Archiwum marzec 2015, strona 1


mar 18 2015 Idealne warunki do zaciągania kredytów...
Komentarze: 0

Najniższe w historii oprocentowanie kredytów hipotecznych i przygotowywane zmiany w programie Mieszkanie dla młodych zachęcają do pożyczania na mieszkania

Na początku marca Rada Polityki Pieniężnej znów obniżyła stopy procentowe i to dwukrotnie więcej niż się spodziewano. Cykl obniżek trwa już od wakacji 2012 roku. Dzięki temu kredyty mieszkaniowe są obecnie oprocentowane najniżej w historii rynku. Korzystają na tym osoby, które teraz zaciągają zobowiązania i spłacające kredyty, którym obniżyła się wysokość miesięcznej raty.  

Mniejsze obciążenie spłatą powoduje też, że przy tych samych dochodach można pożyczyć większą kwotę.  To ważne szczególnie dla osób, które balansują na granicy zdolności kredytowej.  

30 proc. dopłaty do mieszkania dla rodzin z dziećmi

Osoby planujące pożyczyć na mieszkanie powinna ucieszyć też, zapowiadana na połowę roku, zmiana przepisów dotyczących przyznawania dopłat do kredytów w programie Mieszkanie dla młodych. Nowelizacja ma kierunek prorodzinny. Na zmianie najbardziej skorzystają rodziny z dziećmi. Nowe przepisy powinny również pomóc wykorzystać tegoroczny budżet przeznaczony na dopłaty, co w ubiegłym roku się nie udało. Z pieniędzy na ten rok, które czekają na młodych ludzi, kupujących swoje pierwsze mieszkanie zarezerwowana została dotąd ponad jedna czwarta środków.

W myśl nowych zasad MdM osoby posiadające co najmniej trójkę dzieci otrzymają aż 30 proc. dofinansowania (obecnie 20 proc.), a kredytobiorcy z dwójką dzieci dostaną 20 proc. dopłaty (dziś 15 proc.). Dla singli i osób bez dzieci oraz z jednym dzieckiem wysokość dopłat nie zmieni się.   

Nowela jest impulsem do poprawy sytuacji mieszkaniowej osób z trójką lub większą liczbą dzieci. Państwo dopłaci im do większej powierzchni lokalu, nie jak dotąd do 50 mkw., ale do 65 mkw. Tylko tą grupę kredytobiorców nie będzie obowiązywał limit wieku (35 lat), a kupowanie mieszkanie nie będzie musiało być pierwszą nabywaną nieruchomością i będzie mogło mieć powierzchnię nawet 85 mkw.  

Minimum 5 lat spłaty kredytu albo zwrot dopłaty

Wprowadzone będzie też pewne ograniczenie, które dotyczyć będzie już wszystkich korzystających z państwowych dopłat. Mieszkania kupionego w MdM nie będzie można sprzedać przed upływem 5 lat. Przed tym czasem nie będzie też możliwe zwrócenie bankowi pożyczonych na mieszkanie pieniędzy. Inaczej trzeba będzie zwrócić dopłatę.

Osoby, które chcą skorzystać z dopłat, a mają niską zdolność kredytową będą mogły wprowadzić jako współkredytobiorców osoby spoza najbliższej rodziny.

Jak przyznaje Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa SA. zdecydowana większość osób kupujących nowe mieszkania posiłkuje się kredytami. - Około 80-90 proc. naszych klientów pożycza na mieszkania. Osoby kupujące lokale w osiedlu Tarasy Dionizosa, które budujemy przy Dionizosa w Warszawie, korzystają dodatkowo z rządowych dopłat, bo wszystkie mieszkania w tym projekcie kwalifikują się do programu Mieszkanie dla młodych - informuje Wojciech Stisz.

- Ponad dwa lata temu, kiedy realizowaliśmy pierwszy etap osiedla, klienci często finansowali zakup mieszkań kredytem zaciąganym na 100 proc. wartości lokalu. Teraz przepisy nie pozwalają na udzielanie zobowiązań bez co najmniej 10 proc. wkładu własnego, ale nie tylko to ograniczenie motywuje klientów do oszczędzania. Gromadzą własne środki, bo wiedzą, że wyższy udział własny oznacza też lepsze warunki kredytowe. Nasi klienci wciąż chętnie korzystają ze wsparcia firm doradczych, które im oferujemy - przyznaje Wojciech Stisz.    

Kilkanaście procent warszawiaków spłaca kredyty mieszkaniowe

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) podaje, że warszawiacy którzy zaciągnęli kredyty na mieszkania mają do spłaty średnio 329 tys. złotych. Kredyt hipoteczny spłaca kilkanaście procent mieszkańców miasta.

W Warszawie nowe mieszkania najczęściej nabywane są w cenie 350 - 400 tys. zł, podaje portal nieruchomości Dompress.pl. Choć  nadal królują dwójki, wielu deweloperów zauważa wzrost zainteresowania mieszkaniami trzypokojowymi. Trójki stanowią jedną trzecią oferty deweloperów w Warszawie. W wielu przypadkach oferowane są w podobnej cenie jak dwójki. Mowa bowiem o kompaktowych trójkach, które projektowane są teraz już na 55 metrach. W tym samym metrażu można więc dostać dwa lub trzy pokoje.  

We wspomnianych już Tarasach Dionizosa, położonych na Białołęce, trzy pokoje kosztują niewiele ponad 300 tys. zł. W centralnych dzielnicach Warszawy trzeba tyle wydać za małą dwójkę. Dlatego wiele osób, szczególnie tych z dziećmi, wybiera tańsze dzielnice. W tej samej kwocie mogą mieć o jeden pokój więcej w inwestycji o dobrym standardzie. W całym mieście na odbiór kluczy trzeba przeważnie trochę poczekać, bo gotowe mieszkania w mieście to rzadkość, obejmują zaledwie kilkanaście procent warszawskiej oferty. 

Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : :
mar 17 2015 Ochnik Development zakończył modernizację...
Komentarze: 0

W warszawską mapę prestiżowych obiektów komercyjnych wpisał się właśnie kompleks biurowy - Dzielna 60 - oferujący biura loftowe. Położony w sercu miasta obiekt przeszedł gruntowną przebudowę i renowację

 

Prace budowlane, które zostały niedawno zakończone, prowadzone były etapami przez okres trzech lat. W rezultacie industrialne zabudowania, najpierw fabryki tabacznej Noblesse, później Polskiego Monopolu Tytoniowego, a następnie fabryki POLFER zmieniły się w ekskluzywne biurowce. Wzmodernizowanych budynkach przy Dzielnej 60 w Warszawiefirma Ochnik Development, należąca do Grupy Ochnik, w której skład wchodzi również znana marka odzieżowa, ma obecnie do zaoferowana nowoczesne biura loftowe.   

Kompleksowa rewitalizacja objęła fasady i wnętrza budynków oraz ich otoczenie. Projekt nowej aranżacji obiektu zakładał,  nie tylko odnowę, ale i rozbudowę niektórych budynków. Na froncie największego biurowca, stanowiącego kurtynę zamkniętego, wewnętrznego dziedzińca, powstała trzykondygnacyjna, szklana nadbudowa. Dzięki temu powierzchnia biurowa kompleksu zwiększyła się o ponad 1.000 m kw. Po modernizacji, łącznie w pięciu budynkach, Dzielna 60 oferuje ok. 20.000 m kw. powierzchni biurowej oraz 200 miejsc parkingowych.   

Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development wspomina, że inwestycja była wymagająca. - Projekt był nietypowy i przyznam, że wymagał niestandardowego podejścia. Choćby dlatego, że w trakcie remontu budynków pofabrycznych naturalną rzeczą jest, że trafia się na różnego rodzaju niespodzianki, które wymagają poszukiwania nowych rozwiązań i dodatkowej pracy  - mówi Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development. - Zależało nam przede wszystkim na tym by zachować tożsamość miejsca, które związane jest ściśle z historią miasta i nadać mu własny, wyrazisty charakter. Szczególnie, że Dzielna 60 oferuje tak nietypową powierzchnię, jak biura loftowe - wyjaśnia Jacek Ochnik.         

Odnowione, industrialne budynki, które stały się teraz jedną z ozdób warszawskiego Muranowa, w atrakcyjny sposób łączą elementy historyczne z nowoczesnymi. Fasady biurowców przywodzą obraz pięknych przedwojennych kamienic, ale jednocześnie  przypominają wysokiej klasy, nowoczesne biurowce m.in. ze względu na imponującej wielkości szklane tafle wkomponowane w elewacje.   

Na zewnątrz możemy zobaczyć panoramiczną windę, przeszklone frontony z alucobondowymi konstrukcjami, czy granitową mozaikę na dziedzińcu i trakcie głównym, ale wnętrza budynków kryją wiele elementów konstrukcyjnych dawnych zabudowań fabrycznych. Począwszy od fragmentów ceglanych murów i belek, poprzez stalowe słupy i podciągi, po ażurowe konstrukcje metalowych antresoli. Wysokie, czasem prawie 5 metrowe powierzchnie biurowe z ogromnymi oknami, otwierają nowe możliwości aranżacyjne. Przy tym, Dzielna 60 może być adresem siedziby zarówno dużej, jak i mniejszej firmy. Można tu wynająć powierzchnię od 60 do 700 m kw. w granicach jednej kondygnacji.

Kompleks oferuje wiele udogodnień, a wśród nich m.in. Strefę Konferencyjną z salami do bezpłatnego wykorzystywania przez najemców, Strefę Relaksu z atrakcyjnymi rozwiązaniami, czy parking, kabiny prysznicowe i szatnie dla rowerzystów. Na terenie obiektu otwarta została restauracja Nasza Kuchnia, ulokowana w ciekawym wnętrzu dwupoziomowego loftu. A na zielonym dziedzińcu z miejscami do wypoczynku, gdzie znajduje się kantyna, będzie w sezonie również ogródek kawiarniany.      

Atutem kompleksu jest jego usytuowanie w centralnym punkcie Warszawy, zapewniające dostęp do wszystkich publicznych środków transportu. Biurowce usytuowane są w zielonej części stołecznego Muranowa. Najbliższe otoczenie Dzielnej 60 daje możliwość korzystania z atrakcji i wygód miejskich. W sąsiedztwie znajdują się centra handlowe, parki, placówki handlowe i usługowe, a także przystanki komunikacji publicznej oraz stacja metra Rondo Daszyńskiego.

 

Więcej wiadomości

http://www.dzielna60.pl/

dompress : :
mar 13 2015 Jakie osiedla szykują deweloperzy
Komentarze: 0

Na rynku nowych mieszkań dużo się w ostatnim czasie sprzedaje i buduje. Niektóre firmy planują rozpoczęcie w tym roku imponującej ilości inwestycji. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl zebrali informacje, jakie mieszkaniaprzygotowują w swoich nowych projektach wiodące w branży firmy.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Rok 2015 będzie dla nas szczególnie pracowity. Przygotowujemy uruchomienie sprzedaży 15 projektów mieszkaniowych.  Łącznie nasza oferta wzbogaci się o około 2.000 lokali, co jest liczbą rekordową w branży deweloperskiej. Nowe inwestycje rozpoczniemy w największych aglomeracjach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, czy Gdańsk. Będą to projekty skierowanie zarówno do odbiorców poszukujących mieszkań w segmencie popularnym, jak również do klientów inwestycyjnych, chcących kupić mieszkania w centrum, pod wynajem.

Pierwszymi inwestycjami, jakie zostaną uruchomione będą kolejne etapy już realizowanych osiedli. Następnie rozpocznie się budowa dwóch nowych osiedli w Warszawie oraz dużego projektu w centrum Krakowa przy ul. Wrocławskiej. Pozostałe inwestycje zaplanowaliśmy na drugą połowę roku. Ceny w zależności od lokalizacji wahać się będą od 3.800 do 8.100 zł/m kw.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

W tym roku zamierzamy uruchomić 18 nowych projektów, w tym nowe etapy już istniejących inwestycji. Powstanie w nich łącznie 2.500 mieszkań w standardzie popularnym. Ceny mieszkań w przeważającej liczbie będą mieścić się w limitach programu Mieszkanie dla młodych. W planowanych inwestycjach najwięcej będzie lokali dwupokojowych o metrażu od 35 do 50 m kw. i trzypokojowych od 50 do 75 m kw.  

Klienci poszukujący mieszkań w wyjątkowych projektach, za które są gotowi zapłacić nieco wyższą cenę ze względu na dobrą lokalizację i jakość, także znajdą duży wybór lokali w naszej ofercie. Przykładem może być tu drugi etap inwestycji Brama Sopocka, który planujemy uruchomić w tym roku. Są w nim dostępne apartamenty trzy i czteropokojowe o metrażu od 68 do 89 m kw.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Podobnie, jak dotąd planujemy konsekwentnie uzupełniać naszą ofertę o kolejne inwestycje, które będą skierowane do różnych grup odbiorców. W tym momencie mogę poinformować o planowanym rozpoczęciu inwestycji przy ulicy Pereca w ścisłym centrum Warszawy. Chcemy w niej zaoferować szeroką gamę 1 i 2 pokojowych, kompaktowych mieszkań. Kolejną inwestycją Matexi będzie osiedle Apartamenty Marymont, utrzymane w klimacie żoliborskich willi miejskich. Prawdopodobnie w tym roku uruchomimy również sprzedaż kolejnego etapu projektu Kolska od Nowa, który realizujemy niedaleko CH Arkadia i DM Klif w Warszawie.

Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży w firmie Dolcan

W tym roku planujemy rozpoczęcie budowy kolejnych etapów osiedli, które obecnie prowadzimy. Znajdzie się wśród nich II i III etap inwestycji Kamyk Zielony, IV faza osiedla Rudy Rydz, III etap Ogrodów Ochota oraz IV i V etap projektu Konik Polny. Zamierzamy również wprowadzić do oferty dwa zupełnie nowe projekty - Osiedle Moderna w Warszawie i Osiedle Champion w podwarszawskich Ząbkach.

W pierwszym półroczu planujemy zakończyć prace budowlane w realizowanych etapach osiedli Pasikonik, Rudy Rydz Las oraz Osiedla Jordanowskiego w Częstochowie. Nieco później zostaną oddane kolejne budynki w inwestycji Konik Polny. Do końca roku skończymy także budować Miasteczko Rubikon w warszawskich Włochach, w którym oferujemy miniapartamenty. Ceny mieszkań w naszych inwestycjach kształtują się w przedziale od 3.900 zł do 7.800 zł za m kw.  

Katarzyna Żarska z firmy Marvipol

W drugiej połowie roku wprowadzimy do sprzedaży kolejny etap osiedla Central Park Ursynów w Warszawie, w którym zaoferujemy pełny asortyment mieszkań od kawalerek do lokali 4 pokojowych. Najwięcej będzie mieszkań 2 pokojowych o metrażu do 45 m kw., które wciąż cieszą się największym zainteresowaniem nabywców.

Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży w Grupy Kapitałowej Euro Styl

Naszą kolejną inwestycję o nazwie Idea zapowiedzieliśmy już podczas ostatnich targów mieszkaniowych w Gdańsku.  Osiedle powstanie na pograniczu Oliwy i Przymorza, pomiędzy  ulicami Beniowskiego i Droszyńskiego, na terenie po Międzynarodowych Targach Gdańskich. Poza dobrą lokalizacją i rozwiniętą infrastrukturą, projekt wyróżniać będzie atrakcyjne zagospodarowanie otwartej przestrzeni publicznej. W jej tworzenie włączą się uznani artyści. Pragnęliśmy stworzyć tętniącą życiem, inspirującą przestrzeń, w której chce się być, nie ma miejsca na nudę, która wyzwalać będzie w ludziach to co najlepsze.

W najbliższym czasie powstaną trzy pierwsze budynki, w których znajdą się mieszkania o powierzchni od 40 do 100 m kw. W pierwszym budynku, który będzie miał wiele przeszkleń, balustrady, loggie, zaoferujemy przede wszystkim mieszkania 2 i 3 pokojowe. Elewację ze starannie zaprojektowanymi detalami z cegły, ozdobią grafiki przedstawiające prace malarskie naszego partnera artystycznego. Planujemy wprowadzenie w Idei inteligentnego systemu sterowania urządzeniami  i instalacjami w mieszkaniu, który będzie dostępny dla klientów w standardzie.

Jeszcze w tym roku w Pruszczu Gdańskim rozpoczniemy również budowę  inwestycji Brama Żuław oraz nowego projektu usytuowanego w Gdyni na pograniczu dwóch dzielnic: Karwin i Dąbrowy.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction

W tym roku kluczowymi projektami będą kolejne etapy naszej sztandarowej inwestycji Bliska Wola przy ulicy Kasprzaka w Warszawie. Budowa trzeciego etapu, rozpocznie się w połowie roku. Wiosną rozpoczniemy także budowę drugiego etapu osiedla Zielona Dolina w warszawskiej Białołęce, w którym powstanie ponad 300 lokali. Zaoferujemy mieszkania od funkcjonalnie zaprojektowanych kawalerek o powierzchni od 25 m kw. do apartamentów o powierzchni blisko 130 m kw. We wszystkich inwestycjach zapewniamy wysoki standard budynków oraz wykończenia. Mieszkania będą dostępne w cenie od 4.900 zł/ m kw. Na osiedlu Zielona Dolina oferujemy obecnie wybrane lokale w promocyjnej cenie 4.324 zł/m kw., a w Bliskiej Woli wybrane mieszkania z 5 % rabatem.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Dysponujemy obecnie bankiem ziemi, pozwalającym na wybudowanie mieszkań o powierzchni blisko 120.000 m kw. W 2015 roku zamierzamy wprowadzić do sprzedaży co najmniej pięć nowych inwestycji, z których cztery zlokalizowane będą w Krakowie, a jedna w Warszawie.

Już w kwietniu br. w Krakowie rusza budowa kompleksu mieszkaniowego Zawiła na Klinach. W inwestycji znajdą się 84 mieszkania o powierzchni od 34 do 78 m kw. w cenie od 5.000 zł/ m kw. Przewidziany jest tu garaż podziemny i lokale handlowo- usługowe na parterze w budynku. 

W tym roku mamy w planach również rozpoczęcie budowy inwestycji wielorodzinnej w pobliżu hali widowiskowo – sportowej Tauron Arena Kraków. Budynki wielorodzinne powstaną także w Białym Prądniku oraz Nowej Hucie, w której mieszkania będą dostępne w programie MdM.  Więcej informacji na temat tych projektów podamy na przełomie kwietnia i maja.

Ponadto, w tym roku chcemy ruszyć w Warszawie z budową kameralnej inwestycji przy ul. Owsianej 9 na Pradze Południe. Na parterze inwestycji znajdzie się część usługowa, na pierwszym piętrze - biurowa, a na wyższych kondygnacjach będą mieszkania. Dojazd do centrum miasta nie zajmie stąd więcej niż 20 minut. W pobliżu znajduje się Park Skaryszewski, Park OWS Waszyngtona, Park Obwodu Praga Armii Krajowej i Soho Factory.  

Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates

Na rok 2015 zaplanowaliśmy uruchomienie dwóch mieszkaniowych projektów inwestycyjnych w Warszawie. Będą to osiedla na Żoliborzu oraz na Woli. Pierwsze z nich to drugi etap inwestycji Apartamenty przy Krasińskiego, której pierwsza faza została zakończona w 2013 roku. Na położonym obok gruncie przy ul. Przasnyskiej,  powstanie jeszcze jeden budynek z 124 mieszkaniami.

Realizacja drugiego projektu, zlokalizowanego na działce przy ul. Nakielskiej, będzie przebiegać dwufazowo. Docelowo powstanie w nim 251 lokali. Obie działki są położenie blisko centrum, a jednocześnie znajdują się w zielonej, spokojnej okolicy. W przypadku obu inwestycji w tym roku mamy nadzieję uzyskać pozwolenie na budowę i rozpocząć sprzedaż mieszkań.  

Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest

Rozpoczęliśmy niedawno realizację inwestycji na Pradze Północ przy ulicy Siedleckiej. Sąsiedztwo stacji drugiej linii metra, jak również możliwość zakupu mieszkań w programie MdM oraz nowoczesny design tego projektu sprawiają, że inwestycja cieszy się zainteresowaniem klientów.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : :
mar 11 2015 Wyższy standard osiedla w bonusie
Komentarze: 0

Deweloperzy przyciągają klientów standardem osiedli    

Od jesieni minionego roku oferta deweloperów sukcesywnie się zmniejsza. Zimą niewiele inwestycji wchodzi na rynek, a zainteresowanie zakupem mieszkań nie słabnie. Choć mieszkania wyprzedają się oferta nie zmaleje, bo deweloperzy przygotowują wciąż nowe projekty. I nie jest ich mało. W 2014 roku, według danych GUS, liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań była większa o prawie 40 proc. niż rok wcześniej.   

Firmy deweloperskie rozwijają swoją działalność. Konkurencja na rynku rośnie. Deweloperzy muszą więc wyróżnić swoje osiedla, żeby były atrakcyjniejsze od innych. Szczególnie w Warszawie, gdzie na klientów czeka najwięcej nowych mieszkań w kraju. Jak podaje portal dompress.pl, w aglomeracji warszawskiej deweloperzy inicjują w sezonie nawet ponad 20 nowych inwestycji w miesiącu.   

Przyrost oferty równoważy nadzwyczaj dobra sprzedaż mieszkań, dlatego ceny się nie zmieniają. Jeśli stawka ofertowa jest podobna, w tej samej lokalizacji nabywcy wybiorą jednak mieszkania w inwestycji, która zapewni im wyższy standard zamieszkania. Firmy budujące mieszkania rywalizują więc jakością. Deweloperzy  walczą o klienta standardem budynków, aranżacją osiedla, czy dobrze pomyślanym rozkładem mieszkań.   

Wyższy standard w niższej cenie

Wojciech Stisz z Barc Warszawa SA. zwraca uwagę, że klienci doceniają również atrakcyjne sąsiedztwo inwestycji. - Chodzi o tereny rekreacyjne znajdujące się w pobliżu osiedla. Jest to szczególnie ważne dla rodzin z dziećmi. Osiedle Tarasy Dionizosa, które budujemy przy ulicy Winorośli w warszawskiej Białołęce wybiera wiele rodzin, ponieważ znajduje się 400 metrów od lasu. Dla klientów liczy się też zagospodarowanie terenu wokół budynków i aranżacja części wspólnych oraz oczywiście standard samych mieszkań. Mamy plac zabaw, okazałe lobby na parterze w budynkach, a mieszkania oddajemy w podwyższonym standardzie, wyposażone w wysokiej klasy drzwi i okna, choć cena 5.500 zł/m kw. wskazywałaby raczej na standard podstawowy - informuje Wojciech Stisz.   

W ocenie Wojciecha Stisza, dla rodzin z dziećmi poszukujących mieszkania niezwykle istotna jest też możliwość otrzymania dopłat w programie Mieszkanie dla młodych. - Program cieszy się coraz większym zainteresowaniem, tym bardziej, że po jego nowelizacji rodziny z dziećmi będą mogły dostać dopłatę nawet w wysokości 30 proc. - zwraca uwagę Wojciech Stisz. - Większość klientów kupujących mieszkania w Tarasach Dionizosa, korzysta z dofinansowania rządowego do kredytu. Wszystkie lokale, które oferujemy w tym osiedlu kwalifikują się do MdM - podkreśla Wojciech Stisz.      

Liczą się dopłaty

W Warszawie limit cenowy w programie Mieszkanie dla młodych wzrósł w zeszłym roku dwukrotnie. O ile na początku 2014 roku tylko kilkanaście procent mieszkań z oferty deweloperów można było kupić, korzystając z państwowego wsparcia to pod koniec roku co czwarte mieszkanie budowane w  aglomeracji warszawskiej kwalifikowało się do programu.   

Według danych Narodowego Banku Polskiego, pod koniec 2014 roku nowe mieszkania w Warszawie były kupowane średnio po 7 315 zł za metr. Przeciętna cena ofertowa według danych firmy Emmerson jest zaś znacznie wyższa - wynosi 8.000 zł/m kw.   

Najszybciej rozbudowują się trzy warszawskie dzielnice. Największa ilość osiedli powstaje na Woli, w Białołęce i Mokotowie. Poza tym, sporo buduje się również w Wilanowie, na Bielanach i Pradze Południe. W nowych inwestycjach projektowane są głównie niewielkie metrażowo mieszkania. Przeważają w nich lokale o powierzchni do 50 m kw., wśród których są też mieszkania trzypokojowe. Na zakup tańszego mieszkania może pozwolić sobie więcej osób. W ten sposób firmy poszerzają grono swoich klientów. Gotowych mieszkań w Warszawie jest najmniejszy odsetek w kraju, co wyraźnie świadczy o dużym popycie na rynku.  

20 proc. więcej sprzedanych mieszkań

Nie narzekają też firmy budujące w innych miastach. Mieszkania świetnie sprzedają się w całym kraju. W 2014 roku na sześciu największych rynkach deweloperzy wprowadzili do sprzedaży 47 tys. nowych mieszkań, a sprzedali ponad 43 tys. lokali, podaje Reas . W porównaniu z 2013 rokiem wynik sprzedaży jest lepszy o jedną piątą.   

Na tak dobry rezultat wpływ miał niski poziom stóp procentowych, a tym samym tanie kredyty oraz program dopłat, który jest coraz bardziej atrakcyjny dla nabywców. Poza tym, spadające oprocentowanie lokat bankowych spowodowało przypływ kapitału inwestorów, lokujących pieniądze na rynku mieszkaniowym.   

 

Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : :
mar 02 2015 Lofty - przestrzeń niekonwencjonalna
Komentarze: 0

Paryscy artyści w obiektach przemysłowych urządzali pracownie, nowojorczycy mieszkania, a w Warszawie w industrialnych budynkach historycznych powstają nowoczesne biura

 

Lofty są modne przede wszystkim dzięki Francuzom i Amerykanom. Na początku XX w. paryscy artyści zaczęli adaptować budynki magazynowe i fabryczne na pracownie. Zachęcał do tego nowy wymiar aranżacyjny pomieszczeń, otwarta przestrzeń, imponująca wysokość wnętrz i ogromne okna, dzięki którym lofty były świetnie nasłonecznione.      

 

Pod koniec lat 50. XX wieku Amerykanie zaczęli zasiedlać obiekty fabryczne. Pociągała ich do tego, tak ogromna przestrzeń pomieszczeń, jak i brak czynszu. Nowojorskie lofty, które podobnie jak we Francji, wybierali różnego rodzaju artyści i ludzie wolnych zawodów, były tanim i oryginalnym pomysłem na mieszkanie. Kiedy nabrały na popularności, zaczęły przyciągać zamożniejszych ludzi. Architekci, prawnicy, czy maklerzy urządzali je już w znacznie wyższym standardzie. W końcu zaczęły kojarzyć się nie tylko z awangardą, ale także z luksusem. A ich zwolennikom z dzielnicy SoHo, zabudowanej pofabrycznymi obiektami o ciężkiej konstrukcji, udało się zrobić jedno z najbardziej interesujących i najdroższych miejsc do zamieszkania na świecie.  

 

W Warszawie i w ogóle w całej  Polsce, autentycznych loftów jest jak na lekarstwo. Są pojedyncze projekty, ale w żadnym mieście nie znajdziemy obszarów podobnych do dzielnicy nowojorskiej, czy londyńskiej. W Warszawie tradycyjne lofty oferowane są jedynie w historycznym budynku Mennicy Państwowej na terenie Praskiego Centrum Koneser. Prawdziwie loftowy projekt znajdziemy w Żyrardowie, położonym 50 km od Warszawą. W pofabrycznych pomieszczeniach Żyrardowskiej Fabryki Lnu, która działała od 1833 roku, już kilka lat temu powstały industrialne lofty mieszkaniowe.  

 

W samej Warszawie budynki dawnych fabryk, jeśli są rewitalizowane, pełnią funkcję ekskluzywnych biurowców. Typowym przykładem takiej inwestycji jest położony w sercu miasta kompleks biurowy Dzielna 60. Podwalinami pięciu budynków biurowych, które wchodzą w jego skład, są zabudowania fabryki tabacznej Noblesse, a następnie Polskiego Monopolu Tytoniowego od 1924 roku. Później działała na tym terenie fabryka POLFER.

 

Zmodernizowane i rozbudowane budynki, położone na warszawskim Muranowie, pomiędzy ulicami Dzielną i Pawią, efektownie łączą elementy nowoczesne i epokowe. Szklane tafle elewacji, panoramiczna winda, czy szklane balustrady zespolone zostały z historyczną tkanką ceglanych murów. Jak zauważa Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development, biurowce przy Dzielnej 60 swoją formą i stylistyką wyraźnie przypominają o fabrycznej przeszłości budynków, szczególnie że wewnątrz zachowanych zostało wiele elementów konstrukcyjnych.   

 

Odnowiona Dzielna 60 oferuje nowoczesne biura loftowe o niespotykanym na rynku warszawskim potencjale aranżacyjnym. Wysokość pomieszczeń sięga 4,60 metra, a we wnętrzach biurowców odrestaurowane zostały oryginalne belki, stalowe słupy i podciągi, fragmenty ceglanych murów, czy ażurowe konstrukcje metalowe w formie antresoli. - Powierzchnia loftowa jest szczególnie atrakcyjna dla firm, ceniących przestrzeń, komfort i oryginalne rozwiązania. Mamy biura o metrażu od 60 do 700 m kw., które możemy zaoferować w formie open space, z podziałem na pomieszczenia, lub mieszanej - zaznacza Jacek Ochnik.   

 

To nie jedyny tego typu obiekt w Warszawie. W kompleksie Copernicus Square na Powiślu w budynkach XX-wiecznej Elektrowni Warszawskiej również dostępna będzie nowoczesna powierzchnia biurowa. W ramach projektu powstaną także mieszkania i ogólnodostępne place miejskie. Zgodnie z założeniem, zachowane zostaną dawne elementy konstrukcyjne elektrowni.

 

Drugie życie zyska również wolska fabryka Norblina. Projekt przewiduje zachowanie industrialnego charakteru dziesięciu historycznych budynków. W miejscu, gdzie niegdyś produkowano warszawskie platery, poza biurowcami, powstanie również przestrzeń handlowa, usługowa i kulturalna. Biura zajmować będą 40 tys. m kw. z łącznej powierzchni 64 tys. m kw. dostępnej w inwestycji. Będzie brukowana uliczka ze sklepami, kawiarniami i restauracjami, biobazar oraz Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina.

dompress : :