Najnowsze wpisy, strona 142


sty 17 2017 Czy mieszkania będą droższe
Komentarze: 0

Czy deweloperzy będą podnosić ceny mieszkań? Od czego uzależniają taką decyzję?     Sondę przedstawia serwis nieruchomości Dompress.pl

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Polityka cenowa uzależniona jest od zakładanego tempa sprzedaży, wielkości inwestycji oraz zaawansowania prac budowlanych. Na bieżąco monitorujemy sprzedaż, wprowadzając stosowne korekty cen, tak aby możliwie najlepiej wykorzystać obecną sytuację na rynku. Trudno na chwilę obecną powiedzieć, jak będzie kształtować się rynek w 2017 roku, niemniej nie można wykluczyć podwyżek cen mieszkań, między innymi z uwagi na wysokie ceny gruntów oraz rosnące koszty budowy.

Michał Sapota, prezes zarządu Murapol S.A.

Obecnie mamy do czynienia ze względnie stabilnym środowiskiem makroekonomicznym i nie widzimy przesłanek do prognozowania istotnych zmian cen mieszkań w 2017 roku.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.

Od kilkunastu kwartałów obserwujemy na rynku mieszkaniowym w miarę stabilne ceny z lekką tendencją wzrostową w największych aglomeracjach. Spodziewamy się, że taka sytuacja, przy niezmienionym otoczeniu gospodarczym, ma szansę utrzymać się jeszcze w kolejnych okresach. Będziemy uważnie analizować sygnały rynkowe i kształtować politykę cenową, tak by ceny odpowiadały realiom rynkowym.

Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service

W tym roku nie planujemy podwyżek cen mieszkań w projektach realizowanych przez naszą firmę. 

Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży Red Real Estate Development

Cena mieszkania zarówno w segmencie popularnym, jak i premium zawsze musi być realna, dostosowana do możliwości klientów. Wśród klientów rynku popularnego cena wciąż pozostaje jednym z kluczowych kryteriów podczas poszukiwania mieszkania. Wynika to przede wszystkim z faktu, że zdecydowana większość nabywców korzysta z kredytu hipotecznego. Ceny apartamentów i soft loftów we Wrocławiu podyktowane są przede wszystkim lokalizacją w centrum miasta, a także loftowym charakterem inwestycji i częściowym wykończeniem apartamentów.

Krzysztof Foder, dyrektor ds. sprzedaży Bouygues Immobilier Polska

W 2016 roku nasze ceny były stabilne. W niektórych projektach znaleźliśmy nawet przestrzeń by podwyższyć rentowność o 2-5 proc. W tym roku nasza polityka nie zakłada wzrostów. Chcemy utrzymać ceny, które zakładaliśmy jeszcze na etapie przygotowania projektów, przed wprowadzeniem ofert do sprzedaży.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Zgodnie z polityką przyjętą przez Home Invest, ewentualne decyzje o podwyżkach cen są podejmowane w zależności od tempa sprzedaży danej inwestycji. Jeśli mieszkania w konkretnym projekcie cieszą się dużym zainteresowaniem, wzrasta ich sprzedaż, wtedy ceny mogą zostać podniesione w celu uzyskaniu satysfakcjonującej marży.     

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Jeśli chodzi o ceny, to ich ustaleniu poświęcamy wiele pracy na etapie wprowadzania inwestycji do sprzedaży. Staramy się opracować je w taki sposób, by zachować możliwie stabilną cenowo ofertę przez cały okres budowy. Nie planujemy istotnych zmian w cennikach mieszkań znajdujących się aktualnie w ofercie.

Yael Rothschild, prokurent Mill-Yon Gdańsk

Jedyne od czego można uzależniać decyzję o podwyżce cen to popyt. A ten zawsze rośnie w miarę postępu prac budowlanych. Nie planujemy wzrostu cen. W gdańskiej inwestycji Aura Gdańsk tempo sprzedaży jest wyjątkowo szybkie, dlatego rozpoczęliśmy rezerwacje mieszkań w trzecim etapie. W okresie rezerwacji warunki zakupu są wyjątkowo korzystne, takie ceny z pewnością nie będą dostępne po uruchomieniu regularnej sprzedaży.

Katarzyna Ziomek, reprezentująca Invest House S.A.

Nie przewidujemy podwyżek cen. W naszych inwestycjach, w których oferujemy przede wszystkim domy, ceny uzależnione są od lokalizacji, powierzchni działki i dodatkowych instalacji.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Obserwujemy zarówno sytuację na rynku mieszkaniowym, jak i dostępność finansowania, z którego mogą korzystać nasi klienci i na bieżąco dostosowujemy swoje propozycje. W ostatnich kwartałach ceny mieszkań nieznacznie wzrosły, spodziewamy się, że ten trend zostanie utrzymany. Będziemy elastycznie reagować na sytuację na rynku.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.  

W inwestycjach J.W. Construction staramy się nie podwyższać cen, choć czasami jest to konieczne z powodu wzrostu kosztów budowy. Zawsze na początku sprzedaży ceny mieszkań są niższe, a w miarę zaawansowania prac budowlanych nieznacznie rosną. W zamian klient otrzymuje krótszy czas oczekiwania na odbiór własnego lokalu.

Michał Świderski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Marvipol Development 

Polityka cenowa Marvipol zakłada dostosowywanie cen mieszkań w projektach do stopnia ich realizacji. Upraszczając, klienci kupujący mieszkania na wcześniejszym etapie realizacji mogą liczyć na atrakcyjniejsze warunki finansowe. Obecnie realizujemy cztery duże projekty lub etapy inwestycji, wobec których ta polityka będzie stosowana.

Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Nie przewidujemy znacznych zmian cen mieszkań w naszych projektach. Podobnie, jak to miało miejsce w ostatnich kilku kwartałach, będą to ewentualnie kosmetyczne korekty. Zawsze, przygotowując i planując poszczególne etapy projektów oraz ceny, bardzo dokładnie analizujemy przede wszystkim całkowity budżet inwestycji oraz specyfikę projektu i jego otoczenie. Nie bez znaczenia są również uwarunkowania konkurencji, a także oczekiwania klientów względem standardu wykończenia i lokalizacji. Połączenie tych wszystkich czynników w znacznej mierze wpływa na poziom cen oferowanych przez nas mieszkań.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Cena lokali wprowadzanych na rynek prawdopodobnie będzie nieco wyższa. Nie planujemy jednak drastycznych podwyżek. Zauważyliśmy natomiast, że mimo braku podwyżek cen ofertowych, ceny transakcyjne wzrosły, ponieważ klienci są bardziej zmotywowani do zakupów i akceptują niższe upusty.

 

Opracowanie:

Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl 

dompress : :
sty 10 2017 Deweloper pomoże sfinansować zakup mieszkania...
Komentarze: 0

Czy deweloper pomoże zdobyć kredyt na mieszkanie? W jaki sposób firmy ułatwiają klientom realizację płatności za lokale sprawdził serwis nieruchomości Dompress.pl

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

W zależności od inwestycji udział klientów kredytowych waha się od 20 proc. do blisko 90 proc., z uwagi na to kładziemy duży nacisk na kompleksową obsługę klienta. Szczególnie dotyczy to nabywców mieszkań w inwestycjach z segmentu popularnego. W praktyce sprowadza się to do obecności w naszych biurach sprzedaży doradców finansowych, którzy służą wsparciem i pomocą w przejściu procedury kredytowej. W uzasadnionych przypadkach jesteśmy otwarci na zmiany w harmonogramie płatności. Staramy się również o najlepszą ofertę kredytową dla naszych klientów, co możliwe jest dzięki marce naszej firmy oraz współpracy z wiodącą spółką w zakresie doradztwa finansowego.

Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service

Oferujemy czasowe przejęcie spłaty kredytu zaciągniętego przez kupującego, własne kredytowanie, elastyczne harmonogramy wpłat, przedłużone terminy płatności oraz program „Zamień stare na nowe”. Mamy własnych doradców finansowych, wykończenia wnętrz, kredyty pomostowe. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie i rozwiązujemy wszelkie problemy kupujących.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.

Wszyscy nasi klienci przez cały rok mogą liczyć na atrakcyjne warunki zakupu i fachowe doradztwo dotyczące finansowania w formie gotówkowej lub przy pomocy kredytu. Do każdego zakupu podchodzimy indywidualnie. Po przeanalizowaniu potrzeb i możliwości klienta proponujemy optymalne dla niego rozwiązanie. Indywidualnie ustalamy harmonogram wpłat za mieszkanie, możemy także pokryć koszty aktu notarialnego. Oferujemy pomoc przy formalnościach związanych z ubieganiem się o dofinansowanie w ramach programu MdM. Osoby, które zdecydują się skorzystać z usług doradcy finansowego, mogą dodatkowo otrzymać kartę rabatową lub kartę prepaid o wartości do 7 tys. zł.

Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży Red Real Estate Development

Naszą ofertę charakteryzuje elastyczność w dostosowaniu harmonogramu płatności do możliwości klienta oraz wymogów banków. To ważny czynnik, zwłaszcza w segmencie popularnym, gdyż niejednokrotnie wkład własny jest powiązany z uruchomieniem pierwszej transzy kredytu. Dodatkowo współpracujemy z doradcami, którzy przedstawiają indywidualne rozwiązania dostosowane do potrzeb i możliwości finansowych poszczególnych klientów. W inwestycjach w Warszawie i we Wrocławiu możemy zaoferować klientom system płatności 10/90. Podpisując umowę deweloperską można wpłacić jedynie 10 proc. wartości nieruchomości, a pozostałą część (90 proc.) przy odbiorze kluczy. W przypadku osiedla w Poznaniu proponujemy płatność w systemie 15/85. 

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Przede wszystkim staramy się umożliwić naszym klientom znalezienie optymalnej formy pozyskania kapitału na zakup mieszkania. W tym celu współpracujemy z profesjonalnymi doradcami zewnętrznymi. Jeśli chodzi o inne udogodnienia, to przede wszystkim chcemy zapewnić bezpieczeństwo i wsparcie naszym klientom. Zdajemy sobie sprawę z zawiłości wiążących się z zakupem mieszkania czy przedłużającymi się decyzjami kredytowymi, staramy się więc zawsze zachować elastyczność i wesprzeć klientów w rozwiązywaniu problemów.

Michał Sapota, prezes zarządu Murapol S.A.

Klientom, którzy finansują zakup mieszkania kredytem hipotecznym oferujemy indywidualne wsparcie w pozyskaniu środków z banku. W każdym naszym oddziale do dyspozycji klientów stawiamy co najmniej jednego doradcę kredytowego, który pomaga procedować wnioski kredytowe oraz całościowo koordynuje transakcje pozyskania finansowania bankowego. Współpracując z 25 czołowymi bankami jesteśmy w stanie zaoferować klientowi najatrakcyjniejsze dla niego warunki kredytowe w pełni uwzględniające, z jednej strony jego sytuację finansową, a z drugiej charakter nabywanej nieruchomości. Działając w jednej grupie kapitałowej z deweloperem, wyręczamy klienta w pozyskiwaniu dodatkowych dokumentów charakteryzujących nabywany lokal, a wymaganych przez banki.

Nieco inną ofertę przygotowaliśmy dla klientów inwestycyjnych, którzy nabywają mieszkania na wynajem. Doceniając zaufanie jakim nas obdarzyli oferujemy im preferencyjne harmonogramy płatności za nabywane nieruchomości. W systemie rozliczeń 10/90 inwestor uiszcza 10 proc. wartości transakcji po podpisaniu umowy deweloperskiej, a pozostałe 90 proc. przed odbiorem mieszkania.     

Krzysztof Foder, dyrektor ds. sprzedaży Bouygues Immobilier Polska

Mamy bardzo konserwatywne podejście. W przeciwieństwie do większości deweloperów nie finansujemy realizacji inwestycji z kredytów bankowych, ale ze środków własnych. Nasi klienci dokonują wpłat zgodnie z postępami prac na budowie. W naszych biurach sprzedaży pracują doradcy finansowi z profesjonalnej firmy. Eksperci bezpłatnie pomagają w wyborze najlepszego finansowania. W przypadku, gdy klient skorzysta z zorganizowanego przez nich kredytu mieszkaniowego, otrzymuje kartę przedpłaconą o wartości 0,5 proc. udzielonego kredytu. Dodatkowo kupujący otrzymują karty rabatowe, które mogą wykorzystać  na zakupy w wielu sklepach z wyposażeniem wnętrz.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.  

Każdy klient jest dla nas ważny, dlatego staramy się pomóc mu w zakupie mieszkania. Oferujemy mieszkania w różnych cenach, w tym także w ramach programu MdM. Konsultanci naszego, własnego działu kredytowego pomagają w sprawdzeniu zdolności kredytowej oraz załatwieniu wszelkich formalności z bankiem. W miarę możliwości, zgodnie harmonogramem prac budowlanych, staramy się proponować klientom promocyjne ceny mieszkań. Nie zawsze możemy spełnić wszystkie oczekiwania klientów, ale wiele kwestii jest sprawą do negocjacji.

Michał Świderski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Marvipol Development 

Oferujemy klientom wsparcie w zakresie pozyskania kredytu, współpracując z wyspecjalizowanym w tym podmiotem. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i w szczególny sposób, stąd w uzasadnionych przypadkach elastycznie kształtujemy harmonogramy wpłat cząstkowych.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Zawsze staramy się podchodzić elastycznie do potrzeb klientów, szczególnie w takich sytuacjach, kiedy np. kupujący oczekuje na środki ze sprzedaży innego mieszkania lub przedłuża się procedura kredytowa. Ze względu na atrakcyjność naszych inwestycji nie musimy stosować żadnych dodatkowych zachęt finansowych.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Współpracujemy z doradcami finansowymi, którzy znają oferty kredytowe niemal wszystkich banków znajdujących się na polskim rynku. Dzięki temu klienci mają wybór i szansę w zależności od indywidualnych potrzeb uzyskać bardzo dobre warunki finansowania. Osoby korzystające z usług doradców Home Invest mogą liczyć na specjalne warunki zakupu mieszkań, które wiążą się m.in. z wydłużeniem harmonogramu płatności związanego z załatwieniem formalności kredytowych, czy brakiem odsetek w przypadku ewentualnych opóźnień w płatnościach. Przede wszystkim jednak klienci mogą odstąpić od umowy w przypadku nie uzyskania kredytu bez jakichkolwiek konsekwencji z tego tytułu.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Ponad 1000 mieszkań z naszej oferty zostało objętych programem "Spłacamy Twoje raty", w ramach którego Archicom spłaci do 18 rat za zakupione mieszkanie w trakcie oczekiwania na jego odbiór. Kupujący mają również możliwość skorzystania z dopłat w programie MdM oraz zapoznania się z ofertą 26 banków w ramach bezpłatnego doradztwa kredytowego. Z  naszymi klientami rozmawiamy indywidualnie i wspólnie staramy się znaleźć optymalne rozwiązanie, które umożliwi zakup wymarzonego lokalu.

Yael Rothschild, prokurent Mill-Yon Gdańsk

Większość inwestycji w portfolio Mill-Yon Gdańsk to apartamentowce o podwyższonym standardzie, których nabywcy nie mają potrzeby korzystania z rozwiązań kredytowych. Klientom, którzy korzystają z kredytu obsługująca nas firma doradztwa kredytowego oferuje bezpłatne ubezpieczenie nieruchomości i ubezpieczenie na życie przez rok oraz zwrot opłaty za wycenę bankową, a także karty przedpłacone do wysokości 0,4 proc. kwoty kredytu na pokrycie kosztów notarialnych lub prowizji i ubezpieczeń bankowych. Kartą z określoną ilością środków można płacić za pośrednictwem terminali.   

Ewelina Krosta, reprezentująca WAN S.A.

Każdego klienta traktujemy indywidualnie. Staramy się ułatwić klientom całą procedurę, jaką jest zakup nieruchomości. W  takich przypadkach jak np. przedłużająca się procedura kredytowa, itp. nie wymagamy dodatkowych wpłat za aneks przedłużający umowę. Harmonogram wpłat także ustalamy z klientem.

Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Zakup mieszkania w naszych inwestycjach w każdym przypadku traktowany jest jak odrębny proces, dlatego ewentualne rabaty i zachęty oferowane klientom, uzależnione są od wielu czynników i zawsze rozpatrywane są w naszych biurach sprzedaży indywidualnie. W toku rozmów oraz negocjacji często oferujemy różnego rodzaju udogodnienia, w tym m.in. doradztwo kredytowe.

 

Opracowanie:

Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl 

dompress : :
gru 30 2016 Ile mieszkań rocznie wystawiają na sprzedaż...
Komentarze: 0

Jaką ilość mieszkań wprowadzili na rynek deweloperzy w 2016 roku? Ile lokali firmy wystawiły na sprzedaż rok wcześniej? O ile mieszkań planują rozszerzyć ofertę w 2017 roku? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

W 2016 roku do oferty weszło około 2500 mieszkań w 11 różnych lokalizacjach. W porównaniu z 1755 lokalami, które trafiły na rynek w 2015 roku oznacza to około 42 proc. wzrost. W 2017 roku planujemy wprowadzić do sprzedaży około 2000 mieszkań. Większość z planowanych inwestycji to projekty z pozwoleniem na budowę, co ogranicza ryzyko przesunięcia terminów, generowanych przez procedury administracyjne.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.

W 2015 roku Grupa Polnord wprowadziła do sprzedaży 1205 lokali w 12 projektach. W bieżącym roku do oferty wszedł o jeden projekt mniej. W rozpoczętych inwestycjach znalazło się łącznie 359 mieszkań, na osiedlach: Neptun II w Ząbkach, Tęczowy Las II w Olsztynie, Chabrowe Wzgórze w Kowalach na granicy Gdańska oraz w bud. A3 Brzozowego Zakątka w Warszawie. W październiku uruchomiliśmy trzeci etap Stacji Kazimierz na warszawskiej Woli, gdzie powstaną 173 mieszkania. Ostatnim z uruchomionych projektów w 2016 roku jest Rezydencja Brzozowy Zakątek, w której oferujemy jakość premium. Do realizacji przygotowywane są kolejne inwestycje, głównie na rynkach trójmiejskim i warszawskim. Na 2017 rok zaplanowaliśmy 10 projektów, które rozszerzą ofertę firmy o około 1500 lokali.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

W 2016 roku do oferty trafi około 1400 mieszkań, a do końca grudnia wprowadzimy do sprzedaży jeszcze około 180 lokali. W poprzednim roku rozpoczęliśmy sprzedaż inwestycji, w których znajduje się prawie 1000 mieszkań. Posiadamy bank ziemi pozwalający na realizację ponad 4000 mieszkań w różnych częściach Wrocławia.

Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service

W 2016 roku wprowadziliśmy na rynek około 400 mieszkań. Rok wcześniej do naszej oferty trafiło około 500 lokali i zakładamy, że podobna ilość wejdzie także w 2017 roku.

Michał Świderski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Marvipol Development 

 W 2016 roku wprowadziliśmy do sprzedaży 650 lokali mieszkalnych i usługowych. Rok wcześniej weszło na rynek niemal 900 lokali. W 2017 roku, stosownie do postępów sprzedaży, planujemy wprowadzić na rynek kolejne etapy Central Park Ursynów i Riviera Park, z ponad 600 lokalami. Mamy w portfelu kameralne, ekskluzywne projekty na warszawskiej Ochocie, Mokotowie i Powiślu, w których łącznie znajduje się niespełna 200 lokali. Liczymy, że przynajmniej dwa z nich trafią w przyszłym roku do realizacji.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

W sumie w 2016 roku do sprzedaży wprowadziliśmy ponad 400 mieszkań w projektach: Kolska od Nowa:) etap  III, Apartamenty Marymont etap I i Apartamenty Pereca. W przypadku ostatniej inwestycji cały budynek, który jest w trakcie budowy, został sprzedany na rzecz zagranicznego funduszu inwestycyjnego w ramach pierwszej tego typu transakcji na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych. Pracujemy w tej chwili nad kolejnymi projektami mieszkaniowymi w nowych lokalizacjach. Naszą ambicją na rok 2017 jest rozszerzanie oferty o kolejne 600 lokali.

Krzysztof Foder, dyrektor ds. sprzedaży Bouygues Immobilier Polska

W 2016 roku wprowadziliśmy na rynek 810 mieszkań, w tym 500 w Warszawie, 90 we Wrocławiu i 220 w Poznaniu. W 2017 roku planujemy wprowadzić do sprzedaży w Warszawie ponad 1300 mieszkań i we Wrocławiu prawie 200, w sumie około 1500 lokali.

Michał Sapota, prezes zarządu Murapol S.A.

Od dwóch lat wprowadzamy do sprzedaży około 2 tysiące mieszkań rocznie. Przygotowywane plany handlowe na kolejne lata zakładają zwiększenie tej liczby, co jest naturalną konsekwencją naszego rozwoju na rynku krajowym oraz wychodzenia z działalnością za granicę. Inwestycje realizowane poza granicami kraju będą stanowiły coraz większy udział w ogólnej liczbie oferowanych mieszkań. Liczymy, że w przyszłym roku uruchomimy sprzedaż lokali w naszym pierwszym projekcie zagranicznym, zlokalizowanym w Berlinie.  

Yael Rothschild, prokurent Mill-Yon Gdańsk

W 2015 roku wprowadziliśmy do sprzedaży pierwszy etap Aura Sky Gocław z 361 mieszkaniami, a także pierwszy etap Aura Garden Białołęka, w którym znalazło się 112 mieszkań. W 2016 roku rozpoczęliśmy sprzedaż mieszkań w drugim etapie Aura Gdańsk (124 mieszkania), a także uruchomiliśmy rezerwacje lokali z trzeciego etapu (50 mieszkań). W 2017 roku planujemy uruchomienie drugiego etapu Aura Sky, w którym zostało zaprojektowane 215 lokali. Trudno nam jednak oszacować liczbę mieszkań, jaką wprowadzimy do sprzedaży w ciągu całego roku. Firma jest w trakcie zakupu 5 działek w Warszawie. Przed nami czas bardzo dynamicznego rozwoju.

Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży Red Real Estate Development

W 2016 roku ruszyliśmy ze sprzedażą 182 mieszkań na ekologicznym osiedlu Alpha Park w Warszawie. Rozpoczęliśmy też sprzedaż we Wrocławiu, w dwóch nowych budynkach Nowej Papierni Ultra Novej, które powstaną w sąsiedztwie zrewitalizowanej przez nas XIX-wiecznej fabryki papieru, znajdzie się 156 soft loftów i apartamentów. W stolicy Dolnego Śląska powstanie jeszcze 15 mieszkań typu studio w zrekonstruowanej Kamienicy Pod Pelikanem. W Poznaniu kontynuujemy sprzedaż ukończonych lokali w osiedlu Red Park. W 2017 roku planujemy rozpocząć sprzedaż mieszkań w kolejnym budynku poznańskiej inwestycji.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Home Invest w 2016 roku wprowadziło na rynek inwestycję Monte Verdi, która powstaje w dzielnicy Warszawa Włochy przy ulicy Popularnej. To kameralny projekt, składający się z 61 mieszkań i 12 lokali usługowych. W 2015 roku do naszej oferty trafiły mieszkania z drugiego etapu osiedla Na Sokratesa, zlokalizowanego na warszawskich Bielanach, w którym znalazło się 186 mieszkań. Na początku 2017 roku zamierzamy wprowadzić do sprzedaży drugi etap inwestycji Krasińskiego 58 położonej na Żoliborzu.

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates

W 2016 roku wprowadziliśmy do sprzedaży inwestycję Apartamenty Krasińskiego II na warszawskim Żoliborzu. Na tym osiedlu zaczęliśmy podpisywać umowy deweloperskie w czerwcu br. i do tej pory sprzedaliśmy 45 ze 123 mieszkań. W 2017 roku  planujemy rozpoczęcie budowy nowego osiedla przy ulicy Nakielskiej w Warszawie, w którym znajdzie się 251 lokali.

Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Dobiegający końca 2016 rok jest dla nas najbardziej intensywnym okresem pod względem rozbudowy oferty w kilkuletniej historii firmy. Od początku bieżącego roku wprowadziliśmy do sprzedaży 421 mieszkań, a w 2015 roku do naszej oferty trafiło 368 lokali. W 2017 roku zaplanowaliśmy wprowadzenie do sprzedaży 301 mieszkań.

 

Opracowanie:

Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl

Więcej informacji:

info@dompress.nieruchomosci.pl
 

dompress : :
gru 29 2016 Co utrudnia budowę biurowców
Komentarze: 0

Z jakimi trudnościami najczęściej spotykają się deweloperzy w czasie realizacji projektów biurowych? Jakie czynniki mają wpływ na tempo budowy inwestycji i opóźniają ich oddanie? Wyniki sondy przeprowadzonej wśród firm prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl  

Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland

Inwestycje deweloperskie to bardzo złożone projekty, a na ich realizację ma wpływ mnóstwo czynników, leżących zarówno po stronie dewelopera, jak i niezależnych od niego.

Na tempo prac mają wpływ chociażby liczne formalności, związane z przeprowadzeniem wymaganych konsultacji i uzyskaniem odpowiednich zgód czy pozwoleń. Należy jednak pamiętać, że termin rozpoczęcia budowy to często przede wszystkim decyzja strategiczna. Jest ona związana z wyczuciem odpowiedniego momentu na rynku, w którym przewidujemy największe zapotrzebowanie na nasz produkt.

Dla przykładu budowa Warsaw Spire trwała około pięciu lat. O inwestycji zaczęliśmy jednak myśleć już 10 lat temu, kiedy zakupiona została działka w dzielnicy przemysłowo-magazynowej. Nikt wtedy nie spodziewał się jeszcze, że w okolicach Ronda Daszyńskiego może powstać nowe centrum biznesowe stolicy. Nam udało się przewidzieć potencjał rozwojowy tego miejsca, zanim dostrzegł go rynek, a tym samym przyczynić się do wykreowania biznesowej dzielnicy.

Jacek Wachowicz, dyrektor ds. sprzedaży i najmu w GTC

Dzisiaj sama budowa średniej wielkości biurowca trwa niewiele ponad rok, od wbicia łopaty w ziemię do oddania kluczy najemcy. Poprzedzający budowę proces planistyczny i projektowy też jest w większości przypadków w miarę przewidywalny. Największym wyzwaniem jest komercjalizacja budynku. Tu pojawiają się wyzwania. Cała gama zachęt dla najemców, która sprawia, że koszt najmu musi być jak najniższy. Powoduje to duży rozdźwięk pomiędzy nominalną wartością czynszu, a rzeczywistymi przychodami wynajmującego. Rozdźwięk sięgający nawet 30 proc. stwarza nienaturalną sytuację, kiedy dochodzi do waluacji, czy sprzedaży inwestycyjnej budynku biurowego. Doprawdy zadziwiające jest jak długo trwa taki stan rzeczy bez, jak dotąd, większego wpływu na rynek inwestycyjny. 

Tomasz Wróbel,członek zarządu LC Corp

Znaczący wpływ na cykl realizacji inwestycji biurowych ma okres, w którym deweloper występuje o warunki zabudowy i pozwolenie na budowę. Wiele terenów do dziś nie posiada planów miejscowych i aby określić możliwości zabudowy należy opracować własną koncepcję i wystąpić o warunki zabudowy. Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, ze względu na udział wielu instytucji, które muszą wydać swoje opinie, trwa minimum kilka, a w niektórych przypadkach nawet kilkanaście miesięcy.  Okres uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy i decyzji o pozwoleniu na budowę może zająć deweloperowi rok do półtora. Bywa, że czas budowy jest  krótszy niż czas pozyskiwania  decyzji. Zatem  brak planów miejscowych ma znaczący wpływ na tempo realizacji inwestycji. W naszej działalności minimalizujemy ten problem poprzez zakup terenów odpowiednio przygotowanych do inwestycji, posiadających warunki zabudowy, bądź położonych w obszarze objętym planem miejscowym.

Tomasz Tondera, Senior Partner w Griffin Real Estate

Trudności staramy się przekuwać w sukcesy. Każda inwestycja jest inna. Mają różne sąsiedztwa, są prowadzone w różnych warunkach i różnych lokalizacjach. Mamy w portfelu śmiałe inwestycje w postaci głośnych rewitalizacji cennych zabytków, które wymagały współpracy ze służbami konserwatora zabytków po budowy drapaczy chmur. Oczywiście jest jeden mianownik wspólny większości inwestycji. To jest strona formalna, tzw. faza predeweloperska. Czas pozyskiwania wszystkich, niezbędnych dokumentów, pozwoleń, uzgodnień, projektu, etc. Często ten etap trwa bardzo długo, dłużej niż właściwa budowa. Inwestowanie w nieruchomości to bieg długodystansowy. Uczy cierpliwości.

Maciej Jankiewicz, prezes zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.

Najczęstszym czynnikiem, który negatywnie wpływa na realizację inwestycji, z którym zmaga się nie tylko Grupa Kapitałowa PHN, ale prawdopodobnie również większość firm prężnie działających na rynku, jest stan rzeczywisty nieruchomości.

Stan rzeczywisty działki, a przede wszystkim takie czynniki jak uwarunkowania geologiczne terenu, obecność oraz stan dróg dojazdowych do miejsca realizacji obiektu, a także wyposażenie działki w niezbędne media, wpływają w dużym stopniu na koszty realizacji przedsięwzięcia inwestycyjnego. Jednym z podstawowych problemów deweloperów jest wyposażenie działki w niezbędne media, a także zapewnienie dostępności wystarczającej ilości tych mediów.

Szczególną uwagę zwrócić tu należy na długotrwały proces projektowania, uzyskania niezbędnych zezwoleń, pozwoleń i decyzji administracyjnych związanych z budową sieci energetycznej. O ile w zakresie sieci wodnej, kanalizacyjnej i drogowej deweloper może samodzielnie podjąć określone działania, zmierzające do budowy tych sieci (oczywiście w uzgodnieniu z ich gestorami), to w przypadku sieci elektroenergetycznej jest to niemożliwe.

Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków Skanska Property Poland

Jesteśmy jednym z deweloperów, który obiektywnie może liczyć na największą terminowość wykonania inwestycji ze względu na bardzo prostą rzecz – wszystkie prace budowlane wykonujemy w ramach grupy. Generalnym wykonawcą naszych budynków jest firma Skanska S.A., znamy się więc bardzo dobrze swoje wzajemne oczekiwania i standardy. Struktura naszej grupy, którą nazywamy OneSkanska i sprawna wymiana informacji pomiędzy zespołami z całego świata, pozwala ponadto na wykorzystanie globalnych doświadczeń w budowaniu. To między innymi uczenie się na błędach, ale też wprowadzanie innowacji i nowinek usprawniających pracę. Dodatkowo, nie jesteśmy uzależnieni od zewnętrznego finansowania, kiedy więc mamy „zielone światło” na przeprowadzenie danej inwestycji i zaczynamy budowę, robimy to bardzo sprawnie, praktycznie niezależni w kluczowych procesach od podmiotów trzecich. Reasumując mogę przytoczyć pewne czynniki, które teoretycznie mogłyby wpłynąć na niewielkie przesunięcie inwestycji w czasie, ale w praktyce za pomocą sprawnego zarządzania procesem budowy niemal zawsze udaje nam się tego uniknąć. Realizujemy inwestycje w miastach, które mają bardzo bogatą historię. Bardzo często oznacza to, że wykonując prace ziemne musimy liczyć się z natrafieniem na artefakty bardzo różnych epok. Ostatnio natrafiliśmy na ciekawe znaleziska na budowie Spark w Warszawie. Były to między innymi 3 grosze z okresu Księstwa Warszawskiego, butelka z browaru Haberbusch und Schiele, przedwojenne zabawki, czy maszyny do szycia, a także pozostałości XIX i XX-wiecznej zabudowy pokazującej życie dawnej Warszawy. Natychmiast poinformowaliśmy służby konserwatorskie, po czym zapadła decyzja o przeprowadzeniu badań archeologicznych. Dla niektórych deweloperów mogłyby one oznaczać wstrzymanie budowy na dłuższy czas, jednak nam udało się kontynuować prace zgodnie z harmonogramem.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

30 lat działalności na rynku pozwoliło nam zebrać doświadczenie niezbędne do sprawnej realizacji kolejnych inwestycji komercyjnych i mieszkaniowych. Na przestrzeni lat największe wyzwania prowadzenia działalności deweloperskiej są względnie stałe.  Są to przede wszystkim zmieniające się przepisy i procesy formalno-prawne, które są skomplikowane i czasochłonne. Polski Związek Firm Deweloperskich, którego Archicom jest aktywnym członkiem, lobbuje za zamianami upraszczającymi konieczne do spełnienia formalności. 

Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Realizowany przez nas na warszawskiej Woli biurowiec EQlibrium jest wzorcowo prowadzoną inwestycją. Dzięki wytężonym i rozbudowanym pracom na etapie projektowania, w czasie budowy obiektu nie napotykamy niemal żadnych trudności. Należy jednak pamiętać, że realizacja inwestycji biurowej jest procesem wieloetapowym, wymagającym niezwykle starannego przygotowania i konsekwentnego wdrażania poszczególnych elementów. Pierwszą z trudności, na jaką często napotykają inwestorzy są błędy projektowe, które udaje się wychwycić dopiero na etapie prac budowlanych, jednak wówczas brakuje już czasu na ich korektę. Błędy te są najczęściej wynikiem braku koordynacji międzybranżowej. Drugim

z elementów, który może znacznie utrudniać prace jest brak jej odpowiedniej organizacji oraz niewystarczające doświadczenie i umiejętności po stronie generalnego wykonawcy. Kolejna z trudności najczęściej występuje w momencie wprowadzania zmian do przyjętych projektów aranżacji powierzchni biurowych i zakresu wykonywanych prac dla konkretnych najemców. Wśród powszechnie spotykanych przyczyn przesunięcia dat oddania inwestycji należy wymienić właśnie zlecanie dodatkowych prac wykończeniowych powierzchni biurowych w ostatniej, odbiorowej fazie projektu.

 

Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl

Więcej informacji: info@dompress.nieruchomosci.pl

 

 

dompress : :
gru 28 2016 Ekologia w mieszkaniówce
Komentarze: 0

W nowych osiedlach wprowadzanych jest coraz więcej ekologicznych rozwiązań. Deweloperzy zaczynają oferować także mieszkania w certyfikowanych, zielonych budynkach

 

Ekologiczne i energooszczędne rozwiązania dominowały dotąd przede wszystkim w sektorze biurowym. Stosowane były także w nielicznych projektach mieszkaniowych, głównie o charakterze jednorodzinnym. Teraz deweloperzy na coraz szerszą skalę zaczynają testować rozwiązania przyjazne środowisku również w inwestycjach wielorodzinnych. Na rynku pojawiają się pierwsze certyfikowane budynki i osiedla. Spełniane przez nie kryteria ekologiczne potwierdza najczęściej certyfikat BREEAM, a także np. certyfikacja HQE przyznawana przez francuską organizację Cerway. Zielone inwestycje można znaleźć na warszawskim Mokotowie, Żoliborzu, czy Bemowie.  

Deweloperzy przyznają, że stosowane w budynkach rozwiązania ekologiczne podnoszą koszty inwestycji, co wpływa także na cenę mieszkań. Podkreślają jednak, że ograniczają negatywny wpływ na środowisko, a mieszkańcy takich osiedli mogą się cieszyć mniejszymi kosztami ponoszonymi za ich utrzymanie i  opłacać niższe rachunki za media. Proekologiczne budowanie to kierunek, w którym powinni podążać wszyscy inwestorzy, ale póki co to dopiero zarysowująca się na rynku mieszkaniowym tendencja. Czas pokaże, czy przerodzi się w trend. Jak dotąd nieliczne projekty mieszkaniowe z energooszczędnymi instalacjami, objęte programem dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wypełniły jedynie płytką niszę ofertową.    

 

Ile można zaoszczędzić

Firmy angażujące się w zielone projekty zapewniają, że dzięki zastosowanym w nich ekologicznym rozwiązaniom, utrzymanie części wspólnych w budynkach jest tańsze o ok. 10 proc. Najbardziej spadają koszty oświetlenia, nawet o 70–80 proc. Oszczędności generowane są głównie dzięki energooszczędnej technologii LED, jak również instalowanym sensorom ruchu i zmierzchu. Tańsze utrzymanie budynków jest możliwe, dzięki odpowiedniej izolacji termicznej.   

 

W ekologicznych projektach stosowane są rozwiązania zatrzymujące ciepło i chód. Wykorzystywane są do tego systemy rekuperacji, które umożliwiają odzyskiwanie ciepła, a latem odzysk chłodu, z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku. W przyjaznych dla środowiska osiedlach gromadzoną deszczówką podlewa się osiedlową zieleń. A zużycie energii obniżają m.in. windy odzyskujące energię, panele słoneczne zasilające oświetlenie części wspólnych, czy panele fotowoltaiczne wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej.   

 

Klienci oczekują ekologicznych rozwiązań

 

Deweloperzy realizujący certyfikowane projekty twierdzą, że mieszkania lepiej się w nich sprzedają. Na razie na rynku jest śladowa ilość zielonych, atestowanych inwestycji mieszkaniowych. Rozwiązania ekologiczne i energooszczędne nie są jednak domeną tylko projektów z certyfikatem. W mniejszym zakresie wdrażane są również w wielu powstających osiedlach. Deweloperzy dbają, żeby budynki projektowane były w taki sposób, by zachować ciągłość izolacji termicznej i wykluczyć mostki cieplne, a tym samym uniknąć straty ciepła.   

 

Instalacje przetwarzające energię czerpaną ze słońca pojawiają się w mieszkaniówce coraz częściej. Jak zapewniają inwestorzy, dzięki ich zastosowaniu rachunki za utrzymanie części wspólnych w budynkach mogą być niższe nawet o 25 proc. Przy projektowaniu osiedli w coraz większym zakresie bierze się pod uwagę reguły zrównoważonego rozwoju. Nawet w śródmiejskich inwestycjach deweloperzy dążą do stworzenia środowiska zbliżonego do natury. Obsadzają zielenią każdy skrawek terenu, a nawet budynki. W projektach zwykle aranżowane są zielone dziedzińce, tarasy, czy przyosiedlowe tereny rekreacyjne, jeśli warunki na to pozwalają. Coraz powszechniej stosowane są także użyteczne rozwiązania dla rowerzystów.     

 

Mocno promowana ekokomunikacja

 

Tomasz Sadłocha, członek zarządu Ochnik Development potwierdza, że klienci chętnie patrzą na projekty wyróżniające się niestandardowymi rozwiązaniami. - Do inwestycji przyciąga ciekawa architektura, dobra jakość wykończenia, a także praktyczne udogodnienia i ekologiczne rozwiązania. W inwestycji Dzielna 64, którą realizujemy na warszawskim Muranowie wprowadziliśmy szereg nowoczesnych rozwiązań. – Ozdobą reprezentacyjnego holu głównego z recepcją będzie zielona, żywa ściana, a na znajdującym się na dachu budynku będą rosły podświetlane drzewa – wymienia Tomasz Sadłocha.    

 

- Stanowiska postojowe w garażu podziemnym zaopatrzone zostały w gniazda do ładowania pojazdów elektrycznych, a także haki na rowery. W hali garażowej ulokowana zostanie stacja naprawy rowerów. W garażu i na terenie całej inwestycji znajdą się specjalne miejsca dla rowerów – zapewnia.  

 

Naturalny kamień, kwarc i drewno

 

W projektach Dzielna 64 i Studio Centrum Ochnik Development planuje wykorzystać do wykończeń naturalne materiały: kamień i okładziny kwarcowe, a także szkło i stal nierdzewną. – W mieszkaniach montowane będą wysokiej jakości drewniane okna, które są jednym z kluczowych elementów, mających wpływ na zużycie energii cieplnej w budynku. Odeszliśmy też w naszych inwestycjach od stosowania mało efektywnej wentylacji grawitacyjnej, którą zastąpiliśmy wentylacją mechaniczną z nawiewnikami ciśnieniowymi. Wymiana powietrza zapewniona przez ten system bardziej odpowiada obecnym wymaganiom klientów, a przy tym zapewnia ograniczenie strat ciepła – podkreśla Tomasz Sadłocha.

 

Deweloperzy sięgają też po wysokiej jakości, nietoksyczne, bezpieczne dla zdrowia materiały budowlane. Wprowadzają również rozwiązania chroniące mieszkańców osiedli przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym, emitowanym przez coraz większą ilość sprzętu elektronicznego.

Mieszkańcy proekologicznych osiedli mogą też często korzystać z rozwiązań typu smart home. Inteligentne systemy, poza tym że zapewniają użytkownikom lokali komfort, przyczyniają się także do optymalizacji kosztów, dzięki racjonalnemu, centralnemu sterowaniu ciepłem i światłem.

 

Blisko natury

 

W przyjaznych naturze inwestycjach, budowanych w myśl zrównoważonego rozwoju, szczególnie w tych oddalonych od centów miast, gdzie parcele są większe, otoczenie budynków zagospodarowane bywa w niezwykle atrakcyjny sposób. Jeśli istnieje taka możliwość deweloperzy urządzają w nich prywatne parki, sadzawki, czy sady. Jest w nich też organizowana przestrzeń przeznaczona do rekreacji z podestami i urządzeniami do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Na terenie niektórych inwestycji powstają boiska, ścieżki rowerowe, a nawet pola do minigolfa.

 

Jeśli parcela leży przy naturalnym zbiorniku wodnym, inwestorzy rewitalizują tereny nadbrzeżne, poprawiają ich jakość, by mieszkańcy osiedli mogli w pełni korzystać z pobliskich jezior lub przystani.

 

 

 

Autor: Ochnik Development

 

Więcej wiadomości na http://ochnikdevelopment.pl/

Dodatkowe informacje

prestigepr@prestigepr.pl

dompress : :