Najnowsze wpisy, strona 106


wrz 13 2018 Jakie zmiany infrastrukturalne wprowadzają...
Komentarze: 0

Jakich zmian dokonują deweloperzy w okolicznej infrastrukturze podczas realizacji inwestycji mieszkaniowych? W jakim stopniu wpływa to na poprawę komunikacji i komfort użytkowania osiedli? Które z projektów wymagały dodatkowych nakładów inwestycyjnych? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl   

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę dla każdego projektu wymagany jest szereg uzgodnień w zakresie komunikacji i mediów. Przed wydaniem decyzji odpowiednie organy analizują wpływ projektu na okolicę i zobowiązują inwestora do jak największego zaangażowania w jej rozwój. W praktyce oznacza to iż każda inwestycja wiąże się z nakładami, zmianami infrastrukturalnymi związanymi, zarówno z rozbudową lub modernizacją dróg publicznych, jak i budową rond albo skrzyżowań. Tego rodzaju inwestycje były i zapewne nadal będą realizowane przez naszą spółkę.

Przykładami naszego zaangażowania w rozwój lokalnej infrastruktury są inwestycje Centralna Park w Krakowie, Bastion Wałowa w Gdańsku, Osiedle Krzemowe, Mała Praga, czy Na Woli w Warszawie. W Krakowie na przykład koszt takich robót wynosi od 50 zł do nawet 100 zł na metr użytkowy mieszkań.

Nakłady na infrastrukturę to nie jedyne koszty inwestycji. Zdarza się, że w ramach projektu realizowane są inwestycje na cele społeczne, takie jak na przykład budowa przedszkola przy Osiedlu Promenady w Warszawie, częściowe wykonanie/modernizacja elewacji budynku kościoła w ramach budowy gdańskiego Osiedla Przy Alejach oraz przedszkola sąsiadującego z osiedlem Bastion Wałowa w Gdańsku.

Wioletta Kleniewska, dyrektor Biura Sprzedaży i Marketingu Polnord S.A.

Zmiany infrastrukturalne wprowadzamy niemal wszędzie, gdzie powstają nasze osiedla. Najczęściej skupiamy się na infrastrukturze drogowej, budowaniu dróg dojazdowych do większych tras i ułatwieniu mieszkańcom dostępu do komunikacji miejskiej. Zakres wprowadzanych przez nas zmian jest różny w zależności od projektu. Dużych nakładów zawsze wymagają lokalizacje unikalne. Na przykład osiedle Fotoplastykon jest położone 100 merów od największego akwenu retencyjnego w Gdańsku Świętokrzyska II. Wybudujemy tam dla mieszkańców drogę dojazdową – ulicę Flisykowskiego.

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy w Inpro S.A.

Realizując inwestycje regularnie wprowadzamy zmiany infrastrukturalne lub inicjujemy je. Takie działania są konieczne szczególnie w przypadku inwestycji budowanych na obrzeżach miast i innych terenach, które są słabiej zagospodarowane, na których brakuje niektórych elementów infrastruktury. Do prowadzonych przez nas w tym zakresie działań należą m.in.: budowa dróg dojazdowych, skrzyżowań, sygnalizacji świetlnej, a także chodników, czy latarni. Ponosimy też część kosztów inwestycji, które mają na celu usprawnienie komunikacji miejskiej tak, aby mieszkańcom naszych osiedli ułatwić dojazd do najważniejszych punktów miasta. Miało to miejsce w przypadku inwestycji Optima w Gdańsku Jasieniu, gdzie 1 marca br. uruchomiliśmy specjalną linię autobusową, która łączy osiedle m.in. z centrum miasta.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Obecnie standardem jest, że deweloperzy realizujący projekty mieszkaniowe partycypują w budowie infrastruktury w pobliżu swoich inwestycji. W warszawskim osiedlu Zielona Dolina wybudowaliśmy ulicę Verdiego wraz z oświetleniem, a w planach mamy budowę mostku nad rzeką Długą, który połączy osiedle z ulicą Ostródzką, co znacznie ułatwi mieszkańcom dotarcie do przystanku autobusowego. W osiedlu Bliska Wola w Warszawie wybudowaliśmy wewnątrzosiedlową kanalizację, która umożliwia gromadzenie wody deszczowej, wykorzystywanej następnie do pielęgnacji zieleni na terenie osiedla. Pozwala to ograniczyć nawet o 70 proc. ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji miejskiej, co w dużym stopniu redukuje opłaty za wodę. Ponadto, w osiedlu domów szeregowych Villa Campina wybudowaliśmy ekologiczną oczyszczalnię ścieków, która bazuje na najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych. 

Monika Golec, dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży w firmie Budnex

Projektując duże kompleksy mieszkaniowe na kilkaset lokali, niejako  zmuszeni jesteśmy do budowania pełnej infrastruktury. Nie dotyczy to tylko najbliższego otoczenia budynków, ale także całych ulic dojazdowych do nieruchomości, czy doprowadzenia brakujących sieci i mediów. Wynika to z faktu, że budujemy na nowych terenach, zlokalizowanych poza ścisłym centrum miasta, tworząc niejako nowe dzielnice. W takich miejscach często brakuje funduszy i inicjatywy lokalnych samorządów do uzbrajania nowych terenów pod inwestycje mieszkaniowe. 

Michał Melaniuk, dyrektor zarządzający Cordia Polska

Przykładem takiej inwestycji jest budowa drogi łączącej ulicę Lazurową z Coopera na warszawskim Bemowie. Inny przykład to budowa wraz z innymi deweloperami infrastruktury wodociągowej, która po wybudowaniu przekazana zostanie przedsiębiorstwu wodociągowemu, które dostarczy wodę i odbierze ścieki, nie tylko z naszego osiedla, ale również okolicznych posesji.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Praktycznie w każdym projekcie wnosimy coś dodatkowego. W warszawskiej inwestycji Hubertus współfinansowaliśmy budowę ronda przy ulicy Bokserskiej, robiliśmy chodniki wokół osiedla, budowaliśmy przystanek autobusowy i podjazdy dla niepełnosprawnych. W gdańskiej inwestycji Wolne Miasto było podobnie, z tym że tam dodatkowo współfinansowaliśmy i pomogliśmy zorganizować przedszkole, które na początku było prywatną placówką, a z czasem stało się przedszkolem publicznym.

Andrzej Swoboda, wiceprezes zarządu Grupy CTE

Wszystkie z prowadzonych przez nas inwestycji wymagają realizacji infrastruktury towarzyszącej: budowy nowych dróg lub przebudowy dotychczasowego układu komunikacyjnego, budowy kanalizacji, chodników etc. Niedawno mogliśmy z radością przekazać wybudowaną w całości przez naszą firmę ulicę Łomżyńską we Wrocławiu. Grupa CTE działa realizując społeczną odpowiedzialność biznesu, stąd często angażuje się w inicjatywy związane z potrzebami lokalnych społeczności, sygnalizowane przez Rady Osiedli, czy stowarzyszenia mieszkańców.

