Archiwum październik 2015


paź 27 2015 Ile potrwa boom w mieszkaniówce?
Komentarze: 0

Jak długo utrzyma się dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym? Czy w najbliższym czasie popyt zmaleje? Co może ostudzić zapał kupujących? Portal nieruchomości Dompress.plprezentuje opinie firm deweloperskich na temat przyszłości rynku.     

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Zmiana trendu na rynku może mieć miejsce w przypadku wzrostu stóp procentowych, jak również ograniczenia dostępności kredytów hipotecznych. W segmencie popularnym średnio 80-90 proc. mieszkań nabywanych jest przy wsparciu kredytowym.  

Nie bez znaczenia będzie również wzrost kosztów kredytu, czy samej inwestycji, co przełoży się na ewentualną podwyżkę cen. Chodzi głównie o większe koszty związane z zakupem działek, budową, czy prowadzeniem zamkniętego rachunku powierniczego.   

W Polsce wciąż brakuje około 1 mln mieszkań, co potwierdzają raporty, ekspertyzy i opinie. Popyt będzie się utrzymywał przez dłuży czas, tym bardziej że obecnie nabywcami mieszkań w dużej mierze są osoby z wyżu demograficznego z lat 80.

Obecny, wysoki poziom sprzedaży na rynku mieszkaniowym wynika przede wszystkim z dostępności kredytów hipotecznych, połączonej ze zwiększoną zdolnością nabywczą kupujących. Bardzo aktywni są także klienci inwestycyjni, szukający alternatywy dla niskooprocentowanych lokat. Na taki stan rzeczy mają wpływ rekordowo niskie stopy procentowe oraz program MdM. Warto zaznaczyć również, że ceny mieszkań są na stabilnym, niezmiennym poziomie od blisko 3 lat.

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates

Wszystko wskazuje na to, że trwający aktualnie boom na rynku mieszkaniowym będzie miał kontynuację. Głównym czynnikiem napędzającym zainteresowanie ofertą deweloperską są niskie stopy procentowe. Z jednej strony, wpływają na niski koszt kredytów hipotecznych, a z drugiej powodują, że osobom posiadającym oszczędności bardziej opłaca się kupić mieszkanie pod wynajem, niż założyć lokatę. Jeśli zainteresowanie najemców pozostanie wysokie, popyt na mieszkania ze strony klientów inwestycyjnych utrzyma się.

Eksperci przewidują, że stopy procentowe pozostaną niezmienione również po wyborze nowego składu Rady Polityki Pieniężnej, który zmieni się na początku przyszłego roku. Ekonomiści spodziewają się też, że polska gospodarka będzie się nadal dynamicznie rozwijać, co powinno sprzyjać optymizmowi klientów i zachęcać do zaciągania kredytów. Czynnikiem ryzyka pozostaje sytuacja polityczna, w tym decyzje nowego rządu. Mimo to wierzę, że dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym utrzyma się co najmniej do połowy 2016 roku.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Rynek jest w tej chwili stabilny, a jego wzrost podyktowany jest realnymi potrzebami. Obecna sytuacja w znacznej mierze jest skutkiem dobrego dopasowania oferty mieszkaniowej dostarczanej na rynek do możliwości i oczekiwań klientów.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

Utrzymanie dobrej sytuacji na rynku nieruchomości zależeć będzie od popytu zgłaszanego ze strony nabywców. Przed nami ostatni kwartał roku, który z reguły odznacza się wzrostem zainteresowania mieszkaniami. Rynek wspierają dodatkowo wprowadzone niedawno zmiany w programie dopłat do kredytów, które spowodowały poszerzenie jego zasięgu. Klienci mają też świadomość, że od stycznia zaciągając kredyt na mieszkanie będą musieli wnieść 15 proc. wkład własny, co może przyspieszyć ich decyzje zakupowe.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Ostatni kwartał roku na rynku nieruchomości mieszkaniowych odznacza się zwykle dużym wzrostem popytu. Tym razem klienci nie tylko korzystają z ostatniej okazji na wzięcie kredytu z 10 proc. wkładem własnym, ale też mogą cieszyć się zmianami w rządowym programie MdM, czy niskimi stopami procentowymi. Grono nabywców zwiększa się również dzięki chęci lokowania oszczędności w nieruchomościach, co nadal według Polaków jest jedną z bezpieczniejszych form lokaty kapitału. Dlatego przewidujemy, że przynajmniej w ciągu dwóch kolejnych kwartałów utrzyma się popyt na mieszkania. Z jednej strony wspierany przez program dopłat, z drugiej przez ofertę deweloperów dostosowaną do potrzeb klientów.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Jest wiele czynników wpływających na dobrą sytuację na rynku deweloperskim. Głównymi elementami kształtującymi poziom zainteresowania zakupem mieszkań jest dostęp do kredytów hipotecznych, wprowadzane przepisy, poziom zarobków nabywców i sama oferta deweloperska. Wydaje się, że najbliższa przyszłość nie przyniesie gwałtownych zmian w segmencie mieszkaniowym.

Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

Rynek mieszkaniowy opiera się głównie na kredytach i jest mocno związany z sytuacją gospodarczą. Jeżeli osoby zainteresowane zakupem mieszkań mają stabilne zatrudnienie i sytuacja gospodarcza jest dobra, szybciej zdecydują się na zakup. Zagrożenie może stanowić ewentualna podwyżka stóp procentowych, czy powtórka z kryzysu światowego. Inne czynniki zdają się nie mieć większego znaczenia. Duży wzrost oferty rynkowej, z jakim mamy do czynienia nie jest jeszcze w stanie zaspokoić potrzeb mieszkaniowych Polaków. Na uwagę zasługuje również fakt, że stabilny polski rynek przyciąga inwestorów z Rosji, Ukrainy i Azji. 

Marcin Zaremba-Śmietański, Główny Analityk - Członek Zarządu Operacyjnego w Grupie Deweloperskiej GEO

Szczyt boomu mamy już za sobą. Obecnie rynek jest ustabilizowany, wyciszenie popytu powinno więc następować powoli. Można tu mówić nawet o kilkuletniej perspektywie. Za nieznacznym spadkiem popytu, który powinniśmy zauważyć w najbliższym czasie, przemawia struktura demograficzna. Można domniemywać, iż znaczna część osób z wyżu demograficznego już zakupiła mieszkanie lub zrobi to w najbliższym czasie. Systematycznie będzie się zmniejszać liczba osób mogących sobie pozwolić na taki zakup, zatem to realne możliwości klientów będą kształtować rynek.

Jednym z kluczowych czynników mających wpływ na wysokie zainteresowanie kupnem mieszkań są ich ceny, które mimo rosnącego popytu, pozostają na stabilnym poziomie. Deweloperzy na rosnący popyt reagują raczej zwiększaniem podaży, a nie podnoszeniem cen.

Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest

Obecnie mieszkania znajdują nabywców, bo stać ich na kredyty, które chętnie udzielane są przez banki. Mam nadzieję, że taka sytuacja potrwa jeszcze długo. Rynek nieruchomości jest obecnie już dość stabilny, co oznacza, że nie grozi nam, ani nagły wzrost, ani spadek cen. Wystarczy spojrzeć na stawki podawane jako limity w programie Mieszkanie dla Młodych, które z kwartału na kwartał są wyższe, ale progres to zaledwie  kilka procent. 

Marta Jagłowska, marketing manager w firmie Marvipol

Zainteresowanie mieszkaniami stale rośnie. Obecnie mamy bardzo dobry czas na zakup mieszkań ze względu na atrakcyjne ceny. Rynkowy boom i jego kontynuacja wiąże się z pewnością m.in. z tym, że mieszkania z rynku pierwotnego są dla kupujących ciekawszą propozycją niż lokale z rynku wtórnego.  Budowane przez deweloperów osiedla z zielenią, własnymi jeziorami oraz terenami rekreacyjnymi wzbogacają istniejącą tkankę miejską.  

Żaneta Bratkowska, reprezentująca Vastbouw Polska

Od początku 2016 roku zamiast 10 proc. wkładu do kredytu banki będą oczekiwać od klientów 15 proc. udziału własnego. Większe wymagania dotyczące wkładu spowodują wzrost zainteresowania programem MdM, w którym pokrywa go dopłata do kredytu. Jednak liczba ofert mieszkaniowych spełniających kryteria rządowego programu jest mocno ograniczona. Utrudnienie w dostępie do kredytów poprzez wprowadzenie wyższego wkładu własnego, ograniczona oferta lokali kwalifikujących się do dopłat  i rosnące ceny mogą spowodować spowolnienie sprzedaży mieszkań.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Dostępność kredytów hipotecznych, konkurencyjna oferta oraz stabilne, niskie stopy procentowe wpływają na rozwój rynku. W najbliższych miesiącach sytuacja nie powinna się zmienić. W obliczu dużej, rynkowej konkurencji kluczowe pozostaje odpowiednie przygotowanie inwestycji mieszkaniowych i dopasowanie projektów do oczekiwań klientów. Mieszkania spełniające kryteria jakości i funkcjonalności, poparte atrakcyjną lokalizacją, zawsze znajdą swoich nabywców. Wraz ze wzrostem podaży zaostrza się jednak konkurencja na rynku i sprzedaż może nieznacznie wyhamować. Dlatego jest niezwykle istotne, by realizować inwestycje adekwatne do sytuacji rynkowej.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki

Więcej informacji dompress.pl

dompress : :
paź 21 2015 Gdzie zamieszkasz ekskluzywnie
Komentarze: 0

Wysoka jakość wykonania, ciekawa architektura i komfortowe rozwiązania. O projekty stworzone dla wymagających klientów zapytał deweloperów portal nieruchomości Dompress.pl.   

 

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Naszym wyjątkowym projektem z pewnością jest Kolska od Nowa. To warszawska inwestycja w segmencie średnim w półhektarowym prywatnym parkiem i doskonałą architekturą. Oferuje ciekawe rozwiązania, jak choćby sieć WI FI na terenie parku. To prawdopodobnie najlepsza oferta na bliskiej Woli w cenach z segmentu średniego. Dzięki aranżacji, udogodnieniom i lokalizacji to propozycja dla wymagających indywidualistów w każdym wieku.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Aktualnie w ofercie Wawel Service dostępne są dwie inwestycje skierowane do bardziej wymagających klientów - krakowskie Apartamenty Sowiniec oraz Osada Czorsztyn zlokalizowana 100 km od Krakowa. W cenie zakupu nieruchomości zapewniamy klientom indywidualny projekt wykończenia i aranżacji wnętrza przygotowany przez najlepszych specjalistów.

Apartamenty Sowiniec to kameralne osiedle składające się z czterech budynków położone w prestiżowej części Krakowa – Woli Justowskiej, która usytuowana jest w odległości kilku kilometrów od krakowskiego rynku. Miejsce otoczone jest Lasem Wolskim z jego najwyższym wzgórzem Sowiniec. Znakiem rozpoznawczym inwestycji są wyjątkowe japońskie ogrody, zaaranżowane w klimacie ekskluzywnego minimalizmu. 

Osada Czorsztyn to kompleks energooszczędnych, luksusowych willi jednorodzinnych, usytuowanych nad brzegiem malowniczego Jeziora Czorsztyńskiego we wsi Mizerna. Z terenu inwestycji rozpościera się niesamowity widok na Tatry, Gorce i Pieniny. Cały teren inwestycji jest ogrodzony. Domy wybudowano w technologii łączącej naturalne materiały, jak: kamień, drewniane bale i futurystyczne szkło.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

Wymagającym klientom w Warszawie dedykujemy mieszkania w Wilanowie oraz na Woli. W samym sercu Miasteczka Wilanów realizujemy przemyślany zespół eleganckich, dopracowanych budynków osiedla Śródmieście Wilanów. Charakteryzuje je kameralna i bardzo nowoczesna zabudowa utrzymana w duchu eleganckiego minimalizmu. Ostatni z pięciu budynków w tej inwestycji zostanie oddany do użytku w 2017 roku.

Na Woli wraz z grupą Waryński realizujemy nowoczesny kompleks mieszkalny Stacja Kazimierz. Wyróżnikami projektu są zróżnicowana wysokość budynków, wysokiej jakości elewacje, eleganckie detale wykończenia oraz odważna kolorystyka. Liczne odniesienia do industrialnej tradycji miejsca nadają inwestycji ciekawy charakter.

W Gdyni, w prestiżowej willowej okolicy w otoczeniu lasów powstaje natomiast Brama Sopocka - kameralne osiedle dwupiętrowych apartamentowców.  W pierwszym etapie inwestycji powstały 54 eleganckie apartamenty o metrażu od 50 do 95 m kw. Klienci znajdą tu rzadkie na rynku lokale z antresolą i tarasem.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Jedne z bardziej luksusowych projektów w naszej ofercie to ekskluzywne, wykończone pod klucz domy w Villa Campina, a także apartamenty i mieszkania w warszawskiej inwestycji Bliska Wola i nadmorskiej Rezydencji Redłowo. Koncepcje architektoniczne inwestycji J.W. Construction charakteryzuje wysoki standard wykończenia i nowoczesna architektura. Liczne przeszklenia nadają bryłom budynków ponadczasowej elegancji. Na terenie inwestycji projektujemy miejsca handlowo-usługowe i tereny rekreacyjne, jak parki, place zabaw, a nawet bulwary z miejscem na ogródki kawiarniane.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Zgodnie ze strategią, LC Corp koncentruje się na budowie i sprzedaży mieszkań dedykowanych dla segmentu popularnego oraz klientów inwestycyjnych. Nie realizujemy i nie planujemy projektów z segmentu premium.

Żaneta Bratkowska, reprezentująca Vastbouw Polska

Klientom, którzy poszukują niepowtarzalnej nieruchomości, zlokalizowanej w spokojnej okolicy, proponujemy dwa projekty niewielkich domów jednorodzinnych, których budowę realizujemy na osiedlu Osówka w obrębie ulicy Miodowej, Tadeusza Piotrowskiego i Koziego Wierchu w Szczecinie. W modernistycznych domach wolnostojących (typ: ULTRA i LONG) o niewielkiej powierzchni użytkowej od 87 do 107 m kw. zaplanowane zostały 4 pokoje. Ich atutem są przeszklenia oraz łagodny i ciepły charakter.  Budowę osiedla realizujemy w szczecińskiej dzielnicy Osów, która cechuje się zróżnicowanym ukształtowaniem terenu oraz niską zabudową. Niewątpliwym walorem jest położenie osiedla na wysokości przekraczającej 110 m n.p.m., co nadaje obszarowi górski charakter. W pobliżu znajduje się Puszcza Wkrzańska i Szczecińska Gubałówka, a dojazd do centrum miasta zajmuje 15 minut.  

Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

Atrakcyjne mieszkanie można nabyć jeszcze w inwestycji Apartamenty TRIO w Warszawie. W sprzedaży mamy kilka ostatnich lokali, a dwa apartamenty o pow. 150 m kw., usytuowane na ostatnich kondygnacjach 17 piętrowej wieży, oferują przepiękny widok na panoramę miasta. Budynek zlokalizowany w Śródmieściu Warszawy, zaprojektowany został przez znakomitych architektów z pracowni Jems.

Osiedle Hubertus położone na warszawskim Mokotowie w sąsiedztwie biurowego Służewca to inwestycja, która jest zieloną enklawą wśród nowoczesnych biurowców. Składa się z 7 budynków, wokół których powstały wewnętrzne pasaże i aleje spacerowe z bogatą zielenią, ławkami i fontannami. W podobnym duchu zostało zaprojektowane gdańskie Wolne Miasto.

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates

W każdym z naszych warszawskich osiedli, zarówno tych już wybudowanych, jak i tych planowanych, przewidzieliśmy pulę mieszkań o podwyższonym standardzie. Są położone na ostatnich piętrach budynków, gdzie mniejsza liczba sąsiadujących mieszkań zapewnia większą prywatność, a z okien roztacza się szeroka panorama. Mają podwyższony strop, a niektóre z nich są dwupoziomowe. Posiadają preinstalowany system klimatyzacji oraz wielkopowierzchniowe okna.

Tego typu lokale o metrażu 71 - 165 m kw. dostępne są w naszym budynku ConceptHouse Mokotów. Prócz dbałości o walory estetyczne projektu architektonicznego zapewniliśmy również wysokiej klasy wykończenie części wspólnych budynku z elementami z kamienia i drewna. Mieszkańcy mają do wyłącznej dyspozycji pomieszczenie wielofunkcyjne, w skład którego wchodzi sala do ćwiczeń, sauna oraz kącik zabaw dla dzieci. Dzięki promocji „Ostateczna wyprzedaż” mieszkania w wysokim standardzie można kupić w cenie od 6750 zł za m kw.

Marcin Zaremba-Śmietański, główny analityk i członek zarządu operacyjnego w Grupie Deweloperskiej GEO

Projektem, który od początku tworzony był z myślą o bardziej wymagających klientach jest Fabryka Czekolady w Krakowie. Kameralne osiedle, które powstaje na terenie dawnej fabryki Wawel ma pięciokondygnacyjną zabudowę, a odpowiednio zagospodarowany teren nadaje osiedlu niepowtarzalny charakter. W każdym z czterech budynków tworzony jest wewnętrzny parking z dwupoziomowymi platformami. Przyszli mieszkańcy będą mogli korzystać z komunikacyjnych łączy światłowodowych i bezprzewodowego internetu oraz znajdującej się na terenie inwestycji oczyszczalni wody, dzięki której będzie można pić wodę prosto z kranu.

Klienci poszukujący mieszkań w wyższym standardzie we Wrocławiu wybierają osiedle Malinowe Zacisze. To kameralny kompleks czterokondygnacyjnych budynków wielorodzinnych, w którym wykorzystane zostały najnowsze technologie wykonania oraz elementy wykończenia w wyższym standardzie, w tym windy, antywłamaniowe drzwi wejściowe, czy zewnętrzne rolety w mieszkaniach parterowych.

Grzegorz Marchel, dyrektor ds. marketingu Lokum Deweloper

Każde z naszych osiedli spełnia potrzeby najbardziej wymagających klientów. Inwestycja Lokum da Vinci, realizowane z dużym rozmachem, powstaje w pobliżu centrum Wrocławia. Centralnym punktem osiedla jest pergola z fontanną, wzorowana na tej, która znajduje się przy Hali Stulecia. Osiedle cechuje się wyjątkową estetyką i architekturą, która wyróżniona została w konkursie „Piękny Wrocław”. Na terenie Lokum da Vinci znajdują się pasaż handlowo-usługowy, bezpieczne place zabaw oraz starannie zaprojektowane, urzekające strefy zieleni.

Powstające na wrocławskim Tarnogaju Osiedle Lokum di Trevi zachwyca elegancją i pięknym zagospodarowaniem terenu. Znajduje się tu zielone patio z fontanną, placem zabaw i miejscem do wypoczynku oraz pasaż handlowo-usługowy.

Gotowe osiedle Lokum Viva zlokalizowane jest w sercu Wrocławia. Znajduje się w kameralnym miejscu, w pobliżu Starego Miasta, co zapewnia mieszkańcom bezpośredni dostęp do bogatej infrastruktury kulturalno-oświatowej.   

Marta Jagłowska, Marketing Manager w firmie Marvipol

Najbardziej atrakcyjną, ze względu na standard inwestycją Marvipol jest Hill Park Apartments położony na warszawskich Bielanach. To nowa jakość osiedla z własną całodobowa recepcją, zautomatyzowanym systemem inteligentny dom i podziemnym ruchem kołowym. Mieszkania wykonane z wysokiej jakości materiałów zaprojektowane zostały z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Wprowadzone rozwiązania użytkowe zapewniają mieszkańcom prawdziwy komfort codziennego życia. Duży nacisk położony został na reprezentacyjny charakter części wspólnych. Estetyczne wykończenie elewacji domu płytami  hpl funermax, cokołów budynku i stopni schodowych granitem Absolut Black, zastosowanie panoramicznych wind firmy KONE , drewnianych tarasów z drewna bangkirai oraz podłóg w holach wejściowych z gresu traventino i wysokiej jakości wykładziny zastosowane zostały by zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających klientów.

Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu Victoria Dom

Wymagającym klientom dedykujemy dwie warszawskie inwestycje. W osiedlu Przy Parku mieszkania usytuowane na dwóch ostatnich piętrach w budynkach mają niestandardową wysokość (3 m) oraz obszerne balkony i tarasy. W inwestycji Viva Garden lokale są wysokie nawet do 4 m i oferują atrakcyjnie zaprojektowane poddasza o niepowtarzalnych kształtach pomieszczeń z dodatkowymi strychami. Dla osób poszukujących ekskluzywnych rozwiązań w Warszawie mamy domy i segmenty w projektach Viva Garden Dom, Park Dworski i Osiedle Olesin.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Z myślą o wymagających klientach w warszawskich inwestycjach Stacja Kazimierz i Miasto Wola przygotowaliśmy przestronne apartamenty o powierzchni przekraczającej 100 m kw., które mieszczą się najczęściej na najwyższych kondygnacjach w budynkach. Najwyższa jakość wykończenia, dostęp do funkcjonalnych tarasów sprawiają, że tego typu lokale są najczęściej nabywane zaraz po wprowadzeniu do sprzedaży. Oba projekty oferują liczne udogodnienia i doskonale zaaranżowane części wspólne, w tym całodobową recepcję, monitoring, przestronne komórki lokatorskie i tereny rekreacyjne wokół budynków.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki

Więcej informacji dompress.pl

paź 19 2015 Outsourcing. Kraje regionu CEE wyznaczają...
Komentarze: 0

 Trendy światowego outsourcingu były tematem konferencji - Eastern Europe Shared Services - zorganizowanej przez Shared Services & Outsourcing Network (SSON) w Warszawie  

 

Wydarzenie było okazją do omówienia pięciu kluczowych trendów globalnego outsourcingu, które w istotny sposób wpływają na jakość dostarczanych usług dla biznesu w poszczególnych rejonach świata. Optymalizacja procesu obsługi, digitalizacja i mobilność, analiza danych, automatyzacja oraz rozwijanie nowych umiejętności i zasobów wiedzy to strategiczne kwestie analizowane na forum. Podczas spotkania można było dowiedzieć się, jak centra SSC/BPO zlokalizowane w Europie Środkowej i Wschodniej radzą sobie z tymi wyzwaniami.

 

Podczas, gdy cięcie kosztów pozostaje podstawowym priorytetem dla całego sektora, w krajach regionu CEE outsourcing postrzegany jest także w innym aspekcie. W kontekście możliwości, jakie stwarza dla rozwoju standaryzacji i transformacji na poziomie procesu. Europa Centralna wyznacza kierunek innym regionom, jeśli idzie o standaryzację procesów obsługi, która jest przecież jednocześnie miarą wydajności pracy. Należy zauważyć, że takie podejście pozwala zaoferować wyższej jakości usługi z wartością dodaną.

 

Zaprezentowane na konferencji analizy potwierdzają, że w ostatnich latach znacząco wzrosła świadomość i zaufanie biznesu do sektora BPO/SSC jako partnera zdolnego do dostarczenia zaawansowanych usług. Ewolucja dokonująca się na przestrzeni ostatnich lat wpłynęła również na zmianę charakteru relacji z klientami, które w znacznie większym stopniu opierają się teraz na współpracy, a nie jak wcześniej wyłącznie na obsłudze.   

 

Raport SSON mówi, że Europa Zachodnia i Środkowo-Wschodnia wiodą prym we wdrażaniu rozwiązań pomocnych w zarządzaniu dostawcami. Centra europejskie wyprzedzają także inne w implementacji rozwiązań służących fakturowaniu. W tej dziedzinie Europie dotrzymuje kroku jeszcze tylko rejon Azji i Pacyfiku. Centra zlokalizowane w rejonie CEE zdecydowanie wybijają się natomiast, jeśli chodzi o wykorzystanie narzędzi Business Intelligence.

 

Na światowej mapie outsourcingu Polska zajmuje szczególną pozycję. Potwierdzają to rankingi, według których nasz kraj jest obecnie najbardziej atrakcyjną lokalizacją w Europie do lokowania centrów usług biznesowych. Raport 2015 Tholons TOP 100 Outsoricng Destinations po raz kolejny plasuje Kraków na pozycji europejskiego lidera spośród najlepszych na świecie lokalizacji dla sektora. Należy podkreślić, że w porównaniu z najwyżej ocenianymi miastami, zlokalizowanymi w Indiach, na Filipinach, czy Malezji, Polska oferuje nie tylko wysoki poziom świadczonych usług, ale także stabilne i bezpieczne środowisko pracy.

 

Rozwój nowoczesnych usług dla biznesu w naszym kraju pociąga za sobą widoczny wzrost popytu na powierzchnię biurową. Sektor jest największym najemcą biur w miastach regionalnych, w których jak wynika z danych firmy doradczej Walter Herz, w pierwszej połowie bieżącego roku odnotowany został rekordowy popyt na powierzchnię biurową. - W Krakowie, głównym ośrodku outsourcingu w Polsce, do połowy roku wynajęta została powierzchnia stanowiąca większość wolumenu najmu odnotowanego w całym 2014 roku. Należy przy tym zaznaczyć, że stolica Małopolski może się pochwalić najniższym odsetkiem wolnej powierzchni biurowej spośród dużych miast. Z kolei w Poznaniu w pierwszym półroczu br. wynajęte zostało więcej biur niż w całym roku ubiegłym - zwraca uwagę Bartłomiej Zagrodnik, prezes zarządu Walter Herz. 

 

Z raportu Walter Herz wynika, że centra BPO/SSC największe zapotrzebowanie na powierzchnię biurową zgłaszają w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i aglomeracji katowickiej. Analizy Walter Herz wskazują także, że sektor jest coraz bardziej aktywnym najemcą biur w mniejszych ośrodkach miejskich. - Firmy świadczące usługi dla biznesu rozwijają swoją działalność i poszukują powierzchni biurowej również w takich miastach jak Łódź, Lublin, Szczecin, Toruń, Olsztyn, Bydgoszcz, czy Rzeszów. Sektor wchodzi również do miast satelitarnych dużych aglomeracji. Przykładem może być tu położony 100 km od Warszawy - Radom, który oferuje komunikację lotniczą - informuje Bartłomiej Zagrodnik.  

 

Outsourcing to najdynamiczniej rozwijający się segment polskiej gospodarki. W najbliższym czasie przewiduje się jego wzrost na poziomie 15-20 proc. W branży zatrudnionych jest już ponad 150 tys. osób w największych miastach w kraju.

 

 

o WALTER HERZ

dompress : :
paź 14 2015 Rabat od dewelopera w boomie?
Komentarze: 0

 Na rynek wpływa rzeka mieszkań deweloperskich. Czy niesie oferty promocyjne? Sprzedaż nowych mieszkań nigdy nie była lepsza. Czy deweloperzy stosują zachęty? Sondę przeprowadził portal nieruchomości Dompress.pl.

 

LC CorpMirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

 

W polityce sprzedaży szczególny nacisk kładziemy na atrakcyjne, kompaktowe układy mieszkań w przystępnej cenie. To w zupełności wystarczy, aby wyprzedać całą ofertę na etapie budowy. Cyklicznie wprowadzamy promocyjne oferty dla wybranych projektów i elastyczny harmonogram wpłat. W ramach przyjętej strategii duży nacisk kładziemy na klientów z polecenia, którzy stanowią znaczy udział w transakcjach sprzedaży.

 

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

 

Obecnie ceny mieszkań kształtują się na bardzo atrakcyjnym poziomie. Największą siłę mają rabaty, dlatego proponujemy mieszkania w promocyjnych cenach. Dobrze rozplanowane mieszkania dostępne są w warszawskich osiedlach Bliska Wola, Willa One, czy Zielona Dolina, w którym za m kw. klient zapłaci tylko 4390 zł. Rodzinom z dziećmi, ceniącym komfort i spokój proponujemy dom w ramach programu MdM w osiedlu Villa Campina w konkurencyjnej cenie od 463 tys. zł.

Wybierając objęte rządowym programem mieszkanie na osiedlu Nowe Tysiąclecie w Katowicach, klient może zyskać aż do 82 tys. zł dopłaty. Jednocześnie przygotowaliśmy i wdrożyliśmy specjalny  program finansowania zakupu mieszkań dedykowany tej właśnie inwestycji. By zamieszkać w mieszkaniu z pierwszego etapu projektu wystarczy wpłacić 10 proc. ceny, a pozostałe 90 proc. dopiero po otrzymaniu kluczy.

 

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

 

Obecnie naszą główną zachętą jest wyjątkowo korzystny i wielostronny program „Kompas Korzyści” skierowany do wielu grup nabywców. Ponadto nasze energooszczędne mieszkania z dwóch krakowskich inwestycji nadal są dostępne w ramach dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Każdy klient znajdzie u nas coś dla siebie. Rodziny mogą skorzystać z dopłat do kredytów. Chcemy, aby nasze inwestycje docierały do jak najszerszego grona klientów. Przygotowujemy oferty indywidualne, staramy się możliwie jak najbardziej ułatwić klientom zakup.

 

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

 

Choć obecne ceny mieszkań kształtują się na bardzo atrakcyjnym poziomie, klienci zawsze mogą liczyć na dodatkowe rabaty. Kupując lokal w naszym nowym wilanowskim osiedlu Brzozowy Zakątek w Warszawie można zaoszczędzić nawet 22 tys. zł. Przestronne, trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 70 m kw. z ogródkiem to koszt zaledwie 439 tys. zł. W olsztyńskim Tęczowym Lesie klienci mają szansę nabyć dwupokpojowe mieszkania w MdM w cenie od 169 tys. zł. Mieszkania gotowe do odbioru w osiedlu 2 Potoki w Gdańsku są natomiast objęte gwarancją najniższej ceny.

 

Żaneta Bratkowska reprezentująca Vastbouw Polska

 

Główną zachętą dla naszych klientów jest przede wszystkim szeroki zakres nieruchomości, jakie posiadamy w swojej ofercie i ich lokalizacja. Budujemy zarówno mieszkania w zabudowie wielorodzinnej, jak i domy wolnostojące jednorodzinne, domy w zabudowie bliźniaczej, szeregowej i czterorodzinnej. W ramach kompleksowego zagospodarowania terenu osiedli powstają drogi osiedlowe, chodniki, oświetlenie oraz urządzone pasy zieleni. Harmonogramy płatności ustalane są zawsze indywidualnie. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie ze strony klientów. Pomagamy w uzyskaniu kredytu.

 

Grzegorz Marchel, dyrektor ds. marketingu Lokum Deweloper

Klienci mogą skorzystać teraz ze specjalnie przygotowanych programów. Lokum+ - pakiet zniżek i rabatów u naszych partnerów. Lokum pod klucz – zakup mieszkania z wykończeniem. Program Rekomendacji „Poszukiwani Sympatyczni Sąsiedzi” z nagrodami rzeczowymi. Wspieramy także klientów w zakresie doradztwa finansowego przy zakupie mieszkania na kredyt, jak też oferujemy bezpłatny poradnik „4 kąty w 5 krokach”. Tym, co zachęca naszych klientów do zakupu mieszkań jest centralna lokalizacja osiedli, ich wysoka jakość i atrakcyjne ceny. Mieszkanie w centrum Wrocławia można kupić od 5999 zł za m kw. Wielu klientów przekonuje również to, że mamy w ofercie mieszkania gotowe, które można znaleźć  w osiedlach Lokum Viva i Lokum da Vinci.

  Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates Aktualnie zapewniamy ofertę specjalną nabywcom mieszkań w budynku ConceptHouse Mokotów, położonym w bliskim sąsiedztwie Galerii Mokotów oraz kompleksu biurowego Mokotów Business Park. W ramach promocji „Ostateczna wyprzedaż” obniżyliśmy ceny ostatnich mieszkań dostępnych w tej lokalizacji o kilka-kilkanaście procent, dzięki czemu ceny zaczynają się od 6750 zł za m kw. Szczególnie atrakcyjna jest propozycja zakupu trzypokojowego mieszkania, które zaaranżowane we współpracy z architektem wnętrz jest w pełni wykończone, umeblowane i wyposażone w sprzęt AGD.   Marcin Zaremba-Śmietański, główny analityk, członek zarządu operacyjnego w Grupie Deweloperskiej GEO

Zachęt, które mają przyciągnąć kupujących do naszych inwestycji jest kilka. Są to między innymi rabaty cenowe oraz atrakcyjne oferty przedsprzedażowe, a także program lojalnościowy i nagrody rzeczowe. Wiele osób zwraca uwagę na oferowaną przez nas pomoc w załatwianiu formalności kredytowych i ofertę wykończenia mieszkania pod klucz.

 

Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

Wszystkie nasze inwestycje sprzedają się bardzo dobrze i nie musimy używać szczególnych argumentów, żeby pozyskać klientów. Zaprojektowane ze szczególną starannością zarówno jeżeli chodzi o funkcjonalność, jak i stronę estetyczną. Zawsze jesteśmy elastyczni w rozmowach z klientami i doceniamy szczególnie tych, którzy kupują kolejne mieszkania w tej samej lub różnych inwestycjach.

 

Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest

W każdej z naszych inwestycji klient znajdzie mieszkania, których zakup możliwy jest w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Początek realizacji inwestycji to możliwość zakupu mieszkania w atrakcyjniejszej cenie, które klient może wybrać z pełnej oferty.  Stosujemy zasadę transparentności cen. Podczas rozmowy nasi sprzedawcy mogą jednak zaproponować zakup mieszkania w bardzo korzystnej kwocie i dopasować umowę do preferencji  klienta.

 

Marta Jagłowska, Marketing Manager w firmie Marvipol

Niewątpliwie najlepszym momentem na zakup mieszkania jest przedsprzedaż, którą właśnie rozpoczęliśmy w warszawskim Lake Park Apartments. To moment przed rozpoczęciem regularnej sprzedaży, kiedy nie tylko można wybierać z szerokiej palety dostępnych mieszkań, ale skorzystać również z wyjątkowej oferty, niedostępnej w standardowym cenniku.

 

Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu Victoria Dom

W przypadku inwestycji, w których oferujemy domy, organizujemy dni otwarte i okresowe promocje. W inwestycjach, w których powstają mieszkania bardzo starannie przygotowujemy ofertę, aby dopasować ją do aktualnych potrzeb rynkowych.

 

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Jednym z najbardziej powszechnych mechanizmów jest oferowanie stosownych upustów względem wyjściowych cen ofertowych. Na tego typu rozwiązanie klienci mogą liczyć także w przypadku naszych warszawskich inwestycji Miasto Wola i Stacja Kazimierz. Ostateczna wartość upustu jest uzależniona od wielu czynników, m.in.: metrażu i rozkładu oraz usytuowania mieszkania w inwestycji. Prócz upustów, okresowo dostępne są również inne zachęty, takie jak np. miejsce garażowe w cenie lokalu, których dostępność uzależniona jest od fazy sprzedaży inwestycji. Klienci mogą uzyskać je w drodze indywidualnych negocjacji.

 

Wojciech Stisz, reprezentujący firmę Barc Warszawa S.A.

W czasie dni otwartych w naszych inwestycjach oferujemy klientom upusty, których wysokość uzależniona jest od wielkosci kupowanego mieszkania. Ostatnie w tym roku dni otwarte w Tarasach Dionizosa w Warszawie zaplanowaliśmy na 24-25. października. W gotowej podwarszawskiej Rezydencji Kościuszki indywidualnie negocjujemy ceny ostatnich mieszkań.

 

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki

dompress : :
paź 13 2015 Recesja czy boom? Co czeka rynek biurowy...
Komentarze: 0

O przyszłości rynku biurowego w Polsce eksperci dyskutować będą na konferencji Eurobuild Conferences - Rynek powierzchni biurowych  i zielone rozwiązania - która odbędzie się 14. października br. w Warszawie

Panel poświęcony warszawskiemu rynkowi biurowemu po 2016 roku poprowadzi Mateusz Strzelecki z firmy doradczej Walter Herz. Specjaliści z branży, którzy wezmą udział w spotkaniu wyrażą swoje opinie na temat kierunku rozwoju największego w kraju rynku powierzchni biurowych. Komentatorzy wymienią poglądy, poszukując m.in. odpowiedzi na pytania: czy w 2017 roku jedna piąta warszawskich biur będzie oczekiwała na najemców, a firmy deweloperskie zaczną się konsolidować lub ogłaszać upadłość? Czy może wręcz przeciwnie, lawinowy napływ nowych firm spowoduje dynamiczny rozkwit rynku biurowego w stolicy? A notowany obecnie szybki wzrost podaży powierzchni biurowej zrównoważy wysoki popyt? Starcie przeciwstawnych wizji pozwoli uzyskać odpowiedź na te pytania.

W czasie konferencji poruszonych zostanie wiele istotnych zagadnień dotyczących segmentu biurowego w Polsce. Obserwatorzy rynku, reprezentujący wiodące firmy z branży, dyskutować będą o sposobach przyciągnięcia do naszego kraju firm z sektora BPO/SSC, które stały się już dominującym najemcą na rynkach regionalnych. Eksperci przedstawią ofertę miast regionalnych skierowaną do deweloperów i inwestorów, wskazując nowe lokalizacje biurowe na mapie Polski.

Spotkanie stanie się okazją do poruszenia tematu relokacji biura oraz oferowanych przez nowoczesne obiekty usług i udogodnień. Prezentacje dotyczyć będą także kwestii związanych z wymaganiami najemców z poszczególnych branż oraz aranżacją przestrzeni biurowej.

Podczas meetingu omówiona zostanie kwestia zainteresowania polskim rynkiem biurowym zgłaszanym ze strony inwestorów zagranicznych. Jednym z tematów będzie również eko-rewitalizacja. Uczestnicy konferencji dowiedzą się, jakie korzyści przynosi wdrożenie zielonych rozwiązań w istniejących budynkach i jak wiele można dzięki niemu zaoszczędzić.   

W spotkaniu polskiego sektora nieruchomości komercyjnych wezmą udział przedstawiciele wielu wiodących na rynku firm doradczych, deweloperskich oraz firm współpracujących z branżą. Wśród kilkudziesięciu prelegentów, moderatorów dyskusji i panelistów znajdą się uznani analitycy oraz przedstawiciele największych rynkowych graczy.

 

Autor: Walter Herz

dompress : :