Najnowsze wpisy, strona 140


lut 14 2017 Warszawski rynek biurowy urósł o jedną...
Komentarze: 0

Warszawski rynek ze swoimi obecnymi zasobami biurowymi dołączył do największych w Europie

W ostatnich latach przyrost podaży biurowej w Warszawie był niezwykle szybki. Od początku 2014 roku stolicy przybył okrągły milion mkw. biur i nie zapowiada się, żeby deweloperzy mieli zwolnić tempo. Tylko w 2016 roku w aglomeracji warszawskiej oddanych zostało ponad 20 budynków, a w nich ponad 400 tys. mkw. biur. Eksperci Walter Herz przyznają, że to najlepszy wynik w historii, zbliżony do odnotowanego w 2000 roku spektakularnego wzrostu powierzchni biurowych. Mniej więcej tyle biur ile w Warszawie, w ubiegłym roku oddane zostało łącznie w największych polskich miastach poza stolicą.

Po raz pierwszy na warszawskim rynku ukończone zostały w jednym roku dwie biurowe wieże - Q22 i Warsaw Spire, które należą do najciekawszych architektonicznie i najbardziej zaawansowanych technologicznie. Tak duża nowa podaż,  z jaką mieliśmy do czynienia w 2016 roku, nie spowodowała jednak drastycznego przyrostu pustostanów. Jak podaje Walter Herz, na koniec minionego roku poziom niewynajętej powierzchni biurowej w Warszawie był tylko nieznacznie wyższy niż na koniec 2015 roku.

 

Nowe biura nie czekają na najemców

Specjaliści podkreślają, że większość z wybudowanych w ostatnim czasie biurowców jest prawie w całości skomercjalizowana. - Szczególnie dużym zainteresowaniem nabywców cieszy się obszar bliskiej Woli, w stronę której przesuwa się teraz centralny obszar biznesu. W centrum i jego obrzeżach, gdzie oddana została połowa z ukończonych biur, spadły jednak lekko stawki czynszowe. Pociągnęło to za sobą odpływ najemców z największej w Polsce strefy biurowej na Służewcu. Na Mokotowie znajduje się obecnie jedna trzecia wolnych biur w Warszawie – informują doradcy Walter Herz.

 

Specjaliści szacują, że w tym roku na warszawskim rynku przybędzie 300 - 350 tys. mkw. powierzchni biurowej. - To umocni uprzywilejowaną pozycję, w jakiej znajdują się teraz najemcy. Tym bardziej, że w realizacji jest kolejne 700 tys. mkw. biur – zaznaczają.

 

Rozbudowa trwa

W budowie pozostają m.in. takie obiekty jak Proximo II, Generation Park, EC Powiśle, Business Garden II, West Station II, Mennica Legacy Tower, The Warsaw Hub. Trwa też budowa kompleksu biurowego przez przy Chmielnej i Jana Pawła II,  w którym powstanie najwyższy budynek w Polsce – wieża Varso Tower licząca 230 metrów i zwieńczona 80 metrową iglicą.

 

W ubiegłym roku w Warszawie wynajęło się niemal tyle samo biur, ile powstało w całej Polsce. Najwięcej powierzchni trafiło do najemców w lokalizacjach centralnych. Wśród inwestorów dominowały firmy świadczące usługi, w tym z sektora BPO/SSC, który w ostatnim czasie mocniej zaznaczył swoją obecność w stolicy. Warszawa może się pochwalić największą w kraju liczbą centrów świadczących nowoczesne usługi dla biznesu. Przenoszone są do niej zaawansowane procesy i kompetencje oparte na wiedzy. Wraz z postępem procesu dojrzewania warszawskiego rynku biurowego rosną szanse na przyjęcie dalszego strumienia inwestycji zagranicznych.

 

Kontynuacja dobrej passy

Specjaliści Walter Herz wysnuwają hipotezę, że ten rok dla Warszawy może być tak samo udany jak ubiegły. - Decydujące znaczenie dla kształtowania się sytuacji na rynku biur będzie miała ogólna sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie. Jeśli sprzyjający klimat inwestycyjny utrzyma się segment biurowy będzie kontynuował swój dotychczasowy rozwój – uważają eksperci.

 

Kluczową kwestią dla utrzymania obecnego popytu na warszawskie biura będzie aktywność najemców z sektora BSS, finansowego oraz z branży IT. Jeśli apetyt najemców nie zmaleje na stabilnym poziomie powinny także zostać utrzymane czynsze. Na ich wzrost może wpłynąć podniesienie płacy minimalnej i ewentualna podwyżka opłat za użytkowanie wieczyste. Należy jednak zwrócić uwagę, że najem powierzchni biurowej w Warszawie jest wciąż dużo tańszy niż w zachodniej Europie. 

 

 

Autor: Walter Herz

dompress : :
lut 13 2017 Sprzedaż podbija bogaty wybór mieszkań
Komentarze: 0

 Za ubiegłorocznym, rekordowym wynikiem sprzedaży mieszkań stoi szeroka oferta rynku deweloperskiego, skierowana do wszystkich grup nabywców

 

Bogata oferta nowych mieszkań przyciągnęła w 2016 roku niespotykaną jak dotąd w całej historii rynku liczbę nabywców. Deweloperzy kolejny raz ustanowili rekord sprzedaży. Jak obliczają specjaliści, w sześciu największych miastach w kraju właścicieli znalazło 62 tys. lokali. To wynik o jedną piątą lepszy niż w 2015 roku.   

 

Sukces sprzedaży był możliwy dzięki przygotowanej przez firmy różnorodnej ofercie, która na bieżąco była uzupełniana. Deweloperzy zapewnili duży wybór mieszkań wszystkim grupom kupujących obecnym na rynku. W 2016 roku w wiodących aglomeracjach weszło do sprzedaży około 65 tys. mieszkań.  

 

Bezpieczne inwestowanie w nieruchomości

Duży udział w boomie, jaki przeżywa rynek nowych mieszkań, mają niskie stopy procentowe, które przełożyły się na optymalne oprocentowanie kredytów hipotecznych oraz słabą rentowność lokat bankowych. To spowodowało, że inwestorzy zwrócili się w kierunku rynku nieruchomości i na nim lokowali kapitał.

 

Sondaże przeprowadzane wśród firm mówią o 30 do 40 proc. nowych mieszkań kupowanych z przeznaczeniem na wynajem przez osoby, które inwestycję traktują jako bezpieczne źródło dochodu. Klienci inwestycyjni to obecnie spora i stale rosnąca grupa nabywców, która jest odbiorcą mieszkań budowanych w różnych segmentach rynku.

 

Inwestorzy z zasobniejszym portfelem stawiają przede wszystkim na nieruchomości z wyższej półki. Deweloperzy przyznają, że zainteresowanie luksusowymi nieruchomościami jest w Polsce z roku na rok coraz większe, a tego typu inwestycji przybywa. W prestiżowe nieruchomości inwestują nie tylko zamożni Polacy, ale także inwestorzy zagraniczni. W ubiegłym roku po raz pierwszy na polskim rynku doszło do dużych transakcji kupna pakietów mieszkań i całych budynków z przeznaczeniem na wynajem przez fundusze inwestujące w nieruchomości.

 

Lokalizacja daje zarobić

Z myślą o inwestorach deweloperzy budują nie tylko apartamentowce, ale projektują mieszkania w różnym standardzie. W nowych inwestycjach oferują  przede wszystkim najbardziej poszukiwane, dwupokojowe lokale o małych metrażach. Powierzchnia bardzo się liczy, bo im niższe są ceny całkowite mieszkań, tym krąg odbiorców szerszy. Wspólną cechą projektów przygotowywanych pod inwestycje jest ich położenie w okolicach dobrze skomunikowanych z resztą miasta, co w przypadku Warszawy oznacza rejony sąsiadujące z metrem, choć nie tylko.      

    

Większość zakupów inwestycyjnych odnotowanych jest w największych aglomeracjach w kraju, które są celem migracji zarobkowych i edukacyjnych. Pod wynajem wybierane są najczęściej inwestycje położone w centralnych częściach miast. Szczególnie w Warszawie takie nieruchomości nie należą do najtańszych, bo na cenę metra wpływają wysokie koszty zakupu gruntu.     

 

Zróżnicowana oferta

By umożliwić inwestowanie w takie lokale szerszej grupie klientów deweloperzy przygotowują m.in. projekty, w których oferują mikroapartamenty. Jedna z takich inwestycji powstaje na warszawskim Muranowie przy ulicy Pawiej. - Studio Centrum to typowy produkt skierowany dla osób i firm, które poszukują sposobów na lokowanie pieniędzy. W budynku oferujemy lokale o powierzchni od 14 mkw. do 41 mkw. w podwyższonym standardzie. Te o najmniejszym metrażu sprzedają się w pierwszej kolejności. Ceny zaczynają się od 180 tys. zł netto – informuje Tomasz Sadłocha, członek zarządu Ochnik Development.

 

- Chcąc zróżnicować ofertę, w tej samej lokalizacji wprowadziliśmy do sprzedaży mieszkania w inwestycji Dzielna 64. Poza inwestorami, projekt cieszy się powodzeniem także osób chcących zmienić adres, by polepszyć komfort zamieszkania. Oferta dedykowana jest tu do klientów poszukujących wysokiej klasy nieruchomości usytuowanych centralnie, które zapewniają wszelkie wygody. Ceny apartamentów (od 9900 zł/mkw.) determinuje standard mieszkań oraz wykończenie i aranżacja części wspólnych w budynku. Podobnie jak w Studiu Centrum, klienci doceniają możliwość dowolnego łączenia mieszkań i ponownego ich dzielenia, jeśli zaistnieje taka potrzeba – opowiada Tomasz Sadłocha.

 

Pierwsze mieszkanie z dopłatą państwa

Poza inwestorami i osobami zmieniającymi mieszkania na lepsze, wybijającą się grupą nabywców nowych mieszkań są młodzi ludzie kupujący swoje pierwsze lokum. Na progu kariery wybierają zwykle inwestycje w standardzie popularnym. Dlatego takie projekty wciąż przeważają na rynku. Część mieszkań realizowanych w segmencie podstawowym obejmuje program Mieszkanie dla młodych, co pozwala kupującym uzyskać dopłaty do kredytu od państwa. W ostatnim czasie zainteresowanie tą opcją było tak duże, że pula środków przeznaczonych na tegoroczne dopłaty w programie MdM wyczerpała się już z końcem stycznia.  

 

Sprzedaży mieszkań sprzyja stabilizacja cen. Deweloperzy konkurują bardziej jakością inwestycji. Zdobywają klientów m.in. nowoczesnym wyglądem i jakością budynków, ciekawymi aranżacjami części wspólnych oraz atrakcyjnymi i praktycznymi dla mieszkańców rozwiązaniami. Należą do nich zielone dziedzińce, górne tarasy, fontanny, reprezentacyjne hole, sale do ćwiczeń, rowerownie, czy sauny.   

 

 

 

Autor: Ochnik Development

 

Więcej wiadomości na http://ochnikdevelopment.pl/

dompress : :
lut 10 2017 Gdzie po mieszkanie pod wynajem
Komentarze: 0

 Co deweloperzy mają do zaoferowania osobom inwestującym w mieszkania na wynajem? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Sprzedaż mieszkań w zdecydowanym stopniu napędzają zakupy dokonywane przez klientów inwestycyjnych. Widzimy to w naszych projektach, gdzie zakup pod wynajem stanowi nawet 80 proc. transakcji, jak w przypadku osiedla Bastion Wałowa w Gdańsku.

W każdym z miast, w których prowadzimy sprzedaż mamy projekty spełniające kryteria klientów inwestycyjnych. Poza lokalizacją w centrach miast, w pobliżu ośrodków akademickich i biurowych liczy się dla nich również relacja liczby pomieszczeń do powierzchni mieszkania, tj. możliwie mały metraż lokalu. Nasze propozycje dla inwestorów to wspomniane, gdańskie Osiedle Bastion Wałowa, a także Osiedle Na Woli i Osiedle Krzemowe w Warszawie, Nowa Tęczowa we Wrocławiu, a w Krakowie Osiedle Grzegórzecka.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.

Projektując kolejne inwestycje mieszkaniowe mamy na uwadze różnorodne grupy klientów, ich preferencje oraz możliwości finansowe. Stąd oferowany przez nas wachlarz mieszkań jest zawsze bardzo szeroki. Klienci inwestycyjni, odpowiadający za ok. 20-30 proc. ogółu transakcji zakupu, nie mają problemu ze znalezieniem odpowiednich lokali. Poszukują zwykle funkcjonalnych mieszkań trzy lub dwupokojowych w lokalizacjach z dobrym dostępem do infrastruktury. Inwestorzy często decydują się na wykończenie wnętrz pod klucz. W tym zakresie oferujemy kilka zróżnicowanych pakietów i kompleksową obsługę od doradztwa i przygotowania projektu, poprzez zakup materiałów, po transport i montaż.

Michał Sapota, prezes zarządu Murapol S.A.

W mojej ocenie klienci inwestycyjni odpowiadają za 40-45 proc. globalnej sprzedaży mieszkań. Zazwyczaj wybierają popularne, dwu i trzypokojowe lokale w dobrze skomunikowanych lokalizacjach. Takie mieszkania dominują w naszej ofercie. Doceniając zaufanie, jakim klienci obdarzyli nas i nasze produkty, uznając je za atrakcyjne propozycje inwestycyjne, oferujemy im preferencyjne harmonogramy płatności. W systemie rozliczeń 10/90 inwestor uiszcza 10 proc. wartości transakcji po podpisaniu umowy deweloperskiej, a pozostałe 90 proc. wpłaca przed odbiorem mieszkania.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Wawel Service przygotował specjalną, dedykowaną ofertę dla inwestorów. Składają się na nią atrakcyjne rabaty przy zakupie, pakiety wykończenia mieszkań, a także administracja wynajmu dla kienta. Dzięki takim udogodnieniom notujemy duże zainteresowanie ofertą ze strony inwestorów. W ubiegłym roku odsetek sprzedaży mieszkań pod wynajem wynosił 25 proc.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Zainteresowanie mieszkaniami na wynajem zależy od usytuowania projektu. W warszawskiej  inwestycji Hubertus notujemy duże zainteresowanie zakupem lokali na wynajem ze względu na atrakcyjną komunikacyjnie lokalizację i bliskość zagłębia biurowego na Służewcu. W inwestycji Wolne Miasto w Gdańsku zakupów inwestycyjnych jest mniej ze względu na większe oddalenie osiedla od ruchliwych części miasta. W przypadku lokali na wynajem niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się małe mieszkania dwupokojowe o metrażu 35-45 mkw., ale widać również zwiększone zainteresowanie lokalami trzypokojowymi.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Mamy ofertę skierowaną do różnych grup klientów, w tym także do osób kupujących mieszkania na wynajem. Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się przede wszystkim dobrze skomunikowane inwestycje. Niewątpliwe można do nich zaliczyć inwestycję Na Sokratesa na warszawskich Bielanach, która położona jest 5 minut od stacji Metro Młociny. Kolejnym projektem w obszarze zainteresowania inwestorów jest kameralne osiedle Monte Verdi w dzielnicy Włochy, które realizowane jest obok stacji kolejowej SKM, skąd do centrum można dojechać w 10 min. Naszą najnowszą propozycją dla osób szukających mieszkań na wynajem jest drugi etap inwestycji Krasińskiego 58 na warszawskim Żoliborzu.

Yael Rothschild, prokurent Mill-Yon Gdańsk

Nie ma potrzeby przygotowywania specjalnej oferty dla tej grupy nabywców, ponieważ ich oczekiwania są zgodne z potrzebami większości klientów. Inwestorzy stawiają obecnie na małe metraże, coraz większy jest też popyt na lokale usługowe. Ostatnie lokale, które sprzedaliśmy w warszawskiej inwestycji Aura Park Wilanów zostały przez inwestorów podzielone na mniejsze, o powierzchni ok. 50 mkw. Znalazły najemców niemal natychmiast.

Na potrzeby inwestycyjne doskonale sprzedają się też apartamenty Aura Gdańsk na Wyspie Spichrzów w Gdańsku, które są idealne pod wynajem. W projekcie dostępne są małe metraże (2 pokoje od 40 mkw. i 3 pokoje od 62 mkw.) z możliwością funkcjonowania na zasadach aparthotelu. Położenie osiedla nad rzeką, w śródmieściu Gdańska, kilka minut spacerem od Starówki, gwarantuje obłożenie przez cały rok. Tempo sprzedaży drugiego etapu okazało się tak szybkie, że już po kilku miesiącach rozpoczęliśmy rezerwacje mieszkań w kolejnej fazie inwestycji, dla której pozyskiwane jest pozwolenie na budowę.   

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

 

W ubiegłym roku zauważyliśmy znaczny wzrost zainteresowania zakupem nieruchomości w celach inwestycyjnych. Klienci planujący wynajmem zakupionych nieruchomości wybierali przede wszystkim osiedla doskonale skomunikowane z centrum Wrocławia, jak River Point, Siena, czy Ogrody Hallera. Wśród układów przeważały kawalerki oraz kompaktowe mieszkania dwu i trzypokojowe w osiedlach oferujących dodatkową infrastrukturę, jak kluby fitness, tarasy widokowe na dachach i dostęp do terenów rekreacyjnych. Przykładem może być inwestycja Róży Wiatrów, gdzie wprowadziliśmy do sprzedaży dwa kolejne budynki.

 

Wśród klientów zainteresowanych zakupem nieruchomości pod wynajem duża część decyduje się na zakup pakietu wykończenia pod klucz. W Archicomie oferujemy finansowanie zakupu mieszkania i wykończenia jednym kredytem, a podstawowy pakiet wykończeniowy dostępny jest już od 495zł/mkw. Decydując się na zakup kliku mieszkań w naszych inwestycjach można uzyskać atrakcyjne warunki.

Roma Peczyńska, dyrektor e-marketingu Red Real Estate Development

Zdecydowana większość mieszkańców Alpha Parku w Warszawie i Red Parku w Poznaniu to ludzie młodzi, którzy kupują mieszkanie dla siebie i swoich rodzin. Wśród naszych klientów coraz większą grupę stanowią inwestorzy, którzy kupno mieszkania traktują jak dobrą lokatę kapitału. Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszy się nasz wrocławski projekt z segmentu Premium - Nowa Papiernia Ultra Nova. Oferowane w nim oryginalne lokale o wysokim standardzie dają możliwość uzyskania nawet dwukrotnie wyższej stopy zwrotu niż mieszkania popularne. W Nowej Papierni Ultra Novej proponujemy soft lofty i apartamenty o powierzchni od 32 do 92 mkw. Z perspektywy osób zainteresowanych zakupem ogromnym atutem naszej inwestycji jest designerskie wykończenie i bezpłatna pomoc stylisty wnętrz.

Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Mieszkania w naszych warszawskich projektach Stacja Kazimierz i Miasto Wola są chętnie nabywane przez klientów również w celach inwestycyjnych. Wiele osób traktuje zakup mieszkania, jako najlepszy i najbezpieczniejszy sposób lokowania kapitału, ale musi się złożyć na to szereg czynników. Począwszy od atrakcyjności i dynamicznego rozwoju dzielnicy, aż po specyfikę i funkcjonalność realizowanych w tym rejonie projektów mieszkaniowych. Połączenie tych elementów klienci znajdują właśnie w przygotowywanych przez nas projektach.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A. 

Zawsze staramy się szukać rozwiązań i dopasowywać ofertę do potrzeb naszych klientów. Aparthotele to doskonała inwestycja, która równocześnie daje poczucie posiadania własnej nieruchomości. Na warszawskiej Woli realizujemy prestiżowe i komfortowe apartamenty przeznaczone pod działalność hotelową, komercyjną i mieszkaniową – Wola Invest. W ofercie posiadamy łącznie 339 klimatyzowanych, urządzonych w najwyższym standardzie apartamentów jedno i dwupokojowych o powierzchni od 21 do 65 mkw. z przestronnymi, jasnymi salonami z aneksami kuchennymi, sypialnią i balkonem. Do dyspozycji klientów jest restauracja, powierzchnie biurowe i magazynowe, lokale usługowe oraz miejsca garażowe. Obiekt będzie posiadał również dedykowaną recepcję, usługi concierge, wi-fi, profesjonalną obsługę sprzątającą oraz pralkę samoobsługową. 

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

W przygotowywaniu projektów inwestycyjnych mamy spore doświadczenie, dzięki czemu pierwszy raz w Polsce udało nam się sprzedać w całości budynek znajdujący się jeszcze w budowie na rzecz funduszu inwestycyjnego z grupy Bouwfonds. Projekt Apartamenty Pereca od początku przygotowany był dla nabywców inwestycyjnych. Przewidzieliśmy w nim głównie kompaktowe lokale dwupokojowe, co przy lokalizacji w centrum Warszawy doskonale wpisywało się w potrzeby nabywcy inwestycyjnego i późniejszego najemcy. Jesteśmy otwarci na kolejne takie transakcje jak również współprace z inwestorami prywatnymi.

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates

Nasza oferta nie jest sprofilowana tylko do inwestorów kupujących na wynajem, natomiast na podstawie sprzedaży naszych nieruchomości łatwo możemy zauważyć, jakie mieszkania wybierane są w pierwszej kolejności. Są to lokale o najmniejszym metrażu, a także dwu i trzypokojowe mieszkania dobrze oświetlone. Takie nieruchomości cieszą się największą popularnością także na rynku wynajmu. W ofercie naszej inwestycji Apartamenty Krasińskiego II na warszawskim Żoliborzu znajdują się jeszcze mieszkania o tej specyfikacji. Najbardziej popularne lokale o najmniejszej powierzchni (25-32 mkw.) znajdą się również w ofercie planowanej przez nas inwestycji przy ulicy Nakielskiej.

Katarzyna Pietrzak, Senior Marketing Manager w Nexity Polska

W każdym z naszych projektów klienci kupują mieszkania pod inwestycje. Projektujemy lokale, które mają idealny rozkład pod wynajem. W ofercie znajduje się wiele mieszkań z zamkniętą kuchnią, które są poszukiwane przez inwestorów.    

Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment

Mieszkania nabywane pod wynajem stanowią nawet 60 proc. naszej sprzedaży. Stąd też przywiązujemy bardzo dużą wagę do tego jak są projektowane nasze inwestycje. Najlepszym przykładem jest projekt przy ulicy Mogilskiej w Krakowie, w którym większe mieszkania można dzielić tak by stanowiły dwa lokale z oddzielnymi kuchniami oraz łazienkami, połączone jedynie wspólnym przedpokojem i drzwiami.  

 

 

Opracowanie:

Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl

Więcej informacji:

info@dompress.nieruchomosci.pl

 

 

dompress : :
lut 10 2017 W jaką stronę zmierza rynek biur
Komentarze: 0

Jaką strategię przyjęli deweloperzy na najbliższy okres? Czy planują zmianę kierunku rozwoju? W co zainwestują? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl 

 

Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland

 

Jednym z najważniejszych założeń strategicznych a za razem misją, która od lat przyświeca naszym realizacjom, jest miastotwórczość. To dzięki zapoczątkowanemu przez Ghelamco trendowi kreowania użytecznych i przyjaznych przestrzeni miejskich powstał plac Europejski, Fundacja Sztuka w Mieście i wiele innych projektów, które zmieniają oblicze miast i oddziałują na ich mieszkańców. Najbliższe lata dla Ghelamco nie będą się pod tym względem różniły od poprzednich. Mamy w planach kontynuację rozpoczętych już inicjatyw miastotwórczych i kolejne, nowe działania zakładające tworzenie wartościowej i estetycznej tkanki miejskiej.

Strategiczną wagę ma dla nas również innowacyjność realizowanych projektów, która nabrała nowego znaczenia wraz z uruchomieniem inwestycji The Warsaw HUB. Będzie to największe dotychczasowe przedsięwzięcie Ghelamco w Polsce, a jednocześnie najbardziej nowoczesna inwestycja na naszym rynku, wyznaczająca zupełnie nowe trendy w budownictwie komercyjnym. Stworzymy kompleks łączący w sobie wszystko, czego nowoczesna korporacja, start-up, czy scale-up potrzebują do efektywnego rozwoju – przestrzeń biurową, centrum konferencyjne, MeetDistrict – unikatowy format przestrzeni coworkingowej, a także hotele, sklepy, centrum sportu. Pracownik znajdzie więc w naszym kompleksie wszystko, co będzie mu potrzebne do komfortowej pracy, doskonale skomunikowane z resztą miasta. Nowoczesność podejścia Ghelamco widoczna będzie również w unikatowym połączeniu biznesu z najnowszymi technologiami, jakie zaoferuje The Warsaw HUB. Znajdzie się tu bowiem The Heart Warsaw – centrum współpracy korporacji i startupów. Jest to pierwszy w Polsce przykład zaangażowania się dewelopera działającego w obszarze nieruchomości w rozwój biznesu opartego o nowe idee i technologie.

Małgorzata Danek, członek zarządu LC Corp

W tym roku będziemy koncentrować się m.in. na rozwoju w oparciu o dostarczanie dobrze zlokalizowanych budynków biurowych, które wyróżniają się architekturą oraz gwarantują przyjazne i komfortowe warunki pracy. Skupimy się także na zapewnieniu najwyższej jakości usług w procesie zarządzania obiektem. LC Corp jest administratorem i właścicielem budynków biurowych, a bliski kontakt z klientami nie tylko podczas etapu wynajmu jest dla nas kluczowy ze względu na budowanie długotrwałych relacji z naszymi partnerami.

Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania portfelem budynków w Skanska Property Poland

 

Nasze działania w roku bieżącym będą bardzo silnie zdeterminowane przez strategiczne decyzje biznesowe, jakie podjęliśmy w roku 2016. Założyliśmy, że już za 3 lata – do 2020 roku, biznes deweloperski powinien generować połowę dochodu całej grupy Skanska na świecie. Dla Polski jako jednej z najważniejszych lokalizacji oznacza to znaczne przyspieszenie i dużą dynamikę naszych działań. Chcemy też kontynuować budowanie pozytywnego otoczenia naszych budynków – zgodnie z filozofią, że nasza odpowiedzialność za miasta, w których jesteśmy, nie kończy się na granicach naszych działek.

W tym roku ruszymy między innymi z realizacją części największego naszego projektu placemakingowego w Polsce – tzw. Superścieżki w Krakowie. Inicjatywa ta zaangażowała nie tylko inwestorów prywatnych, ale też publicznych oraz organizacje pozarządowe. Przede wszystkim jednak wzięli w niej udział sami mieszkańcy, którzy wcielili się w rolę architektów m.in. bliskiego otoczenia budynku Axis. Takich inwestycji, tworzonych z ludźmi i dla ludzi w przyszłym roku będzie jeszcze więcej.

 

Maciej Jankiewicz, prezes zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.

Ukończyliśmy prace nad nową strategią spółki, która wyznaczy strategiczne kierunki rozwoju Grupy Kapitałowej PHN na lata 2017-2023. Nowy dokument, po zatwierdzeniu przez radę nadzorczą, zostanie przedstawiony do publicznej wiadomości. Zgodnie z nową strategią, zakładamy przebudowę portfela Grupy Kapitałowej PHN w taki sposób, aby każda nieruchomość przynosiła stabilny i wzrastający zysk oraz rosnące miesięczne przepływy. Dążymy również do intensyfikacji programu inwestycyjnego - zarówno na rynku nieruchomości komercyjnych, jak i na rynku projektów mieszkaniowych.

 

Nasze działania zamierzamy realizować poprzez przebudowę portfela nieruchomości, realizację założonego programu inwestycyjnego, ustabilizowanie bazy efektywnych aktywów poprzez dezinwestycje i akwizycje oraz zapewnienie stabilności finansowej Grupy.

 

W efekcie realizacji celów strategicznych chcemy być wiodącym inwestorem na rynku nieruchomości komercyjnych oraz istotnym deweloperem na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Chcielibyśmy również, aby Grupa Kapitałowa PHN, ze względu na powiązania kapitałowe jak i unikalną wiedzę oraz doświadczenie stała się integratorem rynkowego potencjału nieruchomości, będących w zasobach spółek zwłaszcza z udziałem Skarbu Państwa. Zaktualizowana strategia Grupy Kapitałowej PHN wskazuje, iż realizowane dotychczas kierunki rozwoju firmy zostaną utrzymane.

 

Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

 

Wśród naszych kluczowych założeń na najbliższe miesiące i lata znajduje się przede wszystkim dalsza, konsekwentna realizacja projektów mieszkaniowych oraz zakończenie procesu przekazywania powierzchni najemcom biurowca EQlibrium. Patrzymy jednak w przyszłość i prowadzimy intensywne prace nad przygotowaniem kolejnych inwestycji. Nasze działania koncentrować będziemy w segmencie mieszkaniowym, w którym zamierzamy wprowadzić na rynek kolejne projekty w atrakcyjnych lokalizacjach. Nie wykluczamy również inwestycji na rynku biurowym, jednak w tym przypadku będziemy w pierwszej kolejności poszukiwali konkretnego najemcy, dla którego będziemy mogli przygotować budynek skrojony na miarę jego potrzeb.

 

 

 

Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl

Więcej informacji: info@dompress.nieruchomosci.pl

lut 02 2017 Jakich gruntów szukają firmy pod biurowce...
Komentarze: 0

 Jakich gruntów poszukują deweloperzy pod budowę projektów biurowych? Gdzie chcą inwestować? Jakie posiadają banki ziemi? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości Dompress.pl 

 

Maciej Jankiewicz, prezes zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.

Portfel nieruchomości Grupy Kapitałowej PHN skupia około 140 nieruchomości oraz blisko 700 ha gruntów na terenie całego kraju, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście i we Wrocławiu. Posiadane obecnie w portfelu zasoby pozwalają nam na płynną realizację bieżących celów inwestycyjnych, a realizacja projektów deweloperskich na gruntach znajdujących się obecnie w portfelu Grupy Kapitałowej PHN jest dla nas priorytetem.

 

Aktywnie przyglądamy się rynkowi nieruchomości i identyfikujemy potencjalne akwizycje oraz możliwości nawiązania współpracy. W obszarze naszego zainteresowania są przede wszystkim atrakcyjne tereny położone w centralnych lokalizacjach dużych miast, w których Grupa Kapitałowa PHN dotychczas nie posiadała nieruchomości. Rozważamy również możliwość nawiązania współpracy w ramach umów joint-venture przy realizacji wspólnych inwestycji na terenach należących do podmiotów zewnętrznych, w których Grupa Kapitałowa PHN ze względu na unikalną wiedzę, kompetencje oraz doświadczenie byłaby ważnym partnerem.

 

Małgorzata Danek, członek zarządu LC Corp

 

Jako podmiot prężnie działający m.in. w sektorze nieruchomości komercyjnych cały czas monitorujemy rynek gruntów. Wybieramy optymalne lokalizacje, najlepiej skomunikowane i gwarantujące bardzo dobrą dostępność dla przyszłych pracowników biur.

 

Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland

Ghelamco stale poszukuje atrakcyjnych gruntów, które pozwolą na realizację ciekawych, miastotwórczych projektów. Zainteresowani jesteśmy zarówno działkami w Warszawie, jak i w miastach regionalnych.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

 

Obecny bank gruntów pozwala Archicomowi na rozpoczęcie realizacji 4200 mieszkań oraz 6000 mkw. usług osiedlowych, co stwarza warunki do dalszego rozwoju spółki w kolejnych latach. Nasza strategia utrzymania pozycji lidera wrocławskiego rynku mieszkaniowego zakłada obecność w każdej atrakcyjnej dzielnicy mieszkaniowej Wrocławia oraz rozwój o nowe lokalizacje w Krakowie.

Stale poszukujemy nowych możliwości i negocjujemy kolejne zakupy gruntów. Jesteśmy zainteresowani zakupem nieruchomości dobrze skomunikowanych w najchętniej wybieranych dzielnicach Wrocławia i Krakowa. Rozważając zakup danej nieruchomości, zwracamy szczególną uwagę na atuty okolicy, aby zastosowane przez projektantów rozwiązania uwydatniały jej walory. Wpisywanie architektury w kontekst urbanistyczny to jeden ze znaków rozpoznawczych Archicom Studio - autorskiego studio projektowego Doroty i Kazimierza Śródków.

 

Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

 

W tym momencie nie prowadzimy aktywnych działań i rozmów zmierzających do zakupu nowych gruntów pod kolejne projekty biurowe. Cały czas jednak obserwujemy rynek, analizujemy sytuację i możliwości inwestycyjne. Nie wykluczamy realizacji kolejnych projektów zarówno na rynku warszawskim, jak i w innych większych miastach regionalnych. Jest jednak zdecydowanie zbyt wcześnie, aby mówić o szczegółach i konkretnych lokalizacjach.

 

Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl

Więcej informacji: info@dompress.nieruchomosci.pl

dompress : :