Najnowsze wpisy, strona 129


sty 19 2018 Trendy na rynku mieszkaniowym na starcie...
Komentarze: 0

Deweloperzy już piąty rok z rzędu zamknęli rekordowymi wynikami, ale na rynku pojawiają się czynniki, które niekorzystnie mogą wpłynąć na jego dalszy rozwój    

 

Zainteresowanie zakupem nowych mieszkań było w 2017 roku tak duże, jak nigdy wcześniej. Deweloperzy sprzedali i wprowadzili do oferty rekordową liczbę mieszkań. W ostatnich latach wolumen sprzedaży na rynku deweloperskim rośnie o około jedną piątą rocznie. Sporą część popytu generują osoby kupujące nieruchomości w celach inwestycyjnych z przeznaczeniem na wynajem. Szacunkowe obliczenia mówią, że co trzecie mieszkanie sprzedane w minionym roku trafiło na rynek najmu, a większość nowych lokali kupowanych jest za gotówkę.

Popyt uzależniony od aktywności nabywców inwestycyjnych   

Prognozy wskazują, że rok 2018 deweloperzy także będą mogli zaliczyć do bardzo udanych. Sprzedaż powinna utrzymać się na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym, pod warunkiem jednak, że stopy procentowe nie zaczną rosnąć. Jeśli utrzymają się na tym samym poziomie, inwestorzy nie odpłyną z rynku nieruchomości, bo nadal nie będzie opłacało się lokować nadwyżek finansowych w banku.  

Mocną stroną rynku deweloperskiego jest oferta, szeroka i dopasowana do potrzeb różnych grup klientów. Wybór mieszkań jest bardzo duży, a przy tym systematycznie rośnie jakość projektów mieszkaniowych. Deweloperzy oferują też coraz atrakcyjniejsze cenowo pakiety wykończeniowe. W tej chwili są już na tyle konkurencyjne, że urządzanie mieszkania we własnym zakresie przestaje się opłacać. Poza tym, wykończenie mieszkania przez firmę deweloperską można objąć kredytem, więc zainteresowanie takim rozwiązaniem wzrasta.  

Drożeją grunty

Dobrą koniunkturę na rynku nowych mieszkań potwierdza malejąca liczba mieszkań dostępnych w gotowych projektach. We wprowadzanych na rynek inwestycjach oferta wyprzedaje się na ogół jeszcze w trakcie budowy, a w najatrakcyjniejszych lokalizacjach jeszcze przed wbiciem przysłowiowej łopaty w ziemię. Tylko kilkanaście procent mieszkań deweloperskich pozostających w sprzedaży to lokale w ukończonych budynkach.

Produkcja i sprzedaż mieszkań idzie świetnie, ale cieniem na rynku mogą się położyć rosnące ceny gruntów pod inwestycje. – Ceny ziemi w największych aglomeracjach, a szczególnie w Warszawie, w ostatnim czasie poważnie wzrosły. Coraz częściej zdarza się, że koszt zakupu atrakcyjnych działek jest na tyle wysoki, że nie gwarantuje uzyskania rentowności inwestycji na optymalnym poziomie i firmy wycofują się z transakcji – komentuje Tomasz Sadłocha z Ochnik Development.   

Rosną koszty budowy   

- Blokadą dla nowych projektów jest również zwiększający się deficyt gruntów inwestycyjnych w rejonach śródmiejskich. Działek jest coraz mniej, a dostęp do parceli kontrolowanych przez Skarb Państwa dodatkowo ograniczany jest przez proces realizacji rządowego programu Mieszkanie+. Istnieje zagrożenie, że ze względu na brak ziemi deweloperzy nie wprowadzą w tym roku na rynek tak wielu inwestycji, jak w roku minionym, oferta rynkowa zacznie się zmniejszać, a ceny w większym stopniu niż ostatnich miesiącach pójdą w górę – tłumaczy Tomasz Sadłocha.     

Kolejnym negatywnym czynnikiem rzutującym na dalszy wzrost rynku mieszkaniowego, zdaniem eksperta z Ochnik Development, jest mocno odczuwalny już na rynku wzrost kosztów budowy. Jak wyjaśnia specjalista, częściowo jest on związany ze zwiększonym popytem na usługi budowlane z powodu kumulacji inwestycji infrastrukturalnych w ostatnim czasie. Do tego dochodzi coraz większy niedobór pracowników w sektorze budowlanym. Robotnicy, którzy przyjechali do pracy w Polsce zza wschodniej granicy wyjeżdżają do innych krajów unijnych, pomimo wzrostu płac w naszym kraju.   

Ceny mieszkań idą w górę

- Rosnące koszty realizacji inwestycji deweloperskich, a przede wszystkim skok cen gruntów w najlepszych lokalizacjach sprawia, że firmy budujące w centrach miast decydują się na podwyżki cen. Zdarza się, że w najlepiej usytuowanych projektach deweloperzy jednorazowo podnoszą stawki za metr kw. nawet o 1000-1500 zł – podaje Tomasz Sałocha. Przedstawiciel Ochnik Development informuje, że w projekcie Dzielna 64, który firma prowadzi na warszawskim Muranowie ceny apartamentów mieszczą się w przedziale od 11 500 zł/mkw. do 12 900 zł/mkw.   

Przeszkodą w zakupie mieszkań może być też dla wielu osób konieczność posiadania wkładu własnego do kredytu w wysokości 20 proc. W tym roku utrudnienie będzie jeszcze większe, bo nie będzie już możliwości skorzystania z dopłat w programie Mieszkanie dla młodych, który dotąd był wsparciem dla osób nie posiadających odpowiednich oszczędności.

Nadchodzi uproszczenie administracyjne

Nadal jednym z największych problemów dla deweloperów są czasochłonne procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. W tym zakresie idą jednak zmiany na lepsze. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad projektem, dzięki któremu inwestor załatwi większość formalności związanych z budową w jednym okienku. Nie będzie już trzeba zwracać się do różnych urzędów by skompletować wszystkie niezbędne decyzje. Projekt ustawy przewiduje, że przed rozpoczęciem budowy trzeba będzie uzyskać zgodę. Zastąpi ona wiele dotychczasowych decyzji administracyjnych jak: warunki zabudowy, pozwolenie na budowę, zgłoszenie budowy, zmiany sposobu użytkowania, czy decyzję o podziale nieruchomości. Zgodę, która będzie miała formę decyzji administracyjnej, ma wydawać starosta, prezydent miasta lub wojewoda . Data wejścia w życie nowych przepisów nie jest jeszcze znana.  

Poza tym, opracowywane obecnie przepisy mają ograniczać wydawanie warunków zabudowy, o które będzie mógł się ubiegać tylko użytkownik wieczysty albo właściciel i będą one wydawane tylko na trzy lata. Nowe normy mają obejmować też utworzenie obszarów zabudowy, tj. wytycznych do wydawania warunków zabudowy na danym terenie.

Firmom nie podoba się natomiast pomysł likwidacji otwartych rachunków powierniczych, z których korzysta obecnie większość deweloperów, które miałyby być zastąpione rachunkami zamkniętymi. Taki zabieg wpłynie na wzrost kosztów budowy mieszkań, bo inwestycje będą musiały być finansowane pieniędzmi pożyczonymi od banków.  

 

 

Autor: Ochnik Development

Więcej wiadomości na http://ochnikdevelopment.pl/

dompress : :
sty 18 2018 Jakie inwestycje mieszkaniowe wejdą na rynek...
Komentarze: 0

 Jakie projekty deweloperzy planują wprowadzić na rynek w tym roku? Jakie mieszkania w nich zaoferują? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości Dompress.pl            

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Inwestycje, które planujemy wprowadzić do sprzedaży w tym roku będą w większości nowymi projektami w nowych lokalizacjach. Znajdzie się wśród nich m.in. inwestycja Przy Mogilskiej w Krakowie. Kolejne etapy w ramach już realizowanych inwestycji planujemy w gdańskich osiedlach Bastion Wałowa i Świętokrzyska Park. W naszej nowej ofercie znajdą się projekty skierowanie zarówno do klientów poszukujących mieszkań na własne potrzeby mieszkaniowe, jak również pod inwestycję.

Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Polnord SA.

W tym roku będziemy kontynuować przyjętą politykę sprzedażową, prezentując zróżnicowaną i atrakcyjną ofertę mieszkań, dostępną dla różnych grup klientów na terenie całego kraju, głównie w Warszawie, Trójmieście, Łodzi, Olsztynie, Szczecinie i we Wrocławiu. Pod koniec ubiegłego roku nasza oferta mieszkaniowa powiększyła się o nowe lokale w Łodzi i Gdańsku. Projekt Senatorska 29 w Łodzi to 246 mieszkań i lokali usługowych usytuowanych w kamienicy nawiązującej do klasycznej architektury. W Gdańsku do sprzedaży trafiło natomiast 66 mieszkań w trzecim etapie inwestycji Fotoplastykon.

Duży bank ziemi, powiększony w ubiegłym roku o działki zakupione w atrakcyjnych lokalizacjach Trójmiasta i Warszawy, pozwoli spółce uzupełnić ofertę sprzedażową w roku bieżącym. Inwestycje planowane do uruchomienia dotyczą głównie rynku warszawskiego i trójmiejskiego, które zgodnie z realizowaną strategią, stanowią główne obszary działalności firmy.  

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

 

Poszukujący mieszkań we Wrocławiu mogą liczyć na nowe etapy w wieloetapowych osiedlach społecznych Olimpia Port, czy Cztery Pory Roku. Ogromne zainteresowanie Browarami Wrocławskimi przyspieszyło pracę nad nowymi etapami tej inwestycji. W tym roku planujemy rozszerzenie oferty o apartamenty nad rzeką i lofty w ramach kompleksu przy ulicy Jedności Narodowej. W sprzedaży pojawią się również zupełnie nowe projekty, m.in. we wrocławskich Krzykach, czy krakowskim Podgórzu.

 

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper

W 2018 roku planujemy poszerzyć naszą ofertę o dziesiąty etap inwestycji Lokum di Trevi w Krzykach-Tarnogaju we Wrocławiu. Wprowadzimy do sprzedaży także drugi etap prestiżowego osiedla Lokum Vena położonego w sąsiedztwie Ostrowa Tumskiego i wrocławskiego Starego Miasta.

W ofercie znajdą się również kolejne etapy naszych projektów w Krakowie – osiedla Lokum Vista i Lokum Siesta. Przygotowujemy także nową inwestycję, która będzie zlokalizowana przy ulicy Klimeckiego w Krakowie.

Spektrum mieszkań, jakie mamy w ofercie, pozwala na zaspokojenie potrzeb osób szukających małych lokali w celach inwestycyjnych, jak również tych, którzy potrzebują większej przestrzeni. Nasze mieszkania czteropokojowe są tak funkcjonalnie zaprojektowane, że stanowią doskonałą alternatywę dla domu.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Jeszcze w styczniu br. planujemy rozpocząć sprzedaż mieszkań w nowej inwestycji Willa Ochota przy ulicy Mszczonowskiej w Warszawie. Będzie to kameralny budynek o ciekawej architekturze, zlokalizowany wśród terenów zielonych, idealnie wpisujący się w zabudowę dzielnicy Ochota. W ofercie znajdą się przemyślane kawalerki, a także funkcjonalne i komfortowe mieszkania dwu i trzypokojowe. Niezaprzeczalnym atutem inwestycji jest lokalizacja w odległości 150 m od stacji WKD Warszawa Reduta Ordona.

Ponadto w tym roku zamierzamy wprowadzić na rynek kilka nowych inwestycji w innych dzielnicach Warszawy, w tym na Woli przy ulicy Okopowej, na Bielanach przy ulicy Przy Agorze, a także wieloetapowy projekt Warszawski Świt położony na pograniczu Pragi Północ i Targówka.  

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

W pierwszym półroczu planujemy wprowadzić do sprzedaży piaty etap inwestycji Wolne Miasto w Gdańsku. Od niespełna roku mamy również w zawieszeniu dwie nowe inwestycje w innym mieście, co jest związane z barakiem decyzyjności urzędów. Z analizy przebiegu procesów inwestycyjnych ostatnich kilku przedsięwzięć wynika, że więcej czasu zajmuje przygotowanie inwestycji z uzyskaniem wszystkich urzędowych decyzji i zezwoleń niż sprzedaż.

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates

 

Naszą flagową inwestycją realizowaną w bieżącym roku będzie osiedle mieszkaniowe przy ulicy Nakielskiej na warszawskiej Woli. Obecnie jesteśmy na etapie wyboru generalnego wykonawcy tego projektu. W ramach inwestycji powstanie 251 mieszkań, z których najmniejsze będą miały powierzchnię 31 mkw., a największe 93 mkw. W ofercie znajdą się również lokale usługowe usytuowane na parterze budynku.

 

Małgorzata Ostrowska, Członek Zarządu i Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

W tym roku istotnym wydarzeniem dla spółki będzie rozpoczęcie realizacji ostatniego etapu osiedla Bliska Wola na prawie 1500 mieszkań, co stanowić będzie zakończenie tego flagowego projektu. Znajdą się tam zarówno tradycyjne lokale mieszkalne, jak i jednostki aparthotelowe, mini-apartamenty na wynajem oraz lokale handlowo-usługowe. Kontynuujemy także realizację inwestycji położonych na warszawskiej Białołęce: osiedli Zielona Dolina i Wrzosowa Aleja, do których dołączy także projekt przy ulicy Berensona. 

W 2018 roku będziemy realizować również kolejne etapy 30 kondygnacyjnego wieżowca w Szczecinie – Hanza Tower, w którym znajdzie się blisko 500 apartamentów oraz domów szeregowych na osiedlu Villa Campina, położonym 8 minut od warszawskiego Bemowa. Przygotowujemy się także do uruchomienia dwóch inwestycji w Gdańsku: Apartamenty Pod Bukiem przy ulicy Jesionowej oraz Horizon Gdańsk przy ulicy Starowiejskiej.

Ponadto oczekujemy na pozwolenie na budowę trzeciego obiektu, który wejdzie w skład sieci Varsovia Apartamenty, zlokalizowanego przy ulicy Pileckiego w Warszawie oraz aparthotelu Bernadowo Apartments przy ulicy Spokojnej w Gdyni.  

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

W tym roku planujemy wprowadzić na rynek dwie nowe inwestycje w Krakowie. Jedna z nich zlokalizowana będzie w Małym Płaszowie, druga w Prądniku Czerwonym. Planujemy również drugi etap inwestycji przy ulicy Lema oraz trzeci etap budowy projektu Krygowskiego w Krakowie.  

We wszystkich nowych nieruchomościach znajdą się komfortowe mieszkania dopasowane do potrzeb, zarówno singli, młodych małżeństw, jak i rodzin z dziećmi. W ofercie drugiego etapu inwestycji przy ulicy Lema zaprojektowane zostały 100 metrowe apartamenty z przestrzennymi 100 metrowymi tarasami. Nie zapominamy także o ofercie skierowanej do inwestorów poszukujących nieruchomości pod wynajem.

Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment

Poza sześcioma realizowanymi obecnie inwestycjami, w 2018 roku zamierzamy wprowadzić na rynek kolejnych 7 projektów, które zlokalizowane będą w Krakowie, Katowicach i we Wrocławiu. Oferowane będą w nich zarówno kawalerki, jak i większe mieszkania trzy i czteropokojowe. Najwięcej znajdzie się w nich jednak lokali dwupokojowych, które obecnie cieszą się największym zainteresowaniem klientów.

Adam Dąbkowski, dyrektor generalny Nexity Polska

Klienci cenią sobie projekty gwarantujące niestandardową ofertę rekreacyjną, jak jezioro na wyłączność, które przewidziane jest w naszym osiedlu LifeTown przy ulicy Kłobuckiej w Warszawie i MY Bemowo 3 zlokalizowanym przy ulicy Batalionów Chłopskich, czy prywatna siłownia, która znajdzie się w warszawskiej inwestycji SkyLife przy ulicy Jana Kazimierza. Na tego rodzaju rozwiązania klienci mogą liczyć w naszych projektach, które realizować będziemy w 2018 roku.

 

Autor: Dompress.pl

 

Więcej informacji: info@dompress.nieruchomosci.pl

 

 

dompress : :
sty 15 2018 To był najlepszy rok w historii rynku mieszkaniowego...
Komentarze: 0

 Branża nigdy nie miała się lepiej, deweloperzy budują coraz więcej mieszkań i coraz więcej sprzedają

Dobra koniunktura na rynku nieruchomości trwa już piąty rok. W 2017 roku sprzedaż mieszkań szła deweloperem tak dobrze, że sami byli zaskoczeni rezultatami. Zestawienia mówią, że tylko wsześciu największych miastach w Polsce sprzedało się w minionym roku ponad 70 tysięcy mieszkań, o 10 tys. więcej niż rok wcześniej. To absolutny rekord rynkowy.

W ubiegłym roku do nabywców trafiło ponad dwa razy więcej mieszkań niż dziesięć lat temu, podczas poprzedniego boomu w mieszkaniówce. Do takich wyników deweloperzy zdążyli nas już przyzwyczaić, bo wolumen sprzedaży regularnie rośnie od siedmiu lat, a w ostatnim czasie o około 20 proc. rocznie.

Więcej chętnych na mieszkania, niż lokali wprowadzanych na rynek

Jak przyznaje Tomasz Sadłocha z firmy Ochnik Development, wcześniej rynek rósł w tempie umiarkowanym, co pozwalało zachować równowagę pomiędzy popytem i podażą. W 2017 roku zainteresowanie zakupem nowych mieszkań wzrastało coraz szybciej. Deweloperzy sprzedawali więcej lokali niż wprowadzali na rynek. Mieszkania w nowych projektach wyprzedawały się w trykacie budowy, często na wczesnym etapie realizacji inwestycji.  Malała ilość gotowych mieszkań dostępnych na rynku.   

Firmy starały się nadążyć za popytem, wprowadzały na rynek kolejne projekty, osiągając rewelacyjne wyniki także pod względem produkcji mieszkań. Analizy pokazują, że w sześciu głównych ośrodkach miejskich w kraju w 2017 roku do oferty deweloperów trafiło 67 tys. mieszkań, co pozwoliło poprawić rekordowy wynik z poprzedniego roku. Wzrost roczny wyniósł około 25 proc. Dane GUS mówią zaś o 97,5 tys. mieszkań, które firmy deweloperskie zaczęły budować w pierwszych jedenastu miesiącach ubiegłego roku w całej Polsce. 

Rekordowa ilość oddanych lokali

Kolejny rekord  odnotowany został pod względem liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Raporty rynkowe wskazują, że w ubiegłym roku, dzięki intensywnej działalności firm, rynek wzbogacił się o 90 tys. mieszkań, podczas gdy rok wcześniej w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i Łodzi powstało przeszło 78 tys. lokali.  

Dane GUS informują z kolei, że od stycznia do listopada 2017 roku deweloperzy prowadzący działalność w Polsce oddali do użytkowania ponad 79 tys. mieszkań, o 13 proc. więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Imponująco wygląda też statystyka dotycząca uzyskanych w tym czasie pozwoleń na budowę. W tym przypadku wzrost wyniósł około 25 proc. licząc rok do roku.

Ceny mieszkań rosną

Pomimo rosnących stawek cenowych popyt na nowe mieszkania stale się zwiększa. W trzecim kwartale minionego roku, według raportu Narodowego Banku Polskiego, na siedmiu największych rynkach w kraju nowe mieszkania zdrożały średnio około 5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Przełomowym momentem, w którym ceny zaczęły bardziej znacząco rosnąć były wakacje, których nie można było nazwać sezonem ogórkowym. Pod koniec minionego roku już większość firm podnosiła ceny w swoich inwestycjach, mając na względzie rosnące koszty zakupu gruntów i realizacji inwestycji, a obecnie te podwyżki są kontynuowane.

Tomasz Sadłocha z Ochnik Development przyznaje, że mimo rosnących cen i nie małych stawek wywoławczych w centralnych rejonach Warszawy, aktywność klientów kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych nie osłabła. – Zarówno w inwestycji Dzielna 64, którą prowadzimy na warszawskim Muranowie, gdzie ceny kształtują się w przedziale od 11 500 zł/mkw. do 12 900 zł/mkw., jak i sąsiednim projekcie - Studio Centrum, w którym oferujemy lokale w kwocie od 180 tys. zł netto, nadal chętnie kupują przede wszystkim inwestorzy, poszukujący nieruchomości pod wynajem – informuje Tomasz Sadłocha.       

Ten rok nie powinien być gorszy od poprzedniego

Wzrost branży możemy obserwować już od dawna. Deweloperzy budują coraz więcej i nadal nie planują zwalniać tempa. W tym roku liczba oddawanych mieszkań wciąż będzie duża, bo wiele osiedli jest w trakcie budowy. Liczba pozyskiwanych pozwoleń wskazuje zaś, że ilość inicjowanych projektów także się nie zmniejszy.

Branża konsoliduje się, większe firmy przejmują mniejsze, a polskim rynkiem zaczynają interesować się globalni inwestorzy. Popyt nie spada. Ten rok zapowiada się dla deweloperów równie interesująco, jak poprzedni.

Rynek zmienia się na lepsze także dla nabywców mieszkań. W ciągu ostatniej dekady mocnej poprawie uległ standard budowanych mieszkań, i architektura osiedli. Projekty są teraz znacznie bardziej przemyślane pod względem funkcjonalnym i dostępnej w nich oferty.  

Warunki sprzyjają dalszemu rozwojowi branży 

Polacy poprawiają standard zamieszkania albo kupują swoje pierwsze mieszkania i lokują nadwyżki budżetowe w nieruchomości na wynajem. Nie brakuje chętnych na kredyty hipoteczne. Równie dobrze sprzedają się lokale ekonomiczne, jak apartamenty. Kupujący rozsądniej niż podczas poprzedniej hossy dokonują jednak wyborów. Nie szarżują z kredytami i metrażem mieszkań, jak w czasie poprzedniego wzrostu rynkowego.

Tomasz Sadłocha jest zdania, że liczba zawartych w tym roku transakcji sprzedaży utrzyma się na podobnym poziomie, jak w roku ubiegłym. Ekspert Ochnik Development podkreśla jednak, że ceny mieszkań nadal będą wzrastać, bo zwiększa się koszt realizacji inwestycji.

W opinii specjalisty, deweloperom sprzyjać będzie dobry stan polskiej gospodarki, małe bezrobocie, coraz wyższy poziom wynagrodzeń i niskie stopy procentowe. Mieszkania oddane do użytku w tym roku zaspokoją tylko część potrzeb, bo deficyt mieszkaniowy w kraju jest wciąż bardzo duży.

 

Autor: Tomasz Sadłocha, Ochnik Development

Więcej wiadomości na http://ochnikdevelopment.pl/

dompress : :
sty 12 2018 Jakie wyniki osiągnęli deweloperzy w 2017...
Komentarze: 0

Na ile mieszkań firmy znalazły nabywców w minionym roku? Ile wprowadziły na rynek? Czy ubiegłoroczny bilans okazał się lepszy od odnotowanego w 2016 roku? W jakim stopniu deweloperzy zrealizowali założone cele? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości Dompress.pl            

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

 

Rok 2017 spółka zamknęła wynikiem 2029 podpisanych umów deweloperskich, przedwstępnych netto, czyli już po uwzględnieniu rozwiązań. Tym samym trzeci rok z rzędu przekroczony został poziom sprzedaży 2000 lokali. W 2017 roku, podobnie jak rok wcześniej, do oferty wprowadziliśmy ponad 2200 mieszkań. Miniony rok był rekordowy pod względem liczby przekazanych mieszkań, których było 1801.

 

Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Polnord SA.

 

W 2017 roku Polnord odnotował rekordowe wyniki w swojej 40 letniej historii, jeśli chodzi o liczbę mieszkań zakontraktowanych i wprowadzonych na rynek. Grupa podpisała umowy przedwstępne i rezerwacyjne na 1389 lokali, co stanowi wzrost o ponad 35 proc. w porównaniu do roku 2016, w którym zakontraktowaliśmy 1024 lokale. W wyniku finansowym za 2017 rok ujętych zostanie 1126 lokali, których własność została przeniesiona na nabywców. Stanowi to wzrost o ponad 33 proc. w stosunku do roku 2016, kiedy liczba podpisanych aktów wynosiła 843.

 

Polnord ustanowił także rekord w liczbie mieszkań wprowadzonych do sprzedaży - 1650 lokali, co stanowi zwiększenie podaży o 688 lokali w porównaniu do oferty wprowadzonej na rynek w roku poprzednim. Powyższe wyniki wskazują, że realizacja celu zapisanego w strategii firmy na lata 2016-2019 przebiega zgodnie z założeniami. Rekord sprzedaży to przede wszystkim efekt skutecznie przeprowadzonej restrukturyzacji spółki, w tym odpowiedniej strategii sprzedażowej i dużej aktywności firmy, jeśli chodzi o uruchamianie nowych inwestycji. 

 

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

 

Ubiegły rok był dla nas wyjątkowo udany. W 2017 roku klienci nabyli w naszych inwestycjach 1431 lokali, czyli o 51,9 proc. więcej niż w 2016 roku. W lipcu ubiegłego roku, dzięki połączeniu sił z mLocum, weszliśmy na rynek ogólnopolski, oferując nieruchomości w Poznaniu, Łodzi, Gdyni i Krakowie. Wspólnie sprzedaliśmy 1594 mieszkania w całej Polsce, przekraczając tym samym założone cele sprzedażowe.

 

W 2017 roku wprowadziliśmy do sprzedaży około 1500 lokali we Wrocławiu oraz 360 w Łodzi i Gdyni,  czyli o ponad 500 mieszkań więcej niż w roku ubiegłym. W minionym roku przekazaliśmy w ręce nowych właścicieli 942 mieszkania, czyli o 0,4 proc. więcej niż rok wcześniej.

 

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper

 

2017 rok był dla Lokum Deweloper rekordowy. Osiągnęliśmy sprzedaż na poziomie 1052 lokali, co oznacza 63 proc. wzrost w porównaniu do 2016 roku. Tym samym, po raz pierwszy przekroczyliśmy próg 1000 mieszkań i zrealizowaliśmy z nadwyżką cel założony na ten rok. W 2016 roku nabywców znalazło 646 lokali.  

 

Na koniec 2017 roku mieliśmy zawartych 210 umów rezerwacyjnych, to prawie dwukrotny wzrost w porównaniu do poprzedniego roku, z czego 181 umów we Wrocławiu i 29 w Krakowie. Miniony rok kończyliśmy z 774 lokalami w ofercie oraz 1543 w realizacji. W samym 2017 roku wprowadziliśmy do sprzedaży 1268 mieszkań, 1026 we Wrocławiu i 242 w Krakowie.

 

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

 

Grupa Kapitałowa Home Invest w 2017 roku osiągnęła zadowalające wyniki sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych. Założone plany zostały w pełni wykonane. Ubiegłoroczny bilans jest porównywalny do poprzedniego. Średnio rocznie sprzedajemy około 200 lokali, ale w najbliższych latach chcemy podwoić wynik. W 2017 roku wprowadziliśmy do sprzedaży niespełna 100 nowych mieszkań w drugim etapie inwestycji Krasińskiego 58 na warszawskim Żoliborzu.

 

Komentarz Małgorzaty Szwarc-Sroki, Członek Rady Nadzorczej J.W. Construction Holding S.A. nadzorujący Pion Ekonomiczny i Biuro Relacji Inwestorskich

 

Rok 2017 oceniamy jako dobry. Sprzedaż utrzymywała się na stabilnym poziomie przez cały rok. W czwartym kwartale 2017 roku spółka J.W. Construction Holding S.A. znalazła nabywców na 580 lokali. To o 44 procent więcej niż w tym samym okresie 2016 roku, kiedy sprzedaliśmy 404 lokale. W całym 2017 roku sprzedaliśmy 1819 lokali. To wzrost o ponad 15 proc. w porównaniu do 2016 roku.

 

Adam Dąbkowski, dyrektor generalny Nexity Polska

 

W 2017 roku wyniki firmy były satysfakcjonujące, notujemy trend wzrostowy sprzedaży. W ubiegłym roku sprzedaliśmy o blisko 12 proc. więcej mieszkań niż rok wcześniej. W ostatnim półroczu uruchomiliśmy w Warszawie trzy projekty mieszkaniowe: NextUrsus przy ulicy Posag 7 Panien, LifeTown przy ulicy Kłobuckiej i MY Bemowo 3 zlokalizowane przy Batalionów Chłopskich. Łącznie zaoferowaliśmy w nich ponad pół tysiąca funkcjonalnych mieszkań w dobrze skomunikowanych rejonach stolicy.

 

Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment

 

Kolejny rok zrealizowaliśmy założone cele. W 2017 roku sprzedaliśmy ponad 750 mieszkań i kilka lokali handlowych i jest to wynik porównywalny do roku 2016. Kolejny raz powtarzała się sytuacja, kiedy zanim wbita została przysłowiowa łopata w ziemię, w czasie przedsprzedaży nabywców znajdowało, w zależności od inwestycji, nawet do 75 proc. mieszkań.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

W 2017 roku Wawel Service odnotował najlepsze wyniki sprzedaży. Cel został osiągnięty. Wprowadziliśmy na rynek kilka nowych inwestycji: Krygowskiego w sercu krakowskich Klin (100 mieszkań), Piasta Park na Mistrzejowicach (300 mieszkań), Apartamenty Nowa Bonarka na Podgórzu Duchackim (81 mieszkań), Apartamenty Wiśniewskiego na Ruczaju w Krakowie (14 kameralnych mieszkań) i rozpoczęliśmy budowę drugiego etapu inwestycji Bytkowska Park w Katowicach (60 mieszkań). 

 

Autor: Dompress.pl

 

Więcej informacji: info@dompress.nieruchomosci.pl  

dompress : :
sty 12 2018 Jakie wyniki osiągnęli deweloperzy w 2017...
Komentarze: 0

Na ile mieszkań firmy znalazły nabywców w minionym roku? Ile wprowadziły na rynek? Czy ubiegłoroczny bilans okazał się lepszy od odnotowanego w 2016 roku? W jakim stopniu deweloperzy zrealizowali założone cele? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości Dompress.pl            

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

 

Rok 2017 spółka zamknęła wynikiem 2029 podpisanych umów deweloperskich, przedwstępnych netto, czyli już po uwzględnieniu rozwiązań. Tym samym trzeci rok z rzędu przekroczony został poziom sprzedaży 2000 lokali. W 2017 roku, podobnie jak rok wcześniej, do oferty wprowadziliśmy ponad 2200 mieszkań. Miniony rok był rekordowy pod względem liczby przekazanych mieszkań, których było 1801.

 

Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Polnord SA.

 

W 2017 roku Polnord odnotował rekordowe wyniki w swojej 40 letniej historii, jeśli chodzi o liczbę mieszkań zakontraktowanych i wprowadzonych na rynek. Grupa podpisała umowy przedwstępne i rezerwacyjne na 1389 lokali, co stanowi wzrost o ponad 35 proc. w porównaniu do roku 2016, w którym zakontraktowaliśmy 1024 lokale. W wyniku finansowym za 2017 rok ujętych zostanie 1126 lokali, których własność została przeniesiona na nabywców. Stanowi to wzrost o ponad 33 proc. w stosunku do roku 2016, kiedy liczba podpisanych aktów wynosiła 843.

 

Polnord ustanowił także rekord w liczbie mieszkań wprowadzonych do sprzedaży - 1650 lokali, co stanowi zwiększenie podaży o 688 lokali w porównaniu do oferty wprowadzonej na rynek w roku poprzednim. Powyższe wyniki wskazują, że realizacja celu zapisanego w strategii firmy na lata 2016-2019 przebiega zgodnie z założeniami. Rekord sprzedaży to przede wszystkim efekt skutecznie przeprowadzonej restrukturyzacji spółki, w tym odpowiedniej strategii sprzedażowej i dużej aktywności firmy, jeśli chodzi o uruchamianie nowych inwestycji. 

 

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

 

Ubiegły rok był dla nas wyjątkowo udany. W 2017 roku klienci nabyli w naszych inwestycjach 1431 lokali, czyli o 51,9 proc. więcej niż w 2016 roku. W lipcu ubiegłego roku, dzięki połączeniu sił z mLocum, weszliśmy na rynek ogólnopolski, oferując nieruchomości w Poznaniu, Łodzi, Gdyni i Krakowie. Wspólnie sprzedaliśmy 1594 mieszkania w całej Polsce, przekraczając tym samym założone cele sprzedażowe.

 

W 2017 roku wprowadziliśmy do sprzedaży około 1500 lokali we Wrocławiu oraz 360 w Łodzi i Gdyni,  czyli o ponad 500 mieszkań więcej niż w roku ubiegłym. W minionym roku przekazaliśmy w ręce nowych właścicieli 942 mieszkania, czyli o 0,4 proc. więcej niż rok wcześniej.

 

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper

 

2017 rok był dla Lokum Deweloper rekordowy. Osiągnęliśmy sprzedaż na poziomie 1052 lokali, co oznacza 63 proc. wzrost w porównaniu do 2016 roku. Tym samym, po raz pierwszy przekroczyliśmy próg 1000 mieszkań i zrealizowaliśmy z nadwyżką cel założony na ten rok. W 2016 roku nabywców znalazło 646 lokali.  

 

Na koniec 2017 roku mieliśmy zawartych 210 umów rezerwacyjnych, to prawie dwukrotny wzrost w porównaniu do poprzedniego roku, z czego 181 umów we Wrocławiu i 29 w Krakowie. Miniony rok kończyliśmy z 774 lokalami w ofercie oraz 1543 w realizacji. W samym 2017 roku wprowadziliśmy do sprzedaży 1268 mieszkań, 1026 we Wrocławiu i 242 w Krakowie.

 

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

 

Grupa Kapitałowa Home Invest w 2017 roku osiągnęła zadowalające wyniki sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych. Założone plany zostały w pełni wykonane. Ubiegłoroczny bilans jest porównywalny do poprzedniego. Średnio rocznie sprzedajemy około 200 lokali, ale w najbliższych latach chcemy podwoić wynik. W 2017 roku wprowadziliśmy do sprzedaży niespełna 100 nowych mieszkań w drugim etapie inwestycji Krasińskiego 58 na warszawskim Żoliborzu.

 

Komentarz Małgorzaty Szwarc-Sroki, Członek Rady Nadzorczej J.W. Construction Holding S.A. nadzorujący Pion Ekonomiczny i Biuro Relacji Inwestorskich

 

Rok 2017 oceniamy jako dobry. Sprzedaż utrzymywała się na stabilnym poziomie przez cały rok. W czwartym kwartale 2017 roku spółka J.W. Construction Holding S.A. znalazła nabywców na 580 lokali. To o 44 procent więcej niż w tym samym okresie 2016 roku, kiedy sprzedaliśmy 404 lokale. W całym 2017 roku sprzedaliśmy 1819 lokali. To wzrost o ponad 15 proc. w porównaniu do 2016 roku.

 

Adam Dąbkowski, dyrektor generalny Nexity Polska

 

W 2017 roku wyniki firmy były satysfakcjonujące, notujemy trend wzrostowy sprzedaży. W ubiegłym roku sprzedaliśmy o blisko 12 proc. więcej mieszkań niż rok wcześniej. W ostatnim półroczu uruchomiliśmy w Warszawie trzy projekty mieszkaniowe: NextUrsus przy ulicy Posag 7 Panien, LifeTown przy ulicy Kłobuckiej i MY Bemowo 3 zlokalizowane przy Batalionów Chłopskich. Łącznie zaoferowaliśmy w nich ponad pół tysiąca funkcjonalnych mieszkań w dobrze skomunikowanych rejonach stolicy.

 

Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment

 

Kolejny rok zrealizowaliśmy założone cele. W 2017 roku sprzedaliśmy ponad 750 mieszkań i kilka lokali handlowych i jest to wynik porównywalny do roku 2016. Kolejny raz powtarzała się sytuacja, kiedy zanim wbita została przysłowiowa łopata w ziemię, w czasie przedsprzedaży nabywców znajdowało, w zależności od inwestycji, nawet do 75 proc. mieszkań.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

W 2017 roku Wawel Service odnotował najlepsze wyniki sprzedaży. Cel został osiągnięty. Wprowadziliśmy na rynek kilka nowych inwestycji: Krygowskiego w sercu krakowskich Klin (100 mieszkań), Piasta Park na Mistrzejowicach (300 mieszkań), Apartamenty Nowa Bonarka na Podgórzu Duchackim (81 mieszkań), Apartamenty Wiśniewskiego na Ruczaju w Krakowie (14 kameralnych mieszkań) i rozpoczęliśmy budowę drugiego etapu inwestycji Bytkowska Park w Katowicach (60 mieszkań). 

 

Autor: Dompress.pl

Więcej informacji: info@dompress.nieruchomosci.pl

dompress : :