Najnowsze wpisy, strona 116


gru 05 2018 Użytkowanie wieczyste a budowa mieszkań
Komentarze: 0

Jaki wpływ na działalność deweloperów będą miały nowe przepisy dotyczące użytkowania wieczystego, które z początkiem przyszłego roku ma przejść we własność?  Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl     

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Ustawa nieco wydłuży okres podpisywania umów przyrzeczonych, a w konsekwencji nieznacznie podwyższy koszty obsługi kredytu na zakup mieszkania. Obecnie po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie i kompletu dokumentów, takich jak zaświadczenie o samodzielności lokali, wypis z kartoteki mieszkań deweloper z nabywcą mógł przystąpić do podpisania umowy przyrzeczonej. Od 1 stycznia 2019 roku dochodzi kolejny dokument, tj. zaświadczenie o przekształceniu użytkowania we własność, który wydany powinien być do czterech miesięcy po złożeniu wniosku. Z uwagi na ilość nieruchomości będących w użytkowaniu wieczystym należy się spodziewać, iż urzędy wraz z początkiem roku zostaną zasypane wnioskami, co dodatkowo może wydłużyć ten okres. Nie zmienia to jednak faktu, iż pomimo początkowych trudności finalnie klienci skorzystają na takim rozwiązaniu.

Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland

Nowe przepisy, choć niewątpliwie korzystne dla właścicieli mieszkań, spowodują jednak konieczność pozyskania dodatkowych dokumentów dla nabywców lokali przed przeniesieniem własności lokalu. Deweloper będzie musiał przed umową u notariusza uzyskać w urzędzie zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntu we własność, co zgodnie z aktualnymi szacunkami urzędów, może trwać kilka miesięcy. Czas oczekiwania zapewne opóźni termin umowy ostatecznej, ponieważ bez zaświadczenia jej podpisanie nie będzie możliwe.

Marcin Mosz, członek zarządu Polnord SA.

Zgodnie z  nowymi przepisami ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, z początkiem 2019 roku przekształcenie będzie następowało z mocy prawa. Jednak dla ujawnienia prawa własności w księdze wieczystej deweloperzy będą zobligowani do uzyskania zaświadczenia potwierdzającego takie przekształcenie. Jeśli wniosek zostanie wystosowany przez użytkownika wieczystego gruntu, właściwy organ będzie miał 4 miesiące na wydanie zaświadczenia, przy czym termin ten będzie liczony od 1. stycznia 2019 roku. Ustawa reguluje sytuację nieruchomości już posiadających prawomocne pozwolenia na użytkowanie, a trzeba zaznaczyć, że przeniesienie własności poszczególnych lokali na klientów będzie możliwe dopiero po uzyskaniu przez dewelopera w/w. zaświadczenia.

Dodatkowo, właściciele gruntów będą zobowiązani do wniesienia opłaty przekształceniowej równej wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia. Do wskazanych rozliczeń zastosowanie będą miały również regulacje dotyczące udzielenia pomocy publicznej. Obecnie nie ma niestety jeszcze dokładnych wytycznych w zakresie sposobu jej liczenia. Dlatego też na pewno w początkowym okresie obowiązywania nowych regulacji, dopóki wszyscy nie nauczą się funkcjonować w nowym modelu, proces deweloperski na gruntach podlegających przekształceniu ulegnie wydłużeniu. 

Andrzej Gutowski, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Ronson Development

Na tym etapie możemy powiedzieć jedynie, że nowe przepisy na pewno nakładają na deweloperów nowy obowiązek. Konieczne będzie dostarczenie przez nas dodatkowego dokumentu z gminy, by możliwe było podpisanie z klientem aktu notarialnego. Efekty zmiany przepisów, jak ewentualne ułatwienia albo większe zainteresowanie inwestowaniem w mieszkania, będziemy mogli ocenić po roku od ich wprowadzenia.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

To krok w dobrym kierunku, szczególnie z perspektywy klienta. Po pierwsze, reguluje prawo własności. Po drugie, umożliwia klientom optymalizację kosztów i dokonanie transakcji z możliwym do uzyskania upustem do 60 proc. Po trzecie, można skrócić okres płacenia za użytkowanie wieczyste. Należy jednak zwrócić uwagę, że w kontekście inwestorów w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego nadal są kwestie wymagające doprecyzowania, więc dziś trudno oceniać jej wpływ na działalność deweloperską.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Wszystkie działki, które posiadamy są naszą własnością. Ta zmiana dotknie nas więc jedynie w zakresie pojedynczych lokali z nieprzeniesioną własnością.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Nowe przepisy prawne dotyczące zmiany użytkowania wieczystego we własność powinny pomóc w prowadzeniu działalności deweloperskiej, ponieważ nabywcy mieszkań będą chętniej niż dotychczas kupowali lokale w inwestycjach na gruntach, które są obecnie w użytkowaniu wieczystym. W momencie oddania budynku do użytkowania taki grunt zostanie przekształcony we własność, natomiast kupujący przez 20 lat będzie płacił opłatę przekształceniową. Reasumując, ustawa uwałszczeniowa będzie korzystna dla nabywców mieszkań deweloperskich, bowiem dzięki uwłaszczeniu, klienci nie będą ponosić opłat za użytkowanie wieczyste przez kilkadziesiąt lat, a jedynie przez 20 lat.

Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu Victoria Dom S.A.

Czekamy na ostateczne stanowisko w tym zakresie. Przepisy nie są jasne, a PZFD prowadzi rozmowy z agendami rządowymi, aby rozwikłać ten potencjalnie duży i kosztowny problem.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Nie sądzę by nowe przepisy miały istotny wpływ na prowadzenie samych inwestycji przez deweloperów. W niektórych projektach jednak mogą wywołać przejściowo wymuszone opóźnienia na etapie wydawania lokali, warunkowane terminem uzyskania decyzji administracyjnych w zakresie nowych przepisów.

Justyna Ciesielka, specjalista ds. sprzedaży w Planetbud Development

Jesteśmy jedynym właścicielem wszystkich gruntów, na których prowadzimy inwestycje, dlatego nowe przepisy nie są dla nas znaczące.

Izabela Woźnica-Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development

Nowe przepisy nie będą rzutowały na budowę i sprzedaż mieszkań.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Jesteśmy w trakcie analiz. Zmiana nie wygląda jednak dobrze, głównie ze względu na mechanizmy realizacji przekształcenia, które mogą okazać się uciążliwe i czasochłonne szczególnie w początkowym okresie obowiązywania ustawy. W naszym banku ziemi tylko 10 proc. gruntów jest w użytkowaniu wieczystym. Zdecydowaną większość inwestycji realizujemy na własnych działkach, więc ewentualny problem nas nie bardzo dotyczy.

 

Autor: Dompress.pl

dompress : :
lis 29 2018 Czy kupimy mieszkanie z gwiazdkowym bonusem...
Komentarze: 0

Czy deweloperzy mają świąteczne promocje na mieszkania? Jakie? W których inwestycjach? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl      

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Na bieżąco monitorujemy sprzedaż mieszkań w odniesieniu do realiów rynkowych oraz zakładanego tempa sprzedaży i wprowadzamy korekty. Tym samym nie zakładamy szczególnych akcji promocyjnych na koniec roku, czy w związku ze zbliżającymi się świętami. Klienci cyklicznie mogą spotkać się z okresowymi promocjami dostępnymi na naszej stronie internetowej.

Wioletta Kleniewska, dyrektor Biura Sprzedaży i Marketingu Polnord S.A.

Nie planujemy większych akcji promocyjnych. Koncentrujemy się na przygotowaniu bardzo dobrego produktu oraz na optymalizacji procesu sprzedaży. Wprowadziliśmy do biur sprzedaży wirtualne makiety inwestycji, by nasi klienci mogli jeszcze bardziej świadomie podejmować decyzje zakupowe. Profesjonalizm naszych doradców jest dla klientów o wiele cenniejszy niż chwilowe akcje promocyjne, związane z wytypowanymi do promocji mieszkaniami. Nasza strategia sprzedażowa wynika z wielu lat doświadczeń Grupy Polnord na rynku deweloperskim i dobrego rozpoznania oczekiwań i potrzeb osób poszukujących mieszkań. 

Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland

Staramy się, by nasza oferta była atrakcyjna dla klientów przez cały rok. Na bieżąco odpowiadamy na zmieniającą się sytuację rynkową i oczekiwania nabywców naszych mieszkań. Jesteśmy blisko ich potrzeb dotyczących własnego mieszkania nie tylko w okresie świątecznym. Aktualnie w sprzedaży są Osiedle Mickiewicza, Park Skandynawia, Jaśminowy Mokotów i Holm House. Dla tych projektów mamy teraz wyjątkową ofertę na mieszkania dwupokojowe.  

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Grudzień będzie dla nabywców szansą na skorzystanie z promocji „AGD/RTV w prezencie”, w której klienci otrzymują w prezencie markowy sprzęt domowy o wartości do 16 tys. zł. W alternatywie proponujemy też lokale w promocyjnych cenach, w tym część lokali z naszej, najszerszej we Wrocławiu puli  mieszkań gotowych. Szybka przeprowadzka „na nowe” możliwa jest w przypadku kilkaset lokali w topowych lokalizacjach.

Andrzej Gutowski, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Ronson Development 

Jesteśmy jednym z deweloperów, którym nie zależy na tym, by sprzedawać mieszkania jak najszybciej kosztem marży. Na koniec roku klienci oczywiście oczekują akcji prosprzedażowych, ale w naszym przypadku dotyczą one zwykle pojedynczych, wolnych mieszkań w starszych projektach. Nie promujemy w ten sposób naszych silnych inwestycji, jak City Link w Warszawie.

Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development

Osobom, które kupią mieszkanie w Diasferze Łódzkiej do końca bieżącego roku oferujemy promocyjny harmonogram płatności 20/80. Z kolei nabywca, który zdecyduje się na zakup ostatniego domu w drugim etapie podpoznańskiej inwestycji Nowe Złotniki, może go nabyć w okazyjnej cenie 520 tys. zł. Wszyscy nasi klienci dostają również od nas bożonarodzeniowy upominek-niespodziankę. 

Andrzej Swoboda, wiceprezes zarządu Grupy CTE 

Pod koniec roku Grupa CTE rozpocznie sprzedaż nowej inwestycji położonej we Wrocławiu na osiedlu Żerniki, w związku z czym przewidujemy atrakcyjne, przedsprzedażowe ceny.

Sebastian Barandziak, członek zarządu Dekpol S.A. 

Naszym celem jest oferowanie klientom mieszkań i apartamentów w atrakcyjnych cenach w relacji do lokalizacji i standardu przez cały rok. Jednocześnie od października osoby, które kupują mieszkania w Osiedlu Pastelowe, Foresta, w czwartym budynku w ramach Osiedla Zielone III, czy w inwestycji Grano Residence mogą skorzystać z dostępu do internetu za 1 zł przez kolejnych 12 miesięcy.  Z kolei osoby, które kupiły już mieszkanie w jednym z naszych projektów i polecą zakup innej osobie otrzymają iRobota Roomba.

Izabela Woźnica-Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development

W okresie świątecznym będziemy kontynuować naszą ofertę specjalną w inwestycji Piastowskie Apartamenty, gdzie przy zakupie mieszkania z antresolą można zaoszczędzić nawet do 23 tys. zł. Zachęcamy również klientów do obserwowania naszej strony www, gdzie na bieżąco informujemy o specjalnych promocjach.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic 

Oferty specjalne związane są najczęściej z bieżącym poziomem popytu, a przy tak dobrej sprzedaży, jaka jest obecnie nie planujemy akcji promocyjnych.  

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest 

Jak co roku przewidujemy atrakcyjne bonusy przy zakupie mieszkań w grudniu, bo jest to szczególny czas, w którym każdy z nas liczy na prezenty. Dlatego warto odwiedzić nasze biura sprzedaży i zapoznać się z wyjątkowymi promocjami, które przygotowaliśmy dla klientów m.in. w inwestycjach Willa Ochota, Apartamenty Okopowa 59A i Warszawski Świt.

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro S.A.

W tym roku nie planujemy specjalnych akcji promocyjnych ponieważ nasza sprzedaż utrzymuje się na satysfakcjonującym poziomie.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska 

Nie planujemy dużych akcji rabatowych w okresie przedświątecznym, możliwe jednak że w tych projektach, gdzie w ofercie zostały nam ostanie lokale, klienci będą mogli liczyć na „świąteczne warunki zakupu”. 

Justyna Ciesielka, specjalista ds. sprzedaży w Planetbud Development 

Stale staramy się zapewniać naszym klientom ciekawe bonusy. Do końca roku nabywcy mieszkań otrzymują od nas voucher na bezpłatne konsultacje w biurze projektowym. Na ten specjalny, grudniowy okres planujemy dodatkową niespodziankę, a ponieważ to niespodzianka w tej chwili nie mogę zdradzić szczegółów. 

Olga Pietrzak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu w firmie Skaland 

Do końca listopada naszym klientom proponujemy promocję w wysokości 10 tys. zł przy zakupie 64-metrowego mieszkania z dwoma ogrodami w ramach przedsprzedaży kolejnego etapu inwestycji Nowe Koninko. Ponadto do końca grudnia oferujemy niższe ceny domów w zabudowie bliźniaczej z kanalizacją w najnowszym kompleksie mieszkaniowym Skaland- Park 28 w Borówcu. Jest to kameralne osiedle, na którym wybudujemy 24 przestronne domy, ze strefą relaksu w sercu inwestycji wyłącznie dla mieszkańców. Dom o powierzchni 88 mkw. z ogrodem i dwoma miejscami postojowymi można kupić w tej inwestycji w cenie od 350 tys. zł.

Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu Victoria Dom S.A.

Prowadzimy akcje prosprzedażowe we wszystkich projektach w sposób ciągły.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Nie mamy zaplanowanych żadnych promocyjnych akcji świątecznych. Mieszkania, które oferujemy plasują się w czołówce najatrakcyjniejszych ofert na rynku, stanowiąc dla innych inwestorów sporą konkurencję. Nasi klienci wiedzą, że na rynku próżno szukać tańszych mieszkań w podobnym standardzie jak u nas. 

Autor: Dompress.pl 

 

dompress : :
lis 23 2018 Czy budowa mieszkań trwa dłużej
Komentarze: 0

Czy wydłużył się proces budowy inwestycji mieszkaniowych? Ile trwała dotąd realizacja projektów, a ile czasu na przeprowadzenie podobnych inwestycji potrzeba przy obecnych trudnościach na rynku? Co na to wpływa? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl     

Andrzej Gutowski, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Ronson Development

Cały proces inwestycyjny uległ wydłużeniu ze względu na trudności wykonawcze. Wprawdzie sama budowa trwa nadal tyle samo, ale czas poświęcony na poszukiwanie wykonawcy, a także wszelkie negocjacje i ustalenia sprawiają, że etap przygotowawczy jest teraz dłuższy o około 2-3 miesiące.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Zdecydowanie dłużej trwa obecnie proces realizacji inwestycji. Trudno tutaj wskazać o ile dokładnie wydłużyła się realizacja inwestycji, ponieważ wszystko zależy od charakteru danego projektu. Na okres realizacji projektu wpływ mają przedłużające się procedury administracyjne, jak i proces wyboru wykonawcy. Z uwagi na rosnące koszty budowy mało jest projektów w przedsprzedaży. Jeszcze w latach poprzednich powszechną była praktyka oferowania mieszkań i zawierania umów rezerwacyjnych przed wyborem głównego wykonawcy, a nawet przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę. Aktualnie, z uwagi na poziom ryzyka, firmy wstrzymują się z oferowaniem mieszkań do momentu wbicia w ziemię przysłowiowej łopaty.

Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland

Czas realizacji naszych osiedli jest zbliżony, ponieważ na bieżąco odpowiadamy na zmieniającą się sytuację rynkową. Mamy ten komfort, że w ramach Grupy Skanska samodzielnie realizujemy inwestycje od momentu projektu aż do zakończenia budowy. Ponadto jeszcze precyzyjniej planujemy poszczególne zadania i etapy prac, a także z odpowiednim wyprzedzeniem zawieramy umowy kontraktacji.  

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Proces inwestycyjny wydłużył się, a sytuacja na rynku jest wymagająca. Z jednej strony mamy wzrost cen wykonawstwa, rosnące ceny gruntów, a z drugiej nowe wytyczne formalno-prawne związane z przygotowaniem inwestycji, które generują więcej dokumentacji i dłuższe ich procesowanie przez dedykowane organy instytucjonalne. Dodatkowo, spowolnienie administracyjne widoczne było w okresie poprzedzającym ostatnie wybory.

Popyt w ostatnim czasie nieco maleje. 3Q 2018 roku we Wrocławiu zakończył się liczbą 2032 sprzedanych lokali, czym przypomina poziom popytu z 2015 roku. Jednocześnie sama wyprzedawalność oferty we Wrocławiu jest duża. Liczba gotowych mieszkań czekających na klientów jest bardzo niska i wynosi 6,8 proc.

Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu Victoria Dom S.A.

Nie zauważamy wydłużenia procesów budowlanych, a jedynie wzrost kosztów generalnego wykonawstwa.

Andrzej Swoboda, wiceprezes zarządu Grupy CTE

Doświadczone przedsiębiorstwa deweloperskie kontraktują roboty z wyprzedzeniem. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w których wykonawcy odmawiają podpisywania umów z dużym wyprzedzeniem lub pomimo podpisanego kontraktu nie przystępują do pracy. Takie sytuacje wpływają zarówno na tempo realizacji inwestycji, jak również na koszty wykonawstwa.

Sebastian Barandziak, członek zarządu Dekpol S.A.

Wydłużył się głównie proces przygotowania inwestycji do realizacji, zwłaszcza w zakresie uzyskiwania wymaganych pozwoleń administracyjnych. Natomiast czas budowy nie uległ istotnym zmianom, zajmuje z reguły od 18 do 36 miesięcy w zależności od skali projektu. W pełni kontrolujemy proces budowy naszych inwestycji, dzięki własnemu działowi Generalnego Wykonawstwa, funkcjonującemu w ramach grupy kapitałowej Dekpol.

Izabela Woźnica-Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development

Nie zauważyliśmy, żeby proces budowy nowych inwestycji wydłużył się w porównaniu do lat poprzednich. Na realizację projektu ma wpływ wiele czynników, jak powierzchnia i liczba kondygnacji budynku, rodzaj zastosowanych materiałów, nowe rozwiązania technologiczne, czy praca firm budowlanych. Jednak ponad 25 letnie doświadczenie, wiedza i profesjonalizm naszego zespołu pozwalają nam dokładnie zaplanować realizację wszystkich etapów budowy. 

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Sam proces realizacji inwestycji nie uległ wydłużeniu. Jeżeli generalny wykonawca jest sprawny i doświadczony powinien zagwarantować sobie w kontrakcie rozwiązania na wypadek problemów z podwykonawcami. Jeżeli jednak pojawiają się kłopoty z realizacją, nie są związane z żadnymi prawidłowościami. Niektóre firmy rzeczywiście oddają budynki kilka miesięcy później niż planowały z powodu problemów z generalnym wykonawstwem.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Jeśli chodzi o proces budowy nowych inwestycji, to oczywiście zawsze trzeba brać pewien zapas czasowy na nieprzewidziane sytuacje, które mogą wystąpić w trakcie prac. Sama realizacja projektów nie wydłużyła się w porównaniu do tego co było wcześniej. Wyraźna różnica jest natomiast widoczna w cenie za wykonawstwo, która w ostatnim czasie znacząco wzrosła. Zawsze współpracujemy i wybieramy do realizacji inwestycji takich generalnych wykonawców, którzy są w stanie zapewnić proces budowy zgodny z przyjętym harmonogramem prac zawartym w umowie. 

Rafał Zdebski, Dyrektor handlowy Inpro S.A.

Wydłużył się czas, jaki deweloperzy muszą poświęcić na przygotowanie inwestycji. Chodzi głównie o uzyskanie odpowiednich pozwoleń na budowę, czy też ustalenie warunków umów drogowych. Na pewno jednak bardziej zauważalnym i odczuwalnym czynnikiem jest wzrost kosztów budowy niż wydłużenie czasu realizacji inwestycji. Nasza firma dysponuje własnym działem generalnego wykonawstwa. Mamy też spółkę zależną InBet, która zajmuje się produkcją prefabrykatów. To pozwala nam szybko i terminowo realizować nasze inwestycje. Budowa zajmuje średnio od półtora roku do dwóch lat.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

W obecnych warunkach rynkowych kluczem do sukcesu jest planowanie i właściwie rozpisany harmonogram inwestycji. Dzięki dobremu planowaniu nie mamy żadnych problemów z dotrzymaniem terminów i deklaracji złożonych klientom w realizowanych projektach. Jest to oczywiście także zasługą współpracy ze sprawdzonymi wykonawcami. Zaznaczę jednak, że obserwując obecne trudności na rynku wykonawstwa, w przygotowywanych aktualnie projektach przewidujemy większy niż dotychczas margines bezpieczeństwa i z góry zakładamy nieco dłuższe terminy realizacji projektów budowlanych.

Justyna Ciesielka, specjalista ds. sprzedaży w Planetbud Development

Brak rąk do pracy oraz mniejsza dostępność materiałów spowalnia nieco proces budowy. Ostateczne terminy oddania lokali do użytku determinowane są głównie umowami z gestorami sieci, a te zawsze były dość odległe.

Olga Pietrzak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu w firmie Skaland

Niekontrolowane odejścia pracowników fizycznych z ekip podwykonawczych zaowocowały zachowawczym wydłużeniem czasu trwania budowy inwestycji o kwartał.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Długość samego procesu budowy pozostaje bez zmian. Zwiększył się natomiast okres procesu przygotowawczego. Zdecydowanie wydłużył się czas oczekiwania na decyzje administracyjne w urzędach. Problematyczne także bywa poszukiwanie generalnego wykonawcy projektu, takiego który gwarantowałby usługi na odpowiadającym nam, wysokim poziomie. Niemniej dla wszystkich projektów, które mamy obecnie w planach mamy sprawdzonych wykonawców, dlatego w procesie budowy naszych inwestycji nie powinniśmy spotkać się z żadnymi trudnościami.

 

Autor: Dompress.pl

 

dompress : :
lis 19 2018 Czy nowe mieszkania wciąż są kupowane...
Komentarze: 0

Czy deweloperzy zauważają spadek zainteresowanie zakupem mieszkań wśród osób nabywających nieruchomości w celach inwestycyjnych? Czy na rynku pojawiły się alternatywne możliwości inwestycyjne? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl

Andrzej Gutowski, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Ronson Development

Odnotowaliśmy nieco mniejsze zainteresowanie zakupem nieruchomości pod kątem inwestycyjnym, choć nie nazywałbym tego spadkiem, ale bardziej korektą. Główną jej przyczyną jest to, że ceny z uwagi na presję wykonawczą oraz koszty gruntów wzrosły, a czynsze nie rosną w aż tak szybkim tempie. Inwestowanie w mieszkania wciąż jednak cieszy się dużą popularnością, ponieważ przynosi znacznie większy zysk niż depozyty i jest bezpieczniejsze niż fundusze inwestycyjne.

Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland

Nieruchomości wciąż stanowią bezpieczną i rentowną lokatę. Z danych Izby Zarządzającej Funduszami i Aktywami wynika, że nieco ponad 50 proc. inwestujących Polaków ulokowało zebrany kapitał właśnie na rynku nieruchomości. Zauważamy też, że inwestorzy coraz częściej zaciągają kredyty na zakup mieszkania. Tym samym, w porównaniu z rokiem ubiegłym maleje udział w rynku osób nabywających lokale za gotówkę.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Zainteresowanie klientów zakupem mieszkań pod inwestycję wciąż jest bardzo duże, czego najlepszym dowodem jest odzew rynku na realizowany trzeci etap Bastionu Wałowa w Gdańsku. Tylko w pierwszym tygodniu od rozpoczęcia przedsprzedaży podpisanych zostało blisko 30 umów rezerwacyjnych.

Jeśli spojrzymy na cały rynek, tego typu transakcji jest jednak mniej. Jest to efekt nie tylko wzrostu cen, ale również mniejszej podaży projektów, które spełniałby kryteria kupujących, czy to w zakresie cen, czy samej lokalizacji, albo układu lokalu.

Biorąc pod uwagę wzrost cen mieszkań w okresie dwóch ostatnich lat, spadła oczywiście rentowność inwestycji w nieruchomości. Obecnie wynosi ona około 5,5 proc. przy czym wciąż jest wyższa niż na lokatach, które często przegrywają z inflacją, dlatego nie ma trudności ze sprzedażą odpowiednio przygotowanych projektów.  

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.  

Na rynku wrocławskim spada liczba transakcji, co wynika ze wzrostu cen, który zgodnie z najświeższymi raportami osiągnął w trzecim kwartale br. wartość 10 proc. Część klientów potrzebuje więcej czasu na zaakceptowanie cen. Proces podejmowania decyzji zakupowych trwa nieco dłużej, a w przypadku części kupujących wymaga rewizji dotychczasowych założeń, co do metrażu mieszkania, czy lokalizacji. Październik był dla nas jednym z najlepszych sprzedażowo miesięcy w tym roku, między innymi dzięki szerokiej ofercie kilkuset mieszkań na finiszu realizacji.

Mieszkania kupowane inwestycyjnie stanowią około 10 proc. wszystkich sprzedawanych przez nas lokali. Ta wartość jest raczej stała, nie widzimy zmian w liczbie zawieranych tego typu transakcji. Kupujący oczywiście zwracają uwagę na ceny mieszkań, bo dla nich najważniejszym miernikiem jest zwrot z zainwestowanego kapitału. Ten jednak wciąż kształtuje się na zadowalającym poziomie, pomimo zmiany struktury najemców którą obserwujemy w ostatnim czasie. Daje się zauważyć spadek liczby studentów przy równoczesnym wzroście liczby zagranicznych pracowników.

Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu Victoria Dom S.A.

Nie zauważamy spowolnienia w segmencie popularnym, w którym jesteśmy obecni. W związku zakończeniem programu MdM ilość transakcji kredytowych nieznacznie zmalała, ale wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

Andrzej Swoboda, wiceprezes zarządu Grupy CTE

Daje się zaobserwować spowolnienie w segmencie nieruchomości kupowanych w celach inwestycyjnych. Z jednej strony wzrost cen nieruchomości spowodował spadek rentowności tego typu inwestycji, z drugiej na rynek trafiła duża liczba lokali oferowanych na wynajem, co po stronie inwestorów rodzi wątpliwość co do perspektyw opłacalności tego typu inwestycji. Odczuwalny jest również niepokój związany z możliwym odpływem na rynek niemiecki ukraińskich pracowników, którzy stanowią liczne grono najemców.

Sebastian Barandziak, członek zarządu Dekpol S.A.

Nie odczuwamy spadku zainteresowania zakupem mieszkań wśród osób nabywających nieruchomości w celach inwestycyjnych, dlatego cały czas rozwijamy ten segment biznesu. Oferujemy apartamenty na wynajem m.in. w gdańskim kompleksie Grano Residence. W przygotowaniu mamy kolejne projekty condo i aparthotelowe. Pomimo wzrostu cen nieruchomości opłacalność najmu nie zmniejsza się. Osiągany zwrot z inwestycji cały czas mieści się w przedziale 5-9 proc. To znacznie lepszy wynik niż w przypadku innych, bezpiecznych form oszczędzania, jak lokaty bankowe, czy obligacje skarbowe.

 Izabela Woźnica-Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development

Zainteresowanie zakupem mieszkań w celach inwestycyjnych zdecydowanie nie spadło. Było to doskonale widać podczas uruchomienia sprzedaży naszej nowej inwestycji Apartamenty Jana z Kolna w Zielonej Górze. Już pierwszego dnia ponad połowa oferowanych lokali została zarezerwowana przez inwestorów. Największym powodzeniem wśród klientów cieszyły się kawalerki i mieszkania dwupokojowe.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Najlepszą i najbezpieczniejszą alternatywą dla inwestycji w nieruchomości są lokaty bankowe. W tej chwili jednak pozostawianie środków w banku mija się z celem z powodu braku oprocentowania. Tymczasem, nawet przy długoterminowym najmie możemy liczyć na kilkuprocentową stopę zwrotu, co jest znacznie bardziej atrakcyjne niż praktycznie zerowe oprocentowanie w banku. Dopóki to się nie zmieni inwestycyjne zakupy nieruchomości będą się cieszyły powodzeniem.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Nie zauważyliśmy spadku zainteresowania zakupem mieszkań wśród osób nabywających nieruchomości w celach inwestycyjnych. Inwestowanie na rynku nieruchomości nadal jest najbardziej opłacalnym przedsięwzięciem, pomimo rosnących cen mieszkań. W ostatnim czasie odnotowaliśmy nawet wzrost sprzedaży niedużych mieszkań, szczególnie w tych warszawskich lokalizacjach, które są dobrze skomunikowane, tj. w inwestycjach Willa Ochota, Apartamenty Okopowa 59A, czy Warszawski Świt, w których kupowanych jest wiele lokali w celach inwestycyjnych. 

Rafał Zdebski, Dyrektor handlowy Inpro S.A.

Rynek mieszkaniowy oceniam jako stabilny. Potencjalnych nabywców nieruchomości nie brakuje. Niskie stopy procentowe pozytywnie wpływają na sytuację. Inwestorzy poszukują bezpiecznych aktywów i często decydują się na zakup nieruchomości zamiast oszczędzać na lokatach, czy inwestować w obligacje lub ryzykowne akcje. Na rynku trójmiejskim kluczową sprawą jest specyfika danej lokalizacji. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród klientów cieszy się na przykład nasza inwestycja Kwartał Uniwersytecki. Wynika to z faktu, że w pobliżu znajduje się około 0,5 mln mkw. powierzchni biurowej więc jest duży popyt na lokale, które często są kupowane w celach inwestycyjnych pod wynajem.

Justyna Ciesielka, specjalista ds. sprzedaży w Planetbud Development

Na terenie Swarzędza i Zalasewa, gdzie prowadzimy nasze inwestycje, zapotrzebowanie na mieszkania do wynajęcia jest cały czas spore w porównaniu z ofertą rynku. Chłonny rynek pracy sprowadza tu wielu potencjalnych najemców. Dlatego w tym roku wprowadziliśmy do oferty mieszkania o mniejszych metrażach ok. 50 mkw., które cieszą się sporym zainteresowaniem głównie wśród osób poszukujących nieruchomości w celach inwestycyjnych.

Olga Pietrzak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu w Skaland

Nie odczuwamy spadku popytu o charakterze inwestycyjnym. Większość mieszkań, w ilości porównywalnej do zeszłego roku, oferowanych w ramach osiedla Młodych kupowana jest właśnie pod wynajem. Wyraźny wzrost cen mieszkań nie stanowi jak dotąd przeszkody, bowiem rentowność wynajmu także wzrosła. Przewidujemy jednak możliwość ustabilizowania się popularności tej formy inwestycji w niedalekiej przyszłości. Wpływ na to może mieć systematycznie rosnąca oferta mieszkań na wynajem, czy spekulowane podwyżki stóp procentowych, które zredukują zyski z nieruchomości kupowanych na kredyt. Ponadto należy pamiętać o zmianach w przepisach prawa, które podniosły w 2018 roku stawki opodatkowania dla największych na rynku inwestorów w najem.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Nie obserwujemy spadku zainteresowania nieruchomościami kupowanymi w celach inwestycyjnych. Klienci nadal cenią sobie ten sposób lokowania kapitału, ponieważ opłacalność zakupu mieszkań pod wynajem wciąż pozostaje na wyższym poziomie niż rentowność lokat bankowych lub obligacji skarbowych. Kraków jest miastem, które niezmiennie przyciąga kapitał ludzki, zarówno studentów, jak i osoby zainteresowane bogatą ofertą rynku pracy. Ze względu na rosnący popyt, ceny najmu również rosną, co powoduje, że inwestycje w zakup nieruchomości są wciąż opłacalne.

Autor: Dompress.pl

 

 

dompress : :
lis 08 2018 Gdzie deweloperzy promują ofertę mieszkaniową...
Komentarze: 0

Jaką formę promocji firmy budujące mieszkania uważają za najbardziej skuteczną? Jak i gdzie deweloperzy promują swoją ofertę sprawdził serwis nieruchomości Dompress.pl

Dariusz Niedośpiał, prezes zarządu LC Corp S.A.

Bez wątpienia najbardziej efektywna, także kosztowo, jest dziś reklama w internecie, gdzie dostępnych form promocji jest bardzo wiele. Począwszy od reklamy na portalach nieruchomościowych, AdWords, reklamach banerowych, marketing automation, RTB, kończąc na artykułach sponsorowanych i mailingach.

W ostatnim czasie na znaczeniu zyskało odpowiednie przygotowanie strony internetowej, która dawno już przestała być tylko źródłem informacji, zachęty do kontaktu, a zaczęła pełnić formę interaktywnej platformy do komunikacji z klientem,  gdzie wykorzystywany jest z powodzeniem np. live chat. Takie rozwiązania związane z komunikacją bezpośrednią znajdują coraz szerszą rzeszę odbiorców ze względu na wygodę oraz szybkość uzyskania informacji.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.  

Stawiamy przede wszystkim na działania on-line. Możliwości mierzenia działań, informacji na temat preferencji naszych klientów oraz wchodzenie w interakcje z użytkownikami postrzegamy jako największe atuty prowadzenia działań marketingowych w sieci. Marketing internetowy pozwala nam szybko dotrzeć do poszukujących wygodnych mieszkań z nowymi promocjami, takimi jak „Śpij na kasie”, w której klienci otrzymują premię w wysokości 4000zł za każdą sypialnię w zakupionym mieszkaniu. Reklamy w mediach społecznościowych, czy wyszukiwarce dają nam pewność, że najnowsza oferta szybko trafi do zainteresowanych nieruchomościami wrocławian.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Najbardziej skuteczna jest realizacja różnych działań promocyjnych równolegle. Marketing internetowy ma dla nas ogromne znaczenie, ponieważ internet jest kanałem komunikacji, dzięki któremu możemy bardzo szybko dotrzeć do potencjalnych klientów. E-mailing, social media, w których zamieszczamy wszelkie informacje o promocjach i inwestycjach, a także SEO, SEM, e-PR, czy landing page to doskonałe narzędzia wspierające promocję naszych inwestycji. Odpowiednio wypozycjonowana strona internetowa daje nam gwarancję, że informacja trafi do interesującej nas grupy odbiorców. Na wizerunek firmy pracują także reklamy outdoorowe, spoty radiowe, ogłoszenia prasowe i telewizyjne. Dobrym rozwiązaniem są również Dni otwarte na terenie osiedli, podczas których klienci mogą liczyć często na preferencyjne warunki zakupu.

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. Sprzedaży Lokum Deweloper S.A.

Do promocji naszych osiedli wykorzystujemy wiele kanałów marketingowych. Uważamy, że trzeba docierać do klientów za pomocą różnorodnych źródeł i form przekazu. Najskuteczniejsze i najbardziej popularne są obecnie kampanie internetowe. Korzystamy także z prezentacji na portalach nieruchomości, jesteśmy obecni w mediach społecznościowych, tworzymy materiały fotograficzne i filmowe. Nie zapominamy też o tradycyjnych reklamach w prasie, czy na billboardach oraz na innych nośnikach reklamowych w przestrzeni publicznej jak np. tramwaje i rowery miejskie.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Staramy się bardzo indywidualnie podchodzić do naszych projektów i doboru narzędzi promocyjnych. Jest to uzależnione między innymi od sytuacji na rynku i grupy celowej projektu.

Andrzej Swoboda, wiceprezes zarządu Grupy CTE

Standardem jest dzisiaj obecność w internecie, dobra widoczność w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarkach, a także promocja w portalach społecznościowych, szczególnie na Facebooku. Indywidualny profil prowadzony w tym serwisie znacząco wspomaga sprzedaż, podobnie jak kanał w Youtube. Jedną z tradycyjnych, ale wciąż nie tracących na znaczeniu form wsparcia sprzedaży są targi mieszkaniowe. Przywiązujemy też dużą wagę do budowania trwałych, partnerskich relacji z klientami poprzez programy lojalnościowe premiujące rekomendacje i polecenia. Wychodzimy z założenia, że nie ma lepszej reklamy dla firmy niż klient, który jest zadowolony z dokonanego zakupu.

Marta Kasprzak, menadżer ds. sprzedaży i marketingu w Duda Development 

W zależności od tego, czy chcemy trafić do inwestorów, czy do osób, które planują nabyć mieszkanie do zamieszkania dla siebie lub dla kogoś z rodziny wykorzystujemy różne kanały komunikacji. Od uczestnictwa w targach mieszkaniowych, poprzez publikacje w prasie popularnej i branżowej, po prowadzenie angażujących profili w mediach społecznościowych, nie zaniedbujemy żadnej formy promocji i nie jesteśmy skłonni wyróżniać żadnej z nich.

Izabela Woźnica-Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development

Od lat korzystamy z kilku form promocji. Dzięki czemu możemy trafić do szerszej grupy potencjalnych klientów. Wiadomości o nowych inwestycjach czy promocjach zamieszczamy, nie tylko na stronie internetowej, korzystamy też z usług radia i gazet. Kolejnymi skutecznymi kanałami są media społecznościowe, targi mieszkaniowe i Drzwi otwarte, które są już tradycją w naszej firmie. Zawsze tydzień po weekendzie targowym spotykamy się z naszymi klientami przy ulicy Jasielskiej w Poznaniu. To dla poszukujących mieszkań doskonała okazja by obejrzeć inwestycje i zapoznać się z ofertą.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Wszystkie nasze inwestycje promujemy przede wszystkim w internecie. Bardzo dobrze sprawdza się firmowa strona www oraz prezentacje na portalach branżowych. Poza tym, skuteczna jest także reklama w wyszukiwarkach internetowych. Ważne jest również dobre oznakowanie terenu inwestycji.

Maciej Bartczak, współwłaściciel w KM Building

Najbardziej efektywną formą promocji są obecnie naszym zdaniem szeroko pojęte działania w internecie.

Piotr Zagórski, Marketing Manager w Nexity Polska

Preferujemy działania w modelu efektywnościowym. Jeśli chodzi o internet, minimum w rozliczeniu typu CPC, a najchętniej w CPL. W obszarze naszych zainteresowań jest również niestandardowy outdoor. W naszej ocenie, jeden duży nośnik w dobrej lokalizacji działa znacznie lepiej niż kilka mniejszych, które łatwo przeoczyć. Ofertę prezentujemy także na targach mieszkaniowych.

Marcin Komuda, kierownik Biura Sprzedaży w firmie Profbud

Ze względu na silną konkurencję rynkową deweloperzy starają się wychodzić poza schemat i zaskakiwać klientów, by ich przyciągnąć. Nie jest to proste, szczególnie w dobie internetu i masowych kampanii promocyjnych. Kładziemy mocny nacisk na działania digitalowe. Ich wykorzystanie zależy oczywiście od założeń i efektów, które chcemy osiągnąć. Na szczególną uwagę zasługują te realizowane w social mediach. Promocja w mediach społecznościowych wiąże się z długofalowym procesem budowania własnej marki, a także rozpoznawalności wśród grup docelowych. Co istotne, kreatywne działania na Facebooku czy Instagramie pozwalają wygenerować dodatkowy ruch na stronie www.

Ciekawym zjawiskiem jest również coraz chętniej wykorzystywany przez deweloperów influencer marketing. Największym atutem tego narzędzia jest przede wszystkim autentyczność i wiarygodność. Skupiamy się nie tylko na działaniach sprzedażowych, ale również wizerunkowych, kierowanych do lokalnych społeczności. Przykładem jest nasza ostatnia akcja konkursowa Art Mural Challenge, której jesteśmy pomysłodawcą i mecenasem. Do konkursu zgłoszono ponad 100 kreatywnych prac, na które oddano ponad 12 tys. głosów. Zwycięski mural zostanie wykonany na kamienicy w okolicy naszej łódzkiej inwestycji Primo, zapewniając łodzianom dzieło sztuki w stylu street art.

Agnieszka Jałoszyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Sky Investments

Stawiamy na kilka form promocji, ponieważ chcemy trafić do jak najszerszego grona potencjalnych klientów. Informacje o aktualnych promocjach lub akcjach specjalnych, jak choćby o programie lojalnościowym zamieszczamy między innymi na naszej stronie www, portalach nieruchomościowych, w mediach społecznościowych i radiu. Targi mieszkaniowe to kolejny dobry sposób na promowanie naszych inwestycji. Podczas weekendu targowego mamy możliwość bezpośrednio porozmawiać z klientami i przedstawiać im ofertę dostępnych domów.

Marek Szmolke, prezes Grupy Deweloperskiej Start

Najlepsze formy promocji to obecność w internecie, strona www, portale nieruchomościowe oraz udział targach mieszkaniowych. Jeśli chodzi o sposoby promocji oferty, popularnością wśród klientów cieszy się system płatności 10/90, komórka lokatorska w cenie mieszkania i rabat kwotowy za mkw.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Aby być blisko naszych klientów staramy się wykorzystywać różne kanały promocji, zarówno te tradycyjne, jak i te związane z wciąż mocno rozwijającym się marketingiem internetowym. Nie ma jednej formy, którą uważalibyśmy za bezkonkurencyjną. Połączenie kanałów tradycyjnych z nowoczesnymi pozwala na zwiększenie zasięgu naszej oferty oraz dotarcie do szerokiego grona odbiorców.

W codziennych działaniach wykorzystujemy szeroko pojętą reklamę w internecie, zarówno płatną, jak i partnerską. Wysyłamy maile z bieżącymi informacjami do naszych klientów i szeroko wykorzystujemy kanał social media, czy też współpracujemy z ofertowymi portalami internetowymi. Z tradycyjnych źródeł reklamy wykorzystujemy katalogi, gdzie szczegółowo prezentujemy dane inwestycji, a także reklamy banerowe na budynkach i pojazdach komunikacji miejskiej.

Monika Golec, dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży w firmie Budnex

Najlepszą formą promocji są dla nas polecenia naszych klientów. Widać to wyraźnie w naszych inwestycjach, w których do nowych mieszkań przeprowadzają się całe rodziny i znajomi naszych klientów. To efekt wysokiej jakość naszego budownictwa, a także utrzymania wysokich standardów obsługi. Wspieramy komunikację o realizowanych inwestycjach poprzez media społecznościowe, czy reklamę w internecie. Natomiast nasze osiedla nie cieszyłyby się takim zainteresowaniem gdyby nie były tak dobrze zaplanowane i zlokalizowane, co jest najlepszą wizytówką marki.

Autor: Dompress.pl

 

dompress : :