Najnowsze wpisy, strona 163


sie 17 2016 Czy deweloperzy zwolnią tempo?
Komentarze: 0

 Hossa na rynku mieszkaniowym trwa, ale niektóre planowane zmiany związane z rynkiem mogą wpłynąć na obniżenie aktywności nabywców. Czy w opinii firm realny wpływ na zmianę sytuacji rynkowej może mieć np. wzrost do 20 proc. wkładu własnego do kredytów, brak dopłat w MdM, podniesienie stóp procentowych i odpływ klientów inwestycyjnych, wprowadzenie programu Mieszkanie+, czynnik demograficzny lub rosnące koszty kredytów i zmniejszająca się zdolność nabywcza klientów, albo pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju? Czy deweloperzy myślą o wyhamowaniu produkcji mieszkań? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl.

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Analizując wyniki największych spółek deweloperskich za drugi kwartał 2016 roku nie widać zmiany trendu na rynku. W ślad za duża podażą, idzie również duży popyt. Choć nie widać kontynuacji wzrostów sprzedaży, co miało miejsce w ostatnim roku, poziom sprzedaży jest wyższy niż zakładano. Mimo iż deweloperzy w ostatnich 3 miesiącach wprowadzili do oferty średnio o 20 proc. mieszkań więcej niż w ostatnich 5 kwartałach, nie wiele to zmieniło na rynku, gdzie tzw. wskaźnik wyprzedaży oferty jest praktycznie na niezmiennie niskim poziomie. Aby wyprzedać dostępną ofertę w największych aglomeracjach, przy zachowaniu tempa sprzedaży z ostatnich 12 miesięcy, potrzeba od 3 do 4,5 kwartału, co uważane jest za stan równowagi. Warto tu przypomnieć czasy, z 2012 roku gdzie wskaźnik dochodził do 9.

 

Taki stan rzeczy to  efekt niskich stóp procentowych, wzrostu kosztów kredytu, podniesienia wkładu własnego i widmo wyczerpania środków MdM, które to czynniki zmobilizowały do zakupu klientów inwestycyjnych jak i szukających mieszkań dla własnych celów. Utrzymanie takiego tempa sprzedaży będzie trudne w kolejnych miesiącach. Deweloperzy w ostatnich miesiącach wprowadzili sporo nowej oferty, w danych GUS widzimy spadek wydawanych pozwoleń na budowę, co w przyszłości powinno się przełożyć na mniejszą podaż.

 

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.

Przygotowując ogłoszoną w marcu tego roku strategię założyliśmy, że korzystna sytuacja na rynku mieszkaniowym utrzyma się do końca przyszłego roku, oddziałując nadal pozytywnie na popyt ze strony klientów. Pewnego wyhamowania oczekujemy od roku 2018 w związku z wygaszaniem MdM oraz wprowadzaniem nowego rządowego programu ukierunkowanego m.in. na wynajem lokali. Na decyzje zakupowe klientów już obecnie przekładają się takie czynniki jak wzrost wymaganego wkładu własnego, czy wprowadzony podatek bankowy, które podnoszą koszt kredytu. Tym samym skłaniają do poszukiwania lokali nieco mniejszych niż te wybierane np. rok wcześniej. Są to jednak zmiany, do których rynek płynnie się dostosowuje.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży J.W. Construction Holding S.A.

Jeśli gospodarka będzie stabilna, dobra sytuacja na rynku nieruchomości może mieć charakter długoterminowy. Biorąc pod uwagę klasyczny system koniunkturalny, należy przygotować się także na gorsze dni. Koniec rządowego programu MdM w 2018 roku może w dłuższym terminie spowodować zmniejszenie aktywności klientów na rynku deweloperskim. Obecnie jednak korzystamy z dobrej koniunktury. W najbliższym czasie planujemy rozpoczęcie realizacji kolejnych projektów mieszkaniowych w Warszawie, Szczecinie, Katowicach i Gdyni. Nie obawiamy się zmian. Naszą mocną stroną jest ponad 15-letnie doświadczenie w prowadzeniu szeroko zakrojonej działalności hotelowej w oparciu o sieć hoteli 500 w całej Polsce, wysokiej klasy hotel Czarny Potok Resort & SPA w Krynicy Zdroju, hotel Dana w Szczecinie, a także sieć aparthoteli Wola Invest i Jerozolimskie Invest, które gwarantują do 10 proc. zysku rocznie.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

 

Wskaźniki makroekonomiczne sprzyjają rynkowi mieszkaniowemu. Mamy wysoki wzrost gospodarczy, niskie bezrobocie, rosną płace i dostępność mieszkań. Znajduje to odzwierciedlenie w wynikach sprzedaży deweloperów, również Archicomu. W pierwszym półroczu tego roku sprzedaliśmy 438 mieszkań, o 58 proc. więcej niż rok wcześniej. Nie zwalniamy tempa. W całym 2016 roku naszym celem jest sprzedaż 800 mieszkań, a w przyszłym roku przekroczenie 1000 lokali. Dobra sprzedaż widoczna jest we wszystkich segmentach rynku, zarówno w przypadku mieszkań popularnych, jak i o podwyższonym standardzie.

 

Marcin Mielcarz, wiceprezes zarządu Grupy Inwest

 

Nadchodzące zmiany, jak wzrost wkładu własnego do kredytu do 20 proc., zakończenie programu MdM oraz wprowadzenie projektu Mieszkanie+ nie muszą oznaczać obniżek cen mieszkań. Deweloperzy w walce o klienta, będą musieli postawić na jakość, jak również na wygodne i elastyczne systemy płatności. Pewnym wzmocnieniem rynku mieszkaniowego po stronie kupujących może okazać się program 500+. Banki uznają wsparcie rządowe za stabilne źródło przychodów Polaków. Rodziny z trójką dzieci mogą sobie pozwolić na mieszkanie większe nawet o 30 mkw., a dodatkowe 1000 zł dochodu netto miesięcznie zwiększa zdolność kredytową o ponad 200.000 zł.

 

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

 

W przyszłość patrzymy z optymizmem. Skupiamy swoją działalność przede wszystkim na warszawskim rynku nieruchomości, który w najbliższych latach, jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań, powinien pozostać na stabilnym poziomie. Nie produkujemy nadmiernej ilości mieszkań lecz sukcesywnie wprowadzamy do naszej oferty kolejne projekty. Dlatego nie obawiamy się żadnych negatywnych czynników, które mogłyby radykalnie wpłynąć na sprzedaż mieszkań.    

 

Yael Rothschild, prezes firmy Mill-Yon Gdańsk

 

W najbliższym czasie na pewno zmniejszy się liczba klientów, dla których kluczowym czynnikiem jest cena. Projekty Mill-Yon Gdańsk są jednak skierowane dla nabywców poszukujących mieszkań w wyższym standardzie, gdzie duża część transakcji realizowana jest gotówkowo, bez wsparcia kredytem.  Skutki polityki banków odczuwalne są natomiast w warszawskim projekcie Aura Sky, gdzie większość klientów stanowią młodzi ludzie. Zmiany uwarunkowań kredytowych oraz wydłużona procedura bankowa w znaczący sposób spowalnia proces sprzedaży mieszkań. 

Zmiana sytuacji ekonomicznej może mieć największy wpływ na popyt na mieszkania w osiedlu powstającym na warszawskiej Białołęce. Ta lokalizacja przyciąga klientów, dla których głównym kryterium wyboru jest cena.

Nie myślimy o wyhamowaniu produkcji mieszkań, ale o jak najlepszym dostosowaniu oferty do bieżących potrzeb rynku. Nie zakładamy również odpływu inwestorów. Zakup lokalu na wynajem nadal jest lepszą inwestycją niż lokata bankowa.

 

Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży RED Real Estate Development

 

Opublikowane dane nie pozostawiają wątpliwości, że deweloperzy wierzą, że nadchodzące kwartały będą tak dobre, jak ostatnie. Najwięcej buduje się w segmencie popularnym. W najbliższym czasie rynek mieszkaniowy czekają poważne zmiany. Skończył się budżet programu Mieszkanie dla młodych na 2016 i 2017 rok, a wszystko wskazuje na to, że również pieniądze na 2018 rok są na wyczerpaniu. Zwiększy się także wymagany wkład własny do kredytu z 15 proc. do 20 proc. Mimo to pozytywnie patrzymy w przyszłość. Wszystkie nasze inwestycje przynosiły i przynoszą oczekiwane efekty.  

 

Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.

W przyszłym roku planujemy wprowadzić do sprzedaży minimum 3 inwestycje na rynku warszawskim. Bierzemy pod uwagę, że sprzedaż może zwolnić tempo, jednak jak dotąd w segmencie mieszkań popularnych, w którym budujemy, nie zauważyliśmy takiego zjawiska.

 

Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

 

Rynek nieruchomości mieszkaniowych w ostatnich miesiącach rozwija się bardzo dynamicznie. Duże zainteresowanie klientów nabywaniem nowych mieszkań, przekłada się na działalność deweloperów, którzy z optymizmem rozpoczynają kolejne projekty. Takim działaniom sprzyjają również inne czynniki, wśród których możemy wyróżnić np. stabilnie niskie stopy procentowe. W najbliższych tygodniach i miesiącach sytuacja na rynku deweloperskim nie powinna się drastycznie zmienić. Wraz z zaostrzającą się konkurencją na rynku i podniesieniem wkładu własnego do kredytu do 20 proc., a co za tym idzie spadkiem dostępności kredytów hipotecznych, zainteresowanie klientów mieszkaniami może się nieznacznie zmniejszyć. W obliczu takich wyzwań kluczowe pozostaje odpowiednie przygotowanie kolejnych inwestycji. Mieszkania spełniające kryteria jakości i funkcjonalności, poparte atrakcyjną lokalizacją oraz odpowiednio skonfigurowane, zawsze znajdą swoich nabywców.

 

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO Classic

 

Na koniunkturę na rynku mieszkaniowym może wpłynąć pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju lub wprowadzenie regulacji, które mogłyby obniżyć dostępność kredytów mieszkaniowych. Nie nastawiamy się na budowę mieszkań kwalifikujących się do MdM, więc brak dopłat do kredytów nie jest naszym problemem.

 

Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service

 

W Polakach od dawna rozwija się przeświadczenie, że nie warto trzymać pieniędzy w banku. Miasta akademickie, jak Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław to także ośrodki turystyczne oraz aglomeracje, gdzie ulokowało się wiele firm outsourcingowych. W tych lokalizacjach rynek najmu ma się bardzo dobrze. Wzrost udziału własnego do kredytów mieszkaniowych obserwujemy od trzech lat i ten czynnik raczej nie wpłynął do tej pory na zmniejszenie zakupów. Brak programów wspierających zakup pierwszego mieszkania także może ograniczyć sprzedaż. Warunki, na jakich funkcjonował będzie program Mieszkanie+ nie zostały jeszcze doprecyzowane i nie wiadomo jaki ostatecznie projekt przyjmie kształt, a co a tym idzie, jakie będą jego efekty.

 

Łukasz Szumny, dyrektor sprzedaży w HSD Arrow

 

Nie zamierzamy zmniejszać naszej oferty. Uważamy, że mamy na tyle dobry produkt, że nawet w czasie ewentualnego kryzysu na rynku z powodzeniem się obroni.

 

 

Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki

dompress : :
sie 10 2016 Jakie projekty mieszkaniowe szykują deweloperzy...
Komentarze: 0

Jakie inwestycje planują wprowadzić na rynek deweloperzy? Jakie mieszkania będzie można kupić w nowych projektach? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl.

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

 

Najnowszą ofertę LC Corp stanowią projekty Nowa Tęczowa we Wrocławiu oraz drugi etap Osiedla Krzemowego w Warszawie. Nowa Tęczowa to osiedle zlokalizowane w centrum Wrocławia, przy ulicy Tęczowej, zaledwie kilka minut od Rynku i Promenady Staromiejskiej. Projekt powstał z myślą o osobach aktywnie spędzających czas, poszukujących nowego, komfortowego mieszkania w lokalizacji, która pozwoli na co dzień czerpać z atutów miasta. Do wyboru jest ponad 200 lokali o różnorodnych układach i metrażach, od 25 do 85 mkw. W ofercie są także lokale usługowe zlokalizowane na parterze, od strony ulicy Tęczowej.

Osiedle Krzemowe zlokalizowane jest przy ulicy Cybernetyki na warszawskim Mokotowie. To idealna propozycja dla osób, które poszukują wygodnego lokum z dobrym dojazdem do centrum miasta. Pierwszy etap jest w trakcie realizacji, jego zamknięcie przewidziane jest w pierwszym kwartale 2017 roku. W ramach drugiego, właśnie rozpoczętego etapu powstaną budynki z 244 mieszkaniami. W ofercie znajdują się kawalerki oraz lokale 2-4 pokojowe.

 

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.

 

Pod koniec czerwca wprowadziliśmy do oferty 108 mieszkań w nowym projekcie Chabrowe Wzgórze w Kowalach koło Gdańska. To kameralne osiedle ze znakomitym dojazdem zarówno do Gdańska, jak i pozostałych lokalizacji w Trójmieście. W tej inwestycji przygotowaliśmy lokale o różnorodnych rozkładach, od kawalerek po przestronne, rodzinne mieszkania czteropokojowe. Ponadto, w sprzedaży znalazły się także lokale w kolejnych budynkach (C3 i C4) w projekcie Neptun II w podwarszawskich Ząbkach oraz nowym  budynku w osiedlu Tęczowy Las w Olsztynie. Do realizacji przygotowujemy również nowe inwestycje mieszkaniowe w Trójmieście oraz Warszawie.

 

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży J.W. Construction Holding S.A.

 

Zgodnie z realizacją dotychczasowej strategii, rozpoczęliśmy przedsprzedaż czwartego z pięciu etapów inwestycji Bliska Wola w Warszawie, osiedla które potrafi zaspokoić różne potrzeby jego przyszłych mieszkańców. W imię zasady „wszędzie blisko” na terenie inwestycji zrealizowano zarówno duże powierzchnie komercyjne, jak i tereny rekreacyjne. W najbliższym czasie planujemy uruchomić kolejne inwestycje mieszkaniowe, w tym m.in. projekt Wrzosowa Aleja na warszawskiej Białołęce, Osiedle Kamerata w Gdyni i Hanza Tower w Szczecinie. Znajdą sie w nich mieszkania o komfortowych rozkładach i najbardziej popularnych metrażach oraz przestronne apartamenty.

