Archiwum marzec 2015


mar 31 2015 Czy jest kolejka po dopłaty
Komentarze: 0

 W minionym roku środki przeznaczone na dopłaty do kredytów mieszkaniowych nie zostały wykorzystane. Czy w tym roku osoby kupujące mieszkania częściej wybierają lokale, do których dopłaca państwo? Czy deweloperzy zauważają większe zainteresowanie programem Mieszkanie dla młodych? Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, w jakich inwestycjach wiodące firmy deweloperskie oferują mieszkaniaz dopłatą.  

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Niewątpliwie rola programu Mieszkanie dla młodych będzie rosła. Już teraz wykorzystano ponad 20 proc. budżetu, jaki został założony na 2015 rok. Za wzrostem zainteresowania programem przemawia kilka czynników, np. podniesienie wysokości wymaganego wkładu własnego do kredytu do 10 proc., który można sfinansować właśnie za pomocą rządowej dopłaty. Wzrosła także wysokość limitów cen za metr kwadratowy dla poszczególnych miast. W porównaniu do ubiegłego roku, różnice wynoszą od 188 zł/mkw. do nawet 700 zł/mkw. Także sama oferta mieszkań spełniających wymagania programu MdM jest dużo bogatsza niż na początku  2014 roku. Częściowo wiąże się to z wyższymi limitami, a częściowo z dostosowaniem oferty deweloperów do potrzeb rynku. Kolejnym ważnym czynnikiem stymulującym zainteresowanie rządowym programem jest planowany wzrost wysokości dopłat, nawet o 116 proc. Tak więc program staje się nie tylko łatwiej dostępny, ale także coraz bardziej opłacalny.

LC Corp we wszystkich miastach, w których realizuje inwestycje mieszkaniowe, posiada w ofercie lokale spełniające wymagania MdM. Stanowią one około 40 proc. aktualnej oferty. Lokale z dopłatą można kupić m.in. w Słonecznym Miasteczku w Krakowie, we wrocławskich inwestycjach Stabłowicka 77, Dolina Piastów i Graniczna, w Małej Pradze w Warszawie, Powstańców 33 w Ząbkach, czy w Osiedlu Przy Srebrnej w Gdańsku.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

Mieszkania z dopłatą oferujemy w inwestycjach, które prowadzimy w Warszawie - w dzielnicy Wilanów i Wola, w podwarszawskich Ząbkach - Neptun Ząbki, w Gdańsku - Dwa Potoki i Dwa Tarasy, w Gdyni - Brama Sopocka, w Szczecinie - Ku Słońcu, w Olsztynie -Tęczowy Las i w Łodzi - City Park. W każdym z tych miast posiadamy mieszkania w ofercie MdM, ale szczególnie dużo takich lokali z dopłatą sprzedajemy w Gdańsku, gdzie około jedna trzecia klientów korzysta z rządowych subwencji. W ramach MdM można uzyskać dofinansowanie wkładu własnego, co jest praktycznym rozwiązaniem dla osób młodych, kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Wzrost wymogów związanych z posiadaniem, co najmniej 10 proc. wkładu własnego do kredytu nie odstraszył naszych klientów. Odnotowujemy bardzo dobre wyniki sprzedaży, ponieważ nasza oferta jest dobrze dopasowana do potrzeb klientów.

Jakub Zagórski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland

Większe zainteresowane programem Mieszkanie dla młodych obserwujemy już od października 2014 roku w związku z podwyższeniem limitów cenowych. Wówczas wiele nowych inwestycji, położonych blisko centrów miast i posiadających atrakcyjną przestrzeń wspólną, zostało objętych dofinansowaniem. Na jednym z naszych warszawskich osiedli Park Ostrobramska zostały już ostatnie, gotowe lokale, na które można uzyskać dopłaty, sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W związku ze zmianami w programie spodziewamy się wzrostu liczby osób zainteresowanych kupnem nowego mieszkania z dopłatą. Nowelizacja MdM jest korzystna przede wszystkim dla rodzin wielodzietnych. Większej aktywności transakcyjnej spodziewamy się przede wszystkim w drugiej połowie roku, kiedy w życie wejdą nowe regulacje MdM. Dodatkowo osoby, które rozważają nabycie mieszkania będą chciały zdążyć z zakupem do końca 2015 roku, zanim minimalny wkład własny do kredytu wzrośnie o kolejne 5 proc.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Grupy Holdingowej Waryński

Popularność programu Mieszkanie dla młodych z miesiąca na miesiąc zauważalnie wzrasta. Bez wątpienia, duży wpływ na pobudzenie zainteresowania klientów dopłatami miało podwyższenie wymaganego poziomu wkładu własnego do kredytu. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który o tym zadecydował. Korzystny wpływ miały również zmiany w ramach samego programu, które zostały wprowadzone lub zaplanowano ich implementację. Rozszerzyły one spektrum mieszkań, które mogą zostać objęte dopłatami, a dodatkowo zachęciły niektórych deweloperów do realizacji inwestycji sprofilowanych pod kątem MdM. Już niebawem zostaną ogłoszone również nowe limity w ramach programu, a na przełomie pierwszego i drugiego półrocza wejdą w życie zmiany, które zwiększą dopłaty i dostępność MdM dla rodzin wielodzietnych. Modyfikacje te powinny zwiększyć zainteresowanie programem.

W obecnie realizowanych przez nas etapach inwestycji Miasto Wola i Stacja Kazimierz nie ma mieszkań, które mogłyby zostać objęte dopłatami w ramach programu MdM. Nie wykluczamy jednak, iż w kolejnych fazach naszych projektów na warszawskiej Woli takie mieszkania zostaną uwzględnione w ofercie.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding

Spodziewamy się, że zainteresowanie dopłatami będzie w tym roku większe, nie tylko ze względu na obowiązujący wyższy wkład własny do kredytów, ale także z uwagi na planowaną nowelizację programu MdM. We wszystkich inwestycjach J.W. Construction dostępne są lokale, kwalifikujące się do programu dopłat. Niektóre osiedla, jak Zielona Dolina w warszawskiej Białołęce w pełni obejmuje rządowy program. We wprowadzanych w tym roku projektach także zaproponujemy mieszkania w MdM.

Wojciech Stisz z Barc Warszawa

Znaczna część naszych klientów korzysta z dopłat. Być może ze względu na ułatwienia, które mają zostać wprowadzone w programie, szczególnie dla osób wychowujących co najmniej trójkę dzieci, ich liczba jeszcze wzrośnie. Jest na to szansa, kiedy zmiany wejdą w życie. Tym bardziej, że naszą warszawską inwestycję - Tarasy Dionizosa, w której wszystkie mieszkania kwalifikują się do programu dopłat, wybiera wiele rodzin z dziećmi, bo jest położona przy lesie.    

Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży w firmie Dolcan

Zainteresowanie programem MdM jest spore, jednak wiele osób obawia się nadmiaru formalności, a banki nie przyznają kredytów mieszkaniowych tak chętnie. Dlatego dla młodych ludzi stworzyliśmy w Warszawie inwestycję Miasteczko Rubikon. Projekt cieszy się dużą popularnością wśród młodych singli, bo miniapartament można kupić już w cenie od 156 tys. zł.  Planujemy kolejne etapy tego projektu. Dla zainteresowanych programem MdM przygotowaliśmy lokale w naszych bezczynszowych inwestycjach – Pasikonik, Żółte Tulipany, Kamyk Zielony, Konik Polny, Rudy Rydz etap I i II oraz Rudy Rydz Las.

Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w Grupie Eco

Do programu dopłat w ramach MdM kwalifikuje się tylko nasza gdańska inwestycja Wolne Miasto. W tym roku widać wzrost zainteresowania programem dopłat. Odsetek umów w programie MdM jest zbliżony do poziomu z ubiegłego roku. Utrudnieniem dla kupujących, poza kryterium cenowym, są  wymogi związane z wiekiem i zakazem posiadania tytułu własności do innej nieruchomości. To znacznie ogranicza ilość osób mogących skorzystać z dopłat.  
Ilość osób korzystających z MdM z pewnością zwiększy się po wprowadzeniu nowelizacji ustawy o rządowej pomocy, jednak nie w sposób znaczący. Kosmetyczne zmiany proponowane przez rząd mają na celu doprowadzenie do sytuacji, że o programie dużo będzie słychać, a w praktyce z powodu ostrych kryteriów nie trzeba będzie na program zbyt dużo wydać.

Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest

Każdy program stymulujący rozwój rynku mieszkaniowego jest korzystny, tak dla kupujących, jak i dla rozwoju gospodarczego kraju. Przyjęta obecnie wysokość limitu ceny w MdM dla Warszawy daje najczęściej możliwość sprzedaży tylko kilku mieszkań z dopłatą w danym projekcie. Grupa Inwest w każdej z realizowanych inwestycji dysponuje mieszkaniami spełniającymi wymogi programu. Takie mieszkania posiadamy w rozpoczętej właśnie warszawskiej inwestycji na Pradze Północ przy ul. Siedleckiej. Możemy je zaoferować również w gotowych już projektach usytuowanych na Bemowie przy ul. Strąkowej oraz na Pradze Południe przy ul. Morgowej, Zana i Nizinnej w Warszawie.   

Katarzyna Żarska z firmy Marvipol

Zainteresowanie dopłatami utrzymuje się na podobnym poziomie, jak w ubiegłym roku. Do dopłat kwalifikuje się część mieszkań w naszym warszawskim osiedlu Central Park Ursynów.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Wszystko wskazuje na to, że w trzecim kwartale br. zmienią się przepisy dotyczące programu Mieszkanie dla młodych. Wpłynie to korzystnie przede wszystkim na sytuację rodzin wychowujących troje lub więcej dzieci. Jeśli jednak nie zwiększą się limity – planowane zmiany w niewielkim stopniu zwiększą popularność MdM. W Krakowie, nawet po korekcie limitu cen w programie, pod koniec 2014 roku nadal tylko ok. 5 proc. mieszkań kwalifikowało się do dopłat.

Mieszkania w ramach programu MdM można znaleźć w energooszczędnych inwestycjach Wawel Service w Krakowie – Wężyka 10, Borkowska B1 i B2 oraz Halszki 28A. Możemy również potwierdzić, że w tym roku planujemy rozpoczęcie budowy nowej inwestycji w Nowej Hucie, gdzie wszystkie mieszkania będzie można kupić korzystając z dopłat w ramach MdM. Szczegóły dotyczące oferty podane zostaną już na przełomie kwietnia i maja.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : :
mar 31 2015 Warszawski kompleks biurowy - Dzielna 60...
Komentarze: 0

W dniu 20.marca br. odbyło się galowe otwarcie kompleksu Dzielna 60. Obiekt przeszedł proces gruntownej renowacji i rozbudowy, by zaoferować niepowtarzalne, postindustrialne biura loftowe  

W uroczystości udział wzięli twórcy, wykonawcy i użytkownicy kompleksu. Było symboliczne przecięcie wstęgi i toasty oraz wiele wspomnień związanych z okresem modernizacji, kiedy biura były nieprzerwanie wynajmowane. Choć proces rewitalizacji trwał kilka lat, najemcy nie decydowali się zmieniać adresów swoich siedzib. Teraz przedłużają umowy. Dzięki temu, po podpisaniu kilku nowych umów, przy Dzielnej 60 pozostało już niewiele wolnej powierzchni biurowej.  

 

Kompleks znajduje się w centrum miasta, ale położony jest w cichej okolicy warszawskiego Muranowa. Tworzy go 5 budynków biurowych usytuowanych u zbiegu ulic Dzielnej, Pawiej i Esperanto, w sąsiedztwie Domu Mody Klif. Ich łączna powierzchnia liczy 20.000 mkw.  

Historię Dzielnej 60 tak wspomina Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development : Pierwszy raz zobaczyłem ten kompleks 15 lat temu. Choć prace rozpoczęły się o wiele później, już wtedy powstała myśl o jego rewitalizacji. Industrialne budynki dawnych fabryk zdradzały ogromny potencjał. Od tego czasu przeszliśmy długą drogę, szczególnie że była to realizacja nietypowa, ale udało się przywrócić piękno biurowcom, by mogły znów stać się ozdobą Muranowa. Cieszę się, że było nam dane się do tego przyczynić - powiedział ze wzruszeniem podczas uroczystości otwarcia inwestor kompleksu.  

Projekt architektoniczny nowej Dzielnej powstał na deskach pracowni architektów Bohdana Ufnalewskiego oraz Zbigniewa Orlińskiego. To wyjątkowa inwestycja. Budynki mają niejednolitą strukturę architektoniczną, która podkreśla ich industrialny charakter. Całość uzupełniają nowoczesne elementy, jak panoramiczna winda, granitowa posadzka wewnętrznego dziedzińca, szklane balustrady i pergole oraz zadaszenia wejść. Imponujące wrażenie robią też duże elewacje części budynków wykonane z ciemnego szkła i alucobondu.      

 

Największy biurowiec o nazwie Śródmieście został przebudowany według koncepcji stworzonej przez Biuro Projektów Kazimierski i Ryba. W myśl projektu znalazła się na nim trzykondygnacyjna, szklana nadbudowa, dzięki której w kompleksie przybyło dodatkowo ponad 1000 mkw. powierzchni biurowej.    

Centralnym punktem kompleksu jest duże, wewnętrzne patio z miejscami do wypoczynku wśród zieleni, na które wychodzi także ogródek kawiarniany, znajdującej się tam restauracji. Osoby pracujące w biurowcach mogą korzystać z ciekawej przestrzeni przeznaczonej do spotkań w Strefie Relaksu oraz bezpłatnego Centrum Konferencyjnego. Lokalizacja budynków w sercu miasta stwarza możliwość różnego rodzaju aktywności również po godzinach pracy. Rowerzyści przy Dzielnej 60 mają zapewniony parking, szatnie i prysznice.

dompress : :
mar 30 2015 Zakup mieszkania, czyli konfrontacja marzeń...
Komentarze: 0

Tylko co dziesiąte mieszkanie kupowane w Warszawie spełnia oczekiwania Polaków, dotyczące komfortu zamieszkania    

Większość Polaków chciałaby mieszkać w domu, ewentualnie dużym mieszkaniu o metrażu  powyżej 100 metrów, wynika z sondy przeprowadzonej niedawno przez firmę Westwing Polska. A ile musimy wydać by kupić w Warszawie takie mieszkanie? Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku mieszkania na warszawskim rynku deweloperskim nabywane były średnio w cenie 7315 zł za metr. Biorąc pod uwagę stawki obowiązujące na stołecznym rynku na mieszkanie o powierzchni przekraczającej 100 mkw. trzeba byłoby mieć ok. 750 tys. zł.  

Jak dużo osób może pozwolić sobie na taki wydatek? Na to pytanie odpowiadają analitycy firmy doradczej Reas, którzy piszą: dane transakcyjne za lata 2013-2014 dla Warszawy pokazują, że na rynku pierwotnym, lokale o powierzchni przekraczającej 100 m kw. stanowiły 10 proc. wszystkich sprzedanych lokali mieszkalnych. Okazuje się, że tylko co dziesiąta osoba, kupująca w ciągu minionych 2 lat nowe mieszkanie w aglomeracji stołecznej mogła zrealizować swoje oczekiwania związane z tym, jak chciałaby mieszkać. Niestety w przypadku większości nabywców realia okazują się być więc dość odległe od pragnień.      

430 tys. zł płacimy za mieszkanie w Warszawie

A ile przeciętnie na mieszkania wydają warszawiacy? Według danych Związku Banków Polskich pod koniec 2014 roku za nowe mieszkania w Warszawie kupujący płacili średnio prawie 430 tys. zł. Wiele osób planujących kupno mieszkania na stołecznym rynku poszukuje jednak tańszych ofert. Powód jest prosty. Zdolność kredytowa w przypadku większości potencjalnych kredytobiorców kończy się w okolicy 300 - 350 tys. zł. W takiej kwocie kupimy w Warszawie niezbyt duże dwa pokoje, ewentualnie mieszkanie trzypokojowe, którego metraż odpowiada lokalowi dwupokojowemu.

Młode osoby na starcie kariery poszukują jak najtańszych lokali. Dane Metrohouse mówią, że aż 70 proc. używanych mieszkań, sprzedawanych za pośrednictwem tej firmy w ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku kupione zostało w cenach nieprzekraczających 300 tys. zł.

A ile kosztują najtańsze mieszkania w Warszawie? Według analityków portalu Dompress.pl, niewielki pokój z kuchnią w nowej inwestycji można dostać już w kwocie ok. 160 tys. zł.

Nowa dwójka w Warszawie za ponad 200 tys. zł

W cenie do 200 tys. zł w ofercie warszawskiego rynku dostępne są tylko kawalerki. Jeśli jednak dobrze przeszukamy propozycje deweloperów w niewiele wyższej kwocie znajdziemy też nieduże dwa pokoje. Największy wybór najtańszych nowych mieszkań w mieście jest w Białołęce. W inwestycji Tarasy Dionizosa przy ul. Winorośli firma Barc Warszawa oferuje na przykład mieszkania dwupokojowe w podwyższonym standardzie w cenie od 203 tys. zł. Trzy pokoje w tej inwestycji można kupić już za 309 tys. zł. Lokale będą gotowe jeszcze w tym roku.

Już od kilku lat deweloperzy dostosowują ofertę do możliwości nabywczych klientów, zmniejszając powierzchnię budowanych mieszkań. W ten sposób cena lokali dwu i trzypokojowych jest niższa. Kawalerki zastępują małe dwójki, które są od nich niewiele większe, a znacznie bardziej funkcjonalne. Jak podaje Reas w 2014 roku na warszawski rynek deweloperzy wprowadzili tylko ok. 12 proc. lokali jednopokojowych. Połowa nowej oferty zarezerwowana była dla mieszkań dwupokojowych, które są najchętniej kupowane. Prawie jedną trzecią puli stanowiły trójki, a mieszkań czteropokojowych w nowych inwestycjach znalazło się tylko 7,70 proc. Większe mieszkania to marginalna część oferty deweloperskiej.  

 

 

 

Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : :
mar 25 2015 Kto kupuje większe mieszkania
Komentarze: 0

Większość nabywców decyduje się na dwa pokoje. Większe mieszkania kupuje już znacznie mniej osób. Kto je wybiera? Czy cena metra w mieszkaniach o powierzchni przekraczającej 60 mkw. jest niższa? W jakich inwestycjach duże lokale cieszą się największym powodzeniem? Analitycy portalu Dompress.pl zapytali przedstawicieli czołowych spółek deweloperskich, czy zauważają wzrost zainteresowania większymi mieszkaniami.    

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Zainteresowanie większymi mieszkaniami zależy przede wszystkim od rodzaju inwestycji, jej lokalizacji, a także etapu sprzedaży danego projektu. Zgodnie z naszymi przewidywaniami z bardzo dużym zainteresowaniem spotkała się oferta mieszkań trzypokojowych w naszej inwestycji Staffa 9 w Warszawie. Także w projekcie Kolska od Nowa już na początku sprzedaży zgłaszali się do nas wymagający klienci, poszukujący dużych mieszkań o powierzchni ponad 100 mkw. Generalnie obserwujemy powolny trend zwyżkowy, jeśli chodzi o zakup większych mieszkań. W dłuższej perspektywie na pewno będzie przybierał na sile. Jest to jednak proces długofalowy, związany bezpośrednio ze wzrostem zamożności społeczeństwa.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

W ostatnich miesiącach klienci zdecydowanie bardziej interesują się większymi metrażami mieszkań. Wiąże się to przede wszystkim ze wzrostem zdolności nabywczej, która jest efektem kolejnych obniżek stóp procentowych, wpływających na obniżkę oprocentowania kredytów. Zainteresowanie lokalami trzy i czteropokojowymi widać przede wszystkim w inwestycjach, gdzie odbiorcami mieszkań są rodziny. Bogatą ofertę rodzinnych mieszkań mamy m.in. w Małej Pradze i Osiedlu Przy Promenadach w Warszawie, Osiedlu Graniczna i Dolinie Piastów we Wrocławiu oraz w Słonecznym Miasteczku w Krakowie.

Inwestycje zlokalizowane w centrach miast przyciągają z kolei głównie inwestorów kupujących mieszkania na wynajem. Ten segment klientów zainteresowany jest lokalami o mniejszym metrażu, charakteryzującymi się kompaktowym i funkcjonalnym rozkładem. Takie mieszkania oferujemy na przykład w doskonale zlokalizowanej krakowskiej inwestycji Osiedle Grzegórzecka 77. 

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

Z naszych obserwacji wynika, że liczba klientów poszukujących większych mieszkań rośnie. Mieszkanie 3-4 pokojowe nie jest luksusem, ale naturalnym wyborem rodzin z dziećmi. Dlatego w każdym naszym projekcie przeznaczamy od 30 do 40 proc. powierzchni pod takie właśnie mieszkania. We wszystkich osiedlach oferujemy lokale o zróżnicowanej powierzchni. Pozwala to klientom dobrać najbardziej odpowiedni lokal.   

Ceny mieszkań 3 i 4 pokojowych przedstawiają się szczególnie korzystanie na tle oferty, ponieważ stawka za metr jest zwykle istotnie niższa niż w przypadku mniejszych mieszkań. Stąd też większe mieszkania częściej "łapią się" na dopłaty, bo limit wyznaczony w programie MdM dotyczy ceny metra. Trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 65 mkw. w olsztyńskim projekcie Tęczowy Las oferujemy np. w cenie 266 000 zł. W warszawskim Wilanowie podobne mieszkanie z dopłatą w MdM można kupić w projekcie Śródmieście Wilanów w kwocie od 364 000 zł.

Wojciech Stisz z Barc Warszawa

Na większe mieszkania decydują się przede wszystkim rodziny z dziećmi. W położonej przy lesie inwestycji Tarasy Dionizosa w Warszawie, którą zazwyczaj wybierają tacy klienci, mieszkania trzypokojowe oferujemy w cenie od 309 000 zł. Mieszkania czteropokojowe kupują głównie osoby, które chcą polepszyć swoje warunki życia, zmieniając lokal na większy. Cztery pokoje w naszym projekcie przy ul. Winorośli można nabyć już za ponad 386 000 zł. Kilka ostatnich mieszkań trzy i czteropokojowych możemy również jeszcze zaoferować w oddanym do użytkowania budynku w tej inwestycji w cenie od 5500 zł/mkw.     

Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates

Klienci niezmiennie najchętniej kupują mieszkania dwupokojowe, a popyt na te większe jest skromniejszy. Pozytywnym sygnałem jest natomiast zmiana trendu demograficznego. Rok 2014 był według GUS pierwszym od wielu lat, kiedy przyrost naturalny był dodatni. Jeśli ta tendencja się utrzyma, liczniejsze rodziny będą potrzebowały większych mieszkań.

Większość nabywców dużych lokali to rodziny z dziećmi. Dla nich ważne jest bezpieczne, zielone i zaciszne otoczenie. Doceniają też place zabaw na terenie osiedla oraz bliskość przedszkola lub szkoły. Tego typu oferty przyciągają chętnych, co potwierdziła wyjątkowo szybka sprzedaż większych mieszkań w naszym projekcie Apartamenty przy Krasińskiego na warszawskim Żoliborzu, którego drugi etap właśnie przygotowujemy.

Większe lokale najczęściej objęte są atrakcyjnymi promocjami. Przykładem może być tu trzypokojowe mieszkanie w naszym innym stołecznym projekcie - ConceptHouse Mokotów. Obecnie w tej inwestycji oferujemy lokal z wykończeniem, zrealizowanym we współpracy z architektem wnętrz, gratisowym miejscem garażowym oraz z rabatem w wysokości 45 000 zł.

Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży w firmie Dolcan

W inwestycjach położonych bliżej centrum miasta powodzeniem cieszą się mniejsze metraże. Klienci decydujący się na tego typu lokale najczęściej reprezentują styl życia, który jest ściśle związany z miejskim otoczeniem. Poszukują mieszkań centralnie położonych lub  blisko miejsca pracy, których usytuowanie zapewni im dostęp do pełnej infrastruktury miejskiej.   

Wzrost zainteresowania dużymi metrażami obserwujemy natomiast w naszych inwestycjach bezczynszowych, położonych na obrzeżach Warszawy, a także w projektach znajdujących się w dzielnicy Białołęka i Targówek oraz w osiedlu domów jednorodzinnych Wellhome Zacisze.

Mieszkania bezczynszowe są kompromisem pomiędzy własnym domem, a mieszkaniem. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się pary, rodziny z dziećmi, dla których ważna jest bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych. Tego typu inwestycje z własnym ogrodem oferują większą przestrzeń w przystępnej cenie. Aktualnie w ukończonej inwestycji mieszkań bezczynszowych Kamyk Zielony w warszawskiej Białołęce czekają na klientów ciekawe promocje. Mieszkanie z poddaszem o łącznej powierzchni 160 mkw. (cena katalogowa 530 000 zł) kosztuje teraz 440 000 zł..

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction

Mieszkania 3-pokojowe  cieszą się większym zainteresowaniem przede wszystkim wśród osób planujących założenie rodziny lub par już posiadających dziecko. W przypadku mieszkań większych niż dwupokojowe cena za metr jest często niższa. Tak jest np. w naszej inwestycji Oaza Piątkowo w Poznaniu, w której rozpoczęliśmy finalną fazę sprzedaży.

Jeśli chodzi o naszą ofertę, duże mieszkania największym zainteresowaniem cieszą się w osiedlu Bliska Wola przy ulicy Kasprzaka w Warszawie. Ich duży wybór będzie dostępny także w kolejnym etapie inwestycji. Lokale o metrażu powyżej 65 mkw. mamy także do zaoferowania na osiedlu Zielona Dolina na warszawskiej Białołęce w cenie od 4390 zł/mkw.

Katarzyna Żarska z firmy Marvipol

W ostatnich miesiącach można zauważyć wzrost zainteresowania lokalami trzypokojowymi. W naszej ofercie mamy gotowe lokale 3 pokojowe o metrażu do 60 mkw. w warszawskiej inwestycji ArtEco w cenie ok. 500 tys. zł  i te sprzedają się najszybciej. Mieszkania czteropokojowe wciąż stanowią niewielki procent sprzedanych lokali i znacznie dłużej czekają na nabywców.

Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu w Victoria Dom

Spore zainteresowanie mieszkaniami 3 i 4 pokojowymi daje się zauważyć szczególnie w naszych warszawskich inwestycjach Ogrody Targówek i Osiedle Classic. Klienci najczęściej pytają o mieszkania 4 pokojowe o powierzchni 60-65 mkw. W Ogrodach Targówek duże lokale już się sprzedały. W Osiedlu Classic mieszkania w większych metrażach (60-70 mkw. w znacznej części także znalazły już nabywców. Oferujemy je w cenie od 5695 zł/mkw.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Lokale o powierzchni ponad 60 mkw. cieszą się powodzeniem głównie wśród młodych małżeństw z dziećmi, które zmieniają mieszkanie na większe oraz osób w średnim wieku, które chcą poprawić swój komfort życia, raczej nie posiłkując się kredytem.

Duży wybór mieszkań trzy i czteropokojowych można znaleźć w naszej ukończonej inwestycji z segmentu premium - Apartamenty Sowiniec przy ul. Wiosennej na Woli Justowskiej w Krakowie. To luksusowa enklawa budynków apartamentowych usytuowana nieopodal Willi Decjusza. W każdym domu znajdzie się do sześciu jedno i dwupoziomowych apartamentów o metrażach od 63 do 185 mkw. 

Swoją wyjątkowość Apartamenty Sowiniec zawdzięczają ogrodom zaprojektowanym w stylu japońskim, które przynależeć będą do apartamentów zlokalizowanych na parterze. Ceny apartamentów zaczynają się od  6214 zł/mkw. W cenie apartamentu zawarty jest dodatkowo projekt wykończenia oraz aranżacji wnętrz według pomysłu klienta.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : :
mar 19 2015 Gotowych mieszkań szukaj ze świecą
Komentarze: 0

 Firmy deweloperskie sprzedają niemal wszystko co wybudują. W najbardziej udanych projektach mieszkania wyprzedają się przed zakończeniem budowy lub zostaje ich kilka. W największej w kraju, warszawskiej ofercie deweloperów jest najmniejszy odsetek ukończonych lokali. W innych aglomeracjach też nie ma ich wiele. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, jakie gotowe mieszkania mają w sprzedaży czołowe firmy deweloperskie.                                   

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Z uwagi na dużą dynamikę sprzedaży, gotowe mieszkania stanowią około 5% naszej oferty. Większość lokali sprzedaje się jeszcze przed oddaniem budynków do użytku. Wielu klientów decyduje się na zakup tzw. dziury w ziemi. To właśnie wtedy jest największy wybór lokali, a raty na początku spłaty kredytu są dużo niższe, co pozwala spokojnie czekać na odbiór mieszkania.

Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates

 

Lokale gotowe do zamieszkania możemy zaoferować w trzech warszawskich lokalizacjach. W położonym przy ul. Obrzeżnej projekcie ConceptHouse Mokotów są to lokale 3 i 4 pokojowe o metrażu od 70 m kw. do 165 m kw. Ich ceny mieszczą się w przedziale od 8260 do 9700 zł za m kw. Szczególne miejsce w ofercie zajmuje 74 metrowe mieszkanie wykończone we współpracy z architektem wnętrz, które można kupić z darmowym miejscem postojowym w garażu podziemnym oraz rabatem w wysokości 45 tys. zł.

W osiedlu Capital Art Apartments przy ul. Giełdowej w ofercie mamy jeszcze gotowe lokale o powierzchni od 55 m kw. do 115 m kw. w cenie 8000 - 9700 zł za m kw.

Z kolei w żoliborskich Apartamentach przy Krasińskiego zostały już tylko dwa lokale: 50 metrowe mieszkanie dwupokojowe i 76 metrowy lokal trzypokojowy w cenach 8600 -8700 zł za m kw.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

Ostatnie gotowe apartamenty zostały w sprzedaży w naszej inwestycji Rezydencja Sopocka, gdzie cena metra kwadratowego zaczyna się od 7999 zł. Dostępne są jeszcze mieszkania trzypokojowe o powierzchni 74 i 86 m kw. W Gdańsku w inwestycji Dwa Potoki, mamy bogaty wybór ukończonych lokali o metrażu od 37 do 62 m kw. w cenie od 4100 zł brutto za m kw.

W Olsztynie w inwestycji Tęczowy Las ostatnie gotowe, trzypokojowe mieszkania oferujemy w cenie od 4100 zł za m kw. W Szczecinie w osiedlu Ku Słońcu, mamy jeszcze mieszkania o powierzchni od 52 do 83 m kw., a ich ceny zaczynają się od 4750 zł za m kw. W najbliższych tygodniach planujemy ukończenie naszych inwestycji w Ząbkach i w Łodzi, gdzie dostępne są jeszcze nieliczne mieszkania.

Wojciech Stisz z Barc Warszawa

Gotowe mieszkania mamy obecnie w dwóch inwestycjach. W kameralnej inwestycji Rezydencja Kościuszki w podwarszawskim Piastowie możemy zaproponować lokale o metrażach 36, 48 i 52 m kw. w cenach od 212 990 zł do 306 210 zł oraz dwa mieszkania z antresolami o całkowitej powierzchni 69 i 79 m kw. w cenach 351 200 zł i 421 500 zł.

W warszawskim osiedlu Tarasy Dionizosa, którego budowę prowadzimy w podziale na etapy, w gotowym budynku w sprzedaży zostało 5 mieszkań o powierzchni od 29 do 71 m kw. w cenach od 156 809 zł do 410 958 zł.    

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

W tej chwili gotowe lokale możemy zaoferować w warszawskich projektach: Na Romera (Ursynów) oraz Słodowiec Park (Bielany). To oferta ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród młodych, aktywnych odbiorców, ceniących dobrą lokalizację i bezpośredni dostęp do pełnej infrastruktury miejskiej. Oba budynki są bardzo dobrze wkomponowane w okoliczną zabudowę i odznaczają się nowoczesną, ponadczasową architekturą.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction

W ofercie posiadamy gotowe mieszkania w Warszawie, Łodzi i Poznaniu. W stolicy na osiedlu Zielona Dolina, położonej w Białołęce oferujemy lokale od 29 do 86 m kw. w cenie od 4700 zł/m kw., ale w wiosennej promocji można je teraz kupić w kwocie od 4390 zł/m kw. W projekcie Villa Campina, położonej 7 minut od Bemowa, zostały lokale o powierzchni od 35 do 86 m kw. w cenie od 4990 zł/m kw., które obecnie zostały objęte promocją i kosztują od 4590 zł/m kw. Oba osiedla posiadają dobre zaplecze infrastrukturalne i położone są w pobliżu unikalnej natury.

W Łodzi J.W. Construction oferuje ostatnie mieszkania na osiedlu Centrum II, położonym w zabytkowej, prestiżowej dzielnicy miasta. Obecnie dostępne są lokale o powierzchni od 30-40 m kw. w cenie 4784 zł/m kw. Nowocześnie zaprojektowane apartamenty oferują bardzo wysoki standard. W Poznaniu zapraszamy do doskonale zlokalizowanej Oazy Piątkowo. Mieszkania od 44 do 101 m kw. dostępne są w cenie od 5600 zł/m kw. Inwestycje objęte są programem MdM, który planujemy w tym roku rozwijać. 

Katarzyna Żarska z firmy Marvipol

Ostatnie gotowe mieszkania mamy w warszawskich osiedlach ArtEco na Żoliborzu i Zielona Italia we Włochach. Na Żoliborzu zostały mieszkania 3 pokojowe od 56 do 69 m kw., w Zielonej Italii mieszkania 4 i 5 pokojowe od 84 do 120 m kw. Poza tym, kilka mieszkań 4 pokojowych dostępnych jest jeszcze w inwestycji przy ul. Sokratesa na stołecznych Bielanach.

Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży w firmie Dolcan

W osiedlu mieszkań bezczynszowych Żółte Tulipany na Rembelszczyźnie, która graniczy z warszawską Białołęką mamy do zaoferowania trzy gotowe mieszkania o powierzchni od 57 m kw. do 70 m kw. w kwocie od 265 000 zł.

W naszej drugiej bezczynszowej inwestycji - Kamyk Zielony znajdującej się w Białołęce przy ul. Kamykowej mamy jeszcze w sprzedaży mieszkania o powierzchni od 68 do 160 m kw., w cenie od 350 000 zł. Lokale o największym metrażu, które wcześniej kosztowały 530 000 zł, można teraz kupić w promocyjnej cenie 440 000 zł.

W osiedlu Czerwona Jarzębina II na warszawskim Targówku w ofercie zostało 9 gotowych mieszkań od 80 do 100 m kw. W centralnie położonym warszawskim projekcie - Ogrody Ochota I mamy jeszcze 10 oddanych do użytkowania mieszkań od  80 do 100 m kw. W inwestycji Skierniewicka City w sprzedaży jest 7 mieszkań o powierzchni od 88 do 100 m kw.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

W Krakowie na nabywców czekają dwa ostatnie gotowe mieszkania z balkonami o metrażach 68 i 87 m kw. w kameralnej inwestycji Mochnackiego na Woli Duchackiej. Jedno z nich jest dwupoziomowe i oferujemy je obecnie w specjalnej cenie 399 021 zł brutto.

Na pozwolenie na użytkowanie czekają również nasze dwie energooszczędne inwestycje: Borkowska B1 i B2 na Klinach oraz wyposażona w kolektory słoneczne: Wężyka 10 w Czyżynach. Osoby, które do końca marca zdecydują się na zakup mieszkań w tych inwestycjach zyskają wykończenie i wyposażenie łazienki w cenie mieszkania. W skład wykończenia wchodzi między innymi: projekt wnętrza, wygładzanie i malowanie ścian oraz sufitu, ceramika, armatura, flizy i biały montaż.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : :