Archiwum listopad 2015


lis 23 2015 Czy deweloperzy podnoszą ceny
Komentarze: 0

Zainteresowanie zakupem nowych mieszkań jest w tym roku wyjątkowo duże, a oferta deweloperska coraz szersza. Czy ceny budowanych mieszkań pozostają stabilne? Portal nieruchomości dompress.pl prezentuje wyniki sondy przeprowadzonej wśród deweloperów     

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

 

Zmiany cen mieszkań spowodowane są głównie ruchami poziomu kosztów budowy, zakupu działek, jak również zmianą struktury oferty, np. w ostatnim czasie pojawia się więcej projektów w centrach miast, w wyższych cenach. Większość naszych osiedli to inwestycje kilkuetapowe. Utrzymujemy atrakcyjny poziom cen z jednoczesnym przyśpieszeniem realizacji kolejnych etapów, np. w inwestycji 5 Dzielnica w Krakowie, Graniczna we Wrocławiu, czy Mała Praga w Warszawie. Zdarzają się inwestycje, w których podnosimy ceny z uwagi na dużą dynamikę sprzedaży i szybko kurczącą się ofertę, jak np. w Osiedlu Promenady w Warszawie, czy Grzegórzecka 77 w Krakowie. Podwyżki cen wybranych mieszkań sięgają 2-3 proc.

 

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

 

Na rynku wrocławskim obserwujemy wzrost liczby sprzedawanych mieszkań. Obserwujemy niewielki, ale stabilny wzrost cen mieszkań, który wynosi ok. 2-3 proc. rocznie. Ceny w naszych projektach odzwierciedlają zmiany zachodzące na rynku. Bardzo dobra sprzedaż pokazuje, że proponowane przez nas ceny są atrakcyjne dla klientów i pozwalają jednocześnie na realizację marż na poziomie satysfakcjonującym dla akcjonariuszy.

Realizujemy obecnie 9 inwestycji w różnych częściach Wrocławia, trafiamy do zróżnicowanego grona klientów. W sprzedaży mamy mieszkania, których ceny zaczynają się od 5000 zł/m kw., jak i prestiżowe apartamenty.

 

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

 

Rynek znajduje się w stanie względnej równowagi, choć w ostatnim okresie bieżącego roku widać już lekką przewagę podaży nad popytem. Sądzę, że ceny w nadchodzącym roku pozostaną na stabilnym poziomie, a ewentualne korekty nie będą dotyczyć projektów w dobrych lokalizacjach i dobrej jakości. Rynek będzie należał do najlepszych deweloperów, starannie rozwijających swoją ofertę. Ceny w naszych projektach pozostają na stabilnym poziomie i nie zakładamy żadnych zmian cennika w realizowanych już inwestycjach.

 

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord

 

Przez ostatnie miesiące obserwowaliśmy na rynku łagodny wzrost cen mieszkań w porównaniu do kwot odnotowanych na koniec 2014 roku. Dokonywane przez Polnord korekty cen wpisują się w ten trend.

 

Żaneta Bratkowska, reprezentująca Vastbouw Polska

 

Budynki mieszkalne budowane przez Vastbouw Polska realizowane są  metodą tradycyjną z wykorzystaniem wysokiej jakości sprawdzonych materiałów i komponentów budowlanych. Głównym atutem jest wykorzystanie do budowy cegły Porotherm, wysokiej jakości okien 3-szybowych, dachówki betonowej, jako nieliczni na rynku szczecińskim w kondygnacji podziemnej budujemy garaże, a nie miejsca postojowe. Chcąc zachować wysokie standardy musieliśmy nieznacznie podnieść ceny metra kwadratowego nieruchomości. W chwili obecnej ceny mieszkań wahają się od 4200 zł/m kw. do 4850 zł/m kw.

 

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

 

Mieszkania sprzedają się tak szybko, że nie mamy czasu na obniżki. A mówiąc poważnie, ze względu na ogromne zainteresowanie naszymi projektami nie musimy obniżać cen, żeby skłonić klientów do zakupu. Staramy się zachęcać promocjami związanymi z dodatkowymi możliwościami, czy udogodnieniami, jak np. bezpłatne konsultacje z architektem wnętrz.

 

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

 

Przy obecnym popycie i dobrym poziomie sprzedaży na rynku pierwotnym obserwujemy stabilne ceny mieszkań  z lekką tendencją wzrostową. Dziś wiele osób powraca do lokowania pieniędzy właśnie na rynku nieruchomości. Niskie stopy procentowe powodują, że jest to dobry moment na wybór alternatywnych form inwestowania kapitału, jak zakup mieszkania.

 

Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest

 

Ceny oferowanych przez nas mieszkań kształtują się  na stałym poziomie i nie są wynikową tendencji rynkowych. Każda z naszych inwestycji jest dokładnie kosztorysowana. Z uwagi na długoletnie doświadczenie budżet inwestycji jest bardzo skrupulatnie określony. Cena jest raczej kwestią stałą, wynikową jakości wykonania, lokalizacji i parametrów mieszkań.

 

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper

 

Ceny mieszkań w naszych osiedlach są stabilne. Także nowe mieszkania wprowadzane do sprzedaży będą miały stawki podobne do aktualnej oferty. Taka polityka cenowa wynika z pozytywnej i wieloletniej współpracy z podwykonawcami oraz instytucjami finansującymi nasze inwestycje. Niewielki wzrost cen mieszkań pojawia się tylko w bardziej zaawansowanej fazie budowy danego osiedla.

 

Marta Ulbrych, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Neocity Polska

 

Jesteśmy zadowoleni z wyników sprzedaży i nie wprowadzamy żadnych korekt cen mieszkań. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, którzy często pytają o mieszkania pod klucz, w osiedlu Intenso wprowadziliśmy promocję na wykończenie w cenie 299 zł/m kw.

 

Marcin Zaremba-Śmietański, główny analityk i członek Zarządu Operacyjnego w Grupie Deweloperskiej GEO

 

W ostatnich latach możemy obserwować wzmożone zainteresowanie zakupem mieszkań. Reakcją rynku na rosnący popyt był wzrost podaży, co pozwoliło utrzymać ceny na względnie stabilnym poziomie. Nie przewidujemy w tym zakresie wyraźnych zmian w kolejnych miesiącach. W naszych inwestycjach nie wprowadzaliśmy ostatnio korekt stawek, były natomiast specjalne, czasowe oferty promocyjne. Dotyczyły dwóch osiedli: Nowy Horyzont we Wrocławiu i Biała Polana w Krakowie, w których w związku ze startem kolejnych etapów, obniżyliśmy ceny kilku mieszkań z etapów poprzednich.

 

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates

 

Niskie stopy procentowe zachęcają do zakupów mieszkań na wynajem. Popytowi sprzyja dostępność kredytów i ich stosunkowo niski koszt. Niektórzy klienci chcą też zdążyć z zakupem mieszkania przed 1. stycznia 2016 r., od kiedy wymagana wysokość wkładu własnego wzrośnie do 15 proc. Wreszcie, koniunkturę wspierają też wyższe limity cenowe dla mieszkań kupowanych w ramach  programu MdM.

 

Przeciwnie do rynkowego trendu, związanego z popytem, obniżyliśmy ostatnio ceny mieszkań. Ma to związek z faktem, że w gotowych warszawskich inwestycjach, tj. w Capital Art Apartments, Apartamentach przy Krasińskiego i ConceptHouse Mokotów w ofercie mamy już ostatnie, pojedyncze lokale. W związku z tym przygotowaliśmy kilkuprocentowe obniżki cen mieszkań trzypokojowych oraz promocję - Ostateczna wyprzedaż - na lokale dwupoziomowe w ConceptHouse Mokotów, których ceny są niższe nawet o kilkanaście procent.

 

Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.

 

W każdej  inwestycji wprowadzamy korekty cen związane z zaawansowaniem prac budowlanych. Im bardziej zaawansowana budowa i bliższy termin odbioru mieszakań, tym wyższe ceny. Podwyżki obejmują większość lokali, a największe korekty dotyczą mieszkań położonych na piętrach o powierzchni do 50 m kw.

 

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

 

Niesłabnące od wielu miesięcy zainteresowanie naszą ofertą sprawia, że możemy utrzymywać ceny mieszkań na stabilnym poziomie. Stale monitorujemy rynek, działania konkurencji, a przede wszystkim analizujemy dotychczasowe wyniki sprzedażowe. Wprowadzając nowe rozwiązanie, w tym również nieznaczne modyfikacje cenowe, zawsze na pierwszym miejscu stawiamy oczekiwania klientów.

 

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

 

W tym roku już kilkakrotnie podnosiliśmy ceny mieszkań w wielu naszych inwestycjach. Podwyżki wynosiły średnio około 1 proc. na kwartał. Klienci, którzy podejmują decyzję o zakupie naszych lokali jeszcze w fazie projektowej mogą cieszyć się oszczędnościami. 

 

Wojciech Stisz, reprezentujący Barc Warszawa S.A.

 

Ceny mieszkań w naszych inwestycjach w ostatnim czasie nie zmieniły się. Poziom sprzedaży jest zadawalający. Chętnych nie brakuje, m.in. ze względu na to, że oferujemy mieszkania w MdM, a wiele osób planuje skorzystać z dopłat. W naszej warszawskiej inwestycji Tarasy Dionizosa mamy w ofercie mieszkania w cenie od 5500 zł/m kw., dopłatą można objąć także miejsce postojowe i wykończenie.

 

Marta Jagłowska, marketing manager w firmie Marvipol

 

Korekty stawek wprowadziliśmy w ostatnim czasie w inwestycji Central Park Ursynów, ze względu na zmianę limitu dopłat w programie Mieszkanie dla Młodych. Chcieliśmy umożliwić większej liczbie klientów zakup naszych mieszkań w tej nwestycji. Jest to bowiem projekt skierowany szczególnie do młodych ludzi, ceniących wielkomiejski styl życia. W pozostałych osiedlach budowanych przez Marvipol, ceny utrzymane są na stabilnym poziomie. To wysoka jakość mieszkań, gwarantowana przez Marvipol jest czynnikiem, dla którego klienci decydują się na zakup mieszkań w naszych inwestycjach, nie cena.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki

 

 

Więcej informacji dompress.pl

info@dompress.nieruchomosci.pl

dompress : :
lis 17 2015 W których osiedlach są do wzięcia ostatnie...
Komentarze: 0

W jakich inwestycjach kupimy mieszkanie, do którego od razu odbierzemy klucze? Czy ostatnie lokale w ukończonych osiedlach sprzedawane są w promocyjnych cenach? Ofertę gotowych mieszkań deweloperskich prezentuje portal nieruchomości dompress.pl

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Większość naszych projektów to duże inwestycje, realizowane etapami, w których na bieżąco uzupełniamy ofertę. Ostatnie mieszkania można znaleźć w takich inwestycjach jak Dolina Piastów we Wrocławiu, Osiedle Poborzańska i Promenady w Warszawie, Osiedle Pustynna 43 i Dębowa Ostoja w Łodzi. Większość z tych projektów jest jeszcze w trakcie budowy, stąd nie widzimy potrzeby do prowadzenia szczególnych działań marketingowych. To projekty dobrze przygotowane, oferujące mieszkania o przemyślanych układach, w atrakcyjnych cenach.

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży w Lokum Deweloper

Finalną ofertę mamy aktualnie w osiedlu Lokum Viva na Starym Mieście we Wrocławiu. W sprzedaży zostało kilka trzypokojowych mieszkań o metrażach od 48 do 71 m kw. Wśród wolnych mieszkań dostępne jest jedno wykonane w programie Lokum pod klucz – gotowe do wprowadzenia. Nie stosujemy okresowych upustów czy rabatów, nasza przewidywalność w tym zakresie daje klientom pewność podejmowanych przez nich decyzji. Zainteresowanie ostatnimi mieszkaniami jest wciąż duże. Ceny dostępnych jeszcze lokali w osiedlu Lokum Viva mieszczą się w przedziale od 5999 zł/m kw. do 7219 zł/m kw.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J. W. Construction Holding S.A.

Wprowadziliśmy promocje cenowe na ostatnie gotowe mieszkania, które mamy jeszcze w sprzedaży w warszawskich osiedlach Zielona Dolina i Villa Campina. Lokale w tych projektach oferujemy w niezwykle atrakcyjnych cenach - od 4900 zł za m kw. Promocją objęta jest pula mieszkań o  zróżnicowanym metrażu, by każdy znalazł coś dla siebie. Zakup ostatnich gotowych lokali niesie ze sobą wiele korzyści, niższa cena transakcyjna wpływa na obniżenie wysokości zaciąganego kredytu, a tym samym raty spłaty. 

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

W tej chwili kończymy nasze inwestycje w Warszawie przy Staffa i Księżycowej. Oferta w tych projektach wyczerpuje się. Ostatnie mieszkanie dostępne jest jeszcze w inwestycji Słodowiec Park. W większości naszych inwestycji udaje się sprzedać wszystkie mieszkania bez uciekania się do dodatkowych zachęt cenowych. Staramy się po prostu oferować produkt w rozsądnej cenie od momentu wprowadzenia mieszkań do sprzedaży.

Marta Ulbrych, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Neocity Polska

W zakończonej inwestycji Neosky na warszawskich Bielanach kilka ostatnich mieszkań trzypokojowych oferujemy z rabatami w wysokości do 52 000 zł. Mieszkanie o powierzchni. 51 m kw. jest na przykład w sprzedaży w cenie 6 635 zł/m kw.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży Polnord

W tej chwili ostatnie kilka mieszkań czeka na szczęśliwych właścicieli w pierwszych dwóch etapach projektu 2 Potoki  w Gdańsku, a także w łódzkim City Parku. W trójmiejskim projekcie dwupokojowe, 50-metrowe mieszkanie z oddzielną kuchnią i balkonem można nabyć za 196 tys. zł. Podobnie w Łodzi, gdzie w tej samej cenie dostępne są ostatnie lokale dwupokojowe z aneksem kuchennym w samym centrum miasta.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Ostatnie wolne mieszkania dostępne są jeszcze w inwestycjach Weżyka i Borkowska w Krakowie. To przede wszystkim mieszkania dwupokojowe o metrażach około 45-50 m kw. Przy obecnym poziomie zainteresowania naszą ofertą nie planujemy dodatkowych bonusów. Dla osób zainteresowanych zakupem mieszkań w naszych projektach mamy atrakcyjne promocje w programie Kompas Korzyści, które mogą samodzielnie wybrać.