 

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO Classic

 

Kończymy właśnie przygotowywanie dokumentacji do realizacji inwestycji w prestiżowej lokalizacji w Warszawie. Szczegóły dotyczące projektu podamy w najbliższym czasie.

 

Marcin Mielcarz, wiceprezes zarządu Grupy Inwest

 

W sierpniu wprowadziliśmy do sprzedaży nową, warszawską inwestycję Anin Park, która usytuowana jest w Aninie przy ulicy Pożaryskiego. Anin to klimatyczne miejsce z mnóstwem zieleni, niską, głównie willową zabudową i sąsiedztwem rezerwatu przyrody. Lokalizacja budynku zapewnia bezpośredni dostęp do stacji SKM. Nasz nowy projekt znajduje się z jednej strony w otoczeniu Rezerwatu Leśnego, a z drugiej w okolicy o doskonale rozwiniętej, miejskej infrastrukturze. W nowoczesnym budynku wielorodzinnym mieścić się będą 52 mieszkania o zróżnicowanym metrażu i funkcjonalnym układzie. Powierzchnie lokali kształtować się będą w przedziale od 46 mkw. do 116 mkw.  

 

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

 

Aktualnie skupiamy działalność na pozyskiwaniu nowych gruntów inwestycyjnych na terenie Warszawy. W związku z tym liczymy, że już wkrótce w naszej ofercie pojawią się nowe projekty mieszkaniowe. W najbliższym czasie planujemy wprowadzić do oferty mieszkania w kolejnym etapie naszej inwestycji na warszawskim Żoliborzu przy ul. Krasińskiego.    

 

Yael Rothschild, prezes firmy Mill-Yon Gdańsk

 

W najbliższym czasie wejdą do sprzedaży mieszkania w trzecim etapie inwestycji Aura Gdańsk położonej na Wyspie Spichrzów. Oferta obejmie około 50 mieszkań o metrażach od 28 do 70 mkw., które będą usytuowane na ośmiu kondygnacjach w budynku. Część z lokali będzie oferować widok na Nową Motławę.

 

Ewa Skibińska, dyrektor marketingu RED Real Estate Development

 

Wkrótce rozpoczniemy budowę kolejnego etapu Nowej Papierni Ultra Novej we Wrocławiu. To będzie nasza największa inwestycja, w której w sumie powstanie 156 soft loftów i apartamentów inspirowanych loftami. Przedsprzedaż już trwa i cieszy się dużą popularnością. W Warszawie rozpoczęliśmy przedsprzedaż mieszkań w kolejnym etapie osiedla Alpha Park, gdzie znajdzie się 95 lokali 1-3 pokojowych. Mieszkania dostępne są w programie MdM. W Poznaniu kończą się prace nad drugim etapem osiedla Red Park, w którym powstaną jeszcze dwa budynki.

 

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

 

Sprzedaż mieszkań systematycznie rośnie, a wraz z nią wprowadzamy do sprzedaży kolejne etapy inwestycji i nowe projekty. Niedawno do oferty trafiło 76 mieszkań w kolejnym etapie osiedla społecznego Słoneczne Stabłowice we Wrocławiu, a w drugim kwartale tego roku wprowadziliśmy do sprzedaży 422 lokale. W najbliższych miesiącach zamierzamy uruchomić kolejne etapy naszych flagowych, wrocławskich projektów, jak Cztery Pory Roku, czy Olimpia Port. Planujemy również mniejsze inwestycje w lokalizacjach zapewniających sprawne funkcjonowanie na co dzień.   

 

Łukasz Szumny, dyrektor sprzedaży w HSD Arrow

 

Do końca roku planujemy wprowadzenie do sprzedaży 2-3 inwestycji. W ofercie znajdą się przede wszystkim mieszkania kompaktowe, w tym kawalerki o powierzchni poniżej 30 mkw., mieszkania dwupokojowe o metrażu ok. 40 mkw. i trzypokojowe o wielkości 50-55 mkw.

 

Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

 

Bardzo dobre wyniki sprzedaży oraz utrzymujące się od wielu miesięcy na wysokim poziomie zainteresowanie klientów mieszkaniami w naszych projektach sprawiają, że z optymizmem przystępujemy do realizacji nowych faz inwestycji. Kolejne etapy warszawskich inwestycji Miasto Wola i Stacja Kazimierz wprowadzamy z naszymi partnerami do oferty znacznie wcześniej niż pierwotnie planowaliśmy. W perspektywie kilku najbliższych tygodni w sprzedaży znajdą się mieszkania w czwartej fazie Miasta Wola oraz trzecim etapie Stacji Kazimierz. W obu tych projektach zaplanowaliśmy atrakcyjne lokale o zróżnicowanej powierzchni i układzie, które w pełni odpowiadają na aktualne trendy zakupowe.  

Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service

W tym roku planujemy wprowadzić do sprzedaży co najmniej jeszcze dwie inwestycje. Jeden z projektów będzie zupełną nowością. Druga inwestycja to kolejny etap bardzo popularnego wśród klientów osiedla. Wszelkie szczegóły dotyczące nowych propozycji dostępne będą wkrótce na naszej stronie.

 

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

 

Jeśli chodzi o tempo rozwoju portfolio, nie planujemy w tym zakresie istotnych zmian. Od początku działalności firmy naszym założeniem był stabilny i przemyślany rozwój oferty. Jesteśmy w tym konsekwentni, stawiamy przede wszystkim na jakość, nie ilość projektów, co czyni inwestycje mniej wrażliwymi na wahania i trendy rynkowe.

 

Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki

dompress : :
sie 05 2016 Jak sprzedają się nowe mieszkania w wakacje...
Komentarze: 0

Czy wiele osób poszukuje mieszkań latem? Czy tegoroczne wakacje są sezonem ogórkowym na rynku deweloperskim? Na jakie bonusy mogą liczyć kupujący? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A

Od kilku lat można zauważyć prawidłowość w spadku zainteresowania zakupem mieszkań w okresie wakacyjnym. Ale już w sierpniu, a na pewno we wrześniu spodziewamy się ponownego wzrostu ilości zapytań ze strony klientów. Dokładamy wszelkich starań, aby nasza oferta była stale konkurencyjna, niezależnie od sezonu na rynku. W naszych biurach sprzedaży każdy klient traktowany jest indywidualnie i finalne warunki transakcji zawsze dostosowywane są do konkretnych potrzeb i okoliczności.

 

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.

Sezon urlopowy z jednej strony zachęca do rodzinnych wyjazdów za miasto, z drugiej jednak mobilizuje m.in. nabywców szukających mieszkania na wynajem, by zdążyć z jego wykończeniem przed rozpoczęciem roku akademickiego. Jak co roku, w miesiącach letnich obserwujemy nieznaczne zmniejszenie liczby klientów. W ramach letnich promocji osoby zainteresowanie zamieszkaniem w Ząbkach mogą skorzystać ze specjalnej oferty cenowej, w której wybrane mieszkania w inwestycji Neptun oferujemy w cenie od 4475 zł za mkw. W olsztyńskim Tęczowym Lesie wybrane lokale po obniżce kosztują od 4200 zł za mkw. W 2 Potokach w Gdańsku nabywcy niezmiennie mogą cieszyć się gwarancją najniższej ceny.

 

Yael Rothschild, prezes firmy Mill-Yon Gdańsk

Wakacje już od dawna nie są sezonem ogórkowym. Od początku lipca ruch w naszych biurach sprzedaży jest większy niż w poprzednich miesiącach. Klienci zdają sobie sprawę, że w tym okresie deweloperzy oferują atrakcyjne promocje. Obserwują strony internetowe i czekają na pojawienie się informacji o okazyjnych cenach, dniach otwartych, czy ofercie wakacyjnej.

W osiedlu Aura Park Wilanów zaoferowaliśmy kilka mieszkań za 6800 zł/mkw. i te mieszkania sprzedały się natychmiast. W projekcie Aura Gdańsk  na Wyspie Spichrzów mamy kilka promocyjnych ofert w gotowym etapie, ale i bez promocji wakacje są tu czasem najbardziej efektywnej sprzedaży. Klienci kupują apartamenty nad morzem na weekendowe wypady, a także w celach inwestycyjnych, bo wynajem jest w Gdańsku bardziej opłacalny niż w stolicy. Na wakacyjne promocje można także liczyć w warszawskiej Aura Sky zlokalizowanej na Pradze Południe. W przypadku mieszkań na najwyższych piętrach (od 15 do 25) mamy sztywną politykę cenową, ale na niższych kondygnacjach można teraz kupić mieszkanie od 6286 zł/mkw. Kilka lokali jest dostępnych w programie MdM.

 

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Mamy za sobą bardzo udane pierwsze półrocze 2016 roku. Liczymy na dobre tempo sprzedaży także w okresie letnim. Wbrew pozorom, wakacje to bardzo dobry moment na podjęcie decyzji o zakupie mieszkania, bo jest więcej czasu na załatwienie formalności i wizyty na terenie inwestycji. Widzimy, że w ostatnich miesiącach wrocławianie mobilizują się, aby uzyskać środki z programu Mieszkanie dla młodych. Klienci mogą wciąż skorzystać gwarantowanych dopłat rządowych, dzięki korzystnemu harmonogramowi realizacji projektów. Aż w czterech naszych inwestycjach - Słoneczne Stabłowice, Młodnik, Księżno, Na Ustroniu, poza nawet 90 tys. zł rządowego wsparcia, klienci mogą otrzymać do zakupionego mieszkania sprzęt AGD o wartości do 5 tys.zł w prezencie. W ostatnich miesiącach obserwujemy również wzrost zainteresowania ofertami apartamentowymi i mieszkaniami w standardzie premium, które oferujemy w River Point, czy Ogrodach Hallera.

 

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Okres wakacyjny dla niektórych jest czasem odpoczynku, ale od kilku lat zauważamy tendencję, że część osób wykorzystuje swoje urlopy na poszukiwanie mieszkań. Poświęcenie dwutygodniowego czasu wolnego na znalezienie mieszkania jest dla nich bardziej satysfakcjonujące niż wyjazd na wakacje. W związku z tym klientów w biurach sprzedaży w okresie wakacyjnym nie brakuję. Osoby, które nas odwiedzą mogą liczyć na letnie promocje na mieszkania lub miejsca postojowe w inwestycjach na warszawskich Bielanach, Żoliborzu oraz we Włochach.

 

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży J.W. Construction Holding S.A.

Wolny czas od pracy to dla wielu osób doskonały moment na podjęcie decyzji o zakupie mieszkania. Klienci mogą wtedy skoncentrować się na poszukiwaniu najlepszej oferty, a deweloperzy proponują atrakcyjne warunki. Największym uznaniem cieszą się promocje cenowe, dlatego atrakcyjna cena to wyróżnik całej naszej oferty. Klienci odwiedzający nasze biura sprzedaży mogą wynegocjować konkurencyjne warunki zakupu mieszkania, mogą uzyskać solidne bonusy finansowe, komórki lokatorskie, lub garaż gratis, a także uzyskać tani kredyt hipoteczny. Do końca wakacji przy zakupie mieszkania w inwestycji Nowe Tysiąclecie w Katowicach oferujemy bonus do 15 tys. zł, a w warszawskim osiedlu Zielona Dolina II zapewniamy program płatności 10/90 proc. Nabywcy lokali w osiedlu Bernadowo Park w Gdyni do końca lipca będą mieli możliwość otrzymania komórki lokatorskiej gratis. W Warszawie oferujemy dwupokojowe, dwustronne mieszkania, które można zakupić od 185 tys. zł.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Wakacje to dla nas pracowity czas, pełną para idą prace projektowe dotyczące kolejnych inwestycji, a także sprzedaż, szczególnie w warszawskich projektach Kolska od Nowa i Apartamenty Marymont. Tuż po wakacjach planujemy wprowadzić do sprzedaży mieszkania w trzecim etapie osiedla Kolska od Nowa, a nastepnie uruchomić kolejne inwestycje na Bielanach i Bemowie.

Roma Peczyńska, dyrektor e-marketingu RED Real Estate Development

Świadomość klientów rośnie, zdają sobie sprawę, że mieszkanie to inwestycja na wiele lat, dlatego chcą spokojnie wybrać nieruchomość, a podczas urlopu mają więcej czasu. To sprawia, że obserwujemy teraz duże zainteresowanie zakupem mieszkań. Mamy też oferty specjalne. We wrocławskim osiedlu Nowa Papiernia Ultra Nova klienci mogą liczyć na wykończenie soft loftu, czy apartamentu w cenie nieruchomości oraz bezpłatną pomoc stylisty wnętrz. W osiedlu Red Park w Poznaniu rabaty sięgają nawet 25 tys. zł, a w warszawskim osiedlu Alpha Park proponujemy mieszkania z wykończeniem w cenie od 6690 zł/mkw., w tym lokale dostępne w programie MdM.

Łukasz Szumny, dyrektor sprzedaży w HSD Arrow

W okresie wakacyjnym nie ubyło klientów w naszych biurach sprzedaży, wręcz przeciwnie zainteresowanie zakupem mieszkań jest bardzo duże. Pewne utrudnienia dla klientów wynikają tylko ze względu na organizację w Krakowie ŚDM.

 

Lidia Fedorczuk, manager sprzedaży w Atlas Estates

Pomimo okresu wakacyjnego zainteresowanie zakupem mieszkań w drugim etapie realizacji naszej, warszawskiej inwestycji Apartamenty Krasińskiego II, położonej na Żoliborzu utrzymuje się na stałym poziomie. Na lato przygotowaliśmy specjalny, 5 procentowy rabat dla klientów, którzy planują nabyć mieszkania trzy i czteropokojowe o powierzchni ok. 70-100 m kw. z przylegającym ogródkiem lub balkonem.

 

Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.

W czasie wakacji nie obserwujemy spowolnienia ruchu klientów, czy zmniejszenia zainteresowania zakupem mieszkań. Wręcz przeciwnie. Lipiec był miesiącem, w którym podpisaliśmy najwięcej umów od początku tego roku. Czerwiec również był dla nas bardzo pracowity i obfitujący w umowy.

Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service

Lipiec i sierpień zazwyczaj dawały deweloperom czas na złapanie oddechu po pierwszym półroczu. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej. Choć wielu klientów wyjeżdża na wakacje, nie porzucają w tym czasie kwestii mieszkaniowych. Generalnie lato sprzyja interakcjom z klientami, ponieważ pogoda sprzyja i są mniej obciążeni obowiązkami zawodowymi. W tym roku wyraźnie zauważylismy wzmożony ruch na naszej stronie, jest więcej zapytań z formularzy kontaktowych.  Oczekujemy finalizacji tych aktywności w drugiej połowie sierpnia. Każdego klienta traktujemy w sposób indywidulany. Kupujący mogą liczyć na spersonalizowaną ofertę.

Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju i jakości Marvipol S.A.

Każdego roku w wakacje, ze względu na okres urlopowy, ruch w biurach sprzedaży jest nieco mniejszy w porównaniu z innymi miesiącami. Przygotowaliśmy dla klientów specjalną, letnią ofertę. W warszawskiej inwestycji Central Park Ursynów można kupić mieszkanie z dowolnym bonusem. W zależności od potrzeb klient może wybrać: pakiet wykończenia mieszkania pod klucz, garaż gratis, albo niższą niż katalogowa cenę mieszkania – od 6100 zł/mkw. Obniżone ceny mieszkań obowiązują również w sezonie wakacyjnym w inwestycjach Bemowo Residence, gdzie apartamenty dostępne są w kwocie od 199 tys. zł oraz Riviera Park, w której lokal można kupić za 194 tys. zł. W projekcie warszawskim Hill Park Apartments  klienci otrzymują wykończenie mieszkania gratis. Okres wakacji sprzyja temu, by „upolować” mieszkanie w naprawdę specjalnej cenie.

 

 

Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki

dompress : :
sie 02 2016 Czy projekty typu mix zdominują rynek
Komentarze: 0

 Biura, strefa konferencyjna, hotel, usługi, pasaż handlowy, kawiarnie, restauracje i atrakcyjna przestrzeń publiczna wokół obiektu. Czy inwestorzy projektów biurowych postawią na inwestycje łączące wiele funkcji?   

 
Wysoki poziom podaży utrzymujący się na rynku biurowym sprawia, że inwestorzy coraz chętniej sięgają po niestandardowe rozwiązania i wprowadzają zmiany w strukturze inwestycji. Zarówno na rynku warszawskim, jak w miastach regionalnych pojawia się coraz więcej projektów wielofunkcyjnych, które wciąż paradoksalnie traktowane są jako niszowe. Wydaje się jednak, że tego rodzaju obiekty, które dla najemców są bardziej atrakcyjne niż inwestycje stricte biurowe, w dłuższej perspektywie mają szansę stać się znaczącą częścią segmentu nieruchomości komercyjnych.  
 
W projektach, o których mowa wraz z budynkami biurowymi projektowane są najczęściej hotele, a cały kompleks wzbogaca także strefa konferencyjna i rekreacyjna oraz handlowo-usługowa. Niejednokrotnie towarzyszy im również efektownie rozplanowana przestrzeń publiczna wokół budynków. Tak zaaranżowane inwestycje mają automatycznie szerszą grupę odbiorców, ponieważ zapewniają komplet podstawowych usług na miejscu. Powstające w nich hotele gwarantują szerszy serwis na terenie kompleksu i przyciągają klientów do strefy retail także po godzinach pracy biur.  
 
Im więcej funkcji oferuje projekt, tym łatwiej o najemców     
 
Bartłomiej Zagrodnik, prezes zarządu firmy doradczej Walter Herz przyznaje, że sposób funkcjonowania firm, jak również wymagania najemców względem wynajmowanej powierzchni biurowej są ściśle związane z oczekiwaniami ich pracowników. - Zarówno sama przestrzeń biura, jak i cały kompleks muszą zapewniać maksymalną wygodę w codziennym funkcjonowaniu w miejscu pracy - zauważa. - Szczególną uwagę firm, które poszukują powierzchni biurowej zwracają inwestycje, które poza standardowymi usługami gastronomicznymi, czy punktami handlowo-usługowymi zapewniają bezpośredni dostęp do różnego rodzaju placówek, jak usługi medyczne, klub fitness, restauracje, kawiarnie, puby, przedszkola, czy hotel znajdujący się w obrębie inwestycji, który stanowi duże ułatwienie dla osób podróżujących służbowo - podkreśla Bartłomiej Zagrodnik. 
 
Specjaliści z firmy Walter Herz, która prowadzi obecnie negocjacje w zakresie realizacji 8 budynków hotelowych o łącznej powierzchni ponad 50 mkw., zwracają uwagę że budowa hotelu wymaga od dewelopera szerokiego zaangażowania i odpowiedniego podejścia już na etapie planowania i projektowania budynku. - Wiąże się to ze specyfiką budowy obiektów hotelowych. Chodzi o wydzielenie wind i wejścia do budynku oraz podział kosztów eksploatacyjnych poprzez właściwe zaprojektowanie zindywidualizowanych instalacji i systemu wodno-kanalizacyjnego, który jest zdecydowanie bardziej rozbudowany w porównaniu z budynkami, które pełnią klasyczną funkcją biurową. Wszystkie te podziały mają za zadanie optymalizację kosztów eksploatacyjnych przypisanych do poszczególnych funkcji oraz jak najbardziej racjonalny ich podział pomiędzy najemców. Nie mniej ważna jest dobra aranżacja strefy restauracyjnej, projektowanej stosownie do ilości hotelowych gwiazdek, czy wykorzystanie dodatkowych walorów budynku, jak np. rozlokowanie tarasów widokowych w przypadku wysokościowców i innych atrakcji w budynku. - wymieniają eksperci Walter Herz.  
 
Najbardziej dynamicznym rynkiem do testowania projektów typu mix jest Warszawa, ale także i inne miasta. Inwestycje oferujące różne funkcje powstają we Wrocławiu, Łodzi, Gdyni, Lublinie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, czy Szczecinie. 
 
Łódź
 
Wielofunkcyjny obiekt planuje postawić w Łodzi u zbiegu al. Włókniarzy i al. Mickiewicza firma Arche. Kompleks będzie łączył funkcję hotelową, biurową i usługową. W piętnastokondygnacyjnym budynku znajdzie się hotel z 300 pokojami i kilka tysięcy mkw. powierzchni biurowej, a także sale konferencyjne. 
 
W łódzkim kompleksie biurowo-hotelowym Piotrkowska 155, w którym powstaną trzy budynki, znajdzie się dziewiętnastopiętrowa wieżą biurowa o wysokości 76 metrów, siedmiopiętrowy hotel i pięciopiętrowy biurowiec. Po otwarciu, które planowane jest w pierwszym kwartale 2018 roku, obiekt dostarczy ponad 25 tys. mkw. powierzchni, w tym 21 tys. mkw. biur klasy A+ i 4 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej. Hotel Hampton by Hilton ze 149 pokojami będzie połączony z wyższym budynkiem biurowym wspólnym parterem i pierwszym piętrem, gdzie na powierzchni 2 tys. mkw. mieścić się będą sklepy, kawiarnie, restauracje, centrum fitness i klinika medyczna. Inwestor, spółka Bacoli Properties planuje rozpocząć prace konstrukcyjne w listopadzie br., a obecnie trwa przygotowanie terenu do budowy. 
 
W trzecim kwartale tego roku także firma Warimpex Polska zamierza rozpocząć w Łodzi budowę biurowca. Obiekt, który składał się będzie z dwóch budynków stanie na rogu ul. Zachodniej i Ogrodowej w pobliżu hotelu andel’s, który jest inwestycją spółki. Elewacja biurowca ma nawiązywać do stylistyki hotelu. Wyższy budynek będzie miał fasadę wykonaną z czerwonej cegły, a pięciopiętrowy szklaną, w której odbijał się będzie Pałac Poznańskich. Autorzy projektu biurowca i hotelu deklarują, że elewacja nowego budynku będzie nawiązywać do historii Łodzi. W biurowcu znajdzie się wewnętrzny pasaż, stanowiący łącznik między Manufakturą, hotelem andel’s i pl. Wolności. Takie rozwiązanie ma zaktywować całą przestrzeń wokół i przywołać tradycję miasta związaną z pasażami wewnątrz podwórek. Na parterze budynku na powierzchni 3,9 tys. mkw. znajdą się lokale handlowo-usługowe, na wyższych piętrach biura, na kondygnacji przyziemia będą restauracje i bary, a pod nimi dwa poziomy parkingu. 
 
Wrocław
 
W multifunkcyjnym kompleksie OVO Wrocław, który powstał przy wrocławskiej Promenadzie Staromiejskiej i wkrótce rozpocznie swoją działalność, zaprojektowano apartamenty, hotel i biura. Operatorem pięciogwiazdkowego hotelu, w którym znajdzie się 189 luksusowych pokoi, jest marka DoubleTree by Hilton. W budynku będzie również 7 sal konferencyjnych, mieszczących razem z salą bankietową 500 osób. Ponadto znajdzie się w nim także klub sportowy, centrum fitness z basenem i SPA, restauracje, kawiarnia i kasyno. Na uwagę zasługuje oryginalna bryła budynku, która przypomina kroplę wody z elewacją bez krawędzi i załamań.   
 
Dwa lata temu we Wrocławiu przy Placu Konstytucji 3 Maja firma Wisher Enterprise oddała już wysokiej klasy obiekt Silver Tower Center, który łączy różne funkcje. W jego skład weszły dwa komplementarne segmenty z 14 kondygnacyjną częścią wyższą, w której na większości pięter rozlokowane są biura oraz 6 kondygnacyjną częścią niższą, gdzie mieści się hotel i centrum konferencyjne oraz przestrzeń handlowo-usługowa. Obiekt położony blisko wrocławskiego dworca kolejowego i autobusowego wyróżnia bryłą, która ożywia wschodni kraniec ulicy Piłsudskiego. Obiekt ma elegancką, szklaną fasadę, która podzielona została na pionowe, wyraźne profile.  
 
Warszawa
 
Sztandarowym, warszawskim projektem typu mix jest Centrum Praskie Koneser położone na 5 hektarowej działce  przy ulicy Ząbkowskiej, w sercu starej Pragi. Rewitalizacja Warszawskiej Wytwórni Wódek objęła adaptację zabytkowych budynków i budowę nowych. Centrum Praskie Koneser to pierwszy projekt deweloperski w Warszawie, który zakłada połączenie tak wielu funkcji. Poza budowanymi przez firmę BBI Development ponad 300 mieszkaniami, znajdzie się w nim 25,5 tys. mkw. biur klasy A i B+ oraz 21 tys. mkw. powierzchni handlowej, w tym centrum konferencyjne, hotel oraz pierwsze na świecie Muzeum Polskiej Wódki. Oddanie do użytku całości planowane jest w 2017 roku.
 
Trzeci rok trwa w Warszawie także gruntowna przebudowa hotelu Europejskiego, po zakończeniu której obiekt ma dołączyć do sieci Raffles i stać się najbardziej luksusowym hotelem w Polsce. Nie będzie to jednak wyłącznie hotel, ale wysokiej klasy obiekt wielofunkcyjny. W prestiżowym budynku przy Krakowskim Przedmieściu znajdzie się 100 luksusowych pokoi i apartamentów, część handlowo-usługowa, w której mieścić się będą m.in. butiki światowych marek, a także powierzchnia biurowa klasy A. Prace wykończeniowe części biurowej i usługowej mają potrwać do końca 2016 roku, a uruchomienie hotelu planowane jest na połowę 2017 roku. 
 
W centrum miasta, w miejscu, gdzie teraz jeszcze stoi pawilon Emilia, pomiędzy ulicami Pańską, Śliską i Emilii Plater ma zaś powstać biurowiec, uzupełniony o funkcję hotelową. Inwestor posiada już decyzję o warunkach zabudowy dla tej inwestycji i prowadzi prace nad projektem architektonicznym obiektu. 
 
Również na warszawskim Mokotowie spółka Eiffage Immobilier Polska i firma Avestus Real Estate planują wybudować biurowiec CUBE, w którym powstanie ok. 21 tys. mkw. powierzchni. Do budynku biurowego ma przylegać hotel o powierzchni około 6 tys. mkw.
 
Startują również prace przygotowawcze do budowy spektakularnej inwestycji w podwarszawskim Modlinie. Na terenie historycznej Twierdzy Modlin, zespołu umocnień i fortyfikacji położonych na 58 ha u zbiegu rzek Wisły i Narwi do 2020 roku powstanie Warszawa Modlin Smart City. Przygotowywane jest studium wykonalności dla nieruchomości hotelowych, które mają powstać w ramach tej inwestycji. Twierdzę Modlin kupiła od Agencji Mienia Wojskowego Grupa Konkret, która ma w planie zamienić jej obszar w miasto inteligentnych rozwiązań. Spółka zapowiedziała budowę widowiskowego kompleksu o wielu funkcjach. Projekt obejmuje budowę największego w tej części Europy centrum kongresowego, dwóch hoteli, osiedla mieszkaniowego oraz powierzchni biurowych i usługowych. Inwestycje wspiera lokalizacja w pobliżu portu lotniczego w Modlinie oraz sąsiedztwo rezerwatów przyrody i Kampinoskiego Parku Narodowego.  
 
Gdynia 
 
W Gdyni przy Skwerze Kościuszki powstaje nowoczesny, wielofunkcyjny kompleks Gdynia Waterfront. Po ukończeniu realizacji cały projekt dostarczy 90 tys. mkw., w budynkach mieszkalnych, obiektach handlowych, usługowych i kulturalnych, które uzupełnią także powierzchnie biurowe oraz hotel z centrum konferencyjnym. Inwestor , firma Vastint, która należy do Grupy Inter IKEA, zadbał o rozplanowanie przestrzeni publicznej z pasażami i placami w pobliżu budynków. W pierwszym etapie inwestycji, na początku 2015 roku został oddany zespół dwóch budynków o funkcji biurowo-hotelowej o powierzchni najmu 20 tys. mkw. Budynek biurowy przeznaczony został w całości na siedzibę banku PKO BP, a czterogwiazdkowy hotel funkcjonuje pod marką Marriott Courtyard. Kolejne etapy projektu są obecnie w fazie planowania, mają być realizowane w ciągu najbliższych lat. 
 
Szczecin 
 
Przy ulicy Gdańskiej w Szczecinie, według zapowiedzi inwestora, spółki BCG Szczecin, ma niedługo ruszyć budowa budynku hotelowego i biurowca. Biurowo-usługowo-hotelowa inwestycja Szczecin Odra Park ma być największym w mieście kompleksem o charakterze mieszanym, który zaoferuje łącznie ponad 42 tys. mkw. powierzchni.  Poza wysokiej klasy powierzchnią biurową znajdzie się w nim trzygwiazdkowy hotel ze 144 pokojami i ponad 4 tys. powierzchni usługowej.  
 
Katowice
 
W ostatnim czasie prawdziwą metamorfozę przechodzi centrum Katowic. Jedną ze znaczących inwestycji jest powstający przy ulicy Wojewódzkiej kompleks biurowo-hotelowy. Inwestorem Centrum Wojewódzka 10 jest spółka Wojewódzka Office, która należy do krakowskiej Grupy Kapitałowej KG Group. Obiekt zaoferuje powierzchnię biurową usytuowaną na parterze i czterech kondygnacjach, która ma być gotowa jeszcze w tym roku. Poza tym, realizowany jest tu także trzygwiazdkowy budynek hotelowy ze 124 pokojami. Powstający na dawnym parkingu tuż za kinoteatrem Rialto Q Hotel ma rozpocząć swoją działalność wiosną 2017 roku.  
 
Lublin
 
Właściciel lubelskiej Galerii Olimp także planuje budowę inwestycji mieszanej. W pobliżu przechodzącej modernizację galerii stanie biurowiec i hotel. Firma Transhurt w przyszłym roku zamierza zburzyć dotychczasową siedzibę, biurowiec przy al. Spółdzielczości Pracy i postawić trzygwiazdkowy hotel z 50 pokojami i nowy budynek biurowy. Całość ma być gotowa do 2019 roku.  
Poznań
 
Do 2019 roku w Poznaniu ma zostać również przebudowany stary dworzec kolejowy. Zagospodarowanie dworca Poznań Główny to ostatni etap inwestycji rozpoczętej na terenie stacji w 2011 roku. Projekt zakłada powstanie zabudowy biurowej oraz hotelu wraz uzupełniającą funkcją handlowo-usługową. Jak informują przedstawiciele spółki Xcity Investment, na dolnym poziomie starego dworca przywrócone zostaną funkcje pasażerskie i odtworzona historyczna fasada budynku dworcowego. Projekt Poznań Główny III ma dostarczyć 46 tys. mkw. powierzchni komercyjnej GLA, a jego szacunkowa wartość wynosi 96 mln euro. Inwestycję ma zrealizować węgierski deweloper, firma TriGranit, która wybudowała nowy dworzec Poznań Główny oraz centrum handlowe Poznań City Center.
 
Swoją funkcję ma zmienić też jedna z pięciu 12 kondygnacyjnych wież biurowych Alfy. Symboliczne dla Poznania budynki, brylujące w epoce PRL teraz wymagają gruntownej modernizacji, którą przejdzie jeden z nich, zlokalizowany przy ulicy Ratajczaka. Biurowiec został zakupiony przez spółkę Altus Hotel Mięczkowski, która zamierza ruszyć z jego przebudową we wrześniu br. Po roku planuje uruchomić w nim trzygwiazdkowy hotel ze 110 pokojami pod marką własną firmy, sale konferencyjne i restaurację. 
 
 
 
Autor: Walter Herz
dompress : :
lip 28 2016 Ile musimy mieć na małą trójkę od dewelopera...
Komentarze: 0

 Jaki metraż mają najmniejsze mieszkania trzypokojowe oferowane przez deweloperów? Ile kosztują najtańsze trójki w nowych osiedlach? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl.

 

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

 

Najmniejsze mieszkania trzypokojowe w naszych inwestycjach mają powierzchnię średnio od około 50 do 54 mkw., przy czym w niektórych naszych projektach dostępne są także mieszkania o powierzchni 44 - 48 mkw. Ceny trójek w zależności od miasta i inwestycji zaczynają się od 3900 zł/mkw.

 

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.

 

Zgodnie z preferencjami naszych klientów, powierzchnie mieszkań trzypokojowych projektowanych przez Polnord oscylują zwykle wokół 60-80 mkw. Nieco rzadziej klienci decydują się na ustawne lokale trzypokojowe o mniejszym metrażu, których wybór w naszej ofercie także jest szeroki. Najmniejsze dostępne obecnie mieszkanie trzypokojowe, zlokalizowane w osiedlu 2 Potoki w Gdańsku ma powierzchnię 46 mkw. Większe lokale dostępne są we wszystkich pozostałych lokalizacjach. Ich ceny zaczynają się od 4200 zł/mkw. w przypadku osiedla Tęczowy Las w Olsztynie. W Warszawie trzypokojowy lokal w Brzozowym Zakątku można nabyć za 6300 zł/mkw., w podwarszawskim Neptunie ceny kształtują się od 4800 zł/mkw., a w łódzkim City Park od 4480 zł/mkw. Klienci zainteresowani projektem Brama Sopocka w Gdyni za trzypokojowy apartament zapłacą już od 6150 zł/mkw.

 

Yael Rothschild, prezes zarządu Mill-Yon

 

Najmniejsze mieszkanie trzypokojowe o powierzchni 48 mkw. mamy w inwestycji Aura Garden na warszawskiej Białołęce w cenie 272 tys. zł. Warszawska Aura Sky oferuje trójki od 63 mkw. do 76 mkw., a najtańsza z nich kosztuje 418 tys. zł. W Aura Gdańsk metraż najmniejszeego lokalu z trzema pokojami to 62 mkw., które jest do nabycia za 461 tys. zł. W projekcie Aura Park w warszawskim Wilanowie mamy trzy pokoje o wielkości ponad 57 mkw. w cenie 454 tys. zł.

 

Roma Peczyńska, dyrektor e-marketingu RED Real Estate Development

 

W poznańskim osiedlu Red Park oferujemy mieszkania trzypokojowe mające około 50 mkw., jak również o wiele większe o powierzchni niemal 90 mkw., które można przebudować na czteropokojowe. W Warszawie proponujemy mieszkania trzypokojowe w ramach drugiego i trzeciego etapu osiedla Alpha Park. Klienci mogą wybrać lokal o powierzchni 49 mkw. z aneksem kuchennym lub mieszkania o metrażu ponad 60 mkw. z osobną kuchnią. Trzypokojowe lokale oferujemy również we wrocławskim osiedlu Nowa Papiernia Ultra Nova. Najmniejsze mają 52 mkw. W cenie klienci otrzymują designerskie wykończenie Ultra Nova High Basic i pomoc architekta wnętrz.

 

Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service

 

Najmniejsze z trzypokojowych mieszkań, jakie mamy w ofercie są dostępne w projekcie Białoprądnicka w Krakowie, która zostanie oddana do użytku w 2018 roku. Najmniejsze M3 dostępne w tej inwestycji mają powierzchnię 40 mkw. Z reguły metraż najmniejszych trójek w naszych osiedlach waha się od 45 mkw. do 50 mkw. Mieszkania dostępne są w cenie od 260 tys. zł. Takie nieduże, funkcjonalne lokale wybierają zarówno single, młode rodziny, jak i inwestorzy.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

 

Mamy w ofercie 650 mieszkań trzypokojowych w kilkunastu wrocławskich i podwrocławskich inwestcjach. Najmniejsze z nich, które oferujemy w projekcie Na Krzyckiej i Słoneczne Stabłowice, mają metraż 50 mkw. W zależności od inwestycji powierzchnie najmniejszych trójek kształtują się w przedziale 50 - 57 mkw. Ceny lokali mieszczą się w przedziale 268 tys. zł - za 52 metrowy mieszkanie w osiedlu Słoneczne Stabłowice do 443 tys. zł za lokal o powierzchni 61 mkw. w inwestycji Ogrody Hallera we Wrocławiu.

  

Agnieszka Pyzel, reprezentująca BBI Development S.A.

 

Najmniejsze trzypokojowe mieszkania, które oferujemy w warszawskim Centrum Praskim Koneser mają metraż ponad 60 mkw. Ceny lokali kształtują się od ok.9300 zł/mkw.

 

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO Classic

Najmniejsze projektowane przez nas mieszkania trzypokojowe mają około 55 mkw. Przy mniejszych metrażach mieszkania stają się substandardowe, dlatego staramy się nie projektować mniejszych lokali z trzema pokojami.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

 

Najmniejsze mieszkania trzypokojowe w naszych projektach mają powierzchnię przekraczającą 50 mkw. W oddanej do użytkowania inwestycji Krasińskiego 58 na warszawskim Żoliborzu posiadamy w ofercie ostatnie mieszkanie trzypokojowe o metrażu ponad 59 mkw. w cenie przeszło 436 tys. zł  brutto. Na Bielanach, w realizowanym niedaleko stacji metra Młociny osiedlu Na Sokratesa mieszkania trzypokojowe mają wielkość od ok. 53 mkw. Ceny tego typu lokali zaczynają się od 395 tys. zł brutto. Ostatnią szansę na zakup najmniejszego mieszkania trzypokojowego o pow. 53 mkw. w cenie ponad 339 tys. zł brutto, objętego programem MdM, mają klienci w inwestycji Monte Verdi w warszawskich Włochach.

 

Marcin Mielcarz, wiceprezes zarządu Grupy Inwest

 

Dla większość osób poszukujących mieszkań, to właśnie liczba pokoi stanowi czynnik decydujący o zakupie, znacznie ważniejszy niż całościowy metraż mieszkania. Przy zachowaniu ergonomicznych wskaźników projektowych staramy się zapewnić możliwość zakupu trzypokojowego mieszkania o powierzchni od 50 mkw. Lokale o takim metrażu można znaleźć w naszej inwestycji przy ul. Kałuszyńskiej na warszawskim Kamionku, czy w budynku przy ul. Siedleckiej 60 na Pradze Północ. Ceny mieszkań trzypokojowych w tych inwestycjach oscylują w okolicy 7000 zł /mkw.

 

Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju i jakości Marvipol S.A.

 

Najmniejsze trójki, jakie mieliśmy w ofercie to mieszkania o powierzchni 55 mkw. Takie lokale sprzedają się od ręki, te które są jeszcze do kupienia w warszawskiej inwestycji Central Park Ursynów mają powierzchnię od 69 mkw. do 77 mkw., są do nabycia w cenie ok. 7100 zł/mkw.

 

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

 

Rozkłady mieszkań są jednym z najważniejszych elementów, który bierzemy pod uwagę w procesie projektowania inwestycji. Jest to dobrze  widoczne, gdy przyjrzymy się rozkładom ofarowanych przez nas mieszkań trzypokojowych. Ich powierzchnia często jest wyraźnie mniejsza niż 60 mkw., a mimo to lokale zachowują doskonałą funkcjonalność i ustawność.

 

Sylwester Wybranowski, dyrektor sprzedaży deweloperskiej w Mennica Polska S.A.

 

Mieszkania trzypokojowe w centrum miasta, według naszej koncepcji, muszą być lokalami o maksymalnie funkcjonalnym układzie, rozplanowanymi na bardzo rozsądnej powierzchni. W centralnie zlokalizowanej, warszawskiej inwestycji Mennica Residence lokale trzypokojowe z aneksem kuchennym mają metraże od 49 do 54 mkw., dzięki takiej wielkości ich ceny zaczynają się od 645 tys. zł. Tego rodzaju mieszkania, obok dwupokojowych lokali o powierzchni do 40 mkw., cieszą się największym zainteresowaniem klientów. O ich atrakcyjności decyduje ergonomia poszczególnych pomieszczeń.

 

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży J.W. Construction Holding S.A.

 

Trzypokojowe mieszkania o komfortowych rozkładach, których metraż nie przekracza 55 mkw., posiadamy m.in. w takich warszawskich inwestycjach jak: Zielona Dolina III – o powierzchni od 51 mkw. w cenie od 5350 zł za mkw., Willa One – od 53 mkw. w cenie od 6350 zł za mkw., czy Bliska Wola – od 52 mkw. w cenie od 6900 zł za metr. Najmniejszy trzypokojowy lokal o powierzchni 49 mkw. oferujemy w inwestycji Nowe Tysiąclecie w Katowicach w cenie od 5252 zł za mkw.

 

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży w Lokum Deweloper

 

Najtańsze trzypokojowe mieszkania w naszej ofercie dostępne są w cenie od około 6000 zł/mkw. Wartością dodaną inwestycji jest ich świetna lokalizacja w pobliżu centrum Wrocławia, a w przypadku osiedla Lokum Victoria wrocławskiego Starego Miasta. Zagospodarowanie części wspólnych wewnątrz budynków, a także na terenie osiedli jest starannie przemyślane.

 

Lidia Fedorczuk, manager sprzedaży w Atlas Estates

 

Największy wybór trzypokojowych lokali mamy w 2. etapie osiedla Apartamenty Krasińskiego na warszawskim Żoliborzu. Najmniejsza dostępna trójka ma metraż ok. 54 mkw. i kosztuje 470 tys. zł. Ceny mieszkań trzypokojowych zaczynają się od 8100 zł za mkw. Ostatnie trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 74 mkw. mamy też w budynku ConceptHouse Mokotów. Lokal został zaaranżowany we współpracy z architektem wnętrz i jest gotowy do wprowadzenia się. Mieszkanie jest w cenie 10500 zł za mkw., która obejmuje częściowe umeblowanie i wyposażenie w sprzęt AGD.

 

Monika Zabłocka, reprezentująca Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego

 

Najmniejsze mieszkania trzypokojowe, jakie projektujemy w naszych inwestycjach mają powierzchnię ok. 49 mkw. W zielonogórskim osiedlu Jędrzychów mamy obecnie dostępne mieszkanie trzypokojowe o powierzchni 66 mkw. w cenie 225 tys. zł, a w osiedlu Czarkowo można kupić trójkę o metrażu ponad 52 mkw. za ponad 194 tys. zł.

 

Ewelina Krosta, reprezentująca WAN S.A.

 

Najmniejsze mieszkanie w naszej krakowskiej inwestycji Apartamenty Wielicka ma powierzchnię 52 mkw. Mamy bogatą ofertę małych lokali z trzema pokojami w drugim  etapie tego projektu. Oferowane lokale mają metraż od 53 mkw. do 58 mkw.

 

Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

 

Mieszkania trzypokojowe są jednymi z najchętniej wybieranych lokali przez klientów. Z tego też względu, w obu inwestycjach powstających na warszawskiej Woli przygotowaliśmy szeroki wybór tego typu lokali. W projekcie Miasto Wola ich metraże rozpoczynają się od 52 mkw., a w Stacji Kazimierz od 55 mkw. Można je kupić w cenie od ok. 7000 zł/mkw.

 

Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.

 

Mieszkania trzypokojowe w naszych inwestycjach mają średni metraż 48 mkw. Małe i duże trójki można znaleźć w drugim i trzecim etapie w warszawskiego osiedla Viva Garden oraz w ofercie trzeciej i czwartej fazy budowy inwestycji Classic.

 

 

 

Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki

dompress : :