Najnowsze wpisy, strona 137


wrz 20 2017 Czy wybieramy teraz większe mieszkania
Komentarze: 0

Czy duże i droższe mieszkania mają dziś większe wzięcie niż kilka lat temu? Czy na przestrzeni ostatnich lat zmieniła się struktura sprzedaży na rynku deweloperskim? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl  

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Na rynku mamy dwie podstawowe grupy klientów. Inwestycyjnych, kupujących mieszkania za gotówkę lub z niewielkim wsparciem kredytu z przeznaczeniem na wynajem. I tu kryteria są niezmienne, kupują jak najmniejsze, kompaktowe mieszkania w centrum miasta, blisko ważnych ośrodków akademickich, biurowych. Ta grupa jest bardzo aktywna w ostatnich latach z uwagi na brak opłacalnej alternatywy dla inwestycji na rynku.

Drugą grupą klientów są osoby kupujące mieszkania dla zaspokojenia własnych potrzeb. Tego typu zakup zazwyczaj odbywa się przy udziale kredytu, a tacy nabywcy, z uwagi na komfort, dążą do nabycia możliwie dużego lokalu. Ze względu na sytuację na rynku, rosnące zarobki, niską stopę bezrobocia i niskie stopy procentowe, klienci mają rekordowo wysoką zdolność nabywczą. Świadczy o tym indeks dostępności cen mieszkań, który jest niemal dwukrotnie wyższy niż w 2007 roku. W przypadku tej grupy klientów widzimy wzrost zainteresowania zakupem większego mieszkania lub lokalu o podobnych parametrach, ale w lepszej lokalizacji.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.

Strukturę oferty naszych mieszkań dopasowujemy na bieżąco do potrzeb rynkowych. Największą popularnością cieszą się mieszkania dwu i trzypokojowe i takich lokali jest w naszej ofercie najwięcej. Rzeczywiście, aktualnie nie ma problemu ze znalezieniem nabywców na duże mieszkania, cztero i pięciopokojowe, ale wciąż nie są to lokale najbardziej popularne. Wyjątek stanowią apartamenty z tarasami lub ogrodami w najlepszych lokalizacjach, których zwykle jest mniej niż chętnych na nie.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Daje się zauważyć większy popyt na mieszkania trzypokojowe. Taka tendencja pojawiła się już 4 lata temu. Ostatnie 2-3 lata to powrót zainteresowania większymi, funkcjonalnymi lokalami o powierzchni około 70 mkw.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Obserwujemy tendencję do zwiększania się metrażu sprzedawanych lokali. Na przestrzeni ostatnich lat jest to powierzchnia większa średnio o 2 - 3 mkw. W związku z tym, że zarobki Polaków rosną, klienci często decydują się na kupno większego i bardziej komfortowego lokum. W ostatnich latach zauważyliśmy przeciętny wzrost cen i powierzchni mieszkań, które wybierają nabywcy o około 7-10 proc. 

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper

Dostrzegamy stałe zainteresowanie dużymi, czteropokojowymi mieszkaniami o charakterze apartamentowym. Ich przestronny metraż od 80 mkw. do niemal 100 mkw. sprawia, że są atrakcyjną alternatywą dla domu. Często na tego rodzaju zakup decydują się rodziny z dziećmi, poszukujące podwyższonego standardu, doskonałej lokalizacji w centrum lub jego pobliżu, która zapewnia dostęp do infrastruktury i atrakcji miasta.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Od dłuższego czasu obserwujemy tendencję wzrostową, jeśli chodzi o wielkość kupowanych mieszkań. Dotyczy to zarówno mieszkań w dolnej części cennika, gdzie kawalerki powoli zastępowane są przez lokale dwupokojowe, jak również większych lokali, które coraz częściej znacznie przekraczają 100 mkw. Jeśli chodzi o ceny mieszkań, patrząc na olbrzymie zainteresowanie pierwszym etapem Apartamentów Marymont, mogę powiedzieć, że grupa wymagających klientów, poszukujących projektów w segmencie premium ma się zdecydowanie dobrze. Ci klienci są gotowi płacić więcej za najlepsze projekty w naprawdę dobrych lokalizacjach.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Średnia powierzchnia kupowanych mieszkań na przestrzeni lat nie spada, obserwujemy nawet jej niewielki wzrost. Największą popularnością wciąż cieszą się lokale dwu i trzypokojowe. Wyzwaniem dla architektów i deweloperów jest projektowanie kompaktowych układów mieszkań, czyli takich, w których każdy metr będzie wykorzystywany w 100 proc.  Coraz częściej klienci poszukują też mieszkań o większej ilości pomieszczeń, ale niekoniecznie o dużym metrażu, za to w pełni funkcjonalnych. Wśród kupowanych mieszkań największą popularnością cieszą się lokale trzypokojowe, których metraże zaczynają się u nas od 51 mkw.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Obserwujemy wzrost zainteresowania klientów większymi, a co za tym idzie droższymi mieszkaniami. Staramy się reagować na tego rodzaju zmiany na rynku i uwzględniamy je w nowych projektach mieszkaniowych. Poza małymi i średnimi mieszkaniami w ofercie mamy także większe mieszkania i takie, które można połączyć. Często lokale o większych metrażach projektujemy na ostatnich kondygnacjach budynków. Tego typu propozycje klienci znajdą w naszych, najnowszych inwestycjach w Warszawie - Apartamenty Przy Agorze 6 na Bielanach i Apartamenty Okopowa 58 na Woli. Coraz więcej osób poszukuje mieszkań o większym metrażu, kiedy powiększa się rodzina lub po prostu chcą podnieść sobie standard życia. Sprzyja temu sytuacja gospodarcza kraju, która wpływa na poprawę sytuacji materialnej ludzi.  