Monika Kudełko, reprezentująca Activ Investment

W ofercie Activ Investment ostatnie mieszkania pozostały w inwestycji Cztery Wieże w Katowicach. Budowa została zakończona w połowie października, a lokale jedno i dwupoziomowe, które są jeszcze w ofercie to ciekawe propozycje ze względu na atrakcyjne ceny i bardzo dobrą lokalizację osiedla.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

Sprzedaż mieszkań kończymy w warszawskiej inwestycji Apartamenty TRIO. Zostały w niej już tylko dwa lokale z widokiem na panoramę Warszawy o pow. 150 m kw. usytuowane na 16 i 17 piętrze.

Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl

Zakończyliśmy budowę mieszkań w trzech gdyńskich inwestycjach: Osiedlu Morskim, Osiedlu Nawigator i Apartamentach Conrada, a w rejonie Gdańska zakończyliśmy kolejne etapy rozbudowy Osiedla Cytrusowego oraz Nowego Horyzontu. Z tej okazji wprowadziliśmy promocyjne ceny mieszkań.

Mieszkania gotowe do odbioru mamy w Osiedlu Morskim usytuowanym  na granicy gdyńskiej dzielnicy Pogórze i gminy Kosakowo. W inwestycji dostępne są jeszcze mieszkania 1- 3-pokojowe o metrażu od 31 do 52 m kw.

W Osiedlu Nawigator, które mieści się na gdyńskim Obłużu, blisko centrum Gdyni w sprzedaży są jeszcze mieszkania 2- 4-pokojowe o powierzchni od 40 do 90 m kw. Ceny rozpoczynają się od ponad 224 tys. do ponad 503 tys. zł, a stawki za metr kw. wahają się od 4 553 zł do 5 583 zł. W ofercie znajdują się mieszkania, które kwalifikują się do programu MdM 3+, który skierowany jest do rodzin z co najmniej trojgiem dzieci.

W Apartamentach Conrada, które znajdują się w gdyńskiej dzielnicy Mały Kack jest jeszcze spory wybór lokali. Eleganckie mieszkania o metrażu od 46  do 83 m kw. kosztują od 266 733 do 581 708 zł, a cena metra rozpoczyna się od 5 500 zł.

W drugiej połowie listopada zostaną przekazane klucze do mieszkań w Nowym Horyzoncie, który mieści się na granicy gdańskiej dzielnicy Łostowice i gminy Pruszcz Gdański. Wszystkie mieszkania kwalifikują się do programu MdM. Ceny mieszkań dwupokojowych o metrażu od 35 m kw. kształtują się od ponad 158 tys. zł, a trzypokojowych od ponad 221 tys. zł. Osiedle jest cenione za bogatą ofertę handlowo-usługową oraz rekreacyjno-sportową. W znajdującym się po sąsiedzku Osiedlu Cytrusowym w sprzedaży zostało kilka gotowych do odbioru mieszkań.  

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates

Ostatnie mieszkania mamy w dwóch warszawskich osiedlach. W budynku ConceptHouse Mokotów, położonym obok Galerii Mokotów i Mokotów Business Parku, gdzie dostępne są jeszcze trzy lokale o metrażach od 71 m kw. do 165 m kw. Dzięki trwającej promocji - Ostateczna wyprzedaż - ich ceny zostały obniżone o kilka-kilkanaście procent i wynoszą aktualnie 6750 – 10500 zł za m kw.

Szczególnie atrakcyjna wydaje się propozycja zakupu 3-pokojowego mieszkania, które oferujemy zaaranżowane we współpracy z architektem wnętrz, umeblowane i wyposażone w sprzęt AGD. W budynku znajduje się siłownia, sauna i salą dla dzieci, dostępne do wyłącznego użytku mieszkańców.

W naszym flagowym osiedlu Capital Art Apartments, położonym nieopodal Ronda Daszyńskiego i stacji metra, mamy w ofercie już tylko jedno, ostatnie mieszkanie o metrażu 115 m kw., w cenie 9000 zł za m kw.

Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest

Należy zaznaczyć, że do mieszkań w budynkach przyjętych już do użytkowania nie stosuje się przepisów ustawy deweloperskiej. W związku z tym można oszczędzić pewną kwotę np. na kosztach notarialnych związanych z umową deweloperską i rachunkach powierniczych, których nie trzeba utrzymywać, co sprzyja obniżeniu cen lokali.

