładem warszawskiej rewitalizacji, według specjalistów Walter Herz, jest też biurowiec Karolkowa Business Park, w którego nowoczesną, szklaną fasadę wpisane zostały fragmenty historycznych murów dawnej fabryki Philipsa. Oddany dwa lata temu, położony u zbiegu ulic Grzybowskiej i Karolkowej budynek klasy A dostarczył 17, 6 tys. mkw. powierzchni całkowitej.  

 

Autor: Walter Herz 

dompress : :
lis 15 2017

Jakie osiedla wybierają single


Komentarze: 0

Które inwestycje mieszkaniowe najbardziej odpowiadają singlom? Czym się charakteryzują? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl  

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Dla singli ważne jest, aby nieruchomość współgrała z prowadzonym przez nich stylem życia. Dużym powodzeniem cieszą się mieszkania w osiedlach społecznych, które umożliwiają załatwianie codziennych spraw w bezpośredniej okolicy. Szeroki dostęp do usług, baza rekreacyjna obejmująca np. osiedlowy klub fitness, czy własne boiska i sprawne połączenie z centrum to duży atut dla tej grupy nabywców. Podobnie jak inwestycje w samym centrum, jak np. River Point, zapewniające pełną ofertę miasta na wyciągnięcie ręki. W pierwszych dniach sprzedaży obserwujemy również duże zainteresowanie kawalerkami w Browarach Wrocławskich, projekcie zlokalizowanym w sercu Wrocławia w otoczeniu zabytkowej architektury poprzemysłowej.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.

Single stanowią większość wśród klientów, którzy zainteresowani są małymi, jednopokojowymi mieszkaniami. Spośród nich da się wyróżnić kilka grup. To na przykład osoby, które w perspektywie kilku lat planują założenie rodziny i późniejszą odsprzedaż mieszkania z zyskiem, by zainwestować pozyskane środki w większą nieruchomość. Często małe mieszkania są kupowane przez rodziców dla studiującego dziecka. Tacy nabywcy wychodzą ze słusznego założenia, że zakup mieszkania to lepsza inwestycja niż wynajmowanie stancji bądź pokoju w akademiku. Wśród naszych wszystkich klientów, większość stanowią jednak młode małżeństwa i rodziny, które poszukują większych lokali.

Małgorzata Ostrowska, członek Zarządu oraz dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Single najczęściej wybierają warszawskie osiedla Bliska Wola i Zielona Dolina. W tych inwestycjach oferujemy lokale cieszące się powodzeniem singli, tj. 22 metrowe kawalerki i mieszkania dwupokojowe o powierzchni około 40 mkw. z funkcjonalnym układem pomieszczeń. Inwestycja Bliska Wola oddalona jest zaledwie 12 minut drogi od centrum miasta, dlatego wybierana jest przez osoby dynamiczne, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową i chcą korzystać z uroków nocnego życia w Warszawie. Osiedle Zielona Dolina zlokalizowane jest na Białołęce, słynie z terenów zielonych, stąd zainteresowanie tą inwestycją wśród osób ceniących sobie spokój i chętnie spędzających czas na świeżym powietrzu.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Trudno jednoznacznie wskazać, jakim rodzajem projektów najbardziej interesują się single, bo to szeroka grupa kupujących. Mogą to być osoby zaczynające samodzielne życie, które z uwagi na ograniczone środki i zdolność kredytową, kupują mieszkania możliwie najtańsze, w projektach znacznie oddalonych od centrum. Są to również studenci, którym mieszkania kupują rodzice, często w inwestycjach zlokalizowanych w centrum miasta.

Wspólnym mianownikiem na pewno jest rodzaj mieszkania, jakie kupuje singiel. Jest to lokal możliwie mały, kompaktowy, dzięki czemu jego cena całkowita jest atrakcyjna, a rata kredytu niższa od kosztu najmu.

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper

Single poszukują inwestycji, które dokładnie odpowiadają ich potrzebom. Te grupę interesuje lokalizacja w pobliżu centrum, dostęp do komunikacji miejskiej docierającej w różne części miasta, możliwość łatwego korzystania z oferty kulturalnej, edukacyjnej, medycznej, czy biznesowo-gospodarczej. Nasze osiedla właśnie tym się wyróżniają, dlatego obserwujemy stałe zainteresowanie mieszkaniami we wszystkich naszych krakowskich i wrocławskich inwestycjach ze strony takich nabywców. Single poszukują lokali o mniejszych metrażach, kawalerek i mieszkań dwupokojowych z aneksem kuchennym lub osobną kuchnią.  

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Według naszych obserwacji, najczęściej wybieraną inwestycją przez singli jest warszawskie osiedle Kolska od Nowa:). W mojej ocenie, na popularność w tej grupie odbiorców wpływa na pewno lokalizacja w sercu miasta, dająca duże poczucie swobody i wolności, co jest silnym atrybutem dla tego segmentu klientów.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Z naszego doświadczenia wynika, że w Warszawie single najczęściej wybierają inwestycje w lokalizacjach blisko centrum lub w sąsiedztwie dzielnic biurowych, zapewniające dobrą komunikację, aktywny wypoczynek, bliskość centrów rozrywki, czy klubów sportowych.

Katarzyna Dąbrowska, Senior Marketing Manager w Nexity Polska

Nasze analizy pokazują, że dla młodych osób, które planują zakup mieszkania w pojedynkę, ważne są takie czynniki, jak wielkość i rozkład lokalu, jego cena oraz świetne skomunikowanie ze strategicznymi punktami Warszawy. Istotny jest też dogodny dojazd
do pracy i centrum miasta oraz sąsiedztwo przestrzeni rekreacyjnej i usługowej. Takimi atutami charakteryzuje się nasza inwestycja NextUrsus w Ursusie, gdzie oferujemy mieszkania średnio w cenie 6500 zł/mkw. Inwestycja cieszy się dużym zainteresowaniem singli, bo zapewnia dogodne połączenie z centrum stolicy i z zagłębiem biurowym na Służewcu, a przy tym przyciąga różnorodnością metraży i funkcjonalnym układem lokali, które łatwo dopasować do indywidualnych możliwości finansowych. Nie bez znaczenia jest fakt, iż jest to projekt SMART. Przyszli mieszkańcy znajdą tu m.in. system Smart Home, ławki multimedialne, rozwiązania energooszczędne i strefę fitness.

 

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates

W każdej z dotychczas zrealizowanych przez nas inwestycji największą popularnością wśród singli cieszyły się kawalerki. Mówiąc o singlach, mamy na myśli m.in. studentów, którym zakup mieszkania w zdecydowanej większości finansują rodzice. Inwestycje na warszawskim Mokotowie, Woli, czy Żoliborzu zlokalizowane są w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej oraz punktów handlowo-usługowych, co wpływa na wyższy komfort życia.

Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

W naszych, warszawskich inwestycjach młodzi ludzie znajdą niewielkie, bardzo funkcjonalne  mieszkania, które bardzo szybko znikają z oferty, najczęściej w pierwszych tygodniach od uruchomienia procesu sprzedaży. Zarówno w projekcie Miasto Wola, jak i w Stacji Kazimierz, klienci mają możliwość wyboru mieszkania o powierzchni od trzydziestu kilku do ponad pięćdziesięciu pięciu mkw., dzięki czemu precyzyjnie dopasowują powierzchnię mieszkania do swoich potrzeb. Staramy się dywersyfikować ofertę pod kątem powierzchni, przy jednoczesnym zachowaniu ich wysokiej funkcjonalności i potencjału aranżacyjnego.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Single najczęściej wybierają tę inwestycję, w której mogą jeszcze kupić nieduże mieszkania. Dotychczas najszybciej wybór kompaktowych lokali kończył się w prowadzonej etapami inwestycji Na Sokratesa na warszawskich Bielanach ze względu na bliskie położenie od stacji metro Młociny oraz dużą ilość terenów zielonych. Single cenią sobie bardzo dobre połączenia komunikacyjne z centrum oraz pozostałymi dzielnicami Warszawy. Dlatego obecnie największym zainteresowaniem wśród tej grupy cieszy się realizowana na Żoliborzu inwestycja Krasińskiego 58. W ofercie znajdują się jeszcze najbardziej pożądane przez singli powierzchnie mieszkań. Inwestycja przyciąga swym kameralnym charakterem, usytuowaniem w sąsiedztwie zieleni, spokojem, a lokalizacja osiedla nieopodal miejsc rozrywki, kultury i CH Arkadia jest dodatkowym atutem.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service

Single najczęściej wybierają mieszkania jednopokojowe lub mniejsze lokale dwupokojowe o powierzchni około 35 mkw. w inwestycjach nieco oddalonych od centrum miasta jak np. Piasta Park II, ale z dobrze rozwiniętą infrastrukturą komunikacyjną. Znamy jednak przypadki, kiedy single inwestują w droższe, w pełni komfortowe mieszkania, które mogą zagwarantować więcej niż loft w centrum miasta. W ofercie mamy dla nich m.in. Apartamenty Sowiniec przy ulicy Wiosennej w Krakowie. Nowoczesne mieszkania wyróżniają ogrody w stylu japońskim oraz przeszklony dach. W ofercie tego projektu został już ostatni apartament.

 

Opracowanie:

Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl

Więcej informacji: info@dompress.nieruchomosci.pl

dompress : :
lis 10 2017

Deweloperzy budują dokładnie tyle mieszkań,...


Komentarze: 0

Na rynek wchodzi coraz więcej mieszkań i coraz więcej jest kupowanych

Na rynku nowych mieszkań podaż i popyt balansują na jednym poziomie. W ciągu ostatnich dwóch kwartałów tego roku w sześciu największych miastach w Polsce deweloperzy wprowadzili do oferty podobną ilość mieszkań, jaką sprzedali.

Choć z kwartału na kwartał na rynek wchodzi więcej mieszkań, produkcja pozwala tylko na bieżąco uzupełniać ofertę, bo chętnych do zakupu stale przybywa. Firmy deweloperskie notują rekordowe wyniki sprzedaży. Największym katalizatorem popytu są niskie stopy procentowe, które wypychają kapitał zgromadzony w bankach na rynek nieruchomości.            

Rekord podażowy i sprzedażowy

W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi zarówno w drugim, jak i trzecim kwartale br. do nabywców trafiło łącznie po 17,5 tys. mieszkań. Wyniki sprzedaży  po dziewięciu miesiącach br., które są o jedną czwartą lepsze niż przed rokiem, pozwalają zakładać, że rok 2017 zamknie się jeszcze lepszym wynikiem niż rekordowy pod tym względem rok ubiegły.

Na uwagę zasługuje fakt, że od października 2016 roku do końca września 2017 roku w sześciu największych miastach sprzedane zostało najwięcej mieszkań w całej historii polskiego rynku deweloperskiego. Jeśli weźmiemy pod uwagę cztery ostatnie kwartały z rzędu rekord został pobity również pod względem ilości, jakie deweloperzy wprowadzili na główne rynki w Polsce.   

Zmiana standardu wprowadzanych projektów

Hossa w mieszkaniówce trwa już od tak dawna, że zdążyliśmy się już do niej przyzwyczaić. W odróżnieniu od poprzedniego boomu nie przyniosła jednak dużych podwyżek cen. Jak zaznacza Tomasz Sadłocha z Ochnik Development, pomimo ogromnego popytu stawki ofertowe na rynku deweloperskim rosną powoli. - Lekkie wzrosty średnich cen w ostatnich miesiącach wynikają przede wszystkim ze zmiany struktury oferty rynkowej. Do sprzedaży wchodzi mniej ekonomicznych lokali w standardzie podstawowym, które budowane były z myślą o klientach korzystających z dopłat w programie MdM. Na rynek trafia teraz więcej mieszkań w wyższym standardzie i dobrze zlokalizowanych lokali o małych metrażach skierowanych do inwestorów, w przypadku których stawki za metr są nieco wyższe – przyznaje Tomasz Sadłocha.

Przykładem takich inwestycji są także projekty Dzielna 64 i Studio Centrum, które Ochnik Development prowadzi na warszawskim Muranowie. – To rejon, który teraz rozwija się najdynamiczniej w Warszawie, nie tylko jeśli chodzi o sektor mieszkaniowy, ale także komercyjny. W okolicy ronda Daszyńskiego rośnie nowe centrum biznesowe Warszawy. Stąd przewaga inwestorów wśród naszych klientów. Większość z nich decyduje się na zakup mikro-apartamentów w Studio Centrum, które są do nabycia w cenie od 180 tys. zł netto – informuje Tomasz Sadłocha. 

Ceny w górę

Średnie ceny mieszkań deweloperskich w Warszawie wzrosły w ostatnich miesiącach do poziomu 8,5 tys. zł/mkw. Jednak zmiana profilu projektów mieszkaniowych wchodzących na rynek odbiła się najbardziej na stawkach ofertowych w Trójmieście, które w ciągu ostatniego roku skoczyły o ponad 20 proc. Przeciętne ceny mieszkań, które są tam budowane przebiły już średnią stawkę dla Warszawy i wynoszą 8,6 tys. zł/mkw.

W najbliższym czasie można się spodziewać dalszych wzrostów cen budowanych mieszkań. Przemawiają za tym rosnące koszty zakupu gruntów inwestycyjnych, których dostępność jest coraz bardziej ograniczona. Coraz droższe są również koszty budowy, w tym materiałów i robocizny.

 

Autor: Ochnik Development

 

Więcej wiadomości na http://ochnikdevelopment.pl/

dompress : :