Yael Rothschild, prokurent Mill-Yon Gdańsk

W warszawskim Miasteczku Wilanów zauważamy bardzo duże zainteresowanie mieszkaniami trzy i czteropokojowymi. Kupują je m.in. osoby, które kilka lat temu nabyły mieszkania mniejsze, założyły rodziny i planują pozostać w Miasteczku Wilanów. W innych, naszych inwestycjach, największą popularnością cieszą się lokale o małych metrażach i funkcjonalnym układzie, oferujące jak największą liczbę pokoi, w jak najniższej cenie.

Małgorzata Ostrowska, Członek Zarządu oraz Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Nie zauważamy wzrostu popytu na większe mieszkania. Daje się zauważyć wręcz wyraźny wzrost zainteresowania klientów mieszkaniami mniejszymi, tj. kawalerkami i lokalami dwupokojowymi o powierzchni około 30-40 mkw. Część klientów poszukuje też małych mieszkań w celach inwestycyjnych, by zapewnić sobie dodatkowe przychody z wynajmu lokalu.

Dostosowaliśmy ofertę także do potrzeb bardziej wymagających klientów. Mamy w portfolio apartamenty o podwyższonym standardzie, które można przeznaczyć pod wynajem, dostępne na przykład w naszej flagowej inwestycji Bliska Wola u zbiegu ulic Kasprzaka i Prymasa Tysiąclecia w Warszawie.

Ewelina Krosta, reprezentująca WAN S.A.

Klienci najchętniej wybierają najtańsze mieszkania. Najdroższe, najatrakcyjniejsze lokale cieszą się niezmiennie mniejszym zainteresowaniem. Na mieszkania z pięknym widokiem na zabytkowy park decydują się najczęściej obcokrajowcy lub klienci zamożni, dla których cena nie gra roli i są gotowi zapłacić więcej za imponujący widok z okien.

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates

Klienci preferują mieszkania z większą liczbą pomieszczeń, ponieważ daje im to możliwość różnorodnej aranżacji. Jeśli nabywca staje przed wyborem, czy kupić dużą kawalerkę, czy mieszkanie o tej samej powierzchni, ale z dwoma pokojami, z reguły częściej wybiera te drugą opcję. Dwa pomieszczenia można przykładowo wydzielić na salon i sypialnię lub salon i pokój dla dziecka, a kawalerka takiej możliwości nie daje. Niektórym rodzinom są natomiast niezbędne cztery pokoje. Oferta w każdej, naszej inwestycji mieszkaniowej jest na tyle urozmaicona, że każdy klient znajdzie coś dla siebie.

Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

W inwestycjach na warszawskiej Woli, w rejonie Jana Kazimierza, regularnie wzrasta zainteresowanie nabywców większymi mieszkaniami. Projektując i wprowadzając do sprzedaży kolejne etapy Miasta Wola i Stacji Kazimierz, przygotowaliśmy ofertę odpowiadającą na zapotrzebowanie rynku. Niewątpliwym atutem większych mieszkań, oprócz rozbudowanych możliwości aranżacyjnych i oferowanej przestrzeni jest również cena za mkw., która niejednokrotnie jest niższa nawet o kilka procent w porównaniu z lokalami jedno i dwupokojowymi.

Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment

Nie notujemy zwiększonego popytu na droższe i większe mieszkania, dlatego w naszej ofercie w większości znajdują się małe, jedno lub dwupokojowe lokale. Choć trzeba przyznać, że nie brakuje chętnych także na większe metraże.

 

Opracowanie:

Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl

Więcej informacji: info@dompress.nieruchomosci.pl

dompress : :
wrz 19 2017 Kraków z milionem metrów kw. biur
Komentarze: 0

Drugi co do wielkości rynek biurowy w Polsce oferuje już ponad 1 milion mkw. nowoczesnej powierzchni

Kraków z zasobami przekraczającymi milion mkw. powierzchni pozostaje największym regionalnym ośrodkiem biurowym w kraju. Specjaliści Walter Herz szacują, że w drugiej połowie bieżącego roku krakowski rynek może wzrosnąć jeszcze o przeszło 100 tys. mkw., jeśli zostaną dotrzymane terminy zakończenia projektów. W budowie pozostaje około 285 tys. mkw. powierzchni biurowej w prawie 30 prowadzonych obecnie inwestycjach.   

Szybki przyrost podaży (ponad 80 tys. mkw. biur oddanych w pierwszej połowie br.)   wywołany jest ogromnym zapotrzebowaniem na powierzchnię biurową w stolicy Małopolski. Niemniej, jak zauważają eksperci, pomimo rosnącej oferty i wzrostu współczynnika pustostanów do ponad 9 proc., w aglomeracji krakowskiej nadal odczuwalny jest niedobór biur, szczególnie w przypadku kiedy poszukiwana jest duża powierzchnia.     

Największe zapotrzebowanie na biura spośród regionów

Popyt stale rośnie. Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku w Krakowie wynajęte zostało prawie 100 tys. mkw. biur. To ponad 70 proc. średniego popytu rocznego rejestrowanego w ciągu ostatnich 5 lat. Największe umowy na wynajem zawierają tu najczęściej firmy z sektora usług dla biznesu, czego przykładem może być niedawne przedłużenie kontraktu przez firmę Brown Brothers Harriman na wynajem 14,7 tys. mkw. powierzchni w kompleksie Orange Office Park.   

Z danych Walter Herz wynika, że Kraków odpowiada za 30 proc. całkowitego wolumenu najmu notowanego na głównych rynkach regionalnych, poza Warszawą (ponad 330 tys. mkw. w pierwszej połowie br.). Większość zawieranych na krakowskim rynku transakcji stanowią umowy typu pre-let. Stolica Małopolski jest zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o popyt w miastach regionalnych, za nią plasuje się Wrocław i Trójmiasto.  

1 milion mkw. biur w budowie poza Warszawą

W opinii ekspertów Walter Herz, notowana obecnie na rynkach regionalnych najwyższa w historii aktywność deweloperów (łącznie około 1 mln mkw. powierzchni w budowie) nie przyniesie znaczącego wzrostu współczynnika pustostanów. Chłonność rynku jest bowiem tak duża, że nowa powierzchnia biurowa szybko znajdzie najemców. W drugiej połowie tego roku, według obliczeń Walter Herz, zasoby biurowe w miastach regionalnych mają szansę wzrosnąć łącznie o około 330 tys. mkw., w czym największy udział będzie miał Kraków, Trójmiasto i Łódź.

Głównym czynnikiem stymulującym rozwój regionów, w tym także rynku krakowskiego, jest sektor usług dla biznesu. Firmy z tej branży przenoszą do naszego kraju swoją działalność ze względu na dostęp do szerokich zasobów wykwalifikowanej kadry, tańszej niż w Europie Zachodniej, a także niższe stawki wynajmu powierzchni. Inwestorzy, którzy są już obecni w Polsce z kolei nieustannie rozbudowują struktury swoich centrów.

Sektor usług dla biznesu największym inwestorem w regionach

Jako przykład można tu wymienić Shell Business Operations Kraków, zatrudniające 2,7 tys. osób, które w połowie roku otworzył w Krakowie koncern petrochemiczny Shell. Niedawno inwestor uzyskał następne zezwolenie dla swojego krakowskiego ośrodka zlokalizowanego na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w którym zwiększy zatrudnienie o kolejne 300 osób. Centrum usług mieści się w czterech zaprojektowanych specjalnie dla firmy budynkach, w których znajduje się 26 tys. mkw. powierzchni biurowej.