Marta Jagłowska, marketing manager w firmie Marvipol

Prowadzimy działania promocyjne w warszawskich inwestycjach, w których zostały jeszcze ostatnie mieszkania. W inwestycji Bielany Residence w sprzedaży są ostanie dwa mieszkania o metrażu 69 m kw. i 112 m kw. w promocyjnej cenie od 6900 zł/ m kw. W Osiedlu Zielona Italia zostało jeszcze 8 mieszkań o powierzchni od 91 m kw. do 123 m kw. w kwocie od 5300 zł m kw. W promocyjnej cenie - od 7290 zł/ m kw. można kupić też gotowe mieszkania w inwestycji Rezydencja Arteco.  

Żaneta Bratkowska, reprezentująca Vastbouw Polska

Mamy w ofercie niewiele mieszkań w inwestycjach, w których budowa została zakończona. Dostępne są w nich lokale o większych powierzchniach lub od stron świata, gdzie nasłonecznienie jest mniejsze. Wybór mieszkań jest mocno ograniczony i w takim przypadku klientom pozostaje niewielkie pole manewru. Ceny mieszkań pozostają bez zmian – negocjacji może podlegać zakup garażu, bądź komórki lokatorskiej.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Duże zainteresowanie klientów warszawskimi projektami Miasto Wola i Stacja Kazimierz sprawia, że w pierwszych etapach tych inwestycji w ofercie dostępnych jest łącznie kilkanaście mieszkań. W Mieście Wola w sprzedaży pozostał ostatni gotowy lokal o powierzchni ponad 126 m kw. usytuowany na szóstym piętrze. W Stacji Kazimierz w sprzedaży zostało 17 mieszkań o metrażu od 43 do 52 m kw. Wyjściowe ceny lokali pozostają niezmienne. Zakup mieszkań w każdym przypadku traktowany jest jak odrębny proces, dlatego ewentualne upusty i zachęty oferowane klientom, uzależnione są od wielu czynników i zawsze rozpatrywane są indywidualnie.

Marcin Zaremba-Śmietański, główny analityk i członek zarządu operacyjnego w Grupie Deweloperskiej GEO

W naszej ofercie jest kilka inwestycji, w których sprzedaż jest już w ostatnim etapie. We wrocławskim projekcie Nowy Horyzont zostało jeszcze 8 w pełni gotowych do zamieszkania mieszkań. Wśród nich są dwupokojowe lokale o powierzchni ok. 57 m kw. i czteropokojowe o metrażu powyżej 80 m kw. Ceny mieszkań, podobnie jak w dwóch realizowanych budynkach kompleksu, rozpoczynają się od 4300 zł za m kw. Przy zakupie mieszkania w segmencie A3 oferujemy także dodatkowy bonus w postaci miejsca postojowego w podziemnym garażu.

Ostatnie gotowe mieszkania oferujemy także w ukończonym kompleksie Biała Polana w Krakowie. Na nabywców czeka jeszcze 5 lokali: trzy dwupokojowe o metrażu 50 m kw., trzypokojowe o powierzchni niemal 62 m kw. i czteropokojowe o wielkości 81 m kw.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki

Więcej informacji dompress.pl

dompress : :
lis 10 2015 Kto nie dostanie kredytu na mieszkanie
Komentarze: 0

 Co jest najczęściej przyczyną rezygnacji z zakupu zarezerwowanych mieszkań? Czy banki często odmawiają przyznania kredytów mieszkaniowych? Portal nieruchomości dompress.pl prezentuje opinie deweloperów na ten temat.  

Marta Ulbrych, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Neocity Polska

Zdarzają się sytuacje, w których klient ma problem z uzyskaniem kredytu, jednak są to sporadyczne przypadki na poziomie kilku procent, związane z brakiem zdolności kredytowej.

Żaneta Bratkowska, reprezentująca Vastbouw Polska

Główną przyczyną ewentualnych rezygnacji z zakupu mieszkania jest brak pozytywnej decyzji kredytowej banków. Nie zauważamy innych czynników, które miałyby wpływ na rezygnacje, ponieważ klienci starają się o kredyt już po powzięciu ostatecznej decyzji co do wyboru nieruchomości, w której chcieliby zamieszkać. Czynnikiem utrudniającym decyzję o zakupie jest również wymagany wkład własny, a w przypadku chęci skorzystania z programu MdM to ograniczona ilość mieszkań, które spełniają jego wymogi. 

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J. W. Construction Holding S.A.

Klienci niezwykle rzadko rezygnują z podpisanej umowy rezerwacyjnej na mieszkanie. Nie mają ku temu powodów, bowiem korzystając z bezpłatnego doradztwa kredytowego w J.W. Construction wybierają najlepiej dopasowaną do swoich możliwości ofertę kredytu hipotecznego. Doradca kredytowy realizuje wszelkie formalności związane z uzyskaniem ostatecznej decyzji kredytowej, co zapewnia klientowi pozytywne rozpatrzenie wniosku.   

