Archiwum wrzesień 2016


wrz 30 2016 Podwójne przebicie ceny w wyścigu o warszawski...
Komentarze: 0

 Grupa Kapitałowa Home Invest wywalczyła w przetargu działkę inwestycyjną, położoną przy ulicy Przy Agorze 6 na warszawskich Bielanach, za którą zapłaciła ponad dwa razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza i ma apetyt na kolejne grunty

 

Konkurencja w drodze po zakup warszawskich gruntów nigdy nie była tak duża. Firmy zmuszone są ostro walczyć i podbijać ceny by zdobyć atrakcyjne parcele. Starcie o zakup działki o powierzchni 2366 mkw., zlokalizowanej przy ulicy Przy Agorze 6 w Warszawie, firma Home Invest toczyła z czołowymi graczami rynku deweloperskiego. Do przetargu stanęło 11 firm deweloperskich, a wśród nich między innymi Dom Development, Matexi Polska, Unidevelopment, Budimex Nieruchomosci, Budner Deweloper, czy Konstanty Strus. Cena wywoławcza parceli, na której może powstać około 100 mieszkań, wynosiła 6,5 mln zł. Zacięta rywalizacja podczas licytacji przyniosła zwycięstwo spółce z Grupy Kapitałowej Home Invest, która zapłaciła za grunt 13,1 mln zł, kwotę ponad dwa razy wyższą od ceny wywoławczej.   

Grzegorz Barbachowski, prezes zarządu Home Invest przyznaje, że przetarg cieszył się dużym zainteresowaniem deweloperów, którzy wcześniej dokładnie przepracowali wszystkie kwestie wiążące się z inwestycją w teren.

Zdaniem prezesa Home Invest, świadczy to o tym, jak duży potencjał firmy deweloperskie widziały w tej nieruchomości i silnym przekonaniu inwestorów co do powodzenia projektu. - Wierzymy w ten projekt i chcemy jak najszybciej wprowadzić tę inwestycję na rynek - konkluduje Grzegorz Barbachowski.  

Zdeterminowani inwestorzy

Prezes Home Invest zauważa, że przy obecnym, bardzo dobrym rynku sprzedaży mieszkań i stabilnym popycie nie łatwo jest kupić w Warszawie nieruchomości inwestycyjne. - Konkurencja jest ogromna. Deweloperzy mają zgromadzony kapitał na zakup ziemi, a spółki deweloperskie dodatkowo pozyskują środki z emisji obligacji. Rynek sam się napędza, co powoduje że właściciele nieruchomości inwestycyjnych oferują grunty w bardzo wysokich cenach - przyznaje Grzegorz Barbachowski.

- W pogoni za wskaźnikami sprzedaży firmy zdecydowane są kupować różne grunty, zlokalizowane we wszystkich częściach miasta. Deweloperzy często decydują się też na zakup parceli "trudnych", obciążonych skomplikowanymi procedurami właścicielskimi, które są obarczone ryzykiem długotrwałego postępowania poprzedzającego rozpoczęcie budowy. Wysokie ceny, ani skomplikowane procedury i inne trudności nie odstraszają firm przed kupnem gruntów pod budowę mieszkań - informuje prezes Home Invest.

Dużą dynamikę rynku gruntów inwestycyjnych w Warszawie potwierdza wiele przykładów. Podobna sytuacja, kiedy grunt został wylicytowany w przetargu za podwójną cenę miała miejsce w przypadku niewielkiej parceli położonej przy ulicy Białowieskiej. Wiosną tego roku firma, która wygrała przetarg za metr kwadratowy gruntu na Pradze Południe zapłaciła 3 tys. zł. Pod koniec minionego roku z kolei, wystawiona przez Pocztę Polską nieruchomość przy Ratuszowej na Pradze Północ została sprzedana za 55 mln zł, podczas gdy cena wywoławcza wynosiła 34,1 mln zł. Cena za metr w tym przypadku sięgnęła poziomu notowanego dotychczas głównie dla działek położonych na Mokotowie.

Nieustanne poszukiwanie gruntów

Dla działki przy ulicy Przy Agorze 6 zakupionej przez Home Invest nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wydanych jest kilka decyzji o warunkach zabudowy, które zakładają realizację budynku wielorodzinnego z usługami na parterze i garażem podziemnym. Inwestor pracuje teraz nad wyborem pracowni architektonicznej, która będzie odpowiedzialna za przygotowanie projektu inwestycji. Wstępne plany przewidują realizację budynku o podwyższonym standardzie, w którym znajdą się mieszkania o metrażu od 35 do 80 mkw., z przewagą lokali dwu i trzypokojowych. Priorytetowym założeniem jest funkcjonalny rozkład mieszkań, które oferować będą także przestronne balkony i tarasy. 

Pytany o dalsze plany inwestycyjne Grupy Kapitałowej Home Invest, Grzegorz Barbachowski wyjaśnia, że Grupa jest właścicielem dużej parceli na Pradze Północ w Warszawie, gdzie planuje realizację osiedla liczącego ponad 2000 mieszkań.

