Archiwum grudzień 2014


gru 31 2014 Aranżacja przestrzeni biurowej nakręcająca...
Komentarze: 0

Na szybko rozwijającym się rynku biurowym coraz większą popularność zyskują rozwiązania, związane z nowym sposobem aranżacji środowiska i miejsca pracy 

 

Boom budowlany na rynku biurowym w Polsce szczególnie widoczny jest w aglomeracji warszawskiej. Warszawa bryluje z resztą pod tym względem, nie tylko w kraju, ale również w Europie Środkowej. Imponująca jest nie tylko skala powstających w naszym kraju inwestycji, na uwagę zasługuje też ewolucja rynku związana z wprowadzaniem nowych rozwiązań aranżacyjnych w biurach.

 

Coraz więcej firm zauważa potrzebę dopasowania przestrzeni biurowej do trybu i sposobu pracy swoich pracowników. Stworzenie możliwie najbardziej optymalnych warunków do pracy ma przynieść wzrost jej efektywności. Chodzi o to by miejsce pracy sprzyjało integracji i aktywności zespołu.

 

Firmy odchodzą od podziału gabinetowego, czy open space i coraz częściej projektują biura w formie otwartej przestrzeni, ale w podziale na różne strefy. Przestrzeń biurowa zaaranżowana według tej zasady oferuje stanowiska dostosowane do zróżnicowanych modeli pracy. W jej obrębie znajdują się zarówno tradycyjne stanowiska do pracy indywidualnej, jak również stanowiska do dowolnego wykorzystywania przez wszystkich pracowników, którzy w danym momencie ich potrzebują, bo np. zwykle pracują zdalnie.

 

Biura zaprojektowane zgodnie z koncepcją Activity Based Workplace zapewniają również miejsca do prowadzenia bieżących rozmów w niedużych grupach oraz wygodne miejsca do pracy zespołowej, w tym sale narad i spotkań służbowych. Nie ma przy tym mowy o umowności, podział przestrzeni biurowej na strefę formalną i kreatywną jest wyraźny.

 

W ten sposób, dzięki większej integracji zespołu i szybszej wymianie informacji, zwiększa się wydajność pracy. - Coraz więcej firm ma potrzebę tworzenia niestandardowych powierzchni biurowych, a w nich elastycznych i wygodnych miejsc pracy. Zamknięte gabinety zastępuje przestrzeń podzielona na części do koncepcyjnej pracy całego zespołu oraz do pracy indywidualnej. W związku z tym wielu najemców poszukuje budynków, które pozwalają na wprowadzenie takiej plastycznej koncepcji - przyznaje Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development. 

- Nowe biurowce, oferujące zestandaryzowane, modułowe powierzchnie nie zapewniają takiego potencjału aranżacyjnego, jaki dają nietypowe, rewitalizowane obiekty. Kompleks Dzielna 60, który modernizujemy na warszawskim Muranowie idealnie wpisuje się w nową koncepcję projektowania biur. Oferujemy w nim biura loftowe, które dzięki nietradycyjnym rozwiązaniom otwierają większe możliwości. Mamy np. powierzchnie dwupoziomowe, czy takie biura których wysokość dochodzi do 4,6 m. Zachowane elementy konstrukcyjne dawnych obiektów fabryki tabacznej Noblesse, jak np. ażurowe konstrukcje metalowe w formie antresoli tworzą w naturalny sposób dodatkowe przestrzenie do komunikacji - zauważa Jacek Ochnik.     

 

Prezes Ochnik Development wyjaśnia, że nie tylko powierzchnia biur aranżowana jest zgodnie z zasadą tworzenia przestrzeni sprzyjającej pracy zespołowej. Nowoczesne budynki biurowe także zapewniają atrakcyjnie zagospodarowane części wspólne, służące nieformalnym spotkaniom i integracji pracujących w nich osób. - Takim miejscem w biurowcu może być sala bilardowa, sala ćwiczeń, czy pomieszczenia przeznaczone do relaksu, w których można wyciszyć się i odpocząć. Przy Dzielnej 60 w Warszawie służyć temu będzie specjalna Strefa Relaksu. Podobne funkcje będzie pełnił również zielony, wewnętrzny dziedziniec z miejscami do wypoczynku i restauracją z ogródkiem kawiarnianym - wyjaśnia Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development. 

 

Przed wdrożeniem nowej koncepcji aranżacyjnej biura firmy przeprowadzają często analizy, które pozwalają określić, gdzie pracownicy spędzają najwięcej czasu i które części biura są najczęściej wykorzystywane. Wszystko po to by pracownikom było jak najwygodniej, aby nowe biuro mogło zapewnić maksymalny komfort i było możliwie najlepiej dostosowane do specyfiki pracy w firmie.

 

Według najnowszej analizy przeprowadzonej w Warszawie przez firmę Savills, ponad jedna trzecia (36 proc.) pracowników biur jest zdania, że  nowoczesne biurowce to idealne miejsce pracy, ale kolejne 30 proc. badanych wskazało, że woleliby pracować w odnowionym, zabytkowym budynku. Ważniejszy od architektury budynku jest jednak dla ankietowanych kreatywny i nowoczesny wygląd biura. 

dompress : :
gru 29 2014 Banki rozdają kredyty mieszkaniowe
Komentarze: 0

O kredyt mieszkaniowy jest dziś łatwiej, ale choć banki chcą pożyczyć więcej, ostrożnie zaciągamy zobowiązania  

Mniejszy koszt kredytów mieszkaniowych, dzięki rekordowo niskim stopom procentowych, przełożył się na spadek miesięcznych rat spłaty. To z kolei sprawiło, że banki wyżej oceniają naszą zdolność kredytową i są skłonne pożyczyć nam więcej niż wcześniej.

Analitycy podają, że trzyosobowa rodzina osiągająca miesięcznie dochód w wysokości 5 tys. zł netto, może dziś pożyczyć na mieszkanie prawie 450 tys. zł. To najwięcej od 5 lat. Jest jednak i gorsza wiadomość dla osób planujących zadłużyć się na mieszkanie.

Od początku 2015 roku od kredytobiorców zaciągających zobowiązania na mieszkania banki będą wymagały 10 procent wkładu własnego do kredytu. Podwyżka obowiązkowego udziału o połowę (w 2014 roku wkład własny wynosił 5 proc.) może na początku nowego roku spowodować lekkie obniżenie zainteresowania zakupem mieszkań, szczególnie wśród osób, które nie mają zgromadzonych oszczędności.

Wydaje się jednak, że deweloperzy nie biorą tego pod uwagę. Kiedy przyjrzymy się sytuacji na rynku nowych mieszkań, okaże się, że rośnie liczba uzyskiwanych pozwoleń na budowę i rozpoczynanych nowych inwestycji. W ciągu ostatniego roku ruszyło o jedną trzecią budów więcej niż rok wcześniej.

Podobnie jest z pozwoleniami na budowę. Tak dużą, jak w ciągu minionego roku, liczbę pozwoleń na budowę deweloperzy otrzymali ostatnio w 2009 roku. Szczególny pod tym względem był listopad 2014 roku, kiedy firmy deweloperskie dostały ponad 70 proc. więcej pozwoleń na budowę niż w analogicznym miesiącu przed rokiem.

Mniejsza powierzchnia, łatwiejsza spłata

Należy jednocześnie zwrócić uwagę, że od kilku lat regularnie zmniejsza się średnia powierzchnia mieszkań i domów oddawanych do użytku przez deweloperów. Powód? Zainteresowanie klientów małymi lokalami.      

Choć kredyty są dziś bardziej dostępne, osoby kupujące mieszkania zaciągają je znacznie ostrożniej niż wcześniej. - Największym zainteresowaniem w Warszawie cieszą się mieszkania dwupokojowe o powierzchni do 45 mkw. - przyznaje Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa. - W warszawskim osiedlu Tarasy Dionizosa, które budujemy przy ul. Winorośli najszybciej sprzedają się najmniejsze dwójki, które można kupić już za niewiele ponad 200 tys. zł. Jeśli chodzi o mieszkania trzypokojowe, klienci najchętniej wybierają te nieznacznie przekraczające 50 mkw. Takie mieszkanie w Tarasach Dionizosa można nabyć w cenie niespełna 290 tys. zł - informuje Wojciech Stisz.    

