Archiwum sierpień 2015


sie 28 2015 Więcej chętnych na kredyty mieszkaniowe
Komentarze: 0

Na rynku mieszkaniowym i kredytowym notowane jest duże ożywienie

Długo oczekiwane ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych nadeszło w drugim kwartale bieżącego roku. Od kwietnia do czerwca banki udzieliły (46,5 tys.) najwięcej kredytów mieszkaniowych od ponad dwóch lat. - Po części był to efekt utrzymującego się wyjątkowo niskiego oprocentowania kredytów złotowych, jak i atrakcyjnie niskich cen mieszkań - czytamy w komunikacie Związku Banków Polskich.  

Najwięcej zobowiązań hipotecznych zaciągniętych zostało w 9 największych polskich miastach. Przypada na nie niemal 70 proc. wartości kredytów mieszkaniowych udzielonych w drugim kwartale tego roku - informuje Związek Banków Polskich. W ciągu ostatnich 2 lat w strukturze kredytów mieszkaniowych swój udział zwiększyła Warszawa - z ponad 26 proc. do rekordowo wysokiego poziomu przeszło 37 proc.

W Warszawie kupujemy mieszkania średnio po 7350 zł/ m kw.

Według danych ZBP, osoby kupujące mieszkania w Warszawie w II kw. br. płaciły za nie średnio 7354 zł za metr. Przed rokiem nabywcy wydawali na nie przeciętnie o 130 zł / m kw. mniej. Mieszkania nabywane wiosną w aglomeracji warszawskiej kosztowały średnio ponad 406 tys. zł.

Ostatnia analiza ZBP dowodzi, że dobre wyniki notują również kredyty udzielane w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Liczba zaakceptowanych wniosków o udzielenie tych preferencyjnych zobowiązań premiowanych państwową dopłatą w drugim kwartale roku była o prawie jedną czwartą większa niż w tym samym czasie rok wcześniej.  

Od początku działania programu, od stycznia 2014 roku do połowy tego roku, banki zaakceptowały ponad 25 tys. wniosków o kredyty w programie MdM.

Najwięcej transakcji, które kwalifikowały się do dopłat zawieranych jest w Łodzi. W II kwartale 2015 roku było to aż 76 proc. wszystkich transakcji z rynku pierwotnego. Na kolejnych miejscach pod względem dostępności mieszkań o cenie poniżej ustalonych limitów w programie Mieszkanie dla młodych plasuje się Poznań (69 proc.) i Gdańsk (63 proc.).

Tylko 18 proc. warszawskich mieszkań kwalifikuje się do MdM

We Wrocławiu tylko jedna piąta lokali mogła zostać zakupionych z dofinansowaniem rządowym, a w Warszawie tylko 18 proc. sprzedanych mieszkań obejmowały dopłaty, podaje ZBP. Najmniejsze szanse na uzyskanie wsparcia mieli nabywcy mieszkań w Krakowie, gdzie tylko 11 proc. zakupionych lokali mieściło się w MdM.

W miarę jak program zyskuje na popularności, deweloperzy starają się zaoferować więcej mieszkań, które mieszczą się w przyjętych w nim limitach cenowych. W Warszawie inwestycje oferujące mieszkania, do których dopłaca państwo powstają przede wszystkim w Białołęce. W osiedlach zlokalizowanych w tej dzielnicy znajduje się zdecydowana większość lokali, jakie można w mieście kupić w MdM. Zdarza się, że przy zakupie mieszkania w niektórych projektach dopłatą można objąć również miejsce postojowe i wykończenie. Jest to możliwe np. w inwestycji Tarasy Dionizosa budowanej przez Barc Warszawa SA. przy ul. Winorośli. W tym osiedlu z dopłatą można kupić dwupokojowe mieszkania w cenie już od 200 tys. zł, a trzy pokoje o metrażu niespełna 57 m kw. w kwocie od 312 tys. zł. Rodziny wielodzietne, które teraz mogą liczyć na 30 proc. państwowej subwencji do kredytu znajdą w inwestycji czteropokojowe lokale w cenie od 431 tys. zł.  

Rośnie oferta deweloperów

W Warszawie wybór nowych mieszkań jest spory. Firmy nigdy jeszcze nie wprowadzały do sprzedaży tak wiele inwestycji, jak teraz. Nie można jednak mówić o nadpodaży mieszkań, bo apetyt na nowe mieszkania jest nadzwyczaj duży. W lipcu na stołecznym rynku firmy oferowały ponad 18,4 tys. mieszkań, podaje redNet Property Group. Na drugim co do wielkości w kraju, krakowskim rynku można było wybierać spośród 10,5 tys. nowych lokali. W ciągu ostatnich 12 miesięcy oferta deweloperska w tym mieście wzrosła najbardziej, o niemal jedną trzecią.

Kredyty mieszkaniowe są obecnie względnie dostępne i tanie, dlatego wiele osób decyduje się na ich zaciągnięcie. Związek Banków Polskich deklaruje w swoim ostatnim raporcie, że oprocentowanie hipotek nie odnotowano w II kw. br. większych wahań. Przeciętna marża kredytu mieszkaniowego w wysokości 300 tys. zł, przy poziomie LtV 75 proc., dzielonego na okres 25 lat, w czerwcu 2015 roku wyniosła 1,76 proc.  

Niestety obecnie ich koszt zaczyna rosnąć. Banki poinformowały, że planują podnieść marże kredytów z minimalnym - 10 procentowym wkładem własnym oraz zobowiązań udzielanych w ramach programu Mieszkanie dla młodych. Niewielkie podwyżki średnich marż analitycy odnotowali już na przestrzeni ostatniego miesiąca.   

 

 

Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : :
sie 26 2015 We wrześniu wyższe dopłaty do kredytów...
Komentarze: 0

Już w przyszłym miesiącu osoby kupujące mieszkania będą mogły uzyskać większe dopłaty do zaciąganych kredytów. Wybór jest duży, deweloperzy nie budowali nigdy tak dużo jak teraz

Na zmianie przepisów, dotyczących przyznawania dopłat do kredytów mieszkaniowych w programie Mieszkanie dla młodych najwięcej zyskają rodziny wielodzietne, dla których dofinansowanie zwiększy się z 15 do 30 proc. Dodatkowo dla rodzin z co najmniej trójką dzieci dopłaty liczone będą do większej niż dotychczas powierzchni mieszkania. We wrześniu wysokość dopłat wzrośnie także dla kredytobiorców z dwójką dzieci z 15 do 20 proc.

Tak wyraźne faworyzowanie tej grupy beneficjentów programu to element prorodzinnej polityki państwa. Do tej pory z rządowych dopłat korzystały bowiem głównie osoby bezdzietne (ok. 77 proc.) i rodzice z jednym dzieckiem (20 proc.), wynika z danych Banku Gospodarstwa Krajowego. Wnioski o dopłaty przyznawane na nowych zasadach można już składać w kilkunastu bankach.

Państwo dopłaciło prawie do 27 tys. mieszkań i domów

Od początku ubiegłego roku, od kiedy program funkcjonuje, dopłaty uzyskali kredytobiorcy przy zakupie niespełna 27 tys. mieszkań i domów w całym kraju. W tym roku zainteresowanie preferencyjnymi kredytami dotowanymi przez rząd jest znacznie większe niż w roku ubiegłym. Wartość przyznanego od początku roku dofinansowania w MdM przekroczyła już cały zeszłoroczny wolumen dopłat.  

Z miesiąca na miesiąc chętnych na dotacje przybywa. W lipcu br. przyznane zostało o jedną trzecią więcej dopłat niż w tym samym miesiącu w roku minionym. Pula przeznaczona na subwencje jest ograniczona, ale w tym roku nie powinno zabraknąć środków. Z pieniędzy zarezerwowanych na 2105 rok do tej pory wykorzystana została niespełna połowa środków.

Nowelizacja przepisów o MdM przynosi jeszcze jedną zmianę. Z dopłatą będzie można teraz kupić nie tylko nowe, ale i mieszkanie z drugiej ręki. Należy jednak zaznaczyć, że w dużych miastach będzie oznaczało to wybór spośród niewielkiej ilości ofert. W Warszawie, czy Krakowie na rynku wtórnym do programu zakwalifikują się tylko mieszkania w niższym standardzie, przeznaczone do remontu lub gorzej zlokalizowane, bo tylko takie lokale spełnią wymogi cenowe, by zmieścić się w limicie przewidzianym w MdM.  

Powstaje o ponad jedną czwartą mieszkań więcej niż przed rokiem

Wśród nowych mieszkań będzie zaś w czym wybierać, z uwagi na to, że firmy deweloperskie wykazują w ostatnim czasie nadzwyczaj dużą aktywność. Jak pokazują dane GUS, rośnie nie tylko liczba rozpoczynanych inwestycji, ale i uzyskanych przez deweloperów pozwoleń na budowę kolejnych projektów. Firmy przygotowują nowe inwestycje w przekonaniu, że dobra koniunktura na rynku będzie się utrzymywać jeszcze wiele miesięcy.     

Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa S.A. przyznaje, że możliwość uzyskania wyższych dopłat sprawia, że zakupem mieszkań w programie MdM interesuje się teraz więcej osób. - Frekwencja w naszym biurze sprzedaży jest większa także dlatego, że wprowadziliśmy niedawno do sprzedaży kolejny etap inwestycji Tarasy Dionizosa, w której oferta skierowana jest przede wszystkim do osób chcących skorzystać z rządowego dofinansowania do kredytu. Klienci poszukujący w Warszawie lokali kwalifikujących się do dopłat mogą w tej chwili wybierać spośród pełnej gamy mieszkań. W nowym budynku przy ul. Winorośli w warszawskiej Białołęce oferujemy lokale o powierzchni od 28 do 77 m kw. w cenach od 5500 do 5800 zł/m kw. W poprzednim etapie budowy są dostępne także większe mieszkania - informuje Wojciech Stisz.  

O jedną piątą więcej pozwoleń na budowę

Duże powodzenie nowych mieszkań dopinguje firmy do angażowania się w kolejne projekty. W ciągu ostatnich 12 miesięcy deweloperzy rozpoczęli budowę o jedną czwartą mieszkań więcej niż rok wcześniej. W takim tempie rynek deweloperski nie rósł nigdy w historii branży.

Wiele spółek notuje rekordowe wyniki sprzedaży. To sprawia, że firmy rozbudowują swoje plany inwestycyjne i przygotowują zaplecze pod nowe projekty. Według statystyk GUS, w ciągu ostatniego roku, od sierpnia 2014 roku do lipca br. deweloperzy zdobyli o jedną piątą pozwoleń na budowę więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

 

Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : :
sie 25 2015 W których osiedlach kupimy gotowe mieszkania...
Komentarze: 0

W jakich inwestycjach znajdziemy gotowe mieszkania, albo będziemy mogli odebrać klucze do zakupionych lokali jeszcze przed zakończeniem roku? Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, gdzie deweloperzy oferują mieszkania, do których można się szybko wprowadzić.    

 

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

 

Atrakcyjne, gotowe mieszkania można jeszcze znaleźć w inwestycji Na Romera oraz Słodowiec Park w Warszawie. Budowa tych projektów została juz zakończona. Nabywcy lokali w pierwszym etapie osiedla Kolska od Nowa także będą mogli odebrać klucze jeszcze w tym roku. Powoli zbliżamy się również do ukończenia naszych warszawskich inwestycji przy ul. Księżycowej i Staffa.

 

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

 

Obecnie w ofercie Polnord znajduje się szeroka gama lokali gotowych do zamieszkania. Możemy je zaproponować przede wszystkim w inwestycjach Śródmieście Wilanów w Warszawie, 2 Potoki w Gdańsku, Brama Sopocka w Gdyni, Ku Słońcu w Szczecinie, a niebawem dołączy do nich także szósty budynek osiedla Tęczowy Las w Olsztynie.

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

 

Z uwagi na dużą dynamikę sprzedaży, gotowe mieszkania stanowią około 5 proc. naszej oferty. Większość lokali sprzedaje się jeszcze przed oddaniem budynków do użytkowania. Wielu klientów decyduje się na zakup tzw. dziury w ziemi. To właśnie wtedy jest największy wybór lokali, a raty na początku spłaty kredytu są dużo niższe, co pozwala spokojnie czekać na odbiór mieszkania. Bardzo ograniczona ilość gotowych mieszkań dostępna jest w inwestycjach Osiedle Graniczna III i Osiedle Stabłowicka 77 we Wrocławiu oraz w Osiedlu Słoneczne Miasteczko w Krakowie.

 

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

 

Wybierając mieszkanie w krakowskich inwestycjach: Wężyka, Energooszczędnej Borkowskiej, czy w ekskluzywnych Apartamentach Sowiniec, po dopełnieniu wszystkich formalności, do zakupionego mieszkania można się od razu wprowadzić.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

 

Dobrze rozplanowane mieszkania, do których można wprowadzić się zaraz po zakupie mamy w osiedlach Zielona Dolina w Warszawie, Villa Campina w Kaputach k/Warszawy i Rezydencja Redłowo w Gdyni.  Swoje mieszkanie mogą od razu urządzać również klienci zainteresowani inwestycją Oaza Piątkowo w Poznaniu. Na ostatnie mieszkania w ramach drugiego etapu budowy osiedla Bliska Wola w Warszawie trzeba będzie zaczekać do przełomu I i II kwartału 2016 roku.

 

Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl

 

Gotowe mieszkania w cenie od 7800 zł/m kw. posiadamy w inwestycji Oliwa Park w Gdańsku, której atutem są m.in. atrakcyjne tereny zielone z piękną roślinnością. Ukończone mieszkania oferujemy również w sąsiadujących ze sobą inwestycjach Nowy Horyzont i Osiedle Cytrusowe, zlokalizowanych na obrzeżach Gdańska. Już w październiku gotowe do odbioru będą dwa budynki Osiedla Cytrusowego, a w listopadzie zakończy się budowa mieszkań z budynku nr 5 inwestycji Nowy Horyzont. Ceny w tych projektach rozpoczynają się od 4125 zł/ m kw., a wszystkie oferowane mieszkania kwalifikują się do programu MdM.

Również w Gdyni Euro Styl oferuje mieszkania, które jeszcze w tym roku zostaną oddane do użytku. W Osiedlu Nawigator, inwestycji z w pełni rozwinięta infrastrukturą, położoną w dzielnicy Obłuże, przekazany zostanie do użytkowania ostatni budynek. Mieszkania w tym osiedlu można kupić w cenie od 4687 zł/ m kw.

Pod koniec listopada zakończy się też budowa otoczonego zielenią i oferującego piękne widoki osiedla Apartamenty Conrada w gdyńskiej dzielnicy Mały Kack, w którym ceny rozpoczynają się od 5500 zł/ m kw. Inwestycja jest objęta letnią promocją. Klienci, którzy zdecydują się na podpisanie umowy do końca sierpnia, mogą kupić mieszkanie w kwocie nawet o 500 zł za m kw. niższej.

Klienci, którzy nie chcą czekać nawet miesiąca na odbiór lokum, mogą skorzystać z oferty mieszkań Osiedla Morskiego, które mieści się na gdyńskim Pogórzu. Lokale zostały przekazane do odbioru przyszłym mieszkańcom na początku sierpnia br. W ofercie jednak pozostało jeszcze kilka ostatnich mieszkań w cenie od 4829 zł za metr.

 

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

 

Wspólnie z naszym partnerem - firmą Dantex, jeszcze w tym roku dostarczymy na rynek 112 mieszkań w ramach pierwszego etapu projektu Miasto Wola w Warszawie. Jego budowa rozpoczęła się w ubiegłoroczne wakacje, a zakończenie realizacji planujemy na IV kw. br. Obecnie w ofercie pozostało zaledwie 5 lokali. Sukcesywnie rozwijamy ten projekt, czego przykładem będzie wprowadzenie do sprzedaży mieszkań w trzecim etapie inwestycji, zaplanowane na IV kwartał br. Kolejne mieszkania trafią na rynek zdecydowanie wcześniej niż planowaliśmy w momencie uruchamiania projektu. 

 

Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu Victoria Dom

 

Tuż po wakacjach oddajemy klucze w dwóch warszawskich inwestycjach: Ogrody Targówek i Viva Garden. W osiedlu Viva Garden w sprzedaży zostały 2 ostatnie mieszkania o metrażu 43 m kw. w cenie 5800-5900 zł / m kw. z terminem odbioru w październiku br. Inwestycja Ogrody Targówek została w całości sprzedana.  

 

Wanda Dzikowska, menedżer sprzedaży i marketingu w Atlas Estates

 

Mieszkania gotowe do odbioru posiadamy w każdym z naszych warszawskich projektów: ConceptHouse Mokotów w pobliżu Galerii Mokotów, Capital Art Apartments niedaleko Ronda Daszyńskiego na Woli i w Apartamentach przy Krasińskiego na zielonym Żoliborzu. Większość oferty w tych lokalizacjach została wyprzedana przed zakończeniem budowy. Dostępne są w nich jeszcze ostatnie, większe mieszkania 3- i 4-pokojowe. Na Żoliborzu mamy jeszcze w sprzedaży kawalerkę i lokal 2-pokojowy. Największy wybór mieszkań oferujemy w budynku ConceptHouse Mokotów, gdzie obecnie proponujemy atrakcyjne, promocyjne stawki za metr kwadratowy. W każdej ze wspomnianych lokalizacji oferujemy także lokale użytkowe.

 

Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży w firmie Dolcan

 

Przed końcem bieżącego roku klienci będą mogli odebrać klucze do mieszkań w pierwszym etapie warszawskiej inwestycji Miasteczko Rubikon. To osiedle składające się wyłącznie z MiniApartamentów, w którym w sprzedaży pozostały lokale o metrażach od 22 do 49 m kw. Na początku 2016 roku oddamy klucze w inwestycji Ogrody Ochota II.

Mieszkania gotowe do zamieszkania konsumenci znajdą w naszych osiedlach bezczynszowych. W jednym z nich - Kamyk Zielony - zlokalizowanym przy ul. Kamykowej na warszawskiej Białołęce trwa obecnie promocja. Przy zakupie mieszkania można otrzymać aż 80 m kw. dodatkowej przestrzeni. W osiedlu Czerwona Jarzębina II na Targówku pozostało 6 gotowych do odbioru mieszkań o metrażu powyżej 80 m kw. W samym centrum Warszawy oferujemy ukończone mieszkania w dwóch osiedlach: Ogrody Ochota I  i Skierniewicka City na Woli.