Marta Kasprzak, menedżer ds. sprzedaży i marketingu w Duda Development

Zawsze dbamy o to, by budynkom towarzyszyły infrastrukturalne ułatwienia dla mieszkańców. Co do ich rodzaju, wiele zależy od usytuowania inwestycji i jej charakteru, a także od już istniejących zabudowań. Nasze podpoznańskie osiedle Nowe Złotniki, a także osiedle Morasko Park w Poznaniu wyposażyliśmy w pełną infrastrukturę, tj. ulice i chodniki, oświetlenie i wszystkie niezbędne instalacje.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

W przypadku budowy niektórych inwestycji zdarzają się sytuacje, w których realizowane są także zmiany infrastrukturalne, związane głównie z drogami, chodnikami, czy oświetleniem w pobliżu osiedli mieszkaniowych. Szczególnie jest to konieczne w sytuacji, gdy infrastruktura w pobliżu projektów nie jest najlepsza.

Maciej Bartczak, współwłaściciel w KM Building

W naszych inwestycjach wykonujemy takie elementy jak drogi wewnętrzne, podjazdy dla samochodów, oświetlenie, przestronne tarasy z piaskowca, pergole i place zabaw, jak np. w osiedlu Rodzinny Zakątek w Błażejewku i Słonecznym w Brodowie. Zapewniamy także mieszkańcom ogrody z wysianą trawą. Ponadto, w osiedlu Rodzinny Zakątek zaplanowaliśmy powiększenie strefy sportowo rekreacyjnej.   

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

W przypadku prawie każdego, naszego projektu zdarza nam się budowa lub poprawa istniejącej infrastruktury. Często są to chodniki, nasadzenia zieleni, drogi dojazdowe oraz podjazdy. W porozumieniu z sąsiadami prowadzimy też w niektórych przypadkach prace w bezpośredniej okolicy osiedli, które wpływają na podniesienie komfortu i estetyki otoczenia. Przykładami może tu być osiedle Kolska od Nowa, Apartamenty Pereca, czy Apartamenty Marymont w Warszawie.

Marcin Komuda, kierownik Biura Sprzedaży firmy Profbud     

Przystępując do budowy inwestycji staramy się wsłuchiwać się w potrzeby potencjalnych mieszkańców, by zapewnić to czego najbardziej brakuje im w najbliższym otoczeniu. Przykładem może być tu inwestycja Awangarda zlokalizowana przy ulicy Waldorffa w Warszawie . Wspieramy rewitalizację tej okolicy poprzez koordynację prac przeprowadzanych przez dzielnicę Bemowo w zakresie ciągów komunikacyjnych dla pieszych oraz oświetlenia. Staramy się także rozmawiać i współpracować z instytucjami publicznymi, aby podwyższać standard zamieszkania w danej lokalizacji poprzez wprowadzanie udogodnień dla mieszkańców, na przykład dodatkowych linii autobusowych.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Zawsze staramy się zadbać o potrzeby i komfort naszych przyszłych mieszkańców. Dlatego wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom i jeśli tylko istnieje takie zapotrzebowanie budujemy dodatkowe chodniki, czy drogi dojazdowe. Wszystkie nasze inwestycje są zlokalizowane w dobrze skomunikowanych częściach miasta. Aktualnie nie mamy inwestycji, która wymagałaby dodatkowych nakładów inwestycyjnych podczas budowy.

Magdalena Szulc, PR Manager w Ataner

Prawie zawsze realizujemy zmiany infrastrukturalne w pobliżu budynków. Poprawiamy jakość usług komunikacyjnych, wykonujemy remonty dróg, chodników lub partycypujemy w kosztach, jeśli wykonuje je ZDM. Budujemy także infrastrukturę związaną z mediami.

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates

W przypadku realizowanych przez nas inwestycji już na etapie uzyskiwania pozwoleń musieliśmy zapewnić zmiany infrastrukturalne w pobliżu budynków. Chodzi o modernizację chodników i zapewnienie mieszkańcom odpowiedniego dostępu do dróg publicznych, czy budynków znajdujących się na sąsiednich działkach. Zdarzało się, że konieczne było również zabezpieczenie okolicznej zieleni miejskiej na czas realizacji inwestycji.

Piotr Zagórski, Marketing Manager w Nexity Polska

Zmiany infrastrukturalne realizujemy, gdy tworzymy wieloetapowe osiedla. Wtedy musimy zapewnić drogi dojazdowe, przejazdowe oraz chodniki, co jest wpisane w koszty inwestycji. Przykładowo w warszawskim osiedlu Next Ursus będziemy partycypować w budowie niewielkiego ronda.

 

Autor: Dompress.pl

 

 

                   

dompress : :
wrz 05 2018 Jak zamknięte rachunki powiernicze wpłyną...
Komentarze: 0

Czy wprowadzenie zamkniętych rachunków powierniczych przyniesie podwyżki cen nowych mieszkań? W jakim stopniu koszty obsługi kredytowej inwestycji przez banki wpłyną na stawki ofertowe na rynku deweloperskim? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Od dłuższego czasu prowadzona jest polemika na temat nowelizacji ustawy deweloperskiej, dotycząca także wprowadzenia zamkniętych rachunków powierniczych. W praktyce oznaczałoby to, iż środki wpłacane na rachunki zamknięte przez klientów będą zwalniane dopiero po zakończeniu inwestycji. To duża zmiana, ponieważ obecnie około 80-90 proc. inwestycji ma formę otwartego rachunku powierniczego. Wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń, tj. zamkniętych rachunków lub otwartych z gwarancją bankową bez wątpienia spowoduje wzrost kosztów.

Według raportu UOKiK koszt zamkniętego rachunku powierniczego jest średnio o 50 proc. wyższy niż otwartego, a dodatkowo oferuje je tylko połowa z 46 analizowanych banków. Eksperci, w tym UOKiK, podkreślają iż wprowadzenie zmian, nie tylko przyczyni się do wzrostu kosztów, ale również do ograniczenia podaży, a w konsekwencji dalszego wzrostu cen mieszkań. Zmiana dotknie przede wszystkim mniejszych deweloperów, którzy nie mają tak dużego zaplecza finansowego, jak większe firmy i gorszą relację inwestor vs bank.

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates

Likwidacja otwartych rachunków powierniczych spowoduje wzrost kosztów inwestycji, a tym samym będzie skutkować podwyżką stawek ofertowych na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy będą zmuszeni w większym stopniu finansować realizację inwestycji z kredytów bankowych, a w takich przypadkach szczególnie małe firmy mogą być narażone na utratę źródeł finansowania, gdyż nie będą w stanie ich pozyskać z banków. Popyt na kredyty znacznie wzrośnie, a jednocześnie ich podaż będzie ograniczana przez banki, a zatem ostatecznie konsekwencją takich zmian będzie wzrost kosztów kredytu. Wyższe koszty obsługi kredytowej banków skutkowałyby podniesieniem cen mieszkań nawet do kilku procent.

Michał Melaniuk, dyrektor zarządzający Cordia Polska

Proponowane zmiany przepisów w efekcie końcowym odbiją się podwyżkami cen dla klientów. Regulator nie zauważa, że od momentu wprowadzenia tzw. ustawy deweloperskiej nie mamy praktycznie przypadków upadłości deweloperów, a środki na rachunkach otwartych są wypłacane przez banki jedynie po weryfikacji zaawansowania postępów prac na budowie i potwierdzeniu dokonania rozliczeń z generalnym wykonawcą za wcześniejsze prace. Po wprowadzeniu zamkniętych rachunków powierniczych deweloperzy "przerzucą" koszt pieniądza - kredytu na klientów, nie zmniejszając swojej marży.

Andrzej Swoboda, wiceprezes zarządu Grupy CTE

To bardzo ryzykowna propozycja, która w praktyce oznacza konieczność realizacji każdego przedsięwzięcia deweloperskiego poprzez kredyt inwestycyjny. Analizy przygotowane, zarówno przez Związek Banków Polskich, jak również organizacje deweloperskie wskazują, że polski system bankowy nie jest przygotowany do tak dużego zwiększenia akcji kredytowej dla deweloperów. Oznacza to, że mniejsze, rodzinne przedsiębiorstwa wypadną z rynku i znacząco zmniejszy się liczba realizowanych inwestycji.

Praktyka pokazuje, że otwarte rachunki powiernicze zapewniają kupującym ochronę na odpowiednio wysokim poziomie. Z kolei w ostatnich latach doszło do upadłości banku prowadzącego zamknięty rachunek dla popularnego, ogólnopolskiego dewelopera, firmy Dolcan, co wpędziło w tarapaty klientów wpłacających środki na zamknięte rachunki powiernicze w tym banku. Jako środowisko apelujemy o weryfikację planów w tym zakresie i odstąpienie od wprowadzenia regulacji, które mogą mocno zachwiać stabilnym dotychczas rynkiem.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Ewentualny wzrost cen nie jest problemem w porównaniu ze skutkami, jakie przyniesie zmiana przepisów. Likwidacja otwartego rachunku powierniczego stanowi realne zagrożenie dla całego rynku mieszkaniowego w Polsce. Szczytny cel, jakim jest ochrona osób nabywających mieszkania i inwestujących potężne kwoty nie może być realizowany kosztem podcinania gałęzi, na której znajduje się cała branża. 

Każdy podmiot, który planuje realizację inwestycji, czy jest to duża, czy mała firma musi zainwestować ogromne środki, żeby rozpocząć budowę. Cena samej działki to kilka do kilkudziesięciu milionów złotych, a klienci podpisujący umowy deweloperskie mają wpisane roszczenie do księgi wieczystej, czyli mają zagwarantowane prawa do majątku, jakim jest działka i powstające na niej naniesienia. Firmy pobierają wpłaty od klientów zgodne z postępem prac, bank wypłaca z otwartego rachunku powierniczego z tych wpłat tylko taką procentową część, jaką faktycznie zrealizował deweloper.  

UOKiK, będący autorem proponowanych zmian, może istotnie przyczynić się do upadku wielu firm, bowiem po likwidacji otwartego rachunku zwrot zainwestowanych środków deweloper otrzymywałby dopiero po zakończeniu budowy. Doprowadzi to do tego, że na rynku zostanie kilka największych firm, które będzie stać na zainwestowanie milionowych kwot i zamrożenie ich na 2-3 lata, na czas realizacji inwestycji, od zakupu działki do przeniesienia własności lokali na nabywców. Widzę w tym istotną sprzeczność między obecnymi działaniami, a celem w jakim został powołany Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po wejściu w życie proponowanych zmian z rynku znikną małe i średnie firmy, zostaną tylko giganci.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Otwarte rachunki powiernicze, moim zdaniem, sprawdzają się i jest to dobre rozwiązanie dla klienta, zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak również wysokości cen nieruchomości. Rachunki otwarte pozwalają bankom skutecznie kontrolować deweloperów i zabezpieczyć pieniądze klienta do momentu ukończenia kolejnych etapów inwestycji. Zamknięte rachunki powiernicze wymuszą natomiast zamrożenie finansowania na 100 proc. inwestycji, od początku do końca realizacji projektu. W praktyce oznacza to dalszą konsolidację rynku, bo w takiej sytuacji tylko największe firmy będą w stanie podołać finansowaniu inwestycji. W efekcie zmaleje liczba projektów oferowanych na rynku, a zmniejszenie podaży niechybnie przełoży się na presje w kierunku dalszego wzrostu cen mieszkań.

Magdalena Szulc, PR Manager w Ataner

Przewidujemy, że wprowadzenie zamkniętych rachunków powierniczych może spowodować wzrost cen nowych mieszkań o około 2-3 proc.

Marta Kasprzak, menedżer ds. sprzedaży i marketingu w Duda Development

Ceny faktycznie wzrosły kilka lat temu, gdy mieszkaniowe rachunki powiernicze zaczynały funkcjonować. Wtedy dostosowanie do nowego systemu rzeczywiście było obciążeniem dla deweloperów i wpłynęło na wzrost cen mieszkań. Obecnie ten wpływ nie jest już tak wyraźny. Gdy zamknięte rachunki powiernicze staną się jedyną opcją, można będzie się spodziewać kolejnych podwyżek cen.

Monika Golec, dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży w firmie Budnex

Wprowadzenie zamkniętych rachunków powierniczych z pewnością będzie miało wpływ na wzrost cen mieszkań budowanych przez deweloperów, którzy nie posiadają własnego zaplecza finansowego. To nie dotyczy naszej firmy, ponieważ swoje inwestycje finansujemy ze środków własnych. Zamknięte rachunki powiernicze mogą być dużym problemem dla mniejszych firm, gdyż w przypadku tego rozwiązania  pieniądze wpłacane przez klientów pozostaną w banku do momentu przeniesienia własności mieszkań. Deweloperzy bez własnego kapitału będą musieli opierać swoje inwestycje o kredyty. Szacujemy, że ceny mieszkań mogą wzrosnąć o koszt kredytu zaciąganego przez dewelopera na budowę inwestycji, czyli około 5 proc. Konieczność zaciągania kredytów na budowę inwestycji może wyeliminować z rynku nowych deweloperów i działające już, mniejsze podmioty. Mniejsza liczba deweloperów oznacza z kolei słabszą konkurencję, co również może przynieść wzrost cen nieruchomości.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Wprowadzenie zamkniętych rachunków powierniczych może przyczynić się do podniesienia stawek ofertowych na rynku mieszkaniowym. Trudno jest jednak w tej chwili określić, o ile mogłyby wzrosnąć ceny mieszkań po wkalkulowaniu w koszty obsługi kredytowej banków, gdyż wszystko zależy od tego, w jakim czasie to nastąpi i w jakiej sytuacji będzie znajdował się rynek. 

Marcin Komuda, kierownik Biura Sprzedaży firmy Profbud                   

W przypadku wprowadzenia zmian w finansowaniu z OMRP na ZMRP można spodziewać się wzrostu cen mieszkań ze względu na obsługę kredytową inwestycji. Nowe przepisy wpłyną także na rynek deweloperski, ponieważ mniejsze podmioty, które dopiero rozpoczynają przygodę z działalnością deweloperską lub krótko funkcjonują na rynku, mogą mieć problem z uzyskaniem zdolności finansowej na realizację nowych inwestycji. Podwyżki cen mogą być uzależnione od wielkości inwestycji, trudno jednak przewidzieć, jak duży będzie ich wzrost.

Marek Szmolke, prezes Grupy Deweloperskiej Start

Zamknięte rachunki powiernicze utrudnią wejście na rynek nowym deweloperom. Wszystkie firmy zmuszone będą do całościowego finansowania inwestycji przy pomocy kredytów deweloperskich, bądź ze środków własnych, na co stać będzie jedynie największych graczy. Również banki nie są przygotowane na tak duże finansowanie, ponieważ aktualnie zdecydowana większość z nich nie oferuje kredytów inwestycyjnych dla deweloperów. Taka sytuacja może doprowadzić do całkowitego wyeliminowania małych firm z rynku. Z pewnością wyższe nakłady finansowe potrzebne do wprowadzenia inwestycji na rynek, przy uwzględnieniu rosnących cen gruntów i wyższych kosztów robocizny, doprowadzą do podwyżek stawek ofertowych na rynku mieszkaniowym.

Maciej Bartczak, współwłaściciel w KM Building

Rachunki powiernicze to czynniki, które w niektórych przepadkach mogą mieć wpływ na cenę, a w innych nie. Zależy to od sposobu finansowania inwestycji. W przypadku naszych inwestycji, które kredytujemy, koszty mogą faktycznie wzrosnąć o około 3 proc.

Marzena Christiansen, dyrektor sprzedaży w Aura Sky firmy Mill-Yon

Stopień, w jakim zamknięte rachunki wpłyną na ceny mieszkań zależy od tego, jak banki wycenią obsługę tego typu kont powierniczych.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Wprowadzenie zamkniętych rachunków powierniczych przyniesie podwyżkę stawek ofertowych na rynku mieszkaniowym. Szacujemy, że będzie to wzrost o około 200 zł za metr kwadratowy mieszkania.

Piotr Zagórski, Marketing Manager w Nexity Polska

W naszym przekonaniu zamknięte rachunki powiernicze nie będą miały wpływu na ceny mieszkań. Postaramy się aby tak było, co będzie stanowiło wartość dodaną dla klientów.

 

Autor: Dompress.pl

 

dompress : :
sie 29 2018 Czy deweloperzy podniosą ceny miejsc postojowych...
Komentarze: 0

Czy zmiany w przepisach dotyczących budowy miejsc postojowych w nowych osiedlach, które powinny mieć obecnie minimum 2,5 metra szerokości, wpłynęły na ich ceny? Jak są teraz wyceniane przez deweloperów? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Nowe warunki techniczne, zwiększające minimalną szerokość miejsc postojowych z 2,30 m do 2,50 m, weszły w życie od stycznia tego roku, tak więc jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o ich wpływie na rynek. Zdecydowana większość inwestycji będących aktualnie w sprzedaży to projekty realizowane na starych warunkach.

Bez wątpienia zmiana ta spowoduje wzrost kosztów realizacji projektów. Trudno jednak powiedzieć, na ile przełoży się to na wzrost cen nowych miejsc postojowych. W porównaniu z innymi kłopotami, z jakimi spotykają się dziś firmy deweloperskie, wynikającymi z niskiej podaży gruntów, wzrostu ich cen, czy wzrostu kosztów wykonawstwa, zmiana wielkości miejsc postojowych wydaje się być najmniejszym zmartwieniem. Tym bardziej, że w wielu projektach, a szczególnie tych w podwyższonym standardzie, projektowane były już szersze miejsca postojowe.

Wioletta Kleniewska, dyrektor Biura Sprzedaży i Marketingu Polnord S.A.

Ceny miejsc postojowych w naszych osiedlach nie zmieniły się. W wybranych inwestycjach wprowadziliśmy nawet promocję, w której dostępne są dwa miejsca postojowe w cenie jednego. Promocja obowiązuje m.in. w zrealizowanych projektach, gdzie w sprzedaży pozostało już tylko kilka ostatnich mieszkań, najczęściej trzy i czteropokojowych. Dotyczy to inwestycji City Park w Łodzi, Rezydencja Brzozowy Zakątek w warszawskim Wilanowie, Chabrowe Wzgórze w Gdańsku-Kowalach, czy Ku Słońcu w Szczecinie. Obecnie przygotowujemy się też do podobnej akcji promocyjnej dla kilku nowych, powstających osiedli, gdzie mogliśmy sobie pozwolić na zaprojektowanie większej liczby miejsc postojowych. Chodzi o osiedle Neptun w Ząbkach k. Warszawy, czy osiedle Tęczowy Las nad Jeziorem Bartąg w Olsztynie.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Zmiany w warunkach technicznych dotyczących miejsc parkingowych mają wpływ na ogólny koszt realizacji inwestycji. Szersze miejsca parkingowe oznaczają konieczność zaprojektowania większego garażu. Ceny miejsc parkingowych w garażach podziemnych w naszych inwestycjach, w zależności od lokalizacji, kształtują się w przedziale 22 tys. zł do 59 tys. zł.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Ceny garaży w naszych inwestycjach w tym roku wzrosły. Nastąpił skok w przedziale od 3000 zł do 5000 zł za mkw. miejsca postojowego, co jest efektem wprowadzenia nowych regulacji. Jednocześnie w naszych inwestycjach stosujemy tak zwane maszynki, czyli miejsca postojowe, gdzie cztery auta mieszczą się na dwóch miejscach.

Michał Melaniuk, dyrektor zarządzający Cordia Polska

Przygotowaliśmy się do nowych zapisów dotyczących szerokości miejsc postojowych o wielkości 2,5 m wiele miesięcy przed wejściem w życie tego przepisu, w związku z czym wszystkie inicjowane aktualnie projekty spełniają te wymogi. Zwiększenie szerokości miejsc parkingowych nie pociągnęło za sobą wzrostu ich cen.  

Andrzej Swoboda, wiceprezes zarządu Grupy CTE

Obecnie realizujemy inwestycje w oparciu o stare przepisy, niemniej jednak kolejne przedsięwzięcia będą musiały uwzględniać nowe realia. Jest to kolejny czynnik cenotwórczy, który wraz ze wzrostem kosztów robocizny oraz cen gruntów wpływa na podwyżki cen mieszkań. Sama zmiana nie wpłynie na wycenę wyłącznie miejsc postojowych lub garażowych lecz zostanie uwzględniona w budżecie całego przedsięwzięcia i może znaleźć odzwierciedlenie w cenie mieszkania.

Marta Kasprzak, menedżer ds. sprzedaży i marketingu w Duda Development

Dopiero miejsca parkingowe w naszych przyszłych inwestycjach będą projektowane według nowych przepisów. Wówczas ich ceny będą proporcjonalnie wyższe, o ile sytuacja na rynku budowlanym nie ulegnie zmianom, które mogłyby temu przeciwdziałać. W budynkach znajdujących się w naszej, aktualnej ofercie mamy miejsca postojowe o szerokości 2,3 - 2,5 m oraz miejsca postojowe dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Ceny mieszkań i miejsc garażowych są ustalane w oparciu o faktyczne koszty i popyt. Zmiany w przepisach mogą się odbić na cenach nieruchomości w inwestycjach będących obecnie w fazie projektowania, które do sprzedaży zostaną wprowadzone za kilka miesięcy.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

W naszych, nowych projektach przewidujemy wyższe ceny miejsc postojowych, ale nie jest to podyktowane zmianą przepisów dotyczących ich budowy, ale wzrostem kosztów związanych z wykonawstwem. Nowe regulacje wprowadziły pozytywne skutki dla nabywców miejsc postojowych. Miejsca będą szersze, co spowoduje większą swobodę użytkowania.

Magdalena Szulc, PR Manager w Ataner

Przewidujemy, że z powodu zmian w przepisach związanych z budową miejsc parkingowych w inwestycjach  mieszkaniowych ich ceny wzrosną o około 7-8 proc.

Maciej Bartczak, współwłaściciel w KM Building

W naszej aktualnej ofercie, zarówno jeśli chodzi o Zalasewo Park, jak i osiedle Rodzinny Zakątek oraz Słoneczne w Brodowie, miejsca parkingowe czy garażowe są w cenie domu lub mieszkania. W najbliższym czasie nie planujemy zmieniać tej oferty.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Bardzo wnikliwie obserwujemy, zarówno sam rynek, jak i regulacje oraz zmiany prawa mające wpływ na jego funkcjonowanie. Staramy się bardzo szybko na nie reagować i uwzględniać ewentualne nowe wymogi już na wczesnym etapie projektowania budynków. Stąd też wprowadzone regulacje nie zaskoczyły nas i nie byliśmy zmuszeni do podniesienia cen miejsc parkingowych w naszych projektach.

Marzena Christiansen, dyrektor sprzedaży Aura Sky firmy Mill-Yon

Od wprowadzenia nowych przepisów do dziś nic się zasadniczo nie zmieniło. O ewentualnych skutkach nowych regulacji będziemy mogli mówić przy projektowaniu nowych inwestycji.

Marcin Komuda, kierownik Biura Sprzedaży firmy Profbud           

Cena za miejsce postojowe uzależniona jest od lokalizacji inwestycji. W naszych nieruchomościach waha się od 29 900 zł do 36 900 zł. Stawka uzależniona jest od ilości  miejsc postojowych w odniesieniu do liczby mieszkań  w danym projekcie. W przypadku ujemnego bilansu miejsc do mieszkań ich ceny są wyższe.

Piotr Zagórski, Marketing Manager w Nexity Polska

Ceny miejsc postojowych, które aktualnie oferujemy nie uległy zmianie. Zgodnie z założeniami naszej polityki, nie zmieniamy zasad w trakcie gry. Nie wykluczamy natomiast podwyżek cen miejsc garażowych w kolejnych projektach.

 

Autor: Dompress.pl

dompress : :
sie 24 2018 Ile kosztują najtańsze mieszkania deweloperskie...
Komentarze: 0

W jakiej cenie kupimy najtańsze mieszkania od deweloperów? W jakim metrażu? W których inwestycjach je znajdziemy? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl 

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Ceny najtańszych mieszkań w naszej ofercie zaczynają się od 170-180 tys. zł. Takie lokale dostępne są w inwestycjach Słoneczne Miasteczko i Centralna Park w Krakowie oraz Świętokrzyska Park w Gdańsku. W podanym przedziale cenowym można nabyć mieszkania jedno i dwupokojowe o powierzchni 29-40 mkw.

Wioletta Kleniewska, dyrektor Biura Sprzedaży i Marketingu Polnord S.A.

Najtańsze mieszkanie jest obecnie dostępne w osiedlu Fotoplastykon w Gdańsku. To  jednopokojowy lokal z funkcjonalnie wydzielonymi strefami dzienną i sypialną oraz aneksem kuchennym o powierzchni ponad 28 mkw., który oferujemy w cenie 156 tys. zł. W podobnej cenie - 161 tys. zł można kupić funkcjonalną kawalerkę o powierzchni 30 mkw. w osiedlu Senatorska 29 w centrum Łodzi. Amatorzy widoków na jezioro Bartąg w Olsztynie mają do dyspozycji bardzo duży wybór mieszkań w osiedlu Tęczowy Las, gdzie jednopokojowy lokal o metrażu ponad 32 mkw. kosztuje około 189 tys. zł.

W gotowym projekcie Chabrowe Wzgórze w Gdańsku Kowalach dwójka o powierzchni 38 mkw. jest do kupienia w cenie 205 tys. zł. Mieszkanie o podobnych parametrach jest również dostępne w osiedlu Neptun w podwarszawskich Ząbkach. Inwestorów zachęcamy też do zapoznania się z ofertą w warszawskim Wilanowie, gdzie lokale typu studio o powierzchni 32 mkw. są dostępne w kwocie od 299 tys. zł.

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper S.A.

We Wrocławiu w najniższej cenie za mkw. mamy kompaktowy apartament w inwestycji Lokum Smart City usytuowanej przy ulicy Awicenny na Muchoborze Wielkim. Funkcjonalny lokal o powierzchni 40,5 mkw., składa się z pokoju z aneksem kuchennym i aneksem sypialnym, łazienki oraz balkonu. W promocyjnej ofercie jest w kwocie 5900 zł brutto/mkw.  Cena uwzględnia prace wykończeniowe w standardzie pod klucz. Lokum Smart City to nowoczesna inwestycja położona w pobliżu dworca Wrocław Zachodni, z którego w 8 minut można dostać się do ścisłego centrum Wrocławia, na Dworzec Główny.

W Krakowie najtańsze mieszkanie oferujemy w osiedlu Lokum Vista w Podgórzu Duchackim, w pobliżu Bonarka City Center w cenie 6211 zł/mkw. Komfortowy, trzypokojowy lokal o metrażu ponad 57 mkw. składa się z pokoju z aneksem kuchennym i loggią, dwóch sypialni i łazienki. Na dziedzińcu powstała tu stylowa mała architektura, plac z fontanną otoczony profesjonalnie zaprojektowaną zielenią.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Najtańsze mieszkania w stolicy oferujemy w osiedlu Zielona Dolina II, zlokalizowanym na warszawskiej Białołęce. Gotowy do zamieszkania lokal jednopokojowy o powierzchni ponad 34 mkw. kosztuje w tej inwestycji ponad 224 tys. zł, a dwupokojowe mieszkanie o metrażu ponad 43 mkw. jest dostępne w cenie przeszło 252 tys. zł. W kameralnym osiedlu Wrzosowa Aleja  również na warszawskiej Białołęce można z kolei kupić kawalerkę o powierzchni 27,5 mkw. w cenie ponad 199 tys. zł oraz dwupokojowe mieszkanie o metrażu 35 mkw. za niecałe 247 tys. zł. W Katowicach w inwestycji Nowe Tysiąclecie jednopokojowe lokale o powierzchni ponad 34 mkw. są do nabycia w cenie od 212,5 tys. zł, a dwupokojowe o metrażu ponad 48 mkw. za przeszło 277 tys. zł. W wieżowcu Hanza Tower w centrum Szczecina apartament o powierzchni 45 mkw. kosztuje natomiast 361,5 tys. zł.  

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Najtańsze mieszkania mamy aktualnie w sprzedaży w inwestycji Omulewska 26 na warszawskiej Pradze Południe. Ceny lokali oferowanych w tym projekcie zaczynają się od 6800 zł/mkw.

Michał Melaniuk, dyrektor zarządzający Cordia Polska

W Warszawie w osiedlu Zielone Bemowo oferujemy trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 62 mkw. usytuowane na pierwszym piętrze w cenie 7400 zł/mkw. W inwestycji Supernova w Krakowie mamy w sprzedaży dwupokojowy lokal na parterze o metrażu 41 mkw. w cenie 8040 zł/mkw.  

Maciej Bartczak, współwłaściciel w KM Building

 

Aktualnie w naszej ofercie najtaniej można nabyć domy szeregowe o powierzchni 68 mkw. w Brodowie k. Środy Wielkopolskiej, do których przynależą ogródki oraz miejsca parkingowe. Na tej powierzchni mieści się salon z aneksem kuchennym, dwie sypialnie, korytarz, dwie łazienki, wiatrołap oraz schody. Domy dostępne są w cenie 220 tys. zł.

 

Monika Golec, dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży Budnex

Firma Budnex realizuje inwestycje w kilku miastach zachodniej Polski, w Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu i Zielonej Górze oraz w dwóch nadmorskich kurortach - Kołobrzegu i Dziwnówku. Najtańsze mieszkania w naszej ofercie dostępne są w Zielonej Górze i Gorzowie, gdzie stawki należą do najniższych w kraju.

W Gorzowie Wielkopolskim w Osiedlu Europejskim dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 37 mkw. można kupić w cenie ponad 148 tys. zł, a w inwestycji Plac Jana Pawła II podobny lokal kosztuje przeszło 157 tys. zł. W Zielonej Górze w projekcie Nowa Łężyca dwójka o metrażu 33 mkw. jest do nabycia za ponad 143 tys. zł, natomiast w inwestycji Polanka taki lokal jest dostępny w kwocie około 151 tys. zł. W Szczecinie w drugim etapie inwestycji Lewandowskiego dwupokojowe mieszkanie wielkości ponad 38 mkw. jest do kupienia w cenie ponad 212 tys. zł.

W poznańskim osiedlu Starołęcka Dolina mamy w sprzedaży dwójki o powierzchni 33 mkw. za ponad 210 tys. zł. W Dziwnówku w inwestycji Porta Mare Słoneczne Tarasy mieszkanie o metrażu 31 mkw. można kupić w cenie 269 tys. zł. W Kołobrzegu w projekcie Porta Mare Baltica Kołobrzeg za dwupokojowy lokal o powierzchni 33 mkw. trzeba zaś zapłacić 299 tys. zł.

Andrzej Swoboda, wiceprezes zarządu Grupy CTE

Obecnie oferujemy lokale mieszkalne realizowane w ramach dwóch inwestycji na terenie Wrocławia. Ceny ofertowe mieszkań budowanych przy ulicy Rędzińskiej zaczynają się od 5600 zł/mkw. i dotyczą większości mieszkań dwupokojowych. Lokal o powierzchni 50 mkw. w tym projekcie kosztuje około 280 tys. zł. Domy w zabudowie bliźniaczej, które powstają w ramach Osiedla Familia przy ulicy Łomżyńskiej kosztują od 4900 zł/mkw. Bliźniak o metrażu 100 mkw. jest do nabycia w cenie około 490 tys. zł.

Marta Kasprzak, menedżer ds. sprzedaży i marketingu w Duda Development

Najmniejsze, jednopokojowe mieszkanie o powierzchni 25 mkw. usytuowane na siódmym, najwyższym piętrze w budynku w inwestycji Diasfera Łódzka przy ulicy Kilińskiego w Łodzi oferujemy w cenie 192,5 tys.  Lokal jest dobrze doświetlony i zapewnia przepięknym widokiem na pobliski Park Źródliska. W poznańskim projekcie Fyrtlu Wilda, zlokalizowanym u zbiegu ulicy 28 Czerwca 1956 i Sikorskiego najmniejsza wolna kawalerka o metrażu 31 mkw. kosztuje ponad 250 tys. zł.

Magdalena Szulc, PR Manager w Ataner

 

Najtańsze mieszkania z naszej oferty można kupić w drugim etapie osiedla Nowy Marcelin w poznańskim Grunwaldzie tuż obok Lasku Marcelińskiego. Ceny zaczynają się od 6300 zł/mkw. W ofercie zostały mieszkania o powierzchni od 40 mkw. do 70 mkw.  Nowy Marcelin składać się będzie z trzech monitorowanych osiedli z portierniami ochrony, bezpiecznymi placami zabaw dla dzieci, centrum sportowym i podziemnymi halami parkingowymi dla samochodów i rowerów. Pierwszy etap inwestycji został oddany do użytku, a zakończenie budowy drugiej fazy zaplanowane jest na kwiecień 2019 roku.

 

Marzena Christiansen, dyrektor sprzedaży Aura Sky

W inwestycji Aura Sky mamy aktualnie w ofercie  dwupokojowe mieszkania o powierzchni 37 mkw. w cenie od 300 tys. zł. Inwestycję realizujemy w Warszawie u zbiegu ulic Ostrobramskiej i Rodziewiczówny. 

W projekcie Aura Garden dostępne są mieszkania dwupokojowe z ogródkiem o metrażu 37 mkw. w cenie od 216 tys. zł. Osiedle powstaje przy ulicy Przejezdnej na warszawskiej Białołęce.

Marcin Komuda, kierownik Biura Sprzedaży firmy Profbud

Najtańsze mieszkania w naszej ofercie można znaleźć w Osiedlu Stella na warszawskim Bemowie, w którym jednopokojowy lokal o powierzchni ponad 28 mkw. z ekspozycją południową można kupić w cenie 239 tys. zł.  W Osiedlu Primo w Łodzi pokój z kuchnią o metrażu 31 mkw. z ekspozycją na wschód oferujemy w kwocie 202 tys. zł.

Marek Szmolke, prezes Grupy Deweloperskiej Start

Najtańsze lokale mieszkalne mamy obecnie w inwestycji Enklawa Rodzinna, realizowanej przy ulicy Kordiana w Krakowie. Mieszkania dwu i trzypokojowe o powierzchni 57- 60 mkw. można tu kupić w kwocie 5850 zł/mkw. Lokale położone są na pierwszym i drugim piętrze, posiadają ekspozycję południową oraz północną. W równie atrakcyjnych cenach można nabyć mieszkanie w krakowskiej inwestycji Osiedle Kameralne, realizowanej przy ulicy Kurzei. Lokale dwu i trzypokojowe o metrażu 50-58 mkw. w tym projekcie dostępne są w kwocie 6700-6900 zł/mkw. Mieszkania położone są na pierwszym piętrze i posiadają dwustronną ekspozycję.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

W naszej ofercie znajdują się aktualnie jednopokojowe mieszkanie o metrażu ponad 29 mkw. w inwestycji Piasta Park II w Krakowie w cenie 6800 zł/mkw. W takiej samej cenie są do nabycia kawalerki o metrażu ponad 32 mkw. w krakowskim projekcie Krygowskiego II. W inwestycji Piasta Park III jednopokojowy lokal oferujemy natomiast w cenie 6700 zł/mkw. W apartamentach Nowa Bonarka w Krakowie kawalerka o powierzchni ponad 31 mkw. jest dostępna w cenie 7358 zł za mkw.

Piotr Zagórski , Marketing Manager w Nexity Polska

Aktualnie w ofercie posiadamy mieszkania o powierzchni od 31 mkw. w inwestycji LifeTown na warszawskim Ursynowie w cenach od 6700 zł/mkw. Lokale w podobnych metrażach oferujemy w inwestycji NextUrsus w Warszawie, w której ceny zaczynają się od 5800 zł/mkw. W inwestycji zlokalizowanej na warszawskim Bemowie także mamy mieszkania o powierzchni od 31 mkw. w kwocie od 6600 zł/mkw. 

Autor: Dompress.pl

dompress : :
sie 16 2018 Jakie inwestycje mieszkaniowe wejdą na rynek...
Komentarze: 0

Jakie projekty mieszkaniowe wprowadzą deweloperzy do sprzedaży w tym roku? Jakie znajdą się w nich mieszkania? W jakich cenach? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl 

Dariusz Niedośpiał, prezes zarządu LC Corp S.A.

W drugiej połowie roku wprowadzimy kolejne etapy już realizowanych inwestycji, jak Świętokrzyska Park i Bastion Wałowa w Gdańsku, a także Między Parkami i Kamienna 145 we Wrocławiu, czy Osiedle na Woli w Warszawie. W tym roku rozpoczniemy również sprzedaż mieszkań w ósmym etapie inwestycji Słoneczne Miasteczko w Krakowie.

Jeśli chodzi o nowe lokalizacje, planujemy rozpoczęcie jednego lub dwóch projektów w Krakowie i Warszawie, przy czym termin ich realizacji uzależniony jest od uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Ceny mieszkań są uzależnione od lokalizacji. Z uwagi na rosnące koszty budowy, zakładamy jednak, że stawki będą wyższe niż w poprzednich etapach poszczególnych inwestycji.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

W najbliższych miesiącach planujemy wprowadzenie do sprzedaży kolejnych etapów chętnie wybieranych przez wrocławian osiedli. Nowe mieszkania powstaną m.in. w Olimpii Port, osiedlu nad Odrą, w którym mieszkańcy mają do dyspozycji własne boiska, tarasy widokowe na dachach, czy bazę kajakową. Rozszerzymy również ofertę Słonecznych Stabłowic, gdzie niedawno wraz z nowym etapem przekazaliśmy mieszkańcom klub mieszkańca i osiedlowy fitness.

W zanadrzu mamy również nowe projekty, w tym nowe osiedle we wrocławskich Krzykach, Oporowie oraz w Nowych Żernikach. Klienci mogą oczekiwać sprawdzonych układów mieszkań dwu, trzy i czteropokojowych z balkonem, tarasem lub ogródkiem, z możliwością wydzielenia w lokalu osobnej kuchni.  

Michał Melaniuk, dyrektor zarządzający Cordia Polska

Aktualnie Cordia przygotowuje trzy nowe projekty na terenie Warszawy. Możemy zdradzić, że jeden z nich to drugi etap osiedla Zielone Bemowo. Ponadto będziemy realizować kolejne przedsięwzięcie na terenie Krakowa. Zaprojektowane przez nas mieszkania oferują szeroki zakres metraży.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

W pierwszym kwartale 2018 roku Grupa prowadziła 12 inwestycji na ponad 3 400 lokali, które są realizowane w Warszawie: Zielona Dolina, Bliska Wola i Wrzosowa Aleja, w Szczecinie: Hanza Tower, w Katowicach: Nowe Tysiąclecie; w Gdyni: Bernadowo Park i Kamerata; w Ożarowie: Villa Campina.  Wśród projektów planowanych do uruchomienia w ciągu najbliższych miesięcy znajdują się m.in. inwestycje w Warszawie przy ulicy Berensona i ulicy Nowodworskiej oraz kolejne etapy Wrzosowej Alei.

Jeszcze w tym roku planujemy także wprowadzić do sprzedaży apartamenty w nowym aparthotelu przy ulicy Pileckiego na warszawskim Ursynowie. W inwestycji znajdzie się 220 apartamentów o powierzchni od 17 mkw. do 52 mkw. Oczekujemy również na pozwolenie na budowę aparthotelu w Gdyni przy ulicy Spokojnej, gdzie powstanie 181 apartamentów pod wynajem.

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. Sprzedaży Lokum Deweloper

Bogaty bank ziemi pozwala nam na wprowadzenie do oferty nowych produktów. Opóźnienia wynikają z wydłużającego się czasu oczekiwania na wydanie decyzji administracyjnych. Jeszcze w tym roku planujemy włączenie do sprzedaży kolejnych projektów we Wrocławiu i w Krakowie na około 600 lokali. Będą to następne etapy obecnie realizowanych osiedli, jak i zupełnie nowe inwestycje. Tak, jak dotychczas będą charakteryzowały się świetną lokalizacją, wysoką jakością, sprawdzonymi układami mieszkań, czy starannym zagospodarowaniem terenu wokół budynków.  

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Mamy projektowych kilka nowych lokalizacji w Warszawie w sumie na ponad 2200 mieszkań, pracujemy też nad projektami na nowych rynkach, poza stolicą. W tej chwili mamy kilka inwestycji w zaawansowanej fazie przygotowania, ale nie zdecydowaliśmy jeszcze o kolejności wprowadzenia ich do oferty, czekając jednocześnie na zakończenie procesów administracyjnych.

Magdalena Szulc, PR Manager w Ataner

Jeszcze tego lata zamierzamy wprowadzić do sprzedaży mieszkania w trzecim etapie budowy osiedla Nowy Marcelin w poznańskim Grunwaldzie. W ofercie znajdą się lokale o zróżnicowanych powierzchniach, od  kawalerek o metrażu 35 mkw. do mieszkań czteropokojowych wielkości 94 mkw. Osiedle usytuowane tuż obok lasku Marcelińskiego cieszy się dużym zainteresowaniem młodych rodzin. Podobnie, jak w sąsiednim Osiedlu Marcelin, również w tej inwestycji zaplanowane zostało centrum sportowe tylko dla mieszkańców, gdzie znajdzie się siłownia, sala gimnastyczna, czy sala zabaw dla dzieci. Osiedle jest monitorowane, oferuje place zabaw oraz podziemną halę garażową. Budynki  o zróżnicowanej wysokości od trzech do dziesięciu pięter wyróżniać się będą ciekawą architekturą.

Inwestycją zaplanowaną na ten rok jest też budynek mieszkalny przy ulicy Na Podgórniku, obok Cytadeli, położony w sąsiedztwie największego poznańskiego parku, pomiędzy Cytadelą a Starym Rynkiem. Lokalizacja zapewnia nie tylko spokój i otaczającą zieleń, ale także dogodny dojazd do Starego Rynku, w ciągu 5 min. samochodem. Jesienią w tej inwestycji trafią do sprzedaży lokale, od kawalerek do mieszkań o powierzchni 120 mkw.

Anna Skotnicka-Ryś, kierownik Biura Sprzedaży firmy Profbud

Realizujemy aktualnie kilka inwestycji, z których część to projekty wieloetapowe. Na przykład w Osiedlu Stella na warszawskim Bemowie realizujemy już drugi etap inwestycji, w której znajdzie się 186 funkcjonalnych mieszkań. Zakończenie tej fazy budowy planujemy w pierwszym kwartale 2020 roku, a w czwartym kwartale tego roku rozpocznie się budowa kolejnego, trzeciego etapu projektu, w którym pod koniec 2020 roku do użytku oddanych zostanie 150 mieszkań.

Jedną z nowości w naszym port folio jest Osiedle Haven House w bezpośrednim sąsiedztwie warszawskiej Saskiej Kępy. Powstanie tam 114 lokali o zróżnicowanym metrażu, od 28 mkw. do 150 mkw. Mieszkania są już dostępne w sprzedaży, a ich ceny zaczynają się od 8400 zł/mkw. Zakończenie budowy osiedla nastąpi w drugim kwartale 2020 roku.

W Osiedlu Primo zlokalizowanym w Śródmieściu Łodzi, która jest dla nas nowym rynkiem, w ramach budowy pierwszego etapu inwestycji w czwartym kwartale 2019 roku zostanie oddanych do użytku 220 lokali.

Andrzej Swoboda, wiceprezes zarządu Grupy CTE

Planujemy wprowadzenie na rynek ostatnich dwóch etapów osiedla domów w zabudowie bliźniaczej. Obecnie zintensyfikowaliśmy prace projektowe związane z wprowadzeniem do naszej oferty atrakcyjnych apartamentów inwestycyjnych.

Marta Kasprzak, menedżer ds. sprzedaży i marketingu w Duda Development             

Pierwsza połowa roku była dla nas niezwykle intensywna, wprowadziliśmy na rynek cztery nowe inwestycje, poszerzając naszą ofertę mieszkań do ponad 200 lokali. Stale planujemy kolejne projekty, ale szczegóły na ich temat ujawnimy dopiero w przyszłym roku.

Grzegorz Woźniak ze spółki Quelle Locum

W tym roku nie planujemy realizacji nowych projektów. Z początkiem przyszłego roku chcemy uruchomić drugi etap osiedla Park Leśny Bronowice. Mamy też dwa inne projekty, które w zależności od postępu prac mogą wystartować w drugiej połowie przyszłego roku.

Agnieszka Jałoszyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Sky Investments

Najbliższe miesiące będą bardzo dynamiczne dla naszej firmy, ponieważ planujemy wprowadzić na rynek nową inwestycję na terenie Poznania – osiedle Rodzinne Podolany. W inwestycji przy ulicy Heleny Rzepeckiej zaprojektowane zostały domy w zabudowie szeregowej, do których  przynależeć będą dwa miejsca postojowe, taras lub ogród. Pojawią się także elementy małej architektury. Powstaną drogi wewnętrzne, oświetlenie, a w późniejszym terminie również przestronny plac zabaw. Lokale będą dostępne w metrażach około 85 mkw., 91 mkw. i 100 mkw. Cennik zostanie zaprezentowany podczas wrześniowych Targów Mieszkań i Domów w Poznaniu.

Marek Szmolke, prezes Grupy Deweloperskiej Start

Przygotowujemy do wprowadzenia na rynek kilka inwestycji, w tym projekt Pszczelna 30 w Krakowie Ruczaju, Apartamenty Turystyczna w Krakowie Prądniku Białym i Start City w Krakowie Prokocimiu przy ulicy Republiki Korczakowskiej.

W wymienionych inwestycjach znajdą się mieszkania jednopokojowe z aneksem kuchennym oraz jasną kuchnią, mieszkania dwupokojowe z aneksem kuchennym o metrażu około 35 mkw. lub dwójki z kuchnią o metrażu około 45 mkw.- 50 mkw. W inwestycjach przewidziano także mieszkania trzypokojowe z aneksem kuchennym lub kuchnią. Na etapie budowy będzie można łączyć poszczególne lokale. Mieszkania znajdujące się na parterze będą miały ogródki, a usytuowane na piętrach duże tarasy. Nie znamy jeszcze cen mieszkań, ale pewnością będą to stawki rynkowe.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Mamy w przygotowaniu dwie inwestycje w Warszawie. Jedną z segmentu popularnego, drugą z ofertą apartamentów. Niestety z przyczyn od nas niezależnych termin wprowadzenia ich do sprzedaży przesuwa się, ale do końca tego roku spodziewamy się wprowadzić do sprzedaży przynajmniej jeden z projektów.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Grupa Kapitałowa Home Invest wprowadziła do sprzedaży w tym roku nową inwestycję Willa Ochota, która zlokalizowana jest na warszawskiej Ochocie przy ulicy Mszczonowskiej. W ofercie znajduje się 41 mieszkań o powierzchni od 20 mkw. do 48 mkw. w cenie od 8899 zł/mkw. W ostatnim czasie została rozpoczęta przedsprzedaż mieszkań w inwestycji Warszawski Świt, która usytuowana jest na Targówku przy ulicy Poborzańskiej. W pierwszym etapie projektu powstanie 139 funkcjonalnych mieszkań o powierzchni od 34 mkw. do blisko 100 mkw. W przedsprzedaży znajduje się także inwestycja Okopowa 59A, zlokalizowana na warszawskiej Woli, w której znajdzie się 98 mieszkań w metrażach od 41 mkw. do 113 mkw. W tym roku do sprzedaży powinien trafić również projekt Przy Agorze 6, położony na warszawskich Bielanach.

Piotr Zagórski , Marketing Manager w Nexity Polska

Poszerzamy naszą ofertę o nowe lokalizacje w Warszawie, ale również wchodzimy na poznański rynek z propozycją wieloetapowego osiedla. W obecnych, warszawskich projektach NextUrsus i LifeTown także zostaną wprowadzone kolejne etapy. Ponadto w czwartym kwartale 2018 roku planujemy wprowadzenie do sprzedaży nowej inwestycji na warszawskim Bemowie, której niewątpliwym atutem będzie bliskość projektowanej stacji metra.

Oferta obejmuje lokale od kawalerek do mieszkań czteropokojowych. Ceny mieszkań zaczynają się od 5800 zł/mkw. w projekcie w Ursusie.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Jak zawsze staraliśmy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i nasze nowe mieszkania będą skierowane zarówno do tych, którzy poszukują nieruchomości usytuowanych w kameralnym zaciszu, ale i do tych, którzy chcą aby ich mieszkanie było zlokalizowane w śródmieściu. Będą to inwestycje, które oferują mieszkania w szerokim zakresie metraży, od małych i przytulnych kawalerek po całkiem spore i przestronne lokale.

 

Autor: Dompress.pl

dompress : :