W połowie roku w okolicy ronda Mogilskiego oficjalnie otwarty został też budynek biurowy Axis, oferujący 20 tys. mkw., w którym Globalne Centrum Usług Wspólnych ma firma ABB, specjalizująca się w technologiach dla energetyki i automatyki.

Rozbudowa rejony ronda Mogilskiego

Przy rondzie Mogilskim stanie także nowe wielofunkcyjne, krakowskie centrum biznesowe - Unity Centre.  Kompleks o funkcji biurowej, usługowo - handlowej i hotelowej będzie składał się z pięciu budynków o zróżnicowanej skali zabudowy. Obiekt powstanie dzięki przebudowie istniejącej konstrukcji wieżowca NOT i budowie czterech nowych budynków. Największy z nich, 27- kondygnacyjna wieża Unity Tower (Tower A), mierząca ponad 102 metry i oferująca 16, 5 tys. mkw. powierzchni najmu brutto, będzie najwyższym budynkiem w Krakowie.

Niedawno został podpisany kontrakt na realizację obiektu. Budowa całego kompleksu ma potrwać do stycznia 2020 roku, a zakończenie prac związanych z fit-outem we wszystkich budynkach planowane jest na czerwiec 2021 roku. Kompleks, który dostarczy 46 tys. mkw. powierzchni, w tym 30-32 tys. mkw. biur i wyróżni się m.in. najwyższym w Krakowie tarasem widokowym połączonym z przeszkloną restauracją.

Inwestycje realizowane z rozmachem  

W trakcie realizacji jest również projekt Mogilska Office, który ma być gotowy na koniec 2018 roku. A inwestor obiektu ma już w planach kolejną inwestycję w Krakowie, którą chce zrealizować w okolicy hotelu Chopin. Kompleks Chopin Office ma zapewnić 21 tys. mkw. powierzchni biurowej i 5 tys. handlowo-usługowej. Inwestycja zostanie oddana w 2019 roku.

Przy ulicy Wielickiej trwa natomiast rozbudowa kompleksu Equal Business Park. Budowa trzeciego biurowca wchodzącego w skład inwestycji, który zaoferuje ponad 22 tys. mkw. powierzchni, ma zakończyć się w drugim kwartale przyszłego roku. Niedawno oddany do użytkowania został natomiast budynek Equal 2, który przyniósł ponad 18 tys. mkw. biur. Inwestor przygotowuje również do budowy projekt Tischnera Office, zlokalizowany przy Zakopiańskiej i ulicy Księdza Józefa Tischnera, dzięki któremu zasoby biurowe w Krakowie zwiększą się o kolejne przeszło 32 tys. mkw. powierzchni.       

Wśród największych, prowadzonych w Krakowie projektów jest też Podium Park, w którym w trzech budynkach znajdzie się przeszło 65 tys. mkw., w tym ponad 47 tys. mkw. powierzchni biurowej i ponad 3 tys. mkw. powierzchni usługowej. Pierwszy etap inwestycji, usytuowanej przy skrzyżowaniu alei Jana Pawła II i ulicy Izydora Stella-Sawickiego, ma być gotowy w czerwcu 2018 roku.

W połowie tego roku rozpoczęła się też budowa pierwszego etapu kompleksu Fabryczna Office Park, która ma dobiec końca na przełomie 2018 i 2019 roku. Obiekt złożony będzie z trzech budynków biurowych, które wejdą w skład większego projektu - Fabryczna City. Inwestycja realizowana na terenie dawnej fabryki Polmosu zakłada stworzenie małego miasta, w którym poza biurowcami powstaną budynki mieszkalne i rozbudowana część usługowa ulokowana w zabytkowych obiektach.

 

Autor: Walter Herz 

dompress : :
wrz 13 2017 Jaki jest wybór mieszkań w gotowych budynkach...
Komentarze: 0

W których inwestycjach kupimy mieszkanie i od razu odbierzemy do niego klucze? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży po zakończeniu budowy? W jakich cenach? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl  

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Dzięki przemyślanej strategii, przygotowaniu oferty mieszkań odpowiadającej bieżącym potrzebom klientów, ale również bardzo dobrym warunkom rynkowym, praktycznie wszystkie mieszkania sprzedajmy w trakcie budowy inwestycji. Obecnie niespełna 2 proc. naszej oferty to gotowe mieszkania. Niemal gotowe mieszkania można znaleźć jeszcze tylko w projektach Korona Pragi i Osiedle Krzemowe w Warszawie oraz w Osiedlu Świętokrzyska Park w Gdańsku. I to tylko dlatego, że są to wieloetapowe inwestycje, w których mamy szerszą ofertę w kolejnych etapach. Projekty jednoetapowe zazwyczaj w całości wyprzedajmy do momentu zakończenia prac budowlanych.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.

Dysponujemy pojedynczymi, gotowymi lokalami w takich inwestycjach jak pierwszy etap osiedla Brzozowy Zakątek w warszawskim Wilanowie, czy osiedla Neptun w podwarszawskich Ząbkach. Gotowe lokale można znaleźć także w ukończonych inwestycjach w Trójmieście, Szczecinie i Łodzi. Aktualne ceny kształtują się stabilnie z delikatną tendencją wzrostową.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

W najbliższych miesiącach przekażemy klientom klucze do ponad 580 mieszkań w naszych osiedlach. W większości lokale mają już swoich właścicieli na etapie budowy. Poszukujący okazji do szybkiej przeprowadzki powinni się spieszyć, bo mieszkania które pozostały w ofercie szybko znajdują nabywców. Obecnie wybierać można spośród około 80 mieszkań w układach dwu, trzy i czteropokojowych w nowym etapie Olimpii Port - kompleksowego osiedla społecznego nad rzeką i Róży Wiatrów - osiedla w samym sercu wrocławskich Krzyków.  Ceny mieszkań dwupokojowych zaczynają od 305 tys. zł, a zakup lokalu trzypokojowego to wydatek około 371 tys. zł.  Osoby poszukujące przestrzeni dla powiększającej się rodziny mogą wybrać 80-metrowe mieszkanie w cenie od 501 tys. zł.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

W sprzedaży mamy obecnie 12 gotowych do odbioru mieszkań m.in. w krakowskich inwestycjach Halszki, Piasta Park i Sowiniec. Ceny tych lokali są o 20 proc. wyższe w porównaniu do stawek początkowych z przedsprzedaży, w cenie około 5500 zł za mkw. Mieszkań oddanych do użytku nie obejmują promocje.  

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Klucze do gotowych mieszkań można odebrać w osiedlu Zielona Dolina II na warszawskiej Białołęce przy ulicy Rossiniego. Osiedle cieszy się zainteresowaniem wśród młodych ludzi, którzy poszukują przyjaznej, zielonej przestrzeni, z placami zabaw, ścieżkami rekreacyjnymi i dobrą komunikacją z innymi dzielnicami miasta. Cena gotowego mieszkania w Zielonej Dolinie wynosi niespełna 150 tys. zł.

Gotowe mieszkania dostępne są także na osiedlu Willa One, zlokalizowanym na warszawskim Tarchominie przy ulicy Marcina w Wrocimowic. Willa One to elegancki, kameralny budynek zaprojektowany w nowoczesnym stylu, otoczony zielenią, z bogatym zapleczem przedszkolno-szkolnym. W pobliżu znajdują się fantastyczne tereny do aktywnego wypoczynku i malownicze ścieżki rowerowe wzdłuż Wisły. Dla najmłodszych mieszkańców jest plac zabaw, a dla osób niepełnosprawnych niezbędne udogodnienia.

Yael Rothschild, prokurent Mill-Yon Gdańsk

W wilanowskim Aura Park, którego budowę zakończyliśmy, oferujemy gotowe do odbioru mieszkania o powierzchni około 50 mkw., w cenie 7600 zł/mkw. Lokale z prawomocnym pozwoleniem na użytkowanie są do nabycia również w warszawskiej inwestycji Aura Garden. Oferujemy w niej szeroki wybór mieszkań w stałej, bardzo atrakcyjnej cenie.

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper

Gotowe mieszkania dostępne są obecnie w VII etapie osiedla Lokum di Trevi zlokalizowanego we wrocławskich Krzykach. W ofercie są mieszkania trzypokojowe o powierzchni 55-66 mkw. z jasnym aneksem kuchennym i ustawnymi sypialniami, a także mieszkania czteropokojowe od 78 mkw. do ponad 90 mkw. stanowiące atrakcyjną i wygodną alternatywę dla domu.

Trzynastoletnie doświadczenie na rynku nieruchomości, obecność na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz 26 zrealizowanych projektów deweloperskich sprawiają, że cieszymy się zaufaniem przyszłych mieszkańców, którzy decydują się na zakup nieruchomości na wczesnym etapie budowy. Większość mieszkań w momencie oddania budynków do użytku jest już sprzedana. Ceny lokali utrzymują się na stabilnym poziomie.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Klienci bardzo interesują się mieszkaniami gotowymi. Dla wielu z nich to kwestia poczucia bezpieczeństwa, ale równie często to jedyna wygodna możliwość zakupu nowego lokum dla tych rodzin, które chciałyby w szybki i komfortowy sposób przeprowadzić się do większego mieszkania po narodzinach dziecka. W ofercie mamy aktualnie nieliczne mieszkania w oddanym niedawno, pierwszym etapie Apartamentów Marymont w Warszawie, natomiast w inwestycji przy Kolskiej właśnie dobiega końca budowa trzeciego etapu budowy, w którym dostępne są jeszcze ostatnie lokale.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Na chwilę obecną nie mamy w sprzedaży gotowych lokali. Najbliżej oddania jest trzeci etap inwestycji Wolne Miasto w Gdańsku, gdzie pozwolenie na użytkowanie planujemy uzyskać na początku 2018 roku. Mieszkania w kolejnym etapie projektu będą oddawane niecały rok później.

Ewelina Krosta, reprezentująca WAN S.A.

Klienci mogą wprowadzać się od razu do mieszkań, które powstały w pierwszym etapie Apartamentów Wielicka w Krakowie. W sprzedaży zostały mieszkania dwu, trzy, cztero i pięciopokojowe o metrażu od 38 mkw. do 130 mkw. Właśnie obniżyliśmy ceny w tym etapie w celu wyprzedaży ostatnich, pojedynczych lokali.

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates

Na początku sierpnia uzyskaliśmy ostateczne, prawomocne pozwolenie na użytkowanie budynku w ramach warszawskiej inwestycji Apartamenty Krasińskiego II. W ofercie znajdują się ostatnie mieszkania dwu, trzy i czteropokojowe. Najmniejsze z nich mają powierzchnię ponad 47 mkw., zaś największe powyżej 85 mkw. W związku z tym, że inwestycja jest już w końcowej fazie realizacji i potencjalni nabywcy mogą się wprowadzić do mieszkań w relatywnie krótkim terminie od zakupu, ceny takich nieruchomości mogą być nieznacznie wyższe niż w pierwotnej ofercie.

Mirosałw Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

We wszystkich, naszych, zakończonych  inwestycjach mieszkania są sprzedane. 100 proc. sprzedanych mieszkań jest również w warszawskim Mieście Wola w projekcie, który oddany zostanie w czwartym kwartale 2017 roku - budynek C i na przełomie 1 i 2 kwartału 2018 roku – budynek D. Gotowe w ofercie mamy tylko lokale usługowe. Oferujemy mieszkania w stałych cenach od rozpoczęcia do zakończenia sprzedaży. 

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Od razu po zakupie przekazujemy klucze do mieszkań w inwestycji Na Sokratesa w warszawskiej dzielnicy Bielany, gdzie w ofercie pozostały ostatnie mieszkania trzypokojowe o powierzchniach od 58 do 68 mkw.  Niebawem będziemy też oddawać klucze do mieszkań w inwestycji Monte Verdi w warszawskich Włochach, w której prace budowlane dobiegają końca. W tym projekcie na klientów czekają również ostatnie mieszkania trzypokojowe oraz lokale usługowe. Ceny mieszkań w naszych inwestycjach zazwyczaj rosną wraz z postępem prac budowlanych.

Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment

Nie mamy w sprzedaży żadnych gotowych mieszkań. Wszystkie lokale wyprzedają się na etapie realizacji inwestycji, a niektóre jak na przykład w krakowskich inwestycjach przy ulicy Mogilskiej, czy Konopnickiej znajdują nabywców w 75-80 proc. jeszcze przed przysłowiowym wbiciem łopaty w ziemię.

 

Opracowanie:

Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl 

dompress : :
wrz 11 2017 Przestrzeń do pracy z analizą w tle
Komentarze: 0

Firma doradcza Walter Herz wdrożyła w swoim, nowym biurze autorski projekt aranżacji powierzchni oparty na analizie strategicznych aspektów środowiska pracy

 

Firma Walter Herz, która przeprowadziła się niedawno do warszawskiego biurowca Prosta Tower zaprojektowała dla siebie inspirujące miejsce pracy, wykorzystując wypracowane rozwiązania do analizy efektywności przestrzeni biurowej.     

- Planując kształt nowego biura wyszliśmy od określenia sposobu pracy i potrzeb całego zespołu. Chcieliśmy stworzyć miejsce pracy, które byłoby przyjazne i komfortowe dla wszystkich, wspierające kreatywność i produktywność teamu, a jednocześnie pozwalające w maksymalnie efektywny sposób wykorzystywać przestrzeń biurową. Położyliśmy nacisk na usprawnienie ścieżek komunikacji i udoskonalenie współpracy pomiędzy działami. Zastosowaliśmy także atrakcyjne rozwiązania przestrzenne i zaawansowane nowinki technologiczne, które w naturalny sposób wpłynęły na podniesienie jakości pracy - mówi Bartłomiej Zagrodnik, partner zarządzający w Walter Herz.

Bartłomiej Zagrodnik przyznaje, że kluczowe było przy tym wcześniejsze opracowanie kompleksowej analizy środowiska pracy, na podstawie której profil aranżacji powierzchni biurowej dostosowany został dokładnie do specyficznych wymagań firmy oraz dynamiki i trybu pracy zespołu. - To usługa, z której od dawna korzystają również nasi klienci – dodaje Bartłomiej Zagrodnik.

Tym razem firma Walter Herz przeprowadziła u siebie całościowy proces optymalizacji środowiska pracy. Analiza oparta została standardowo na badaniach wykorzystania przestrzeni biurowej i powierzchni pomocniczej oraz wydajności miejsc pracy, a także ankietach i wywiadach przeprowadzanych wśród pracowników i kadry zarządzającej.  

Projekt nowego biura został zoptymalizowany do różnych modeli pracy w firmie i podziału stanowisk oraz rozmieszczenia poszczególnych działów. W nowej siedzibie Walter Herz stworzona została zarówno przestrzeń przeznaczoną do pracy w większych i mniejszych grupach, jak również pracy koncepcyjnej i projektowej, pokoje do indywidualnej pracy w skupieniu, a także miejsca przeznaczone do spotkań wewnętrznych i sale konferencyjne dla gości.

Zróżnicowanie przestrzeni, zgodnie z zasadami koncepcji Activity-Based Working, wpłynęło na zwiększenie swobody wyboru sposobu pracy i rozszerzyło okazję do wymiany doświadczeń i integracji. Pracownicy mają także możliwość regenerowania sił w strefach chillout’u i miejscach przewidzianych do odpoczynku.  

Głównym założeniem projektu było stworzenie pracownikom Walter Herz środowiska zachęcającego do działania, wspierającego inicjatywę i interaktywną komunikację zespołów projektowych. Wśród nowych elementów aranżacyjnych w nowym biurze znalazły się m.in. budynki telefoniczne, strefy ciszy, czy elektryczne biurka.      

 

Autor: Walter Herz

dompress : :
wrz 08 2017 Za nowe mieszkania płacimy więcej
Komentarze: 0

 Mimo, że mieszkania prawie wszędzie drożeją, wciąż przybywa chętnych do ich zakupu 

 

Za metr mieszkania od dewelopera w Warszawie płaciliśmy w ostatnich miesiącach średnio 7,7 tys. zł, a rok wcześniej o 200 zł mniej. W drugim kwartale br. nabywcy stołecznych kawalerek wykładali za nie niespełna 8,6 tys. zł za mkw. Wraz ze wzrostem liczby pokoi średnia cena metra kupowanych mieszkań jednak malała. Wyjątek stanowiły lokale czteropokojowe i większe, które w wyższej jakości inwestycjach zlokalizowanych centralnie traktowane są często jako dobra luksusowe. Średnio za mieszkania w nowych, warszawskich projektach nabywcy płacili przeciętnie prawie 438 tys. zł.  

Nie tylko jednak w największej aglomeracji w kraju za nieruchomości z pierwszej ręki wydawaliśmy więcej. Z danych zawartych w najnowszym raporcie AMRON-SARFiN wynika, że w ciągu ostatniego roku prawie we wszystkich największych miastach w Polsce ceny transakcyjne na rynku deweloperskim poszły w górę. Na przykład w Łodzi w ciągu roku przeciętna stawka wzrosła z 3,6 tys. zł/mkw. do 3,9 tys. zł/mkw. Nowe mieszkania o 300 zł/mkw. zdrożały też w Gdańsku.   

Kroczące podwyżki

Systematyczny wzrost cen nieruchomości analitycy notują już od dłuższego czasu. W ciągu ostatnich trzech lat w Warszawie i Gdańsku mieszkania deweloperskie zdrożały o ponad 6 proc., we Wrocławiu ceny poszły w górę o 5 proc., a w Krakowie o niespełna 3 proc. Jedynie w aglomeracji katowickiej stawki spadły w tym czasie o 5 proc.  

Wyższe ceny nie odstraszają kupujących. Chętnych do inwestowania w nieruchomości ciągle przybywa. Z roku na rok padają kolejne rekordy sprzedaży na rynku deweloperskim. Eksperci są zgodni, że wśród nabywców mieszkań można wyróżnić dwie podstawowe grupy. Jedna skupia osoby kupujące swoje, pierwsze mieszkanie oraz właścicieli nieruchomości zmieniających lokal na większy w celu poprawy warunków mieszkaniowych.

W drugiej są inwestorzy, którzy traktują zakup mieszkania jako lokatę kapitału. W dłuższym terminie taka inwestycja ma zapewnić wyższe zyski, a tymczasem stale przynosić regularne dochody z najmu.

Nieruchomości klasycznym modelem inwestowania

Tomasz Sadłocha z firmy Ochnik Development, która w centrum Warszawy prowadzi projekt Dzielna 64 i Studio Centrum, potwierdza, że rosnący popyt na mieszkania generują przede wszystkim osoby planujące zarabiać na wynajmie. - To obecnie klasyczny model inwestowania. Atrakcyjny dla posiadających nadwyżki kapitału z uwagi na to, że nie jest związany z ryzykiem. Inwestycja ma dawać zysk na stabilnym poziomie, a w perspektywie długoterminowej ma zagwarantować profit związany ze wzrostem wartości nieruchomości – wyjaśnia Tomasz Sadłocha.

W ocenie przedstawiciela Ochnik Development, oferta mieszkaniowa jest teraz bardzo duża, ale zapotrzebowanie na nowe lokale jeszcze większe. – Zainteresowanie zakupem nie tylko nie słabnie, ale nieustannie wzrasta, co możemy obserwować w naszych, warszawskich projektach. Widoczna jest też wyraźnie pewna zależność. Im inwestycja jest wyższej jakości i zlokalizowana bliżej centrum, tym wśród kupujących jest więcej takich osób, które płacą gotówką – informuje Tomasz Sadłocha. 

Dwukrotnie większa sprzedaż niż w boomie przed dekadą

- W tak przygotowanych projektach, jak Studio Centrum, kupują przeważnie inwestorzy. I to głównie dzięki nim zwiększa się wolumen sprzedaży na rynku mieszkaniowym. To nic dziwnego, bo na wynajmie lokalu można zarobić dużo więcej niż na lokacie. Dlatego właśnie sprzedaje się teraz dwa razy więcej mieszkań niż w okresie boomu sprzed dekady – komentuje Tomasz Sadłocha.  

Poza oszczędnościami lokowanymi w nieruchomości, koniunkturę  na rynku nakręcają również tanie kredyty. W drugim kwartale bieżącego roku sektor bankowy powtórzył spektakularne wyniki w kredytowaniu hipotecznym, jakie odnotował w pierwszych trzech miesiącach roku. W lipcu wartość udzielonych kredytów wzrosła jeszcze wyraźniej, bo o ponad jedną piątą w porównaniu z lipcem 2016 roku.

Na podstawie  danych z połowy bieżącego roku Związek Banków Polskich podwyższył prognozę dotyczącą kredytów hipotecznych udzielonych w całym 2017 roku. Według informacji z AMRON-SARFIN zapowiada się najlepszy rok w hipotekach od 2012 roku. Znaczący udział w strukturze wszystkich nowo udzielonych kredytów w Polsce ma Warszawa, jego wielkość w drugim kwartale roku wzrosła do prawie 43 proc.

 

Autor: Ochnik Development

dompress : :