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord

Większość rezygnacji z zakupu mieszkania związana jest z sytuacją finansową nabywcy, choć dotyczy to niewielkiej ilości wszystkich, zawieranych umów rezerwacyjnych. Niekiedy zdarzają się przypadki losowe, które w krótkim czasie pogarszają możliwości finansowe klienta. Jesteśmy przygotowani na takie sytuacje. Nasi doradcy zawsze starają się znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie alternatywne, jak np. zmiana przedmiotu rezerwacji na mniejszy lokal, czy ustalenie indywidualnego harmonogramu wpłat. 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Odsetek odstąpień od podpisanych umów jest niski, a przyczynami rezygnacji są najczęściej przypadki losowe, takie jak utrata pracy lub zmiana planów życiowych. Dzięki oferowanej przez nas kompleksowej obsłudze klienta, w tym również obsłudze finansowej, związanej z uzyskaniem kredytu hipotecznego, klient w momencie podpisania umowy deweloperskiej ma na ogół potwierdzoną zdolność, a często dysponuje informacją na temat ostatecznych warunków kredytu.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Klienci w zasadzie nie rezygnują z zarezerwowanych mieszkań po wpłacie części ceny. Są to przypadki niezwykle rzadkie i najczęściej związane z finansowaniem inwestycji, czy nagłymi zmianami życiowymi nabywcy. Jednak na tym etapie transakcji kłopoty z przyznaniem kredytu to sytuacja naprawdę rzadka. Klienci podejmują decyzje o zakupie już raczej po dokładnej analizie możliwości finansowych z doradcą, będąc świadomymi wymagań odnośnie wkładu własnego. W przypadku problemów z otrzymaniem finansowania staramy się pomóc naszym klientom.

Ewa Gwiazdowska, dyrektor finansowa w Atlas Estates

Zdecydowana większość naszych klientów jest świadoma swoich możliwości finansowych, ponieważ bada swoją zdolność kredytową jeszcze przed przyjściem do biura sprzedaży. W zasadzie więc rezerwację składają tylko te osoby, które wiedzą, że na zakup danego mieszkania mogą sobie pozwolić. Sytuacje, gdy kupujący nie uzyskali kredytu hipotecznego mimo wcześniejszego potwierdzenia ze strony banku, są pojedynczymi, odosobnionymi przypadkami. Zdarza się, że bank wyliczył zdolność kredytową przy założeniu parametrów kredytu oferowanego w ramach czasowej promocji, np. zapewniającej obniżoną marżę. Jeśli klient złoży wniosek o kredyt już po zakończeniu trwania promocji, może otrzymać decyzję negatywną. Inny, częsty powód rezygnacji z zakupu mieszkania jest taki, że klienci decydują się po prostu na inną ofertę.    

Monika Kudełko, reprezentująca Activ Investment

Rezygnacje z mieszkań zdążają się niezwykle rzadko. Klienci podpisujący umowę kupna mieszkania, decyzje tą mają już dokładnie przemyślaną i jeśli z jakiegoś powodu muszą zrezygnować są to właśnie powody związane z finansowaniem, czyli odmową udzielenia kredytu przez bank. Takie sytuacje zdarzają się jednak sporadycznie.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

W ciągu ostatnich dwóch lat zauważamy znacznie mniejszą ilość rezygnacji z zarezerwowanych mieszkań. Większość z nich wynika raczej z przyczyn indywidualnych, jak zmiana planów życiowych, czy inwestycyjnych. Wycofanie się z zakupu z powodu odmowy udzielenia kredytu to jedynie 30 proc. rezygnacji. Nasza firma współpracuje z doradcami kredytowymi, co znacznie ułatwia uzyskanie kredytu, ponieważ specjaliści na ogół potrafią znaleźć klientom odpowiednią ofertę.

Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest

Osoby zainteresowane zakupem mieszkania  mają możliwość podpisania umowy rezerwacyjnej, która gwarantuje dostępność mieszkania w trakcie trwania procedury kredytowej. W przypadku otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej, klient podpisuje umowę deweloperską. Zdarza się, że po zawarciu umowy rezerwacyjnej nie dochodzi do podpisania  umowy deweloperskiej, a następnie przeniesienia własności mieszkania. W głównej mierze  odstąpienie klientów od zawartych umów rezerwacyjnych związane jest z kwestiami kredytowymi, ale zdarzają się też wyjątki, czyli sprawy natury osobistej.

Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom

Najczęściej przyczyną rezygnacji z zarezerwowanych mieszkań jest brak zdolności kredytowej lub możliwości pokrycia wkładu własnego do kredytu. Przeszkodę stanowi też obowiązek zakupu wraz z mieszkaniem miejsca postojowego w garażu lub na parkingu. Odsetek rezygnacji kształtuje się na poziomie 10-20 proc.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Rezygnacja klientów z wcześniej zarezerwowanego mieszkania zawsze jest kwestią indywidualną. Zdarzają się sytuacje, w których klienci, mimo przebrnięcia przez kilka etapów postępowania kredytowego, ostatecznie nie otrzymują wsparcia finansowego wymaganego do zakupu lokalu. Poszukują wówczas alternatywnego źródła pozyskania kapitału, bądź rezygnują z zakupu mieszkania.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

W Wawel Service pośredniczymy w transakcjach pomiędzy naszymi klientami a bankami. Dzięki temu udało nam się zminimalizować wszelkie niepowodzenia do zera. Nasza skuteczność osiąga w tym aspekcie 100 proc. i mamy nadzieję, że podobne wyniki utrzymają się w przyszłym roku.   

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo

Kłopoty z otrzymaniem kredytu występują sporadycznie. Zwykle klienci wcześniej weryfikują swoją zdolność kredytową i znając swoje możliwości podejmują decyzję o zakupie mieszkania. Na ogół od razu poszukują lokum w określonym przedziale cenowym. Nie ma zatem przykrych niespodzianek w postaci odmowy banku, a nawet jeśli wystąpią problemy, to zwykle mają charakter przejściowy i przeważnie wymagają uzupełnienia dokumentacji.

Marta Jagłowska, marketing manager w firmie Marvipol

Najczęstszym powodem, dla którego klienci są zmuszeni zrezygnować z zakupu mieszkania jest brak możliwości otrzymania kredytu. Najczęściej za sprawą trudnej sytuacji finansowej, którą bank uznaje za mało stabilną, żeby przyznać finansowanie. Drugą często występującą przyczyną zmiany decyzji są tzw. transakcje powiązane. Dotyczy to sytuacji, kiedy klient uzależnia kupno nowego mieszkania od sprzedaży posiadanego.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki

 

Więcej informacji dompress.pl

dompress : :
lis 06 2015 Czy deweloperzy pobiją rekord
Komentarze: 0

Czy w tym roku padnie rekord sprzedaży nowych mieszkań? Czy ostatnie miesiące okażą się pod tym względem tak dobre, jak poprzednie? Prognozy firm deweloperskich prezentuje portal nieruchomości dompress.pl

 

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży J. W. Construction Holding S.A.

Trzy pierwsze kwartały zamknęliśmy na poziomie 1189 sprzedanych mieszkań, co oznacza wzrost o 47 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Ten satysfakcjonujący dla nas wynik jest pokłosiem  nowo uruchamianych projektów, co będzie miało wpływ na sprzedaż mieszkań również w kolejnych kwartałach.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

W ostatnich miesiącach sprzedaż faktycznie była rekordowo duża.  Jest to zasługą nie tylko niskich stóp procentowych, podnoszących zdolność nabywczą, czy aktywności klientów inwestycyjnych, ale również dostosowania oferty do oczekiwań rynku, zarówno jeśli chodzi o sam produkt, jak i cenę. Wyniki, które obecnie osiągamy, to efekt pracy wykonanej w ostatnich latach w zakresie pozyskania atrakcyjnych gruntów i przygotowania oferty spełniającej rosnące wymagania klientów. Bez odpowiedniego produktu nie można myśleć o satysfakcjonującej sprzedaży. Tym samym, podobnie jak to było w latach poprzednich, planujemy utrzymać dużą dynamikę wzrostu,  która widoczna będzie na koniec tego roku.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Już poprzedni rok był dla nas bardzo udany, a biorąc pod uwagę pierwsze trzy kwartały, sprzedaż w 2015 roku wzrosła o 113 mieszkania. Uwzględniając nawet bardzo wysoki poziom sprzedaży w ostatnim kwartale 2014 roku prognozujemy, że wzrost wolumenu sprzedaży licząc rok do roku i tak będzie oscylował w okolicach 50 proc. Warto zaznaczyć, że te wyniki są w zasadzie wyłącznie konsekwencją rozwoju produktu i poszerzania oferty o nowe inwestycje i lokalizacje, gdyż ceny zgodnie z naszą polityką, utrzymaliśmy na stabilnym poziomie.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży Polnord

Po trzech kwartałach 2015 roku sprzedaż na podstawie zawartych umów przedwstępnych i rezerwacyjnych sięgnęła 1191 mieszkań, co oznacza wzrost o 29 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W samym trzecim kwartale br. odnotowaliśmy wzrost sprzedaży niemal o 20 proc. rok do roku. Jesteśmy zatem blisko realizacji planu na 2015 rok, który zakłada sprzedaż 1500 mieszkań.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Poziom zainteresowania mieszkaniami jest obecnie rzeczywiście bardzo wysoki, co potwierdzają także nasze wyniki sprzedażowe. Rok jeszcze się nie skończył, ale możemy domniemywać, że będzie on bardziej owocny niż ubiegły. Na tegoroczny sukces nałożyło się wiele czynników. Przyczyniło się do niego m.in. rozszerzenie programu MdM i atrakcyjne, niskooprocentowane oferty kredytowe w bankach. Dodatkowym katalizatorem determinującym decyzję zakupową klientów jest fakt, że już od stycznia 2016 roku wymagany wkład własny do kredytu wzrośnie z 10 proc. do 15 proc.

W tym roku dużym zainteresowaniem cieszyły się nasze inwestycje w Krakowie, szczególnie wśród osób lokujących swój kapitał w nieruchomościach na wynajem i studentów, kupujących swoje pierwsze M. Należy również zaznaczyć, że mamy nie tylko rozbudowaną ofertę skierowaną do różnych grup klientów, ale także atrakcyjne rabaty w autorskim programie - Kompas Korzyści.

Monika Kudeło reprezentująca Activ Investment

Pod względem sprzedaży mieszkań Activ Investment może zaliczyć ostatnie trzy kwartały do bardzo dobrych. Wynika to przede wszystkim z faktu wprowadzenia do oferty nowych inwestycji, które spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem ze strony klientów. W inwestycji Konopnicka City Park w Krakowie i w trzecim etapie inwestycji 4 Wieże w Katowicach  w pierwszych miesiącach po wprowadzeniu mieszkań do sprzedaży podpisywaliśmy do kilkunastu umów miesięcznie. Projekty: Banacha w Krakowie, Skarbowców we Wrocławiu i Osiedle Karoliny w Katowicach także cieszące się dużą popularnością, co może oznaczać że rok 2015 może być rekordowy dla naszej firmy.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

W naszych inwestycjach duże zainteresowanie zakupem mieszkań widoczne jest od 2012 roku, jednak ten rok będzie zdecydowanie rekordowy. Porównując trzy pierwsze kwartały 2014 roku do 2015 roku widzimy 60 proc. wzrost sprzedaży. W porównaniu do tego samego okresu w 2013 roku wzrost osiąga prawie 100 proc. W przypadku gdańskiej inwestycji Wolne Miasto, przewidujemy że w ostatnich trzech miesiącach tego roku sprzedaż będzie aż o 200 proc. lepsza niż w ubiegłym roku.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Ostatnie miesiące to zdecydowanie najlepszy okres na rynku deweloperskim od kilku lat. Zainteresowanie klientów zakupem nowych mieszkań ustabilizowało się na wysokim poziomie, a w przypadku niektórych inwestycji nawet wzrasta. Potwierdzają to wyniki sprzedaży, jakie w ostatnich miesiącach notujemy w warszawskich projektach Miasto Wola i Stacja Kazimierz. W pierwszym etapie Miasta Wola niemal wszystkie mieszkania zostały już wyprzedane, a w drugiej fazie projektu od marca nabywców znalazło już ponad 55 proc. lokali.  Równie dobre wyniki notujemy w Stacji Kazimierz, gdzie w pierwszej fazie inwestycji sprzedaliśmy ponad 80 proc. mieszkań, a w drugiej w ciągu 4 miesięcy do nabywców trafiło blisko 30 proc. lokali.

Poziom zainteresowania zakupem ze strony klientów pozwala prognozować, że w najbliższych kilkunastu tygodniach sytuacja nie ulegnie zmianie. W związku z ostatnimi miesiącami obowiązywania minimalnego 10 proc. wkładu własnego do kredytu, można nawet spodziewać się wzrostu zainteresowania kupujących.

Żaneta Bratkowska, reprezentująca Vastbouw Polska

Pierwsze trzy kwartały roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wskazują znaczną tendencję wzrostową. Mamy nadzieję, że trend ten utrzyma się do końca roku. Wielu klientów ma wstępne rezerwacje lokali i czeka na decyzje banków, aby sfinalizować zakup.

Monika Sobczyńska, reprezentująca Grupę Deweloperską GEO

Od początku roku obserwujemy wzmożone zainteresowanie zakupem mieszkań. Jeśli porównać tegoroczne dane do analogicznych okresów w poprzednich latach, zdecydowanie można mówić o rekordowym roku. Nawet styczeń, który zwykle charakteryzuje się niższym popytem, był dobrym miesiącem.

Nic nie wskazuje, aby sytuacja miała zmienić się przed końcem roku. Wręcz przeciwnie - przewidujemy, że zainteresowanie zakupem mieszkań może jeszcze wzrosnąć. Wpływ na decyzje klientów będzie miał wymagany od 2016 roku wyższy poziom wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Wiele osób szybciej zdecyduje się na zakup, aby zamknąć transakcję jeszcze na starych zasadach.

Na pomyślne wyniki sprzedaży w ostatnim kwartale tego roku wpłynie też z pewnością poszerzenie oferty. Właśnie ruszyliśmy ze sprzedażą kolejnego budynku, w cieszącej się popularnością, krakowskiej inwestycji Fabryka Czekolady. Przewidujemy, że jeszcze w tym roku wiele mieszkań z tej oferty znajdzie nabywców.  

 

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki

dompress : :