Archiwum 22 listopada 2017


lis 22 2017 Centrum Warszawy przesuwa się na zachód
Komentarze: 0

Rosnące w okolicy ronda Daszyńskiego, nowe centrum biznesowe to także jedno z najatrakcyjniejszych w Warszawie miejsc do zamieszkania

 

Intensywna zabudowaobszaru w pobliżu warszawskiego ronda Daszyńskiego przyniosła już wyraźną zmianę charakteru tego rejonu miasta. A wciągu najbliższych kilku lat będziemy mogli obserwować jak pogranicze Śródmieścia i Woli staje się reprezentacyjnym, stołecznym City. Obecnie ten obszar to wielki plac budowy, gdzie realizowane są zarówno szeroko zakrojone inwestycje mieszkaniowe, jak i największe inwestycje biurowe w historii polskiego rynku nieruchomości.    

Mieszana zabudowa

Szeroka rozbudowa bliskiej Woli, graniczącej ze Śródmieściem, od Mirowa do Muranowa i na zachód do alei Prymasa Tysiąclecia sprawia, że ten kwartał miasta staje się także popularnym miejscem do zamieszkania. Dużym atutem tego obszaru jest zabudowa mieszana. W większości realizowane są tu projekty o różnorodnych funkcjach, dzięki czemu powstaje zrównoważona pod względem urbanistycznym przestrzeń miejska. Synergia funkcji mieszkaniowej, biurowej, handlowo-usługowej, gastronomicznej i rozrywkowej gwarantuje, że ta część miasta będzie żyła swoim, własnym życiem, niezależnie działalności biurowców.    

Rosnące zainteresowanie tym rejonem Warszawy ma związek przede wszystkim z dużym przyrostem nowych miejsc pracy w nowoczesnych biurowcach oraz rozbudową drugiej linii metra. Te czynniki podbijają aktywność nabywców, którzy kupują mieszkania w powstających w tej lokalizacji inwestycjach, w dużej mierze z przeznaczeniem na wynajem. Wzrost zainteresowania bliską Wolą wpłynął na ceny usytuowanych tu nieruchomości, które w okresie ostatnich trzech lat poszły w górę o kilkanaście procent. To także efekt wyższego standardu inwestycji, jakie zwykle realizowane są na obszarach śródmiejskich.  

Rewitalizacje zabytków

Deweloperzy z respektem podchodzą do historycznych zabudowań, które ocalały w tym rejonie miasta. W mieszkaniowo-biurowym projekcie Browary Warszawskie realizowanym przy Grzybowskiej zrewitalizowane zostaną trzy zabytkowe budynki i odsłonięte XIX wieczne piwnice dawnego browaru Haberbusch & Schiele. Kilka zabytkowych hal fabryki Norblina zostanie odrestaurowanych również przy budowie wielofunkcyjnego projektu ArtN przy ulicy Żelaznej.   

Przy Dzielnej i Pawiej firma Ochnik Development wyremontowała zaś zabudowania dawnej fabryki tabacznej Noblesse. W inwestycji Dzielna 60 powstały ekskluzywne biura loftowe. Druga, mieszkaniowa część projektu obejmuje realizację inwestycji: Dzielna 64, oferującej apartamenty i Studio Centrum, w której można kupić lokale o średniej powierzchni 25 mkw.  Inwestycje mieszkaniowe tworzą z kompleksem biurowym komplementarną całość, którą uzupełni pasaż handlowo-usługowy z gastronomią, zaplanowany przy przedłużonej ulicy Bellottiego. W ten sposób deweloper planuje podnieść funkcjonalność całej inwestycji, a tym samym wartość inwestycyjną nieruchomości.   

 

Projekty wielofunkcyjne

 

Kolejnym projektem mieszkaniowym usytuowanym w pobliżu ronda Daszyńskiego, który realizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów komercyjnych jest Mennica Residence, obok, której powstaje Mennica Legacy z wieżami biurowymi. Innym tego typu przedsięwzięciem jest kompleks biurowy Karolkowa 30, obok którego usytuowane są budynki inwestycji mieszkaniowych Grzybowska 85 i Metropoint. Niedaleko, przy ulicy Towarowej i Prostej inwestor przygotowuje też do budowy dwie 30 piętrowe wieże mieszkalne, w których znajdzie się około 900 lokali.     

 

Mieszkań po obu stronach Okopowej buduje się teraz nie mało, bo zapotrzebowanie na nie jest ogromne. W prawie 40 budynkach biurowych, które znajdują się obecnie na tym terenie zatrudnionych jest ponad 55 tys. pracowników, a szacuje się, że w ciągu następnych 5 lat, kiedy oddane zostaną nowe biurowce, ich liczba wzrośnie do około 115 tysięcy. W 2021 roku łączna podaż powierzchni biurowych w nowym, warszawskim centrum biznesowym skupionym w pobliżu ronda Daszyńskiego sięgnie miliona mkw. Tyle, ile wynoszą aktualnie zasoby Służewca Przemysłowego, które jest największym zagłębiem biurowym w Polsce.

 

Inwestycje z ogromnym rozmachem

 

Na obszarze zachodniego centrum w budowie jest kilka spektakularnych projektów biurowych, w tym m.in. Warsaw Hub (80 tys. mkw.), Generation Park (79 tys. mkw.), Spark (67 tys. mkw.), Spinnaker (55 tys. mkw.), czy Mennica Legacy Tower (61 tys. mkw.), Skyliner (43 tys. mkw.). Ponadto, przy Chmielnej i alei Jana Pawła II w kompleksie Varso (145 tys. mkw.) powstaje 310 metrowa wieża biurowa, która będzie najwyższym budynkiem w Polsce.  

 

Wraz z dużymi obiektami biurowymi kreowana jest tu także atrakcyjna przestrzeń publiczna. Wokół biurowców powstają skwery, place i zieleńce, pasaże z ogródkami restauracyjnymi i miejscami przeznaczonymi do rekreacji. Pierwowzorem takiego podejścia do zagospodarowywania otoczenia biurowców był kompleks Warsaw Spire, koło którego stworzony został Plac Europejski. Za tym przykładem poszła aranżacja innych inwestycji.  

 

Atrakcyjna przestrzeń miejska

 

Przy kompleksie Spark na tzw. Serku Wolskim, u zbiegu ulicy Okopowej i alei Solidarności oddany został plac CytryNowy, który stanie się częścią parku linearnego z trampolinami posadzkowymi, mgiełką wodną i intensywną zielenią. Obok sąsiedniego projektu Generation Park zaaranżowany został park kieszonkowy z mini galerią prac kreatywnych i miejscem, gdzie można będzie spróbować kuchni z różnych stron świata.

Z kolei w pobliżu planowanego przy Towarowej nowego centrum handlowego, które ma powstać w miejscu obecnego CH Jupiter, ma zostać odtworzony Plac Kazimierza Wielkiego, który istniał w tym miejscu przed wojną.

 

Autor: Ochnik Development

dompress : :