- Wkrótce rozpoczniemy również budowę kolejnego etapu inwestycji Krasińskiego 58 na Żoliborzu. Stale dążymy do powiększania zgromadzonego banku ziemi. W najbliższym czasie na zakup gruntów zamierzamy przeznaczyć 100 mln zł. Chcemy zwiększyć udział firmy Home Invest w warszawskim rynku nieruchomości mieszkaniowych. Prowadzimy negocjacje w sprawie zakupu kolejnych nieruchomości inwestycyjnych. Interesują nas zarówno działki pod mniejsze projekty, jak i tereny, na których można zrealizować duże inwestycje - tłumaczy prezes Barbachowski.      

Home Invest na warszawskim rynku obecna jest od ponad 10 lat, prowadzi projekty w segmencie nieruchomości mieszkaniowych zlokalizowane na Woli, Bielanach, Żoliborzu, we Włochach i Wesołej.

dompress : :
wrz 30 2016 Państwówki w drodze do nowoczesnych biur...
Komentarze: 0

 Sektor państwowy powoli wchodzi na rynek komercyjny w poszukiwaniu optymalizacji kosztów utrzymania biur

Transakcje zawierane przez instytucje i urzędy państwowe na wynajem powierzchni w nowych biurowcach obejmują jeszcze ciągle nieduży procent całego wolumenu najmu, mimo że wyjście podmiotów administracji publicznej ze starych budynków mogłoby przynieść instytucjom spore oszczędności. W ostatnim czasie najemcy instytucjonalni coraz śmielej zaczynają jednak rozglądać się na rynku powierzchni biurowych, przyznają specjaliści w firmy doradczej Walter Herz.

Tradycja wynajmu powierzchni biurowej na rynku komercyjnym przez jednostki budżetowe sięga w naszym kraju zaledwie kilku lat. W 2010 roku zapoczątkowała ją  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która wynajęła 16 tys. mkw. w warszawskim kompleksie Poleczki Business Park oraz Urząd Zamówień Publicznych, który zajął wtedy niedużą powierzchnię w mokotowskim Adgar Plaza.

Choć w ostatnim czasie sektor publiczny stał się zdecydowanie bardziej aktywny na rynku biurowym, to dla jednostek administracji publicznej wciąż podstawową kwestią, jeśli chodzi o użytkowanie biur jest wykorzystywanie zasobów państwowych. Obowiązujące zasady sprawiają, że budżetówka nadal korzysta przede wszystkim z nieruchomości pozostających w rezerwuarach państwa. Eksperci z Walter Herz przyznają, że instytucje państwowe nie spieszą się ze zmianą siedzib, mimo, że stan techniczny wielu obiektów, które użytkują pozostawia wiele do życzenia, a nakład na ich utrzymanie jest nieadekwatny do korzyści. - Szczególnie, jeśli ponoszone wydatki, w tym na remonty, porówna się z opłatami za wynajem powierzchni biurowej w nowoczesnych obiektach - mówią specjaliści.    

Gonimy Europę

Za przykładem państw europejskich, gdzie sektor publiczny od wielu lat jest istotnym najemcą nowych budynków biurowych, wyraźnie podążają przede wszystkim instytucje unijne. Jednostki zarządzające funduszami europejskimi w ubiegłym roku postawiły na nowy warszawski kompleks Warsaw Spire. Powierzchnię 6,2 tys. mkw. w budynku C zajęło Centrum Unijnych Projektów Transportowych, odpowiedzialne za wdrażanie programów i projektów rozwoju infrastruktury transportowej współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, które przeniosło się z biurowca North Gate. Dużym najemcą największego kompleksu w Warszawie została też Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej Frontex, która zdecydowała się na powierzchnię 14,6 tys. mkw. w budynku B.  

Innym najemcą instytucjonalnym, który w minionym roku zdecydował się na komercyjną powierzchnię biurową były spółki z grupy Poczty Polskiej, które wynajęły łącznie 18 tys. mkw. w usytuowanym na warszawskim Mokotowie obiekcie Domaniewska Office HUB Polskiego Holdingu Nieruchomości. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zajęło zaś cały, ekskluzywny budynek Foksal City z niemal 3,4 tys. mkw. powierzchni biurowej, także należący do PHN. Ponadto, Polskie Sieci Elektroenergetyczne rozmieściły biura na powierzchni 6,3 tys. mkw. w Delta Eurocentrum Office Complex przy al. Jerozolimskich, a Urząd Komunikacji Elektronicznej ulokował się w biurowcu przy ulicy Kasprzaka. 

Rekordowe kontrakty

Największą umową najmu, podpisaną w 2015 roku przez instytucjonalnego najemcę był kontrakt zawarty przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń na wynajem 17,5 tys. mkw. powierzchni w budynku Konstruktorska Business Center. 

Znacząca umowa podpisana przez spółkę państwową została także w Katowicach. Blisko 8 tys. mkw. w kompleksie A4 Business Park firmy Echo Investment wynajęła spółka PKP Cargo, która przeniosła kluczowe funkcje centrali na Śląsk i skonsolidowała katowickie i krakowskie biura w jednej lokalizacji. W Krakowie z kolei Urząd Marszałkowski przedłużył kontrakt na wynajem 4,5 tys. mkw. w biurowcu Wielicka 72.

- Mimo podpisywanych przez instytucje państwowe, czasem także spektakularnych umów, sektor publiczny wciąż ma niewielki, kilkuprocentowy udział w ogólnym wolumenie najmu powierzchni biurowej. W minionym roku wygenerował ponad 80 tys. mkw. popytu na biura, podczas gdy całkowita wielkość najmu w 2015 wyniosła w Warszawie ponad 800 tys. mkw., a na pozostałych rynkach biurowych w kraju łącznie niespełna 700 tys. mkw. - zauważają eksperci Walter Herz.

Stały poziom udziału w rynku

 

Przedstawiciele Walter Herz zwracają uwagę, że aktywność instytucji państwowych na rynku wynajmu powierzchni biurowych utrzymuje się na podobnym poziomie już od kilku lat. - W 2012 roku instytucje publiczne wynajęły niespełna 70 tys. mkw. komercyjnej powierzchni biurowej. W 2014 roku sektor publiczny był wyjątkowo czynny na rynku warszawskim. Spółki państwowe podpisały wtedy umowy na kilkanaście procent powierzchni biurowej wynajętej w tym roku w Warszawie. Do jednych z największych transakcji należał kontrakt Urzędu Rejestracji Leków na 13 tys. mkw. powierzchni w Adgar Park West - wspominają eksperci Walter Herz.    

 

Specjaliści zauważają, że instytucje państwowe, planujące optymalizację wydatków na biura mają w tej chwili szczególnie dobrą pozycję przetargową ze względu na wysoką podaż na rynku. W ich opinii administracja publiczna powinna szerzej wykorzystać obecną, konkurencyjną sytuację w segmencie nieruchomości biurowych, ponieważ stwarza niebywałą okazję do wynegocjowania bardzo korzystnych warunków najmu.

 

W przekonaniu ekspertów Walter Herz przeprowadzka do nowej siedziby nie tylko pozytywnie wpłynęłaby na wizerunek instytucji, ale także podniosłaby komfort użytkowania powierzchni biurowej, przy znaczących oszczędnościach, które mogłaby przynieść taka decyzja. - Koszty eksploatacji w nowych budynkach w porównaniu z obiektami starszej generacji są niewspółmiernie niższe, szczególnie jeśli użytkowany budynek jest w złym stanie technicznym i wymaga stałych nakładów na remont - zwracają uwagę specjaliści Walter Herz.

 - Koszty związane z utrzymaniem przestarzałych gmachów są często tak duże, że przeniesienie instytucji, czy urzędu do nowoczesnego biurowca w wielu przypadkach oznaczałoby spore obniżenie wydatków na utrzymanie biur niż dotychczas ponoszone. Analizy wariantu relokacji, które opracowujemy często przynoszą zaskakujące rezultaty - przyznają eksperci Walter Herz.

     

Najem z zakupem budynku

Specjaliści zaznaczają, że warunki kontraktów podpisywanych przez podmioty państwowe zawierają także zapisy dotyczące gwarancji pierwokupu lub najmu wraz z zakupem budynku, które dają spółkom Skarbu Państwa pełną kontrolę nad obiektami. - Z uwagi na specyfikę jednostek administracyjnych to dla najemców instytucjonalnych atrakcyjne warunki. W takiej sytuacji spółki mogą zdecydować się na sprzedaż własnych nieruchomości i w ten sposób pozyskać kapitał - zauważają przedstawiciele Walter Herz.    

Eksperci wymieniają zalety nowych obiektów. W opinii specjalistów dużym plusem nowoczesnych budynków, które teraz licznie powstają jest efektywność energetyczna i racjonalne wykorzystanie własnych zasobów, co przekłada się na mniejsze koszty utrzymania. - Nowe biurowce oferują również większą wygodę użytkowania ze względu na bogate wyposażenie i atrakcyjną infrastrukturę serwisową, jaka jest w nich projektowana, a ponadto zapewniają większe bezpieczeństwo niż starsze budynki biurowe.

- Wierzymy, że sektor państwowy w najbliższym czasie stanie się bardziej aktywnym graczem na rynku biurowym. Świadczy o tym większa ilość zapytań ze strony najemców instytucjonalnych oraz szersze zainteresowanie Poradnikiem Najemcy Instytucjonalnego, który stworzyliśmy specjalnie dla instytucji państwowych, poszukujących powierzchni biurowej na rynku komercyjnym w celu optymalizacji kosztów - wyrażają nadzieje przedstawiciele Walter Herz.        

 

Autor: Walter Herz

dompress : :
wrz 28 2016 Jesienne plany deweloperów
Komentarze: 0

O jakie inwestycje jesienią wzbogaci się oferta deweloperów? W jakim segmencie plasują się nowe projekty? W jakich cenach będą oferowane mieszkania? Do kogo będą adresowane? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Jesienią planujemy wprowadzenie kilku inwestycji, które będą kontynuacją już realizowanych projektów. Będą to propozycje zarówno z segmentu popularnego z mieszkaniami w programie MdM,  jak w osiedlu Mała Praga IV, czy projekty w których mieszkania doskonale nadają się do zakupu inwestycyjnego, jak w inwestycji Bastion Wałowa zlokalizowanej w samym centrum Gdańska. Dodatkowo planujemy rozpoczęcie realizacji czwartego etapu Osiedla na Woli w Warszawie oraz piątej fazy Osiedla Grzegórzecka w Krakowie. Ceny uzależnione są od lokalizacji poszczególnych projektów, zaczynają się od 5900 zł/mkw.

 

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.

 

Z początkiem września wprowadziliśmy do sprzedaży 154 mieszkania w ostatnim budynku szczecińskiego osiedla Ku Słońcu. Mieszkańcy odbiorą do nich klucze na koniec pierwszego kwartału 2018 roku. Do końca 2016 roku planujemy uruchomienie jeszcze sześciuinwestycji, w których znajdzie się szeroka oferta mieszkań o różnorodnych metrażach i rozkładzie, w tym najbardziej poszukiwane rodzinne lokale dwu i trzypokojowe oraz kawalerki. Cztery z projektów to kolejne etapy realizowanych obecnie inwestycji, pozostałe dwa to zupełnie nowe projekty. Planujemy m.in. kontynuację popularnego osiedla Brzozowy Zakątek w warszawskim Wilanowie.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Trzeci i czwarty kwartał 2016 roku to rzeczywiście czas uruchamiania nowych projektów i poszerzania oferty. Do końca roku planujemy rozpocząć budowę kolejnych etapów wrocławskich inwestycji: Cztery Pory Roku, Róża Wiatrów, River Point, Olimpia Port, Słoneczne Stabłowice.

Poza osiedlami społecznymi, w sprzedaży dostępne są także apartamenty, tak więc mamy propozycje z segmentu popularnego, premium i apartamentowego. Oferta skierowana jest praktycznie do wszystkich, od osób szukających dwu czy czteropokojowych lokali, mieszkań w kameralnej zabudowie, po apartamenty o powierzchni 180 mkw.

Yael Rothschild, prezes zarządu Mill-Yon Gdańsk

Właśnie rusza przedsprzedaż mieszkań w trzecim etapie położonego na Wyspie Spichrzów osiedla Aura Gdańsk. Finalizujemy obecnie procedury dotyczące ostatniego budynku w tej inwestycji, w którym powstanie 50 mieszkań o metrażach od 33 do 63 mkw. Lokale bedą miały kompaktowy rozkład, np. 3 pokoje będą dostępne na powierzchni 43 mkw., a mieszkania dwupokojowe będą miały metraż od 34 mkw. Taka oferta najbardziej odpowiada potrzebom klientów. Mieszkania w drugim etapie, które miały podobną wielkość sprzedały sie w ciągu zaledwie kilku miesięcy. W trzecim, ośmiopiętrowym budynku na dwóch ostatnich piętrach przewidziana została rozległa przestrzeń wspólna, w której powstanie strefa rekreacji. 

Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service

Jesienią wprowadzimy do oferty trzy nowe inwestycje: Krygowskiego w Krakowie oraz Tomcia Palucha i Owsiana 9 w Warszawie. To kompleksy wielorodzinne, które zostały zaprojektowane w sposób zapewniający mieszkańcom maksymalny komfort, przy jednoczesnym zachowaniu kameralnego stylu zabudowań. Mieszkania przeznaczone są głównie dla osób, które poszukają wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku. Umiejscowienie inwestycji zapewniające między innymi niewielką odległość do parków, czy placówek edukacyjnych sprawia, że są to doskonałe propozycje dla rodzin z małymi dziećmi.

Ewa Skibińska, dyrektor marketingu RED Real Estate Development

We Wrocławiu rozpoczęliśmy budowę kolejnego etapu Nowej Papierni - Ultra Nova. To obecnie nasza największa inwestycja. W sumie powstanie w niej 156 apartamentów, które cieszą się dużą popularnością wśród osób, którym zależy na oryginalnych, designerskich wnętrzach. W Warszawie realizujemy kolejne etapy ekologicznego osiedla Alpha Park, w których zaoferujemy ponad 180 mieszkań. W Poznaniu skończyliśmy drugi z czterech etapów osiedla Red Park, w którym mieszkania, podobnie jak w Warszawie, cieszą się największą popularnością wśród młodych małżeństw i rodzin z dziećmi.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO Classic

Nowe etapy dotychczas prowadzonych przez nas inwestycji oraz nowe inwestycje ze względu na procedury projektowe planujemy wprowadzić do sprzedaży na przełomie roku.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

W związku z tym, że nabyliśmy niedawno nowe grunty inwestycyjne, ich wprowadzenie do sprzedaży zajmie jeszcze kilkanaście miesięcy. W ofercie tej jesieni pozostają projekty, które już od pewnego czasu mamy w sprzedaży. Klienci mogą skorzystać z wyjątkowych promocji w inwestycji Na Sokratesa, zlokalizowanej w pobliżu stacji Metro Młociny na warszawskich Bielanach. Mieszkania objęte programem MdM czekają natomiast na nabywców w osiedlu Monte Verdi w dzielnicy Warszawa Włochy.

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates

Jeszcze w tym roku chcemy rozpocząć budowę 251 mieszkań na działce położonej przy ulicy Nakielskiej na warszawskiej Woli. Będzie to nowoczesny siedmiopiętrowy budynek mieszkalny położony w bezpośredniej okolicy Parku Sowińskiego i Parku Powstańców Warszawy oraz przystanków tramwajowych, autobusowych oraz przyszłej stacji drugiej linii metra przy Wola Parku. W inwestycji przywidziane są mieszkania od jedno do czteropokojowych oraz lokale usługowe.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Właśnie wprowadzamy na rynek kolejną, trzecią pulę mieszkań w warszawskim projekcie Kolska od Nowa. Mogę zdradzić, że jednocześnie pracujemy nad kolejnymi projektami, które postaramy się możliwie szybko włączyć do naszej oferty. Szybki rozwój oferty jest tym bardziej uzasadniony, że udało nam się w tym roku zrealizować już znacznie ponad 90 proc. założeń sprzedażowych.

Przemysław Bednarczyk, Wiceprezes Zarządu, Waryński S.A. Grupa Holdingowa

W perspektywie kilku najbliższych tygodni w naszej ofercie znajdzie się trzeci etap inwestycji Stacja Kazimierz. W projekcie zaplanowaliśmy atrakcyjne lokale o zróżnicowanej powierzchni i układzie, które w pełni odpowiadają aktualnym trendom zakupowym wśród klientów. W ofercie nie zabraknie funkcjonalnych kawalerek, mieszkań dwupokojowych, niezwykle popularnych lokali trzy i czteropokojowych oraz przestronnych apartamentów. Naszą ofertę kierujemy zarówno do osób młodych, poszukujących mieszkania na warszawskiej Woli, jak i rodzin z dziećmi planujących zmienić lokal na większy.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Z początkiem wakacji rozpoczęliśmy przedsprzedaż czwartego z pięciu etapów inwestycji Bliska Wola w Warszawie, gdzie klienci mogą nabyć mieszkania w cenie od 6900 zł za mkw.  We wrześniu wprowadziliśmy do sprzedaży kolejną inwestycję w Gdyni - Osiedle Kamerata z 55 mieszkaniami w cenie od 6500 zł/mkw. W drugim półroczu również planujemy wprowadzić do oferty nowe osiedla.

Ewelina Krosta, reprezentująca WAN S.A.

Nasza oferta wzbogaciła się o mieszkania w nowym etapie inwestycji Apartamenty Wielicka, które cieszą się podobnie dużym zainteresowaniem, jak w etapie poprzednim. Stawiamy na mniejsze metraże. Oferujemy mieszkania o powierzchni od 27 do 59 mkw. z możliwością łączenia lokali. Ceny mieszkań zaczynają się od 5239 zł za mkw. Nieduża część lokali kwalifikuje się do programu Mieszkanie dla Młodych. Z uwagi na świetną lokalizację, komunikację oraz ceny inwestycja jest idealnym rozwiązaniem także dla klientów poszukających lokali z przeznaczeniem na wynajem.

Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment

Tej jesieni zamierzamy wystartować z nowymi inwestycjami w Krakowie. Jeden z projektów będzie zlokalizowany przy ulicy Zapolskiej, a z drugim być może ruszymy przy ulicy Głowackiego. Z racji usytuowania inwestycji blisko centrum miasta oferowane w nich mieszkania będą ze „średniej półki rynkowej”, a ich ceny będą na poziomie ok. 6500 zł/mkw.

 

 

Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki

dompress : :
wrz 21 2016 Czy ruszy budowa kilkunastometrowych mieszkań...
Komentarze: 0

Czy zniesienie normy dotyczącej minimalnej powierzchni budowanych mieszkań spowoduje, że w nowych inwestycjach pojawią się lokale o metrażu poniżej 20 mkw.? Czy deweloperzy planują budowę mikromieszkań w swoich projektach? Czy jest zainteresowanie zakupem takich lokali? Sondę przedstawia serwis nieruchomości Dompress.pl. 

 
Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.
 
Mieszkania kompaktowe, tj. lokale o najlepszej relacji powierzchni do liczby pomieszczeń zawsze były poszukiwane na rynku. Zainteresowanie małymi mieszkaniami jest bardzo widoczne w ciągu ostatnich 2-3 latach, kiedy mocno aktywni zaczęli być klienci inwestycyjni, poszukujący lokali pod wynajem. Powód jest prosty, za niższą cenę można kupić mieszkanie spełniające określoną funkcję. Wykończenie takiego mieszkania również jest tańsze, a przez to rentowność z najmu wyższa. Mniejszych mieszkań szukają również osoby o ograniczonej zdolności kredytowej.    
Ograniczenia co do minimalnej wielkości pokoi, kuchni, salonu, czy kubatury łazienki w znacznym stopniu utrudnia projektowanie małych mieszkań, w związku z czym minimalna powierzchnia mieszkania jednopokojowego na rynku to około 23-25 mkw., a dwójki z aneksem kuchennym 35-40 mkw.  Zniesienie limitów zdecydowanie ułatwi projektowanie mniejszych mieszkań, na które jest popyt, szczególnie w projektach zlokalizowanych w centrach miast. Po wprowadzeniu zmian, na pewno będziemy starali się dostosować projekty do oczekiwań rynku, uzupełniając ofertę o lokale o mniejszym metrażu. 
 
Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.
 
Wielkość oferty rynkowej mikromieszkań i popyt na nie zależeć będzie m.in. od ustalanych cen. Rynek nadal jednak preferuje dwu i trzypokojowe mieszkania o powierzchniach około 50-60 mkw. Takie lokale znaleźć można w każdym, naszym projekcie. W przygotowywanych do wprowadzenia inwestycjach nie przewidujemy tzw. mikromieszkań. Metraże oferowanych mieszkań zaczynać się będą od ok. 30 mkw.
 
Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO Classic 
 
Zniesienie normy dotyczącej minimalnej powierzchni mieszkania nie spowoduje rewolucyjnych zmian na rynku. Z pewnością przysłuży się inwestorom, szczegónie kupującym mieszkania z przeznaczeniem na najem krótkoterminowy, a wydaje się że taki był właśnie powód zmiany przepisów. W przypadku projektów mieszkaniowych istnieją również przepisy związane z wymaganą ilością miejsc postojowych w przeliczeniu na liczbę mieszkań. Projektowanie większej liczby mieszkań o niedużych metrażach przynosi konieczność budowy kolejnego poziomu garażu, lokowanego zwykle pod budynkiem, co przestaje mieć ekonomiczne uzasadnienie. To powód ograniczonej ilości mieszkań możliwych do wybudowania w inwestycji. 
 
Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest
 
Zniesienie normy minimalnej powierzchni mieszkań z pewnością przyczyni się do tego, że w nowych inwestycjach pojawią się lokale o metrażu poniżej 20 mkw. Przy czym, ilość takich mieszkań w inwestycji będzie uwarunkowana różnymi czynnikami oraz lokalizacją samego projektu. Jeśli pojawi się taka potrzeba mieszkania tego typu znajdą się w naszych inwestycjach. Najbardziej są nimi zainteresowani klienci dokonujący zakupów w celach inwestycyjnych. 
 
Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.
 
Mieszkania kompaktowe cieszą się największym zainteresowaniem w inwestycjach realizowanych w sektorze nieruchomości popularnych. Już teraz najwięcej kupujących decyduje się na lokale o powierzchni do 40 mkw., stąd można przypuszczać, że jeśli na rynku pojawią się mniejsze mieszkania także znajdą się na nie chętni. Mikromieszkania są przede wszystkim idealnym rozwiązaniem inwestycyjnym. W warszawskim projekcie Wola Invest mamy w ofercie wykończone i wyposażone mieszkania jednopokojowe w cenie od 239 tys. zł.  
 
Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.
 
Z uwagą przyglądamy się temu, co dzieje się na rynku nieruchomości, analizujemy m.in. także trend budowy mikroapartamentów. Stawiamy przede wszystkim na wygodę i komfort, co przekłada się na jakość i rodzaj oferowanych mieszkań. Na tym etapie nie sprzedajemy tego typu lokali, ale nie wykluczamy, że w przyszłości mogą się one pojawić w naszej ofercie.
 
Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service
 
Mikromieszkania to dynamicznie rozwijający się segment na rynku. Popularnością cieszą się zwłaszcza wśród rentierów, studentów, czy singli, którzy samodzielnie starają się o kredyt. W naszych projektach zawsze planujemy odpowiednią liczbę mniejszych lokali, o metrażu od około 25 mkw., które są jednymi z najszybciej kupowanych mieszkań. Z dzisiejszymi możliwościami kreatywnego i funkcjonalnego wykorzystania przestrzeni to interesująca oferta dla osób żyjących w pojedynkę. 
 
Yael Rothschild, prezes zarządu Mill-Yon Gdańsk 
 
Nie zdarzają się nam zapytania dotyczące mieszkań poniżej 20 mkw. Najmniejsze mieszkania o jakie pytają klienci to 25-27 mkw. Małe mieszkania o powierzchni do ok. 35 mkw. znikają z naszej oferty błyskawicznie, jeszcze w okresie przedsprzedaży. Dla inwestora najbardziej atrakcyjnym kąskiem jest lokal o powierzchni 35-40 mkw., na której mieszczą się dwa pokoje z odrębną kuchnią. Nie planujemy budowy mieszkań o metrażu mniejszym niż 20 mkw. w naszych inwestycjach. Ważny aspekt to koszt budowy mikromieszkań, a w konsekwencji  cena sprzedaży metra kwadratowego. Każde z tych mieszkań musi być wyposażone w łazienkę i przyłącza kuchenne, a koszt realizacji projektu z większą liczbą tych pomieszczeń jest odpowiednio wyższy. Być może najlepszą grupą docelową dla mikromieszkań będą samotne osoby starsze, dla których bardzo istotnym czynnikiem są koszty eksploatacyjne. Sprawdzą się również prawdopodobnie w przypadku budowy aparthoteli.
 
Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży RED Real Estate Development
 
Po zmianie przepisów związanych z minimalnym metrażem mieszkań nie zamierzamy wprowadzać zmian w strukturze oferty. Dzięki temu nasi klienci będą mieli pewność zachowania najwyższych norm, nawet jeśli nie będzie to odgórnie wymagane. Nowe przepisy dadzą większą swobodę deweloperom. Warto jednak zauważyć, że osób zaintereowanych nietypowymi rozwiązaniami, czyli „mikroskopijnymi” mieszkaniami jest niewiele. Daje się to zauważyć na przykładzie kawalerek budowanych według „starych” zasad. Takie mieszkania stanowią niewielki ułamek rynku nieruchomości, kupiło je 5 proc. Polaków przebadanych przez TNS Polska. Zapotrzebowanie na „mikroskopijne” lokale będzie z pewnością jeszcze mniejsze.
 
Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates 
 
Planowane zniesienie norm dotyczących minimalnej powierzchni pomieszczeń spowoduje, że w nowych projektach pojawią się mieszkania o mniejszym metrażu. Klienci bardzo często pytają o najmniejsze mieszkania. Najlepszym przykładem tego, że popyt na małe mieszkania nie słabnie jest nasza, nowa inwestycja Apartamenty Krasińskiego II zlokalizowana na warszawskim Żoliborzu. Sprzedaliśmy w niej wszystkie mieszkania o metrażach od 25 do 30 mkw., które stanowiły 6 proc. oferty w tym projekcie. Jeśli będziemy planować budowę mieszkań o powierzchni mniejszej niż 20 mkw. bardzo istotną kwestię stanowić będzie zapewnienie odpowiedniej funkcjonalności takich lokali, aby równowaga pomiędzy niewielką powierzchnią i spełnieniem oczekiwań nabywców została zachowana.  
 
Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment
 
Od dawna specjalizujemy się w budowie niewielkich, ale funkcjonalnych mieszkań. Nie mniej zmiana przepisów nie spowoduje, że będziemy je budować o powierzchniach mniejszych niż 20 mkw., ponieważ kupujący nie zgłaszają takiego zapotrzebowania. 
 
Ewelina Krosta, reprezentująca WAN S.A.
 
Nie odnotowaliśmy zapotrzebowania na mieszkania o metrażu poniżej 20 mkw. w naszych inwestycjach. Klienci, którzy poszukują niewielkich lokali, pytają raczej o mieszkania w przedziale od 25 do 30 mkw., ponieważ mniejsze lokale nie zapewniają komfortu i odpowiedniej przestrzeni. Potencjalni najemcy również interesują się większymi metrażami, uważają mieszkania o powierzchni poniżej 20 mkw. za zbyt ciasne. Dlatego także inwestorzy, którzy znają rynek nieruchomości, będą woleli zainwestować w lokale o kilka metrów większe, które dają większe szanse na wynajem.  
 
Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu, Waryński S.A. Grupa Holdingowa
 
Jedynie projekty dopasowane do oczekiwań nabywców mogą odnosić sukcesy. Dlatego też, planując realizację kolejnych etapów naszych inwestycji, bardzo szczegółowo analizujemy sprzedaż w uruchomionych fazach projektów oraz opinie i zapytania ze strony klientów. Dzięki takiemu modelowi widzimy, że niewielkie kawalerki i mieszkania dwupokojowe nadal cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących. W naszych projektach tego rodzaju lokale stanowią istotny element oferty, nie planujemy jednak wprowadzać do niej mikromieszkań.
 
 
 
Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki
dompress : :
wrz 13 2016 Czy deweloperzy zaliczają lato do udanych...
Komentarze: 0

 Jak sprzedawały się mieszkania w czasie tegorocznych wakacji? Jakie wyniki notowały firmy latem? Czy zainteresowanie zakupem mieszkań było większe niż przed rokiem? Sondę przedstawia serwis nieruchomości Dompress.pl.

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

W naszych inwestycjach wakacje nigdy nie były okresem słabszym sprzedażowo. Przeciwnie, w czasie urlopu klienci mają zwyczajnie więcej czasu, aby zająć się poszukiwaniem mieszkania. Potwierdzają to także dane z rynku. Jeśli spojrzymy na kwartalną sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym, możemy zauważyć że wyniki sprzedaży w trzecim kwartale są nieznacznie wyższe, niż uzyskane w drugim kwartale br. Nie zmienia to faktu, że największy popyt notowany jest zwykle w czwartymi i pierwszym kwartale, czego też można spodziewać się w tym roku. Większe zainteresowanie zakupem mieszkań w ostatnich miesiącach roku jest spowodowane m.in. podwyższeniem wysokości wkładu własnego z początkiem nowego roku, chęcią zainwestowania wolnych środków przed upływem okresu rozliczeniowego i obawami co do zmian polityki kredytowej.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.

Biorąc pod uwagę wielkość oferty, jesteśmy usatysfakcjonowani tegorocznymi wynikami sprzedaży. W drugim kwartale br. rozszerzyliśmy ofertę o nowe inwestycje, które zyskały uwagę nabywców. Klienci interesują się w szczególności Brzozowym Zakątkiem oraz nowym osiedlem Chabrowe Wzgórze w Kowalach na granicy Gdańska, gdzie do sprzedaży wprowadziliśmy 108 mieszkań w dwóch budynkach z terminem odbioru w drugiej połowie 2017 roku.

Nieco mniejszą ze względu na urlopy frekwencję w biurach sprzedaży rekompensuje zwiększona aktywność inwestorów, którzy poszukują lokali na wynajem przed rozpoczęciem roku akademickiego, a także osób rozważających zakup z myślą o przyszłym lecie. Widząc w bieżącym roku ogromną popularność Bałtyku jako destynacji urlopowej, inwestorzy uważnie analizują możliwości inwestycji w Trójmieście. Spływa do nas wiele zapytań m.in. o Bramę Sopocką w Gdyni, gdzie realizujemy 42 komfortowe apartamenty z tarasami lub ogrodami z terminem oddania w I kwartale 2017 roku.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży J.W. Construction Holding S.A.

Popyt na mieszkania w okresie letnim utrzymywał się na wysokim  poziomie. Wbrew pozorom, to dla wielu osób doskonały moment na podjęcie decyzji o zakupie lokalu. Klienci mają wtedy czas na poszukanie najlepszych ofert. Odnotowaliśmy wzrost zainteresowania apartamentami na wynajem w warszawskich aparthotelach Wola Invest, jako długoterminową lokatą kapitału z zyskiem nawet do 100 proc. w okresie 10 lat. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również mieszkania w nadmorskim osiedlu Bernadowo Park w Gdyni, gdzie oferujemy lokale w cenie od 5500 zł za mkw.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Tegoroczne wakacje były bardzo udane, jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań w inwestycjach, które prowadzimy. Zainteresowanie klientów naszą ofertą było większe niż latem ubiegłego roku. W sierpniu podpisaliśmy rekordową ilość umów, mimo że to zazwyczaj lipiec jest lepszym miesiącem.

Yael Rothschild, prezes firmy Mill-Yon Gdańsk  

W inwestycji Aura Gdańsk, położonej na gdańskiej Wyspie Spichrzów, tegoroczne wakacje były jednym z najlepszych miesięcy. Z początkiem września zostało nam w ofercie ostatnie 20 mieszkań.  W sezonie letnim Trójmiasto przyciąga tłumy turystów z dużych polskich miast. Osoby z zasobniejszym portfelem wolą wypoczywać we własnym apartamencie i właśnie latem mają wolną chwilę, aby przejrzeć się ofercie deweloperów.

Tegoroczne wakacje były również bardzo intensywne w warszawskim osiedlu Aura Park Wilanów. Poziom sprzedaży w tej inwestycji był nawet wyższy niż w innych miesiącach. Poza, pojawiło się m.in. sporo rodziców, kupujących mieszkanie dzieciom, które rozpoczynają studia. Z wakacyjnej oferty (6800 zł/mkw.) skorzystali również inwestorzy. W warszawskiej inwestycji Aura Sky ruch klientów był bardzo intensywny w lipcu, natomiast w sierpniu zdecydowanie zmalał.  

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

 

Za nami bardzo dobra część roku i możemy mówić o znacznym wzroście sprzedaży mieszkań także w okresie wakacyjnym. Do 26 sierpnia sprzedaliśmy 620 lokali, tj. o 64 proc. więcej niż w roku ubiegłym, przy czym 182 mieszkań znalazło nowych właścicieli właśnie w lipcu i sierpniu. W ciągu całego roku naszym celem jest sprzedaż ponad 800 mieszkań, poziom ten może zostać przekroczony o 100 mieszkań.

 

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO Classic

Tegoroczne lato zdecydowanie możemy zaliczyć do bardzo udanych. W okresie wakacyjnym zwykle obserwuje się spadek aktywności klientów, ale w tym roku było zupełnie inaczej. W naszej warszawskiej inwestycji Hubertus w lipcu pobiliśmy miesięczny rekord sprzedaży mieszkań w całej historii firmy. W gdańskim projekcie Wolne Miasto wynik sprzedaży mieszkań w lipcu i sierpniu nie odbiegał od rezultatów osiągniętych w poprzednich miesiącach.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Już w poprzednim roku w sezonie wakacyjnym notowaliśmy rekordowe wyniki sprzedaży, jednak tegoroczny sierpień, licząc rok do roku, przyniósł kolejne wzrosty. W lipcu natomiast sfinalizowaliśmy sprzedaż całego budynku Apartamenty Pereca w Warszawie na rzecz funduszu Bouwfonds, co zaowocowało ilością ponad 200 sprzedanych mieszkań w ciągu tego miesiąca.

Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży Red Real Estate Development

Tegoroczny sezon urlopowy był bardzo pracowity dla pracowników biur sprzedaży naszych inwestycji - Alpha Park w Warszawie, Red Park w Poznaniu i Nowa Papiernia Ultra Nova we Wrocławiu. Świadomość klientów rośnie, zdają sobie sprawę, że mieszkanie to inwestycja na wiele lat. Podczas urlopu mają więcej czasu, żeby podejść do banku i sprawdzić zdolność kredytową oraz przyjrzeć się ofercie. W tym roku decyzje zakupowe klientów przyspieszają zbliżające się zmiany, m.in. wzrost wkładu własnego do 20 proc. (obecnie 15proc.) i wyczerpujący się budżet w programie MdM na 2018 rok.

Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Wbrew pozorom, okres wakacyjny nie jest sezonem spowolnienia na rynku nieruchomości. Klienci, korzystając z urlopów i większej ilości czasu wolnego, chętnie odwiedzali biura sprzedaży naszych inwestycji i dokonywali analizy dostępnych ofert. Zainteresowanie zakupem mieszkań w naszych warszawskich projektach Miasto Wola i Stacja Kazimierz kształtowało się na wysokim poziomie. Poziom zainteresowania, ilość zapytań dotyczących mieszkań, a także liczba podpisanych umów wskazują na to, że w porównaniu z ubiegłorocznymi wakacjami wyniki sprzedaży są bardzo podobne.

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates

Liczba wizyt w okresie wakacyjnym w biurach sprzedaży inwestycji mieszkaniowych jest nieco mniejsza, ponieważ klienci wyjeżdżają na urlop. Część osób pozostaje jednak w mieście i wykorzystuje wolny czas na bardziej wnikliwe zapoznanie się z ofertą niż w innych miesiącach. Kupujący analizują wszystkie istotne parametry mieszkania. Zwracają też nieco większą uwagę na dodatkowe aspekty podczas wyboru. Lato to okres promocji, jeszcze także we wrześniu oferujemy wakacyjny 5 proc. rabat na mieszkania trzy i czteropokojowe z balkonami i ogródkami.

Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment

Latem tradycyjnie sprzedaż mieszkań spada. Zawsze uwzględniamy te tendencję w planach sprzedażowych. Nie mniej, tegoroczne lato możemy zaliczyć do udanych.

 

Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki

dompress : :