Wojciech Stisz dodaje, że obecnie w przypadku mieszkań o powierzchni 50-60 mkw. kupujący oczekują już trzech pokoi, a jeszcze kilka lat temu o tym metrażu wybierane były mieszkania dwupokojowe.

Klienci omijają banki

Osoby, które korzystają dopłat do kredytów także rozważnie wybierają mieszkania. Według danych Banku Gospodarstwa Krajowego, przeciętna powierzchnia mieszkania kupowanego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych wynosi nieco ponad 53 mkw. 

Przypomnijmy, że największą popularnością program dopłat cieszy się w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu. W województwie wielkopolskim i pomorskim powodem tego są limity cen w MdM ustalone na poziomie przystającym do stawek rynkowych, stąd łatwo w tych miastach znaleźć mieszkanie kwalifikujące się do dopłat. Warszawa to dominujący w kraju rynek mieszkaniowy, gdzie sprzedaje się najwięcej mieszkań deweloperskich, w tym także tych z dopłatą.  

Dostosowanie oferty deweloperskiej do wymagań kupujących to jeden z powodów, utrzymującej się na rekordowo wysokim poziomie, sprzedaży nowych mieszkań. Drugim powodem są nisko oprocentowane i łatwiej dostępne kredyty.

W bankach nie ma jednak kolejek. Wiele osób kupuje teraz nieruchomości bez wsparcia kredytowego. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl szacują, że w niektórych inwestycjach nawet co trzecie mieszkanie nabywane jest za gotówkę. Więcej lokali niż w latach poprzednich kupowanych jest teraz w celach inwestycyjnych i pod wynajem. Szczególnie, że lokowanie oszczędności w bankach stało się zupełnie nieopłacalne.

     
Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : :
gru 23 2014 Warszawski rynek biurowy urośnie o 15 proc....
Komentarze: 0

W ciągu najbliższych 2 lat w Warszawie przybędzie ok. 640 tys. mkw. powierzchni biurowej, to prawie 15 proc. całej obecnej oferty. Na stołeczny rynek trafi w tym roku największa ilość powierzchni biurowej od 14 lat    

 

Warszawski rynek biurowy od kilku lat intensywnie się rozwija. Obecnie w Warszawie w budowie jest prawie 640 tys. m kw. powierzchni biurowej, która zostanie oddana w ciągu najbliższych 2 lat, obliczają analitycy Jones Lang LaSalle. To więcej niż buduje się łącznie na pozostałych rynkach w kraju, na których powstaje ok. 520 m kw. biur. Poza stolicą, najwięcej powierzchni biurowej przybywa obecnie we Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście.  

 

W trzecim kwartale tego roku w Warszawie oddane zostały do użytku cztery budynki o łącznej powierzchni prawie 60 tys. m kw. Nowej powierzchni dostarczyły Warsaw Spire B (20 tys. m kw.), Nimbus (19 tys. m kw.), Plac Małachowskiego (12 tys. m kw.) i Garden Plaza (8,5 tys. m kw.).  Do końca 2014 roku deweloperzy zapowiadają ukończenie kolejnych 90 tys. m kw. biur.

 

Dodatkowo oddane zostaną także starsze budynki biurowe, które przechodzą obecnie gruntowną modernizację, należą do nich m.in. Spektrum Tower, czy odnawiane, dawne obiekty fabryczne jak np.: Ferio Wawer i Copernicus Square.

 

Inwestorzy rewitalizowanych budynków starają się znaleźć swoją niszę, wyeksponować unikalne cechy budynków by wyróżnić się na konkurencyjnym, warszawskim rynku. Udaje się to firmie Ochnik Development modernizującej obiekt biurowy Dzielna 60 na warszawskim Muranowie.    

 

Kompleks usytuowany pomiędzy ulicami Dzielną, Pawią i Esperanto, którego modernizacja niebawem się zakończy, zaoferuje biura loftowe w zabudowaniach dawnej fabryki tabacznej Noblesse, a od 1924 roku Polskiego Monopolu Tytoniowego.

Jak podkreśla Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development, powierzchnia biurowa, jaką zapewniają tego typu, rewitalizowane, historyczne budynki fabryczne jest ciekawą propozycją na, zdominowanym przez parki biurowe, warszawskim rynku.

- Biura loftowe, jakie oferuje Dzielna 60 otwierają  znacznie większe możliwości aranżacyjne niż tradycyjna powierzchnia biurowa. Duże okna, wysokość do 4,60 metra, czy zachowanie we wnętrzach takich elementów jak: belki, stalowe słupy, podciągi, fragmenty ceglanych murów, czy ażurowe konstrukcje metalowe w formie antresoli sprawiają, że przestrzeń biurowa ma niepowtarzalny, industrialny charakter. Wyjątkowy układ wnętrz przekłada się na atmosferę, sprzyjającą kreatywności - zauważa Jacek Ochnik.

 

Kompleks biurowy Dzielna 60, składający się z 5 budynków, dostarczy 20.000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Obiekt zaoferuje także nowoczesne rozwiązania jak: szklana elewacja budynku głównego, panoramiczna winda, szklana pergola i balustrada, czy ławki z drewna egzotycznego, które uatrakcyjnią zielony trakt i dziedziniec wewnętrzny.   

 

Rozwój segmentu biurowego w naszym kraju, na skalę dotąd nie notowaną, może być powodem do satysfakcji. W całej Polsce inwestorzy oddadzą w tym roku do użytku 680 tys. m kw. powierzchni biurowej (dane JLL). To rekordowa ilość biur w całej historii branży.

 

Poprawa ogólnej koniunktury gospodarczej oraz nastrojów wśród deweloperów owocuje dużą aktywnością inwestycyjną. Warszawa z 4,3 mln m kw. nowoczesnej powierzchni biur stała się największym rynkiem biurowym w Europie Środkowej. Drugim rynkiem w regionie jest Budapeszt z 3,1 mln mkw., trzecim Praga z ok. 2,9 mln mkw., a czwartym Bratysława z 1,4 mln mkw. powierzchni biurowej.

 

Polska jest pozytywnie oceniana przez zagranicznych inwestorów, dla których szczególnie warszawski rynek jest alternatywą do inwestowania na rynkach Europy Zachodniej. W ostatnich latach nasz kraj awansował również do czołówki rankingów, jako najlepsza lokalizacja do lokowania centrów usług wspólnych międzynarodowych korporacji oraz centrów outsourcingu. Wpłynęło to także bezpośrednio na rozwój sektora biurowego w naszym kraju.

 

 

dompress : :
gru 22 2014 Czy nowe mieszkania drożeją
Komentarze: 0

W ostatnich miesiącach wzrosły średnie ceny transakcyjne mieszkań kupowanych na rynku deweloperskim. Czy świadczy to o wyborze mieszkań w wyższym standardzie? Czy oznacza, że nowe mieszkania zaczęły drożeć? Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl zapytali deweloperów, czy w nowych projektach stawki ofertowe są wyższe. 

 

Monika Kudełko, reprezentująca firmę Activ Investment 

 

Inwestycje Activ Investment , zarówno w Krakowie, jak i Katowicach sprzedają się w większości już na  etapie tzw. dziury w ziemi. Pomimo dużego popytu, początkowe ceny w projektach utrzymujemy na tym samym poziomie.

 

Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży mieszkań w Atal

 

Atal prowadzi transparentną politykę cenową. Zmiany cen związane są głównie z ofertami promocyjnymi. Przed rozpoczęciem sprzedaży mieszkań tak szacujemy ich wartość, aby ceny utrzymywały się na tym samym poziomie przez cały czas. W naszej opinii, wzrost cen na rynku mieszkań spowodowany jest powrotem do budowy mieszkań o wyższym standardzie. Wiąże się z wyższymi stawkami w osiedlach, które realizowane są obecnie w podwyższonym standardzie.

 

Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates

 

Na rynku mieszkaniowym panuje dobra koniunktura. Za dużym popytem idzie zwiększona podaż mieszkań, co powoduje, że ceny stabilizują się. Cenniki w naszych inwestycjach w ostatnich kwartałach wyglądały bardzo podobnie. Oferujemy sezonowe promocje, obniżające całkowity koszt zakupu i wykończenia lokalu. Na przykład w budynku ConceptHouse Mokotów w Warszawie pakiet wykończeniowy o wartości 1300 zł za m kw. oferujemy do końca roku gratis.

 

Długoterminowo obserwujemy natomiast tendencję, w ramach której część mieszkańców miast przenosi się z przedmieść z powrotem do centrum. W związku z tym zauważalne jest większe zainteresowanie projektami z segmentu średniego-wyższego.

 

Wojciech Stisz, reprezentujący Barc Warszawa

 

W naszych projektach ceny mieszkań utrzymują się na stabilnym poziomie. W osiedlu Tarasy Dionizosa w warszawskiej Białołęce obniżyliśmy nawet nieco stawki, by wszystkie mieszkania kwalifikowały się do dopłat w ramach programu Mieszkanie dla młodych.   

 

Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex

 

Nie zmieniliśmy oferty cenowej w naszych inwestycjach.

 

Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w Dolcan

 

W naszych projektach ceny pozostały bez zmian. Na wybrane mieszkania w części inwestycji wprowadziliśmy promocje cenowe. Obserwujemy natomiast, że wzrosła całościowa kwota zawieranych transakcji. Nabywcy decydują się na coraz większe mieszkania. Obecnie dużą popularnością cieszą się mieszkania trzypokojowe, podczas gdy jeszcze rok temu kupowane były niemal wyłącznie niewielkie mieszkania dwupokojowe.

 

Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development

 

Wzrost średnich cen transakcyjnych może być spowodowany zakupami klientów gotówkowych, którzy nabywają mieszkania w celach inwestycyjnych w atrakcyjniejszych lokalizacjach miasta. W naszej ofercie ceny są stabilne, choć w niektórych osiedlach zostały lekko podniesione.

 

Mirosław Półtorak, prezes zarządu Dom Developer

 

Rynek pierwotny powoli pnie się w górę, co naturalnie wpływa na wzrost średnich cen transakcyjnych we Wrocławiu. Klienci poszukują mieszkań o podwyższonym standardzie deweloperskim. Ogólny wzrost cen można również odnieść do podwyższenia progu w programie MdM dla Dolnego Śląska i Wrocławia.

 

Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment

 

W naszym przypadku kolejne, wprowadzane do sprzedaży projekty mają równie wysoki standard jak wcześniejsze. W ciągu ostatniego roku faktycznie zaobserwowaliśmy lekki wzrost cen mieszkań.

 

Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży w Euro Styl

 

Nie zauważamy, aby obecnie klienci, którzy wcześniej rozważali zakup mieszkania z segmentu popularnego, decydowali się na zakup w droższych osiedlach. Spore zainteresowanie klientów mieszkaniami wpływa na ceny. Ceny są regularnie korygowane w odpowiedzi na wzrastające koszty realizacji inwestycji.

 

Katarzyna Daszkiewicz, reprezentująca Grupę Inwest

 

Nie korygujemy cen względem koniunktury na rynku. Nasze ceny są stabilne. Jedynym czynnikiem determinującym wzrost cen jest zaawansowanie prac w danej inwestycji. Niższe ceny znajdą u nas klienci wybierający nieruchomość, która jest w początkowej fazie realizacji. Oferujemy wtedy również bezpłatną aranżację wnętrza i obsługę architekta w cenie.

 

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro

 

W tym roku odnotowaliśmy nieznaczny wzrost cen nieruchomości na rynku pierwotnym. Jest to widoczne również w inwestycjach Inpro. Przyczyną jest m.in. duży popyt na rynku nieruchomości przy małej liczbie gotowych mieszkań.

 

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction

 

Nie wprowadziliśmy zmian w polityce cenowej, natomiast mieszkania kolejnych etapach naszych inwestycji są rzeczywiście nieco droższe. Zainteresowanie klientów w podziale na inwestycje pozostaje bez zmian, nieznacznie wzrosło zainteresowanie zakupem mieszkań jako inwestycji oraz zakupami pakietowymi.

 

Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp

 

Od 2013 roku obserwujemy stabilizację cen, a w nowych inwestycjach wręcz ich wzrost. Od dłuższego czasu mamy do czynienia z dużym popytem, co w konsekwencji znacznie zmniejszyło zakres dostępnej oferty i usztywniło deweloperów w zakresie obniżek.

Firmy deweloperskie rozpoczęły realizację nowych inwestycji, często w lepszych lokalizacjach, a więc oferowane w wyższej cenie za mkw. Wielu klientów, poszukując alternatywy dla mało atrakcyjnych lokat, kupuje mieszkania z myślą o wynajmie, wybierając droższe lokalizacje.

Zauważamy wzrost cen wykonawstwa oraz działek, co spowoduje, że ceny mieszkań raczej będą rosły niż spadały.

 

Katarzyna Żarska, reprezentująca Marvipol

 

W ostatnich miesiącach utrzymujemy stały poziom cen. W ostatnim kwartale zauważyliśmy wzrost zainteresowania mieszkaniami z wyższej półki cenowej oraz wzrost popytu na lokale 3 i 4 pokojowe.

 

Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska

 

Przewidzieliśmy, że klienci postawią na jakość projektów przy kolejnej wzrostowej, tym razem stabilnej fali na rynku mieszkaniowym w Polsce. Wysoki standard mieszkań był jedną z głównych przesłanek kształtujących naszą strategię wejścia do Polski. W ostatnich kilku miesiącach, kiedy ożywienie na rynku jest zauważalne, także średnie ceny metra powoli idą w górę.

 

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

W niektórych projektach w Warszawie podwyżki cen mieszkań wyniosły do 5 proc. Dla klienta poszukującego mieszkania kluczowa jest lokalizacja inwestycji, a także standard wykonania projektu i dodatkowe atuty, stąd nabywcy godzą się na wyższe ceny.

 

Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych w Rafin

 

Firma Rafin prowadzi stabilną politykę finansową, jednak lekkie korekty cen w wybranych inwestycjach miały miejsce. Obecna dobra koniunktura i sytuacja na rynku przyczyniły się tego, że zainteresowanie klientów naszą ofertą nie maleje.

 

Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyg

 

Ceny mieszkań w inwestycjach Robyg odpowiadają bieżącej sytuacji rynkowej. Z pewnością w najbliższym czasie zauważalny będzie wzrostowy trend cenowy na rynku nieruchomości.

 

Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development

 

W tym roku średnie ceny w naszych inwestycjach wzrosły o ok. 1-3 procent. Popyt na nowe mieszkania utrzymuje się na wysokim poziomie. Koniunktura gospodarcza jest dobra, więc niewykluczone, że ceny mogą jeszcze wzrosnąć o kilka procent. Na przykład w naszej najnowszej warszawskiej inwestycji Moko na Mokotowie, wprowadzonej do sprzedaży w sierpniu, już dwukrotnie podnieśliśmy ceny po 1 proc.

 

Kamila Kaliniak, reprezentująca Tynkbud-1

 

Deweloperzy podnoszą standard segmentu popularnego, za czym idzie wzrost cen. Prowadzimy aktualnie inwestycje w 3 doskonale skomunikowanych warszawskich lokalizacjach. Usytuowanie osiedli wpływa na wysokość cen gruntów, a co za tym idzie cen mieszkań.

 

Joanna Kubiak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Vantage

Cena transakcyjna faktycznie nieco wzrosła, nie są to jednak duże zmiany. Istotne dla klientów jest to, że jesteśmy bardzo elastyczni, jeśli chodzi o warunki końcowe zakupu, dotyczy to nie tylko ceny, ale również harmonogramów płatności i terminów odbiorów mieszkań. 

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

 

Ceny nieruchomości w Krakowie nieznacznie rosną już od początku 2013 roku. Przeciętny koszt zakupu mieszkania zwiększył się o ok. 5,73 proc. W następnych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych skoków cenowych. Średnie ceny w inwestycjach Wawel Service są wciąż o kilkaset złotych niższe niż w podobnych projektach na rynku. Zauważalny jest również spadek zainteresowania mieszkaniami w najtańszym segmencie cenowym. Krakowianie nabywają coraz droższe mieszkania.  

 

Agnieszka Wójcik, dyrektor zarządzająca ds. sprzedaży i marketingu w Wikana

 

W naszych inwestycjach ceny ofertowe rosną wraz z poziomem zaawansowania prac budowlanych, gdyż dyskonto z tytułu ryzyka budowlanego maleje wraz z postępem realizacji projektu deweloperskiego. Tak zarysowana strategia cenowa jest jednym z obszarów zmian, jakie wprowadziliśmy, ponieważ jeszcze do niedawna zdarzało się, że transakcje sprzedaży były realizowane poniżej progu rentowności, co odbijało się negatywnie na wynikach finansowych. Nie zauważamy żadnych wyraźnych tendencji do zmian w zakresie gustów i preferencji klientów w ostatnim czasie.

 

 

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : :
gru 19 2014 Outsourcing nakręca polską gospodarkę
Komentarze: 0

Wyrastający na gwiazdę polskiej gospodarki - sektor nowoczesnych usług dla biznesu - wpływa także na rozwój innych dziedzin rynku

Przed dekadą, kiedy outsourcing w naszym kraju dopiero się rozwijał, w powszechnej świadomości istniał wyłącznie jako sposób na redukcję kosztów w firmach. Obecnie sektor nowoczesnych usług dla biznesu staje się jednym z najmocniejszych filarów polskiej gospodarki. Branża odnotowuje wzrost nie spotykany w innych segmentach gospodarki, stymulując przy tym rozwój różnych dziedzin rynku.       

Polska bryluje w globalnych rankingach, które badają atrakcyjność inwestycyjną na świecie. Według tegorocznego raportu Gartnera nasz kraj jest najlepszym do lokowania nowych centrów usług biznesowych w rejonie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Także światowy ranking Tholons Top 100 Outsourcing Destinations klasyfikuje Kraków jako najlepszą w Europie lokalizację dla firm z branży nowoczesnych usług dla biznesu. Wysokie pozycje na liście zajęły również Warszawa i Wrocław.

Zachodnich inwestorów przyciąga do Polski m.in. wysoko wykwalifikowana kadra, która zapewnia usługi na światowym poziomie. Oferujemy przy tym bardzo dobrą relację ceny do jakości obsługi. Dlatego branża szybko rośnie. W ciągu ostatnich 10 lat liczba centrów usług z kapitałem zagranicznym wzrosła w Polsce niemal pięciokrotnie.

Mikołaj Pluciński, prezes zarządu TMF Poland, wchodzącej w skład TMF Group, która jest globalnym dostawcą usług dla biznesu, działającym w 120 krajach zauważa, że polski rynek nowoczesnych usług dla biznesu jest już bardzo dojrzały. - Nasi specjaliści posiadają kompetencje, które umożliwiają obsługę światowych firm i prowadzenie międzynarodowych projektów - przyznaje. - Umożliwiło nam to uruchomienie w tym roku działu, którego zadaniem jest kontrola usług biznesowych, świadczonych w różnych krajach na rzecz globalnych klientów TMF Group. Nasze biuro w Warszawie zapewnia firmom działającym na różnych rynkach scentralizowaną kontrolę procesów biznesowych z jednym punktem kontaktu - informuje Mikołaj Pluciński.

Polska wyrasta na światowego lidera na rynku usług BPO. Dominujące w branży Indie i Chiny, których atutem wciąż jest cena, pokonujemy jakością usług, świadczonych w europejskim środowisku kulturowym.       

Dzięki szybkiemu wzrostowi sektora nowoczesnych usług dla biznesu generowanych jest wiele nowych miejsc pracy. Tylko w centrach usług z kapitałem zagranicznym w połowie 2014 roku zatrudnionych było ok. 130 tys. osób. Najwięcej pracowników sektorowych skupia Kraków, Warszawa i Wrocław. Obserwatorzy rynku szacują, że w ciągu najbliższych trzech lat zatrudnienie w branży może wzrosnąć nawet o kolejne 100 tys.

Jak zaznacza Mikołaj Pluciński, na rozwoju segmentu usług dla biznesu korzysta wiele przedsiębiorstw współpracujących z firmami BPO/SSC. - Dzięki temu dodatkowe miejsca pracy powstają także w firmach z branży handlowej, transportowej, usług szkoleniowych, gastronomicznej, utrzymania czystości, czy ochrony. Wzrost sektora, związany jest też z dużym zapotrzebowaniem na biura, dlatego napędza także koniunkturę na rynku powierzchni biurowych w największych aglomeracjach w kraju - zwraca uwagę prezes TMF Poland.

Analitycy oceniają, że w tym roku oddana zostanie największa ilość biur w historii polskiego rynku. W wielu miastach to właśnie firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu są głównym najemcą biur. Większość projektów biurowych realizowanych poza Warszawą powstaje na potrzeby firm z tej branży. W Krakowie firmy świadczące usługi biznesowe zajmują ponad połowę całej powierzchni biurowej w mieście, w Łodzi i we Wrocławiu - ponad 40 proc., a w Trójmieście i Katowicach - niemal jedną trzecią, oblicza JLL.

Świetne oceny naszego kraju w globalnych rankingach, potwierdzające atrakcyjność inwestycyjną Polski i dobra kondycja rynku nieruchomości komercyjnych ściągają z kolei coraz więcej inwestorów, którzy dokonują u nas zakupów, głównie w segmencie handlowym i biurowym. Prognozy mówią, że wolumen transakcji inwestycyjnych w 2014 roku będzie większy niż sprzedaż ubiegłoroczna, która wyniosła ponad 3 miliardy euro.

 

Informacje o TMF

TMF Group jest globalnym dostawcą usług biznesowych, poprzez sieć 120 biur prowadzi działalność w 80 krajach na świecie. Firma założona została w Holandii w 1988 roku. W październiku 2008 roku TMF Group została zakupiona przez brytyjską firmę private equity Doughty Hanson & Co, co otworzyło drogę do fuzji z Equity Trust, która została sfinalizowana w czerwcu 2011 roku. Dzięki temu TMF Group zwiększyła swoją globalną obecność. Zatrudnia dziś ponad 5.000 pracowników w biurach na całym świecie. 

TMF Poland, obecna w Polsce od 1995 roku, w swoich biurach w Warszawie i Katowicach zatrudnia ponad 150 wysokiej klasy specjalistów, którzy pomagają firmom sprawnie funkcjonować w wielu krajach, jak również koordynują obsługę firm prowadzących działalność w środowisku międzynarodowym (Globalizing Business). Profesjonalny zespół ekspertów świadczy usługi administracyjne w zakresie: księgowości, usług kadrowo-płacowych, usług bankowych, usług sekretarsko-korporacyjnych, sprzedaży gotowych spółek typy shelf-companies oraz wynajmu powierzchni biurowej. TMF Poland jest przygotowana do obsługi firm zatrudniających nawet 10 tysięcy pracowników.

Portfolio klientów TMF obejmuje wiodące firmy m.in. z branży energetyczej, farmaceutycznej, handlowej, IT, lotniczej, motoryzacyjnej, nieruchomości, produkcyjnej, telekomunikacyjnej, technologicznej, ubezpieczeń i wielu innych. TMF współpracuje z ponad 40% firm z listy S&P oraz Fortune 500.

 

Więcej na http://www.tmf-group.com/ i http://www.tmf-poland.pl/pl/

dompress : :