Najnowsze wpisy, strona 209


lip 21 2014 Deweloperzy inwestują w grunty. Sprawdziliśmy...
Komentarze: 0

W ostatnich miesiącach odwrócił się trend spadkowy i pierwszy raz od dwóch lat oferta deweloperów w największych miastach wzrosła. Na mieszkania jest coraz więcej chętnych. Słupki sprzedaży rosną, a firmy przygotowują kolejne projekty. Analitycy serwisu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, jakie inwestycje trafią niedługo na rynek.

Dom Developmentwprowadzi do sprzedaży kameralny projekt przy ulicy Włodarzewskiej w Warszawie. - Dodatkowo będziemy uruchamiać kolejne etapy osiedli będących już w sprzedaży m.in. projektów Żoliborz Artystyczny oraz Klasyków na warszawskiej Białołęce - mówi portalowi Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development. Firma ma też w planach wprowadzenie w najbliższym czasie trzech projektów zlokalizowanych na Mokotowie.  

Atlas Estatesplanuje budowę 44 piętrowej wieży apartamentowej przy ul. Grzybowskiej, obok hotelu Hilton w Warszawie. Zdecydowana większość powierzchni w 167 metrowym budynku zostanie przeznaczona na lokale mieszkalne dla wymagających klientów. Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates zapowiada, że oferta powinna trafić do sprzedaży w 2015 r. Deklaruje, że w wieży znajdą się lokale w mniejszych metrażach i będą oferowane w bardziej konkurencyjnych cenach za mkw.  niż w innych tego rodzaju budynkach znajdujących się w centrum miasta. Ceny mieszkań będą zaczynać się od ok. 0,5 mln zł.

W najbliższym czasie Atlas Estate planuje też zakup gruntów pod nowe inwestycje mieszkaniowe w Warszawie. Deweloper podpisał ostatnio umowę przedwstępną na jedną parcelę, w przypadku kilku innych działek prowadzi badanie due delligence. Firma koncentruje się na lokalizacjach w obrębie dzielnic: Mokotów, Żoliborz i Wola.

Robygwprowadził w czerwcu do oferty pierwsze 2 etapy swojej nowej inwestycji – Osiedle Królewski Park w warszawskim Wilanowie. - W tym samym czasie kupiliśmy również działkę o powierzchni 5,5 tys. mkw. na stołecznym Żoliborzu, co umożliwi nam wybudowanie około 160 lokali. W listopadzie 2013 roku spółka przyjęła plan inwestycyjny na lata 2014-2016, który zakłada przeznaczenie do 150 mln zł na zakup ziemi w Warszawie. Rozglądamy się za atrakcyjnymi ofertami zakupu gruntów w celu uruchomienia nowych inwestycji - informuje portal Oscar Kazanelson, szef rady nadzorczej Robygu.

Marvipolprzez najbliższe 7 lat planuje realizację kolejnych etapów inwestycji Central Park Ursynów w Warszawie. W tym roku firma nie rozpocznie budowy nowych projektów.

Dolcanzamierza rozbudowywać swoje osiedla mieszkań bezczynszowych w warszawskiej Białołęce – Kamyk Zielony i Konik Polny. W trzecim kwartale br. wystartuje także z nową inwestycją w warszawskich Włochach – Osiedlem Moderna. Deweloper rozpocznie również prace nad II etapem osiedla Miasteczko Rubikon z miniapartamentami. Firma planuje również wejść na rynek komercyjny. –  Jeszcze w wakacje ruszy budowa Galerii Lewandów – regionalnego centrum handlowego na Targówku. W pierwszej połowie przyszłego roku zaczniemy budowę naszego pierwszego biurowca położonego na Woli u zbiegu ulic Wolskiej i Młynarskiej - zapowiada Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan.

Ronson w drugim półroczu tego roku zamierza uruchomić dwa nowe projekty w Warszawie. Jedna z inwestycji powstanie przy ulicy Jaśminowej na Mokotowie, niedaleko Królikarni, druga przy ulicy Skierniewickiej na Woli. Firma planuje także rozpoczęcie nowego projektu w poznańskich Jeżycach przy ul. Kościelnej. Ronson będzie jednocześnie rozbudowywał swoje osiedla Espresso na warszawskiej Woli oraz Chilli City w Tulcach pod Poznaniem.

LC Corpw drugiej połowie roku planuje uruchomienie od 6 do 7 nowych projektów w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku. Ponadto firma rozpocznie budowę kolejnych etapów realizowanych obecnie inwestycji m.in. Osiedla Grzegórzecka 77 w Krakowie i Osiedla Przy Srebrnej w Gdańsku. - Nasza nowa oferta będzie skierowana przede wszystkim do klientów z tzw. segmentu popularnego, gdzie widzimy największe zapotrzebowanie. Przy projektowaniu mieszkań dołożyliśmy wszelkich starań, aby były jak najbardziej kompaktowe i funkcjonalne. Część oferowanych mieszkań będzie kwalifikowała się do dopłat w programie Mieszkanie dla młodych - podkreśla Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp.

Wawel Servicerównież ma  w planach kolejne energooszczędne inwestycje, w których kupujący mogą skorzystać z dopłat w ramach programu NFOŚiGW. Deweloper pracuje jednocześnie nad projektem mieszkaniowym w Nowej Hucie koło Krakowa, który będzie spełniał kryteria programu MdM.

Inprow drugiej połowie 2014 roku planuje rozpoczęcie budowy dwóch nowych inwestycji: w Gdańsku Oliwie przy ul. Grunwaldzkiej oraz w Gdańsku Przymorzu przy ul. Szczecińskiej. Firma zaoferuje również mieszkania w następnych etapach prowadzonych projektów: Golf Park i Wróbla Staw domy jednorodzinne.   

Atalplanuje stabilny wzrost na poziomie 20 proc. rocznie. Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży Atal poinformowała portal Dompress.pl, że firma zamierza zwiększyć swoje zaangażowanie na rynku warszawskim, gdzie w maju wprowadziła do sprzedaży apartamentowiec Walewska Residence. Ponadto spółka będzie dążyła do wzmocnienia pozycji lidera w Krakowie. Jej priorytetem będzie także utrzymanie udziału w rynkach wrocławskim i w Łodzi.

Euro Styljeszcze w tym toku planuje wprowadzić do sprzedaży nową inwestycję o nazwie Impuls w Gdańsku – Zaspie przy ulicy Hynka. Inwestycja została zaprojektowana przez biuro architektoniczne, które stworzyło projekt Futura Apartamenty. - Choć Impuls nie jest aranżacją, aż tak awangardową to nie mniej ciekawą. Inspiracją przy projektowaniu inwestycji był impuls falowym, wykres drgań. Odzwierciedla to elewacja budynków - wyjaśnia Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl. Sprzedaż mieszkań na osiedlu Impuls ma się rozpocząć we wrześniu br. Znaczna część z nich będzie objęta programem MdM.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : :
lip 17 2014 Ruszyła budowa kolejnego etapu warszawskiego...
Komentarze: 0

Fadesa Polnord Polska (FPP) w swojej stołecznej inwestycji - Ostoja Wilanów - zbuduje 2 eleganckie budynki, w których powstanie 136 mieszkań

 

Nowoczesny kompleks willi miejskich i budynków wielorodzinnych, otoczony rozległymi terenami rekreacyjnymi (ok. 45% terenu osiedla), powstaje w warszawskim Wilanowie na obszarze 17 ha między ul. Hlonda i al. Rzeczypospolitej. W Ostoi Wilanów (www.ostoja-wilanow.com) finalnie znajdzie się ponad 2000 mieszkań, a jej mieszkańcy do wyłącznej dyspozycji będą mieć ponad 5 ha atrakcyjnie zagospodarowanych, zielonych terenów wypoczynkowych. Starannie zaprojektowana inwestycja budowana jest etapami.    

 

W rozpoczynanym obecnie etapie 6a powstaną dwa, 4 piętrowe budynki, które zlokalizowane będą w pobliżu centralnej strefy rekreacyjnej kompleksu, przy jeziorku. Zostało w nich zaprojektowane 136 mieszkań. Do lokali usytuowanych na parterze przynależeć będą  przestronne ogrody, a do mieszkań położonych  na piętrach od 1. do 3. wygodne tarasy lub balkony. W nowej ofercie, w budynkach B4 powstaną funkcjonalnie zaaranżowane mieszkania 2 do 5 pokojowe o powierzchni od 40 do 146 mkw. Na ostatnich piętrach znajdą się ekskluzywne apartamenty z rozległymi tarasami. Ceny mieszkań wahają się od 7797 zł/mkw. do 7997 zł/mkw., a cena penthousów to 10 000 zł/mkw.

 

Na poziomie -1 w budynkach będą garaże oraz boksy. Nowością, jaką wprowadziła w swoich projektach firma Fadesa Polnord Polska jest duża ilość komórek lokatorskich i pomieszczeń służących do przechowywania. Na uwagę zasługuje fakt, że znajdować się one będą, zarówno na poszczególnych piętrach, jak i w garażu podziemnym. Przewidywany termin zakończenia budowy nowej fazy inwestycji to I kwartał 2016 roku. 

 

Wokół powstających obecnie budynków i na obszarze pomiędzy nimi zaaranżowane zostaną tereny zielone, wpisujące się w ogólną koncepcję osiedla. Projektanci zadbali o to by zespolić charakter kompleksu Ostoja Wilanów z wyjątkową architekturą jego prestiżowego sąsiedztwa - Pałacu w Wilanowie i  królewskiego kompleksu parkowego. W centralnej części Ostoi Wilanów znajdują się tereny zielone z jeziorkiem o długości 300 m. z mostkami i alejkami spacerowymi. Mieszkańcy osiedla mają do dyspozycji prywatny park leśny oraz boisko sportowe oświetlone nocą. Na terenie inwestycji znajduje się również kilka stref przeznaczonych do zabawy dla dzieci w różnym wieku.

 

Podobnie jak Ostoja Wilanów, także Osiedle Innova i Osiedle Moderno, które FPP realizuje we wrocławskiej dzielnicy Krzyki, wyróżniają się spośród nowych osiedli mieszkaniowych. Bazą ich realizacji jest całościowa koncepcja urbanistyczna służąca wykreowaniu przyjaznej człowiekowi przestrzeni do życia i zapewniająca mieszkańcom maksymalny komfort.

 

Budowa, wielokrotnie nagradzanego za rozwiązania architektoniczne, Osiedla Innova (531 mieszkań)dobiega już końca. Wiosną tego roku deweloper rozpoczął realizację Osiedla Moderno, które w naturalny sposób stało się kontynuacją ostatniego etapu poprzedniej inwestycji na obszarze, który FPP rozbudowuje od 2010 roku. Na początku bieżącego roku Fadesa Polnord Polska świętowała sprzedaż 2 tysięcy mieszkań, z których ponad 450 znalazło nabywców we Wrocławiu.

dompress : :
lip 11 2014 Trójka na 50 metrach. Gdzie szukać
Komentarze: 0

Mała dwójka i mała trójka to najbardziej poszukiwane mieszkania, szczególnie w miastach, gdzie ceny są wysokie. Trzy pokoje o powierzchni niewiele przekraczającej 50 mkw. to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl podpowiadają, w których inwestycjach można szukać takich mieszkań i ile kosztują.   

Trzy pokoje o metrażu do 55 mkw. znaleźć można w każdej warszawskiej i gdańskiej inwestycji firmy Robyg. W Warszawie ich ceny zaczynają się już od 6120 zł/mkw., a w Gdańsku od 4250 zł/mkw.

Także LC Corp w każdym swoim projekcie ma mieszkania 3 pokojowe o powierzchni pięćdziesięciu kilku metrów. W jednej z przygotowywanych obecnie inwestycji w Warszawie deweloper zamierza zaoferować nawet mniejsze trójki, których metraż nie będzie przekraczał 45 mkw.  

Dolcanma małe lokale trzypokojowe w swoich inwestycjach – Ogrody Ochota i Ogrody Ochota II w Warszawie oraz na Osiedlu Jordanowskim w Częstochowie. Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan przyznaje, że takie mieszkania są obecnie jednymi z najbardziej popularnych wśród klientów, plasują się zaraz za niewielkimi lokalami dwupokojowymi. W warszawskich osiedlach Ogrody Ochota I i II cena takich mieszkań to 7990 zł/mkw., natomiast na Osiedlu Jordanowskim w Częstochowie są do nabycia w kwocie od 4300 zł/mkw.

Propozycje dla rodzin poszukujących kompaktowych mieszkań trzypokojowych ma również Matexi Polska w większości swoich projektów. W inwestycji Na Romera zlokalizowanej na warszawskim Ursynowie lokal o pow. 54 mkw. kosztuje 470 tys. zł. Na osiedlu Słodowiec Park na stołecznych Bielanach mieszkania wielkości 56 mkw. kupimy w kwocie 441 tys. - 451 tys. zł. Nieduże trójki w najbliższych tygodniach trafią do sprzedaży także w kolejnych inwestycjach Matexi Polska w Warszawie, m.in.: na osiedlu Kolska od Nowa położonym na granicy Woli i Śródmieścia oraz na osiedlu Księżycowa na Bielanach.

Mieszkania 3 pokojowe o powierzchni do 55 mkw. oferuje w Warszawie również Ronson w swojej inwestycji Sakura na Mokotowie. Lokale o powierzchni 54 mkw. w tym projekcie wycenione są od 399000 zł.

Osoby poszukujące małych trójek w Warszawie znajdą je także w inwestycji firmy

Tynkbud-1 na Bemowie przy ul. Gen. Pełczyńskiego w cenie od 6125/mkw. i na Woli przy ul. Św. Stanisława już od 5860 zł/mkw.

Na krakowskich Klinach w energooszczędnym projekcie Borkowska B1 Wawel Service ma w sprzedaży 3 pokojowe mieszkania o pow. od 46 mkw. w cenie od 5400 zł za metr. Decydując się na zakup w tej inwestycji można otrzymać bezzwrotną dopłatę do kredytu w wysokości 11 tys. zł. w ramach programu NFOŚiGW. Nieduże trójki deweloper ma także w energooszczędnej inwestycji Halszki 28A na krakowskim Kurdwanowie.

Inprosprzedaje mieszkania o powierzchni do 55 mkw. z trzema pokojami w Gdańsku Jasieniu w projekcie Wróbla Staw Mieszkania. Ich cena waha się między 5000 zł a 5350 zł netto za mkw.

Trójki w podobnym metrażu firma Atal oferuje w swoich inwestycjach we Wrocławiu i w Łodzi.  Ich szeroki wybór znajdziemy we wrocławskich projektach Atala : Zielone Wojszyce (cena 5600/mkw.), Dyrekcyjna 33 (cena 6650.00 zł/mkw.), Agrestowa Aleja (cena 5700 zł/mkw.) i Osiedle Mieszczańskie (cena 5800 zł/mkw.). W łódzkim osiedlu Nowe Polesie trzy pokoje wielkości ok. 50 mkw. są wystawione na sprzedaż w cenie 4700 - 4850 zł/mkw.

Zainteresowani zakupem kompaktowych trzech pokoi w Trójmieście znajdą je w inwestycjach firmy Euro Styl. Na osiedlu Nowy Horyzont położonym na granicy gdańskiej dzielnicy Łostowice i gminy Pruszcz Gdański ceny 3 pokojowych mieszkań o pow. ok. 53 mkw. rozpoczynają się od 225 642 zł ( od 4280 zł/mkw.).

W budowanym w miejscowości Kowale - Osiedlu Cytrusowym Euro Styl wycenił małe trójki (52-55 mkw.) na 3870 - 4210 zł za metr. W trzypokojowym lokalu w tej inwestycji można zamieszkać dysponując sumą 206 tys. zł. Na Osiedlu Morskim, mieszczącym się na granicy gdyńskiej dzielnicy Pogórze i gminy Kosakowo, ceny podobnych mieszkań 3 pokojowych zaczynają sie od niespełna 253 tys. zł.  Na tym osiedlu zapłacimy za taki lokal od 4650 zł/mkw.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : :
lip 10 2014 Białołęka już nie tylko zielona
Komentarze: 0

Trwa intensywna rozbudowa Białołęki, która w ciągu dekady podwoiła liczbę mieszkańców. W dzielnicy powstaje teraz prawdziwa tkanka miejska, a nie tylko mieszkania

Jeszcze nie tak niedawno Białołęka była dzielnicą, w której powstawało najwięcej mieszkań w Warszawie. Teraz wyprzedziła ją Wola i Mokotów. W ubiegłym roku Białołęce przybyło prawie 5,3 tys. oficjalnych mieszkańców. Nic dziwnego, że mieszkania w tej dzielnicy kupowane są tak chętnie, bo ich cena jest nawet do 3 tys. zł za mkw. niższa od średniej dla Warszawy, która według obliczeń firmy Reas wynosi 7,8 tys. zł/mkw. Co roku do użytkowania oddawane jest na Białołęce ok. 3 tys. mieszkań.  

Wybierając Białołękę zyskasz dopłatę

Na terenie dzielnicy można wybierać spośród ok. 1500 nowych mieszkań, a warunki programu Mieszkanie dla Młodych spełnia ok. 900 z nich, podaje Emmerson. Deweloperzy chętnie tam budują, bo parcele nie są drogie i dzięki temu mogą wystawić na sprzedaż mieszkania w cenach należących do najniższych w Warszawie.   

Większość osób poszukuje na Białołęce swojego pierwszego mieszkania z zamiarem skorzystania z rządowej dopłaty do kredytu. A jest o co powalczyć, bo kupujący stołeczne mieszkania w MdM mogą zyskać nawet ponad 40 tys. zł. Firmy deweloperskie starają się tak kalkulować ceny, by w ofercie mieć jak najwięcej takich lokali. Od kwietnia br. dopuszczalna cena mieszkania objętego w Warszawie programem rządowych subwencji to ponad 6,1 zł/mkw.

Mimo, że Białołęka jest liderem wśród warszawskich dzielnic pod względem dostępności mieszkań z dopłatą, nie ma ich zbyt wiele na osiedlach, których budowa już się zakończyła. Chętni będą musieli na nie poczekać, bo dostępne są głównie w inwestycjach w trakcie budowy. Do rzadkości należą takie osiedla, jak Tarasy Dionizosa położone przy ul. Winorośli (w pobliżu ul. Modlińskiej), w którym niemal wszystkie mieszkania w budynku oddanym niedawno do użytkowania można kupić z dopłatą. Przedstawiciele dewelopera przyznają, że promocja objęła wszystkie lokale dostępne obecnie w sprzedaży. Ich cena spadła do 5780 zł/mkw.  

Szkoły i tramwaje

W ślad za rozbudową mieszkaniową Białołęki rozwija się również jej infrastruktura. Niestety na razie zamiast tras szybkiego ruchu, które miały powstać w dzielnicy, przebudowane zostanie szereg lokalnych ulic, ale dzięki temu dojazd do nowych osiedli znacznie się polepszy. Mieszkańcy Białołęki do centrum miasta nadal będą dojeżdżać przede wszystkim ulicą Modlińska i Trasą Toruńską, mostem Północnym i mostem Grota-Roweckiego, którego przebudowa potrwa do jesieni przyszłego roku, ale także powstającymi od kilku miesięcy, nowymi trasami tramwajowymi.

Trwa budowa linii tramwajowej prowadzącej od mostu Północnego do pętli przy skrzyżowaniu ul. Światowida z ul. Mehoffera. Tramwaje linii 2 (do stacji metra Młociny)  i 17  (przez Marymoncką i al. Jana Pawła II na Mokotów) być może pojadą nową trasą jeszcze w tym roku.

W dzielnicy przybywa dzieci, ale także szkół i przedszkoli. We wrześniu nowe podstawówki zostaną otwarte przy ul. Ceramicznej, ul. Głębockiej i ul. Ordonówny. Z budżetu dzielnicy poszło na nie ok. 60 mln zł, wliczając w to koszt budowy szkolnej sali widowiskowej przy ul. Głębockiej. Dzielnica zabiega w Ratuszu o przyznanie podobnej sumy na budowę dwóch kolejnych podstawówek. Planowana szkoła przy ul. Myśliborskiej ma mieć też przedszkole, a przy ul. Warzelniczej razem z podstawówką ma powstać również gimnazjum.

Białołęka dostała też pieniądze na budowę trzech przedszkoli przy ulicach: Ceramicznej, Jesiennych Liści i Głębockiej. Mają być gotowe w latach 2016 - 17. Dzielnica rozbuduje również przedszkole przy ul. Hemara.

Galeria handlowa z kinem i siłownia plenerowa   

Białołęka ma też zyskać pierwszą galerię handlową. Galeria Północna, która ma powstać przy ul. Światowida, ma być wielkości Galerii Mokotów (ok. 64 tys. mkw.). W trzypoziomowym obiekcie znajdzie się także 11-salowe kino, a na dwóch poziomach podziemnych,  parking na 1500 samochodów i supermarket. Inwestor liczy na to, że uda się ją otworzyć przed końcem 2016 roku.

Trwa także zagospodarowanie terenu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Magicznej. Znajdą się na nim boiska, skatepark, place zabaw, linarium i siłownia na wolnym powietrzu. Wokół biegła będzie ścieżka rowerowa. Park ma być oddany do użytku we wrześniu.

Dzielnica zainwestowała też w budowę nowego mostku w Parku Henrykowskim, placów zabaw w parku przy ul. Ruskowy Bród i boiska do koszykówki oraz siłowni plenerowej na terenie rekreacyjno-sportowym przy ul. Echa Leśne.

Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : :
lip 01 2014 Przecena stołecznych domów
Komentarze: 0

Segmenty stanowią niewielki odsetek oferty deweloperów i nie będzie ich raczej więcej, pomimo że chętnych przybywa  

Deweloperzy stawiają teraz przede wszystkim na mieszkania. Rzadko planują inwestycje, w których budowane byłyby segmenty. Wśród oferty wprowadzanej w ostatnim czasie na rynek tego typu projekty należą do wyjątków. Szczególnie w Warszawie, gdzie trwa wyprzedaż segmentów w gotowych inwestycjach, które zdecydowanie dominują na rynku.          

Przedstawiciele firm deweloperskich przyznają, że zainteresowanie zakupem domów nadal znacznie odbiega od notowanego w czasie rynkowego boomu, ale stopniowo wzrasta. Poprawa sprzedaży w segmencie budownictwa jednorodzinnego jest coraz bardziej widoczna. Domów poszukuje teraz więcej osób, a te które odkładały decyzję o zakupie wracają do biur sprzedaży deweloperów. Największym powodzeniem, z oczywistych powodów, cieszą się najniżej wycenione oferty. Dostęp do kredytów wciąż jest ograniczony, zwłaszcza w przypadku zobowiązań udzielanych w kwotach ponadprzeciętnych.  

Najwięcej nowych domów czeka na nabywców w warszawskim Wawrze. Co trzeci segment oferowany na stołecznym rynku deweloperskim znajduje się w tej dzielnicy. Niemal do wszystkich zlokalizowanych na tym obszarze domów (9 na 10) można odebrać klucze.

Większy wybór warszawskich segmentów znajdziemy jeszcze na Białołęce. Kolejnymi dzielnicami, gdzie oferta jest w miarę duża są Ursynów i Wilanów. Pojedyncze inwestycje oferujące domy znajdziemy także na Mokotowie, we Włochach, na Pradze Południe, w Wesołej i na Bielanach. Wybierając segment w tych dzielnicach, będziemy zmuszeni, częściej niż w Wawrze i na Białołęce, poczekać na odbiór nieruchomości, bo część inwestycji jest w budowie.   

Chcąc kupić nowy segment w Warszawie trzeba liczyć się z wydatkiem średnio 5,6 tys. zł/ mkw. Według danych portalu Dompress.pl, przeciętna cena nowego domu w zabudowie bliźniaczej i szeregowej na terenie Warszawy kształtuje się w okolicy 890 tys. zł.   

W ostatnich dwóch latach stawki ofertowe poszły mocno w dół. Szczególnie w przypadku segmentów, które od dłuższego czasu oczekują na nabywcę. Niektóre transakcje można zaliczyć do okazyjnych, bo stawki spadły do poziomu sprzed 2007 roku, a niektórzy deweloperzy sprzedają nawet po kosztach. Największe przeceny miały miejsce w Wawrze i na Białołęce, gdzie oferta i konkurencja jest największa.

Zdarza się, że stawki ofertowe uległy redukcji nawet o jedną trzecią. Na tak ostre cięcie cen, zdecydował się na przykład Barc Warszawa SA. w swojej inwestycji Osiedle Przytulne położonej przy ulicy Kadetów. - Ostatnia obniżka cen przyciągnęła wielu klientów. W sprzedaży mamy już tylko dwa, ostatnie segmenty, w tym jeden z rezerwacją. Jest jeszcze do kupienia budynek o pow. 177 mkw. w cenie 693 tys. zł. - mówi Wojciech Stisz z Barc Warszawa SA.

Popyt na rynku domów wzrasta wraz z poprawą sytuacji gospodarczej. Osób, które stać na taką inwestycję nie jest jednak wiele. Domy to wciąż margines rynku pierwotnego. Emmerson szacuje, że segmenty stanowią nie więcej niż 2 proc. obecnej oferty deweloperów.     

Najczęściej domów w Polsce budują indywidualni inwestorzy. Według danych GUS, to głównie dzięki nim przybywa w naszym kraju nieruchomości. Deweloperzy co roku dostarczają mniej niż połowę nowych jednostek mieszkalnych.  

Najnowsze dane Eurostatu pokazują z kolei, że ponad połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych (53,7 proc.). Od 2005 roku odsetek ten regularnie wzrastał, by teraz zbliżyć się do średniej unijnej (57,7 proc.). To między innymi skutek suburbanizacji. W Polsce, podobnie jak innych krajach europejskich mamy do czynienia z procesem wyludnianiu się centralnych obszarów miejskich na rzecz rozwoju strefy podmiejskiej.  

 

Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : :