Archiwum 08 listopada 2016


lis 08 2016 Ruszyła budowa dwóch inwestycji Ochnik...
Komentarze: 0

Firma Ochnik Development rozpoczęła na warszawskim Muranowie budowę inwestycji Dzielna 64 z mieszkaniami o podwyższonym standardzie oraz projektu Studio Centrum z mikroapartamentami.

  

Ochnik Development, firma należąca do Grupy Ochnik, w której skład wchodzi również znana marka odzieżowa, rozpoczęła budowę dwóch inwestycji mieszkaniowych w Warszawie. Deweloper realizował dotychczas inwestycje z budynkami jedno i wielorodzinnymi na Mazowszu i projekty komercyjne na rynku warszawskim.  

 

Inwestycja Dzielna 64 powstaje w centralnym punkcie Warszawy, w odległości 500 metrów od alei Jana Pawła II. Projekt oferuje 152 apartamenty o zróżnicowanej powierzchni od 26 do 94 mkw. i funkcjonalnym rozkładzie pomieszczeń z wygodnymi loggiami, balkonami lub tarasami. Do sprzedaży trafiły mieszkania jedno, dwu, trzy, cztero i pięciopokojowe, które są do nabycia w cenie od 9,9 tys. zł za mkw. W ofercie znalazło się również 11 lokali usługowych.     

 

Tarasowy układ powstającego budynku o bazowej wysokości 7 kondygnacji z 10 piętrową dominantą w narożniku ulicy Dzielnej i projektowanym przedłużeniu ulicy Esperanto komponuje się przestrzennie ześródmiejską architekturą Muranowa.

Architekci z pracowni MKC, którzy opracowali projekt Dzielnej 64, uzyskali elegancki, klasyczny wyraz estetyczny budynku operując prostymi formami geometrycznymi, wykorzystującymi kontrast światłocienia, faktury materiału i koloru. Do wykonania elewacji użyte zostaną szlachetne materiały wykończeniowe, m.in. szkło, stal nierdzewna oraz bezspojeniowe spieki kwarcowe. Bryłę budynku, który będzie miał kształt litery C, ożywi podświetlana zieleń, którą zostaną obsadzone górne tarasy nad szóstą i siódmą kondygnacją.  

Główne wejście do budynku od strony ulicy Dzielnej zaprojektowane zostało jako reprezentacyjny hol wejściowy z recepcją, przez który można wyjść na zielone, wewnętrzne patio. Do aranżacji holu wykorzystany będzie naturalny kamień, szkło kryształowe i skóra. Na korytarzach w częściach wspólnych budynku wyłożona zostanie wykładzina dywanowa na gąbce. Apartamenty na najwyższym piętrze będą miały 3 metry wysokości. W części mieszkań przygotowane zostały instalacje do podłączenia klimatyzacji.

W ofercie Dzielnej 64 dominują mieszkania dwupokojowe o metrażu od 35 mkw., ale w niemal wszystkich jedynkach także można wydzielić drugi pokój. Jest to możliwe dzięki odpowiednio zaprojektowanemu układowi konstrukcyjnemu ścian nośnych, który pozwala na dowolne łączenie wybranych mieszkań zgodnie z potrzebami nabywców. Konstrukcja budynku oraz układ apartamentów umożliwia nie tylko łączenie i późniejsze dzielenie największych mieszkań, ale również dowolną modyfikację aranżacji wnętrz, w tym zmianę ilości pokoi.

 

- Wprowadziliśmy na rynek warszawski dwa komplementarne projekty mieszkaniowe, których oferta uzupełnia się. W inwestycji Dzielna 64 oferujemy mieszkania w wyższym standardzie wykonania, dostępne w szerokim wyborze ofert. Studio Centrum to przede wszystkim propozycja dla planujących zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych, pod standardowy lub krótkoterminowy wynajem turystyczny – informuje Tomasz Sadłocha, członek zarządu Ochnik Development.

- Poza centralną lokalizacją, projekty cieszą się powodzeniem wśród klientów, ze względu na jakość wykonania i wysoką funkcjonalność. Budynki zaprojektowane zostały w ponadczasowej, klasycznej formie, z umiarem w doborze środków estetycznych, a przy ich realizacji wykorzystane zostaną wyjątkowo trwałe, szlachetne materiały. Dążymy do tego, by wysoka klasa wykonania stała się znakiem rozpoznawczym naszych inwestycji, które prowadzimy zgodnie z dewizą - Elegancja w budownictwie – wyjaśnia Tomasz Sadłocha.

 

Inwestycja Studio Centrum, którą Ochnik Development realizuje w pobliżu inwestycji Dzielna 64, skierowana jest głównie do inwestorów. Ze względu na udogodnienia związane z podatkiem VAT stanowi szczególnie korzystną ofertę dla firm.

 

W sześciopiętrowym budynku, który stanie przy ulicy Pawiej 51 znajdzie się 85 mikroapartametówo powierzchni od 14 do 41 mkw., których układ funkcjonalny został drobiazgowo przemyślany. W budynku będzie lobby z recepcją, która ułatwi realizację drobnych usług oraz pralnia dla rezydentów.

   

Inwestycja zlokalizowana jest w odległości kilku kroków od licznych linii tramwajowych i autobusowych. Usytuowanie Studia Centrum umożliwiające ekspresowy dojazd do dworca centralnego, głównych arterii komunikacyjnych miasta i lotniska im. F. Chopina, co sprawia, że oferowane w nim minimieszkania to świetny produkt inwestycyjny.

 

Generalnym wykonawcą obu inwestycji jest firma UNIBEP SA. Budowa projektu Studio Centrum zgodnie z planem ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2018 roku. Przekazanie kluczy do apartamentów w inwestycji Dzielna 64 przewidziane zostało w czwartym kwartale 2018 roku.

 

 

Autor: Ochnik Development

 

dompress : :
lis 08 2016 Dlaczego inwestorzy wybierają polski rynek...
Komentarze: 0

Z raportu opracowanego przez firmę doradczą Walter Herz wynika, że Polska kusi przede wszystkim dobrymi wskaźnikami gospodarczymi, stabilną sytuacją ekonomiczną na tle innych krajów europejskich, szybko rozwijającym się zapleczem biurowym z niewygórowanymi stawkami czynszowymi oraz młodą, dobrze wykształconą kadrą.  

Wśród czynników ekonomicznych eksperci wymieniają wskaźnik PKB utrzymujący się na poziomie 3,6 proc., niski poziom inflacji, malejące bezrobocie oraz stabilną sytuację kraju popartą przynależnością do wielu organizacji międzynarodowych, w tym Unii Europejskiej, NATO, OECD, Strefie Schengen i WTO.   

Dobra ocena inwestorów przekłada się na szybki wzrost rynku nieruchomości komercyjnych w naszym kraju. Szczególnie dobre wyniki notuje rynek biurowy, który tak szybkiego wzrostu nie notował jeszcze nigdy w historii. Jak obliczają analitycy Walter Herz, w budowie pozostaje obecnie około 600 tys. mkw. powierzchni w Warszawie i około 850 tys. mkw. w ośmiu największych miastach regionalnych. Firmy inwestujące w Polsce mają więc w czym wybierać. Zasób nowoczesnej powierzchni biurowej w największych miastach w kraju sięga łącznie ponad 8,6 mln mkw., a wolumen najmu w pierwszej połowie 2016 roku wyniósł ponad 600 tys. mkw.  

17 międzynarodowych lotnisk, pół miliona absolwentów szkół wyższych i strefy ekonomiczne

Tak spektakularny rozwój segmentu biurowego nad Wisłą jest możliwy, dzięki licznym ośrodkom oferującym rozbudowaną infrastrukturę miejską i dostęp do międzynarodowych  lotnisk w 17 aglomeracjach, podkreślają specjaliści Walter Herz. Zaznaczają, że światowy biznes przyciąga także około pół miliona absolwentów, którzy każdego roku zasilają zespoły pracowników firm prowadzących działalność w Polsce.          

Jako sporą zachętę do lokowania biznesu w naszym kraju eksperci Walter Herz wskazują również Specjalne Strefy Ekonomiczne, dzięki którym inwestorzy zyskują wsparcie z dotacji rządowych, ulgi podatkowe od nieruchomości i CIT, a także środki unijne na rozwój działalności badawczo-rozwojowej. Zielone światło mają przede wszystkim firmy rozwijające działalność badawczą, które otrzymują zwrot w wysokości od 50 do 65 proc. poniesionych kosztów na badania przemysłowe i od 25 do 40 proc. nakładów w przypadku prac rozwojowych.

Dzięki temu między innymi utrzymuje się wysoki udział zatrudnienia w zagranicznych centrach R&D w Polsce, który generują takie firmy jak Nokia, Intel, GE, Samsung, czy Motorola.    

Firmy z sektora BPO/SSC w 40 polskich miastach

Sprzyjające czynniki makro i mikroekonomiczne przyciągają do nas szczególnie licznie firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Z danych ABSL wynika, że w 40 lokalizacjach w całej Polsce jest już prawie 950 centrów BPO, IT, SSC, R&D, w których pracuje ok. 220 tys. osób. A prognozy mówią, że w 2020 roku centra obsługi biznesu mają zatrudniać już co najmniej 300 tys. osób. W samym Krakowie, który jest największym ośrodkiem usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej, w firmach sektorowych zatrudnionych jest przeszło 50 tys. ludzi. To najszybciej rozwijająca się gałąź polskiej gospodarki.

Zdecydowaną większością centrów usług zlokalizowanych w Polsce zarządza kapitał zagraniczny (ponad 70 proc.) i odpowiada za ponad 80 proc. zatrudnienia w sektorze. Wśród blisko sześciuset firm, które posiadają w Polsce swoje centra usług jest 73 inwestorów z listy Fortune Global 500 (2015), którzy zatrudniają jedną trzecią ludzi pracujących w naszym kraju w tej branży.  

Już od kilku lat sektor usług dla biznesu jest kluczowym najemcą powierzchni biurowej na regionalnych rynkach biurowych poza Warszawą, generującym popyt na większość wynajmowanej powierzchni. W Krakowie, Wrocławiu, czy aglomeracji Trójmiejskiej nowe biurowce wyrastają przede wszystkim w odpowiedzi na potrzeby centrów obsługi biznesu. Przedstawiciele Walter Herz obliczają, że w najbliższych latach firmy z tego sektora będą potrzebowały około miliona metrów kwadratowych biur.

Ekspresowy przyrost podaży powierzchni biurowej w Polsce i Brexit

Deweloperzy w odpowiedzi na tak duży popyt inicjują kolejne inwestycje. Na dwóch największych rynkach biurowych w kraju, w Warszawie i Krakowie, nigdy dotąd nie budowało się tak dużo. Analitycy Walter Herz prognozują, że w tym roku stołeczny rynek wzbogaci się o rekordową ilość, ponad 450 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej, a łączna podaż biur w Warszawie przekroczy 5,1 mln mkw. W Krakowie powstaje ponad 300 tys. mkw. powierzchni, obliczają specjaliści. Na tym rynku deweloperzy starają się zaspokoić ogromny apetyt na biura zgłaszany głównie przez centra obsługi biznesu.  

Dla Warszawy, Wrocławia i Katowic ten rok ma szansę być rekordowym pod względem nowej podaży powierzchni biurowej, dla Krakowa będzie to prawdopodobnie rok przyszły. 

Szansę do rozwoju rynku biurowego w naszym kraju doradcy Walter Herz upatrują także w takich zmianach jak Brexit. Przeprowadzone analizy wskazują, że firmy, które biorą pod uwagę relokację do Europy kontynentalnej rozważają przeniesienie działalności do takich krajów jak Francja, Niemcy, Irlandia i Polska. Brexit może być więc szansą na napływ do nas nowych inwestycji. Już teraz zaczynają docierać informacje o zainteresowaniu zagranicznych instytucji finansowych lokalizacjami w Polsce. Chodzą też głosy, że Warszawa mogłaby pretendować  do roli finansowego centrum Europy.

Polska od dawna jest chętnie wybieranym krajem przez inwestorów zagranicznych, którzy lokują kapitał na rynku nieruchomości komercyjnych. W pierwszym półroczu br. wartość transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej osiągnęła wartość ok. 5,1 mld euro, z czego ponad 2 mld euro przypadło na Polskę. Inwestorzy wydali na zakup nieruchomości komercyjnych u nas dwukrotnie więcej niż w Czechach oraz na Węgrzech i trzykrotnie więcej niż w Rumunii i na Słowacji. W ubiegłym roku wartość transakcji inwestycyjnych na rynku ogólnopolskim przekroczyła wartość 4 mld euro. Właścicieli zmienia najwięcej nieruchomości handlowych, transakcji związanych z sektorem biurowym i magazynowym jest mniej. 

 

Opracowanie: Walter Herz

dompress : :