Archiwum kwiecień 2014


kwi 29 2014 Nowy boom mieszkaniowy
Komentarze: 0

Sprzedaje się więcej mieszkań niż buduje. Oferta deweloperów stale maleje   

Rok temu w Warszawie kupujący mieszkanie od dewelopera mógł wynegocjować nawet 7–8 proc. rabatu. Dziś upusty wynoszą 2–3 proc., podaje firma Reas.

Deweloperzy rzadko obniżają stawki ofertowe, bo mieszkania sprzedają się tak dobrze, jak w czasie boomu. Pod tym względem pierwsze trzy miesiące tego roku były tak samo udane, jak początek roku 2007.

W ciągu ostatnich czterech kwartałów w sześciu miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) nabywców znalazło o ponad 10 proc. nowych mieszkań więcej (ok. 39,6 tys. lokali) niż w rekordowym dotąd 2007 roku, oblicza Reas

Rekord sprzedaży

Na taki sukces sprzedażowy złożyło się kilka czynników. Kredytobiorcom sprzyjały niskie stopy procentowe i możliwość skorzystania z dopłat w nowym rządowym programie, wspierającym kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Nabywcy mogli też liczyć na relatywnie niskie ceny, które teraz zaczynają rosnąć.

Efektem tak dobrej sprzedaży jest spadek ilości oferowanych nowych mieszkań. W sześciu aglomeracjach o największej skali obrotów na rynku pierwotnym oferta zmniejszyła się już siódmy kwartał z rzędu. Teraz w sprzedaży jest prawie 30 proc. mieszkań mniej niż w II kwartale 2012 roku, kiedy wielkość oferty osiągała rekordowy poziom. W ciągu niespełna dwóch lat oferta deweloperska w głównych miastach zmniejszyła się z 56 tys. do ok. 39,7 tys. lokali.  

Firmy ruszają jednak z nowymi inwestycjami. Potwierdzają to dane GUS za pierwsze trzy miesiące tego roku. Wygląda na to, że mieszkaniówka powoli wchodzi w okres cyklicznego ożywienia. Od początku roku do końca marca deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 15 tys. mieszkań, to o ponad 62 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrost aktywności inwestycyjnej przejawia się też w liczbie otrzymanych pozwoleń na budowę

Najchętniej wybierane gotowe

W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku deweloperzy znaleźli chętnych na ponad 11 tys. lokali, a na rynek w sześciu największych miastach wprowadzili tylko 9,5 tys. mieszkań. Szczególnie szybko topnieje oferta mieszkań gotowych lub będących w końcowej fazie budowy, które w większości miast najlepiej się sprzedają.  

Na koniec marca br. w Warszawie było w sprzedaży o 11 proc. mniej gotowych mieszkań niż na koniec 2013 roku (dane Reas). Podobny spadek miał miejsce w innych miastach.

Wyjątkową popularnością wśród klientów cieszą się mieszkania w inwestycjach, w których deweloperzy oferują je z wykończeniem. Najczęściej za taką usługę trzeba zapłacić, ale jej cena nie rzadko nie przekracza wydatków, jakie trzeba ponieść na wykończenie lokalu we własnym zakresie. Na rynku można znaleźć też oferty, gdzie wykończenie mieszkań oferowane jest w symbolicznej cenie, albo gratis.        

Darmowe wykończenie mieszkań w swojej stołecznej inwestycji oferuje m.in. Red Real Estate Development.  – Zauważyliśmy, że takim rozwiązaniem interesuje się coraz więcej klientów i dlatego wprowadziliśmy bezpłatne wykończenie mieszkań w formie promocji.  Zapotrzebowanie  na wykończone mieszkania zgłaszała wcześniej tylko określona grupa klientów. Teraz o możliwość zakupu lokalu wykończonego pod klucz pyta większość osób - przyznaje Teresa Witkowska z RED Real Estate Development. - Dla klientów szczególnie interesujące są takie mieszkania, do których mogliby się od razu przeprowadzić, jednak po zakończeniu budowy oferta jest już ograniczona. Na Osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach mamy jeszcze w sprzedaży trzypokojowe lokale od 54 mkw. z wykończeniem gratis  - dodaje Teresa Witkowska.

W stolicy na klientów czeka przede wszystkim wiele mieszkań na etapie tzw. "dziury w ziemi". Prawie co drugie mieszkanie oferowane na warszawskim rynku pierwotnym jest na etapie tzw. „dziury w ziemi" i będzie do odbioru za półtora roku lub dwa lata, wynika z danych portalu nieruchomosci Dompress.pl. Na Białołęce nowe mieszkania można kupić już od 4,5 tys. zł za metr kwadratowy.

Najwięcej nowych inwestycji powstaje na Woli, Mokotowie, Białołęce i Bielanach. Niewiele projektów pojawia się na Ochocie, Pradze Północ, czy w Śródmieściu, gdzie brakuje działek inwestycyjnych pod budowę. Inicjowane budowy to przede wszystkim nowe przedsięwzięcia, a tylko niewielka część wprowadzanych przez deweloperów inwestycji to kolejne etapy stołecznych inwestycji.

 

Autor: RED Real Estate Development

dompress : :
kwi 24 2014 Nieprawda, że nie ma promocji
Komentarze: 0

Deweloperzy mają dla klientów nawet samochody terenowe

 

Z informacji zebranych przez portal nieruchomości Dompress.pl wynika, że mimo rekordowych wyników sprzedaży deweloperzy wprowadzają wciąż wiele promocji. Upusty cenowe, atrakcyjne harmonogramy wpłat, sprzedaż ratalna, wykończenie w cenie i bonusy, wśród których są także samochody terenowe.    

 

Na osiedlu Regaty na warszawskiej Białołęce można kupić mieszkania w kredycie, płacąc za nie już od 299 zł miesięcznie. - Tak atrakcyjna kwota to wynik dobrze dobranego kredytu hipotecznego przez nasz Dział Doradztwa Kredytowego, atrakcyjnej ceny mieszkań oraz specjalnego programu, dzięki któremu klient może otrzymać dopłatę do rat kredytu nawet przez trzy lata -  wyjaśnia Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development.

Na osiedlach Derby i Klasyków Dom Development oferuje z kolei wykończenie wnętrz w specjalnej cenie - 199 zł za mkw.   

Dolcan również przygotował dla klientów promocje w swoich warszawskich inwestycjach. - W osiedlach mieszkań bezczynszowych Rudy Rydz w Rembertowie i Konik Polny na Białołęce obniżyliśmy ceny wybranych mieszkań, do których przynależy wysokie poddasze do zaaranżowania na dodatkowe pomieszczenia. Poddasze, które kosztowało 1 300 zł/mkw. oferujemy teraz w cenie 650 zł za mkw. - informuje Alicja Dolińska, dyrektor działu marketingu i reklamy w firmie Dolcan. - Mieszkanie na osiedlu Rudy Rydz o pow. 67 mkw. + 67 mkw. poddasza, które było wycenione na 461,2 tys. zł, w cenie promocyjnej można kupić teraz za 417,5 tys. zł i zaoszczędzić 43,7 tys. zł - podaje Alicja Dolińska.

 

W gotowej inwestycji Dolcana - Ogrody Ochota wybrane mieszkania można nabyć w cenie obniżonej o 300 zł/mkw. - obecnie za 7 300 zł/mkw. Lokal o pow. 60,4 mkw. (z balkonem 12 mkw.), który kosztował 459 tys. zł, w promocji jest w tej chwili za 440,9 zł, czyli ponad 18 tys. zł taniej. W mieszkaniach powyżej 70 mkw. wykończenie pod klucz jest w cenie.

 

Przy zakupie mieszkania na osiedlach Ogrody Ochota, Skierniewicka City oraz Czerwona Jarzębina I i II  Dolcan funduje klientom akty notarialne. A osoby, które zdecydują się na dowolny lokal na osiedlach: Skierniewicka City i Ogrody Ochota otrzymują od dewelopera bony na materiały wykończeniowe w wysokości od 3 tys. do 12 tys. zł.

We wszystkich wymienionych inwestycjach klienci mogą liczyć na projekt w cenie – do wyboru mieszkania lub ogródka.  

 

W drugim etapie inwestycji Dobra Wola firma Dantex oferuje promocyjny harmonogram wpłat. - Przy podpisaniu umowy klienci wpłacają 5 proc. wartości mieszkania. Kolejne 5 proc. po 3 miesiącach, a pozostałe 90 proc. dopiero przy odbiorze kluczy. Dodatkowo wykończenie mieszkania w podstawowym pakiecie jest dostępne za 200 zł/mkw. - wyjaśnia Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex.

 

Euro Styl zwykle oferuje rabaty klientom, którzy zdecydują się na zakup podczas dni otwartych oraz targów mieszkaniowych. - Ostatnio wprowadziliśmy także system „okazja tygodnia”, w ramach którego proponujemy pewną pulę mieszkań w okazyjnych cenach. Ponadto oferujemy klientom kartę rabatową Home Profit, uprawniającą do zniżek w około 700 sklepach z wyposażeniem wnętrz w całej Polsce, dzięki czemu mogą sporo zaoszczędzić - zaznacza Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Euro Styl. 

Urszula Hofman reprezentująca spółkę HB Inwestor działającą w ramach Grupy Inwest zapewnia, że wzrost limitu cenowego w programie Mieszkanie dla Młodych pozwolił firmie zaoferować po kilka mieszkań z dopłatą w poszczególnych warszawskich inwestycjach.  

JHM Development w drodze indywidualnych negocjacji proponuje klientom atrakcyjne warunki zakupu. - Klient może otrzymać upust cenowy, elastyczny harmonogram wpłat, albo możliwość zakupu ratalnego z nieoprocentowanymi ratami i okresem spłaty sięgającym nawet 10 lat - wylicza Dariusz Frontczak, dyrektor ds. handlowych w JHM Development. Przypomina również, że we wszystkich inwestycjach JHM Development można kupić mieszkania kwalifikujące się do dopłat.  

Atlas Estates oferuje promocję na mieszkania w dwóch swoich warszawskich inwestycjach: ConceptHouse Mokotów znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie Galerii Mokotów i Mokotów Business Park oraz Apartamentach przy Krasińskiego na Żoliborzu Południowym. - Do końca kwietnia kupujący otrzymają 30 proc. rabatu na miejsce parkingowe w garażu podziemnym - zapewnia  Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates.

Marvipol na specjalnych warunkach cenowych oferuje teraz mieszkania we wprowadzonej niedawno do sprzedaży stołecznej inwestycji Central Park Ursynów. Część lokali spełnia w niej warunki programu Mieszkanie dla Młodych.  Klientom kupującym ekskluzywne apartamenty w Hill Park Apartments na Bielanach deweloper daje w prezencie samochód Range Rover Evoque. W pozostałych inwestycjach firmy Bielany Residence, Osiedle Zielona Italia, Apartamenty Mokotów Park i Rezydencja Art.Eco firma zapewnia wykończenie mieszkania w cenie zakupu.    

Victoria Dom w promocyjnej cenie ma 20 mieszkań w inwestycji Ogrody Targówek, która ruszyła niedawno obok pętli autobusowej przy ul. Krasnobrodzkiej. - Promocyjne ceny mieszkań kształtują się w przedziale od 5860 do 6300 zł/mkw. W ofercie mamy też mieszkania w programie MdM - zaznacza Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu Victoria Dom.  

LC Corp wprowadza cyklicznie promocje na wybrane mieszkania. Można je wtedy kupić w cenie od 100 do 300 zł/mkw. niższej od ceny ofertowej. - Dodatkowo dla części projektów przygotowaliśmy pulę mieszkań spełniających wymagania rządowego programy Mieszkania dla Młodych. Ofertę w MdM nasi klienci mogą znaleźć między innymi w Słonecznym Miasteczku w Krakowie, Powstańców 33 w podwarszawskich Ząbkach, Osiedlu Przy Srebrnej w Gdańsku oraz na Osiedlu Maestro, Potokowa i Graniczna we Wrocławiu - wymienia Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp.

Polnord największe promocje oferuje kupującym w swoich inwestycjach w Gdańsku i Olsztynie, w których dostępne są jeszcze nieliczne mieszkania gotowe.

Inpro przygotowuje co jakiś czas specjalne oferty promocyjne. - Mają formę rabatów na mieszkania, tańszych miejsc postojowych, piwnic w cenie mieszkania, 5-letniej gwarancji na domy, czy gratisowych kolektorów słonecznych - Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro zachęca do śledzenia oferty firmy.

Wawel Service w krakowskiej inwestycji Mochnackiego w kwietniu daje w prezencie komórkę lokatorską do  wybranych mieszkań o pow. 39 mkw. i do wszystkich lokali w energooszczędnej inwestycji Wężyka 10. - Również w Warszawie w luksusowej inwestycji Mokotów Residence ostatni - 87 metrowy apartament oferujemy teraz w cenie 850 tys. zł z garażem i komórką - informuje Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service.

Ronson Development nie wprowadza promocji czy bonusów dla klientów.  - Nasza standardowa oferta jest dostosowana do obecnych potrzeb różnych grup nabywców. Potwierdzeniem tego może być fakt, że pierwszy kwartał tego roku był najlepszy w historii sprzedaży firmy - powiedział portalowi Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Ronson Development.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : :
kwi 22 2014 FADESA POLNORD POLSKA (FPP) rozpoczyna budowę...
Komentarze: 0

Twórcy Osiedla Innova (ul. Nyska/Piękna) przedstawiają swoją drugą inwestycję we Wrocławiu: Osiedle Moderno. Cztery lata od rozpoczęcia budowy Osiedla Innova www.osiedle-innova.com(531 mieszkań), kiedy osiedle znajduje się już w ostatnim etapie realizacji (112 mieszkań), grupa FPP zaskakuje nas nowym projektem.

Osiedle-Moderno,mieszkania w których chce się żyć

Nowy budynek składa się ze 158 mieszkań i łączy w sobie wszystkie udogodnienia Osiedla Innova, a zarazem wprowadza nowe, będące efektem sugestii klientów i działu sprzedaży. Wśród tych udogodnień, niewątpliwie podkreślić można ilość komórek lokatorskich (113 komórek na 158 mieszkań), ulokowanych w większości na tych samych piętrach, na których znajdują się mieszkania, wspólne pomieszczenia na rowery i wózki dziecięce, panoramiczne okna, plac zabaw dla dzieci i miejsce rekreacji dla aktywnych sportowo klientów.  Na osiedlu znajduje się również podziemny parking oraz zamknięte boksy przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów, spełniające kryteria ekologiczne. 

Usytuowane w dzielnicy Krzyki, u zbiegu ulic Nyskiej i Pięknej, OSIEDLE MODERNO w naturalny sposób staje się kontynuacją OSIEDLA INNOVA (531 mieszkań), będąc kolejnym budynkiem mieszkalnym na obszarze, który FPP rozbudowuje od 2010 roku. Zaledwie kilka minut dzieli OSIEDLE MODERNO od centrum miasta i od dworca kolejowego Wrocław Główny. W najbliższej okolicy znajduje się kilkanaście supermarketów, hala kupców, przychodnie lekarskie, połączenia autobusowe i tramwajowe. W najbliższym sąsiedztwie osiedla (200m) znajduje się przedszkole i szkoła.

Pomieszczenia na rowery, wózki dziecięce i komórki lokatorskie na piętrach

158 mieszkań rozmieszczonych jest na czterech kondygnacjach naziemnych w budynku podzielonym na trzy klatki schodowe. Każda z nich składa się z holu wejściowego, w którym znajduje się specjalnie wydzielone pomieszczenie do przechowywania rowerów i wózków dziecięcych. Projektanci OSIEDLA MODERNO pomyśleli w szczególności o naszej  potrzeb przechowywania. W projekcie uwzględnili 113 komórek lokatorskich, co oznacza, że przynależą one do większości mieszkań. Dużą zaletą jest fakt, że 96 komórek umiejscowionych jest na poszczególnych kondygnacjach, a zatem odległość od mieszkania do komórki to zaledwie kilka metrów.

W większości mieszkań znajdują się duże panoramiczne okna. Natomiast kuchnia z osobnym oknem, dostępna w każdym z mieszkań, pozwala na dowolną aranżację: zachowanie jej jako otwartego aneksu połączonego z salonem lub wydzielenia osobnego pomieszczenia

Na OSIEDLU MODERNO znajdują się dwa wewnętrzne dziedzińce: jeden z placem zabaw dla dzieci i zielenią; drugi jest miejscem do ćwiczeń dla dorosłych, co należy szczególnie podkreślić, gdyż grupa FPP po raz pierwszy tworzy na terenie zielonym swojej inwestycji miejsce przeznaczone do aktywnego spędzenia czasu dla dorosłych.

W dyskretnym zakątku osiedla usytuowane jest przestronne miejsce do selektywnej zbiórki odpadów, spełniające wymogi ochrony środowiska.

Grupa FPP: 2.000 sprzedanych mieszkań, 450 z nich we Wrocławiu  

FPP OSIEDLE MODERNO to spółka należąca do grupy FPP (100% udziałów). FPP została utworzona w 2005 roku i działa w Warszawie oraz we Wrocławiu. Charakteryzuje się ograniczonym zadłużeniem i wysoką płynnością finansową. Posiada aktywa o wartości 369 milionów złotych (na dzień 31 grudnia 2013 r.), a jej zadłużenie wobec instytucji finansowych jest znikome (6,9 milionów złotych na dzień 31 marca 2014 r.). Oznacza to, że OSIEDLE MODERNO jest inwestycją bezpieczną i pozbawioną ryzyka dla nabywców mieszkań. Dodatkową gwarancję realizacji inwestycji stanowi umowa finansowania przedsięwzięcia deweloperskiego zawarta z bankiem GETIN NOBLE kontrolującego przebieg inwestycji.

22 stycznia 2014 roku FPP świętowała sprzedaż dwutysięcznego lokalu. Z dwóch tysięcy sprzedanych mieszkań ponad 450 znajduje się we Wrocławiu.

dompress : :
kwi 17 2014 W poszukiwaniu najtańszych mieszkań
Komentarze: 0

W których inwestycjach deweloperzy oferują mieszkania w najniższych cenach? Portal nieruchomosci Dompress.plsprawdził, w jakiej kwocie kupimy najniżej wycenione nowe lokale w Warszawie i innych miastach

Czy znajdziemy na stołecznym rynku deweloperskim mieszkania w cenie poniżej 200 tys. zł?

Dom Development w inwestycjach Wilno, Klasyków, Derby w Warszawie oferuje mieszkania w przedziale cenowym 200-250 tys. zł. - Lokale w cenie do 300 tys. zł mamy w większości stołecznych osiedli, m.in. na osiedlu Wilno, Saska, Adria, Klasyków, Regaty, Derby - informuje Radosław Bieliński z Dom Development.  

Dolcan ma jeszcze wybór kawalerek o pow. 33-35 mkw. na gotowym osiedlu Ogrody Ochota przy Al. Krakowskiej. Ich ceny wahają się między 269 tys. zł, a 282 tys. zł - Jeszcze w tym kwartale nasza oferta powiększy się o kilka inwestycji, w których również będziemy sprzedawać lokale w kwotach poniżej 300 tys. zł, zapowiada Alicja Dolińska, dyrektor działu marketingu i reklamy w firmie Dolcan.

W drugim etapie inwestycji Dobra Wola, Dantex oferuje jednopokojowe mieszkania od 214 900 zł. - Dwupokojowe lokale na tym osiedlu można kupić już od 288 tys. zł, podaje Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex.

Mieszkania w kwocie poniżej 200 tys. zł ma w ofercie Victoria Dom w  uruchomionej właśnie inwestycji na Targówku. - Rozpoczęliśmy niedawno sprzedaż mieszkań w naszym, nowym projekcie Ogrody Targówek przy ul. Rzepichy, obok pętli autobusowej przy Krasnobrodzkiej. Ceny promocyjne obowiązują na pierwsze 20 mieszkań, wyjaśnia Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu w Victoria Dom.

W cenie 250-300 tys. zł znajdziemy mieszkania w warszawskim osiedlu Capital Art Apartments. - Są to kawalerki o metrażach 30-32 mkw., których budowa zostanie ukończona w drugiej połowie 2015 r. Osiedle, podobnie jak pozostałe nasze inwestycje położone jest w pobliżu centrum i oferuje wysoki standard wykończenia, podkreśla Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates.

W Warszawie mieszkania w kwocie do 300 tys. zł znajdziemy także w budowanym przez Marvipol, osiedlu Central Park Ursynów.

Urszula Hofman reprezentująca spółkę HB Inwestor przyznaje, że większym zainteresowaniem klientów poszukujących mieszkań w warszawskich inwestycjach firmy cieszą się małe - 38 metrowe mieszkania dwupokojowe niż tańsze od nich kawalerki. - Klienci cenią sobie większe możliwości aranżacyjne jakie stwarzają, w tym możliwość wydzielenia widnej kuchni, zauważa Urszula Hofman.

Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej w spółce Robyg zapewnia, że osoby które poszukują mieszkań w kwocie do 300 tys. zł na terenie Warszawy znajdą dla siebie idealną ofertę w inwestycji Young City na Bemowie i Osiedle Królewskie w Wilanowie. - W obu osiedlach cena za metr kwadratowy rozpoczyna się od 6126 zł, dlatego klienci poszukujący mieszkań w programie Mieszkanie dla Młodych będą mogli także przy ich zakupie skorzystać z dopłat, zaznacza Oscar Kazanelson.   

Również Ronson Development w warszawskich projektach: Espresso i Verdis na Woli, a także Sakura na Mokotowie ma w sprzedaży mieszkania, których cena nie przekracza 300 tys. zł. - W podwarszawskich Łomiankach, w naszym projekcie Naturalis za 299 tys. zł można nabyć już nawet 3-pokojowy, gotowy lokal, mówi portalowi Dompress.pl Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Ronson Development.

Dla osób dysponujących nie większą kwotą niż 300 tys. zł mieszkania ma też Matexi Polska.

- W tej cenie klienci mogą się pokusić o zakup mniejszych lokali w inwestycjach Słodowiec Park na Bielanach i w projekcie Na Romera na Ursynowie znajdujących się w pobliżu stacji metra. Dla poszukujących w Warszawie nieco większych lokali we wskazanym budżecie nasza oferta poszerzy się w najbliższych tygodniach o inwestycję przy ul. Maszewskiej, na  styku dzielnic Bemowo i Bielany. Cena metra kwadratowego w tym projekcie będzie oscylować w okolicach 6500 zł, co umożliwia zakup w kwocie do 300 tys. zł komfortowego mieszkania dwupokojowego o atrakcyjnym rozkładzie pomieszczeń, deklaruje Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska.

Nowe projekty zapowiada również Polnord. - Już wkrótce nasza warszawska oferta wzbogaci się o kolejne budynki w inwestycji Śródmieście Wilanów i Stacji Kazimierz na warszawskiej Woli. Już w maju będą w nich oferowane lokale w cenach od 250 do 300 tys. złotych - informuje Wioletta Ząbek z firmy Polnord.

Co trzecie mieszkanie w warszawskim Osiedlu na Woli budowanym przez LC Corp mieści się w przedziale do 300 tys. zł. Ceny zaczynają się od niespełna 235 tys. zł. Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp zapowiada wprowadzenie w najbliższych miesiącach do sprzedaży nowych inwestycji, które dostarczą kolejnych mieszkań w przystępnych cenach.

Poza Warszawą taniej

W Trójmieście ceny są niższe niż w stolicy. W kwocie poniżej 200 tys. zł firma Robyg poleca mieszkania w inwestycjach Słoneczna Morena, Lawendowe Wzgórze i Albatross Towers w Gdańsku. - Wszystkie te inwestycje oferują mieszkania spełniające kryteria programu dopłat, a jednocześnie oferują wysoki standard przy atrakcyjnej cenie. Przykładowo na osiedlu Lawendowe Wzgórze dwa pokoje można nabyć już w cenie 137 tys. zł. Klient, który zakupi mieszkanie w programie MdM zapłaci za nie tylko 119 tys. zł, informuje Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej w spółce Robyg. - Podobnie jest w przypadku inwestycji Albatross Towers i Słoneczna Morena, gdzie klienci mogą kupić trzypokojowe mieszkanie w standardowej cenie  odpowiednio za 270 tys. i 255 tys. złotych, a korzystając z dopłat za 245 tys. zł i 229 tys. zł, podaje Oscar Kazanelson.

Euro Styl najtańsze mieszkania w swojej ofercie ma na Osiedlu Cytrusowym w Gdańsku. Można na nim kupić dwupokojowe mieszkanie o pow. 36 mkw. w cenie 149 341 zł, a trzypokojowe o metrażu 53 mkw. za 206 tys. zł. Lokale w kwocie poniżej 200 tys. zł firma sprzedaje również na osiedlu Nowy Horyzont położonym na granicy Gdańska Łostowic i Borkowa, na osiedlu Młody Pruszcz w Pruszczu Gdańskim oraz na Osiedlu Morskim znajdującym się na granicy Gdyni Pogórza i gm. Kosakowo. - Nieco wyżej wycenione są lokale w ofercie Osiedla Nawigator i Amareno w Gdyni. Najtańsze, dwupokojowe (40 mkw.) mieszkanie na Osiedlu Nawigator kosztuje 216 378 zł, a podobny lokal w inwestycji Amareno mamy za 226 764 zł, wymienia Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl.

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro zauważa, że mieszkania w cenie do 250 tys. zł to zwykle lokale 1-pokojowe do 35 mkw. Takich mieszkań poszukują single lub inwestorzy pod wynajem. Inpro może zaoferować je w inwestycjach Chmielna Park i City Park w Gdańsku.

Olsztyn, Szczecin,  Gdańsk Ząbki,  Łódź, czy Gdynia to rynki, gdzie oferta firmy Polnord obejmuje mieszkania w cenie od 170 do 250 tys. zł.

JHM Development, który prowadzi inwestycje w różnych rejonach kraju ma w ofercie lokale mieszkalne w cenie już od 110 tys. zł. Dariusz Frontczak, dyrektor ds. handlowych w JHM Development przyznaje, że we wszystkich inwestycjach spółki  istnieje możliwość nabycia mieszkania w cenie poniżej 200-250 tys. zł.   

Lokale wycenione do 200 tys. zł można także znaleźć w większości pozawarszawskich inwestycji LC Corp, w tym np. na Brzeskiej 5 we Wrocławiu, zlokalizowanej 2 km od Rynku, czy też na Osiedlu Powstańców 33 w podwarszawskich Ząbkach.

W Poznaniu mieszkania o pow. 33 mkw. w cenie 187 tys. zł sprzedaje Ronson Development. W marcu ruszyła przedsprzedaż w drugim etapie inwestycji Młody Grunwald, w ofercie której dostępne są lokale w tej kwocie.   

W Krakowie osoby z mniej zasobnym portfelem znajdą mieszkania w cenie poniżej 200 tys. zł w energooszczędnej inwestycji Wawel Service - Halszki 28A. - Jedne z najtańszych mieszkań w tym projekcie to 30 metrowe lokale w cenie 195 910 zł. Mieszkania o metrażu od 30 do 45 mkw. mieszczą się w przedziale cenowym 200 - 250 tys. zł. - informuje Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service. - Mieszkania w tej kwocie nasi klienci znajdą również w inwestycji Borkowska B1 i B2 na krakowskich Klinach. Są to dwupokojowe lokale o pow. od 34 do 44 mkw. Nabywcy mieszkań w inwestycji Halszki 28A oraz Borkowska B1 i B2 mogą liczyć dodatkowo na 11 tys. zł bezzwrotnej dopłaty do kredytu w ramach programu NFOŚiGW i na dopłatę w programie Mieszkanie dla Młodych, przypomina Piotr Kijanka.

W innej swojej krakowskiej inwestycji, Mochnackiego na Woli Duchackiej, Wawel Service oferuje z kolei 30 metrowe mieszkanie z balkonem za ok. 194 tys. zł. Mieszkania jedno i dwupokojowe od 30 do 42 mkw. ma w cenie 200 – 250 tys. zł. W takich kwotach firma sprzedaje również lokale w krakowskich Czyżynach, w wyposażonej w kolektory słoneczne, inwestycji Wężyka 10.

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : :
kwi 08 2014 Nawet 8 proc. na inwestycji w mieszkania
Komentarze: 0

Z informacji uzyskanych przez portal nieruchomości Dompress.pl od przedstawicieli firm deweloperskich wynika, że w mieszkania na wynajem inwestuje coraz więcej osób. Można na nich zarobić nawet do 8 proc. Jak wielu jest klientów inwestycyjnych, na jakie mieszkania stawiają?     

O stopniowym powrocie inwestorów na rynek mieszkaniowy mówi Radosław Bieliński z Dom Development. - Inwestorzy najczęściej wybierają mieszkania jednopokojowe lub nieduże dwupokojowe na osiedlach dobrze skomunikowanych z centrum miasta, w rejonach o rozwiniętej infrastrukturze, na ogół dokonując zakupów za gotówkę, informuje rzecznik prasowy Dom Development.

Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu w Victoria Dom potwierdza, że daje się zauważyć wzrost liczby klientów kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych. Podkreśla, że najważniejszym kryterium jest dla nich cena, im niższa tym lepiej, oraz lokalizacja. Wybierają kawalerki lub mieszkania dwupokojowe o najmniejszym metrażu w inwestycjach znajdujących się w miejscach zapewniających dobrą komunikację.

Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Dantex podaje, że klienci inwestycyjni najczęściej decydują się na mieszkania jednopokojowe w cenie do 250 tys. zł albo dwa pokoje o metrażu do 45 mkw. w kwocie do 350 tys. zł. Przyznaje, że dla tej grupy kupujących liczy się przede wszystkim lokalizacja.    

Dyrektor biura sprzedaży ConceptHouse Mokotów w Atlas Estates - Karolina Krzemińska zauważa z kolei, że liczba zapytań ze strony klientów inwestycyjnych utrzymuje się na stabilnym poziomie. Szacuje, że wśród kupujących jest ich około 15-20 proc., a największym uznaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe o metrażu 40-50 mkw. lub większe kawalerki, w których można wydzielić dodatkowy pokój.  

Spośród warszawskich inwestycji Atlas Estates, najwięcej mieszkań, które klienci przeznaczają pod najem sprzedaje się w budynku ConceptHouse Mokotów, zlokalizowanym nieopodal Mokotów Business Parku oraz na osiedlu Capital Art Apartments, położonym na granicy Śródmieścia i Woli. Inwestorzy poszukują w nich głównie lokali o korzystnej proporcji liczby pomieszczeń do metrażu, które gwarantują wyższą rentowność przy niższym koszcie zakupu.

Karolina Krzemińska z Atlas Estates wskazuje na jeszcze jedną grupę klientów inwestycyjnych - młode pary, które zakupione mieszkanie po kilku latach zmieniają na większe. W miarę osiągania wyższych dochodów i powiększania się rodziny, dotychczasowy lokal przeznaczają na wynajem i w ten sposób stają się inwestorami.

Urszula Hofman ze spółki HB Inwestor działającej w ramach Grupy Inwest szacuje, że ok. 30 proc. klientów nabywa mieszkania w celach inwestycyjnych. - Obecnie, kiedy lokaty bankowe mają niskie oprocentowanie, a inne formy inwestowania kapitału mogą być ryzykowne, najprostszym i od lat sprawdzonym sposobem jest inwestycja w nieruchomość.  Często klienci kupują mieszkanie z myślą o dzieciach, a wcześniej mieszkanie jest wynajmowane i przynosi dochód.  Na ogół wybierają lokale o metrażu do ok. 40 mkw. - wyjaśnia Urszula Hofman.

Wśród klientów firmy Marvipol, osoby kupujące mieszkania w calach inwestycyjnych stanowią ok. 10-15 proc. Przedstawiciele spółki nie zauważyli ostatnio szczególnego wzrostu ich liczby.      

Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Ronson Development mówi zaś o wyższej aktywności inwestorów w ostatnim czasie. Zaznacza jednak, że ich ilość jest mocno uzależniona od charakteru poszczególnych projektów.  - Na przykład na warszawskim Mokotowie, niedaleko centrum biznesowego, odsetek inwestorów jest wyższy niż w inwestycjach zlokalizowanych na peryferiach, gdzie mieszkania nabywane są głównie na własne potrzeby - informuje dyrektor Ronsona. - Udział transakcji inwestycyjnych szacowałbym na ok. 5-10 procent. To więcej niż było jeszcze w ubiegłym roku, choć w niektórych inwestycjach, udział ten może dochodzić nawet do 50 procent, przyznaje Andrzej Gutowski.

Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska również zauważa większą liczbę klientów kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych. - Wiąże się to ze znacznym wzrostem atrakcyjności takiego lokowania kapitału, wynikającej z wyższej stopy zwrotu generowanej z wynajmu mieszkania w porównaniu do nisko oprocentowanych lokat bankowych. Istotnym czynnikiem jest także widoczne odbicie rynku nieruchomości, co pozwala inwestorom oczekiwać stabilnego wzrostu wartości ich inwestycji w średnim i dłuższym okresie czasu, tłumaczy Mirosław Bednarek.

 

A może system condo

Alicja Dolińska, dyrektor działu marketingu i reklamy w firmie Dolcan obserwuje znaczne ożywienie, jeżeli chodzi o klientów kupujących nieruchomości mieszkaniowe w celach inwestycyjnych, jednak mniejsze niż w połowie zeszłego roku.

- Z jednej strony są to inwestorzy, którzy u nas chcą jedynie kupić mieszkania i samodzielnie zarządzać wynajmem, a z drugiej osoby, które decydują się na uczestniczenie w oferowanym przez nas Condo Systemie Dolcan. Inwestor kupuje mieszkanie w jednym z dwóch naszych osiedli - Ogrody Ochota lub Skierniewicka City  i przekazuje nam mieszkanie w zarządzanie wynajmem. Otrzymuje stały, gwarantowany zysk w wysokości 8 proc. w skali rocznej. Szczególnie ta druga możliwość cieszy się wśród inwestorów dużą popularnością ze względu na bezpieczeństwo inwestycji, wysoki zysk, a także spokój, jaki daje scedowanie zarządzania wynajmem na stronę trzecią, wyjaśnia Alicja Dolińska.

 

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro także wyróżnia dwie grupy nabywców nieruchomości inwestycyjnych. Jedną z nich są klienci poszukujący jedno lub dwupokojowych mieszkań w atrakcyjnej lokalizacji, dla których istotna jest cena i dobre połączenia komunikacyjne. Mieszkania, które spełniają te wymogi Inpro oferuje w inwestycjach City Park, Chmielna Park, czy Czwarty Żagiel. 

Drugą grupą, jaką wymienia Rafał Zdebski, są klienci inwestujący w nieruchomości o podwyższonym standardzie lub apartamenty. W tym segmencie Inpro posiada dwie inwestycje. - W połowie września 2013 roku został otwarty pięciogwiazdkowy Hotel Mikołajki na Wyspie Ptasiej, w którym można kupić pokoje i luksusowe apartamenty w systemie condo. Dyrektor Inpro zapewnia, że condohotele oferują zwrot inwestycji w wysokości od 6 do 10 proc. rocznie. Dla osób chcących zarobić na inwestycji w mieszkania Inpro wraz z firmą specjalizującą się w zarządzaniu luksusowymi nieruchomościami, przygotowało także ofertę: Kup i Zarabiaj w projekcie Kwartał Kamienic w centrum Gdańska.   

Firma Polnord również ma dla klientów inwestycyjnych ofertę lokali jednopokojowych w standardzie hotelowym z wykończeniem pod klucz. Mieszkania o powierzchni 19,2 mkw. będą dostępne w warszawskiej inwestycji Smart Aparthotel. Wioletta Ząbek, reprezentująca spółkę Polnord zapowiada, że projekt zlokalizowany w stołecznym Wilanowie zostanie wprowadzony do sprzedaży już w drugim kwartale tego roku.  

Sporą aktywność klientów inwestycyjnych zauważa także Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp.  - Największym zainteresowaniem cieszą się małe mieszkania, szczególnie jedno i dwu pokojowe, o możliwe najlepszym stosunku liczby pomieszczeń do powierzchni. W dobrej lokalizacji cena za mkw. jest wysoka, a więc każda strata powierzchni na komunikacji podwyższa finalną cenę mieszkania, podraża koszty wykończenia i obniża możliwą do osiągnięcia rentowność z najmu, zwraca uwagę Mirosław Kujawski.

LC Corp ma w swoim portfelu około 4-5 projektów, które cieszą się dużym zainteresowaniem klientów inwestycyjnych, są to m.in. Osiedle Brzeska, Graniczna we Wrocławiu, Grzegórzecka w Krakowie oraz projekty w Warszawie, w których od 10 do 40 proc. sprzedaży to zakup pod wynajem.

Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej spółki Robyg mówi portalowi Dompress.pl, że większość mieszkań sprzedawanych w inwestycjach firmy służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych kupujących. - Inwestycją, w której obserwujemy wzmożoną aktywność w zakresie zakupów inwestycyjnych jest Albatross Towers w Gdańsku, gdzie w tym celu sprzedanych zostało około  30 proc. lokali. Tak duży udział klientów inwestycyjnych w przypadku tego projektu determinuje jego usytuowanie w bliskim sąsiedztwie morza, uniwersytetu, a także lokalnych centrów biznesowych, podkreśla Oscar Kazanelson.

Dyrektor ds. handlowych w JHM Development, Dariusz Frontczak sądzi, że wzrost rentowności inwestycji mieszkaniowych w stosunku np. do lokat bankowych, powoduje większe zainteresowanie klientów inwestowaniem w nieruchomości. - Szczególnie dotyczy to oferowanych przez nas, wykonanych w wysokim standardzie, apartamentów Foka na Helu. Dzięki współpracy ze znanym na rynku polskim podmiotem specjalizującym się w wynajmie tego typu lokali, nasi klienci mogą liczyć na wynajem praktycznie od dnia przeniesienia tytułu własności. Odnotowujemy również wzrost zainteresowania klientów inwestycyjnym zakupem mieszkań na Osiedlu Królewskim w Rumi, mówi portalowi Dariusz Frontczak.        

Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl  również przyznaje, że dla klientów, którzy nadwyżkę środków finansowych lokują w zakup nieruchomości, w tym kupujących pakietowo, oprócz dobrej lokalizacji, ważnym czynnikiem jest cena. - W celach inwestycyjnych klienci najchętniej wybierają lokale dwupokojowe o małym metrażu, najczęściej czterdziestokilkumetrowe. W zależności od preferencji inwestora i środków, jakimi dysponuje, są to lokale z segmentu popularnego albo premium - zauważa Andrzej Przybek.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service zwraca uwagę, że klienci kupujący inwestycyjnie, których jest teraz więcej, rzadziej korzystają z kredytów. Potwierdza, że o wyborze decyduje cena i lokalizacja, np. w pobliżu ośrodków akademickich, biurowców, parków technologicznych. Dyrektor Wawel Service zauważa, że inwestorzy interesują się mieszkaniami, które w szybkim czasie zyskają na wartości, np. dzięki budowie linii szybkiego tramwaju.

Klienci inwestujący w mieszkania wybierają lokale w najnowszej, energooszczędnej inwestycji Wawel Service - Wężyka 10 w krakowskich Czyżynach, znajdującej się w pobliżu uczelni i Krakowskiego Parku Technologicznego. Chętnie kupują również nieruchomości w Osadzie Czorsztyn nad jeziorem Czorsztyńskim - kompleksie luksusowych, całorocznych, energooszczędnych willi oraz w inwestycji Onyx Apartments w Krynicy Zdrój, w której Wawel Service oferuje lokale w systemie condo.  

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl