Archiwum 31 marca 2015


mar 31 2015 Czy jest kolejka po dopłaty
Komentarze: 0

 W minionym roku środki przeznaczone na dopłaty do kredytów mieszkaniowych nie zostały wykorzystane. Czy w tym roku osoby kupujące mieszkania częściej wybierają lokale, do których dopłaca państwo? Czy deweloperzy zauważają większe zainteresowanie programem Mieszkanie dla młodych? Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, w jakich inwestycjach wiodące firmy deweloperskie oferują mieszkaniaz dopłatą.  

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Niewątpliwie rola programu Mieszkanie dla młodych będzie rosła. Już teraz wykorzystano ponad 20 proc. budżetu, jaki został założony na 2015 rok. Za wzrostem zainteresowania programem przemawia kilka czynników, np. podniesienie wysokości wymaganego wkładu własnego do kredytu do 10 proc., który można sfinansować właśnie za pomocą rządowej dopłaty. Wzrosła także wysokość limitów cen za metr kwadratowy dla poszczególnych miast. W porównaniu do ubiegłego roku, różnice wynoszą od 188 zł/mkw. do nawet 700 zł/mkw. Także sama oferta mieszkań spełniających wymagania programu MdM jest dużo bogatsza niż na początku  2014 roku. Częściowo wiąże się to z wyższymi limitami, a częściowo z dostosowaniem oferty deweloperów do potrzeb rynku. Kolejnym ważnym czynnikiem stymulującym zainteresowanie rządowym programem jest planowany wzrost wysokości dopłat, nawet o 116 proc. Tak więc program staje się nie tylko łatwiej dostępny, ale także coraz bardziej opłacalny.

LC Corp we wszystkich miastach, w których realizuje inwestycje mieszkaniowe, posiada w ofercie lokale spełniające wymagania MdM. Stanowią one około 40 proc. aktualnej oferty. Lokale z dopłatą można kupić m.in. w Słonecznym Miasteczku w Krakowie, we wrocławskich inwestycjach Stabłowicka 77, Dolina Piastów i Graniczna, w Małej Pradze w Warszawie, Powstańców 33 w Ząbkach, czy w Osiedlu Przy Srebrnej w Gdańsku.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

Mieszkania z dopłatą oferujemy w inwestycjach, które prowadzimy w Warszawie - w dzielnicy Wilanów i Wola, w podwarszawskich Ząbkach - Neptun Ząbki, w Gdańsku - Dwa Potoki i Dwa Tarasy, w Gdyni - Brama Sopocka, w Szczecinie - Ku Słońcu, w Olsztynie -Tęczowy Las i w Łodzi - City Park. W każdym z tych miast posiadamy mieszkania w ofercie MdM, ale szczególnie dużo takich lokali z dopłatą sprzedajemy w Gdańsku, gdzie około jedna trzecia klientów korzysta z rządowych subwencji. W ramach MdM można uzyskać dofinansowanie wkładu własnego, co jest praktycznym rozwiązaniem dla osób młodych, kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Wzrost wymogów związanych z posiadaniem, co najmniej 10 proc. wkładu własnego do kredytu nie odstraszył naszych klientów. Odnotowujemy bardzo dobre wyniki sprzedaży, ponieważ nasza oferta jest dobrze dopasowana do potrzeb klientów.

Jakub Zagórski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland

Większe zainteresowane programem Mieszkanie dla młodych obserwujemy już od października 2014 roku w związku z podwyższeniem limitów cenowych. Wówczas wiele nowych inwestycji, położonych blisko centrów miast i posiadających atrakcyjną przestrzeń wspólną, zostało objętych dofinansowaniem. Na jednym z naszych warszawskich osiedli Park Ostrobramska zostały już ostatnie, gotowe lokale, na które można uzyskać dopłaty, sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W związku ze zmianami w programie spodziewamy się wzrostu liczby osób zainteresowanych kupnem nowego mieszkania z dopłatą. Nowelizacja MdM jest korzystna przede wszystkim dla rodzin wielodzietnych. Większej aktywności transakcyjnej spodziewamy się przede wszystkim w drugiej połowie roku, kiedy w życie wejdą nowe regulacje MdM. Dodatkowo osoby, które rozważają nabycie mieszkania będą chciały zdążyć z zakupem do końca 2015 roku, zanim minimalny wkład własny do kredytu wzrośnie o kolejne 5 proc.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Grupy Holdingowej Waryński

Popularność programu Mieszkanie dla młodych z miesiąca na miesiąc zauważalnie wzrasta. Bez wątpienia, duży wpływ na pobudzenie zainteresowania klientów dopłatami miało podwyższenie wymaganego poziomu wkładu własnego do kredytu. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który o tym zadecydował. Korzystny wpływ miały również zmiany w ramach samego programu, które zostały wprowadzone lub zaplanowano ich implementację. Rozszerzyły one spektrum mieszkań, które mogą zostać objęte dopłatami, a dodatkowo zachęciły niektórych deweloperów do realizacji inwestycji sprofilowanych pod kątem MdM. Już niebawem zostaną ogłoszone również nowe limity w ramach programu, a na przełomie pierwszego i drugiego półrocza wejdą w życie zmiany, które zwiększą dopłaty i dostępność MdM dla rodzin wielodzietnych. Modyfikacje te powinny zwiększyć zainteresowanie programem.

W obecnie realizowanych przez nas etapach inwestycji Miasto Wola i Stacja Kazimierz nie ma mieszkań, które mogłyby zostać objęte dopłatami w ramach programu MdM. Nie wykluczamy jednak, iż w kolejnych fazach naszych projektów na warszawskiej Woli takie mieszkania zostaną uwzględnione w ofercie.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding

Spodziewamy się, że zainteresowanie dopłatami będzie w tym roku większe, nie tylko ze względu na obowiązujący wyższy wkład własny do kredytów, ale także z uwagi na planowaną nowelizację programu MdM. We wszystkich inwestycjach J.W. Construction dostępne są lokale, kwalifikujące się do programu dopłat. Niektóre osiedla, jak Zielona Dolina w warszawskiej Białołęce w pełni obejmuje rządowy program. We wprowadzanych w tym roku projektach także zaproponujemy mieszkania w MdM.

Wojciech Stisz z Barc Warszawa

Znaczna część naszych klientów korzysta z dopłat. Być może ze względu na ułatwienia, które mają zostać wprowadzone w programie, szczególnie dla osób wychowujących co najmniej trójkę dzieci, ich liczba jeszcze wzrośnie. Jest na to szansa, kiedy zmiany wejdą w życie. Tym bardziej, że naszą warszawską inwestycję - Tarasy Dionizosa, w której wszystkie mieszkania kwalifikują się do programu dopłat, wybiera wiele rodzin z dziećmi, bo jest położona przy lesie.    

Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży w firmie Dolcan

Zainteresowanie programem MdM jest spore, jednak wiele osób obawia się nadmiaru formalności, a banki nie przyznają kredytów mieszkaniowych tak chętnie. Dlatego dla młodych ludzi stworzyliśmy w Warszawie inwestycję Miasteczko Rubikon. Projekt cieszy się dużą popularnością wśród młodych singli, bo miniapartament można kupić już w cenie od 156 tys. zł.  Planujemy kolejne etapy tego projektu. Dla zainteresowanych programem MdM przygotowaliśmy lokale w naszych bezczynszowych inwestycjach – Pasikonik, Żółte Tulipany, Kamyk Zielony, Konik Polny, Rudy Rydz etap I i II oraz Rudy Rydz Las.

Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w Grupie Eco

Do programu dopłat w ramach MdM kwalifikuje się tylko nasza gdańska inwestycja Wolne Miasto. W tym roku widać wzrost zainteresowania programem dopłat. Odsetek umów w programie MdM jest zbliżony do poziomu z ubiegłego roku. Utrudnieniem dla kupujących, poza kryterium cenowym, są  wymogi związane z wiekiem i zakazem posiadania tytułu własności do innej nieruchomości. To znacznie ogranicza ilość osób mogących skorzystać z dopłat.  
Ilość osób korzystających z MdM z pewnością zwiększy się po wprowadzeniu nowelizacji ustawy o rządowej pomocy, jednak nie w sposób znaczący. Kosmetyczne zmiany proponowane przez rząd mają na celu doprowadzenie do sytuacji, że o programie dużo będzie słychać, a w praktyce z powodu ostrych kryteriów nie trzeba będzie na program zbyt dużo wydać.

Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest

Każdy program stymulujący rozwój rynku mieszkaniowego jest korzystny, tak dla kupujących, jak i dla rozwoju gospodarczego kraju. Przyjęta obecnie wysokość limitu ceny w MdM dla Warszawy daje najczęściej możliwość sprzedaży tylko kilku mieszkań z dopłatą w danym projekcie. Grupa Inwest w każdej z realizowanych inwestycji dysponuje mieszkaniami spełniającymi wymogi programu. Takie mieszkania posiadamy w rozpoczętej właśnie warszawskiej inwestycji na Pradze Północ przy ul. Siedleckiej. Możemy je zaoferować również w gotowych już projektach usytuowanych na Bemowie przy ul. Strąkowej oraz na Pradze Południe przy ul. Morgowej, Zana i Nizinnej w Warszawie.   

Katarzyna Żarska z firmy Marvipol

Zainteresowanie dopłatami utrzymuje się na podobnym poziomie, jak w ubiegłym roku. Do dopłat kwalifikuje się część mieszkań w naszym warszawskim osiedlu Central Park Ursynów.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Wszystko wskazuje na to, że w trzecim kwartale br. zmienią się przepisy dotyczące programu Mieszkanie dla młodych. Wpłynie to korzystnie przede wszystkim na sytuację rodzin wychowujących troje lub więcej dzieci. Jeśli jednak nie zwiększą się limity – planowane zmiany w niewielkim stopniu zwiększą popularność MdM. W Krakowie, nawet po korekcie limitu cen w programie, pod koniec 2014 roku nadal tylko ok. 5 proc. mieszkań kwalifikowało się do dopłat.

Mieszkania w ramach programu MdM można znaleźć w energooszczędnych inwestycjach Wawel Service w Krakowie – Wężyka 10, Borkowska B1 i B2 oraz Halszki 28A. Możemy również potwierdzić, że w tym roku planujemy rozpoczęcie budowy nowej inwestycji w Nowej Hucie, gdzie wszystkie mieszkania będzie można kupić korzystając z dopłat w ramach MdM. Szczegóły dotyczące oferty podane zostaną już na przełomie kwietnia i maja.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : :
mar 31 2015 Warszawski kompleks biurowy - Dzielna 60...
Komentarze: 0

W dniu 20.marca br. odbyło się galowe otwarcie kompleksu Dzielna 60. Obiekt przeszedł proces gruntownej renowacji i rozbudowy, by zaoferować niepowtarzalne, postindustrialne biura loftowe  

W uroczystości udział wzięli twórcy, wykonawcy i użytkownicy kompleksu. Było symboliczne przecięcie wstęgi i toasty oraz wiele wspomnień związanych z okresem modernizacji, kiedy biura były nieprzerwanie wynajmowane. Choć proces rewitalizacji trwał kilka lat, najemcy nie decydowali się zmieniać adresów swoich siedzib. Teraz przedłużają umowy. Dzięki temu, po podpisaniu kilku nowych umów, przy Dzielnej 60 pozostało już niewiele wolnej powierzchni biurowej.  

 

Kompleks znajduje się w centrum miasta, ale położony jest w cichej okolicy warszawskiego Muranowa. Tworzy go 5 budynków biurowych usytuowanych u zbiegu ulic Dzielnej, Pawiej i Esperanto, w sąsiedztwie Domu Mody Klif. Ich łączna powierzchnia liczy 20.000 mkw.  

Historię Dzielnej 60 tak wspomina Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development : Pierwszy raz zobaczyłem ten kompleks 15 lat temu. Choć prace rozpoczęły się o wiele później, już wtedy powstała myśl o jego rewitalizacji. Industrialne budynki dawnych fabryk zdradzały ogromny potencjał. Od tego czasu przeszliśmy długą drogę, szczególnie że była to realizacja nietypowa, ale udało się przywrócić piękno biurowcom, by mogły znów stać się ozdobą Muranowa. Cieszę się, że było nam dane się do tego przyczynić - powiedział ze wzruszeniem podczas uroczystości otwarcia inwestor kompleksu.  

Projekt architektoniczny nowej Dzielnej powstał na deskach pracowni architektów Bohdana Ufnalewskiego oraz Zbigniewa Orlińskiego. To wyjątkowa inwestycja. Budynki mają niejednolitą strukturę architektoniczną, która podkreśla ich industrialny charakter. Całość uzupełniają nowoczesne elementy, jak panoramiczna winda, granitowa posadzka wewnętrznego dziedzińca, szklane balustrady i pergole oraz zadaszenia wejść. Imponujące wrażenie robią też duże elewacje części budynków wykonane z ciemnego szkła i alucobondu.      

 

Największy biurowiec o nazwie Śródmieście został przebudowany według koncepcji stworzonej przez Biuro Projektów Kazimierski i Ryba. W myśl projektu znalazła się na nim trzykondygnacyjna, szklana nadbudowa, dzięki której w kompleksie przybyło dodatkowo ponad 1000 mkw. powierzchni biurowej.    

Centralnym punktem kompleksu jest duże, wewnętrzne patio z miejscami do wypoczynku wśród zieleni, na które wychodzi także ogródek kawiarniany, znajdującej się tam restauracji. Osoby pracujące w biurowcach mogą korzystać z ciekawej przestrzeni przeznaczonej do spotkań w Strefie Relaksu oraz bezpłatnego Centrum Konferencyjnego. Lokalizacja budynków w sercu miasta stwarza możliwość różnego rodzaju aktywności również po godzinach pracy. Rowerzyści przy Dzielnej 60 mają zapewniony parking, szatnie i prysznice.

dompress : :