Archiwum lipiec 2015


lip 28 2015 Czy mieszkania w Polsce kupują obcokrajowcy?...
Komentarze: 0

 Czy wśród klientów deweloperów zdarzają się obcokrajowcy? Czy firmy dostają propozycje zakupów pakietowych? Z jakich krajów pochodzą osoby inwestujące na polskim rynku nieruchomości? Informacje na ten temat zebrali analitycy portalu Dompress.pl.

 

Wanda Dzikowska, menedżer sprzedaży i marketingu w Atlas Estates

 

Atlas Estates działa na rynku mieszkaniowym w stolicy, który cieszy się większym zainteresowaniem obcokrajowców niż inne miastach w Polsce. W efekcie, obserwujemy niemalejące zainteresowanie zakupem mieszkań ze strony osób zza granicy. W większości nie są to jednak imigranci, ale raczej osoby mieszkające na stałe w innym kraju, które chcą zakupić lokal w celach inwestycyjnych. W związku z tym, nabywają przede wszystkim mieszkania małe, dwupokojowe lub kawalerki.

Jednocześnie nie obserwujemy dziś zainteresowania transakcjami pakietowymi, w ramach których sprzedawałoby się kilka lokali jednocześnie. Po boomie na rynku z lat 2006-2008 moda na zakupy pakietowe już nie wróciła.

Jeśli chodzi o kraje pochodzenia nabywców, lokalami w naszych osiedlach interesują się głównie osoby z Europy Zachodniej i Izraela, ale zdarzają się też zapytania z innych miejsc, np. z Rosji, czy nawet z tak odległego kraju jak Peru.

 

Tomasz Kaleta, dyrektor ds. sprzedaży LC Corp S.A.

 

Zdarza się, że nabywcami naszych mieszkań są obcokrajowcy, jednak nie zauważyliśmy aby w ostatnim czasie szczególnie ich przybyło. W poprzednich latach udział takich klientów wynosił około 1 proc., w tym roku jest tak samo. Podobnie ma się sytuacja w przypadku inwestorów zagranicznych.

 

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Wśród indywidualnych nabywców pojawiają się obcokrajowcy, niemniej jednak nie wpływają w istotny sposób na wolumen sprzedaży.

Katarzyna Żarska z firmy Marvipol

 

Rynek stolicy zyskuje przede wszystkim na migracji Polaków do miast w celu podjęcia studiów i dobrej pracy, którzy zwykle po okresie wynajmu kupują mieszkania na własność. Wśród nabywców lokali zdarzają się także obcokrajowcy, posiadający znaczne oszczędności, których celem jest najczęściej inwestowanie w nieruchomości. Nabywają lokale za gotówkę z myślą o wynajmie. Najczęściej są to mieszkania jedno i dwupokojowe. Zdarza się, że są kupowane w pakiecie. Klienci zagraniczni kupują też mieszkania dla siebie. Wtedy są to mieszkania większe, trzy i czteropokojowe, prestiżowe apartamenty w inwestycjach w Mokotowie, Żoliborzu i Bielanach.

 

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

 

Obcokrajowcy wciąż stanowią pewien odsetek pośród osób kupujących nasze nieruchomości. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się inwestycje oznaczone rangą premium – Apartamenty Sowiniec i Osada Czorsztyn. W ostatnim czasie obserwujemy wzmożone zainteresowanie ofertą wśród naszych wschodnich sąsiadów. Nabywają zazwyczaj mieszkania na potrzeby własne, głównie duże i komfortowe lokale w atrakcyjnych lokalizacjach. Jako lokatę kapitału wybierają natomiast mieszkania o mniejszym metrażu.

 

Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

 

Zauważalne jest zwiększone zainteresowanie zakupami wśród klientów zza naszej wschodniej granicy, jak również klientów z Azji. Są to osoby zamożne, które kupując mieszkanie chcą ulokować kapitał na stabilnym rynku.

Zakupy pakietowe z udziałem obcokrajowców nie przypominają już tych z czasów poprzedniego boomu, nastawionych na sprzedaż z zyskiem. Stanowią obecnie raczej alternatywę dla lokaty w niestabilnym systemie bankowym rodzimych krajów.

 

Monika Kudełko z firmy Activ Investment

 

Obcokrajowcy są rzadko spotykanymi klientami w naszej firmie, choć zdarzają się pojedyncze przypadki. Znaczną grupą kupujących natomiast są  Polacy mieszkający i pracujący czasowo za granicą, którzy za zarobione w innych krajach pieniądze chcą sobie zapewnić mieszkanie w kraju. W tych przypadkach nie można jednak mówić o zakupach pakietowych.

 

Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa

 

Obcokrajowcy kupują mieszkania w naszych projektach sporadycznie. Zdarzało się, że lokale w Tarasach Dionizosa, zlokalizowanych w warszawskiej Białołęce nabywali nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy. Zainteresowanie zakupem mieszkań ze strony obcokrajowców jest jednak bardzo niewielkie.   

 

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

 

Nie notujemy wzrostu zainteresowania mieszkaniami ze strony cudzoziemców. Mamy stałych kontrahentów, zainteresowanych naszymi nowymi inwestycjami.

 

Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży Dolcan

 

Na przestrzeni ostatnich kliku lat zauważyliśmy wzrost zainteresowania obcokrajowców zakupem nieruchomości, przy czym nadal liczba transakcji z udziałem cudzoziemców jest znikoma i kształtuje się na poziomie kilku procent.

Z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika, że obcokrajowcy kupują nieruchomości głównie na potrzeby własne. Obserwując trendy i sytuację geopolityczną w nadchodzących latach spodziewamy się napływu kapitału głównie ze wschodu.

W zakresie zakupów pakietowych większą aktywność wykazują rodzimi inwestorzy, którzy zazwyczaj nabywają 2 lub 3 mieszkania. Mieliśmy też sytuacje, kiedy jeden inwestor kupił w pakiecie 15 mieszkań. Inwestorzy zagraniczni w większym stopniu lokują swoje aktywa w segmencie komercyjnym.

 

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki

 

Więcej informacji dompress.pl

dompress : :
lip 27 2015 Biurowiec SPEKTRUM Tower z panoramicznym...
Komentarze: 0

W warszawskim biurowcu SPEKTRUM Tower, zlokalizowanym przy Twardej 18, został otwarty panoramiczny klub The View. Jest usytuowany na ostatnim 31. piętrze w budynku i oferuje najwyższy w Warszawie taras widokowy z panoramą 360 stopni, położony wyżej od tego, który znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki. Docelowo klub zajmie dwie kondygnacje. Pod koniec 2015 roku nastąpi otwarcie także drugiego poziomu, znajdującego się na 28 piętrze.

 

Klub ulokowany jest na powierzchni 1000 m kw. i może pomieścić 400 osób. W procesie poszukiwania lokalizacji i ustalania warunków umowy najemcę reprezentowali eksperci z firmy doradczej Walter Herz. - Mieliśmy przyjemność pośredniczyć w transakcji najmu powierzchni pod pierwszy w Polsce tak wyjątkowy projekt. Znalezienie odpowiedniej, unikatowej powierzchni, która zaspokajałaby wysokie oczekiwania inwestora nie było łatwe. Klient miał bardzo dokładnie sprecyzowane wymagania co do powierzchni, która spełniać miała najwyższe światowe normy. Twórca klubu założył już dwa kultowe roof topy na Manhattanie, dlatego jego wizja lokalizacji była jasno określona - informuje Hubert Biarda z Walter Herz. 

  

Hubert Biarda zauważa, że dzięki podpisaniu kontraktu, właścicielowi budynku udało się pozyskać ciekawego najemcę, który przyczynił się do zwiększenia funkcjonalności biurowca. Tę opinię podziela Katarzyna Parkot, Leasing Director w spółce WX Management, która zarządza budynkiem. - W SPEKTRUM Tower swoją nową placówkę otworzyła niedawno sieć klubów fitness CityFit. W związku z tym mamy na miejscu największy pod względem zajmowanej powierzchni klub fitness w mieście. Teraz zyskaliśmy kolejnego interesującego najemcę, który stworzył wyjątkowe miejsce klubowe, wyróżniające się na mapie kulturalnej Warszawy. Dzięki temu SPEKTRUM staje się coraz bardziej atrakcyjnym adresem, nie tylko dla najemców, ale również dla mieszkańców miasta - przyznaje Katarzyna Parkot.    

 

Przypomnijmy, że 122 metrowy, warszawski biurowiec przeszedł niedawno gruntowną modernizację i uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie bardzo dobrym. SPEKTRUM Tower oferuje ponad 28 tys. m kw. powierzchni biurowej klasy A i 314 miejsc parkingowych w podziemnej hali garażowej. Na 90 kondygnacjach w budynku, poza lokalami biurowymi, znajdują się także powierzchnie o przeznaczeniu handlowo-usługowym, w tym m.in. restauracja, kawiarnia i strefa fitness. Biurowiec posiada także udogodnienia dla rowerzystów w postaci specjalnej strefy, jak również prywatnej stacji VETURILO.

 

 

 

Autor: Walter Herz

dompress : :
lip 24 2015 Nowe mieszkania mają wzięcie jak nigdy...
Komentarze: 0

Mieszkania deweloperskie rozchodzą się błyskawicznie. Wielu kupujących lokuje w ten sposób kapitał     

Firmy prześcigają się w ilości wprowadzanych na rynek projektów mieszkaniowych. W sześciu największych aglomeracjach w kraju - Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi - od połowy minionego roku do połowy tego roku deweloperzy wprowadzili do sprzedaży 48,5 tys. lokali, obliczają analitycy Reas. Tym samym, zbliżyli się do rekordowego wyniku z 2007 roku, w którym zainicjowali jak dotąd najwięcej budów w historii rynku.     

Rekord padł w sprzedaży. W ciągu ostatnich 12 miesięcy deweloperzy poprawili swój wynik sprzed kilku lat i to prawie o jedną trzecią. Ostatnie cztery kwartały w sześciu miastach, w których powstaje najwięcej mieszkań, przyniosły sprzedaż blisko 46 tys. lokali.  

Oferta mieszkaniowa nie rośnie  

Choć na rynek wchodzi mnóstwo nowych projektów, dzięki ogromnemu apetytowi Polaków na mieszkania, oferta w największych miastach nie rośnie. Jedynie w Poznaniu w ostatnich miesiącach analitycy odnotowali lekki wzrost podaży. 

Mieszkania rozchodzą się błyskawicznie, a wybierać jest w czym. Firma Emmerson Realty oblicza, że tylko w Warszawie deweloperzy mają do sprzedania ponad 16 tys. mieszkań. Gotowych jest wśród nich tylko 2,5 tys. lokali. Te liczby najlepiej obrazują, jak duży jest popyt i jak szybko mieszkania trafiają do odbiorców. Po zakończeniu budowy nie ma już w czym wybierać. Tak dobry poziom sprzedaży nowych mieszkań utrzymuje się już drugi rok, a ostatnio z kwartału na kwartał deweloperzy poprawiają swoje wyniki.

Ceny stanęły  

Należy przy tym zaznaczyć, że w odróżnieniu od rynkowego boomu sprzed 8 lat, kiedy z każdym tygodniem mieszkania były droższe, teraz ceny nowych lokali w największych miastach utrzymują się na stabilnym poziomie. Jedynie w Trójmieście w ostatnich miesiącach obserwatorzy rynku zarejestrowali niewielki wzrost średnich stawek ofertowych.  

W czasie ostatniego boomu sprzedaż mieszkań nakręcały przede wszystkim kredyty, które klienci deweloperów zaciągali masowo. Teraz można mówić raczej o regresji na rynku kredytów hipotecznych. Pomimo rekordowo niskich stóp procentowych i kosztów kredytów, które udzielane są średnio z oprocentowaniem poniżej 4 proc. - jak podaje Comperia.pl - liczba zaciąganych zobowiązań jest niższa niż kilka lat temu.  

Środki z depozytów

Jaki jest zatem powód tak dużego sukcesu sprzedaży nowych mieszkań? Duże zainteresowanie zakupem lokalami deweloperskimi to odpowiedź na pozytywne sygnały płynące z rynku oraz niskie stopy procentowe, które sprawiają, że zyski z lokat bankowych są nieatrakcyjne. Z likwidowanych depozytów pieniądze trafiają na rynek mieszkaniowy, gdzie środki lokowane są w nieruchomości pod wynajem. 

Drugim czynnikiem stymulującym sprzedaż mieszkań deweloperskich jest program dopłat do kredytów Mieszkanie dla młodych, który w tym roku nabrał tempa. O ile środki przeznaczone na dopłaty w roku ubiegłym nie zostały wykorzystane, to teraz może ich zabraknąć.

Wzrost wysokości dopłat do kredytów

Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa SA., budującej w warszawskiej Białołęce mieszkania, które można kupić w programie MdM, zauważa wzrost zainteresowania lokalami z dopłatą wśród klientów. - Przyjęte zmiany w przepisach dotyczących przyznawania dofinansowania powodują, że za kilka tygodni klienci będą mogli dostać dużo wyższe dopłaty do zaciąganych kredytów. Rodziny z trójką dzieci zamiast 15 proc. dopłaty dostaną 30 proc., a dofinansowana powierzchnia mieszkania zwiększy się o 15 m kw. - informuje. - Możliwość otrzymania tak wysokiej subwencji przez rodziny wielodzietne powoduje, że klienci podpisują już teraz umowy rezerwacyjne na największe mieszkania w osiedlu Tarasy Dionizosa, które budujemy przy ul. Winorośli w Warszawie - przyznaje Wojciech Stisz.   

Na wyższe dopłaty do kredytów po wejściu w życie nowelizacji ustawy będą mogli liczyć wszystkie osoby, które spełnią wymogi programu. Analitycy rynkowi snują hipotezy, że zainteresowanie dofinansowaniem w ramach MdM-u może być tak duże, że roczna pula środków przeznaczonych na dopłaty wyczerpie się przed końcem 2015 roku. Tym bardziej, że dzięki zwiększeniu wysokości dopłat dla wielu osób mieszkania staną się bardziej dostępne cenowo.

Tanie kredyty

Obecne, niskie oprocentowanie hipotek i mniejsze miesięczne raty spłaty zobowiązań wpływają na zwiększenie zdolności kredytowej osób planujących zakup mieszkania za pieniądze banku. Jak podają analitycy Comperia.pl, rata kredytu zaciągniętego na 200 tys. zł na 30 lat wynosi teraz ok. 920 zł, a trzy lata temu trzeba byłoby spłacać taki kredyt po ok. 1 330 zł miesięcznie.  

Z danych Biura Informacji Kredytowej  wynika, że nie mamy kłopotu ze spłatą zobowiązań hipotecznych. Tylko nieznaczny odsetek kredytów spłacany jest z opóźnieniem powyżej 90 dni. Pod koniec maja br. kredyty mieszkaniowe miało zaciągnięte w naszym kraju około 3,4 mln kredytobiorców. Jak podaje BIK, 28 proc. zobowiązań spłacanych jest przez jedną osobę. Dwie trzecie kredytobiorców to osoby, które nie ukończyły 45 roku życia.

