Kategoria

Nieruchomości, strona 156


maj 27 2014 Czy kupimy dom w MdM od dewelopera
Komentarze: 0

Aż 99 procent kredytów z rządową subwencją w programie Mieszkanie dla Młodych udzielanych jest na zakup mieszkań. Na domy w pierwszym kwartale tego roku zaciągnięto tylko 1 procent takich zobowiązań. Głównym tego powodem jest limit powierzchni domu (100 mkw. i 110 mkw. dla rodzin z trójką dzieci), jaki został narzucony przez ustawodawcę.

Z analizy przeprowadzonej przez portal nieruchomości Dompress.pl wynika, że deweloperzy w swojej ofercie mają niewiele domów kwalifikujących się do dopłat. Sprawdziliśmy, czy planują takie projekty.

Inpro oferuje domy w dwóch inwestycjach: Golf Park pod Gdynią i Wróbla Staw w Gdańsku. Jednak, jak powiedział portalowi Rafał Zdebski - dyrektor handlowy Inpro, oferty w tych projektach nie obejmuje rządowy program dopłat, ponieważ nie spełniają jego kryteriów.   

Oferowane przez firmę Atal domy w osiedlu Ville Murano pod Wrocławiem również nie kwalifikują się do dopłat. Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży w Atal, przyznaje że w ramach MdM można kupić w tej chwili tylko mieszkania w łódzkiej inwestycji firmy - Nowe Polesie.   

Echo Investment sprzedaje domy szeregowe w poznańskiej inwestycji Małe Naramowice. Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment wyjaśnia jednak, że ich powierzchnia (od 132,80 do 141,40 mkw.) jest zbyt duża, żeby można było na ich zakup zaciągnąć kredyt z dopłatą.  

Dolcan oferuje domy w kilku warszawskich inwestycjach, ale nie ma wśród nich takich, które nie przekraczałyby maksymalnego metrażu, jaki przewiduje program dopłat. Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży spółki tłumaczy, że firma nie planuje w najbliższym czasie budowy takich projektów. Uzasadnia, że aktualnie Dolcan koncentruje się na inwestycjach w tradycyjne mieszkania oraz osiedla mieszkań bezczynszowych, które łączą zalety mieszkań i domów.

Domy w MdM dostępne będą wkrótce w ramach projektów, które w Lublinie i w Rzeszowie przygotowuje Vikana. Na ten moment takie nieruchomości zostały już sprzedane ponieważ,  jak przyznaje Sylwia Szymańska - dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Vikana, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem klientów.

Po dopłatę do kredytu można sięgnąć, wybierając jeden z domów, które Wawel Service buduje w Michałowicach i Niepołomicach pod Krakowem, gdzie ceny zaczynają się od ok. 399 tys. zł. Piotr Kijanka, dyrektor sprzedaży w Wawel Service deklaruje, że oferowane przez firmę domy kwalifikują się zarówno do programu MdM, jak i spełniają wymogi energooszczędne pozwalające jednocześnie na uzyskanie dopłaty w ramach programu NFOŚiGW w wysokości 30 i 50 tysięcy złotych.  

Robyg w ofercie kwalifikującej się do dopłat ma obecnie wyłącznie mieszkania. Oscar Kazanelson, Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki zapewnia jednak, że oferty w ramach programu MdM są dostępne niemal w każdej inwestycji firmy Robyg.

Ronson Development również proponuje wyłącznie mieszkania objęte programem dopłat. Na wybrane lokale w inwestycjach Młody Grunwald II i Chilli City III w Poznaniu, a także niektóre mieszkania we wprowadzonym niedawno do oferty projekcie Panoramika II w Szczecinie można zaciągnąć preferencyjny kredyt. Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development poinformował portal Dompress.pl, że w Młodym Grunwaldzie II jedna trzecia ze 132 mieszkań spełnia kryteria programu, a w projekcie Chilli City III większość z 29 lokali kwalifikuje się do MdM.  

Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl również przyznaje, że obecnie w ofercie firmy nie ma domów, które kwalifikowałyby się do dopłat.  W programie Mieszkanie dla Młodych deweloper oferuje mieszkania w kilku swoich inwestycjach w Gdańsku, Gdyni oraz w Pruszczu Gdańskim.

Domów jednorodzinnych nie buduje również Activ Investment. Firma nie planuje tego typu projektów. W sprzedaży ma natomiast mieszkania, wśród których znajdują się lokale spełniające programowe kryteria.

Kilka mieszkań w MdM można znaleźć w stołecznej ofercie Grupy Inwest. Urszula Hofman z działu sprzedaży Grupy Inwest uzasadnia niewielki procent takich mieszkań w katalogu firmy zbyt niskim limitem ceny (6.126 zł/mkw.) przewidzianym w MdM, jak na warszawskie realia.  

LC Corp nie ma w sprzedaży domów, ale mieszkania z dopłatą nie są rzadkością w ofercie firmy. W 12 realizowanych inwestycjach mieszkaniowych w całej Polsce deweloper ma ponad 400 mieszkań spełniających kryteria programu Mieszkanie dla Młodych. Można je znaleźć m.in. w projektach: Osiedle Graniczna, Potokowa, Stabłowicka 77 we Wrocławiu, Osiedle Słoneczne Miasteczko w Krakowie, czy Osiedle Powstańców 33 w podwarszawskich Ząbkach. Mirosław Kujawski - wiceprezes LC Corp informuje, że firma planuje uruchomienie kolejnych projektów, w których zaoferuje mieszkania objęte programem. Zaznacza, że w obecnej ofercie mieszkań w MdM znajdują się nie tylko duże, ale również mniejsze mieszkania.  

Atlas Estates, zgodnie ze swoją polityką inwestycyjną, oferuje mieszkania w osiedlach o ponadprzeciętnym standardzie, blisko centrum miasta. Takie podejście wymusza stawki za mkw. lokalu przekraczające limity wyznaczone dla programu Mieszkanie dla Młodych. 

Yareal Polska także specjalizuje się w realizacji kameralnych inwestycji mieszkaniowych i apartamentów. Wysokie standard projektów i ekskluzywna lokalizacja inwestycji, która gwarantuje nową jakość życia codziennego, sprawiają że oferta mieszkaniowa firmy skierowana jest do innej grupy klientów niż program Mieszkanie dla Młodych.

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : :
maj 19 2014 Huawei TE50 Profesjonalny terminal wideokonferencyjny...
Komentarze: 0

Nowy terminal wideokonferencyjny Huawei TE50 dostarcza obraz w rozdzielczości 1080p60, który w połączeniu z dźwiękiem AAC-LD zapewnia najwyższą jakość wideokonferencji. Dzięki łączności WiFi i bezprzewodowemu udostępnianiu prezentacji uczestnikom konferencji jest bardzo praktyczny
w użyciu. Wideoterminal Huawei TE50 umożliwia wybieranie głosowe i przesyłanie prezentacji w jakości Full HD. Dzięki firmie KONTEL, przedstawicielowi Huawei w Polsce, najnowsze rozwiązanie wideokonferencyjne tej marki jest już dostępne
na naszym rynku.   

Urządzenie idealnie sprawdza się w średnich i dużych salach konferencyjnych. Huawei TE50 wspiera protokół H.264 HP i VME (Video Motion Enhancement), co pozwala ograniczyć zajętość pasma konferencji do 50%. Zastosowanie funkcji rozpoznawania twarzy
i podwojenia liczby klatek na sekundę poprawia płynność obrazu.  

Nowe rozwiązanie wideokonferencyjne TE50 zaproponowane przez Huawei oferuje funkcję Multi-view, dzięki której obrazy z wielu kamer transmitowane są na żywo, w trybie Continuous Presence, równocześnie jednym strumieniem.

Dzięki terminalowi Huawei TE50 prezentacje w jakości Full HD można przesyłać
z komputerów znajdujących się w różnych lokalizacjach. Uczestnicy wideokonferencji
w danej lokalizacji mogą wybrać i prezentację, którą chcą akurat oglądać, niezależnie od pozostałych lokalizacji. Dane z komputera udostępniane są dzięki bezprzewodowemu połączeniu WiFi albo przez sieć IP.

Huawei TE50 obsługuje dźwięk AAC-LD z automatycznym kasowaniem echa (AEC)
i redukcją szumów otoczenia (ANS). Terminal wideokonferencyjny rozpoznaje komendy głosowe w wielu językach - za ich pomocą można np. inicjować połączenia czy dołączyć
do konferencji.

Automatyczna konfiguracja terminala jest możliwa przy użyciu dysku USB. Wysyłanie prezentacji z laptopa do lokalnego rzutnika jest możliwe nawet wtedy, kiedy TE50 jest wyłączony - poprzez jeden wspólny kabel VGA.

Huawei TE50 oferuje proste w obsłudze menu 3D. Podczas pierwszego uruchomienia automatycznie włącza się kreator instalacji, który jest bardzo pomocny w jego konfiguracji. Podstawowe informacje o wideoterminalu i trwających połączeniach wyświetlane są
na wbudowanym wyświetlaczu LCD.

Wykorzystywana przez Huawei TE50 technologia SEC (Super Error Concealment) zapewnia wysoką jakość wideo, nawet jeśli utrata pakietów sięga jednej piątej. Dzięki obsłudze H.264 SVC terminal może dostosować się do różnych szerokości pasma, możliwości urządzenia
i wymagań sieci. Protokół H.460 i technologia SNP zapewniają łatwe i bezpieczne przesyłanie wideokonferencji przez firewall traversal. Wideoterminal wspiera protokół szyfrowania H.235 oraz SRTP, TLS i HTTPS.

Nowe rozwiązanie Huawei współpracuje ze wszystkimi standardowymi terminalami
i mostkami wideokonferencyjnymi oraz systemami zarządzania. Jest zintegrowane
z Microsoft Lync2010™ i OCS2007R2. Współpracuje z sieciami IMS i wykorzystuje interfejs API.

 

Więcej informacji na stronie: www.wideokonferencje.net

kwi 29 2014 Nowy boom mieszkaniowy
Komentarze: 0

Sprzedaje się więcej mieszkań niż buduje. Oferta deweloperów stale maleje   

Rok temu w Warszawie kupujący mieszkanie od dewelopera mógł wynegocjować nawet 7–8 proc. rabatu. Dziś upusty wynoszą 2–3 proc., podaje firma Reas.

Deweloperzy rzadko obniżają stawki ofertowe, bo mieszkania sprzedają się tak dobrze, jak w czasie boomu. Pod tym względem pierwsze trzy miesiące tego roku były tak samo udane, jak początek roku 2007.

W ciągu ostatnich czterech kwartałów w sześciu miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) nabywców znalazło o ponad 10 proc. nowych mieszkań więcej (ok. 39,6 tys. lokali) niż w rekordowym dotąd 2007 roku, oblicza Reas

Rekord sprzedaży

Na taki sukces sprzedażowy złożyło się kilka czynników. Kredytobiorcom sprzyjały niskie stopy procentowe i możliwość skorzystania z dopłat w nowym rządowym programie, wspierającym kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Nabywcy mogli też liczyć na relatywnie niskie ceny, które teraz zaczynają rosnąć.

Efektem tak dobrej sprzedaży jest spadek ilości oferowanych nowych mieszkań. W sześciu aglomeracjach o największej skali obrotów na rynku pierwotnym oferta zmniejszyła się już siódmy kwartał z rzędu. Teraz w sprzedaży jest prawie 30 proc. mieszkań mniej niż w II kwartale 2012 roku, kiedy wielkość oferty osiągała rekordowy poziom. W ciągu niespełna dwóch lat oferta deweloperska w głównych miastach zmniejszyła się z 56 tys. do ok. 39,7 tys. lokali.  

Firmy ruszają jednak z nowymi inwestycjami. Potwierdzają to dane GUS za pierwsze trzy miesiące tego roku. Wygląda na to, że mieszkaniówka powoli wchodzi w okres cyklicznego ożywienia. Od początku roku do końca marca deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 15 tys. mieszkań, to o ponad 62 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrost aktywności inwestycyjnej przejawia się też w liczbie otrzymanych pozwoleń na budowę

Najchętniej wybierane gotowe

W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku deweloperzy znaleźli chętnych na ponad 11 tys. lokali, a na rynek w sześciu największych miastach wprowadzili tylko 9,5 tys. mieszkań. Szczególnie szybko topnieje oferta mieszkań gotowych lub będących w końcowej fazie budowy, które w większości miast najlepiej się sprzedają.  

Na koniec marca br. w Warszawie było w sprzedaży o 11 proc. mniej gotowych mieszkań niż na koniec 2013 roku (dane Reas). Podobny spadek miał miejsce w innych miastach.

Wyjątkową popularnością wśród klientów cieszą się mieszkania w inwestycjach, w których deweloperzy oferują je z wykończeniem. Najczęściej za taką usługę trzeba zapłacić, ale jej cena nie rzadko nie przekracza wydatków, jakie trzeba ponieść na wykończenie lokalu we własnym zakresie. Na rynku można znaleźć też oferty, gdzie wykończenie mieszkań oferowane jest w symbolicznej cenie, albo gratis.        

Darmowe wykończenie mieszkań w swojej stołecznej inwestycji oferuje m.in. Red Real Estate Development.  – Zauważyliśmy, że takim rozwiązaniem interesuje się coraz więcej klientów i dlatego wprowadziliśmy bezpłatne wykończenie mieszkań w formie promocji.  Zapotrzebowanie  na wykończone mieszkania zgłaszała wcześniej tylko określona grupa klientów. Teraz o możliwość zakupu lokalu wykończonego pod klucz pyta większość osób - przyznaje Teresa Witkowska z RED Real Estate Development. - Dla klientów szczególnie interesujące są takie mieszkania, do których mogliby się od razu przeprowadzić, jednak po zakończeniu budowy oferta jest już ograniczona. Na Osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach mamy jeszcze w sprzedaży trzypokojowe lokale od 54 mkw. z wykończeniem gratis  - dodaje Teresa Witkowska.

W stolicy na klientów czeka przede wszystkim wiele mieszkań na etapie tzw. "dziury w ziemi". Prawie co drugie mieszkanie oferowane na warszawskim rynku pierwotnym jest na etapie tzw. „dziury w ziemi" i będzie do odbioru za półtora roku lub dwa lata, wynika z danych portalu nieruchomosci Dompress.pl. Na Białołęce nowe mieszkania można kupić już od 4,5 tys. zł za metr kwadratowy.

Najwięcej nowych inwestycji powstaje na Woli, Mokotowie, Białołęce i Bielanach. Niewiele projektów pojawia się na Ochocie, Pradze Północ, czy w Śródmieściu, gdzie brakuje działek inwestycyjnych pod budowę. Inicjowane budowy to przede wszystkim nowe przedsięwzięcia, a tylko niewielka część wprowadzanych przez deweloperów inwestycji to kolejne etapy stołecznych inwestycji.

 

Autor: RED Real Estate Development

dompress : :
kwi 22 2014 FADESA POLNORD POLSKA (FPP) rozpoczyna budowę...
Komentarze: 0

Twórcy Osiedla Innova (ul. Nyska/Piękna) przedstawiają swoją drugą inwestycję we Wrocławiu: Osiedle Moderno. Cztery lata od rozpoczęcia budowy Osiedla Innova www.osiedle-innova.com(531 mieszkań), kiedy osiedle znajduje się już w ostatnim etapie realizacji (112 mieszkań), grupa FPP zaskakuje nas nowym projektem.

Osiedle-Moderno,mieszkania w których chce się żyć

Nowy budynek składa się ze 158 mieszkań i łączy w sobie wszystkie udogodnienia Osiedla Innova, a zarazem wprowadza nowe, będące efektem sugestii klientów i działu sprzedaży. Wśród tych udogodnień, niewątpliwie podkreślić można ilość komórek lokatorskich (113 komórek na 158 mieszkań), ulokowanych w większości na tych samych piętrach, na których znajdują się mieszkania, wspólne pomieszczenia na rowery i wózki dziecięce, panoramiczne okna, plac zabaw dla dzieci i miejsce rekreacji dla aktywnych sportowo klientów.  Na osiedlu znajduje się również podziemny parking oraz zamknięte boksy przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów, spełniające kryteria ekologiczne. 

Usytuowane w dzielnicy Krzyki, u zbiegu ulic Nyskiej i Pięknej, OSIEDLE MODERNO w naturalny sposób staje się kontynuacją OSIEDLA INNOVA (531 mieszkań), będąc kolejnym budynkiem mieszkalnym na obszarze, który FPP rozbudowuje od 2010 roku. Zaledwie kilka minut dzieli OSIEDLE MODERNO od centrum miasta i od dworca kolejowego Wrocław Główny. W najbliższej okolicy znajduje się kilkanaście supermarketów, hala kupców, przychodnie lekarskie, połączenia autobusowe i tramwajowe. W najbliższym sąsiedztwie osiedla (200m) znajduje się przedszkole i szkoła.

Pomieszczenia na rowery, wózki dziecięce i komórki lokatorskie na piętrach

158 mieszkań rozmieszczonych jest na czterech kondygnacjach naziemnych w budynku podzielonym na trzy klatki schodowe. Każda z nich składa się z holu wejściowego, w którym znajduje się specjalnie wydzielone pomieszczenie do przechowywania rowerów i wózków dziecięcych. Projektanci OSIEDLA MODERNO pomyśleli w szczególności o naszej  potrzeb przechowywania. W projekcie uwzględnili 113 komórek lokatorskich, co oznacza, że przynależą one do większości mieszkań. Dużą zaletą jest fakt, że 96 komórek umiejscowionych jest na poszczególnych kondygnacjach, a zatem odległość od mieszkania do komórki to zaledwie kilka metrów.

W większości mieszkań znajdują się duże panoramiczne okna. Natomiast kuchnia z osobnym oknem, dostępna w każdym z mieszkań, pozwala na dowolną aranżację: zachowanie jej jako otwartego aneksu połączonego z salonem lub wydzielenia osobnego pomieszczenia

Na OSIEDLU MODERNO znajdują się dwa wewnętrzne dziedzińce: jeden z placem zabaw dla dzieci i zielenią; drugi jest miejscem do ćwiczeń dla dorosłych, co należy szczególnie podkreślić, gdyż grupa FPP po raz pierwszy tworzy na terenie zielonym swojej inwestycji miejsce przeznaczone do aktywnego spędzenia czasu dla dorosłych.

W dyskretnym zakątku osiedla usytuowane jest przestronne miejsce do selektywnej zbiórki odpadów, spełniające wymogi ochrony środowiska.

Grupa FPP: 2.000 sprzedanych mieszkań, 450 z nich we Wrocławiu  

FPP OSIEDLE MODERNO to spółka należąca do grupy FPP (100% udziałów). FPP została utworzona w 2005 roku i działa w Warszawie oraz we Wrocławiu. Charakteryzuje się ograniczonym zadłużeniem i wysoką płynnością finansową. Posiada aktywa o wartości 369 milionów złotych (na dzień 31 grudnia 2013 r.), a jej zadłużenie wobec instytucji finansowych jest znikome (6,9 milionów złotych na dzień 31 marca 2014 r.). Oznacza to, że OSIEDLE MODERNO jest inwestycją bezpieczną i pozbawioną ryzyka dla nabywców mieszkań. Dodatkową gwarancję realizacji inwestycji stanowi umowa finansowania przedsięwzięcia deweloperskiego zawarta z bankiem GETIN NOBLE kontrolującego przebieg inwestycji.

22 stycznia 2014 roku FPP świętowała sprzedaż dwutysięcznego lokalu. Z dwóch tysięcy sprzedanych mieszkań ponad 450 znajduje się we Wrocławiu.

dompress : :
kwi 08 2014 Nawet 8 proc. na inwestycji w mieszkania
Komentarze: 0

Z informacji uzyskanych przez portal nieruchomości Dompress.pl od przedstawicieli firm deweloperskich wynika, że w mieszkania na wynajem inwestuje coraz więcej osób. Można na nich zarobić nawet do 8 proc. Jak wielu jest klientów inwestycyjnych, na jakie mieszkania stawiają?     

O stopniowym powrocie inwestorów na rynek mieszkaniowy mówi Radosław Bieliński z Dom Development. - Inwestorzy najczęściej wybierają mieszkania jednopokojowe lub nieduże dwupokojowe na osiedlach dobrze skomunikowanych z centrum miasta, w rejonach o rozwiniętej infrastrukturze, na ogół dokonując zakupów za gotówkę, informuje rzecznik prasowy Dom Development.

Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu w Victoria Dom potwierdza, że daje się zauważyć wzrost liczby klientów kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych. Podkreśla, że najważniejszym kryterium jest dla nich cena, im niższa tym lepiej, oraz lokalizacja. Wybierają kawalerki lub mieszkania dwupokojowe o najmniejszym metrażu w inwestycjach znajdujących się w miejscach zapewniających dobrą komunikację.

Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Dantex podaje, że klienci inwestycyjni najczęściej decydują się na mieszkania jednopokojowe w cenie do 250 tys. zł albo dwa pokoje o metrażu do 45 mkw. w kwocie do 350 tys. zł. Przyznaje, że dla tej grupy kupujących liczy się przede wszystkim lokalizacja.    

Dyrektor biura sprzedaży ConceptHouse Mokotów w Atlas Estates - Karolina Krzemińska zauważa z kolei, że liczba zapytań ze strony klientów inwestycyjnych utrzymuje się na stabilnym poziomie. Szacuje, że wśród kupujących jest ich około 15-20 proc., a największym uznaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe o metrażu 40-50 mkw. lub większe kawalerki, w których można wydzielić dodatkowy pokój.  

Spośród warszawskich inwestycji Atlas Estates, najwięcej mieszkań, które klienci przeznaczają pod najem sprzedaje się w budynku ConceptHouse Mokotów, zlokalizowanym nieopodal Mokotów Business Parku oraz na osiedlu Capital Art Apartments, położonym na granicy Śródmieścia i Woli. Inwestorzy poszukują w nich głównie lokali o korzystnej proporcji liczby pomieszczeń do metrażu, które gwarantują wyższą rentowność przy niższym koszcie zakupu.

Karolina Krzemińska z Atlas Estates wskazuje na jeszcze jedną grupę klientów inwestycyjnych - młode pary, które zakupione mieszkanie po kilku latach zmieniają na większe. W miarę osiągania wyższych dochodów i powiększania się rodziny, dotychczasowy lokal przeznaczają na wynajem i w ten sposób stają się inwestorami.

Urszula Hofman ze spółki HB Inwestor działającej w ramach Grupy Inwest szacuje, że ok. 30 proc. klientów nabywa mieszkania w celach inwestycyjnych. - Obecnie, kiedy lokaty bankowe mają niskie oprocentowanie, a inne formy inwestowania kapitału mogą być ryzykowne, najprostszym i od lat sprawdzonym sposobem jest inwestycja w nieruchomość.  Często klienci kupują mieszkanie z myślą o dzieciach, a wcześniej mieszkanie jest wynajmowane i przynosi dochód.  Na ogół wybierają lokale o metrażu do ok. 40 mkw. - wyjaśnia Urszula Hofman.

Wśród klientów firmy Marvipol, osoby kupujące mieszkania w calach inwestycyjnych stanowią ok. 10-15 proc. Przedstawiciele spółki nie zauważyli ostatnio szczególnego wzrostu ich liczby.      

Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Ronson Development mówi zaś o wyższej aktywności inwestorów w ostatnim czasie. Zaznacza jednak, że ich ilość jest mocno uzależniona od charakteru poszczególnych projektów.  - Na przykład na warszawskim Mokotowie, niedaleko centrum biznesowego, odsetek inwestorów jest wyższy niż w inwestycjach zlokalizowanych na peryferiach, gdzie mieszkania nabywane są głównie na własne potrzeby - informuje dyrektor Ronsona. - Udział transakcji inwestycyjnych szacowałbym na ok. 5-10 procent. To więcej niż było jeszcze w ubiegłym roku, choć w niektórych inwestycjach, udział ten może dochodzić nawet do 50 procent, przyznaje Andrzej Gutowski.

Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska również zauważa większą liczbę klientów kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych. - Wiąże się to ze znacznym wzrostem atrakcyjności takiego lokowania kapitału, wynikającej z wyższej stopy zwrotu generowanej z wynajmu mieszkania w porównaniu do nisko oprocentowanych lokat bankowych. Istotnym czynnikiem jest także widoczne odbicie rynku nieruchomości, co pozwala inwestorom oczekiwać stabilnego wzrostu wartości ich inwestycji w średnim i dłuższym okresie czasu, tłumaczy Mirosław Bednarek.

 

A może system condo

Alicja Dolińska, dyrektor działu marketingu i reklamy w firmie Dolcan obserwuje znaczne ożywienie, jeżeli chodzi o klientów kupujących nieruchomości mieszkaniowe w celach inwestycyjnych, jednak mniejsze niż w połowie zeszłego roku.

- Z jednej strony są to inwestorzy, którzy u nas chcą jedynie kupić mieszkania i samodzielnie zarządzać wynajmem, a z drugiej osoby, które decydują się na uczestniczenie w oferowanym przez nas Condo Systemie Dolcan. Inwestor kupuje mieszkanie w jednym z dwóch naszych osiedli - Ogrody Ochota lub Skierniewicka City  i przekazuje nam mieszkanie w zarządzanie wynajmem. Otrzymuje stały, gwarantowany zysk w wysokości 8 proc. w skali rocznej. Szczególnie ta druga możliwość cieszy się wśród inwestorów dużą popularnością ze względu na bezpieczeństwo inwestycji, wysoki zysk, a także spokój, jaki daje scedowanie zarządzania wynajmem na stronę trzecią, wyjaśnia Alicja Dolińska.

 

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro także wyróżnia dwie grupy nabywców nieruchomości inwestycyjnych. Jedną z nich są klienci poszukujący jedno lub dwupokojowych mieszkań w atrakcyjnej lokalizacji, dla których istotna jest cena i dobre połączenia komunikacyjne. Mieszkania, które spełniają te wymogi Inpro oferuje w inwestycjach City Park, Chmielna Park, czy Czwarty Żagiel. 

Drugą grupą, jaką wymienia Rafał Zdebski, są klienci inwestujący w nieruchomości o podwyższonym standardzie lub apartamenty. W tym segmencie Inpro posiada dwie inwestycje. - W połowie września 2013 roku został otwarty pięciogwiazdkowy Hotel Mikołajki na Wyspie Ptasiej, w którym można kupić pokoje i luksusowe apartamenty w systemie condo. Dyrektor Inpro zapewnia, że condohotele oferują zwrot inwestycji w wysokości od 6 do 10 proc. rocznie. Dla osób chcących zarobić na inwestycji w mieszkania Inpro wraz z firmą specjalizującą się w zarządzaniu luksusowymi nieruchomościami, przygotowało także ofertę: Kup i Zarabiaj w projekcie Kwartał Kamienic w centrum Gdańska.   

Firma Polnord również ma dla klientów inwestycyjnych ofertę lokali jednopokojowych w standardzie hotelowym z wykończeniem pod klucz. Mieszkania o powierzchni 19,2 mkw. będą dostępne w warszawskiej inwestycji Smart Aparthotel. Wioletta Ząbek, reprezentująca spółkę Polnord zapowiada, że projekt zlokalizowany w stołecznym Wilanowie zostanie wprowadzony do sprzedaży już w drugim kwartale tego roku.  

Sporą aktywność klientów inwestycyjnych zauważa także Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp.  - Największym zainteresowaniem cieszą się małe mieszkania, szczególnie jedno i dwu pokojowe, o możliwe najlepszym stosunku liczby pomieszczeń do powierzchni. W dobrej lokalizacji cena za mkw. jest wysoka, a więc każda strata powierzchni na komunikacji podwyższa finalną cenę mieszkania, podraża koszty wykończenia i obniża możliwą do osiągnięcia rentowność z najmu, zwraca uwagę Mirosław Kujawski.

LC Corp ma w swoim portfelu około 4-5 projektów, które cieszą się dużym zainteresowaniem klientów inwestycyjnych, są to m.in. Osiedle Brzeska, Graniczna we Wrocławiu, Grzegórzecka w Krakowie oraz projekty w Warszawie, w których od 10 do 40 proc. sprzedaży to zakup pod wynajem.

Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej spółki Robyg mówi portalowi Dompress.pl, że większość mieszkań sprzedawanych w inwestycjach firmy służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych kupujących. - Inwestycją, w której obserwujemy wzmożoną aktywność w zakresie zakupów inwestycyjnych jest Albatross Towers w Gdańsku, gdzie w tym celu sprzedanych zostało około  30 proc. lokali. Tak duży udział klientów inwestycyjnych w przypadku tego projektu determinuje jego usytuowanie w bliskim sąsiedztwie morza, uniwersytetu, a także lokalnych centrów biznesowych, podkreśla Oscar Kazanelson.

Dyrektor ds. handlowych w JHM Development, Dariusz Frontczak sądzi, że wzrost rentowności inwestycji mieszkaniowych w stosunku np. do lokat bankowych, powoduje większe zainteresowanie klientów inwestowaniem w nieruchomości. - Szczególnie dotyczy to oferowanych przez nas, wykonanych w wysokim standardzie, apartamentów Foka na Helu. Dzięki współpracy ze znanym na rynku polskim podmiotem specjalizującym się w wynajmie tego typu lokali, nasi klienci mogą liczyć na wynajem praktycznie od dnia przeniesienia tytułu własności. Odnotowujemy również wzrost zainteresowania klientów inwestycyjnym zakupem mieszkań na Osiedlu Królewskim w Rumi, mówi portalowi Dariusz Frontczak.        

Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl  również przyznaje, że dla klientów, którzy nadwyżkę środków finansowych lokują w zakup nieruchomości, w tym kupujących pakietowo, oprócz dobrej lokalizacji, ważnym czynnikiem jest cena. - W celach inwestycyjnych klienci najchętniej wybierają lokale dwupokojowe o małym metrażu, najczęściej czterdziestokilkumetrowe. W zależności od preferencji inwestora i środków, jakimi dysponuje, są to lokale z segmentu popularnego albo premium - zauważa Andrzej Przybek.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service zwraca uwagę, że klienci kupujący inwestycyjnie, których jest teraz więcej, rzadziej korzystają z kredytów. Potwierdza, że o wyborze decyduje cena i lokalizacja, np. w pobliżu ośrodków akademickich, biurowców, parków technologicznych. Dyrektor Wawel Service zauważa, że inwestorzy interesują się mieszkaniami, które w szybkim czasie zyskają na wartości, np. dzięki budowie linii szybkiego tramwaju.

Klienci inwestujący w mieszkania wybierają lokale w najnowszej, energooszczędnej inwestycji Wawel Service - Wężyka 10 w krakowskich Czyżynach, znajdującej się w pobliżu uczelni i Krakowskiego Parku Technologicznego. Chętnie kupują również nieruchomości w Osadzie Czorsztyn nad jeziorem Czorsztyńskim - kompleksie luksusowych, całorocznych, energooszczędnych willi oraz w inwestycji Onyx Apartments w Krynicy Zdrój, w której Wawel Service oferuje lokale w systemie condo.  

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl