Archiwum styczeń 2016


sty 29 2016 Czy zabraknie biur dla centrów BPO/ SSC?
Komentarze: 0

Jeśli wysoki popyt na powierzchnię biurową w głównych ośrodkach outsourcingu w Polsce utrzyma się, może w nich wystąpić deficyt podaży   

 

Outsourcing wyrasta na jeden z najsilniejszych filarów polskiej gospodarki. Inwestorzy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu i centra usług wspólnych stawiają głównie na aglomeracje pozawarszawskie. W miastach regionalnych firmy z tego sektora odpowiadają za wynajem około połowy powierzchni biurowej.  

 

W branży, która rośnie w tempie niemal 20 proc. rocznie, pracuje ponad 150 tys. osób, a szacunkowe dane mówią, że do 2020 roku sektor może zatrudniać ćwierć miliona osób. Według przeprowadzonych analiz zdecydowana większość firm z tego segmentu rynku planuje w najbliższych latach poszerzenie zespołu i zajmowanego zaplecza biurowego.  

   

Centra BPO i SSC rozwijają się przede wszystkim w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie, a także w Trójmieście, Łodzi, aglomeracji katowickiej, Poznaniu, Bydgoszczy, Szczecinie i Lublinie. W tych miastach sektor odpowiada za wynajem znaczącej, a czasem przeważającej  ilości powierzchni biurowej, a w zlokalizowanych w nich centrach BPO / SSC pracuje 95 proc. osób zatrudnionych w branży.

 

Dzięki outsourcingowi rynek biurowy rozwija się także w mniejszych miastach, takich jak Rzeszów, w który uwierzyła firma Deloitte, Opole, Radom, Częstochowa, czy Piła. Uwagę inwestorów przyciąga również Olsztyn i Elbląg.

 

Za mało biur

 

Miniony rok zapisał się rekordowym wynikiem, jeśli chodzi o ilość wynajętej powierzchni biurowej w całym kraju. Duży zainteresowaniem cieszył się nie tylko stołeczny rynek biurowy, ale i rynki regionalne. Jak podają analitycy Walter Herz w 2015 roku w aglomeracjach poza Warszawą wynajęte zostało ponad 550 tys. m kw. biur. Już po pierwszych trzech kwartałach najemców znalazło więcej powierzchni niż w całym 2014 roku. Największym powodzeniem cieszyły się biura w Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu, w którym firmy outsourcingowe wynajęły lwią część powierzchni biurowej, która została zakontraktowana.  

      

Kraków to największy ośrodek outsourcingu w Polsce. Powierzchnia biurowa jest w nim obecnie towarem niemal deficytowym. Na krakowskim rynku biurowym utrzymuje się najniższy współczynnik powierzchni niewynajętej w kraju (4 proc.). Jeśli tak duży popyt na biura utrzyma się, w tym roku w Krakowie może wystąpić deficyt podaży. Podobna sytuacja może mieć miejsce w Trójmieście i Łodzi. Specjaliści Walter Herz wskazują, że spowoduje to prawdopodobnie wzrost liczby transakcji przednajmu na powierzchnię biurową w obiektach z odleglejszym terminem oddania. 

 

Inwestorzy 

 

Swoje inwestycje w Polsce planują rozwijać m.in. firmy niemieckie. Wprawdzie Niemcy inwestują w Polsce głównie w przetwórstwo przemysłowe, ale coraz chętniej angażują też środki w przedsięwzięcia związane z nowoczesnymi usługami dla biznesu i ITO. Z danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) wynika, że w tej dziedzinie działają w Polsce 44 firmy niemieckie, co daje im, ex aequo z Wielką Brytanią i Francją, drugie miejsce wśród inwestorów zagranicznych w tym segmencie rynku, za Stanami Zjednoczonymi.

 

Po przetwórstwie przemysłowym sektor finansowo-ubezpieczeniowy jest tym, w którym niemieckie firmy w Polsce według Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska) najwięcej inwestują (26 proc. inwestycji). Nowe projekty lokują głównie we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu i Trójmieście, ale inwestują także w Łodzi, Opolu, Bydgoszczy, czy Elblągu, który wybrał Siemens.  

 

Czynniki geopolityczne sprawiają, że w ostatnich latach coraz więcej ukraińskich firm inwestuje kapitał w Polsce. Na Ukrainie dynamicznie rozwija się sektor usług IT, którego roczna wartość wynosi ponad 1 miliard USD, a eksport usług ICT sięga 5 miliardów USD i do 2020 roku ma szansę się potroić. Stąd skłonność do ekspansji na Europę Wschodnią i Centralną firm ukraińskich reprezentujących ten segment. Ukraińskie centra operacyjne funkcjonują już w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie i Lublinie.

 

Amerykanie, którzy są głównymi, zagranicznymi inwestorami na naszym rynku outsourcingowym widzą ogromny potencjał w polskiej kadrze. Świadczyć mogą o tym choćby centra rozwojowe, które lokują w Polsce. Amazon zainwestował w Polsce ponad 2 mld zł nie tylko w centra logistyczne pod Wrocławiem i Poznaniem. Stworzył także w Gdańsku Centrum Rozwoju Technologii Amazon, które szybko się rozwija i realizuje istotne, globalne projekty.

 

Warszawskie Centrum Praskie Koneser wybrał zaś Google na siedzibę centrum przedsiębiorczości Campus Warsaw. To ośrodek, którego zadaniem jest integracja społeczności start-upowej z Europy Środkowo-Wschodniej i stworzenie przestrzeni do rozwoju dla firm technologicznych.

 

Ponad 500 centrów

 

Zagraniczni inwestorzy prowadzą w naszym kraju ponad 350 centrów usług wspólnych i ośrodków świadczących nowoczesne usługi dla biznesu. Spośród nich 70 firm znajduje się na liście 500 największych przedsiębiorstw na świecie Forbes'a. Prawie 200 kolejnych ośrodków to centra z kapitałem zagranicznym. Dominują wśród nich centra SSC i BPO. Jest też blisko 120 ośrodków badawczo-rozwojowych. Na czwartym miejscu plasują się usługi IT z niemal 80 ośrodkami ITO.

 

Przedmiotem outsourcingu są najczęściej usługi księgowe, obsługa klienta, usługi IT oraz obsługa finansowa, a w ostatnim czasie mocniej widoczne są usługi związane ze wsparciem sprzedaży. Z tych ostatnich najchętniej korzysta branża FMCG, elektro, finansowa, farmaceutyczna, telekomunikacyjna i touroperatorzy. Polski rynek outsourcingu to już nie tylko księgowość i call center, ale także usługi prawnicze, windykacyjne, czy zarządzanie budynkami i utrzymaniem floty.  

 

Zatrudnienie rośnie

 

Od początku 2012 roku do połowy 2014 roku zatrudnienie w outsourcingu wzrosło w Polsce o ponad połowę. W 2016 roku w branży ma zostać zatrudnionych kolejne 20 tys. osób, które w znacznej części wspierać będą nowe inwestycje sektorowe.

 

Najliczniej sektor reprezentuje Kraków, który w światowych rankingach plasowany jest jako najlepsza europejska lokalizacja dla branży. Zatrudnienie w sektorze sięga w nim prawie 38 tys. osób. W Warszawie w usługach outsourcingowych pracuje 27 tys. osób, a we Wrocławiu jest zatrudnionych niemal 24 tys. ludzi.  Za 4 lata centra outsourcingowe prowadzące działalność w Polsce mogą skupiać nawet 250 tys. osób.

dompress : :
sty 28 2016 Czy podatek bankowy wpłynie na sprzedaż...
Komentarze: 0

Jaki wpływ na sprzedaż mieszkań ma wprowadzenie podatku bankowego? Na ile wzrost kosztów kredytu utrudni zakup mieszkań osobom, które planują go zaciągnąć? Czy klienci deweloperów przyspieszają decyzje zakupowe w obawie przed spadkiem zdolności kredytowej? Portal nieruchomości Dompress.plprezentuje wyniki sondy. 

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Wzrost marży kredytów w konsekwencji wprowadzenia nowego podatku to oczywiście nie jest dobra informacja dla klientów, podobnie jak dla całego rynku. Nie przeceniałbym jednak jej znaczenia w dłuższym okresie czasu. Wzrost kosztów nie będzie raczej kluczowy dla samej decyzji o zakupie mieszkania. 

Ponadto, podatek wprowadzany jest na początku roku, tuż po zamianach dotyczących podwyższenia wkładu własnego dla kredytów hipotecznych. Trudno więc ocenić, na ile zmiany marż związane z nowym podatkiem mają wpływ na aktualny popyt rynkowy, tym bardziej że mamy styczeń, który tradycyjnie nie jest najbardziej dynamicznym miesiącem, jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań. Większość klientów sfinalizowała swoje zakupy przed końcem roku i dopiero tworzy się kolejna fala nabywców. O skutkach dla realnego popytu będzie coś można powiedzieć najwcześniej pod koniec pierwszego kwartału.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Podwyżka marż kredytów hipotecznych w części banków oraz zwiększenie wkładu własnego od 2016 roku z pewnością przyczyniły się do podjęcia szybszych decyzji zakupowych klientów pod koniec ubiegłego roku. Obserwujemy, że niektórzy klienci dysponujący gotówką, ale noszący się wcześniej z zamiarem kredytowania zakupu nieruchomości, rozważają  teraz zakup mieszkania w całości z własnych środków. Zdają sobie sprawę z wyższych kosztów kredytowych.

Z pewnością klienci będą teraz podejmować bardziej przemyślane decyzje odnośnie zakupu mieszkańz uwagi na wzrost miesięcznej raty kredytu.

Istnieje też ryzyko chwilowego ograniczenia akcji kredytowej ze strony banków, niemniej jednak najbardziej uwrażliwi to tegrupę klientów, których dochody są na niskim poziomie. Zmiany związane z kredytami hipotecznymi na pewno ograniczą możliwość finansowania zakupu mieszkań, ale naszym zdaniem nie wpłynie to na decyzje Polaków odnośnie posiadania własnego M. Mimo wszystko wolimy być właścicielami nieruchomości, niż jewynajmować.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord

Podwyższone marże kredytowe studzą nieco zapał nabywców, ale nie zniechęcają do poszukiwania mieszkania. Pamiętajmy, że sytuacja na rynku nadal sprzyja lokowaniu kapitału w nieruchomościach. Dużym wsparciem jest również program MdM, który w obliczu zapowiedzi jego zakończenia w 2017 roku budzi duże zainteresowanie.  Ponad 20 proc. zakupów nasi klienci realizują przy pomocy gotówki. To duża grupa nabywców, którzy nie mają powodu, by zmieniać preferencje zakupowe, czy plany. Ponadto wszyscy klienci Polnordu są objęci kompleksową opieką, której elementem jest doradztwo w zakresie finansowania. Razem z wykwalifikowanym doradcą klient wypracowuje najlepsze dla siebie rozwiązanie, które pozwoli mu nabyć odpowiednie dla siebie lokum.

Ewa Gwiazdowska, dyrektor finansowa w Atlas Estates

W pierwszych tygodniach roku najbardziej zauważalny był dla nas efekt podwyższenia od 1. stycznia br. wymaganego przez banki wkładu własnego do kredytu do poziomu 15 proc. Osoby, które korzystały z kredytów hipotecznych do sfinansowania zakupu mieszkań, starały się je uzyskać jeszcze w grudniu, a obecnie zauważamy mniejszą determinację klientów do szybkiego zawarcia umowy.

 

Warto zwrócić uwagę, że uchwalony podatek bankowy jest bardzo wysoki w porównaniu z innymi krajami. Dodatkowym obciążeniem dla banków będzie najprawdopodobniej obowiązek przewalutowania kredytów frankowych, choć szczegóły tego rozwiązania nie są jeszcze przesądzone. Te straty będą dla banków dotkliwe i na pewno będą chciały je sobie zrekompensować, co może spowodować podwyższanie marż lub innych kosztów kredytów hipotecznych. Ograniczenie finansowej dostępności może z kolei powodować zmiany preferencji osób kupujących mieszkania. Będą poszukiwały lokali o mniejszych metrażach, dalej od centrum lub w niższym standardzie.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

Marże banków wzrosły nie tylko ze względu na podatek bankowy, ale również inne obciążenia, takie jak wpłaty do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, czy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Jest jeszcze za wcześnie na ocenę, jak nowy podatek wpływa na decyzje zakupowe klientów. Należy przypomnieć, że z początkiem roku wzrósł o kolejne 5 proc. wymagamy wkład własny do kredytu, a zatem o 5 proc. zmniejsza się wysokość zaciągniętego kredytu. Tym samym, klient mając mniej do spłacenia płaci mniejszą ratę w części kapitałowej i w mniejszym stopniu odczuwa wzrost części odsetkowej raty.

 

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Podniesienie marż kredytów hipotecznych nie będzie miało silnego przełożenia na zmianę popytu na mieszkania, jak i na ceny mieszkań. Już teraz obserwujemy, że klienci nie mają większego problemu z wkładem własnym, a dodatkowo program MdM obowiązuje w rozszerzonej formie. Klient zatem poszukiwać będzie najlepszego dla siebie rozwiązania,korzystając przy tym z bezpłatnego doradztwa kredytowego w J.W. Construction może wybrać najlepiej dopasowaną do swoich możliwości ofertę kredytową. Nasz doradca przeprowadzi wszelkie negocjacjez bankiem i dopełni formalności związanez uzyskaniem ostatecznej decyzjikredytowej.   

Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.

Podatek bankowy może wpłynąć na decyzje zakupowe klientów, szczególnie tych którzy mają niewielką zdolność kredytową. Niemniej jednak nasz dział kredytowy pomaga wszystkim klientom w wyborze najlepszego kredytu. Naszym zadaniem jest zaoferowanie każdemu klientowi, takiego mieszkania o jakim marzy w przystępnej dla niego cenie.

Paulina Mudryk, reprezentująca WAN S.A.

Nie zauważyliśmy zmian w decyzjach zakupowych naszych klientów spowodowanych wprowadzeniem podatku bankowego. Nadal obserwujemy duże zainteresowanie zakupem mieszkań w naszych inwestycjach.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Wprowadzone przez rząd zmiany prawne oraz podniesienie poziomu oprocentowania kredytów hipotecznych ma istotny wpływ na sytuację na rynku nieruchomości. Część osób, które posiadają zgromadzony kapitał, bądź rozpoczęły proces pozyskiwania finansowania kredytowego, stara się możliwie najszybciej zakończyć procedurę zakupu mieszkania, co było widoczne już pod koniec 2015 roku. Jednak ze względu na złożoność tego procesu, nie obserwujemy obecnie drastycznych zmian w poziomie zainteresowania klientów.

Oczywiście ograniczona dostępność kredytów może wpłynąć na decyzje zakupowe, jednak jesteśmy zdania, iż mieszkania spełniające kryteria jakości i funkcjonalności, poparte atrakcyjną lokalizacją, zawsze znajdą swoich nabywców. Dlatego z optymizmem planujemy kolejne etapy naszych projektów. Pamiętamy jednak, iż wraz ze wzrostem podaży oraz zmianami prawnymi sprzedaż może nieznacznie wyhamować. Dlatego niezwykle istotne jest, aby realizować inwestycje adekwatne do sytuacji rynkowej.

Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych w Rafin

Warto zaznaczyć, że przez ostatnie dwa lata regularnie obniżał się WIBOR. Dzięki temu spadało oprocentowanie kredytów hipotecznych, a klienci osiągali większą zdolność kredytową. W tej chwili nie odczuwamy nagłych zmian decyzji zakupowych naszych klientów. Zmianą, która już w czwartym kwartale 2015 roku wpłynęła na takie właśnie ruchy, była rekomendowana przez KNF podwyżka wymaganego wkładu z własnego do kredytu z 10 do 15 procent, która miała obowiązywać wraz początkiem roku. Wbrew zaleceniom KNF, część banków postanowiła jednak nie zmieniać wysokości wkładu własnego. W dłuższej perspektywie podniesienie tego poziomu powinno mieć duży wpływ na sprzedaż mieszkań. Podsumowując, wprowadzenie podatku bankowego oraz idącą za tym podwyżka marży kredytów hipotecznych, nie wpływa aktualnie na przyśpieszenie decyzji o zakupie mieszkań. Koszty kredytu, które cały czas są niskie, nie wzrosną na tyle, aby miały wpłynąć na możliwości finansowe naszych klientów.

Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service

Nie zdążyliśmy zauważyć zmian w zachowaniach zakupowych naszych klientów, wynikających z przeobrażeń w systemie bankowym. Wydaje się jednak, że nastroje wśród nabywców raczej się nie ochłodzą. Wszystko wskazuje na to, że utrzyma się zarówno wysoki poziom sprzedaży mieszkań, jak i podaży na rynku deweloperskim. Trudno wyrokować, jak długo tak dobra koniunktura utrzyma się, podobnie jak trudno jest prognozować notowania giełdowe. Można zakładać, że realny spadek koniunktury nastąpi w 2018 roku, kiedy zakończy się rządowy program MdM, ale czas i tak wszystko zweryfikuje.

Naszym zdaniem, jeżeli nie wydarzy się nic niespodziewanego na świecie, czy też nie zostaną podniesione w Polsce stopy procentowe, które mogłyby wyhamować inwestycyjną sprzedaż mieszkań, rynek będzie dalej prawidłowo się rozwijał.  W biznesie ważne są podstawy. Wawel Service prowadzi racjonalną politykę kosztową i nie podejmuje nadmiernego ryzyka w doborze gruntów inwestycyjnych. Dlatego nawet w przypadku słabszej koniunktury i konieczności wydłużenia w czasie procesu sprzedaży poradzimy sobie z ewentualnymi trudnościami, podobnie jak inne spółki deweloperskie stosujące taką zasadę.

Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu w Activ Investment

Nie zaobserwowaliśmy absolutnie żadnych zmian. Mieszkania nadal sprzedają się na kredyt. Podatek bankowy nie wpłynął na zdolność kredytową naszych klientów.

 

Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki

dompress : :
sty 22 2016 Ile za wykończenie mieszkania u dewelopera...
Komentarze: 0

 Jak wiele osób decyduje się na wykończenie mieszkania przez dewelopera? Ile trzeba za nie dopłacić? Portal nieruchomości Dompress.plprezentuje wyniki sondy dotyczącej oferty wykończeniowej firm deweloperskich.  

 

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

 

W przypadku osiedli powstających w centrum miast, gdzie sporą grupę klientów stanowią inwestorzy, odsetek klientów zainteresowanych wykończeniem mieszkania jest zdecydowanie większy, niż w przypadku projektów z tzw. segmentu popularnego. Mając to na uwadze zdecydowaliśmy się na współpracę z profesjonalnymi firmami, które oferują kompleksowe wykończenie wnętrz, począwszy od projektu z wizualizacjami, po kosztorys i samą realizację. Dzięki skali naszej działalności jesteśmy w stanie wynegocjować bardzo atrakcyjne warunki cenowe, na czym w bezpośredni sposób korzystają klienci.

 

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

 

Na skorzystanie z dodatkowego pakietu usług przy zakupie mieszkania decyduje się coraz więcej nabywców. Oferujemy program Wykończenie pod klucz, który oparty jest na współpracy z jedną z najlepszych firm w kraju zajmujących się wykończeniem wnętrz. Ceny pakietów zaczynają się od 450 zł za m kw. Kupujący coraz częściej korzystają z takich udogodnień ze względu na brak czasu.

 

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

 

W ostatnim czasie rozszerzyliśmy ofertę o program aranżacji wnętrz. Dzięki współpracy z wyspecjalizowanym, doświadczonym partnerem Galerie Venice możemy zaoferować klientom bardzo szeroki wybór materiałów wykończeniowych w pakietach Basic, Lifestyle i Premium, a także opracowanie indywidualnego projektu, profesjonalne  wsparcie w doborze materiałów oraz bezstresową realizację z gwarancją stałej ceny za metr kwadratowy. Oferowany przez nas program aranżacji lokali to także odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez klientów w zakresie łatwiejszego finansowania całości inwestycji jednym kredytem bankowym. 

Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.

 

Posiadamy ofertę wykończenia pod klucz, z której mogą skorzystać klienci zainteresowani zakupem segmentów w inwestycjach Osiedle Olesin i Park Dworski II zlokalizowanych na warszawskiej Białołęce.

 

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord

 

Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania z wykończeniem. Potwierdzeniem popularności tego rozwiązania jest  różnorodność propozycji wykończenia mieszkań pod klucz, jakie oferujemy, podążajac za odmiennymi gustami i preferencjami nabywców. Klienci mają do wyboru kilka pakietów wykończenia w zależności od oczekiwanych efektów i przeznaczonego na ten cel budżetu. Każdy z nich obejmuje prace, od wykonania indywidualnego projektu mieszkania, poprzez zakup wysokiej jakości materiałów, ich dostarczenie i montaż, po sprzątanie. Nabywcy mają też możliwość skorzystania z promocyjnego programu „wykończenie w cenie M”, w którym za symboliczną złotówkę mogą odebrać lokum gotowe do zamieszkania.

 

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates

 

Oferujemy wykończenie mieszkań pod klucz we współpracy z doświadczonymi architektami wnętrz. Klienci otrzymują fachową pomoc projektanta podczas aranżacji wnętrz oraz wizualizację 3D kuchni i/lub łazienki. Zakres prac wykończeniowych obejmuje m.in.: montaż drzwi wewnętrznych, ułożenie podłóg, dwukrotne malowanie ścian, układanie płytek ceramicznych, czy montaż armatury. Za dopłatą istnieje możliwość zlecenia dodatkowych prac, np.: wykonania kuchni na zamówienie.

 

Aktualnie ofertę wykończenia mieszkań pod klucz posiadamy w dwóch inwestycjach. W budynku ConceptHouse Mokotów w Warszawie została ona przygotowana we współpracy z firmą Out&In i obejmuje dwa pakiety: Eco Concept w cenie 700 zł za m kw. oraz Avangard Concept w cenie 1100 zł za m kw. W drugim etapie Apartamentów Krasińskiego, położonych przy ul. Przasnyskiej, można wybierać spośród trzech pakietów  przygotowanych z firmą Decoroom: Standard za 650 zł za m kw., Premium za 950 zł za m kw. lub VIP za 1300 zł za m kw.

 

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

 

Co jakiś czas wprowadzamy programy wykańczania mieszkań w różnych inwestycjach. Kilka lat temu w warszawskiej inwestycji Bobrowiecka 3 klienci mogli zamówić wykończenie pod klucz. Obecnie taka możliwość istnieje w gdańskiej inwestycji Wolne Miasto. Ciągle jednak nasz rynek nie jest na to gotowy. Większość osób nadal uważa że we własnym zakresie jest w stanie zrobić to lepiej i taniej, nie biorąc pod uwagę, że oferta dewelopera jest kompleksowa a wykończenie realizowane przez sprawdzone firmy. Dopiero po rozpoczęciu robót we własnym zakresie klienci przekonują się, że znalezienie dobrych wykonawców to czasochłonne i ryzykowne zadanie, a łączny koszt materiałów kupowanych detalicznie i prac wykonywanych przez różne firmy przewyższa koszty oferowane przez dewelopera.

 

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Home Invest

 

Coraz więcej klientów pyta o mieszkania wykończone pod klucz, co nie zmienia faktu, że nadal stanowią oni niewielki odsetek nabywców. Home Invest współpracuje z firmą, która profesjonalnie zajmuje się wykańczaniem mieszkań pod klucz w różnych standardach i wariantach cenowych.

 

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

 

Ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy nasi klienci chętnie korzystają z opcji wykończenia pod klucz. Dajemy możliwość wyboru spośród kilku pakietów, zarówno jeśli chodzi o styl, jak i zakres cenowy projektu. Przygotowaliśmy programy wykończenia wnętrz pod klucz w opcji Smart, Premium oraz Premium Plus. Wszystkie programy dostępne są w czterech wariantach kolorystycznych. Najbardziej popularny jest program wykończenia wnętrz w opcji z wyposażeniem kuchni i sprzętem AGD. Taki pakiet w cenie od 440 zł za m kw. zapewnia projekt aranżacji, wszelkie prace wykończeniowe oraz materiały. Proponujemy wyselekcjonowaną ofertę białego montażu, płytek, paneli podłogowych, drzwi wewnętrznych, mebli kuchennych oraz sprzętu AGD, której motywem przewodnim jest kolorystyka łącząca elementy czerni, bieli, pomarańczy i cappuccino. 

 

Iwona Chmielewska, wicedyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Monday Development

 

Osób zainteresowanych wykończeniem mieszkań systematycznie przybywa. Przygotowaliśmy trzy pakiety, na bazie których wspólnie z projektantem klienci mogą optymalnie zaaranżować własne mieszkanie. Programy zapewniają im oszczędność czasu i pieniędzy oraz dają możliwość stworzenia funkcjonalnego i niepowtarzalnego wnętrza. Zakres każdego z programów obejmuje koszty materiałów, wykonawstwo oraz nadzór w trakcie prac wykończeniowych, aż do odbioru końcowego mieszkania. Ceny pakietów kształtują się w przedziale 500-750 zł/m kw.

 

Paulina Mudryk, reprezentująca WAN S.A. 

 

Pytania o wykończenie mieszkań pod klucz zdarzają się sporadycznie, Obecnie nie posiadamy takiej oferty.

 

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

 

Wykończenie mieszkań pod klucz cieszy się coraz większą popularnością. Niedawno poszerzyliśmy naszą ofertę w tym zakresie. We współpracy z redNet Dom oferujemy usługę wykończenia mieszkań. Kupno lokalu wraz z wykończeniem pozwala uniknąć dodatkowych formalności i sfinansować zakup jednym kredytem. Widząc ogromne zainteresowanie klientów kompleksową ofertą z wykończeniem mieszkania pod klucz z pewnością będziemy rozwijać te ofertę w przyszłości.

 

Marta Jagłowska, marketing manager w firmie Marvipol

 

Podobnie jak większość deweloperów posiadamy kilka pakietów wykończenia wnętrz przygotowanych praktycznie na każdą kieszeń: Style, Design, Avangarde. Pakiety zostały opracowane przez Galerie Venis i oferują produkty z fabryk hiszpańskich oraz włoskich. Wśród nich znajdziemy takie marki jak: Venis, Tau, Dune, Flaminia, czy Islatiles, a także Villeroy& Boch, czy rodzime Koło. To szczególnie korzystna oferta dla tych osób, którym zależy na oszczędności czasu i wygodzie, a także dla tych, które z różnych względów nie mogą zaangażować się w pełni w proces wykończenia mieszkania.

Marcin Zaremba-Śmietański, członek zarządu operacyjnego w Grupie Deweloperskiej GEO

Liczba osób zainteresowanych ofertą wykończenia mieszkania systematycznie wzrasta i to nie tylko w przypadku inwestycji z najwyższej półki. Bardzo często z tej opcji korzystają także osoby kupujące mieszkanie z przeznaczeniem pod wynajem. Oferta wykończenia pod klucz w naszych inwestycjach jest indywidualnie dobierana do oczekiwań klientów i ich możliwości finansowych. Wspieramy nabywców począwszy od wykonania projektu, poprzez wybór i zakup materiałów, na organizacji remontu kończąc. Oferujemy cztery programy wykończenia: basic - przeznaczony dla osób dysponujących umiarkowanym budżetem, silver - polecany osobom zainteresowanym np. wykończeniem mieszkania na wynajem,gold - pozwalający na realizację nowoczesnych i różnorodnych rozwiązań wykończenia wnętrz orazplatinum - dla najbardziej wymagających klientów.

 

Marta Ulbrych, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Neocity Polska

 

Coraz więcej klientów pyta o wykończenie mieszkania pod klucz. W inwestycji Intenso na warszawskiej Woli przygotowaliśmy ofertę wykończenia w cenie 299 zł/m kw. Wykonawcą jest renomowana pracownia Decoroom. Klienci mogą skorzystać m.in. z bezpłatnego projektu aranżacji wnętrza, pomocy w wyborze materiałów oraz konsultacji z architektem.

 

 

Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki

 

 

 

Więcej informacji dompress.pl

dompress : :
sty 15 2016 Jakie mieszkania wejdą w tym roku na rynek...
Komentarze: 0

Jakie inwestycje zamierzają rozpocząć deweloperzy? W których projektach w czasie przedsprzedaży będzie można kupić mieszkanie w korzystniejszej cenie? Portal nieruchomości Dompress.plzapytał firmy o najbliższe plany.

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

W 2015 roku uruchomiliśmy 11 projektów. Część z nich to zupełnie nowe inwestycje, a część to rozbudowa już istniejących osiedli. W sumie, w tym czasie nasza oferta poszerzyła się o blisko 1700 mieszkań. Obecnie rozpoczynamy sprzedaż piątego etapu Osiedla Słoneczne Miasteczko oraz nowej inwestycji w Gdańsku, którą będzie Bastion Wałowa. Słoneczne Miasteczko to projekt realizowany w Krakowie od 2010 roku. W kolejnym etapie znajdzie się 108 mieszkań, wszystkie dostępne w programie MdM. Bastion Wałowa to  inwestycja zlokalizowana w centrum Gdańska, w sąsiedztwie stoczni i Muzeum Solidarności. W obu tych projektach, a w szczególności w Gdańsku, wraz z rozpoczęciem sprzedaży przewidzieliśmy pulę promocyjnych mieszkań.

 

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

 

W najbliższym czasie zamierzamy uruchomić kolejne inwestycje w tym, warszawski projekt Apartamenty Marymont. Będzie to osiedle kameralnych willi miejskich inspirowane klimatem sąsiedniego, dziennikarskiego Żoliborza. Odnotowujemy bardzo duże zainteresowanie tym projektem już od kilku miesięcy. Jednak, tak jak w przypadku wszystkich naszych inwestycji, w tym projekcie także nie prowadzimy przedsprzedaży.

 

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

 

Aktualnie mamy w ofercie ponad 1000 mieszkań w 10 projektach. Zainteresowanie klientów jest duże, a mieszkania sprzedają się szybko, dlatego nieustannie pracujemy nad kolejnymi projektami i stopniowo wprowadzamy do sprzedaży nowe inwestycje lub kolejne etapy docenionych przez klientów osiedli. Niedawno uruchomiliśmy kolejną, dziesiątą już inwestycję we Wrocławiu – Siena w Śródmieściu. Nasz 30 ha bank ziemi pozwala na wybudowanie kolejnych 2700 mieszkań, co daje duży potencjał do planowania nowych projektów.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

 

W tej chwili kończymy realizację naszej, największej, warszawskiej inwestycji - Osiedla Hubertus. W ostatnim, szóstym etapie projektu dostępne są lokale od 44 do 173 m kw. W drugim kwartale 2016 roku rozpoczniemy realizację 3 etapu gdańskiej inwestycji Wolne Miasto, w którym zaprojektowano mieszkania od 30 do 89 m kw. Rozpoczęcie sprzedaży w nowej inwestycji zwykle związane jest z ograniczoną w czasie promocją, jednak nie jest to zasadą. Zależy to przede wszystkim od sytuacji na rynku lokalnym. Przy nadpodaży w danym rejonie takie akcje są konieczne do tego, żeby klienci „zauważyli” inwestycję. Jeżeli pojawia się unikalny projekt w danej lokalizacji mieszania, czy apartamenty praktycznie sprzedają się same.

 

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord

 

W Ząbkach pod Warszawą na początku tego roku ruszymy z realizacją pierwszego etapu popularnego osiedla Neptun II, który obejmie 138 mieszkań o powierzchniach od 29 do 99 m kw., rozlokowanych w trzech budynkach. Lokale w ramach tego projektu znajdują się w przedsprzedaży. W trosce o zadowolenie naszych klientów zawsze oferujemy atrakcyjne warunki zakupu i promocje. Obecnie np. przestronne dwupokojowe mieszkanie z balkonem można nabyć w cenie 228 tys. zł.

W planach Polnordu są także m.in. kolejne budynki w osiedlu Brzozowy Zakątek w warszawskim Wilanowie, których realizację rozpoczniemy w tym roku oraz zupełnie nowy projekt zlokalizowany w Kowalach koło Gdańska, o szczegółach którego poinformujemy niebawem.

 

Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.

 

W związku z dużym zainteresowaniem Osiedlem  Classic  położonym przy ulicy Przaśnej w warszawskiej Białołęce, planujemy realizację nowej inwestycji zlokalizowanej w tej dzielnicy przy ulicy Modlińskiej 73. Sprzedaż rozpoczęliśmy na począku grudnia z promocyjnymi cenami od 5600 zł/m kw., w związku z czym klienci ubiegający się o kredyt w ramach programu MdM mogą znaleźć w ofercie odpowiednie mieszkanie dla siebie. W Osiedlu Classic III znajdzie się m.in. plac zabaw wraz z terenem rekreacyjnym dla mieszkańców, duże ogródki, cichobieżne windy i podziemne parkingi.

 

Lidia Fedorczuk, kierownik sprzedaży w Atlas Estates

 

Zaczynamy sprzedaż mieszkań z drugiego etapu osiedla Apartamenty Krasińskiego, w którym ceny zaczynają się już od 7735 zł za m kw. Pierwsi klienci, którzy zdecydują się na podpisanie umowy mogą liczyć na dodatkowy rabat. W nowym budynku znajdą się 123 lokale, z których znaczną część będą stanowić mieszkania dwu i trzypokojowe dla rodzin. Wyróżnikiem nowego etapu inwestycji będą ogródki, tarasy i przestronne balkony, a także lokalizacja na zielonym Żoliborzu, blisko centrum oraz funkcjonalny i elegancki projekt architektoniczny autorstwa pracowni Kuryłowicz & Associates.

 

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Home Invest

 

W 2016 roku Home Invest planuje kontynuację realizacji warszawskich inwestycji, tj. osiedla Na Sokratesa na Bielanach (dwa etapy), a także drugiego etapu osiedla Krasińskiego 58 na Żoliborzu. Planujemy również w Warszawie rozpoczęcie budowy osiedla Monte Verdi w dzielnicy Włochy oraz inwestycji na Mokotowie przy ulicy Woronicza. W ofercie znajdą się mieszkania od jedno do czteropokojowych. Oczywiście, przedsprzedaż mieszkań zawsze wiąże się z atrakcyjnymi ofertami cenowymi.

 

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

 

Rozpoczynamy budowę oraz wprowadzamy do sprzedaży kolejną inwestycję Zielona Dolina III w warszawskiej Białołęce. Inwestycja liczy 54 mieszkania o metrażach od 20 do 60 m kw. Cena regularna proponowanych lokali rozpoczyna się od 4990 zł za m kw., natomiast w ramach przedsprzedaży przygotowaliśmy dla klientów ofertę specjalną -  6 mieszkań z 6-procentowym rabatem.

 

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

 

Planujemy kilka wznowień inwestycji. Szczegółowe informacje o projektach pojawią się wkrótce. Będą w nich oferowane wszystkie typy mieszkań. Podczas przedsprzedaży nabywcy mogą zawsze liczyć na zindywidualizowane oferty i spersonalizowane promocje.

 

Marcin Zaremba-Śmietański, członek zarządu operacyjnego w Grupie Deweloperskiej GEO

 

Rok 2016 zapowiada się w GEO bardzo pracowicie. Jesienią ruszymy z nowym osiedlem przy ulicy Mazowieckiej w Krakowie. Będzie to inwestycja z wyższej półki, zlokalizowana w samym centrum, bezpośrednio przy malowniczych terenach spacerowych - Alejkach Grottgera.

Rozpoczniemy także kolejne etapy w doskonale już znanych klientom inwestycjach. W marcu prace budowlane wystartują we wrocławskim Malinowym Zaciszu, natomiast w połowie roku w Kwiatowej Równinie i w Fabryce Czekolady w Krakowie. W czwartym kwartale planujemy też rozpoczęcie budowy ostatniego budynku w ramach osiedla Nowy Horyzont we Wrocławiu. 

Tak jak dotychczas, planujemy specjalne warunki cenowe w czasie przedsprzedaży. Zauważyliśmy, że taka opcja spotyka się z dużym zainteresowaniem i mieszkania szybko znajdują nabywców.

 

Marta Ulbrych, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Neocity Polska

 

Obecnie przygotowujemy drugi etap inwestycji NeoVillage w warszawskim Ursusie, którego rozpoczęcie przewidujemy w tym roku. Zaplanowaliśmy w tym projekcie szeroki przekrój metraży, od 29 do 90 m kw. w mieszkaniach od jedno do czteropokojowych. Oczywiście pierwszym klientom zaproponujemy promocyjne ceny.

 

Iwona Chmielewska, wicedyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Monday Development

 

Przygotowujemy kilka nowych projektów, natomiast są one jeszcze w fazie przygotowania, stąd szczegóły dotyczące oferty pojawią się w ciągu najbliższych miesięcy.

 

Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki

Więcej informacji dompress.pl

dompress : :
sty 14 2016 OSTOJA WILANÓW nagrodzona w konkursie Najlepszy...
Komentarze: 0

Warszawskie osiedle - OSTOJA WILANÓW - firmy FADESA POLNORD POLSKA zdobyło drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie - Najlepszy Projekt Mieszkaniowy 2012-2015 - w kategorii : Zabudowa zgodna z zasadą zrównoważonego rozwoju

W konkursie, organizowanym przez Polski Związek Firm Deweloperskich, wyłonione zostały najlepsze projekty, które są użyteczne dla mieszkańców, przyjazne dla środowiska, realizowane zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju i zapewniają idealne warunki do zamieszkania.  

OSTOJA WILANÓW doceniona została za swoją koncepcję urbanistyczną, dla stworzenia której inspiracją była idea "miasta ogrodu", opartą jednocześnie na najnowocześniejszych rozwiązaniach architektonicznych. - To dla nas duże wyróżnienie i satysfakcja, że nasz największy projekt mieszkaniowy, który realizujemy w warszawskim Wilanowie od 2006 roku, został doceniony przez specjalistów z branży. Nagroda w tej kategorii jest dla nas tym bardziej cenna, że zamierzaliśmy stworzyć miejsce z bogatą infrastrukturą dla rodzin z dziećmi, w którym każdy chciałby zamieszkać - mówi Małgorzata Gryc, dyrektor sprzedaży i marketingu w firmie Fadesa Polnord Polska.

Zielone tereny rekreacyjne w OSTOI WILANÓW zajmują połowę z ponad 17 hektarowego obszaru, na którym położone jest osiedle. - Parcela, na której powstała OSTOJA, wyróżniała się spośród otaczających terenów relatywnie dużą ilością istniejącej zieleni. Jednym z podstawowych założeń projektowych było zagospodarowanie obszaru osiedla w taki sposób, by maksymalnie wykorzystane zostały naturalne walory krajobrazowe działki, a miejsce zapewniało przyjazne środowisko do życia - opisuje Małgorzata Gryc.

Dziś mieszkańcy osiedla korzystają m.in. z własnego parku leśnego ze starodrzewem i ścieżką edukacyjną o powierzchni 2 ha oraz strefy rekreacyjnej, rozciągającej się wokół jeziorka o długości 300 metrów, która stanowi oś kompozycyjną centralnej części inwestycji. Zieleń parkowa na terenie całego osiedla ukształtowana została w sposób naturalny i połączona przestrzennie z obszarem lasku. Całość zieleni osiedlowej przeznaczona jest do indywidualnej rekreacji i wyposażona w ścieżki oraz urządzenia do ćwiczeń. Na styku lasu i parku utworzony został zielony plac, stanowiący łącznik z przestrzenią miejską.Zieleń parkowa, zieleń przydomowa i zieleń w szpalerach przyulicznych tworzy w OSTOI ciągły układ przestrzenny, co dodatkowo podkreśla, charakterystyczny dla Miasteczka Wilanów, brak ogrodzeń.

Spójna koncepcja aranżacyjna, która powstała w pracowni Kuryłowicz&Associates, zdecydowanie wyróżnia OSTOJĘ WILANÓW,  nie tylko spośród projektów realizowanych na terenie warszawskiego Miasteczka Wilanów, ale również na tle inwestycji mieszkaniowych, powstających w całym kraju. Poza placówkami handlowymi i usługowymi znajdującymi się na terenie osiedla, mieszkańcy mają do dyspozycji kilka wydzielonych, dobrze wyposażonych stref do zabawy dla dzieci w różnych grupach wiekowych, własne przedszkole oraz boisko do gry w piłkę nożną i koszykówkę.

Osiedle wpisuje się w ogólne zasady kompozycyjne Miasteczka Wilanów poprzez koherentną, kameralną zabudowę oraz powiązania z układem placów miejskich i terenów otwartych. Jest częścią pierwszego w Polsce projektu, którego celem jest stworzenie samowystarczalnego osiedla o jednolitej strukturze i zróżnicowanych funkcjach. Stanowi integralną część Miasteczka Wilanów, które dzięki swojej, coraz bardziej rozbudowanej infrastrukturze staje się prawdziwym "miastem w mieście".   

Nagroda PZFD, która jest jednym z najważniejszych wyróżnień branżowych w kraju, przyznana została FPP podczas uroczystej gali, która odbyła się 10. grudnia br. w Warszawie. Konkurs był objęty honorowym patronatem przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Więcej informacji www.ostoja-wilanow.com

dompress : :