Archiwum listopad 2016


lis 30 2016 W którym osiedlu kupisz mieszkanie w MdM
Komentarze: 0

 W których inwestycjach deweloperzy oferują mieszkania w programie MdM? Czy można zarezerwować lokal kwalifikujący się do rządowej dopłaty z puli środków przeznaczonych na następne lata? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości Dompress.pl

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Mieszkania w MdM dostępne są w projektach Słoneczne Miasteczko i Centralna Park w Krakowie, Maestro i Graniczna we Wrocławiu, Świętokrzyska Park w Gdańsku, Powstańców 33 w Ząbkach oraz Korona Pragi i Mała Praga w Warszawie. Jako że większość z wymienionych inwestycji zostanie zrealizowana pod koniec przyszłego roku lub w roku 2018, klienci nie mają problemu ze złożeniem wniosku o dopłatę z programu MdM. Wnioski dotyczą bowiem wypłaty z budżetu przewidzianego na 2018 rok, a ten póki co jest wykorzystany w niewielkim stopniu.

Michał Sapota, prezes zarządu Murapol S.A.

Obecnie w pięciu naszych inwestycjach klienci mogą nabyć mieszkania z dofinansowaniem w programie Mieszkanie dla młodych. To Osiedle Vivaldiego w Gdańsku, Nowa Toskania we Wrocławiu, katowicka inwestycja Murapol Bażantów, a także Nowe Winogrady w Poznaniu i Murapol Śląskie Ogrody w Tychach. Wśród planowanych projektów są także takie, w których klienci będą mogli skorzystać z tego programu.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.

Mieszkania objęte programem MdM można znaleźć w naszych inwestycjach 2 Potoki i Chabrowe Wzgórze w Gdańsku, w Szczecinie w osiedlu Tęczowy Las oraz w osiedlu Neptun w Ząbkach. Zainteresowanie lokalami z dopłatą jest bardzo duże. We wszystkich tych projektach cały czas prowadzimy sprzedaż na podstawie umów rezerwacyjnych.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

W ofercie mamy obecnie ponad 500 mieszkań objętych programem MdM . To bardzo atrakcyjne lokale, dlatego część z nich jest sprzedawana poza programem, za gotówkę lub tradycyjny kredyt. Mieszkania kwalifikujące się do dopłat są dostępne w naszych wrocławskich osiedlach: Cztery Pory Roku, Księżno, Młodnik, Na Ustroniu i Słoneczne Stabłowice. Jesteśmy świadomi ograniczeń występujących w programie, dlatego osobom zainteresowanym preferencyjnymi kredytami oferujemy takie dopasowanie harmonogramu płatności za mieszkanie, dzięki któremu będą mogły skorzystać ze środków przeznaczonych na MdM w kolejnych latach.

Krzysztof Foder, dyrektor Sprzedaży i Marketingu Bouygues Immobilier Polska

W naszej ofercie znajduje się obecnie jedna inwestycja, w ramach której klienci mogą nabyć mieszkania w ramach programu MdM. Projekt La Melodie zlokalizowany jest na warszawskim Targówku nieopodal budowanej stacji metra. Spośród 130 sprzedanych lokali 50 proc. zostało sprzedanych w MdM.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO Classic

Mieszkania spełniające kryteria cenowe programu MdM oferujemy w gdańskim osiedlu Wolne Miasto.

Marcin Mielcarz, wiceprezes zarządu Grupy Inwest

W inwestycji przy ulicy Szklanych Domów na warszawskim Grochowie oraz w Aninie przy IX Poprzecznej oferujemy mieszkania, przy zakupie których można skorzystać z dopłat ze środków przeznaczonych na 2018 rok, ponieważ ich ukończenie planujemy pod koniec 2017 roku. Kilka tygodni oczekiwania nie stanowi dla nas problemu, a pozwala to nabywcom spokojnie załatwić formalności związane z uzyskaniem dofinansowania.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Wybrane mieszkania w kameralnej inwestycji Monte Verdi w Warszawie można nabyć z dopłatą w programie MdM. Osiedle realizowane jest przy ulicy Popularnej, w pobliżu stacji kolejowej Warszawa Włochy.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A. 

Tworzymy naszą ofertę w taki sposób, aby klienci mieli możliwość skorzystania z zakupu mieszkania w programie MdM. Mieszkania kwalifikujące się do dopłaty możemy zaproponować w warszawskich osiedlach Zielona Dolina i Villa One, podwarszawskiej Villi Campina, a także w katowickim projekcie Nowe Tysiąclecie.  

Michał Świderski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Marvipol Development 

Preferencyjny kredyt mieszkaniowy, czyli dopłaty MdM można uzyskać kupując mieszkanie w inwestycjach Bemowo Residence, Riviera Park oraz Central Park Ursynów i Lake Park Apartments w Warszawie. 

Roma Peczyńska, dyrektor e-marketingu Red Real Estate Development

Choć budżet programu Mieszkania dla młodych na 2016 roku został wyczerpany, od stycznia mieszkańcy Poznania będą mogli korzystać z środków na 2017 rok. Warunek jest jeden, lokal musi zostać wówczas wydany właścicielowi. Dlatego już teraz klienci chętnie kupują gotowe mieszkania, spełniające programowe wymagania w osiedlu Red Park. W warszawskim osiedlu Alpha Park proponujemy mieszkania z dofinansowaniem opartym o budżet przeznaczony na 2018 rok.

Yael Rothschild, prezes zarządu Mill-Yon Gdańsk

Mieszkania w warszawskiej inwestycji Aura Sky kwalifikują się do programu MdM na rok 2018 i z tej puli korzystają nasi klienci. Podobnie jest w przypadku naszego drugiego projektu w Warszawie Aura Garden.

Beata Białopotocka, pełnomocnik zarządu ds. sprzedaży Awbud Developer

Nie mamy w sprzedaży mieszkań, które kwalifikują się do programu Mieszkanie dla młodych.

Monika Zabłocka, reprezentująca Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego

We wszystkich naszych inwestycjach możemy zaproponować mieszkania, przy zakupie których można skorzystać z dopłat w programie MdM. Prowadzimy rezerwacje na mieszkania objęte programem.

Katarzyna Pietrzak, Senior Marketing Manager w Nexity Polska

Posiadamy mieszkania kwalifikujące się do programu MdM w inwestycji Skylife na warszawskiej Woli. W ofercie są zarówno kawalerki, jak i mieszkania 3 pokojowe. Rezerwujemy lokale osobom planującym skorzystać z dopłat.

Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment

Mieszkania objęte programem MdM mamy w osiedlu Banacha II w Krakowie i w inwestycji Karoliny w Katowicach.

 

Opracowanie:

Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl

dompress : :
lis 29 2016 Elegancja w wydaniu Ochnik Development
Komentarze: 0

 Warszawskie inwestycje mieszkaniowe Ochnik Development doceniają zwolennicy klasycznej stylistyki i ekskluzywnego wykończenia    

Segment deweloperski to dla Grupy Ochnik, której częścią jest m.in. dobrze znana w Polsce marka odzieżowa, to obecnie jeden z obszarów, który szczególnie planuje rozwijać. Po sukcesie loftowego projektu biurowego, opartego na rewitalizacji historycznych zabudowań fabrycznych, teraz firma rozpoczęła na warszawskim Muranowie budowę dwóch, komplementarnych inwestycji mieszkaniowych - Dzielna 64 i Studio Centrum.

Wspólną cechą projektów tego dewelopera jest subtelna elegancja i dbałość o jakość detali wykończenia. - Posiadamy doświadczenie w realizacji projektów z różnych segmentów, a także wizję tworzenia nowoczesnych i funkcjonalnych budynków, wpisujących się w strukturę architektoniczną otoczenia. Chcielibyśmy, żeby wszystkie nasze inwestycje kojarzyły się z klasyczną elegancją i wysokiej klasy wykończeniem. Nie uznajemy półśrodków, wybieramy najlepsze materiały i stosujemy ponadczasowe, trwałe rozwiązania. Z jakości chcemy uczynić nasz znak firmowy. Zainteresowanie, jakim cieszą się nasze projekty potwierdza, że wyznaczyliśmy dobre priorytety - przyznaje Tomasz Sadłocha, członek zarządu Ochnik Development.

Prostota i elegancja

Transparentne tafle szklane, bezspojeniowo montowane spieki kwarcowe, stal nierdzewna, naturalny kamień i drewno okienne meranti to niektóre materiały wykończeniowe, wykorzystywane przy budowie inwestycji Ochnik Development.     

Budynek przy Dzielnej 64 w Warszawie, w którym znajdą się 152 mieszkania w podwyższonym standardzie, wyposażony zostanie w reprezentacyjne wejście główne i efektownie zaaranżowany hol z recepcją, z którego można będzie wyjść na zielone, wewnętrzne patio. Całość tworzyć będzie ciekawą i wyrazistą kompozycję przestrzenną, do aranżacji której wykorzystane zostaną m.in. wykonana na specjalne zamówienie rzeźba i obraz, komfortowe kanapy, duże kryształowe lustra i zielona, żywa ściana.

Przedstawiciele dewelopera podkreślają, że podstawowym założeniem przy realizacji projektu jest stworzenie przyjaznego miejsca, w którym mieszkańcy będą czuli się dobrze. Pociągającego harmonią i płynnością kształtów, urządzonego ze smakiem i wyczuciem, bez nadmiernej dekoracji, którego klasyczna forma będzie zawsze aktualna.   

Iluminowane tarasy i ściany z żywą zielenią

Budynek będzie zintegrowany ze śródmiejską architekturą Muranowa. Zaprojektowana z umiarem w doborze środków estetycznych, prosta, geometryczna elewacja wykończona zostanie subtelnymi płytami ze spieków kwarcowych bez spojeń i dzięki użyciu tego szlachetnego materiału zyska klasyczny szlif. Bryła budynku będzie miała trójdzielną strukturę z dziesięciopiętrową dominantą w narożniku ulicy Dzielnej. Strukturę architektoniczną obiektu ożywi zieleń, którą obsadzone zostaną górne tarasy nad szóstą i siódmą kondygnacją oraz nocna iluminacja.

Projekt, opracowany przez architektów z pracowni MKC,zakłada wyraźny podział budynku na funkcję mieszkalną i usługową dostępną na parterze. Apartamenty na ostatniej kondygnacji będą miały 3 metry wysokości i instalacje przygotowane do podłączenia klimatyzacji. Na dwóch kondygnacjach podziemnych znajdzie się zaś wygodna hala garażowa.

Na terenie inwestycji zainstalowane zostaną stojaki na rowery, które znajdą się na zewnątrz i w garażu podziemnym, w którym będzie również samoobsługowa stacja rowerowa i haki na rowery w części miejsc parkingowych.

Recepcje i pralnie

Układ konstrukcyjny ścian nośnych Dzielnej 64 pozwala niemal na dowolne łączenie lokali. Podobne możliwości stwarza realizowana przez Ochnik Development po sąsiedzku inwestycja Studio Centrum.Oferta w tym projekcie skierowana jest do inwestorów, a szczególnie do osób prowadzących działalność gospodarczą z uwagi na korzyści podatkowe, wynikające np. z kwalifikacji kosztów poniesionych przy wykończeniu lokalu.

W sześciopiętrowym budynku z garażem podziemnym, który powstaje przy Pawiej 51, znajdzie się 85 micro-apartamentów o średniej powierzchni 25 mkw. Budynek wykonany zostanie z najwyższej jakości materiałów i wyposażony w lobby z recepcją oraz ogólnodostępną pralnię dla mieszkańców, a także udogodnienia dla rowerzystów.

W tej inwestycji, tak jak w budynku przy Dzielnej, dobre doświetlenie mieszkań zapewnią panoramiczne okna do samej podłogi z drewna meranti, a odgłosy na korytarzu wygłuszy wykładzina dywanowa z piankowym podkładem o podwyższonej odporności na zabrudzenia. W częściach wspólnych zainstalowane zostanie oświetlenie ledowe, pozwalające obniżyć zużycie energii. A nowoczesny system monitoringu oraz kontroli dostępu zagwarantuje mieszkańcom bezpieczeństwo. W obu inwestycjach będzie można skorzystać z możliwości zakupu wykończenia mieszkania pod klucz w wybranej opcji.   

Autor: Ochnik Development

dompress : :
lis 24 2016 Ze Służewca do wolskich i śródmiejskich...
Komentarze: 0

Pozycję Służewca, dotąd najlepszej warszawskiej lokalizacji biurowej, przejmuje Wola. Do nowego centrum biznesowego, które tworzy się na jej terenie, firmy przyciągają m.in. atrakcyjne projekty placemakingowe

Wokół ronda Daszyńskiego i na osi prowadzącej do ronda ONZ jest już niemal pół miliona metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej. Sprawnie postępuje tam proces powstawania nowego, warszawskiego city. Zasób wolskich biur sięga już połowy oferty, jaką dysponuje największe w kraju zagłębie biurowe zlokalizowane na Służewcu. Pnące się do góry kolejne wieże i duże projekty, które przygotowywane są do budowy, pozwolą bliskiej Woli w perspektywie kilku lat zdetonować mokotowskie centrum, prognozują specjaliści Walter Herz.

Deweloperzy operujący na Woli nie narzekają na brak zainteresowania powierzchnią biurową. Kompleks Warsaw Spire z ponad 100 tys. mkw. powierzchni biurowej, który został ukończony przed wakacjami ma komplet najemców i listę oczekujących chętnych. Komercjalizacja niedawno oddanej wieży Q22 przy alei Jana Pawła II dobiega końca. Firmy chętnie wybierają na siedziby najnowsze, centralnie położone obiekty, często przenosząc się do nich ze służewieckich biurowców. Głównym powodem decyzji o przeprowadzce są niebotyczne korki i problemy z parkowaniem, z jakimi codziennie musi borykać się ok. 90 tys. osób pracujących w konglomeracie biurowym w rejonie ulic Domaniewskiej i Postępu.      

Mankamenty Służewca

Firmy odwracają się od największego w Polsce skupiska biurowców na Służewcu, które od niespełna 20 lat powstaje bez spójnej koncepcji urbanistycznej i wybierają najnowsze budynki oferujące bezpośredni dostęp do metra na Woli, Muranowie, czy w Śródmieściu. Kłopoty z wjazdem i wyjazdem ze służewieckiego centrum to jednak nie jedyny powód relokacji firm.  

Specjaliści Walter Herz zwracają uwagę, że wolskie obiekty są nie tylko nowocześniejsze, ale oferują coś więcej niż tylko dobrej klasy biura. W odróżnieniu od tradycyjnych parków biurowych, w których brakuje zieleni, przestrzeni publicznej i miejsc spotkań, biurowce na Woli otacza żywa tkanka miejska, którą inwestorzy umiejętnie wzbogacają, by zapewnić najemcom ciekawsze warunki pracy. Wolskie kompleksy biurowe tętnią życiem także poza godzinami pracy biur, dzięki pasażom handlowo-usługowym, skwerom wypełnionym licznymi restauracjami i kawiarniami oraz ogródkami letnimi, a także zielonym placom rekreacyjnym. Ich mocną kartą przetargową jest zarówno placemakingowa aranżacja terenu wokół budynków, jak i znajdujące się wewnątrz nich, zielone dziedzińce i tarasy, loggie oraz placówki świadczące różnego rodzaju usługi, fitness kluby, stacje dla rowerzystów, czy nawet widokowe rooftop cluby.       

Mocne strony Woli

Tak przyjazne środowisko pracy przyciąga najemców, którym służy także jako narzędzie rekrutacyjne, pozwalające zatrudnić najlepszą kadrę. Stąd najwyższe piętra, na których usytuowane są najlepsze biura zajmują przeważnie firmy, które odławiają największe talenty. - Atutem wolskich biur jest też sprawna komunikacja. Dojazd do biura nie może zabierać zbyt dużo czasu. To właśnie powód dla, którego tak wiele firm w ostatnim czasie wychodzi z biur na Służewcu, czasem ostentacyjnie akcentując to informacyjną kampanią reklamową na billboardach – zauważają eksperci Walter Herz.   

Takie całościowe myślenie o projekcie, jako koncepcji biznesowej, które zapoczątkowała firma Ghelamco, inspiruje kolejnych inwestorów, którzy w podobny sposób przygotowują swoje inwestycje. Deweloperzy budujący na Woli mają świadomość, że łatwiej skomercjalizują budynki, jeśli będą oferować wartość dodaną w postaci licznych usług towarzyszących i łączyć różne funkcje w obrębie obiektu.

Wielofunkcyjność obiektów

Firma Echo również zapowiada aktywizację tkanki miejskiej na terenie mającego powstać w sąsiedztwie Warsaw Spire, wielofunkcyjnego kompleksu z ponad 100 tys. mkw. powierzchni. Obiekt ma stanąć w miejscu przeznaczonego do wyburzenia centrum handlowego Jupiter.

Przy ulicy Żelaznej, także przygotowywana jest do budowy inwestycja oferująca różnorodne funkcje. Projekt ArtN firmy Capital Park dostarczyć ma wolskiemu city ponad 64 tys. mkw. powierzchni biurowo-usługowo-handlowo-kulturalnej.

W okolicy ronda Daszyńskiego wieżę biurową zamierza postawić również firma Karimpol.  Skyliner ma mieć 195 metrów wysokości, jednak termin realizacji drapacza nie jest jeszcze znany.

Wieże w budowie

W kwadracie ulic Prosta/Wronia/Łucka/Towarowa trwa natomiast budowa inwestycji Generation Park, która jest największym projektem Skanska Property Poland w Europie Środkowo-Wschodniej. Kompleks składał się będzie z trzech budynków, w których znajdzie się łącznie 84 tys. mkw. certyfikowanej powierzchni biurowej. Inwestor zakłada, że będzie to nowe miejsce spotkań, dostosowane do potrzeb różnych pokoleń, które zostanie zaaranżowane w zielonym pasażu między biurowcami i wokół inwestycji. Pierwszy budynek Generation Park ma być gotowy w ostatnim kwartale 2017 roku.

Kolejnym, dużym projektem, który już powstaje przy rondzie Daszyńskiego jest Sienna Towers. Nowa inwestycja firmy Ghelamco zaoferuje 75 tys. mkw. powierzchni biurowej i 25 tys. mkw. powierzchni handlowej oraz konferencyjnej i będzie miała bezpośrednie, podziemne połączenie ze stacją metra. Projekt obejmuje budowę trzech budynków, z których jeden wysokościowiec sięgać ma 130 metrów. W dalszych planach inwestor ma jeszcze 55 metrową wieżę Spinaker.

Pod koniec października br. przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej ruszyła także budowa kompleksu Mennica Legancy Tower. W skład wspólnej inwestycji firm Golub GetHouse i Mennicy Polska wejdzie 130 metrowa wieża i sąsiadujący z nią budynek o wysokości 36 metrów. Za trzy lata do dyspozycji najemców w tym projekcie oddane zostanie 65 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, a obok stał będzie apartamentowiec Mennica Residence.

W połowie bieżącego roku Skanska zaczęła również realizację pierwszego etapu projektu biurowego Spark, który powstanie u zbiegu ulic Okopowej i Towarowej, na Serku Wolskim. Obiekt zapewni łącznie ponad 70 tys. mkw. powierzchni biurowej GLA i wysokiej klasy przestrzeń publiczną z otwartą strefą pracy na świeżym powietrzu oraz amfiteatrem.  Pierwszy budynek z ponad 12 tys. mkw. biur zostanie oddany w pierwszym kwartale 2018 roku.

Wolskie city z wartością dodaną

Deweloperzy budujący na Woli mają świadomość, że łatwiej skomercjalizują biurowce, jeśli zaoferują liczne usługi towarzyszące i połączą różne funkcje w obrębie obiektu. Rozwój wolskiego centrum biznesowego następuje w harmonijny sposób. Inwestorzy prowadzą projekty mając na względzie zasady zrównoważonego rozwoju. Przed wprowadzeniem inwestycji na rynek robią nawet konsultacje społeczne. Równolegle z inwestycjami komercyjnymi powstają także nowe osiedla. Wola jest dzielnicą, w której budowanych jest najwięcej mieszkań w Warszawie.

Doradcy Walter Herz zaznaczają, że na tak widowiskową przemianę tej części miasta zasadniczy wpływ miała budowa drugiej linii metra. Dodatkowo, centralna lokalizacja bliskiej Woli, która w zasadzie zlewa się ze Śródmieściem, zapewnia jej świetne połączenie z wszystkimi częściami Warszawy różnymi środkami transportu miejskiego, szczególnie po rozbudowie głównych szlaków komunikacyjnych w dzielnicy.

Jak zaznaczają przedstawiciele firmy doradczej Walter Herz, Wola notuje dziś największy przyrost nowej podaży powierzchni biurowej w aglomeracji warszawskiej. Tymczasem z planów inwestorów, którzy mają grunty na Służewcu wynika, że w planowanych projektach może powstać w najbliższych latach kolejne 300 tys. mkw. powierzchni biurowej. Część firm myśli jednak o przekwalifikowaniu inwestycji na inne cele.  

 

Autor: Walter Herz

dompress : :
lis 23 2016 Czy deweloperzy będą budować tanie mieszkania...
Komentarze: 0

Czy rządowy program Mieszkanie+ i topniejące środki na dopłaty w MdM zahamują produkcję tanich mieszkań na obrzeżach miast? Czy państwo przejmie klientów deweloperów, którzy poszukują ekonomicznych ofert? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl

 

Michał Sapota, prezes zarządu Murapol S.A.

W mojej ocenie zawsze będą klienci, dla których podstawowym kryterium przy podejmowaniu decyzji zakupowych będzie cena. W związku z tym, tańsze mieszkania zlokalizowane nieco dalej od centrów miast, zawsze znajdą nabywców. Wejście w życie Narodowego Programu Mieszkaniowego nie ma w tym przypadku większego znaczenia i nie stanowi zagrożenia dla działalności firm deweloperskich. Projekty mieszkaniowe realizowane w ramach tego programu kierowane są do zupełnie innego Kowalskiego niż komercyjne propozycje deweloperów.

Szczególnie, że sama oferta programu nie jest na tyle interesująca, aby państwo mogło przejąć znaczący odsetek osób poszukujących lokalu mieszkalnego. Może oczywiście pojawić się grupa nabywców, znajdujących się na granicy zdolności kredytowej, którzy uznają, że oferta mieszkaniowa w ramach programu jest dla nich na obecnym etapie życia atrakcyjniejsza od kredytowanego zakupu własnego M. Niemniej jednak będzie to niewielki procent potencjalnych klientów firm deweloperskich. Reasumując, wsparcie rządowe kierowane do klientów w różnego typu programach nie powinno mieć wpływu na strategię działania deweloperów.

Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Polnord S.A.

Oferta Polnordu skierowana jest do różnych grup kupujących mieszkania. Niewielka jej część jest przeznaczona dla tych klientów, dla których cena jest podstawowym kryterium wyboru. Pierwsze lokalizacje wytypowane na potrzeby programu Mieszkanie+ mogą potencjalnie stanowić problem dla deweloperów operujących na małych, lokalnych rynkach. Rządowa propozycja ma jednak w zamyśle uzupełnić pewną lukę, istniejącą nadal na rynku pomimo aktywnej działalności deweloperskiej, nie zaś stanowić dla niej konkurencję. Program adresowany jest do osób, które nie mogąc pozwolić sobie na zakup mieszkania na zasadach rynkowych, poszukują innej alternatywy.

Krzysztof Foder, dyrektor Sprzedaży i Marketingu Bouygues Immobilier Polska

Według zapowiedzi rządu program Mieszkanie+ objąć ma swym zasięgiem małe miasta oraz peryferyjne dzielnice większych miast. Tym samym, te zapowiedzi automatycznie wymuszają refleksję deweloperów co do zasadności uruchamiania w tych destynacjach projektów w podstawowym, bazowym standardzie. Nie ulega wątpliwości, że państwo może w tym zakresie przejąć część klientów poszukujących tanich rozwiązań. Trudno jednak na tym etapie oszacować skalę tego zjawiska. W mojej ocenie poszukując odpowiedzi na to pytanie należy wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak konkretna lokalizacja, dostęp do szeroko rozumianej infrastruktury edukacyjnej, transportowej, handlowej, standard inwestycji, docelową strukturę społeczną mieszkańców. Te wszystkie czynniki rozpatrywane łącznie dla każdej z inwestycji realizowanej w ramach programu decydować będą o jej sukcesie bądź porażce. Prawdą jest, że niska cena jest obecnie jednym z głównych czynników decydujących o wyborze danej inwestycji, jednak absolutnie nie jedynym.

Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży Red Real Estate Development

Skutki programu Mieszkania+ mogą się pojawić dopiero po 2018 roku. Warto jednak pamiętać, że jego grupa docelowa jest inna niż inwestycji, które proponujemy w Poznaniu (Red Park) i Warszawie (Alpha Park). Program skierowany jest do ludzi, których nie stać na kredyt. Dlatego prawdopodobnie większy wpływ na rynek w rocznej, czy dwuletniej perspektywie będzie miała rosnąca wysokość wkładu własnego, zakończenie programu MdM i sytuacja związana z inflacją i stopami procentowymi. Mimo to pozytywnie patrzymy w przyszłość.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Według różnych szacunków w Polsce cały czas brakuje ok. 1,5 mln mieszkań, dlatego wszelkie inicjatywy związane ze zwiększeniem liczby lokali przyjmujemy z zainteresowaniem i uważnie obserwujemy. Nie widzę zagrożenia dla naszych realizowanych już inwestycji, a także dla tych, których rozpoczęcie dopiero planujemy. Program Mieszkanie+ uzupełni niszę rynkową i będzie z założenia skierowany do grupy osób, która nie miała dotąd szans na zakup własnego mieszkania.

Z drugiej strony obserwujemy wzrost popytu na  większe i bardziej komfortowe mieszkania i odpowiednio dostosowujemy do tych oczekiwań naszą ofertę. Po raz kolejny sprawdza się nasza strategia obecności we wszystkich segmentach rynku, od mieszkań popularnych po apartamenty.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO Classic

W tej chwili zasady kwalifikacji do programu, rzeczywiste możliwości realizacji programu, czy standard planowanych budynków jest na tyle niejasny, że trudno powiedzieć, jaka część klientów będzie mogła lub chciała być jego beneficjentami. W tej chwili widać, że najbardziej zainteresowane realizacją programu są niewielkie miasta, które podpisały listy intencyjne z BGK Nieruchomości.

Marcin Mielcarz, wiceprezes zarządu Grupy Inwest

Wbrew wielu pesymistycznym prognozom ekonomicznym patrzymy ze spokojem na zapowiedzi zachwiania się rynku deweloperskiego w związku z wygaszaniem programu MdM oraz wprowadzeniem programu Mieszkanie+. Biorąc pod uwagę fakt, że z programu korzystać będzie określona grupa odbiorców (wspomina się o rodzinach wielodzietnych z relatywnie niskimi dochodami), program nie musi stanowić konkurencji dla deweloperów. Firmy będą musiały postawić na jakość oraz wygodne i elastyczne systemy płatności, a nie jedynie dostosowanie cen do określonego poziomu. W odróżnieniu od oferty i założeń programu zaletą zakupu mieszkania od firmy deweloperskiej jest jak w naszym przypadku: szeroki dostęp do mieszkań, kameralność inwestycji (do kilkunastu do kilkudziesięciu mieszkań), aspekt własności mieszkania jako inwestycji, zabezpieczenia finansowego i budowania majątku.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Home Invest skupia swoją działalność deweloperską na rynku warszawskim, realizując projekty wyłącznie w dobrych lokalizacjach. W związku z tym, nie obawiamy się programu Mieszkanie+. Deweloperzy budujący mieszkania w rejonach oddalonych od centów miast powinni natomiast brać pod uwagę wprowadzenie programu, ponieważ może on wpłynąć na sprzedaż mieszkań w tych lokalizacjach.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A. 

Nie spodziewamy się, aby program Mieszkanie+  miał przejąć klientów J.W. Construction. Widzimy, że nasi klienci mają silną potrzebę własności lokalu. Rządowe propozycje skierowane będą do osób, które nie mają oszczędności, ani zdolności kredytowej i nie są klientami firm deweloperskich. 

Yael Rothschild, prezes zarządu Mill-Yon Gdańsk

Po uruchomieniu programu Mieszkanie+ na pewno zmniejszy się liczba klientów, dla których kluczowym czynnikiem, decydującym o zakupie jest cena. Nasze projekty są skierowane dla innego sektora nabywców, to osiedla o wyższym standardzie, gdzie duża część transakcji jest realizowana gotówkowo, bez wsparcia kredytem. 

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates

Skala oddziaływania programu Mieszkanie+ na największe rynki, takie jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, czy Poznań będzie na razie niewielka. Wśród deweloperów nadal będą cieszyły się zainteresowaniem grunty o uregulowanym stanie prawnym, zdefiniowanym przeznaczeniu, z dogodną infrastrukturą komunikacyjną, a więc o dobrym potencjale inwestycyjnym, pomimo lokalizacji w rejonach oddalonych od ścisłych centrów miast. Narodowy Program Mieszkaniowy dopiero startuje i jego rozwiązania będą wdrażane w dłuższym okresie czasu. Na razie wiemy niewiele o lokalizacjach inwestycji, które będą nim objęte. Czas pokaże, na które rynki mieszkaniowe oddziaływanie programu będzie największe.

Mirosław Łoziński, Prezes Zarządu, Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Na aktualnym etapie bardzo ciężko jest oceniać, jak topniejąca pula dopłat w MdM oraz program Mieszkanie+ przełoży się na sytuację na rynku nieruchomości. Dopiero po kilku miesiącach funkcjonowania programu Mieszkanie+ będziemy mogli stwierdzić, czy korelacja pomiędzy inwestycjami objętymi programem, a pozostałą częścią rynku jest duża. Możemy prognozować, iż deweloperzy realizujący inwestycje na peryferiach miast rzeczywiście odczują konkurencję państwowego programu. Jednak nie przewiduję, aby z tego powodu rezygnowali z wdrożenia swoich planów i budowy kolejnych projektów.

Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment

W Krakowie nie ma wielu gruntów, na których można realizować program Mieszkanie+, więc w stolicy Małopolski rządowe plany raczej nie wpłyną na rynek pierwotny. Inaczej może być w Katowicach, gdzie gruntów należących do Skarbu Państwa jest więcej, a firm deweloperskich działa niewiele. W tej aglomeracji rządowy program może spowodować zmniejszenie zapotrzebowania na tanie mieszkania sprzedawane w inwestycjach deweloperskich położonych z dala od centrum miasta.

 

Opracowanie:

Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl

Więcej informacji:

info@dompress.nieruchomosci.pl
 

dompress : :
lis 22 2016 Co oferują biurowce nowej generacji
Komentarze: 0

 Jakie nowoczesne rozwiązania wprowadzają deweloperzy w inwestycjach biurowych? Które z udogodnień są najbardziej atrakcyjne dla najemców? Wyniki sondy prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl.  

 

Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania portfolio budynków Skanska Property Poland

Na polskim rynku jesteśmy prekursorem, jeśli chodzi o tak zwane zielone innowacje. W Atrium 2 do dyspozycji wszystkich pracowników w ramach usługi car sharingu oddaliśmy właśnie samochody elektryczne uruchamiane z poziomu aplikacji. Dbamy też o komfort pracowników przy pomocy rozwiązań, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne. Na przykład standardem naszych budynków jest dostarczanie 30 proc. czystego powietrza więcej do pomieszczeń biurowych niż wskazują normy. Stawiamy na tworzenie doskonałej jakości środowiska wewnętrznego biur i to jest bardzo ważne dla naszych najemców.

Z użytecznych drobiazgów, standardem w naszych inwestycjach stały się ekrany dotykowe, dzięki którym można uzyskać informacje o najemcach budynku, funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, planach miasta, a także wydarzeniach kulturalnych, z czego pracownicy bardzo chętnie korzystają.

Jesteśmy również prekursorem na rynku pod względem budowania nie tylko budynków, ale całego otoczenia inwestycji. Korzystamy z pomocy lokalnych fundacji, które pozwalają nam dobrze zaprojektować przestrzeń wokół budynku, by była użyteczna zarówno dla pracowników, jak i mieszkańców, a także dobrze uzupełniała lokalną ofertę usługową. Takie inicjatywy są szczególnie dobrze przyjmowane przez najemców, którzy dla swoich pracowników szukają miejsc dobrze wpisanych w kontekst miasta i użytecznych również po godzinach pracy.

Jesteśmy też silnym propagatorem i prekursorem nowoczesnej aranżacji wnętrza biura zgodnie z ideą tak zwanego Activity Based Workplace. Stawiamy na rozwiązania, które podążają za wymogami i upodobaniami pracowników, wyzwalając ich kreatywność i produktywność. Rekomendujemy je naszym najemcom i służymy odpowiednim doradztwem.

Małgorzata Danek, członek zarządu LC Corp

Na bieżąco wprowadzamy  nowoczesne rozwiązania technologiczne poprawiające, zarówno efektywność technologiczną, jak i przede  wszystkim wpływające dodatnio na samopoczucie naszych najemców jak np. oświetlenie ledowe , czy wysokie parametry dostarczanego powietrza. Analizujemy wszelkie badania na temat czynników wpływających na satysfakcję z najmu i w każdym nowym projekcie dostosowujemy je do aktualnych potrzeb. Wszystkie nasze budynki charakteryzują się najwyższymi wskaźnikami wydajności powierzchni i  niskimi kosztami eksploatacji. Dbamy też o prozaiczne, a ważne dla najemców aspekty, jak na przykład otwierane okna.

Marcin Juszczyk, członek zarządu Grupy Capital Park, dyrektor ds. Inwestycji

Wdrażane przez Grupę Capital Park rozwiązania scala autorski program Biuro Plus. Koncepcja ta polega na tworzeniu przestrzeni przyjaznej dla pracowników. Projektujemy obiekty tak, aby najemcy mieli możliwość załatwienia codziennych spraw na miejscu. Mogą skorzystać z pralni, myjni, zrobić zakupy spożywcze, umówić się na spotkanie biznesowe w jednej z naszych restauracji lub kawiarni, ale również zadbać o zdrowie i urodę, wybierając się do klubu fitness, gabinetu fizjoterapii lub salonu kosmetycznego. W zorganizowaniu spotkania w centrum konferencyjnym albo załatwieniu innych spraw pomoże zaś concierge. Z przeprowadzonych przez nas badań i osobistych rozmów wynika, że takie podejście jest bardzo doceniane.

Tworzymy nie tylko sam projekt ale i przestrzeń publiczną wokół niego. Nie dostarczamy na rynek kolejnych, wymarłych po 18.00 dystryktów biurowych, ale miejsca, które po godzinach pracy żyją spotkaniami towarzyskimi w kawiarniach i restauracjach, animacjami, takimi jak koncerty, przedstawienia teatralne, czy kino letnie. Umożliwiają też spędzanie wolnego czasu w zaprojektowanym przez nas otoczeniu budynku, czego znakomitym przykładem są miejskie place wokół Royal Wilanów.

W Eurocentrum Office Complex wdrożyliśmy szereg rozwiązań ekologicznych, które przyczyniają się, zarówno do oszczędności, jak i do poprawy warunków pracy, w tym m.in.: zewnętrzne żaluzje na elewacji ograniczające nadmierny dostęp słońca do wewnątrz budynku latem, a dogrzewające powierzchnię biurową zimą, systemy wentylacji i klimatyzacji z maksymalnym odzyskiem ciepła, energooszczędne oświetlenie, czy system odzysku wody deszczowej. Wyjątkowy mikroklimat tworzą atria z naturalną roślinnością, zieloną przez cały rok. Zachęcamy najemców do korzystania z możliwości dotarcia do pracy alternatywnymi środkami komunikacji, dlatego w obiekcie znajdują się liczne udogodnienia dla cyklistów (miejsca postojowe, szatnie i prysznice), a także stacje ładowania samochodów elektrycznych. Eurocentrum może pochwalić się również jedną z nielicznych w Warszawie prywatnych stacji wypożyczalni rowerów miejskich Veturilo. Dbamy także o rozrywkę i integrację w miejscu pracy, organizując m.in. urodziny Eurocentrum, na które zapraszamy wszystkich najemców.

Royal Wilanów to również miejsce przyjazne rowerzystom i wspierające alternatywną komunikację m.in.: poprzez shuttle bus, platformę carpoolingu, miejsca parkingowe dla rowerzystów i samoobsługową stacja naprawczą. Zostały tam także zastosowane rozwiązania oszczędzające wodę jak np. wykorzystywanie wody deszczowej do podlewania terenów zielonych, instalację wodooszczędnej armatury łazienkowej i szczegółowe opomiarowanie zużywanej wody. Wśród rozwiązań energooszczędnych można wymienić oświetlenie oparte na technologii LED, windy o minimalnym zużyciu energii elektrycznej i czujniki ruchu. Oszczędność wynikają także z instrumentarium Building Management System.

Alexander Jurkowitsch, członek zarządu Warimpex

Przy bardzo dużej ofercie powierzchni biurowych, najemcy dużą uwagę zwracają na przestrzenie zapewniające wyjątkowo komfortowe warunki pracy swoim pracownikom oraz możliwość szybkiego i łatwego dostępu do transportu publicznego. Bardzo ważna zatem pozostaje lokalizacja obiektu w centrum miasta, pobliska infrastruktura oraz wysokie standardy ekologiczne budynku, ponieważ prowadzą do oszczędności i komfortu w użytkowaniu.

Podczas rozmów z potencjalnymi najemcami naszego biurowca Ogrodowa Office w Łodzi położonego w centralnym punkcie miasta, najemcy zwracają uwagę na przestronne i dobrze doświetlone powierzchnie z dostępem do wewnętrznych atriów, zielonych tarasów i balkonów. Istotnym atutem jest także duża powierzchnia użytkowa poszczególnych pięter, osiągająca nawet 4700 mkw. Pracownicy coraz częściej wybierają alternatywne sposoby podróżowania do pracy, dlatego jednym z udogodnień jest też wyposażenie budynku w szatnie i prysznice dla rowerzystów. Firmy z sektora BPO i SSC cenią bezpieczeństwo energetyczne i rozwiązania dla infrastruktury informatycznej, takie jak data center i łącza światłowodowe oraz możliwość dowolnej aranżacji przestrzeni biurowej i dostęp do części handlowo-usługowej w pasażu na parterze biurowca.

Mikołaj Konopka, wiceprezes zarządu Euro Styl

W realizowanych przez Euro Styl budynkach biurowych zapewniamy wszystkie nowoczesne rozwiązania charakterystyczne dla budynków klasy A, takie jak indywidualnie sterowane systemy klimatyzacji, wydajna wentylacja, systemy BMS, UPS, różne „zielone” rozwiązania, w tym udogodnienia dla rowerzystów, ale największe znaczenie dla najemców ma efektywność wynajmowanej powierzchni.

Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Obecnie, aby sprostać wymaganiom rynku, budynek biurowy musi łączyć nowoczesne rozwiązania technologiczne i ekologiczne, oferując jednocześnie maksymalną funkcjonalność i elastyczność w planowaniu przestrzeni. Tego rodzaju obiektem jest realizowany przez nas biurowiec EQlibrium, który będzie posiadał certyfikat BREEAM na poziomie very good. Wśród licznych atutów budynku znajdują się m.in. rzadko spotykane w biurowcach uchylne okna, bardzo dobre doświetlenie powierzchni najmu oraz bliskość różnorodnych punktów handlowo-usługowych. Nie zapomnieliśmy również o osobach dojeżdżających do pracy na rowerach. Z myślą o nich przygotowaliśmy zadaszony parking i szatnie, wyposażone w prysznice. W ramach komercjalizacji powierzchni usługowej, zaplanowaliśmy w budynku także szereg funkcji dodatkowych, m.in. fitness club.

 

 

Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl

 

Więcej informacji: info@dompress.nieruchomosci.pl

dompress : :