 

Katarzyna Żarska z firmy Marvipol

 

Mieszkania, w których można zamieszkać od razu po zakupie mamy w warszawskich inwestycjach Rezydencja ArtEco na Żoliborzu,  Zielona Italia we Włochach i w osiedlu Hill Park Apartments na Bielanach, w którym oferujemy dwupoziomowe apartamenty. W inwestycjach Bielany Residence i Apartamenty Mokotów Park nad Jeziorkiem Czerniakowskim mamy jeszcze kilka gotowych apartamentów objętych specjalną ofertą cenową. 

W pierwszych dwóch budynkach z 441 mieszkaniami w naszej flagowej warszawskiej inwestycji - Central Park Ursynów - będzie można zamieszkać w IV kwartale tego roku. Kolejne trzy budynki w tym osiedlu z 416 lokalami mieszkalnymi zostaną oddane w III kwartale 2016 roku.

 

Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa

 

Budowa drugiego etapu osiedla Tarasy Dionizosa zlokalizowanego w Warszawie przy ulicy Winorośli dobiega właśnie końca. W sprzedaży są jeszcze lokale dwupokojowe o powierzchni od 36 m kw. w cenie od ok. 200 tys. zł. Największe mieszkania, jakie możemy zaoferować to lokale czteropokojowe o metrażu 74 m kw. w cenie ponad 433 tys. zł. Przy zakupie mieszkań w tej inwestycji można skorzystać z dopłat do kredytu w programie Mieszkanie dla młodych.

 

Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

 

Gotowe do odbioru mieszkania mamy w trzech inwestycjach. W osiedlu Apartamenty TRIO w Warszawie w ofercie zostały apartamenty o powierzchni od 98 do 152 m kw., a w inwestycji Hubertus na warszawskim Służewcu dostępne są lokale o metrażu od 40 do 178 m kw. w cenach od 6 750 / m kw. W Gdańsku w projekcie Wolne Miasto można nabyć gotowe mieszkania o powierzchni od 37 do 97 m kw. w cenie od 4 600 / m kw.  

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki

 

Więcej informacji dompress.pl

dompress : :
sie 24 2015 Sektor nowoczesnych usług dla biznesu wchodzi...
Komentarze: 0

 Dzięki rozwojowi outsourcingu procesów biznesowych, w miastach regionalnych notowane jest rekordowo duże zapotrzebowanie na powierzchnię biurową. Firmy z tego sektora lokują działalność także w mniejszych ośrodkach miejskich i wchodzą do miast satelitarnych dużych aglomeracji     

Z 1,4 mln m kw. powierzchni biurowej, która obecnie powstaje w Polsce, niemal połowa buduje się poza Warszawą. Tak szybki wzrost podaży biur w miastach regionalnych nie byłby możliwy, gdyby nie rozwój sektora nowoczesnych usług dla biznesu, który jest największym najemcą powierzchni biurowej w ośrodkach pozawarszawskich.    

Sektor obsługi biznesu rozwija się w naszym kraju od kilkunastu lat, ale branża nie zgłaszała dotąd tak dużego zapotrzebowania na powierzchnię biurową, jak obecnie. Outsourcing to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. A o skali popytu na powierzchnię biurową ze strony firm reprezentujących ten segment gospodarki może świadczyć fakt, że w pierwszej połowie bieżącego roku odnotowany został rekordowy wolumen najmu powierzchni biurowej zlokalizowanej poza Warszawą, gdzie branża rozwija się najprężniej.    

Rekordowa ilość wynajętych biur w miastach regionalnych

Jak wynika z danych firmy doradczej Walter Herz, w Poznaniu, w którym lokują się firmy z sektora usług dla biznesu, już w połowie bieżącego roku wynajęte zostało więcej biur niż w całym roku minionym. W Krakowie, który jest głównym ośrodkiem outsourcingu w Polsce, do końca czerwca br. poziom najmu osiągnął wartość  obejmującą większość wynajętej powierzchni biurowej w tym mieście w roku 2014. Przy tym zaznaczyć należy, że w stolicy Małopolski notowany jest najniższy współczynnik pustostanów na rynku biurowym w kraju.

Centra BPO/SSC najwięcej osób zatrudniają obecnie w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi, aglomeracji katowickiej i w Poznaniu. Niemniej, ostatnio branża mocniej zaznacza swoją obecność również w mniejszych ośrodkach miejskich i wchodzi do miast satelitarnych dużych aglomeracji. Firmy sektorowe rozwijają swoją działalność w takich miastach jak Łódź i Lublin, ale także w Bydgoszczy, Pile, Szczecinie, Toruniu, Olsztynie, czy Rzeszowie.

Co przyciąga firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu do miast regionalnych 

O swój kawałek outsourcingowego tortu próbują zawalczyć również kolejne miasta, takie jak Radom, czy Częstochowa. Czym mogą przyciągnąć inwestorów z sektora nowoczesnych usług dla biznesu?

Zdaniem Bartłomieja Zagrodnika, prezesa firmy Walter Herz, Radom jako miasto satelitarne Warszawy jest optymalną lokalizacją dla usług outsourcingowych m.in. dlatego, że zapewnia wysoko wykształconą kadrę pracowniczą. - Dostęp do odpowiednio wykwalifikowanych pracowników to jeden z podstawowych czynników, decydujących o wyborze lokalizacji przez firmy zajmujące się obsługą procesów biznesowych - zaznacza Bartłomiej Zagrodnik. Prezes Walter Herz zwraca uwagę, że kapitał ludzki jest również mocną stroną Bydgoszczy, która plasuje się w TOP 10 ośrodków outsourcingowych w Polsce i jest w niej aż 13 szkół wyższych.

Edyta Wiwatowska, prezes zarządu Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego potwierdza, że Bydgoszcz ma silną pozycję, jeśli chodzi o branżę nowoczesnych usług dla biznesu. - Miasto oferuje stabilne środowisko biznesowe oraz dostęp do wykwalifikowanych kadr - zarówno w obszarze IT, jak i w zakresie znajomości języków obcych oraz zagadnień finansowych - w liczbie ok. 2300 absolwentów. O atrakcyjności miasta, w porównaniu z większymi ośrodkami, stanowią konkurencyjne koszty zatrudnienia w powiązaniu z relatywnie niską rotacją pracowników - informuje Edyta Wiwatowska. Prezes zarządu Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego podkreśla, że najlepszą rekomendacją dla miasta są firmy, których działalność nawiązuje do długoletnich tradycji Bydgoszczy w obszarze telekomunikacji i IT, w tym m.in.: Alcatel – Lucent, Atos IT Services, SDL Poland, Teleplan, czy iQor.

Optymalizacja kosztów prowadzenia biznesu   

Bartłomiej Zagrodnik podziela pogląd, że dla inwestorów z sektora outsourcingu, poszukujących lokalizacji pod biznes, wybór mniejszego ośrodka miejskiego oznacza atrakcyjniejsze warunki związane z zatrudnianiem pracowników. Prezes Walter Herz dodaje, że poza wydatkami na wynagrodzenia, koszty prowadzenia działalności podnoszą również opłaty związane z wynajmem powierzchni biurowej. - W Warszawie wynajem biura wiąże się z opłatą od 11 do 23 euro za m kw. miesięcznie, a  w oddalonym od stolicy o 100 km Radomiu przeciętna stawka wynajmu powierzchni w budynku biurowym klasy A wynosi 9 euro/m kw., a w biurowcu klasy B zaledwie 7, 5 euro/m kw. Różnica jest więc pokaźna - zauważa prezes firmy Walter Herz.  

Według danych Walter Herz, w Radomiu nowoczesna powierzchnia biurowa oferowana jest w 14 budynkach, w tym w biurowcu Radom Office Park, w którym znajduje się ponad 6 tys. m kw. powierzchni biurowej klasy A. Przygotowywane do realizacji nowe projekty mają dostarczyć kolejne 25 tys. m kw. biur.

Wysoko wykwalifikowana kadra   

Rafał Rajkowski, wiceprezydent miasta Radomia zaznacza, że Radom to przykład miasta, które dzięki bliskości stolicy oraz stale rozwijanej nowoczesnej infrastrukturze biznesowej i działaniom podejmowanym przez władze, przyciąga wielu przedsiębiorców. - To miasto o dużym potencjale outsorcingowym, logistycznym i przemysłowym. Dysponuje coraz większą ilością biur klasy A, B, B+. Obecnie w mieście dostępne jest około 15 tys. m kw. office space i ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowych - wymienia Rafał Rajkowski. Wiceprezydent Radomia przyznaje, że dużym atutem jest postrzeganie Radomia, jako ośrodka akademickiego. - W mieście funkcjonuje siedem uczelni wyższych, w których liczba studentów przekracza 10 tys. osób. Potencjalni inwestorzy mogą więc liczyć na dostępność młodej, wykształconej i kreatywnej kadry - argumentuje.  Rafał Rajkowski wskazuje, że ważne są również wprowadzane w Radomiu ułatwienia dla biznesu. - W Urzędzie Miasta powstał Wydział Obsługi Radomskiej Strefy Gospodarczej, którego zadaniem jest stwarzanie dobrych warunków dla nowych inwestorów oraz dla już działających firm, których jest w mieście ponad 24 tysiące. To wszystko w połączeniu ze znakomitą lokalizacją w centrum kraju, dostępną drogą ekspresową S 7 oraz drogami krajowymi nr 2,9,12 i uruchomionym w maju br. lotniskiem, czyni Radom miastem atrakcyjnym dla biznesu. Firmy, które poważnie rozważają optymalizację kosztów działalności operacyjnej, a jednocześnie poszukują dobrze zmotywowanych zasobów ludzkich i niskiego poziomu fluktuacji kadr, powinny rozważać ulokowanie swojego biznesu w Radomiu. Tym bardziej, że spotkają tu sprzyjający „klimat inwestycyjny” i przychylność władz miasta - zachęca wiceprezydent Radomia.

Specjalne strefy ekonomiczne    

Radom obejmuje Radomska Podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co pozwala firmom uzyskać pomoc z tytułu nakładów inwestycyjnych i tworzonych nowych miejsc pracy. Strefa ekonomiczna daje firmom większe możliwości również Częstochowie, która podobnie jak Radom dla Warszawy, jest miastem satelitarnym dla Katowic, Łodzi, a nawet Krakowa. Lokalizacją interesują się już firmy, które planują skorzystać z tego, że miasto włączone jest do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i częstochowskiej podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Poprawa infrastruktury komunikacyjnej i przygotowywane w Częstochowie tereny inwestycyjne przyciągnęły już pierwszych inwestorów, działających m.in. w segmencie usług IT i obsługi logistycznej.

 

Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent miasta Częstochowy podkreśla, że miasto jest świetną lokalizacją dla firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu ze względu na niskie koszty powadzenia biznesu. - Szczególnie interesujące dla inwestorów są atrakcyjne tereny inwestycyjne w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Istotnym jest fakt, że poza ulgami wynikającymi z działalności w SSE, oferujemy firmom ulgi w podatku od nieruchomości. Najnowsza Uchwała Rady Miasta zwalnia z podatku od nieruchomości inwestorów budujących obiekty biurowe w klasie B+  i wyższej - podkreśla prezydent Częstochowy.

 

Ponadto, jak przyznaje Krzysztof Matyjaszczyk, Politechnika Częstochowska kształci kadry na potrzeby sektora nowoczesnych usług biznesowych. - Wydział Elektryczny rozpoczął współpracę z Centrum Inżynieryjnym TRW w zakresie selekcji i doboru kandydatów, a Wydział Zarządzania utworzył specjalizację Księgowość w Centrach Usług Wspólnych - wymienia prezydent Częstochowy.

 

Jako przykład dobrze prosperującego w Częstochowie biznesu Krzysztof Matyjaszczyk podaje firmę TRW - Centrum Inżynieryjne, specjalizujące się w projektowaniu samochodowych systemów bezpieczeństwa, prowadzące działalność od 2004 roku oraz Centrum Obsługi Finansowej TRW, założone pod koniec 2006 roku w celu zarządzania kluczowymi operacjami finansowymi i księgowością europejskich zakładów TRW. 

 

Autor: Walter Herz

 

dompress : :
sie 24 2015 Mieszkaniówka na fali sukcesu
Komentarze: 0

Zainteresowanie zakupem mieszkań nie słabnie, a po zwiększeniu wysokości dopłat do kredytów może jeszcze wzrosnąć  

W ostatnich miesiącach deweloperzy znaleźli nabywców na tak dużą ilość mieszkań, jak nigdy wcześniej. Szybka sprzedaż wprowadzanych na rynek lokali zachęca firmy do rozpoczynania budowy kolejnych projektów. Oferta rynku pierwotnego w największych miastach rośnie w imponującym tempie. Jak wynika z danych GUS, w pierwszym półroczu br. deweloperzy rozpoczęli budowę aż o ponad jedną czwartą większej ilości mieszkań niż w tym samym okresie rok wcześniej. A rok miniony nie należał do najgorszych pod tym względem.     

Popyt na mieszkania jest porównywalny do przedkryzysowego boomu. Skąd tak duży apetyt na nowe lokale? Powód jest wciąż ten sam. W Polsce brakuje mieszkań i długo jeszcze potrzeby lokalowe nie zostaną zaspokojone. W naszym kraju w przeliczeniu na liczbę mieszkańców przypada znacznie mniej mieszkań niż w innych państwach w Europie.  

Młodych ludzi do ich zakupu motywuje teraz dobra kondycja polskiej gospodarki i stabilna sytuacja w kraju. Nic nie wpływa negatywnie na nastroje nabywców.  Wzrost gospodarczy i dobre rokowania na rynku pracy sprzyjają temu, by osoby, które potrzebują mieszkań chętniej zawierały umowy kredytowe. A przyzwoita stopa zwrotu zachęca do lokowania kapitału w nieruchomości na wynajem.  

Średnio 7,5 tys. zł płacimy za metr nowego mieszkania w Warszawie

W ofertach deweloperskich można przebierać, a mimo to, żeby kupić w Warszawie najbardziej rozchwytywane dwu i trzypokojowe mieszkania o najmniejszych metrażach trzeba się śpieszyć. W dobrze zlokalizowanych inwestycjach najtańsze dwójki i trójki, które są obiektem poszukiwań większości kupujących, rozchodzą się w kilka tygodni po wejściu na rynek. Dlatego bez względu na wysokość podaży, w projektach z dobrze pomyślaną strukturą mieszkań, odpowiadającą realnemu zapotrzebowaniu kupujących, deweloperzy nie mają problemu ze zbytem.  

A ile płacimy za warszawskie mieszkania? Według danych Narodowego Banku Polskiego, w 2Q 2015 rokunabywcy nowych mieszkań płacili za nie średnio nieco ponad 7500 zł/m kw. To o 2,66 proc. więcej niż przed rokiem.  

Obserwatorzy rynku zauważają, że powodzenie mieszkań deweloperskich wiąże się m.in. z ich konkurencyjnością w porównaniu z ofertami z drugiej ręki. Jakość nowych mieszkań jest nieporównywalnie lepsza niż większości lokali oferowanych w budynkach starszej generacji, podobnie jak zagospodarowanie terenu całego osiedla. A przy tym ceny mieszkań używanych nie są w Warszawie niższe.     

Na wzrost sprzedaży na rynku deweloperskim wpływ ma też program dopłat do kredytów Mieszkanie dla młodych.  W tym w tym roku widocznie wzrosło grono osób zainteresowanych państwowymi subwencjami. A niedługo, kiedy nowelizacja przepisów dotyczących programu wejdzie w życie, będzie można dostać większe dofinansowanie.

Dopłaty do używanych mieszkań

Niebawem z dopłat będą mogli skorzystać również nabywcy mieszkań z rynku wtórnego. Nie we wszystkich miastach oferta używanych lokali, kwalifikujących się do MdM będzie jednak optymalna. W Warszawie, jak obliczają analitycy Emmerson Realty kryteria cenowe programu spełniać będzie tylko ok. 2 proc. mieszkań z drugiej ręki. Będą to głównie lokale należące do najtańszych na rynku, w standardzie adekwatnym do ceny.  

Deweloperzy nie obawiając się konkurencji inicjują więc kolejne inwestycje, w których mogą zaproponować  mieszkania, przy zakupie których będzie można sięgnąć po państwową dopłatę. W Warszawie największą gamę ofert objętych programem MdM oferuje Białołęka. Jedną z inwestycji, jaka niedawno trafiła do sprzedaży w tej dzielnicy jest kolejny etap osiedla Tarasy Dionizosa, w którym firma Barc Warszawa S.A. zaoferowała 86 lokali w budynku, który powstanie przy ul. Winorośli i Dionizosa.

- Każde z mieszkań w nowej fazie projektu można kupić zaciągając preferencyjny kredyt w ramach programu dopłat. Klienci mogą wybierać wśród lokali o metrażu od 28 do 77 m kw. To oferta skierowana do osób poszukujących swojego pierwszego mieszkania. Ceny kształtują się w przedziale od 5,5 do 5,8 tys. zł za mkw. Największe, czteropokojowe lokale zaprojektowane zostały z myślą o rodzinach wielodzietnych, które wkrótce będą mogły uzyskać aż 30 proc. dopłaty do kredytu - informuje Wojciech Stisz z Barc Warszawa S.A.

Coraz więcej zainteresowanych MdM-em

Kredytem z dopłatą w ramach MdM interesuje się w tym roku coraz więcej osób. W ostatnich miesiącach wyraźnie wzrosła liczba składanych wniosków o jego przyznanie. W sześciu miastach, gdzie rynek deweloperski rozwija się najszybciej, w pierwszej połowie 2015 roku wpłynęło o ponad połowę więcej wniosków o dopłaty, niż w pierwszym półroczu minionego roku, podaje Reas.  

W ciągu półtora roku funkcjonowania MdM z dopłat skorzystało ponad 23 tysiące kredytobiorców. Wniosek o subwencje można składać w kilkunastu bankach, które współpracują z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W każdym roku wyznaczona jest określona pula pieniędzy przeznaczona na dopłaty. W ubiegłym roku nie została wykorzystana, ale w tym może nawet zabraknąć pieniędzy na dofinansowanie dla wszystkich chętnych, przewidują analitycy rynku. Zainteresowanie rządowym wsparciem może poważnie się zwiększyć wraz ze wzrostem wysokości dopłat.    

 

 

Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : :