Najnowsze wpisy, strona 174


lut 05 2016 Grunty na celowniku deweloperów
Komentarze: 0

Gdzie deweloperzy poszukują gruntów pod nowe inwestycje? Pod jakie projekty będą przeznaczone? Tym razem portal nieruchomości Dompress.pl zapytał firmy o plany inwestycyjne.      

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Chcąc utrzymać poziom sprzedaży, jaki wypracowaliśmy w ostatnich latach, a zwłaszcza w 2015 roku, w którym sprzedaliśmy 2072 lokale, konieczne jest stałe uzupełnianie banku ziemi. Dlatego nieustannie analizujemy rynek działek przeznaczonych do sprzedaży w miastach, w których realizujemy inwestycje. Jest to głównie Warszawa, Kraków, Wrocław oraz Trójmiasto. W każdy z tym miast staramy się, aby potencjalna, nowa oferta uzupełniała te, która jest dostępna i cieszy się największą popularnością wśród nabywców.

W 2015 roku zakupiliśmy 5 działek, w tym między innymi parcelę przy ulicy Nakielskiej w Warszawie, przy ulicy Sołtysowickiej i Racławickiej we Wrocławiu oraz przy ulicy Grzegórzeckiej i Wrocławskiej w Krakowie. Łącznie na zakupionych w 2015 roku działkach wybudujemy ponad 2300 mieszkań. Dodatkowo we Wrocławiu nabyliśmy działkę pod budowę biurowca.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Poszukujemy nowych gruntów w Warszawie. Rozszerzanie portfolio naszych inwestycji i lokalizacji to kluczowy element naszej strategii. Nie koncentrujemy się jednak na konkretnych dzielnicach, jesteśmy gotowi budować zarówno w lokalizacjach, gdzie jeszcze nie byliśmy aktywni, jak również wrócić do dzielnic, gdzie niedawno z sukcesem zakończyliśmy i wyprzedaliśmy nasze projekty, jak np. warszawskie Bemowo, czy Ursynów. Najważniejszym czynnikiem są dla nas oczekiwania klientów. Staramy się dokładnie badać potrzeby i potencjalną grupę nabywców, by dostosować projekty do wymagań kupujących. Bardzo dokładnie badamy każdą ofertę i możliwości inwestycyjne z nią związane.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord

Stale monitorujemy rynek pod kątem atrakcyjnych ofert sprzedaży gruntów. Interesują nas rynki o dużym potencjale, które zapewnią możliwość prowadzenia rentownych inwestycji, działki pozwalające na realizację etapowanych projektów deweloperskich z minimum 150-200 mieszkaniami. Poszukujemy atrakcyjnych gruntów w dużych aglomeracjach, m.in. w Trójmieście i Warszawie.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

W tej chwili skupiamy się na poszukiwaniu gruntów w atrakcyjnych częściach Warszawy z dobrą infrastrukturą i komunikacją. Taka strategia wynika z wewnętrznej polityki firmy, jesteśmy bowiem kojarzeni z budynkami apartamentowymi, takimi jak pierwszy w Warszawie apartamentowiec Rezydencja pod Orłem, Rezydencja Merliniego przy Warszawiance, czy TRIO Apartamenty w warszawskim Śródmieściu.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Home Invest nieustannie poszukuje gruntów pod kolejne inwestycje wielorodzinne na terenie Warszawy. Naszą misją jest ciągły wzrost udziału w stołecznym rynku nieruchomości mieszkaniowych. Tylko w 2015 roku wydaliśmy na zakup nowych działek 55 mln zł. Kluczowym kryterium, jakie bierzemy pod uwagę przy ich zakupie jest dogodna lokalizacja, a więc dobra infrastruktura, połączenie z centrum i najważniejszymi punktami w stolicy. W 2016 roku Home Invest zamierza przeznaczyć ok. 60 mln złotych na zakup nowych gruntów inwestycyjnych na terenie Warszawy.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Posiadamy duży, różnorodny bank ziemi i koncentrujemy się na  zabudowie posiadanych gruntów. Spokojnie obserwujemy rynek i nie wykluczamy ewentualnych zakupów. Największe inwestycje realizowane przez J.W. Construction zlokalizowane są w Warszawie, ale nasze kluczowe rynki to także Łódź, Katowice, Poznań i Trójmiasto, gdzie uruchomiliśmy inwestycje, w których oferujemy zarówno z mieszkania popularne, jak i apartamenty. Nie wykluczamy zakupu gruntów w miastach, w których prowadzimy działalność, jak również w nowych lokalizacjach, jednak nie spieszymy się z decyzją. Bank ziemi, którym dysponujemy pozwali nam wybudować kilka tysięcy mieszkań.  2.400 mieszkań i około 340 jednostek aparthotelowych mamy w trakcie realizacji, a w planach budowę dalszych 3.700 lokali.

Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service

Dokładamy wszelkich starań, aby nasze inwestycje powstawały w jak najlepszych lokalizacjach. Najważniejsze jest przede wszystkim dopasowanie profilu nieruchomości do otoczenia. W Krakowie bardzo dużym potencjałem wyróżnia się m.in. Nowa Huta oraz jej okolice, jak np. Mistrzejowice, gdzie obecnie znajdują się nasze inwestycje. Bardzo atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi są również południowe obszary Krakowa, takie jak Kurdwanów, czy Kliny. Ostatnio rozpoczęliśmy działania na terenie Prądnika Białego, który także cieszy się dużą popularnością.

Z kolei na warszawskim rynku bardzo bogatą w infrastrukturę oraz chętnie wybieraną przez mieszkańców jest dzielnica Mokotów. Bogatsi w zdobyte na warszawskim rynku doświadczenie, rozpoczynamy kolejne inwestycję w Ursusie i na Pradze Południe, których premierę ogłosimy niebawem. W 2016 roku otworzymy się na nowe rynki, będą to między innymi Katowice i Wrocław.

Marcin Liberski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates

Zakup gruntów pod nowe osiedla to jeden z priorytetów dla Atlas Estates na rok 2016. Zależy nam, żeby na stałe mieć w ofercie 300-400 mieszkań. Posiadamy działkę przy ul. Nakielskiej na warszawskiej Woli, na której jeszcze w tym roku planujemy rozpocząć budowę 251 mieszkań. Poszukujemy kolejnych gruntów w Warszawie, których status prawny umożliwia szybkie wprowadzenie nowej oferty na rynek. Jesteśmy zainteresowani działkami w obszarach zapewniających, nie tylko podstawową infrastrukturę, jak drogi i media, ale również bliskość sklepów, przychodni, czy szkół i przedszkoli. Szukamy też gruntów z łatwym dojazdem do centrum miasta, zarówno w lewobrzeżnej, jak i prawobrzeżnej Warszawie.

Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.

Biorąc pod uwagę potrzeby i zaufanie, jakim darzą nas klienci, nieprzerwanie poszukujemy nowych gruntów pod inwestycje. Pragniemy się rozwijać i proponować klientom coraz szerszą ofertę, mieszkania w kameralnych i większych osiedlach oraz domy. Jeśli chodzi o zakup gruntów, interesuje nas Warszawa i jej okolice.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Obecnie nasze działania koncentrujemy na warszawskiej Woli i realizacji kolejnych etapów projektów mieszkaniowych Stacja Kazimierz i Miasto Wola, których budowa zajmie nam ok. 3 lata.  Nie oznacza to jednak, iż nie czynimy starań w kierunku poszukiwania nowych gruntów i planowania kolejnych inwestycji. Bardzo dokładnie obserwujemy rynek, analizujemy aktualną sytuację, a jednocześnie prowadzimy wstępne rozmowy z partnerami, z którymi w przyszłości moglibyśmy zrealizować projekty mieszkaniowe.

Poszukujemy lokalizacji, które będą wyróżniały się doskonałym skomunikowaniem z centrum, bliskością rozbudowanej infrastruktury oraz dogodnym dostępem do licznych usług. Z tego względu, koncentrujemy nasze poszukiwania na takich warszawskich dzielnicach, jak Wola, Bemowo, Mokotów, czy Praga Południe.

Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu w Activ Investment

Poszukujemy działek w  Krakowie, Wrocławiu i Warszawie, zlokalizowanych blisko centrum lub bardzo  dobrze skomunikowanych z centrum miasta.  Nasze inwestycje skierowane są zarówno do klientów poszukujących lokum do zamieszkania, jak i kupujących mieszkania na wynajem.

Aneta Zdulska, dyrektor ds. sprzedaży w WAN S.A.

Poszukujemy atrakcyjnych gruntów, głównie pod budowę inwestycji mieszkaniowych, na terenie całego kraju. 

Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych w Rafin

Gruntów pod nowe inwestycje mieszkaniowe poszukujemy głównie we Wrocławiu, gdzie nasza firma prowadzi działalność. Zawsze staramy się rozmawiać z klientami, aby dowiedzieć się, jakie są ich potrzeby. Pozwala nam to tworzyć takie projekty, jakich oczekują.  

W ubiegłym roku zakupiliśmy grunty w centrum Wrocławia, m.in. na Kępie Mieszczańskiej, gdzie planujemy dalszą rozbudowę realizowanego obecnie osiedla. Przy zakupie gruntów planujemy długofalowo. W ciągu najbliższych dwóch lat rozpoczniemy budowę kolejnego etapu osiedla Złota Podkowa, Wybrzeża Reymonta, a także domów szeregowych w podwrocławskich Iwinach.

 

Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki

dompress : :
lut 04 2016 W Warszawie czeka na najemców 600 tys. m...
Komentarze: 0

 Chętnych na wynajem jednak nie brakuje. W 2015 roku w Warszawie wynajęte zostało niemal trzy razy więcej powierzchni biurowej niż oddano do użytku

 

W minionym roku na warszawskim rynku biurowym przybyło ponad 270 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni. Oddane do użytkowania obiekty zlokalizowane są przeważnie poza centralnym obszarem biznesowym. Najwięcej powierzchni (34 tys. m kw.) dostarczył biurowiec Postępu 14 i Royal Wilanów (29,8 tys. m kw.).

 

W ubiegłym roku ukończony został również centralnie położony Spektrum Tower i  biurowiec Domaniewska Office Hub zlokalizowany na Mokotowie o powierzchni po ok. 27 tys. m kw. każdy, a także Multimedialny Dom Plusa (22,7 m kw.). W ostatnich miesiącach 2015 roku dobiegła też końca budowa Warsaw Spire C (20 tys. m kw.).  

 

Wśród pozostałych biurowców, oddanych w zeszłym roku w Warszawie znajdują się m.in.: Park Rozwoju (16,8 tys. m kw.), Pacific (17,6 tys. m kw.), Karolkowa Business Park (14,6 tys. m kw.) oraz X2 Boutique Office i Poleczki Business Park Lisbon na Ursynowie. W sumie w 2015 roku ukończonych zostało ponad 20 projektów biurowych.

 

W 2015 roku wynajęło się o ponad jedną trzecią więcej biur niż rok wcześniej

 

W minionym roku na stołecznym rynku wynajęło się ponad 800 m kw. powierzchni biurowej. To prawie trzy razy więcej niż oddano nowych biur. Łącznie w 2015 roku umowy najmu zostały podpisane na powierzchnię o ponad jedną trzecią większą niż w 2014 roku. Popyt na nowoczesne biura utrzymuje się w Warszawie od dawna na wysokim poziomie. Jednak, jak zwracają uwagę przedstawiciele Walter Herz, na najemców w stolicy czeka wciąż niemal 600 tys. m kw. biur, głównie w centrum miasta i na obrzeżach centrum.

 

Specjaliści zauważają, że taka ilość niewynajętych biur daje najemcom, wśród których w Warszawie dominują firmy świadczące różnego rodzaju usługi, dobrą pozycję negocjacyjną. Specjaliści są jednak spokojni o przyszłość warszawskiego rynku biurowego. Uważają, że popyt na biura utrzyma się w Warszawie na wysokim poziomie także w tym roku, a największym powodzeniem nadal będą się cieszyć biurowce zlokalizowane na terenie mokotowskiego zagłębia biurowego i nowe obiekty na bliskiej Woli.

 

Dalsza rozbudowa okolic ronda Daszyńskiego

Rok 2016, jak przewidują eksperci Walter Herz, ma przynieść warszawskiemu rynkowi znacznie więcej powierzchni biurowej niż poprzedni. Na terenie miasta powstaje około 700 tys. m kw. biur. Planowane jest oddanie ok. 30 budynków biurowych, m.in. zakończona zostanie budowa kompleksu Warsaw Spire z placem Europejskim i wieży biurowej Q22 przy al. Jana Pawła II.  

 

Wśród największych inwestycji, jakie są w budowie znajduje się także kompleks Generation Park firmy Skanska u zbiegu Prostej i Towarowej, w którym znajdzie się łącznie 84 tys. m kw. powierzchni, a jego najwyższy budynek będzie liczył 140 m (z iglicą 180). W sąsiedztwie ronda Daszyńskiego buduje także firma Karimpol. 195 metrowa wieża Skyliner będzie należała do najwyższych biurowców w mieście, ale nie przebije liczącej 220 m najwyższej w Warszawie - Warsaw Spire.

 

Nowe wieże biurowe

 

Wieże biurowe mają powstać także w miejscu planowanych do wyburzenia warszawskich budynków. Los hotelu  Mercure, w miejscu którego stanął budynek Q 22, podzielić ma wieżowiec Ilmet znajdujący się przy rondzie ONZ, który zastąpiony zostanie 188 metrowym biurowcem. Nowy obiekt zajmie też miejsce biurowca Kolmexu przy ulicy Grzybowskiej. Zniknąć ma również budynek Universalu znajdujący się za Rotundą u zbiegu alei Jerozolimskich i Marszałkowskiej. Firma Commerz Real wiosną tego roku rozpocznie tam budowę nowego obiektu, który dostarczyć ma 28 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni. 

 

Doradcy Walter Herz przyznają, że ze względu na dużą podaż powierzchni biurowej stawki czynszowe w Warszawie uległy w ostatnich miesiącach niewielkiej korekcie. Ponadto zaznaczają, że czynsze efektywne mogą być nawet o 20 proc. niższe od stawek transakcyjnych, dzięki stosowanym przez właścicieli budynków pakietom zachęt.   

 

 

Autor: Walter Herz

dompress : :
sty 29 2016 Czy zabraknie biur dla centrów BPO/ SSC?
Komentarze: 0

Jeśli wysoki popyt na powierzchnię biurową w głównych ośrodkach outsourcingu w Polsce utrzyma się, może w nich wystąpić deficyt podaży   

 

Outsourcing wyrasta na jeden z najsilniejszych filarów polskiej gospodarki. Inwestorzy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu i centra usług wspólnych stawiają głównie na aglomeracje pozawarszawskie. W miastach regionalnych firmy z tego sektora odpowiadają za wynajem około połowy powierzchni biurowej.  

 

W branży, która rośnie w tempie niemal 20 proc. rocznie, pracuje ponad 150 tys. osób, a szacunkowe dane mówią, że do 2020 roku sektor może zatrudniać ćwierć miliona osób. Według przeprowadzonych analiz zdecydowana większość firm z tego segmentu rynku planuje w najbliższych latach poszerzenie zespołu i zajmowanego zaplecza biurowego.  

   

Centra BPO i SSC rozwijają się przede wszystkim w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie, a także w Trójmieście, Łodzi, aglomeracji katowickiej, Poznaniu, Bydgoszczy, Szczecinie i Lublinie. W tych miastach sektor odpowiada za wynajem znaczącej, a czasem przeważającej  ilości powierzchni biurowej, a w zlokalizowanych w nich centrach BPO / SSC pracuje 95 proc. osób zatrudnionych w branży.

 

Dzięki outsourcingowi rynek biurowy rozwija się także w mniejszych miastach, takich jak Rzeszów, w który uwierzyła firma Deloitte, Opole, Radom, Częstochowa, czy Piła. Uwagę inwestorów przyciąga również Olsztyn i Elbląg.

 

Za mało biur

 

Miniony rok zapisał się rekordowym wynikiem, jeśli chodzi o ilość wynajętej powierzchni biurowej w całym kraju. Duży zainteresowaniem cieszył się nie tylko stołeczny rynek biurowy, ale i rynki regionalne. Jak podają analitycy Walter Herz w 2015 roku w aglomeracjach poza Warszawą wynajęte zostało ponad 550 tys. m kw. biur. Już po pierwszych trzech kwartałach najemców znalazło więcej powierzchni niż w całym 2014 roku. Największym powodzeniem cieszyły się biura w Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu, w którym firmy outsourcingowe wynajęły lwią część powierzchni biurowej, która została zakontraktowana.  

      

Kraków to największy ośrodek outsourcingu w Polsce. Powierzchnia biurowa jest w nim obecnie towarem niemal deficytowym. Na krakowskim rynku biurowym utrzymuje się najniższy współczynnik powierzchni niewynajętej w kraju (4 proc.). Jeśli tak duży popyt na biura utrzyma się, w tym roku w Krakowie może wystąpić deficyt podaży. Podobna sytuacja może mieć miejsce w Trójmieście i Łodzi. Specjaliści Walter Herz wskazują, że spowoduje to prawdopodobnie wzrost liczby transakcji przednajmu na powierzchnię biurową w obiektach z odleglejszym terminem oddania. 

 

Inwestorzy 

 

Swoje inwestycje w Polsce planują rozwijać m.in. firmy niemieckie. Wprawdzie Niemcy inwestują w Polsce głównie w przetwórstwo przemysłowe, ale coraz chętniej angażują też środki w przedsięwzięcia związane z nowoczesnymi usługami dla biznesu i ITO. Z danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) wynika, że w tej dziedzinie działają w Polsce 44 firmy niemieckie, co daje im, ex aequo z Wielką Brytanią i Francją, drugie miejsce wśród inwestorów zagranicznych w tym segmencie rynku, za Stanami Zjednoczonymi.

 

Po przetwórstwie przemysłowym sektor finansowo-ubezpieczeniowy jest tym, w którym niemieckie firmy w Polsce według Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska) najwięcej inwestują (26 proc. inwestycji). Nowe projekty lokują głównie we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu i Trójmieście, ale inwestują także w Łodzi, Opolu, Bydgoszczy, czy Elblągu, który wybrał Siemens.  

 

Czynniki geopolityczne sprawiają, że w ostatnich latach coraz więcej ukraińskich firm inwestuje kapitał w Polsce. Na Ukrainie dynamicznie rozwija się sektor usług IT, którego roczna wartość wynosi ponad 1 miliard USD, a eksport usług ICT sięga 5 miliardów USD i do 2020 roku ma szansę się potroić. Stąd skłonność do ekspansji na Europę Wschodnią i Centralną firm ukraińskich reprezentujących ten segment. Ukraińskie centra operacyjne funkcjonują już w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie i Lublinie.

 

Amerykanie, którzy są głównymi, zagranicznymi inwestorami na naszym rynku outsourcingowym widzą ogromny potencjał w polskiej kadrze. Świadczyć mogą o tym choćby centra rozwojowe, które lokują w Polsce. Amazon zainwestował w Polsce ponad 2 mld zł nie tylko w centra logistyczne pod Wrocławiem i Poznaniem. Stworzył także w Gdańsku Centrum Rozwoju Technologii Amazon, które szybko się rozwija i realizuje istotne, globalne projekty.

 

Warszawskie Centrum Praskie Koneser wybrał zaś Google na siedzibę centrum przedsiębiorczości Campus Warsaw. To ośrodek, którego zadaniem jest integracja społeczności start-upowej z Europy Środkowo-Wschodniej i stworzenie przestrzeni do rozwoju dla firm technologicznych.

 

Ponad 500 centrów

 

Zagraniczni inwestorzy prowadzą w naszym kraju ponad 350 centrów usług wspólnych i ośrodków świadczących nowoczesne usługi dla biznesu. Spośród nich 70 firm znajduje się na liście 500 największych przedsiębiorstw na świecie Forbes'a. Prawie 200 kolejnych ośrodków to centra z kapitałem zagranicznym. Dominują wśród nich centra SSC i BPO. Jest też blisko 120 ośrodków badawczo-rozwojowych. Na czwartym miejscu plasują się usługi IT z niemal 80 ośrodkami ITO.

 

Przedmiotem outsourcingu są najczęściej usługi księgowe, obsługa klienta, usługi IT oraz obsługa finansowa, a w ostatnim czasie mocniej widoczne są usługi związane ze wsparciem sprzedaży. Z tych ostatnich najchętniej korzysta branża FMCG, elektro, finansowa, farmaceutyczna, telekomunikacyjna i touroperatorzy. Polski rynek outsourcingu to już nie tylko księgowość i call center, ale także usługi prawnicze, windykacyjne, czy zarządzanie budynkami i utrzymaniem floty.  

 

Zatrudnienie rośnie

 

Od początku 2012 roku do połowy 2014 roku zatrudnienie w outsourcingu wzrosło w Polsce o ponad połowę. W 2016 roku w branży ma zostać zatrudnionych kolejne 20 tys. osób, które w znacznej części wspierać będą nowe inwestycje sektorowe.

 

Najliczniej sektor reprezentuje Kraków, który w światowych rankingach plasowany jest jako najlepsza europejska lokalizacja dla branży. Zatrudnienie w sektorze sięga w nim prawie 38 tys. osób. W Warszawie w usługach outsourcingowych pracuje 27 tys. osób, a we Wrocławiu jest zatrudnionych niemal 24 tys. ludzi.  Za 4 lata centra outsourcingowe prowadzące działalność w Polsce mogą skupiać nawet 250 tys. osób.

dompress : :
sty 28 2016 Czy podatek bankowy wpłynie na sprzedaż...
Komentarze: 0

Jaki wpływ na sprzedaż mieszkań ma wprowadzenie podatku bankowego? Na ile wzrost kosztów kredytu utrudni zakup mieszkań osobom, które planują go zaciągnąć? Czy klienci deweloperów przyspieszają decyzje zakupowe w obawie przed spadkiem zdolności kredytowej? Portal nieruchomości Dompress.plprezentuje wyniki sondy. 

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Wzrost marży kredytów w konsekwencji wprowadzenia nowego podatku to oczywiście nie jest dobra informacja dla klientów, podobnie jak dla całego rynku. Nie przeceniałbym jednak jej znaczenia w dłuższym okresie czasu. Wzrost kosztów nie będzie raczej kluczowy dla samej decyzji o zakupie mieszkania. 

Ponadto, podatek wprowadzany jest na początku roku, tuż po zamianach dotyczących podwyższenia wkładu własnego dla kredytów hipotecznych. Trudno więc ocenić, na ile zmiany marż związane z nowym podatkiem mają wpływ na aktualny popyt rynkowy, tym bardziej że mamy styczeń, który tradycyjnie nie jest najbardziej dynamicznym miesiącem, jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań. Większość klientów sfinalizowała swoje zakupy przed końcem roku i dopiero tworzy się kolejna fala nabywców. O skutkach dla realnego popytu będzie coś można powiedzieć najwcześniej pod koniec pierwszego kwartału.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Podwyżka marż kredytów hipotecznych w części banków oraz zwiększenie wkładu własnego od 2016 roku z pewnością przyczyniły się do podjęcia szybszych decyzji zakupowych klientów pod koniec ubiegłego roku. Obserwujemy, że niektórzy klienci dysponujący gotówką, ale noszący się wcześniej z zamiarem kredytowania zakupu nieruchomości, rozważają  teraz zakup mieszkania w całości z własnych środków. Zdają sobie sprawę z wyższych kosztów kredytowych.

Z pewnością klienci będą teraz podejmować bardziej przemyślane decyzje odnośnie zakupu mieszkańz uwagi na wzrost miesięcznej raty kredytu.

Istnieje też ryzyko chwilowego ograniczenia akcji kredytowej ze strony banków, niemniej jednak najbardziej uwrażliwi to tegrupę klientów, których dochody są na niskim poziomie. Zmiany związane z kredytami hipotecznymi na pewno ograniczą możliwość finansowania zakupu mieszkań, ale naszym zdaniem nie wpłynie to na decyzje Polaków odnośnie posiadania własnego M. Mimo wszystko wolimy być właścicielami nieruchomości, niż jewynajmować.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord

Podwyższone marże kredytowe studzą nieco zapał nabywców, ale nie zniechęcają do poszukiwania mieszkania. Pamiętajmy, że sytuacja na rynku nadal sprzyja lokowaniu kapitału w nieruchomościach. Dużym wsparciem jest również program MdM, który w obliczu zapowiedzi jego zakończenia w 2017 roku budzi duże zainteresowanie.  Ponad 20 proc. zakupów nasi klienci realizują przy pomocy gotówki. To duża grupa nabywców, którzy nie mają powodu, by zmieniać preferencje zakupowe, czy plany. Ponadto wszyscy klienci Polnordu są objęci kompleksową opieką, której elementem jest doradztwo w zakresie finansowania. Razem z wykwalifikowanym doradcą klient wypracowuje najlepsze dla siebie rozwiązanie, które pozwoli mu nabyć odpowiednie dla siebie lokum.

Ewa Gwiazdowska, dyrektor finansowa w Atlas Estates

W pierwszych tygodniach roku najbardziej zauważalny był dla nas efekt podwyższenia od 1. stycznia br. wymaganego przez banki wkładu własnego do kredytu do poziomu 15 proc. Osoby, które korzystały z kredytów hipotecznych do sfinansowania zakupu mieszkań, starały się je uzyskać jeszcze w grudniu, a obecnie zauważamy mniejszą determinację klientów do szybkiego zawarcia umowy.

 

Warto zwrócić uwagę, że uchwalony podatek bankowy jest bardzo wysoki w porównaniu z innymi krajami. Dodatkowym obciążeniem dla banków będzie najprawdopodobniej obowiązek przewalutowania kredytów frankowych, choć szczegóły tego rozwiązania nie są jeszcze przesądzone. Te straty będą dla banków dotkliwe i na pewno będą chciały je sobie zrekompensować, co może spowodować podwyższanie marż lub innych kosztów kredytów hipotecznych. Ograniczenie finansowej dostępności może z kolei powodować zmiany preferencji osób kupujących mieszkania. Będą poszukiwały lokali o mniejszych metrażach, dalej od centrum lub w niższym standardzie.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

Marże banków wzrosły nie tylko ze względu na podatek bankowy, ale również inne obciążenia, takie jak wpłaty do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, czy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Jest jeszcze za wcześnie na ocenę, jak nowy podatek wpływa na decyzje zakupowe klientów. Należy przypomnieć, że z początkiem roku wzrósł o kolejne 5 proc. wymagamy wkład własny do kredytu, a zatem o 5 proc. zmniejsza się wysokość zaciągniętego kredytu. Tym samym, klient mając mniej do spłacenia płaci mniejszą ratę w części kapitałowej i w mniejszym stopniu odczuwa wzrost części odsetkowej raty.

 

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Podniesienie marż kredytów hipotecznych nie będzie miało silnego przełożenia na zmianę popytu na mieszkania, jak i na ceny mieszkań. Już teraz obserwujemy, że klienci nie mają większego problemu z wkładem własnym, a dodatkowo program MdM obowiązuje w rozszerzonej formie. Klient zatem poszukiwać będzie najlepszego dla siebie rozwiązania,korzystając przy tym z bezpłatnego doradztwa kredytowego w J.W. Construction może wybrać najlepiej dopasowaną do swoich możliwości ofertę kredytową. Nasz doradca przeprowadzi wszelkie negocjacjez bankiem i dopełni formalności związanez uzyskaniem ostatecznej decyzjikredytowej.   

Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.

Podatek bankowy może wpłynąć na decyzje zakupowe klientów, szczególnie tych którzy mają niewielką zdolność kredytową. Niemniej jednak nasz dział kredytowy pomaga wszystkim klientom w wyborze najlepszego kredytu. Naszym zadaniem jest zaoferowanie każdemu klientowi, takiego mieszkania o jakim marzy w przystępnej dla niego cenie.

Paulina Mudryk, reprezentująca WAN S.A.

Nie zauważyliśmy zmian w decyzjach zakupowych naszych klientów spowodowanych wprowadzeniem podatku bankowego. Nadal obserwujemy duże zainteresowanie zakupem mieszkań w naszych inwestycjach.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Wprowadzone przez rząd zmiany prawne oraz podniesienie poziomu oprocentowania kredytów hipotecznych ma istotny wpływ na sytuację na rynku nieruchomości. Część osób, które posiadają zgromadzony kapitał, bądź rozpoczęły proces pozyskiwania finansowania kredytowego, stara się możliwie najszybciej zakończyć procedurę zakupu mieszkania, co było widoczne już pod koniec 2015 roku. Jednak ze względu na złożoność tego procesu, nie obserwujemy obecnie drastycznych zmian w poziomie zainteresowania klientów.

Oczywiście ograniczona dostępność kredytów może wpłynąć na decyzje zakupowe, jednak jesteśmy zdania, iż mieszkania spełniające kryteria jakości i funkcjonalności, poparte atrakcyjną lokalizacją, zawsze znajdą swoich nabywców. Dlatego z optymizmem planujemy kolejne etapy naszych projektów. Pamiętamy jednak, iż wraz ze wzrostem podaży oraz zmianami prawnymi sprzedaż może nieznacznie wyhamować. Dlatego niezwykle istotne jest, aby realizować inwestycje adekwatne do sytuacji rynkowej.

Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych w Rafin

Warto zaznaczyć, że przez ostatnie dwa lata regularnie obniżał się WIBOR. Dzięki temu spadało oprocentowanie kredytów hipotecznych, a klienci osiągali większą zdolność kredytową. W tej chwili nie odczuwamy nagłych zmian decyzji zakupowych naszych klientów. Zmianą, która już w czwartym kwartale 2015 roku wpłynęła na takie właśnie ruchy, była rekomendowana przez KNF podwyżka wymaganego wkładu z własnego do kredytu z 10 do 15 procent, która miała obowiązywać wraz początkiem roku. Wbrew zaleceniom KNF, część banków postanowiła jednak nie zmieniać wysokości wkładu własnego. W dłuższej perspektywie podniesienie tego poziomu powinno mieć duży wpływ na sprzedaż mieszkań. Podsumowując, wprowadzenie podatku bankowego oraz idącą za tym podwyżka marży kredytów hipotecznych, nie wpływa aktualnie na przyśpieszenie decyzji o zakupie mieszkań. Koszty kredytu, które cały czas są niskie, nie wzrosną na tyle, aby miały wpłynąć na możliwości finansowe naszych klientów.

Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service

Nie zdążyliśmy zauważyć zmian w zachowaniach zakupowych naszych klientów, wynikających z przeobrażeń w systemie bankowym. Wydaje się jednak, że nastroje wśród nabywców raczej się nie ochłodzą. Wszystko wskazuje na to, że utrzyma się zarówno wysoki poziom sprzedaży mieszkań, jak i podaży na rynku deweloperskim. Trudno wyrokować, jak długo tak dobra koniunktura utrzyma się, podobnie jak trudno jest prognozować notowania giełdowe. Można zakładać, że realny spadek koniunktury nastąpi w 2018 roku, kiedy zakończy się rządowy program MdM, ale czas i tak wszystko zweryfikuje.

Naszym zdaniem, jeżeli nie wydarzy się nic niespodziewanego na świecie, czy też nie zostaną podniesione w Polsce stopy procentowe, które mogłyby wyhamować inwestycyjną sprzedaż mieszkań, rynek będzie dalej prawidłowo się rozwijał.  W biznesie ważne są podstawy. Wawel Service prowadzi racjonalną politykę kosztową i nie podejmuje nadmiernego ryzyka w doborze gruntów inwestycyjnych. Dlatego nawet w przypadku słabszej koniunktury i konieczności wydłużenia w czasie procesu sprzedaży poradzimy sobie z ewentualnymi trudnościami, podobnie jak inne spółki deweloperskie stosujące taką zasadę.

Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu w Activ Investment

Nie zaobserwowaliśmy absolutnie żadnych zmian. Mieszkania nadal sprzedają się na kredyt. Podatek bankowy nie wpłynął na zdolność kredytową naszych klientów.

 

Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki

dompress : :
sty 22 2016 Ile za wykończenie mieszkania u dewelopera...
Komentarze: 0

 Jak wiele osób decyduje się na wykończenie mieszkania przez dewelopera? Ile trzeba za nie dopłacić? Portal nieruchomości Dompress.plprezentuje wyniki sondy dotyczącej oferty wykończeniowej firm deweloperskich.  

 

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

 

W przypadku osiedli powstających w centrum miast, gdzie sporą grupę klientów stanowią inwestorzy, odsetek klientów zainteresowanych wykończeniem mieszkania jest zdecydowanie większy, niż w przypadku projektów z tzw. segmentu popularnego. Mając to na uwadze zdecydowaliśmy się na współpracę z profesjonalnymi firmami, które oferują kompleksowe wykończenie wnętrz, począwszy od projektu z wizualizacjami, po kosztorys i samą realizację. Dzięki skali naszej działalności jesteśmy w stanie wynegocjować bardzo atrakcyjne warunki cenowe, na czym w bezpośredni sposób korzystają klienci.

 

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

 

Na skorzystanie z dodatkowego pakietu usług przy zakupie mieszkania decyduje się coraz więcej nabywców. Oferujemy program Wykończenie pod klucz, który oparty jest na współpracy z jedną z najlepszych firm w kraju zajmujących się wykończeniem wnętrz. Ceny pakietów zaczynają się od 450 zł za m kw. Kupujący coraz częściej korzystają z takich udogodnień ze względu na brak czasu.

 

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

 

W ostatnim czasie rozszerzyliśmy ofertę o program aranżacji wnętrz. Dzięki współpracy z wyspecjalizowanym, doświadczonym partnerem Galerie Venice możemy zaoferować klientom bardzo szeroki wybór materiałów wykończeniowych w pakietach Basic, Lifestyle i Premium, a także opracowanie indywidualnego projektu, profesjonalne  wsparcie w doborze materiałów oraz bezstresową realizację z gwarancją stałej ceny za metr kwadratowy. Oferowany przez nas program aranżacji lokali to także odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez klientów w zakresie łatwiejszego finansowania całości inwestycji jednym kredytem bankowym. 

Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.

 

Posiadamy ofertę wykończenia pod klucz, z której mogą skorzystać klienci zainteresowani zakupem segmentów w inwestycjach Osiedle Olesin i Park Dworski II zlokalizowanych na warszawskiej Białołęce.

 

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord

 

Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania z wykończeniem. Potwierdzeniem popularności tego rozwiązania jest  różnorodność propozycji wykończenia mieszkań pod klucz, jakie oferujemy, podążajac za odmiennymi gustami i preferencjami nabywców. Klienci mają do wyboru kilka pakietów wykończenia w zależności od oczekiwanych efektów i przeznaczonego na ten cel budżetu. Każdy z nich obejmuje prace, od wykonania indywidualnego projektu mieszkania, poprzez zakup wysokiej jakości materiałów, ich dostarczenie i montaż, po sprzątanie. Nabywcy mają też możliwość skorzystania z promocyjnego programu „wykończenie w cenie M”, w którym za symboliczną złotówkę mogą odebrać lokum gotowe do zamieszkania.

 

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates

 

Oferujemy wykończenie mieszkań pod klucz we współpracy z doświadczonymi architektami wnętrz. Klienci otrzymują fachową pomoc projektanta podczas aranżacji wnętrz oraz wizualizację 3D kuchni i/lub łazienki. Zakres prac wykończeniowych obejmuje m.in.: montaż drzwi wewnętrznych, ułożenie podłóg, dwukrotne malowanie ścian, układanie płytek ceramicznych, czy montaż armatury. Za dopłatą istnieje możliwość zlecenia dodatkowych prac, np.: wykonania kuchni na zamówienie.

 

Aktualnie ofertę wykończenia mieszkań pod klucz posiadamy w dwóch inwestycjach. W budynku ConceptHouse Mokotów w Warszawie została ona przygotowana we współpracy z firmą Out&In i obejmuje dwa pakiety: Eco Concept w cenie 700 zł za m kw. oraz Avangard Concept w cenie 1100 zł za m kw. W drugim etapie Apartamentów Krasińskiego, położonych przy ul. Przasnyskiej, można wybierać spośród trzech pakietów  przygotowanych z firmą Decoroom: Standard za 650 zł za m kw., Premium za 950 zł za m kw. lub VIP za 1300 zł za m kw.

 

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

 

Co jakiś czas wprowadzamy programy wykańczania mieszkań w różnych inwestycjach. Kilka lat temu w warszawskiej inwestycji Bobrowiecka 3 klienci mogli zamówić wykończenie pod klucz. Obecnie taka możliwość istnieje w gdańskiej inwestycji Wolne Miasto. Ciągle jednak nasz rynek nie jest na to gotowy. Większość osób nadal uważa że we własnym zakresie jest w stanie zrobić to lepiej i taniej, nie biorąc pod uwagę, że oferta dewelopera jest kompleksowa a wykończenie realizowane przez sprawdzone firmy. Dopiero po rozpoczęciu robót we własnym zakresie klienci przekonują się, że znalezienie dobrych wykonawców to czasochłonne i ryzykowne zadanie, a łączny koszt materiałów kupowanych detalicznie i prac wykonywanych przez różne firmy przewyższa koszty oferowane przez dewelopera.

 

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Home Invest

 

Coraz więcej klientów pyta o mieszkania wykończone pod klucz, co nie zmienia faktu, że nadal stanowią oni niewielki odsetek nabywców. Home Invest współpracuje z firmą, która profesjonalnie zajmuje się wykańczaniem mieszkań pod klucz w różnych standardach i wariantach cenowych.

 

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

 

Ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy nasi klienci chętnie korzystają z opcji wykończenia pod klucz. Dajemy możliwość wyboru spośród kilku pakietów, zarówno jeśli chodzi o styl, jak i zakres cenowy projektu. Przygotowaliśmy programy wykończenia wnętrz pod klucz w opcji Smart, Premium oraz Premium Plus. Wszystkie programy dostępne są w czterech wariantach kolorystycznych. Najbardziej popularny jest program wykończenia wnętrz w opcji z wyposażeniem kuchni i sprzętem AGD. Taki pakiet w cenie od 440 zł za m kw. zapewnia projekt aranżacji, wszelkie prace wykończeniowe oraz materiały. Proponujemy wyselekcjonowaną ofertę białego montażu, płytek, paneli podłogowych, drzwi wewnętrznych, mebli kuchennych oraz sprzętu AGD, której motywem przewodnim jest kolorystyka łącząca elementy czerni, bieli, pomarańczy i cappuccino. 

 

Iwona Chmielewska, wicedyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Monday Development

 

Osób zainteresowanych wykończeniem mieszkań systematycznie przybywa. Przygotowaliśmy trzy pakiety, na bazie których wspólnie z projektantem klienci mogą optymalnie zaaranżować własne mieszkanie. Programy zapewniają im oszczędność czasu i pieniędzy oraz dają możliwość stworzenia funkcjonalnego i niepowtarzalnego wnętrza. Zakres każdego z programów obejmuje koszty materiałów, wykonawstwo oraz nadzór w trakcie prac wykończeniowych, aż do odbioru końcowego mieszkania. Ceny pakietów kształtują się w przedziale 500-750 zł/m kw.

 

Paulina Mudryk, reprezentująca WAN S.A. 

 

Pytania o wykończenie mieszkań pod klucz zdarzają się sporadycznie, Obecnie nie posiadamy takiej oferty.

 

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

 

Wykończenie mieszkań pod klucz cieszy się coraz większą popularnością. Niedawno poszerzyliśmy naszą ofertę w tym zakresie. We współpracy z redNet Dom oferujemy usługę wykończenia mieszkań. Kupno lokalu wraz z wykończeniem pozwala uniknąć dodatkowych formalności i sfinansować zakup jednym kredytem. Widząc ogromne zainteresowanie klientów kompleksową ofertą z wykończeniem mieszkania pod klucz z pewnością będziemy rozwijać te ofertę w przyszłości.

 

Marta Jagłowska, marketing manager w firmie Marvipol

 

Podobnie jak większość deweloperów posiadamy kilka pakietów wykończenia wnętrz przygotowanych praktycznie na każdą kieszeń: Style, Design, Avangarde. Pakiety zostały opracowane przez Galerie Venis i oferują produkty z fabryk hiszpańskich oraz włoskich. Wśród nich znajdziemy takie marki jak: Venis, Tau, Dune, Flaminia, czy Islatiles, a także Villeroy& Boch, czy rodzime Koło. To szczególnie korzystna oferta dla tych osób, którym zależy na oszczędności czasu i wygodzie, a także dla tych, które z różnych względów nie mogą zaangażować się w pełni w proces wykończenia mieszkania.

Marcin Zaremba-Śmietański, członek zarządu operacyjnego w Grupie Deweloperskiej GEO

Liczba osób zainteresowanych ofertą wykończenia mieszkania systematycznie wzrasta i to nie tylko w przypadku inwestycji z najwyższej półki. Bardzo często z tej opcji korzystają także osoby kupujące mieszkanie z przeznaczeniem pod wynajem. Oferta wykończenia pod klucz w naszych inwestycjach jest indywidualnie dobierana do oczekiwań klientów i ich możliwości finansowych. Wspieramy nabywców począwszy od wykonania projektu, poprzez wybór i zakup materiałów, na organizacji remontu kończąc. Oferujemy cztery programy wykończenia: basic - przeznaczony dla osób dysponujących umiarkowanym budżetem, silver - polecany osobom zainteresowanym np. wykończeniem mieszkania na wynajem,gold - pozwalający na realizację nowoczesnych i różnorodnych rozwiązań wykończenia wnętrz orazplatinum - dla najbardziej wymagających klientów.

 

Marta Ulbrych, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Neocity Polska

 

Coraz więcej klientów pyta o wykończenie mieszkania pod klucz. W inwestycji Intenso na warszawskiej Woli przygotowaliśmy ofertę wykończenia w cenie 299 zł/m kw. Wykonawcą jest renomowana pracownia Decoroom. Klienci mogą skorzystać m.in. z bezpłatnego projektu aranżacji wnętrza, pomocy w wyborze materiałów oraz konsultacji z architektem.

 

 

Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki

 

 

 

Więcej informacji dompress.pl

dompress : :