Archiwum listopad 2014


lis 28 2014 Warszawskie centrum biurowe przesuwa się...
Komentarze: 0

Bliska Wola, na której rośnie las biurowców, staje się biznesowym sercem Warszawy

 

Rozbudowa warszawskiej bliskiej Woli, czyli części dzielnicy bezpośrednio sąsiadującej ze Śródmieściem, które dzieli Al. Jana Pawła II, posuwa się w szybkim tempie. Na obszarze pomiędzy Al. Solidarności i Al. Jerozolimskimi, na zachód od Al. Jana Pawła II powstają obecnie największe w Warszawie inwestycje biurowe, co sprawia że stołeczny centralny obszar biznesu rozrasta się w stronę Woli.

 

Powstające tu liczne biurowce, w tym największy w Polsce Warsaw Spire, staną się niebawem konkurencją dla Mokotowa i innych stołecznych stref biznesu. Warszawskie Wall Street powstaje wzdłuż osi drugiej linii metra. To właśnie przy rondzie Daszyńskiego, z którego już 14. grudnia br. będzie można dojechać metrem w różne zakątki Warszawy, wyrósł okazały kompleks Warsaw Spire, który dostarczy 100.000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Składa się z 220 metrowej, 49 kondygnacyjnej wieży i dwóch bocznych budynków o wysokości 55 metrów.

 

Obecnie w budowie na terenie bliskiej Woli są również takie obiekty jak: Prime Corporate Center, Proximo, Karolkowa Business Park, 195 metrowy - Skyliner, biurowiec przy Grzybowskiej 43, 180 metrowy - Generation Park i Atrium 2. Wiele imponujących projektów biurowych w tej dzielnicy oczekuje natomiast na swoją realizację, a wśród nich m.in.: Sienna Towers, czy Mennica Tower.

 

Rozwój tej części miasta obejmuje również modernizację istniejących obiektów biurowych, jak np. Spektrum Tower (dawny Warsaw Trade Tower) przy ul. Twardej, czy kompleksu Dzielna 60 położonego po wolskiej stronie Muranowa, w pobliżu CM Klif. Składający się z 5 budynków, obiekt biurowy Dzielna 60, zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ oferuje biura loftowe. Tego typu powierzchnie należą na rynku biurowym do wyjątków. Aranżacja kompleksu nawiązuje do architektury starego Muranowa, a nowoczesne biura powstają na bazie zabudowań dawnej fabryki tabacznej Noblesse, a od 1924 roku Polskiego Monopolu Tytoniowego.

Rewitalizacja kompleksu ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Kompleks dostarczy 20.000 m kw. powierzchni biur utrzymanych w industrialnym klimacie loftowym. Będą to zarówno nieduże biura o metrażu od 60 mkw., jak również zaaranżowane w formie open space moduły o pow. 700 m kw. znajdujące się na poszczególnych kondygnacjach, które dostępne będą także w formie gabinetowej lub mieszanej. Na uwagę zasługuje również wysokość pomieszczeń, nawet do 4,6 m. Loftowy charakter biurowców podkreślają zachowane, detale konstrukcyjne, jak stalowe słupy, podciągi i ceglane mury oraz duże okna z drewna meranti w kolorze angielskiej zieleni znajdujące się na parterze i fabryczne oświetlenie. Współgrają z nimi takie nowoczesne elementy, jak szklana, trzykondygnacyjna nadbudowa budynku głównego, panoramiczna winda, czy elegancka granitowa posadzka wzdłuż traktu głównego i na dziedzińcu, na którym znajdzie się również szklana pergola i balustrada oraz podświetlane ławki z siedziskami z drewna egzotycznego.         

 

Według szacunków analityków CBRE, w latach 2014-2016 w centralnych lokalizacjach Warszawy ma powstać 350 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Tym samym, zasoby biurowe w centrum miasta powiększą się aż o jedną czwartą. Większość z tych biur będzie na Woli.

 

Według danych  Jones Lang LaSallew Warszawie oddanej zostanie w tym roku najwięcej powierzchni biurowej od 2000 roku. Na koniec września br. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie osiągnęły 4 mln 365 tys. m kw. Analitycy JLL podają, że do końca 2014 roku deweloperzy zapowiadają oddanie do użytku kolejnych 90.000 m kw. W mieście jest obecnie w budowie prawie 640.000 m kw. biur, a kolejne niespełna 60.000 m kw. powierzchni biurowej przechodzi gruntowną renowację.

 

Rynek biurowy w szybkim tempie rozwija się, nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju. Według danych JLL, swój życiowy rekord pod względem oddanej w ciągu roku powierzchni biurowej pobije w tym roku Kraków i Wrocław. Biurowej hossie sprzyja rosnąca atrakcyjność inwestycyjna Polski na arenie międzynarodowej. W ostatnich latach awansowaliśmy do czołówki rankingów, jako najlepsza lokalizacja dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Dziś centra outsourcingowe to jeden z największych najemców powierzchni biurowej w naszym kraju.  

 

 

Więcej wiadomości

http://www.dzielna60.pl/

dompress : :
lis 26 2014 Na starcie budowy bywa taniej
Komentarze: 0

Duże zainteresowanie nowymi mieszkaniami sprawia, że często na ich zakup trzeba decydować się zanim jeszcze ruszy budowa osiedla. Zaletą takich transakcji może być niższa cena za metr. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, w których projektach deweloperzy oferują tańsze mieszkania w przedsprzedaży.

Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży Atal

W projektach, które realizujemy cena metra kwadratowego mieszkania jest stała bez względu na etap budowy. W ramach działań promocyjnych wprowadzamy zniżki na poszczególne lokale, np. aktualnie obowiązuje specjalna oferta cenowa na pięć mieszkań w warszawskiej inwestycji Nowe Bemowo.   

Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex 

Sprzedajemy mieszkania w dwóch inwestycjach w trakcie budowy: Miasto Wola I, którego budowa zakończy się w I kw. 2016 roku oraz Dobra Wola II, które ma być gotowe w IV kw.  2015 r. Każdy lokal wyceniany jest indywidualnie i trudno mówić o ofercie przedsprzedażowej. Dostosowujemy ceny do sytuacji na rynku i standardu obiektu.  

Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan

Klienci coraz chętniej decydują się na zakup nieruchomości na bardzo wczesnym etapie realizacji inwestycji. Mają wtedy pełny wybór. Wprowadzając nową inwestycję do sprzedaży typujemy zawsze pulę mieszkań, które sprzedajemy w nieco niższej cenie od innych. Zwykle takie mieszkania są tańsze o kilkaset złotych za mkw. Jednak przy obecnym popycie na rynku pierwotnym nie trzeba klientów specjalnie zachęcać. Dzięki wprowadzeniu ustawy deweloperskiej nabywcy czują się bezpieczniej kupując mieszkania w budowie.

Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development 

W okresie trzech kwartałów tego roku uruchomiliśmy rekordową liczbę 11 projektów. Na koniec września mieliśmy w ofercie 3.128 mieszkań w budowie i 2.504 lokale w ofercie, dzięki czemu klienci mają szeroki wybór. Chętnie kupowane są zarówno mieszkania już gotowe, jak i te na etapie realizacji. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, proponując najlepsze wsparcie.

Bartosz Podgórczyk, dyrektor działu marketingu w firmie Euro Styl

Fakt, iż oferowane mieszkania znajdują się w początkowej fazie realizacji nie ma dla naszych klientów większego znaczenia, szczególnie od momentu kiedy zaczęła obowiązywać tzw. ustawa deweloperska, która zabezpiecza ich interesy. Nie organizujemy przedsprzedaży mieszkań. Staramy w jak największym stopniu dostosować ofertę do potrzeb klienta, pod kątem lokalizacji, rozwiązań architektonicznych, jak i jakości materiałów.  

Katarzyna Daszkiewicz reprezentująca Grupę Inwest

W inwestycjach Grupy Inwest rozpoczęcie sprzedaży mieszkań zwykle zbiega się z faktycznym startem budowy, nie można więc mówić o przedsprzedaży. Ceny oferowanych przez nas mieszkań nie ulegają zmianie. Klienci, którzy kupują na początku mają jednak największy wybór oraz możliwość wprowadzenia pewnych zmian architektonicznych w mieszkaniu. 

Rafal Zdebski, dyrektor handlowy Inpro

W większości naszych inwestycji mieszkania sprzedają się jeszcze przed ich ukończeniem. Jeśli zostaje kilka mieszkań, decydujemy się obniżyć cenę o kilka procent. Obecnie w promocyjnej cenie mamy 3 ostatnie mieszkania w projekcie Chmielna Park na Wyspie Spichrzów w Gdańsku i kilka mieszkań w gdańskiej inwestycji Czwarty Żagiel.

Kaja Mirgos, dyrektor ds. sprzedaży JHM Development  

Aby zachęcić klientów do zakupu mieszkań na etapie budowy wprowadziliśmy określoną politykę rabatową. Upusty są najwyższe po rozpoczęciu prac budowlanych i zmniejszają się stopniowo w trakcie realizacji inwestycji. W najbliższych tygodniach rozpoczniemy budowę i sprzedaż mieszkań na osiedlu Twoja Dolina w Katowicach w okolicy Doliny Trzech Stawów. Na tym etapie nasi klienci nie tylko będą mieli możliwość wyboru najlepiej usytuowanych lokali, ale również będą mogli skorzystać ze specjalnej oferty rabatowej.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży J.W. Construction Holding SA.

W warszawskiej inwestycji Bliska Wola, która jest naszym największym przedsięwzięciem, obserwujemy bardzo wysokie zainteresowanie mieszkaniami w każdym etapie projektu. We wrześniu wprowadziliśmy do sprzedaży 3 etap inwestycji, w którym dostępnych jest 400 lokali o powierzchni od 24 mkw. do 121 mkw. w cenie od 6.222 do 8.200 zł/mkw. W początkowej fazie realizacji nie wprowadzamy raczej specjalnych ofert cenowych, ale regularnie organizujemy promocje,  w których np. garaż lub komórka lokatorska, czy akt notarialny jest gratis. Zazwyczaj mieszkania w każdym kolejnym etapie są nieco droższe.

Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp

Klienci chętnie decydują się na zakup mieszkania w budowie. Jest to widoczne szczególnie w naszych inwestycjach w Warszawie. W stołecznych projektach Mała Praga, Poborzańska, czy Promenady zostało sprzedanych od 40 do 50 mieszkań jeszcze przed wbiciem przysłowiowej łopaty. W tej sytuacji, trudno oczekiwać niższych cen w nowych inwestycjach.

Marta Jagłowska, marketing manager w Marvipol

W naszej ofercie mieszkania w trakcie budowy są tańsze od gotowych lokali. W osiedlu Central Park Ursynów, w którym budowa pierwszego etapu zakończy się w październiku 2015 roku, ponad 60 proc. mieszkań znalazło już nabywców, w ciągu 8 miesięcy od rozpoczęcia budowy. W naszych inwestycjach stawki systematycznie rosną wraz z postępami prac. Ceny mieszkań gotowych są o 15 proc. wyższe w porównaniu z tymi w momencie rozpoczęcia budowy. 

Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska

Nasza polityka cenowa nie zakłada różnicowania cen w zależności od stopnia zaawansowania inwestycji. W tej chwili rozpoczęliśmy aż trzy nowe projekty: Staffa 9, Kolska od nowa i Księżycowa 60. Od samego początku budowy widzimy duże zainteresowanie klientów wszystkimi inwestycjami.  Ustawa deweloperska daje obecnie nabywcom większe bezpieczeństwo zakupu.

Michał Skwarek, reprezentujący firmę Okam

Obecnie chętnie kupowane są nie tylko mieszkania, które zaczynają się budować, ale także te które są dopiero planowane. Nasza inwestycja na warszawskim Służewcu przemysłowym, której budowa jest dopiero planowana,  już teraz budzi bardzo duże zainteresowanie ze strony klientów, mimo iż sprzedaż uruchomimy dopiero wraz z początkiem budowy. Mieszkania w przedsprzedaży są tańsze, a wysokość cen zależy od przebiegu procesu sprzedaży. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. 

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

Widzimy rosnące zainteresowanie zakupem mieszkań w Warszawie i Trójmieście, w których koncentruje się działalność Polnordu. Mieszkania, które mamy w ofercie szybko znajdują nabywców, jeszcze przed ich ukończeniem. Dla naszych klientów kluczowa jest nie tylko cena, ale i jakość  wykonania inwestycji oraz jaj lokalizacja.

Violetta Wypych, dyrektor działu handlowego Rafin Developer

Mieszkania, w trakcie budowy, stają się znowu standardowym produktem rynkowym. Mamy w ofercie przedsprzedaży inwestycję Kępa Mieszczańska we Wrocławiu, w której trwa promocja mieszkań, a ceny zaczynają się od 5.890 zł/ mkw. W ramach promocji można nabyć mieszkanie 15 proc. taniej. 

Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyg   

W naszym portfolio gotowe lokale stanowią zaledwie ok. 3 proc. z całej oferty 1.400 mieszkań. Większość lokali w naszych inwestycjach znajduje nabywców jeszcze przed rozpoczęciem budowy, bo wtedy klienci mogą wybierać mieszkania odpowiadające ich preferencjom. Ze względu na stabilną sytuację sprzedażową na rynku, stan zaawansowania budowy inwestycji nie ma wpływu na wysokość cen. Na uwagę zasługuje natomiast wprowadzona niedawno w inwestycjach Robyg bezpłatna usługa Smart House, dzięki której  każde mieszkanie będzie wyposażone w inteligentne systemy do zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem oraz ochroną.

Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development

Zdecydowana większość lokali w naszych inwestycjach sprzedaje się jeszcze przed zakończeniem budowy, a duża część zaraz na jej początku. Często wprowadzamy oferty przedsprzedaży i wtedy klienci mogą liczyć na ok. 3-5 proc. niższe ceny w porównaniu do późniejszych cen w regularnej sprzedaży.

Edward Laufer, prezes Vantage Development

We Wrocławiu daje się zaobserwować stabilny wzrost cen, przede wszystkim w przypadku mieszkań dobrze zlokalizowanych, czego przykładem mogą być również nasze, centralnie usytuowane inwestycje: Promenady Wrocławskie i Centauris. Mimo, że nie obejmuje ich program dopłat, nie możemy narzekać na poziom sprzedaży.

Piotr Kijanka, dyrektor działu sprzedaży w Wawel Service

Klienci chętniej kupują obecnie mieszkania na etapie tzw. dziury w ziemi. Większość lokali w oferowanych inwestycjach sprzedajmy już na początku budowy. Dużą rolę odgrywa tu ustawa deweloperska, dzięki której klienci czują się bezpieczniej. Dla nabywców istotne jest, że we wczesnej fazie budowy mogą nieodpłatnie wprowadzać zmiany w układzie ścian i instalacji lub zaplanować połączenie mieszkań. Należy zwrócić uwagę, że każda kolejna faza budowy zwykle pociąga za sobą wzrost przeciętnej ceny mieszkania o kilka procent. W naszej warszawskiej inwestycji Wizja Mokotów 30 proc. mieszkań zostało sprzedanych jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych.

 

Agnieszka Wójcik, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu w Wikana

Klienci chętnie dokonują zakupu na wczesnym etapie budowy, gdyż cenią sobie duży wybór mieszkań i poziom proponowanych w tym czasie cen. Stawki ofertowe stosowane przez nas rosną wraz z tempem zaawansowania prac budowlanych.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : :
lis 21 2014 Płacimy więcej za nowe mieszkania w Warszawie...
Komentarze: 0

Nowe mieszkania w Warszawie kupowane są w coraz wyższej cenie za metr

Narodowy Bank Polski oblicza, że nabywcy nowych, warszawskich mieszkań w trzecim kwartale br. płacili za nie średnio 7.446 zł za metr. To prawie o 150 zł/mkw. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku, kiedy kupujący wykładali przeciętnie 7.300/mkw.   

Z analizy ZBP możemy się również dowiedzieć, że średnia stawka ofertowa na rynku deweloperskim w Warszawie wynosi obecnie ponad 7.800 zł za metr. Od ceny transakcyjnej jest wyższa o ponad 370 zł.      

Większość osób poszukujących mieszkań w stołecznym inwestycjach nie planuje wydać na nie więcej niż 300 tys. zł. Wynika to z prostej zależności. Zakup mieszkań finansowany jest przeważnie kredytem, a w okolicy takiej sumy kończy się zdolność kredytowa większości nabywców.

We wprowadzanych do sprzedaży inwestycjach projektowane są mieszkania dostępne dla jak największej liczby kupujących. Chcąc zmieścić sie w cenie 300 tys. zł, licząc że za metr wydamy ok. 7.400 zł (zgodnie z wyliczeniami NBP) możemy kupić w Warszawie lokal o powierzchni ok. 40 mkw. Nie będzie to duże mieszkanie, ale uda nam się znaleźć w tym metrażu dwa pokoje, bo w nowych projektach deweloperzy oferują wiele przystępnych cenowo, kompaktowych dwójek.     

Najwięcej mieszkań w cenie do 300 tys. zł znajdziemy na warszawskiej Białołęce. W takiej kwocie kupimy tam nawet 60 metrowy lokal. Co więcej, prawie wszystkie mieszkania wystawione na terenie tej dzielnicy do sprzedaży przez deweloperów obejmie program dopłat Mieszkanie dla młodych. Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa SA. przyznaje, że największym zainteresowaniem klientów cieszą się niezmiennie małe mieszkania dwupokojowe o powierzchni do 40 mkw., które kwalifikują się do dopłat.

- Na osiedlu Tarasy Dionizosa, które realizujemy przy ul. Winorośli w cenie ok. 300 tys. zł można kupić mieszkanie o pow. ok. 55 mkw. Mieszkania dwupokojowe są dostępne w kwocie od ok. 210 tys. zł. Wszystkie mieszkania, jakie mamy w ofercie, zarówno gotowe, jak i w realizowanym obecnie etapie wraz z miejscem garażowym obejmuje program dopłat - podkreśla Wojciech Stisz.       

Spory wybór tańszych lokali, których ceny nie przekraczają 300 tys. zł, jest jeszcze w projektach powstających we Włochach, na Bemowie, Targówku i w Ursusie. W centralnie położonych warszawskich dzielnicach,  takich jak Mokotów, Żoliborz także znajdą się nisko wycenione mieszkania, ale nie będzie ich wiele i będą to głównie kawalerki. Dysponując kwotą 300 tys. zł możemy też znaleźć dwa pokoje w Wilanowie, Ursynowie, ale dużego wyboru mieć nie będziemy.

W całym kraju oferta deweloperska rośnie. Tak też jest w Warszawie, a tym samym, zwiększa się również liczba najniżej wycenionych, stołecznych mieszkań. Obecnie w Warszawie na sprzedaż wystawionych jest ponad 18 tys. mieszkań, a oferta mieszkaniowa w coraz większym stopniu koresponduje z zapotrzebowaniem klientów. Jak wynika z danych GUS, od 6 lat deweloperzy oddają do użytkowania coraz mniejsze mieszkania.

Na przestrzeni lat obniżyły się też ceny stołecznych mieszkań. Widać to szczególnie, kiedy porównamy obecne stawki do cen obowiązujących w 2009 roku. Z analizy ZBP wynika, że 5 lat temu deweloperzy oferowali mieszkania w średniej cenie wynoszącej niemal 10.000 zł za metr. 

Obecnie oferta deweloperska w całym kraju zwiększa się, ale wzrost aktywności inwestorów idzie w parze z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkaniami ze strony kupujących. Wiele osób podejmuje teraz decyzje o zakupie ze względu na rekordowo nisko oprocentowane kredyty. Poza tym, część kupujących planuje nabyć mieszkanie jeszcze przed końcem roku, ponieważ od przyszłego roku, aby uzyskać kredyt hipoteczny musieliby posiadać minimum 10 proc. wartości nieruchomości  na pokrycie wkładu własnego do kredytu, a w tym roku wystarczy jeszcze 5 proc.  

Autor: Barc Warszawa SA.Nowe mieszkania w Warszawie kupowane są w coraz wyższej cenie za metr

Narodowy Bank Polski oblicza, że nabywcy nowych, warszawskich mieszkań w trzecim kwartale br. płacili za nie średnio 7.446 zł za metr. To prawie o 150 zł/mkw. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku, kiedy kupujący wykładali przeciętnie 7.300/mkw.   

Z analizy ZBP możemy się również dowiedzieć, że średnia stawka ofertowa na rynku deweloperskim w Warszawie wynosi obecnie ponad 7.800 zł za metr. Od ceny transakcyjnej jest wyższa o ponad 370 zł.      

Większość osób poszukujących mieszkań w stołecznym inwestycjach nie planuje wydać na nie więcej niż 300 tys. zł. Wynika to z prostej zależności. Zakup mieszkań finansowany jest przeważnie kredytem, a w okolicy takiej sumy kończy się zdolność kredytowa większości nabywców.

We wprowadzanych do sprzedaży inwestycjach projektowane są mieszkania dostępne dla jak największej liczby kupujących. Chcąc zmieścić sie w cenie 300 tys. zł, licząc że za metr wydamy ok. 7.400 zł (zgodnie z wyliczeniami NBP) możemy kupić w Warszawie lokal o powierzchni ok. 40 mkw. Nie będzie to duże mieszkanie, ale uda nam się znaleźć w tym metrażu dwa pokoje, bo w nowych projektach deweloperzy oferują wiele przystępnych cenowo, kompaktowych dwójek.     

Najwięcej mieszkań w cenie do 300 tys. zł znajdziemy na warszawskiej Białołęce. W takiej kwocie kupimy tam nawet 60 metrowy lokal. Co więcej, prawie wszystkie mieszkania wystawione na terenie tej dzielnicy do sprzedaży przez deweloperów obejmie program dopłat Mieszkanie dla młodych. Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa SA. przyznaje, że największym zainteresowaniem klientów cieszą się niezmiennie małe mieszkania dwupokojowe o powierzchni do 40 mkw., które kwalifikują się do dopłat.

- Na osiedlu Tarasy Dionizosa, które realizujemy przy ul. Winorośli w cenie ok. 300 tys. zł można kupić mieszkanie o pow. ok. 55 mkw. Mieszkania dwupokojowe są dostępne w kwocie od ok. 210 tys. zł. Wszystkie mieszkania, jakie mamy w ofercie, zarówno gotowe, jak i w realizowanym obecnie etapie wraz z miejscem garażowym obejmuje program dopłat - podkreśla Wojciech Stisz.       

Spory wybór tańszych lokali, których ceny nie przekraczają 300 tys. zł, jest jeszcze w projektach powstających we Włochach, na Bemowie, Targówku i w Ursusie. W centralnie położonych warszawskich dzielnicach,  takich jak Mokotów, Żoliborz także znajdą się nisko wycenione mieszkania, ale nie będzie ich wiele i będą to głównie kawalerki. Dysponując kwotą 300 tys. zł możemy też znaleźć dwa pokoje w Wilanowie, Ursynowie, ale dużego wyboru mieć nie będziemy.

W całym kraju oferta deweloperska rośnie. Tak też jest w Warszawie, a tym samym, zwiększa się również liczba najniżej wycenionych, stołecznych mieszkań. Obecnie w Warszawie na sprzedaż wystawionych jest ponad 18 tys. mieszkań, a oferta mieszkaniowa w coraz większym stopniu koresponduje z zapotrzebowaniem klientów. Jak wynika z danych GUS, od 6 lat deweloperzy oddają do użytkowania coraz mniejsze mieszkania.

Na przestrzeni lat obniżyły się też ceny stołecznych mieszkań. Widać to szczególnie, kiedy porównamy obecne stawki do cen obowiązujących w 2009 roku. Z analizy ZBP wynika, że 5 lat temu deweloperzy oferowali mieszkania w średniej cenie wynoszącej niemal 10.000 zł za metr. 

Obecnie oferta deweloperska w całym kraju zwiększa się, ale wzrost aktywności inwestorów idzie w parze z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkaniami ze strony kupujących. Wiele osób podejmuje teraz decyzje o zakupie ze względu na rekordowo nisko oprocentowane kredyty. Poza tym, część kupujących planuje nabyć mieszkanie jeszcze przed końcem roku, ponieważ od przyszłego roku, aby uzyskać kredyt hipoteczny musieliby posiadać minimum 10 proc. wartości nieruchomości  na pokrycie wkładu własnego do kredytu, a w tym roku wystarczy jeszcze 5 proc.  

 

Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : :
lis 18 2014 Oryginalne biuro - towar deficytowy
Komentarze: 0

Choć rynek biurowy w Polsce kwitnie, wśród powstających biurowców mało jest obiektów oferujących oryginalne biura       

Polski rynek biurowy przeżywa hossę. W tym roku inwestorzy dostarczą największą w historii naszego rynku ilość powierzchni biurowej. W całym kraju do użytku zostanie oddanych 680 tys. m kw. biur. To o 17 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Warszawa ma w tej puli największy udział. Na stołeczny  rynek wejdzie 350 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, a to największa ilość od 2000 roku.

Nowa powierzchnia biurowa powstaje głównie w dużych zestandaryzowanych obiektach, które najczęściej powiększają potencjał istniejących już warszawskich stref biznesu. W parkach biurowych dostępne są zwykle duże powierzchnie typu open space, którymi zainteresowane są firmy i korporacje zatrudniające dużą liczbę pracowników i pojawiające się coraz liczniej w naszym kraju centra outsourcingowe.  

W wielu polskich miastach to właśnie sektor usług dla biznesu jest w tej chwili głównym najemcą biur, które często powstają dla konkretnych firm. W Warszawie tego typu centra również stanowią silną grupę firm wynajmujących powierzchnię biurową, choć liderem pod tym względem jest Kraków. W stolicy dominującym najemcą powierzchni biurowych pozostaje sektor finansowy, w tym głównie banki.   

W poszukiwaniu niestandardowej powierzchni

Nie wszystkie firmy są jednak zainteresowane wynajmem powierzchni w parkach biurowych. Część z nich strategicznie omija tego typu obiekty. Firmy świadczące np. usługi niematerialne z zasady lokują swoje siedziby w oryginalnych budynkach biurowych zlokalizowanych w centrach miast ze względu na częste kontakty z klientami. Najchętniej wybierają odrestaurowane kamienice lub mniejsze, wyróżniające się swoim charakterem, kompleksy biurowe. Niestety takich biurowców nie powstaje wiele.  

Kancelarie prawne, biura notarialne, agencje artystyczne i reklamowe, firmy doradcze, usługi wspierające biznes, pracownie architektoniczne, czy designerzy prowadzący własne atelier nie są zainteresowani modułami w biurowcach rosnących wśród innych biurowców. Poszukują oryginalnej powierzchni w klimatycznych wnętrzach nietuzinkowych  budynków. A takich na rynku brakuje.

W Warszawie można je znaleźć w usytuowanych centralnie zabytkowych kamienicach, które w ostatnich latach doczekały się renowacji, a ich powierzchnia przeznaczona została na cele biurowe, jak to się stało w przypadku m.in.: Pałacu Młodziejowskiego przy ul. Miodowej, kamienic przy ul. Próżnej 7 i 9, czy kamienicy Lipińskiego przy Alejach Jerozolimskich 63.

Lofty biurowe

Powierzchnię loftową, która sporadycznie pojawia się na warszawskim rynku biurowym  można znaleźć z kolei w zlokalizowanym pomiędzy ulicami Dzielną, Pawią i Esperanto na warszawskim Muranowie -kompleksie biurowym Dzielna 60. Modernizacja i rozbudowa obiektu dobiega już końca. Kompleks rewitalizuje firma Ochnik Development, która podobnie jak znana, polska marka Ochnik, oferująca odzież i galanterię skórzaną, wchodzi w skład Grupy Ochnik.

Aranżacja budynków biurowych tworzących warszawski kompleks przy Dzielnej 60, których elementem charakterystycznym są ogromne okna z drewna meranti w kolorze angielskiej zieleni znajdujące się na parterze, nawiązuje do zabudowy starego Muranowa. Ich wnętrze kryje oryginalną loftową przestrzeń biurową o wysokości do 4,60 m. Architekci Bohdan Ufnalewski i Zbigniew Orliński zastosowali tu nowoczesne rozwiązania zapewniające funkcjonalne i efektywne wykorzystanie powierzchni, która daje niemal nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o projektowanie biur.  

Dzielna 60 to adres dobry zarówno dla firm poszukujących biur o niewielkiej powierzchni - poniżej 100 m kw., jak i dużej przestrzeni biurowej. Moduły o metrażu 700 mkw. znajdujące się na poszczególnych kondygnacjach mogą być wykorzystywane w formie loftowego open space, jak i powierzchni gabinetowej albo mieszanej. A po połączeniu modułów można uzyskać również znacznie większą przestrzeń biurową.   

Biura dla wymagających

Bazą dzisiejszych budynków biurowych stały się zabudowania fabryki tabacznej Noblesse, a od 1924 roku Polskiego Monopolu Tytoniowego. W biurowcach zachowane zostały detale konstrukcyjne dawnych obiektów i wyeksponowane niektóre elementy, jak np. stalowe słupy, podciągi, czy fragmenty ceglanych murów oraz zastosowane oświetlenie fabryczne, dzięki czemu budynki zachowały niepowtarzalny, industrialny charakter. Wszystkie te detale wpisują się w nowoczesną aranżację budynków i korespondują z takimi elementami jak szklane elewacje i nadbudowa, czy panoramiczna winda.  

- Oryginalnej powierzchni biurowej, jaką oferuje Dzielna 60, poszukują najczęściej kreatywne firmy, które także poprzez niepowtarzalny charakter biura budują swój wizerunek. Podczas projektowania powierzchni biurowych świadome wykraczają poza standardy. Niekonwencjonalny styl aranżacji powoduje, że miejsce pracy nabiera waloru wyjątkowości. Sprzyjają temu również nietypowe rozwiązania architektoniczne zastosowane w niestandardowych budynkach. Dla wielu firm jest też ważna panująca w biurowcu atmosfera, która w kameralnych obiektach jest bardziej przyjazna niż parkach biurowych - podkreśla Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development.           

Kompleks biurowy Dzielna 60 zapewnia work-life balance. Dzięki odpowiedniej aranżacji części wspólnych powstały tu dodatkowe miejsca służące wzajemnej komunikacji i integracji najemców; Strefa Relaku i Strefa Konferencyjna. Strefa Relaksu zapewni najemcom spokój i odpoczynek oraz rozrywkę w czasie wolnym od pracy, stając się miejscem mniej formalnych spotkań. Zarówno Strefa Relaksu, część konferencyjna, jak i restauracja znajdująca się na terenie obiektu zostaną urządzone w konwencji loftowej.  

Miejscem szczególnym dla kompleksu przy Dzielnej 60 będzie okazały, zielony dziedziniec i prowadzący do niego trakt główny. Znajdzie się na nim szklana pergola i balustrada, podświetlane ławki z siedziskami z drewna egzotycznego oraz inne elementy małej architektury, a największą jego ozdobą będzie piękna granitowa posadzka. Zgodnie z najnowszymi trendami, Dzielna 60 zaoferuje też usługi dla rowerzystów. Z myślą o nich powstają szatnie z natryskami oraz stojaki na rowery. 

 

Autor: Ochnik Development

 

Więcej wiadomości

 

http://www.dzielna60.pl/

dompress : :
lis 18 2014 KOLOROWE DNI - Osiedla Innova oraz Osiedla...
Komentarze: 0

Od 17 do 22. listopada we wrocławskim Osiedlu Innova oraz Osiedlu Moderno trwać będą KOLOROWE DNI. Kampania, organizowana przez Fadesę Polnord Polska (FPP) stwarza możliwość skorzystania ze specjalnie przygotowanej na te okazję wyjątkowej oferty.    

 

Osoby, które odwiedzą w tych dniach biuro sprzedaży FPP przy ul. Nyskiej 50 we Wrocławiu będą mogły zakupić w promocyjnych cenach mieszkania w realizowanym obecnie pierwszym etapie Osiedla Moderno. Promocją objęte będą również ostatnie gotowe lokale, w ukończonym Osiedlu Innova.

 

Osiedle Innova (www.osiedle-innova.com), usytuowane we wrocławskiej dzielnicy Krzyki, u zbiegu ulic Nyskiej, Pięknej i Jesionowej, zapewnia dostęp do pełnej infrastruktury miejskiej. Gotowy kompleks, złożony z 9 eleganckich budynków, w których powstało 531 mieszkań, wyróżnia się ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Projekt był wielokrotnie nagradzany  za nowoczesny design oraz wysoką jakość wykończenia. Lokalizacja Osiedla Innova to jedno z najcichszych miejsc na mapie akustycznej Wrocławia. Aranżacja urbanistyczna inwestycji pozwoliła wykreować na terenie osiedla przyjazdną przestrzeń, która zapewnia mieszkańcom wysoki komfort życia.   

 

Osiedle Moderno (www.osiedlemoderno.pl) powstaje przy ul. Pięknej, w bezpośrednim sąsiedztwie Osiedla Innova. Budowa pierwszego etapu inwestycji rozpoczęła się wiosną tego roku, a termin oddania przewidziany jest 30. listopada 2015 roku. Powstanie tu 158 mieszkań usytuowanych w 4-piętrowym budynku z garażem podziemnym. W większości mieszkań znajdują się duże panoramiczne okna. Plan aranżacji wszystkich mieszkań pozwala na dowolne zaplanowanie kuchni, jako otwartego aneksu połączonego z salonem lub wydzielenia osobnego pomieszczenia.

 

Na terenie Osiedla Moderno znajdują się dwa zielone dziedzińce wewnętrzne. Na jednym znajdzie się plac zabaw dla dzieci, natomiast drugi wyposażony zostanie w sprzęt do ćwiczeń i stanie się strefą przeznaczoną do aktywnego spędzenia wolnego czasu dla dorosłych. Wśród wprowadzonych na osiedlu udogodnień  na uwagę zasługuje duża liczba komórek lokatorskich (113 komórek na 158 mieszkań) ulokowanych w większości na piętrach, kilka metrów od mieszkań oraz wspólne pomieszczenia na rowery i wózki dziecięce.

 

Osiedle Moderno oddalone jest od centrum miasta i od dworca kolejowego Wrocław Główny zaledwie o kilka minut drogi. W najbliższej okolicy znajduje się kilkanaście supermarketów, hala kupców, przychodnie lekarskie, przystanki autobusowe i tramwajowe. W odległości 200 metrów od osiedla jest przedszkole i szkoła.

 

 

Więcej na www.fadesapolnord.pl

 

FPP została utworzona w roku 2005, a jej akcjonariuszami są hiszpańska spółka MARTINSA-FADESA S.A. (51% kapitału) i polska spółka  POLNORD S.A. (49% kapitału). FPP realizuje w chwili obecnej inwestycję Ostoja-Wilanów (www.ostoja-wilanow.com) w Warszawie  oraz Osiedle-Innova (www.osiedle-innova.com) i Osiedle-Moderno (www.osiedlemoderno.pl) we Wrocławiu. Ponadto FPP posiada w Polsce tereny wystarczające do wybudowania ponad 1.000 mieszkań. Od chwili zawiązania spółki do dnia 30. września 2014 FPP sprzedała 2.177 mieszkań i przekazała do odbioru ponad 2.000 lokali. W roku 2013 FPP sprzedała 355 mieszkań, przekazała do odbioru 252 lokale oraz osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 93,36 miliona złotych.

dompress : :