 

Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : :
lip 22 2015 Jakie mieszkanie wybrać z dopłatą? Nowe,...
Komentarze: 0

Wkrótce o państwową dopłatę do kredytu będą mogły ubiegać się także osoby nabywające mieszkania używane. Czy po objęciu programem Mieszkanie dla młodych rynku wtórnego spadnie zainteresowanie nowymi mieszkaniami kwalifikującymi się do dopłat? Czy deweloperzy ograniczą budowę projektów, w których oferują lokale w MdM? Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl prezentują opinie na ten temat przedstawicieli wiodących firm deweloperskich.  

Tomasz Kaleta, dyrektor ds. sprzedaży LC Corp S.A.

Rozszerzenie programu MdM na rynek wtórny będzie miało umiarkowany wpływ na sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym w największych aglomeracjach. Zmiana pomoże natomiast nabywcom w mniejszych miastach, gdzie podaż nowych lokali jest ograniczona. Jest to związane ze średnimi cenami na rynku pierwotnym i wtórnym oraz wysokością limitów MdM.

Należy zauważyć, że ceny mieszkań na rynku wtórnym w takich miastach, jak Warszawa, Gdańsk, Kraków, czy Wrocław są na podobnym lub nawet wyższym poziomie niż na rynku pierwotnym. Zgodnie z nowym projektem uchwały limity MdM będą niższe o około 19 do 28 proc. niż na rynku pierwotnym. Obecnie trwają prace nad dokładnym ustaleniem wysokości mnożnika, który będzie używany do wyliczenia kwoty limitu ceny 1m kw. powierzchni użytkowej. Oferta spełniająca wymagania MdM w największych miastach Polski mieści się obecnie w przedziale 10-20 proc. Przy niższych limitach dla mieszkań z rynku wtórnego nie zakładamy, aby ta pula znacznie się powiększyła.

Warto jednak zaznaczyć, że w kolejnych latach rozszerzenie MdM o rynek wtórny wpłynie na pulę wykorzystanych środków. O ile środków w tym roku powinno wystarczyć, to w 2016 roku i w latach kolejnych z zakupem mieszkania w MdM trzeba będzie się spieszyć. Tym bardziej, że wzrosło dofinansowanie dla rodzin z większą liczbą dzieci.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Wprowadzenie dopłat dla mieszkań z rynku wtórnego w programie MdM nie będzie miało dużego wpływu na długookresowy popyt na rynku pierwotnym. Ceny atrakcyjnych, gotowych mieszkań, wybudowanych w nowoczesnej technologii, które cieszą się największym zainteresowaniem klientów na rynku wtórnym bardzo rzadko są konkurencyjne, czy nawet porównywalne, do mieszkań oferowanych przez deweloperów. Nie sądzę by nowe regulacje miały istotne konsekwencje dla dobrze zlokalizowanych, atrakcyjnych projektów. Mieszkania w MdM oferujemy aktualnie w jednym projekcie - Księżycowa 60 - zlokalizowanym w warszawskich Bielanach. W przypadku naszej oferty nie obawiamy się spadku dynamiki sprzedaży w związku z nowymi regulacjami MdM.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Wprowadzenie dopłat na rynek wtórny z pewnością uatrakcyjni ofertę dla osób poszukujących własnego M, jednak nie doprowadzi do gwałtownego obniżenia zainteresowania nowymi inwestycjami. Nowe mieszkania mają szereg zalet, których nie zapewniają nieruchomości z rynku wtórnego. Ponadto, mieszkania objęte programem MdM w naszych najnowszych, krakowskich inwestycjach – Zawiła, Piasta Park i Halszki 28A - są tańsze od podobnych lokali z rynku wtórnego w tych samych rejonach.

Katarzyna Żarska z firmy Marvipol

Objęcie programem Mieszkanie dla młodych rynku wtórnego niewątpliwie otworzy szansę skorzystania z dopłat osobom mieszkającym w mniejszych ośrodkach, w których działalność deweloperska nie jest rozwinięta. W tych lokalizacjach dopłaty do mieszkań używanych nie stworzą konkurencji dla rynku deweloperskiego.

Zmiany w programie MdM nie wpłyną też na rynek w Warszawie, gdzie udział mieszkań spełniających limity cenowe jest niewielki. W pewnym stopniu na zmianach mogą skorzystać deweloperzy, którzy mają w swoich inwestycjach lokale o większym metrażu. Po zmianie przepisów rodziny z co najmniej trójką dzieci będą mogły kupić z dopłatą mieszkanie nawet, jeśli wcześniej posiadały na własność nieruchomość. Dla tych klientów zwiększy się kwota dopłaty z 15 do 30 proc., która liczona będzie nie do 50 m kw., ale do 65 m kw. mieszkania, co ułatwi rodzinom zmianę mieszkania na większe.

W planowanych etapach inwestycji Central Park Ursynów będą dostępne mieszkania w programie MdM. Nie planujemy ograniczenia realizacji takich projektów.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

Wybierając działki i planując nowe osiedla nie kierujemy się programem MdM, ale opieramy się na kalkulacji rentowności inwestycji. Wprowadzenie dopłat na rynek wtórny nie wpłynie więc na plany spółki.

Mieszkania deweloperskie są często tańsze od podobnych ofert sprzedawanych na rynku wtórnym. Na przykład w projekcie Polnordu 2 Potoki w Gdańsku można kupić dwupokojowe mieszkania ze słonecznym balkonem lub ogródkiem na parterze już za 156 tys. zł. Ceny lokali w tym osiedlu zaczynają się od 3900 zł za m kw. i przy ich zakupie można skorzystać z dopłat.

 Różnice między stawkami za nowe i używane lokale widać szczególnie w dzielnicach o dużej podaży nowych lokali lub w rejonach, gdzie w latach 2006 – 2008 deweloperzy budowali i sprzedawali mieszkania w wygórowanych cenach. W prestiżowych lokalizacjach, o ograniczonych możliwościach zabudowy, jak np. w centrach miast, z reguły powstają inwestycje z wyższej półki, które nie kwalifikują się do MdM. Ich nabywcami są osoby z zasobnym portfelem, które nie pytają o rządowe dopłaty.

Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa

Zmiany przepisów dotyczących przyznawania dopłat do kredytów mieszkaniowych nie wpłyną na sprzedaż w inwestycjach, które oferują mieszkania w konkurencyjnych cenach. W warszawskim osiedlu Tarasy Dionizosa, w którym wszystkie mieszkania można kupić z dopłatą, nie zauważyliśmy spadku zainteresowania zakupem lokali. Oferta w tej inwestycji jest dla klientów atrakcyjna, trudno byłoby im znaleźć na rynku wtórnym mieszkania w cenie 5500 zł/m kw.      

Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży Dolcan

W naszej ocenie nowelizacja ustawy nie wpłynie znacząco na popyt. Szczególnie na rynku warszawskim, gdzie średnia cena na metr kwadratowy jest wyższa niż obowiązujący limit. Stale monitorujemy preferencje rynkowe i z naszych obserwacji wynika, że mieszkania o powierzchni do 65 m kw. są najczęściej poszukiwane. Dlatego też wprowadzenie MdM na rynek wtórny nie przełoży się na nasze plany inwestycyjne. Aktualnie przygotowujemy się do wprowadzenia do oferty kliku nowych projektów z mieszkaniami o takim metrażu. Na przykład w warszawskim Osiedlu Moderna w ofercie znajdą się mieszkania o powierzchni od 45-76 m kw.  Projektując inwestycje staramy się dopasować je przede wszystkim do oczekiwań danej grupy klientów. Program dopłat ma w tym zakresie znaczenie drugorzędne.

Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest

Program Mieszkanie dla młodych, poza zapewnieniem dofinansowania do zakupu mieszkań, ma też za zadanie stymulowanie gospodarki, poprzez zwiększenie miejsc pracy w sektorach związanych z budownictwem. Chodzi o zatrudnienie w związku realizacją inwestycji, a także przy obsłudze technicznej, administracyjnej, prawnej, sprzedażowej, czy bankowej. A tymczasem dofinansowanie mieszkań z rynku wtórnego, poza umożliwieniem ich tańszego zakupu, w żaden sposób nie wpływa korzystnie na ogół spraw gospodarczych związanych z rynkiem nieruchomości. Tak więc dopłaty, generowane z naszych podatków, nie przyczyniają się do rozwoju sytuacji gospodarczej.  

W realizowanych przez nas nieruchomościach nie zabraknie mieszkań, przy zakupie których można skorzystać z dopłat, jak np. w inwestycji realizowanej w doskonale skomunikowanym punkcie warszawskiej Pragi Północ przy ul. Siedleckiej.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Program MdM ma stabilny wpływ na sprzedaż. Dopasowujemy do niego naszą ofertę. Założeniem jest umożliwienie większej ilości młodych ludzi zakupu wymarzonego mieszkania i zachęcenie ich do rozwoju swoich możliwości w naszym kraju. W krajach Europy Zachodniej ludzie znacznie krócej muszą oszczędzać na mieszkanie niż w Polsce.

Nie spodziewamy się, że zmiany znacząco wpłyną na popyt na rynku pierwotnym. Zamierzamy rozwijać program MdM. W warszawskiej Białołęce, gdzie jesteśmy autorem niemal 1/3 inwestycji, wszystkie osiedla objęte są MdM, w tym nasze, najnowsze projekty Zielona Dolina II i Willa One. W ofercie inwestycji Villa Campina mamy także domy o powierzchni 100 m kw. z ogródkiem, kwalifikujące się do dopłat, w kwocie zbliżonej do ceny dwupokojowego mieszkania w centrum Warszawy.

Monika Kudełko z firmy Activ Investment

Dopłaty do mieszkań z rynku wtórnego niewątpliwie zwiększą konkurencję na rynku nieruchomości, bo wiele osób zdecyduje się na zakup takich lokali. Mimo to, nie obawiamy się spadku zainteresowania naszymi inwestycjami. Budując mieszkania od 1996 roku wyspecjalizowaliśmy się w tworzeniu nowoczesnych, niedużych i niedrogich mieszkań, na które zawsze będzie popyt, a szeroka oferta nowych mieszkań objętych programem MdM dodatkowo uatrakcyjnia te ofertę.  

Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

Należy raczej zadać pytanie, na ile program MdM przyczynił się do wzrostu popytu na mieszkania na rynku pierwotnym. Czy obecna dobra koniunktura nie jest raczej wypadkową wielu innych czynników? Chodzi o to, że program dopłat nie wpłynął w zasadniczy sposób na wzrost popytu na rynku pierwotnym. Choć jego wdrożenie nie było obojętne dla wzrostu sprzedaży. Chcę jednak zwrócić uwagę, że kryteria które musiał spełnić nabywca powodowały, że MdM nie był osiągalny dla wielu klientów, którzy mimo to decydowali się na zakup mieszkań. Przyjęte zmiany w programie wiążą się nie tylko z rozszerzeniem go na rynek wtórny, ale również ze złagodzeniem kryteriów i zwiększeniem kwoty dopłat. Tym samym, nowelizacja przepisów przyczyni się do wzrostu liczby osób korzystających z MdM, co zrównoważy odpływ klientów na rynek wtórny.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki

 

Więcej informacji dompress.pl

dompress : :
lip 21 2015 6 kroków do znalezienia idealnego biura
Komentarze: 0

Kiedy poszukujemy biura i zwrócimy się o pomoc do fachowca, możemy sporo zyskać.

 

Doświadczony reprezentant najemcy przeprowadzi wnikliwą analizę aktualnego zapotrzebowania, pomoże oszacować przyszłe potrzeby, zbada dostępne oferty i wynegocjuje dobre warunki. Wskaże przy tym punkty i warunki, o których nie wiemy.

 

Bartłomiej Zagrodnik, prezes zarządu firmy Walter Herz, która świadczy kompleksowe usługi na rynku nieruchomości komercyjnych wyjaśnia, jakie działania podejmie w tym celu wykwalifikowany agent.   

 

Zdefiniuje wymagania   

Doradca, który będzie reprezentował nasze interesy jako przyszłego najemcy biura pomoże sprecyzować rzeczywiste zapotrzebowanie firmy. Mowa nie tylko o wielkości powierzchni, układzie biura, czy rodzaju budynku, w jakim ma się znajdować. Nasz reprezentant oceni również, jaka powierzchnia biurowa będzie najbardziej odpowiednia dla firmy w krótszej i dłuższej perspektywie czasu, po to by wyeliminować ewentualne przeprowadzki. W przypadku relokacji biura przeprowadzi kalkulację kosztów, przeanalizuje możliwości pod kątem aktualnych realiów rynkowych, weźmie także pod uwagę renegocjację istniejącej umowy, po czym przedstawi nam najlepszy wariant.

 

Wyłuska atrakcyjne oferty

Działająca w naszym imieniu firma zbada wszystkie dostępne na rynku nieruchomości i określi, które oferują powierzchnię najbardziej dla nas odpowiednią. Dobry doradca potrafi przy tym zidentyfikować możliwości, które nie są oczywistym wyborem i wyszukać oferty, które nie są ogólnie znane na rynku, aby całkowity koszt najmu był jak najbardziej optymalny. W odpowiedni sposób porówna propozycje, aby analiza była transparentna.

 

Zrobi krótką listę   

Następnie wyłoni krótką listę ofert i zainicjuje walkę pomiędzy operatorami wybranych nieruchomości, w której stawką będzie podpisanie umowy najmu. Zwykle na takiej liście znajduje się trzy najkorzystniejsze propozycje, między którymi dochodzi do rozstrzygającego pojedynku o najwyższe miejsce na podium.  

 

Powalczy o najkorzystniejsze warunki

Doświadczony agent zna wszystkie tajniki transakcji na rynku nieruchomości i potrafi wskazać ewentualne pułapki, dzięki czemu unikniemy wpadki. Sprawdzi zapisy umów dotyczące kosztów opłat eksploatacyjnych, czy dodatkowych rozliczeń. Skontroluje warunki kontraktów w aspekcie podnajmu lub cesji umowy, aby zabezpieczyć nas w przypadku ewentualnego wyjścia z wynajmu czy konieczności ekspresowego zwiększenia zajmowanej powierzchni. Reprezentant najemcy zidentyfikuje wszystkie koszty, opłaty oraz obowiązki w trakcie trwania umowy najmu, które często ukryte są w dokumencie i łatwo je przeoczyć. Dzięki swojemu doświadczeniu doradca pomoże nam określić wszelkie przewidywalne wydatki.  

 

Stoczy pojedynek na ringu negocjacyjnym

Trójstronny proces negocjacji, jaki stosują profesjonalni doradcy, pozwala na uzyskanie najlepszych warunków najmu oraz atrakcyjnych bonusów. A przy tym, agent może posłużyć jako bufor pomiędzy najemcą i wynajmującym. Po wyegzekwowaniu ustępstw pozostanie "złym policjantem", co pozwoli zachować serdeczne relacje pomiędzy obiema stronami umowy.

 

Zajmie się papierkową robotą

Agent przejmie całą pracę biurową. Zajmie się stworzeniem zapytań ofertowych, analiz finansowych oraz innych niezbędnych dokumentów. Prześledzi treść umowy po kątem biznesowym i zasugeruje zmiany. W ten sposób unikniemy problemów związanych z podpisaniem niekorzystnego lub źle przygotowanego kontraktu.

 

 

Autor: Walter Herz

 

 

dompress : :