Archiwum wrzesień 2015, strona 1


wrz 18 2015 Rynek biurowy: Ranking warszawskich dzielnic...
Komentarze: 0

Warszawska bliska Wola jest równie chętnie wybierana przez najemców biur, jak Śródmieście i Mokotów

Od wielu lat preferencje dużych firm i międzynarodowych korporacji, co do lokalizacji biura w Warszawie nie zmieniły się. Jak zauważa Patrycja Borowiec z firmy doradczej Walter Herz, tego typu najemcy nadal koncentrują swoją uwagę na reprezentacyjnych, wysokiej klasy obiektach usytuowanych w Śródmieściu. W centrum Warszawy lokują biura również firmy z branży nowoczesnych technologii, które są obecnie jedną z największych grup najemców.

W biurowcach położonych w centralnych rejonach miasta  powierzchni poszukuje także, coraz mocniej zaznaczający swoją obecność na rynku, sektor publiczny. Podmioty państwowe preferują zwykle samodzielne budynki zlokalizowane w dogodnych komunikacyjnie miejscach. Patrycja Borowiec przyznaje, że urzędy ze względu na koszt rzadko wybierają budynki w najwyższym standardzie, a częściej biura klasy B+ znajdujące się poza ścisłym centrum. Uwagę skupiają jednak głównie na dobrej komunikacji i usytuowaniu samego obiektu.

Przedstawicielka Walter Herz zwraca uwagę, że poza lokalizacją dla tej grupy najemców istotna jest również sprawa aranżacji powierzchni, która najczęściej musi mieć układ gabinetowy. Dlatego jak przyznaje, inwestorzy często realizują projekty specjalnie na potrzeby instytucji państwowych. Przykładem są budynki biurowe przy ulicy Ciołka, które wynajęte zostały podmiotom administracji publicznej, a obecnie właściciel wprowadza kolejny projekt - Ciołka 12A - także z myślą o tego rodzaju najemcy.    

Patrycja Borowiec podkreśla, że bliska Wola, gdzie obecnie chętnie lokują się firmy, staje się coraz większą konkurencją dla Mokotowa. Uważa, że na tak widowiskową przemianę tego obszaru miasta, jaką możemy obserwować, największy wpływ miała budowa metra, jak i samo położenie dzielnicy, która graniczy z warszawskim Centralnym Obszarem Biznesowym i coraz bardziej zlewa się ze Śródmieściem. Taka lokalizacja zapewnia Woli świetne połączenie z wszystkimi częściami Warszawy, także dzięki przebudowie głównych szklaków komunikacyjnych w dzielnicy.

Jak przyznaje specjalistka z Walter Herz, na wynajem biura w tym obszarze miasta decydują się najemcy, którzy stawiają na dobrą relację jakości, lokalizacji i ceny. Licząca 19 km kw. i ponad 138 tys. mieszkańców Wola notuje największy wzrost podaży powierzchni biurowej w mieście. Z danych firmy wynika, że prawie połowa z blisko 800 000 m kw. powierzchni biurowej realizowanej w Warszawie, powstaje w tej dzielnicy. Powstają w niej projekty, które efektywnie zmieniają nie tylko wizerunek Woli, ale i całego miasta, jak: Warsaw Spire, Generation Park, Proximo, Grzybowska 43, Prime Corporate Center, Atrium 2. A kolejne duże inwestycje są planowane, w tym m.in.: Sienna Towers, Proximo 2, Mennica Legancy Tower, czy Art Norblin. Wśród istniejących wolskich biurowców można wymienić zaś takie jak: Prosta 69, Prosta Office, Crown Point, Crown Tower i Crown Square, Karolkowa Business Park, Warsaw Trade Tower, PeKaO Tower i Wola Center.

Z zestawień Walter Herz wynika, że kiedy zakończy się realizacja obecnych projektów, podaż powierzchni biurowej w tej dzielnicy przekroczy 600 000 m kw. W tej chwili Wola dysponuje 315 tys. m kw. biur w gotowych budynkach.   

W Mokotowie zamieszkiwanym przez 219 tys. ludzi,którego powierzchnia liczy 35 km kw., znajduje się jedna czwarta podaży nowoczesnej powierzchni biurowej oferowanej w stolicy (1, 095 mln m kw.), z której większość ulokowana jest na Służewcu. To tu znajduje się największy warszawski kompleks biurowy Empark Mokotów Business Park. Strategiczne położenie Mokotowa, pomiędzy centrum Warszawy a Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Fryderyka Chopina, ma bardzo korzystny wpływ na ciągły rozwój biznesu w tej dzielnicy. Gwarantuje to również przebiegająca przez Mokotów linia metra. Dostępność komunikacyjna tej części miasta powoduje, że firmy chcą mieć tu swoje biura i powstają tu wciąż nowe obiekty biurowe, obecnie m.in. biurowiec Wołoska 24.

 

Czołowe miejsce w Warszawie pod względem oferty biurowej zajmuje Śródmieście (1, 15 mln m kw. podaży) położone na powierzchni 16 km kw., z ponad 120 tys. mieszkańców. Pod względem podaży konkurencją dla niego jest tylko Mokotów. Inne dzielnice oferują już znacznie mniejszy wybór biur. Dzielnica jest najbardziej pożądaną lokalizacją wśród większości najemców. Największe centralnie usytuowane biurowce to Rondo 1, Warsaw Financial Center i PZU Tower, a do największych, które zostaną ukończone do 2016 roku należą Gdański Business Center II, Kró.Lew.ska i The Tides.

W opozycji do Śródmieścia, Mokotowa i Woli Patrycja Borowiec wymienia takie dzielnice jak Ursus, czy Bemowo. To lokalizacje cieszące się zdecydowanie najmniejszym uznaniem najemców biur. Pośród preferowanych przez firmy dzielnic znalazł się też Żoliborz, w którym wciąż brakuje dużych, komfortowych obiektów biurowych. W Ursusie i Bemowie rynek biurowy również jest słabo rozwinięty, podaż w tych dzielnicach jest bardzo niewielka. Podobnie, jak w pomijanych na ogół przez najemców Wawrze, Białołęce i Wesołej.   

Najmniejszy (9 km kw.), określany jako dzielnica inteligencji - Żoliborz nie dysponuje zbyt dużym potencjałem biurowym. Zamieszkuje go ponad 48 tys. ludzi. Większość dostępnej w tej dzielnicy powierzchni biurowej znajduje się w starszych, ekskluzywnych willach, które cenią sobie mniejsze firmy działające w sektorze B2B. W niewielkiej liczbie biurowców, jakie są tu zlokalizowane znajdują się m.in. Athina Park, Irydion i Garden Plaza A.

We Włochachlokują się firmy, dla których ważnym elementem działalności jest komunikacja lotnicza, ze względu na znajdujące się na terenie dzielnicy lotnisko. Nie dociera tu jednak metro, do centrum można dojechać m.in. kolejką łączącą lotnisko ze Śródmieściem. To czwarta warszawska dzielnica pod względem oferowanej powierzchni biurowej (400 000 m kw.), licząca prawie 40 tys. mieszkańców i 29 km kw. powierzchni. Największe mieszczące się na jej terenie obiekty biurowe to Wiśniowy Business Park, Okęcie Business Park i Kopernik Office Building, a do 2017 roku ukończone zostaną także budynki w inwestycji Business Garden. 

Trzecie miejsce pod względem podaży powierzchni biurowej w Warszawie zajmuje Ochota (780 000 m kw.). Ta niewielka, licząca 10 km kw. dzielnica jest liderem pod względem zagęszczenia ludności w Warszawie. Liczy ponad 84 tys. mieszkańców, a na jeden kilometr kw. przypada w niej blisko 9 tys. osób. O atrakcyjności Ochoty stanowi jej położenie, umożliwiające szybki dojazd, w zaledwie kilka minut zarówno do centrum Warszawy, jak i na lotnisko. Największe ulokowane na jej terenie budynki to Adgar Park West, Miasteczko Orange i Lipowy Office Park. Do 2016 roku w budowie będzie zaś Eurocentrum Office Complex Phase II i West Station.

Ursynówuznawany jeszcze niedawno za sypialnię Warszawy może się pochwalić największym procentem osób z wykształceniem wyższym (ok. 30 proc.) wśród liczących ponad 148 tys. mieszkańców i najniższą stopą bezrobocia (2,8 proc.). W tej trzeciej pod względem wielkości stołecznej dzielnicy (44 km kw.) nie rozwinął się jednak zbyt duży rynek biurowy, który zamyka się w ok. 180 000 m kw. powierzchni. Do największych obiektów należą Poleczki Business Park, Platan Park i Natpoll Business Centre.

Niezbyt wiele powierzchni znajduje się też w prawobrzeżnej części Warszawy, która oferuje zaledwie kilka procent powierzchni biurowej z całej warszawskiej podaży. Na Pradze Południe, która liczy ponad 178 tys. mieszkańców znajduje się 105 000 m kw. powierzchni biurowej. Mieści się ona m.in. w takich obiektach jak: Blue Point, Siemens HQ i Radwar Business Park.

Na Pradze Północ, gdzie zachowało się najwięcej w mieście przedwojennych zabudowań dostępne jest tylko 75 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Największe obiekty w tej dzielnicy to Centrum Milenium, Centrum Handlowe Warszawa Wileńska i Centrum Praha.

Patrycja Borowiec przypomina, że plany dotyczące rozbudowy praskiego rynku biurowego są szeroko zakrojone. Wśród dużych projektów wymienia Centrum Praskie Koneser zlokalizowane przy ulicy Ząbkowskiej, które łączy funkcje mieszkaniową, biurową, usługową i kulturalną. Podając przykład podpisanej przez firmę Google umowy na wynajem powierzchni biurowej na terenie tej zrewitalizowanej już częściowo zabytkowej fabryki wódek, przedstawicielka Walter Herz wyraża przekonanie o czekającym Pragę szybkim rozwoju.

W tej części miasta, pomiędzy ulicami Jagiellońską, Zamoyskiego, Okrzei i Wybrzeże Szczecińskie, na powierzchni 38 ha ma powstać też spektakularny Port Praski na kształt małego miasta nad wodą. W części biznesowej, w sąsiedztwie stadionu PGE Narodowy zaplanowane zostały 100 –160 metrowe wieże o przeznaczeniu biurowo - hotelowo - usługowym. Na miejscu dawnej fabryki kosmetyków Pollena przy Szwedzkiej planowany jest zaś wielofunkcyjny kompleks Bohema.

W prestiżowym Wilanowie (37 km kw.) od niedawna rośnie rynek biurowo-usługowy. Oferuje już ok. 200 000 m kw. powierzchni biur. Powstały tu duże kompleksy biurowe jak Wilanów Office Park i realizowane są kolejne, m.in. Royal Wilanów. Reprezentantka Walter Herz przyznaje, że na razie dzielnica nie jest zbyt dostępna komunikacyjnie. Wyróżnia ją za to najmniejsza gęstość zaludnienia w Warszawie (ponad 30 tys.). Na 1 km kw. przypada w niej zaledwie 700 osób.

W zielonych Bielanach, zasiedlonych głównie przez młodych ludzi (około 60 proc. społeczności jest w wieku produkcyjnym, a 20 proc. przedprodukcyjnym) podaż powierzchni biurowej sięga także ok. 200 000 m kw. Atutem dzielnicy jest metro i łatwy dostęp do lotniska tanich linii lotniczych Warszawa-Modlin. Dzielnicę o powierzchni 32 km kw. zamieszkuje prawie 132 tys. ludzi. Największe znajdujące się tu biurowce to Hector I i II,  Kabaretowa 21 i Smoleńskiego 2.

 

 

Źródło: raport Walter Herz

dompress : :
wrz 15 2015 Co decyduje o atrakcyjności osiedla?
Komentarze: 0

Co skłania osoby kupujące mieszkania do wyboru konkretnej inwestycji? Na jakie projekty stawiają nabywcy? Jak motywacje zakupowe klientów postrzegają sami deweloperzy? Opinie firm na ten temat prezentuje portal nieruchomości Dompress.pl.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Nasza strategia zakłada budowę mieszkań z segmentu popularnego w bardzo dobrych lokalizacjach, w jak najlepszej relacji ceny do jakości. Każdy projekt dokładnie analizujemy pod kątem dopasowania struktury oferty do potrzeb konkretnej lokalizacji. Szczególny nacisk kładziemy na funkcjonalność mieszkań. Konsekwencja w realizacji tych założeń powoduje, że klienci skłonni są do zakupu oferowanych przez nas mieszkań bez szczególnych zabiegów marketingowych.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

Klienci cenią sobie wysoki standard wykończenia mieszkań i możliwość aranżacji wnętrza do własnych potrzeb. Coraz więcej uwagi przykładają do zieleni w swoim otoczeniu i poszukują kameralnych inwestycji w pobliżu parków, lasów, posiadających patio czy ciekawie zaprojektowany wewnętrzny dziedziniec. Niemała rolę odgrywa lokalizacja, blisko centrum miasta, ale dająca wytchnienie w cichym, kameralnym otoczeniu.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Najważniejszym kryterium dla klientów jest konkurencyjność inwestycji pod względem budżetowym. W każdym rejonie, gdzie powstają nasze inwestycje jesteśmy liderem cenowym i to wpływa na naszą pozycję rynkową. Poza wysoką jakością mieszkań, klienci w większości poszukują konkurencyjnych cen.   

Ponadto we wszystkich naszych inwestycjach kupujący mają możliwość uzyskania dopłat w programie MdM, a niektóre projekty obejmuje dofinansowanie z Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej. Poza tym, część naszych inwestycji jest energooszczędna, co oznacza, że koszt utrzymania mieszkania jest nawet o 30 proc. niższy w porównaniu do budownictwa tradycyjnego, co ma też znaczenie dla nabywców.

Poszczególne nasze osiedla wyróżniają się odmiennymi walorami. Inwestycja Piasta Park cechuje się przede wszystkim sąsiedztwem parku otaczającego Fort Mistrzejowice.

Zawiła to osiedle przyjazne rodzinie. Charakteryzuje się kameralnym klimatem, zielenią i wieloma terenami rekreacyjnymi w okolicy.

Halszki 28A na krakowskim Kurdwanowie jest inwestycją, której zaletą jest energooszczędność i zastosowanie rozwiązań przyjaznych środowisku. Do zakupu zachęca tu możliwość uzyskania bezzwrotnej dopłaty z NFOŚiG zł lub dopłaty w programie MdM.

Apartamenty Sowiniec wybierają najbardziej wymagający klienci, ponieważ projekt wyróżnia się architekturą i jest zlokalizowany w prestiżowej, krakowskiej Woli Justowskiej.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Dotychczas klienci zwracali uwagę głównie na cenę mieszkania, stąd popularność różnego rodzaju rabatów i promocji cenowych. Niewątpliwie podstawowym impulsem popytowym jest program MdM, który młodym zapewnia mieszkanie z rządową dopłatą, a rodzinom z dziećmi wyższy standard i komfort życia. Duże znaczenie ma także sytuacja na rynku i wymagania wobec kredytobiorców. Obecnie trzeba posiadać 10-procentowy wkład własny do kredytu, ale od 2016 roku będzie on musiał wynosić 15 proc. Powodów do nabycia własnego M jest wiele. Mając na względzie wymagania klientów przygotowujemy ofertę na miarę ich potrzeb, oferując szeroki wybór mieszkań w konkurencyjnych cenach oraz wprowadzając rozbudowany system promocji i rabatów.

Wanda Dzikowska, menedżer sprzedaży i marketingu w Atlas Estates

„Perełki”, którymi najbardziej interesują się klienci, to zawsze osiedla w dobrej lokalizacji i dopasowane do potrzeb klientów o konkretnym profilu. W cenie są miejsca niedaleko centrum, dobrze skomunikowane i dające dostęp do infrastruktury miasta. Osiedla położone na przedmieściach również mają swoich zwolenników, ponieważ lokalizacja kompensowana jest niższą ceną.

Poszczególni klienci mają różne potrzeby. Rodzina z dziećmi będzie zwracać uwagę na dostęp do terenów zielonych, szkół, czy przedszkoli, co potwierdziło się w przypadku naszego osiedla Apartamenty przy Krasińskiego. Dla młodej, dynamicznej pary ważny będzie dostęp do rozrywki, sportu i kultury, które zapewnia np. osiedle Capital Art Apartments. Natomiast „biały kołnierzyk”, poszukujący mieszkania z dobrym dojazdem do pracy, czy na lotnisko, będzie zainteresowany inwestycjami takimi jak ConceptHouse Mokotów. Innymi słowy, o sukcesie sprzedażowym danego osiedla decyduje spójne dopasowanie wszystkich parametrów oferty do oczekiwań klienta z grupy, do której jest skierowana.

Urszula Hofman reprezentująca Grupę Inwest

Zakup mieszkania jest zawsze sprawą bardzo indywidualną. W zależności od celu zakupu priorytety klientów są różne. Zawsze jednak kluczowa jest lokalizacja i adekwatna cena. Bardzo ważnym elementem jest możliwe, najbardziej efektywne rozplanowanie przestrzeni. Dlatego też klienci często zwracają mniejszą uwagę na powierzchnię, a większą na liczbę pomieszczeń, które w danej przestrzeni mogą uzyskać. Na przykład większe zainteresowanie wzbudzi mieszkanie o powierzchni 50 m kw., jeżeli znajdą się w nim trzy, a nie dwa pokoje. W przypadku naszych inwestycji dużą wagę przykładamy do wczesnej  konsultacji z architektem wnętrz, dotyczącej rozmieszczenia i lokalizacji poszczególnych pomieszczeń. Klienci, którzy dokonują tzw. zakupu inwestycyjnego biorą zaś pod uwagę jedynie współczynnik ceny mieszkania do metra kwadratowego.

Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

Zainteresowaniem klientów cieszą się funkcjonalne inwestycje, oferujące atrakcyjne zagospodarowanie terenu wokół budynków, co wyróżnia nasze projekty. W czasie ostatnich upałów hitem okazały się np. fontanny w warszawskim Osiedlu Hubertus.

Usytuowaną w Śródmieściu Warszawy inwestycją TRIO interesują się osoby, które doceniają ciekawą architekturę i piękny widok na panoramę miasta. Jej projekt przygotowała znana pracownia architektoniczna.  

Gdańskie osiedle Wolne Miasto, w którym zachowaliśmy istniejący drzewostan, w tym sad owocowy, wybierają miłośnicy przyrody. Każdy z naszych projektów oferuje wartość dodaną, która przyciąga klientów.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Grupie Deweloperskiej GEO

Klienci szczególnie zwracają uwagę na architekturę osiedla. Chcą mieszkać w przyjaznych, kameralnych i bezpiecznych osiedlach, w których można odpocząć. Takie właśnie lokalizacje wybieramy dla swoich inwestycji, miejsca które zapewniają ciszę i spokój, ale jednocześnie znajdują się w dobrej lokalizacji, blisko centrum, z łatwym dojazdem do istotnych punktów w mieście, jak np. w przypadku naszej krakowskiej inwestycji Kwiatowa Równina, czy wrocławskiego osiedla Malinowe Zacisze.

Dla klientów istotny jest standard inwestycji, architektura, zagospodarowanie części wspólnych, otoczenie, zieleń na osiedlu oraz jakość i rozkłady mieszkań.   

Atutem są też dodatkowe udogodnienia, jak winda w każdym z budynków, nawet w trzypiętrowych, wewnętrzny parking, czy oczyszczalnia wody, jak w naszym krakowskim osiedlu Fabryka Czekolady.   

Katarzyna Żarska z firmy Marvipol

Do zakupu najbardziej dopingują klientów walory poszczególnych inwestycji. Klienci zwracają uwagę na ciekawą ideę urbanistyczną, nieszablonowy artystyczny projekt architektoniczny, rozkład mieszkań, nowatorskie rozwiązania i jakość wykończenia, zagospodarowanie terenu, atrakcje dla dzieci oraz osób aktywnych, jak kort tenisowy, boisko, lodowisko.

Atutem może być bezpieczeństwo wynikające z ograniczonego dostępu do osiedla i  wyłączenie terenu osiedla z ruchu kołowego. Klienci poszukują mieszkań na osiedlach, które będą dobrym miejscem nie tylko do zamieszkania, ale również do spędzania wolnego czasu. Luksusowa, warszawska inwestycja Apartamenty Mokotów Park, położona w otulinie jeziorka Czerniakowskiego, przyciąga klientów wieloma z wymienionych atutów.

Liczni klienci, poszukujący pierwszego mieszkania, wybierają te inwestycje, w których ceny dostosowane są do limitów obowiązujących w programie MdM. 

Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży w firmie Dolcan

Nasze inwestycje są ściśle sprofilowane i skierowane do różnych grup klientów. Budujemy mieszkania z myślą o rodzinach, młodych parach, singlach oraz inwestorach. Ponadto oferujmy atrakcyjne promocje. Klienci cenią wysoką jakość wykonania mieszkań. Osoby dokonujące zakupu w celach inwestycyjnych podkreślają, że atutem jest możliwość odliczenia podatku VAT od mieszkań, które oferujemy np. w inwestycji Miasteczko Rubikon w warszawskich Włochach oraz inwestycyjny system lokowania kapitału - Condo System.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Dla klientów ważne są walory, wśród których wymienić należy m.in. szeroką ofertę przestronnych i funkcjonalnych mieszkań oraz rozbudowaną infrastrukturę wewnętrzną osiedli. Bardzo istotne jest również elastyczność i szybkie reagowanie na oczekiwania klientów, w tym dostosowywanie wielkości mieszkań do preferencji nabywców. Na podstawie danych z dotychczasowej sprzedaży regularnie analizujemy pojawiające się trendy i wspólnie z partnerami wprowadzamy modyfikacje, które dodatkowo podnoszą atrakcyjność projektów.

Warto podkreślić, iż zarówno Miasto Wola, jak i Stacja Kazimierz, zlokalizowane blisko centrum Warszawy cieszą się dużym powodzeniem również wśród inwestorów nabywających lokale pod wynajem.

Wojciech Stisz, reprezentujący firmę Barc Warszawa S.A. 

Atutem inwestycji usytuowanych w warszawskiej Białołęce są ceny mieszkań, które należą do najbardziej konkurencyjnych w mieście. Klienci, którzy zdecydują się zamieszkać w tej dzielnicy najczęściej liczą na uzyskanie rządowej dopłaty do kredytu. W osiedlach, które powstają na terenie Białołęki do programu MdM kwalifikuje się często większość mieszkań. W Tarasach Dionizosa dopłatą można objąć także zakup miejsca postojowego i wykończenie lokalu.   

Jerzy Kłeczek, reprezentujący firmę Activ Investment

Największy wpływ na decyzje zakupowe klientów ma korzystny stosunek jakości mieszkania do ceny. Dlatego specjalizujemy się w sprzedaży niedużych, ale funkcjonalnych mieszkań w przystępnej cenie. Ponadto ważna jest jakość wykończenia i korzystna lokalizacja, zapewniająca dobrą komunikację. Dla wielu osób interesujące są dopłaty do kredytów w MdM. W niektórych inwestycjach oferowaliśmy do 85 proc. mieszkań objętych tym programem.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki

Więcej informacji dompress.pl

dompress : :
wrz 08 2015 Jakie inwestycje przygotowują deweloperzy...
Komentarze: 0

Jakie mieszkania znajdą się w nowych projektach deweloperskich? Czy biorąc pod uwagę duży popyt ze strony klientów firmy wprowadzają na rynek kolejne inwestycje z przyspieszeniem i zaproponują szerszą ofertę niż wcześniej planowały? Po informacje na ten temat sięgnął portal nieruchomości Dompress.pl.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Realizujemy ambitny plan wprowadzenia do oferty ponad 2000 nowych mieszkań w 2015 roku. Są to zarówno nowe projekty jak i kolejne etapu już realizowanych przedsięwzięć. Dotychczas w 2015 roku uruchomiliśmy II Etap Osiedla Mała Praga  oraz I Etap Osiedla Krzemowego znajdującego się przy ul. Cybernetyki w Warszawie, w Krakowie I etap Osiedla 5 Dzielnica, Centralna Park oraz IV etap osiedla Grzegórzecka, we Wrocławiu V etap Osiedla Graniczna.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

Harmonogram realizacji inwestycji przygotowujemy tak, aby jak najlepiej odpowiadał oczekiwaniom nabywców. Zaplanowane projekty realizujemy zgodnie z wcześniej przyjętym planem. W Warszawie po uruchomieniu drugiego etapu Stacji Kazimierz, planujemy wprowadzenie także trzeciej fazy inwestycji. W samym sercu Woli w nowym budynku powstanie 88 mieszkań o zróżnicowanych metrażach. Planowany termin zakończenia budowy to trzeci kwartał 2017 roku. Nasze nowe osiedle Brzozowy Zakątek, zlokalizowane w malowniczym warszawskim Wilanowie, powiększy się niebawem o trzy budynki, w których przed końcem 2017 roku powstanie łącznie 236 lokali. W tej samej dzielnicy stanie też trzygwiazdkowy Hotel Wilanów, który już w połowie przyszłego roku zaoferuje 190 pokoi.

Pośród pozostałych inwestycji, które zamierzamy uruchomić do końca 2015 roku znajduje się także m.in. trzeci etap osiedla Neptun w podwarszawskich Ząbkach, w którym zaprojektowane zostało 217 lokali. Ich budowa zakończy się w III kw. 2017 roku.

W Gdańsku w czwartym etapie inwestycji 2 Potoki w ostatnim kwartale 2016 roku powstanie 96 lokali. W Dolinie, zlokalizowanej w dzielnicy Rębowo, zaplanowane zostały 182 lokale. Termin zakończenia tego projektu przewidziany jest na IV kw. 2018 roku.

W Kowalach koło Gdańska w 5 budynkach wprowadzimy do sprzedaży 280 lokali, których budowa zakończyć się ma w trzecim kwartale 2017 roku. W drugim etapie projektu Brama Sopocka w Gdyni do sprzedaży trafią 42 lokale, realizacja których dobiegnie końca w I kw. 2017 roku.

W Olsztynie w siódmym budynku Osiedla Tęczowy Las, usytuowanym na granicy z gminą Stawiguda, zaprojektowane zostało 87 lokali. Termin zakończenia budowy to drugi kwartał 2017 roku.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

We wrześniu wprowadzimy do sprzedaży naszą nową ofertę mieszkaniową. Inwestycja, którą przygotowaliśmy dla naszych klientów jest nowoczesnym i atrakcyjnym kompleksem, znajdującym się w jednym z najdynamiczniej rozwijających się rejonów Krakowa. Zaletami projektu jest doskonała komunikacja z centrum miasta i rozbudowana infrastruktura w otoczeniu osiedla. W ofercie znajdą się zarówno duże, przestronne lokale, jak i dwupokojowe kompaktowe mieszkania dedykowane pod wynajem oraz mniejsze mieszkania z cyklu - moje pierwsze M.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Jesteśmy konsekwentni w rozszerzaniu naszej oferty w Warszawie, stąd też jeśli chodzi o nowe inwestycje staramy się zarówno poszerzać spektrum lokalizacji o kolejne dzielnice, jak również kontynuować działalność w rejonach, gdzie spotkaliśmy się z dobrą reakcją klientów i znamy dokładnie ich potrzeby. W najbliższych tygodniach zgodnie z planem uruchomimy kolejny etap osiedla Kolska od Nowa, w którym znajdą się mieszkania o zróżnicowanych metrażach, w których przygotujemy nieco więcej dużych apartamentów, które bardzo szybko znalazły nabywców w pierwszym etapie osiedla.

W ścisłym Śródmieściu Warszawy planujemy uruchamiać inwestycję przy ulicy Pereca. Tu stawiamy  na mieszkania o podwyższonym standardzie, głownie dwupokojowe. Na pierwszy kwartał 2016 roku zaplanowaliśmy wstępnie powrót na Bemowo i rozpoczęcie prac na niedawno zakupionej działce przy ul. Człuchowskiej, gdzie zaprojektowany został kameralny budynek  z około 70 mieszkaniami. Powoli przymierzamy się także do kolejnej inwestycji na Bielanach, gdzie doskonale znamy już rynek. Tym razem w centralnej części starych Bielan planujemy realizację bardzo ciekawego projektu dla wymagających mieszkańców.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży J.W. Construction Holding S.A.

J.W. Construction stale poszerza ofertę mieszkań. Właśnie wprowadziliśmy do sprzedaży 480 lokali w ramach trzeciego etapu budowy inwestycji Bliska Wola w Warszawie, jeszcze w tym roku uruchomimy sprzedaż jednostek mieszkalnych w ApartHotelu.  Nasza oferta zapewnia szeroki wybór lokali, nie tylko w Warszawie, ale także w Katowicach, Łodzi, czy Trójmieście. Projekty mieszkań przygotowane zostały z myślą o potrzebach klientów, dlatego wiele z nich objętych zostało programem rządowym MdM i elastyczną formą finansowania w zależności od wysokości cen i harmonogramu wpłat. W naszej ofercie klienci znajdą zarówno mieszkania kompaktowe do 45 m kw., jak i lokale o powierzchni ok. 100 m kw. 

Ewa Gwiazdowska, dyrektor finansowa w Atlas Estates

W najbliższych miesiącach Atlas Estates planuje wprowadzić na rynek dwie nowe inwestycje. Zgodnie z polityką firmy, obie będą położone w niedalekiej odległości od centrum Warszawy i będą w nich oferowane mieszkania o ponadprzeciętnym standardzie. Nie przewidujemy przyspieszenia ich realizacji, poszukujemy natomiast nowych działek, które pozwolą nam na wprowadzenie na rynek dodatkowej oferty mieszkaniowej.

Pierwsze z dwóch planowanych osiedli, to budynek położony przy ul. Nakielskiej na Woli. Budowa projektu będzie przebiegała dwuetapowo. Docelowo w inwestycji przewidzianych zostało 251 mieszkań. Obok budynku zamierzamy zaaranżować atrakcyjny, zielony teren obejmujący m.in. mini-park, plac zabaw i miejsce piknikowe.

Druga inwestycja to kolejny etap osiedla Apartamenty przy Krasińskiego na Żoliborzu. Budowa dwóch budynków z pierwszego etapu dobiegła końca w 2013 r. W nowym budynku znajdą się 123 lokale. Wyróżnikiem nowego etapu inwestycji będą ogródki i przestronne balkony.

Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

Obecnie realizujemy dwie duże, wieloetapowe inwestycje Hubertus w Warszawie i Wolne Miasto w Gdańsku i stopniowo wprowadzamy do sprzedaży kolejne etapy tych projektów. Planujemy realizację kolejnych inwestycji, o których poinformujemy niebawem. W osiedlach budowanych obecnie posiadamy bogatą ofertę lokali o różnych metrażach, od kawalerek o powierzchni 20 m kw. do dwupoziomowych 180 metrowych apartamentów. Notowany obecnie na rynku boom sprawia, że musimy przyspieszać tempo wprowadzania do sprzedaży kolejnych etapów inwestycji.  

Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu Victoria Dom

W planach na najbliższe miesiące mamy kilka projektów, zlokalizowanych między innymi na warszawskiej Białołęce. Inwestycje zaprojektowane zostały podobnie jak nasze dotychczasowe projekty. Osiedla są dobrze zlokalizowane, nowoczesne i komfortowe, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i singli. Mieszkania, które wejdą do sprzedaży będą miały atrakcyjne ceny i będą kwalifikowały się do programu MdM. Nowe inwestycje wprowadzamy zgodnie z uprzednio planowanym terminem. W nowych projektach znajdą się lokale o metrażach od 25-do 80 m kw., od małych jednopokojowych do czteropokojowych.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Grupie Deweloperskiej GEO

Wprowadzamy właśnie do sprzedaży trzeci budynek w krakowskim kompleksie Fabryka Czekolady, którego budowa ruszy jeszcze w tym roku. Osiedle, na które docelowo złożą się 4 budynki, zlokalizowane jest przy ulicy Wrocławskiej, w tętniącej życiem dzielnicy Krowodrza, tuż obok Nowego Kleparza. 

W pięciokondygnacyjnym budynku D znajdować się będzie 66 mieszkań o powierzchni od 36 m kw. do 82 m kw. Wśród nich są 2-pokojowe „Pralinki”, 3-pokojowe „Ptasie Mleczko” i 4-pokojowe „Trufle”, które charakteryzuje funkcjonalny układ pomieszczeń i wysoki standard wykończenia. Na terenie inwestycji mieszkańcy mają do dyspozycji oczyszczalnię wody, wewnętrzny parking z dwupoziomowymi platformami parkingowymi, wybór komórek lokatorskich, plac zabaw dla dzieci, a w każdej klatce znajduje się winda.

Jesienią wystartujemy też z budową kolejnego budynku w ramach wrocławskiego osiedla Malinowe Zacisze. Obecnie znajdują się w nim trzy 4-kondygnacyjne budynki, w których jest łącznie 61 mieszkań. W kolejnym etapie powstanie budynek z 21 lokalami, dwu, trzy i czteropokojowymi.

Katarzyna Żarska reprezentująca firmę Marvipol

W trzecim kwartale planujemy wprowadzić do sprzedaży dwa kameralne budynki z 230 mieszkaniami i 17 lokalami usługowymi w inwestycji Central Park Ursynów przy ul. Kłobuckiej 8 w Warszawie. Przeważać w nich będą małe mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe o funkcjonalnych rozkładach.  Niewątpliwym atutem inwestycji jest usytuowanie budynków nad jeziorem. Powstaną ścieżki spacerowe i tereny rekreacyjne, a w nich specjalne strefy do rodzinnego grillowania.

Docelowo do 2021 roku w inwestycji Central Park Ursynów, położonej na terenie ponad 10 hektarów, powstaną 24 budynki z bogatą infrastrukturą rekreacyjną, licznymi boiskami i lodowiskiem. Osiedle prawie w całości będzie wyłączone z ruchu kołowego. Powstaną podziemne uliczki i parkingi. W otoczeniu osiedla Marvipol zbuduje nową drogę łączącą osiedle z ul. Taborową.  Kolejny etap inwestycji, w którym powstaną trzy budynki z 284 mieszkaniami i lokalem usługowym, planujemy na pierwszą połowę 2016 roku.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Realizację projektów Miasto Wola i Stacja Kazimierz, które współtworzymy z partnerami na warszawskiej Woli zaplanowaliśmy na kilka lat i stale je rozwijamy. Bardzo duże zainteresowanie mieszkaniami w dotychczas uruchomionych czterech etapach tych inwestycji, umożliwia nam wcześniejsze niż pierwotnie planowaliśmy rozpoczęcie budowy ich kolejnych faz. W IV kwartale tego roku wprowadzimy do sprzedaży 132 mieszkania o powierzchni od 33 do 139 m kw., które powstaną w ramach budynku C projektu Miasto Wola. W tym etapie projektu, realizowanego z firmą Dantex, przewidzieliśmy również 5 lokali usługowych.

Nie mniej dynamicznie postępuje realizacja kompleksu Stacja Kazimierz. W tym projekcie kolejnym naszym krokiem będzie uruchomienie sprzedaży 88 lokali zlokalizowanych w trzecim budynku inwestycji, które zaplanowaliśmy wspólnie z Polnordem na początek 2016 roku. Pierwotnie zakładaliśmy, iż realizacja wszystkich etapów obu kompleksów, w których powstanie łącznie ok. 1,5 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej blisko 100 tys. m kw., zajmie nam 5-7 lat. Dzięki bardzo dobremu odbiorowi oferty na rynku i dużemu zainteresowaniu zakupem mieszkań okres ten może się skrócić.

Wojciech Stisz reprezentujący firmę Barc Warszawa S.A.

Niebawem wejdą do sprzedaży mieszkania z trzeciego etapu inwestycji Tarasy Dionizosa zlokalizowanej przy ul. Winorośli i Dionizosa w Warszawie, którego budowa już ruszyła. W nowym budynku zaprojektowane zostało 86 mieszkań o najbardziej popularnych metrażach, kwalifikujących się do programu Mieszkanie dla Młodych. Zakończenie budowy tej fazy projektu przewidziane jest w grudniu 2016 roku.

Urszula Hofman reprezentująca Grupę Inwest

Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowań do wprowadzenia na rynek 5 nowych inwestycji na warszawskiej Pradze Południe. Budynki o kameralnym charakterze od kilku do około 20-30 mieszkań zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Przygotowywane obecnie inwestycje znajdować się będą w doskonale skomunikowanych miejscach jak np. przy Rondzie Wiatraczna, Placu Szembeka, w okolicach Urzędu Dzielnicy Praga Południe.

Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży w firmie Dolcan

Prace nad inwestycjami, które aktualnie wprowadzamy na rynek, przebiegają zgodnie z harmonogramami. Najszybciej zostanie oddane Miasteczko Rubikon w warszawskich Włochach, jeszcze przed końcem tego roku mieszkańcy odbiorą klucze do swoich lokali. Projekty osiedli przygotowujemy zgodnie z zapotrzebowaniami rynku. Obecnie trwają prace nad kolejnymi etapami Miasteczka Rubikon.

Wkrótce wprowadzimy również do sprzedaży nową inwestycję – Osiedle Moderna. W nowej ofercie klienci znajdą lokale o małych metrażach, około 20 m kw. (Miasteczko Rubikon) oraz te w najbardziej popularnych 40 – 80 m kw. (Ogrody Ochota II oraz Osiedle Moderna w Warszawie).

Ponadto przygotowujemy do wprowadzenia inwestycje Ogrody Ochota III, Kamyk Zielony II i osiedle Owoców Leśnych w warszawskiej Białołęce.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki

 

Więcej informacji dompress.pl

dompress : :
wrz 02 2015 Czy kupujemy większe mieszkania?
Komentarze: 0

Czy klienci deweloperów chętniej wybierają teraz większe mieszkania? Czy zwiększyła się liczba nabywców decydujących się na zakup dużych lokali ze względu na możliwość otrzymania wyższych dopłat do kredytu w programie Mieszkanie dla młodych? Sondę na ten temat przeprowadził portal nieruchomości Dompress.pl.

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Kolejne decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżkach stóp procentowych, jak również ostatnie obniżki marż w części banków, spowodowały wzrost zdolności kredytowej nabywców mieszkań. To główny czynnik zmiany preferencji nabywców, a program MdM niewątpliwie go wzmacnia. W konsekwencji, w ostatnim czasie widoczne jest zainteresowanie większymi lokalami, zwłaszcza mieszkaniami trzy pokojowymi. Staramy się dopasować do tych zmian poprzez stosowne modyfikacje struktury projektowanych i budowanych mieszkań. Większy udział dużych mieszkań mamy w inwestycjach Mała Praga w Warszawie, Osiedle Graniczna i Dolina Piastów we Wrocławiu, czy Słoneczne Miasteczko, Centralna Park w Krakowie. Jednocześnie wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania jedno i dwu pokojowe, zwłaszcza w inwestycjach bliżej centrum takich jak Osiedle Krzemowe w Warszawie i 5 Dzielnica, Osiedle Grzegórzecka w Krakowie. Na mniejsze lokale decydują się klienci inwestycyjni, ponieważ dochód z najmu jest średnio 3 krotnie wyższy niż z lokat. W portfelu inwestycji LC Corp znajdują się projekty z udziałem takich transakcji, sięgającym 50 proc. wszystkich umów.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Klienci wybierają coraz większe mieszkania, szczególnie jeżeli są to rodziny w modelu 3+. Poprzez liberalizację polityki mieszkaniowej, wprowadzenie modyfikacji do programu MdM dla rodzin wielodzietnych i zniesienie wielu dotychczasowych ograniczeń, stał się on bardziej dostępny. Przy zmianie dotychczasowego mieszkania na większe klienci poza MdM korzystają z naszego autorskiego programu „Zamień stare na nowe”.Sprzedajemy dotychczasowe mieszkanie klienta, pomagamy w uzyskaniu kredytu hipotecznego, a także oferujemy wykończenie mieszkania przez zaufane i współpracujące z nami firmy oraz organizujemy przeprowadzkę do nowego mieszkania. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie formalności można załatwić u nas bezgotówkowo.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

Nabywcy poszukują najczęściej mieszkań dwu i trzypokojowych o powierzchni 50-60 m kw. Coraz częściej rozważają jednak zakup lokali większych i oczekują niestandardowych propozycji, takich jak mieszkania z antresolą, które oferujemy m.in. w inwestycji Polnordu Brama Sopocka w Gdyni. Program MdM jest dla nabywców mieszkań niewątpliwym wsparciem, dzięki niemu klienci mogą pozwolić sobie na zakup większego lokum, które bez rządowej dopłaty przekraczałoby ich możliwości finansowe.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Z obserwacji wynika, że poprawia się jakość życia Polaków, a to sprawia, że częściej sięgają po nowe mieszkania lub zamieniają je na dom. Możliwość większych dopłat w MdM, szczególnie przez rodziny wielodzietne, także ma wpływ na wybór większego mieszkania lub domu. Mając na uwadze te grupę klientów stworzyliśmy ofertę domów jednorodzinnych objętych programem MdM, zlokalizowanych tuż pod Warszawą. Osiedle domów stanowi idealną alternatywę dla mieszkań w Warszawie. Dom o powierzchni 100 lub 110  mkw. w podwarszawskich Kaputach można nabyć w cenie od 463 tys. zł.

Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

Zmiany wprowadzone w programie dopłat nie rzutują na sprzedaż w zauważalny sposób. Większe zainteresowanie dużymi mieszkaniami obserwujemy już od 2 lat i ma na to wpływ przede wszystkim dobra sytuacja gospodarcza oraz niskie oprocentowanie kredytów, a tym samym większe możliwości nabywcze klientów. Do wzrostu popularności większych mieszkań przyczyniają się również zmieniające się potrzeby mieszkaniowe osób, które zakładają i powiększają rodziny.   

Ewa Nowicka, regionalny kierownik sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl

Z ogólnej liczby kredytów realizowanych przez dział Kredytów Hipotecznych firmy Euro Styl bardzo wysoki odsetek stanowią kredyty z dopłatą rządową MdM. Pierwszym czynnikiem, który biorą pod uwagę klienci przy wyborze mieszkania jest możliwość uzyskania dopłaty. Jednakże  głównym determinantem będącym najczęściej wyznacznikiem ostatecznej decyzji jest wysokość raty kredytu.

Wysokość dopłaty nie ma w chwili obecnej przełożenia na zmianę preferencji klientów i podejmowanych przez nich decyzji co do wielkości metrażu nabywanego mieszkania. Być może sytuacja ulegnie zmianie, kiedy ze względu na wielodzietność będzie można pozyskać większe dopłaty, a zniesienie wymogu nieposiadania wcześniej nieruchomości na własność umożliwi nabywanie większych lokali znacznie szerszej grupie klientów.

Największe mieszkania liczące ponad 80 mkw., które kwalifikują się do programu MdM mamy w Osiedlu Nawigator zlokalizowanym na gdyńskim Obłużu, blisko centrum Gdyni. Ponadto lokale do 70 m kw. można nabyć w inwestycji Apartamenty Conrada, która mieści się w spokojnej i malowniczej gdyńskiej dzielnicy Mały Kack. Osiedle objęte jest letnia promocją, klienci mają szansę zakupić mieszkanie w cenie niższej nawet o 500 zł za m kw. Są to mieszkania o powierzchniach od 46 do 70 mkw., które zostaną oddane do użytkowania w IV kw. tego roku.

Katarzyna Żarska z firmy Marvipol

Single najczęściej poszukują mieszkań o powierzchni od 35 do 40 m kw. Salon plus sypialnia. Pary lub małżeństwa myślące o dziecku rozglądają się za metrażem od 40 do 60 m kw. Optymalne dla nich są tzw. mieszkania kompaktowe, czyli mieszczące się na małej powierzchni, nawet trzypokojowe. Klienci wybierają na ogół mieszkania, w których na relatywnie niewielkiej powierzchni znajduje się możliwie duża liczba pomieszczeń. Tego typu lokale, które dodatkowo spełniają wymóg cenowy programu MdM mamy w warszawskich osiedlach  Central Park Ursynów, Zielona Italia we Włochach i rezydencja Arteco na Żoliborzu.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Grupie Deweloperskiej GEO

Prym nadal wiodą lokale dwu i trzypokojowe, choć większe mieszkania zyskują swoich zwolenników. Cieszą się sporym zainteresowaniem klientów poszukujących docelowego lokum, które daje bogate możliwości w zakresie aranżacji przestrzeni. Zmiany w programie MdM mogą nieco zmienić na rynku. Klienci skorzystają z wyższych dopłat i będą mieli możliwość kupna większego lokalu. Fakt, iż rodziny wielodzietne mogą liczyć na większe wsparcie może mieć znaczenie, choć należy pamiętać, że dla klientów ważny jest nie tylko metraż, ale także liczba pomieszczeń.

Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa

W ostatnim czasie sprzedaż większych mieszkań widocznie wzrosła. W warszawskim osiedlu Tarasy Dionizosa, w którym cała oferta objęta jest programem dopłat, w ramach znowelizowanego MdM-u sprzedaje się w ostatnich tygodniach więcej większych mieszkań trzypokojowych.  Wybór lokali o dużej powierzchni związany jest najczęściej z potrzebą zwiększenia powierzchni życiowej z uwagi na wzrost liczebności rodziny.

Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży w firmie Dolcan

Zauważamy, że klienci nabywają większe mieszkania częściej, niż np. dwa lata temu. Duże mieszkania mają określony rodzaj nabywców. Są to zazwyczaj rodziny z dziećmi, poszukujące dobrze skomunikowanych nieruchomości z własnym ogródkiem. Największe mieszkania spośród tych, które oferujemy są dostępne w inwestycjach bezczynszowych. Na warszawskiej Białołęce w inwestycji Kamyk Zielony można kupić 160-metrowe mieszkanie z ogródkiem i poddaszem już za 460 tys. zł. Blisko centrum Warszawy w inwestycji Ogrody Ochota I można oferujemy mieszkanie 104-metrowe z rabatem 80 tys. zł od ceny katalogowej.

Duże metraże, ok. 218 m kw., mamy również w luksusowym osiedlu domów jednorodzinnych Wellhome Zacisze. W Rembertowie w Osiedlu Magenta oferujemy segmenty o powierzchni 170 m kw. Ostatnie segmenty są również dostępne w warszawskim Zaciszu w inwestycji Czerwona Jarzębina II. 

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Mimo iż, obecnie nie oferujemy lokali objętych dopłatami w ramach programu MdM, w naszych warszawskich inwestycjach Miasto Wola i Stacja Kazimierz zauważamy wzrost zainteresowania klientów zakupem większych mieszkań. Ten trend widoczny jest szczególnie wśród rodzin z dziećmi, ale co interesujące, także wśród osób młodych, które wcześniej kojarzone były głównie z mieszkaniami o niewielkich metrażach. Sytuacja ta znajduje również odzwierciedlenie w ofercie kolejnych etapów naszych projektów, w których uwzględniamy więcej tego typu mieszkań.

 

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki

Więcej informacji dompress.pl

dompress : :