Archiwum luty 2016, strona 1


lut 05 2016 Grunty na celowniku deweloperów
Komentarze: 0

Gdzie deweloperzy poszukują gruntów pod nowe inwestycje? Pod jakie projekty będą przeznaczone? Tym razem portal nieruchomości Dompress.pl zapytał firmy o plany inwestycyjne.      

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Chcąc utrzymać poziom sprzedaży, jaki wypracowaliśmy w ostatnich latach, a zwłaszcza w 2015 roku, w którym sprzedaliśmy 2072 lokale, konieczne jest stałe uzupełnianie banku ziemi. Dlatego nieustannie analizujemy rynek działek przeznaczonych do sprzedaży w miastach, w których realizujemy inwestycje. Jest to głównie Warszawa, Kraków, Wrocław oraz Trójmiasto. W każdy z tym miast staramy się, aby potencjalna, nowa oferta uzupełniała te, która jest dostępna i cieszy się największą popularnością wśród nabywców.

W 2015 roku zakupiliśmy 5 działek, w tym między innymi parcelę przy ulicy Nakielskiej w Warszawie, przy ulicy Sołtysowickiej i Racławickiej we Wrocławiu oraz przy ulicy Grzegórzeckiej i Wrocławskiej w Krakowie. Łącznie na zakupionych w 2015 roku działkach wybudujemy ponad 2300 mieszkań. Dodatkowo we Wrocławiu nabyliśmy działkę pod budowę biurowca.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Poszukujemy nowych gruntów w Warszawie. Rozszerzanie portfolio naszych inwestycji i lokalizacji to kluczowy element naszej strategii. Nie koncentrujemy się jednak na konkretnych dzielnicach, jesteśmy gotowi budować zarówno w lokalizacjach, gdzie jeszcze nie byliśmy aktywni, jak również wrócić do dzielnic, gdzie niedawno z sukcesem zakończyliśmy i wyprzedaliśmy nasze projekty, jak np. warszawskie Bemowo, czy Ursynów. Najważniejszym czynnikiem są dla nas oczekiwania klientów. Staramy się dokładnie badać potrzeby i potencjalną grupę nabywców, by dostosować projekty do wymagań kupujących. Bardzo dokładnie badamy każdą ofertę i możliwości inwestycyjne z nią związane.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord

Stale monitorujemy rynek pod kątem atrakcyjnych ofert sprzedaży gruntów. Interesują nas rynki o dużym potencjale, które zapewnią możliwość prowadzenia rentownych inwestycji, działki pozwalające na realizację etapowanych projektów deweloperskich z minimum 150-200 mieszkaniami. Poszukujemy atrakcyjnych gruntów w dużych aglomeracjach, m.in. w Trójmieście i Warszawie.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

W tej chwili skupiamy się na poszukiwaniu gruntów w atrakcyjnych częściach Warszawy z dobrą infrastrukturą i komunikacją. Taka strategia wynika z wewnętrznej polityki firmy, jesteśmy bowiem kojarzeni z budynkami apartamentowymi, takimi jak pierwszy w Warszawie apartamentowiec Rezydencja pod Orłem, Rezydencja Merliniego przy Warszawiance, czy TRIO Apartamenty w warszawskim Śródmieściu.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Home Invest nieustannie poszukuje gruntów pod kolejne inwestycje wielorodzinne na terenie Warszawy. Naszą misją jest ciągły wzrost udziału w stołecznym rynku nieruchomości mieszkaniowych. Tylko w 2015 roku wydaliśmy na zakup nowych działek 55 mln zł. Kluczowym kryterium, jakie bierzemy pod uwagę przy ich zakupie jest dogodna lokalizacja, a więc dobra infrastruktura, połączenie z centrum i najważniejszymi punktami w stolicy. W 2016 roku Home Invest zamierza przeznaczyć ok. 60 mln złotych na zakup nowych gruntów inwestycyjnych na terenie Warszawy.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Posiadamy duży, różnorodny bank ziemi i koncentrujemy się na  zabudowie posiadanych gruntów. Spokojnie obserwujemy rynek i nie wykluczamy ewentualnych zakupów. Największe inwestycje realizowane przez J.W. Construction zlokalizowane są w Warszawie, ale nasze kluczowe rynki to także Łódź, Katowice, Poznań i Trójmiasto, gdzie uruchomiliśmy inwestycje, w których oferujemy zarówno z mieszkania popularne, jak i apartamenty. Nie wykluczamy zakupu gruntów w miastach, w których prowadzimy działalność, jak również w nowych lokalizacjach, jednak nie spieszymy się z decyzją. Bank ziemi, którym dysponujemy pozwali nam wybudować kilka tysięcy mieszkań.  2.400 mieszkań i około 340 jednostek aparthotelowych mamy w trakcie realizacji, a w planach budowę dalszych 3.700 lokali.

Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service

Dokładamy wszelkich starań, aby nasze inwestycje powstawały w jak najlepszych lokalizacjach. Najważniejsze jest przede wszystkim dopasowanie profilu nieruchomości do otoczenia. W Krakowie bardzo dużym potencjałem wyróżnia się m.in. Nowa Huta oraz jej okolice, jak np. Mistrzejowice, gdzie obecnie znajdują się nasze inwestycje. Bardzo atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi są również południowe obszary Krakowa, takie jak Kurdwanów, czy Kliny. Ostatnio rozpoczęliśmy działania na terenie Prądnika Białego, który także cieszy się dużą popularnością.

Z kolei na warszawskim rynku bardzo bogatą w infrastrukturę oraz chętnie wybieraną przez mieszkańców jest dzielnica Mokotów. Bogatsi w zdobyte na warszawskim rynku doświadczenie, rozpoczynamy kolejne inwestycję w Ursusie i na Pradze Południe, których premierę ogłosimy niebawem. W 2016 roku otworzymy się na nowe rynki, będą to między innymi Katowice i Wrocław.

Marcin Liberski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates

Zakup gruntów pod nowe osiedla to jeden z priorytetów dla Atlas Estates na rok 2016. Zależy nam, żeby na stałe mieć w ofercie 300-400 mieszkań. Posiadamy działkę przy ul. Nakielskiej na warszawskiej Woli, na której jeszcze w tym roku planujemy rozpocząć budowę 251 mieszkań. Poszukujemy kolejnych gruntów w Warszawie, których status prawny umożliwia szybkie wprowadzenie nowej oferty na rynek. Jesteśmy zainteresowani działkami w obszarach zapewniających, nie tylko podstawową infrastrukturę, jak drogi i media, ale również bliskość sklepów, przychodni, czy szkół i przedszkoli. Szukamy też gruntów z łatwym dojazdem do centrum miasta, zarówno w lewobrzeżnej, jak i prawobrzeżnej Warszawie.

Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.

Biorąc pod uwagę potrzeby i zaufanie, jakim darzą nas klienci, nieprzerwanie poszukujemy nowych gruntów pod inwestycje. Pragniemy się rozwijać i proponować klientom coraz szerszą ofertę, mieszkania w kameralnych i większych osiedlach oraz domy. Jeśli chodzi o zakup gruntów, interesuje nas Warszawa i jej okolice.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Obecnie nasze działania koncentrujemy na warszawskiej Woli i realizacji kolejnych etapów projektów mieszkaniowych Stacja Kazimierz i Miasto Wola, których budowa zajmie nam ok. 3 lata.  Nie oznacza to jednak, iż nie czynimy starań w kierunku poszukiwania nowych gruntów i planowania kolejnych inwestycji. Bardzo dokładnie obserwujemy rynek, analizujemy aktualną sytuację, a jednocześnie prowadzimy wstępne rozmowy z partnerami, z którymi w przyszłości moglibyśmy zrealizować projekty mieszkaniowe.

Poszukujemy lokalizacji, które będą wyróżniały się doskonałym skomunikowaniem z centrum, bliskością rozbudowanej infrastruktury oraz dogodnym dostępem do licznych usług. Z tego względu, koncentrujemy nasze poszukiwania na takich warszawskich dzielnicach, jak Wola, Bemowo, Mokotów, czy Praga Południe.

Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu w Activ Investment

Poszukujemy działek w  Krakowie, Wrocławiu i Warszawie, zlokalizowanych blisko centrum lub bardzo  dobrze skomunikowanych z centrum miasta.  Nasze inwestycje skierowane są zarówno do klientów poszukujących lokum do zamieszkania, jak i kupujących mieszkania na wynajem.

Aneta Zdulska, dyrektor ds. sprzedaży w WAN S.A.

Poszukujemy atrakcyjnych gruntów, głównie pod budowę inwestycji mieszkaniowych, na terenie całego kraju. 

Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych w Rafin

Gruntów pod nowe inwestycje mieszkaniowe poszukujemy głównie we Wrocławiu, gdzie nasza firma prowadzi działalność. Zawsze staramy się rozmawiać z klientami, aby dowiedzieć się, jakie są ich potrzeby. Pozwala nam to tworzyć takie projekty, jakich oczekują.  

W ubiegłym roku zakupiliśmy grunty w centrum Wrocławia, m.in. na Kępie Mieszczańskiej, gdzie planujemy dalszą rozbudowę realizowanego obecnie osiedla. Przy zakupie gruntów planujemy długofalowo. W ciągu najbliższych dwóch lat rozpoczniemy budowę kolejnego etapu osiedla Złota Podkowa, Wybrzeża Reymonta, a także domów szeregowych w podwrocławskich Iwinach.

 

Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki

dompress : :
lut 04 2016 W Warszawie czeka na najemców 600 tys. m...
Komentarze: 0

 Chętnych na wynajem jednak nie brakuje. W 2015 roku w Warszawie wynajęte zostało niemal trzy razy więcej powierzchni biurowej niż oddano do użytku

 

W minionym roku na warszawskim rynku biurowym przybyło ponad 270 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni. Oddane do użytkowania obiekty zlokalizowane są przeważnie poza centralnym obszarem biznesowym. Najwięcej powierzchni (34 tys. m kw.) dostarczył biurowiec Postępu 14 i Royal Wilanów (29,8 tys. m kw.).

 

W ubiegłym roku ukończony został również centralnie położony Spektrum Tower i  biurowiec Domaniewska Office Hub zlokalizowany na Mokotowie o powierzchni po ok. 27 tys. m kw. każdy, a także Multimedialny Dom Plusa (22,7 m kw.). W ostatnich miesiącach 2015 roku dobiegła też końca budowa Warsaw Spire C (20 tys. m kw.).  

 

Wśród pozostałych biurowców, oddanych w zeszłym roku w Warszawie znajdują się m.in.: Park Rozwoju (16,8 tys. m kw.), Pacific (17,6 tys. m kw.), Karolkowa Business Park (14,6 tys. m kw.) oraz X2 Boutique Office i Poleczki Business Park Lisbon na Ursynowie. W sumie w 2015 roku ukończonych zostało ponad 20 projektów biurowych.

 

W 2015 roku wynajęło się o ponad jedną trzecią więcej biur niż rok wcześniej

 

W minionym roku na stołecznym rynku wynajęło się ponad 800 m kw. powierzchni biurowej. To prawie trzy razy więcej niż oddano nowych biur. Łącznie w 2015 roku umowy najmu zostały podpisane na powierzchnię o ponad jedną trzecią większą niż w 2014 roku. Popyt na nowoczesne biura utrzymuje się w Warszawie od dawna na wysokim poziomie. Jednak, jak zwracają uwagę przedstawiciele Walter Herz, na najemców w stolicy czeka wciąż niemal 600 tys. m kw. biur, głównie w centrum miasta i na obrzeżach centrum.

 

Specjaliści zauważają, że taka ilość niewynajętych biur daje najemcom, wśród których w Warszawie dominują firmy świadczące różnego rodzaju usługi, dobrą pozycję negocjacyjną. Specjaliści są jednak spokojni o przyszłość warszawskiego rynku biurowego. Uważają, że popyt na biura utrzyma się w Warszawie na wysokim poziomie także w tym roku, a największym powodzeniem nadal będą się cieszyć biurowce zlokalizowane na terenie mokotowskiego zagłębia biurowego i nowe obiekty na bliskiej Woli.

 

Dalsza rozbudowa okolic ronda Daszyńskiego

Rok 2016, jak przewidują eksperci Walter Herz, ma przynieść warszawskiemu rynkowi znacznie więcej powierzchni biurowej niż poprzedni. Na terenie miasta powstaje około 700 tys. m kw. biur. Planowane jest oddanie ok. 30 budynków biurowych, m.in. zakończona zostanie budowa kompleksu Warsaw Spire z placem Europejskim i wieży biurowej Q22 przy al. Jana Pawła II.  

 

Wśród największych inwestycji, jakie są w budowie znajduje się także kompleks Generation Park firmy Skanska u zbiegu Prostej i Towarowej, w którym znajdzie się łącznie 84 tys. m kw. powierzchni, a jego najwyższy budynek będzie liczył 140 m (z iglicą 180). W sąsiedztwie ronda Daszyńskiego buduje także firma Karimpol. 195 metrowa wieża Skyliner będzie należała do najwyższych biurowców w mieście, ale nie przebije liczącej 220 m najwyższej w Warszawie - Warsaw Spire.

 

Nowe wieże biurowe

 

Wieże biurowe mają powstać także w miejscu planowanych do wyburzenia warszawskich budynków. Los hotelu  Mercure, w miejscu którego stanął budynek Q 22, podzielić ma wieżowiec Ilmet znajdujący się przy rondzie ONZ, który zastąpiony zostanie 188 metrowym biurowcem. Nowy obiekt zajmie też miejsce biurowca Kolmexu przy ulicy Grzybowskiej. Zniknąć ma również budynek Universalu znajdujący się za Rotundą u zbiegu alei Jerozolimskich i Marszałkowskiej. Firma Commerz Real wiosną tego roku rozpocznie tam budowę nowego obiektu, który dostarczyć ma 28 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni. 

 

Doradcy Walter Herz przyznają, że ze względu na dużą podaż powierzchni biurowej stawki czynszowe w Warszawie uległy w ostatnich miesiącach niewielkiej korekcie. Ponadto zaznaczają, że czynsze efektywne mogą być nawet o 20 proc. niższe od stawek transakcyjnych, dzięki stosowanym przez właścicieli budynków pakietom zachęt.   

 

 

Autor: Walter Herz

dompress : :