kwi 27 2017

Jakie mieszkania deweloperzy budują dla...


Komentarze: 0

Trend lokowania kapitału w mieszkania na wynajem nasila się, a deweloperzy sukcesywnie rozszerzają ofertę skierowaną do nabywców inwestycyjnych      

W ubiegłym roku deweloperzy kolejny raz pobili rekord sprzedaży mieszkań. W Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście poprawili wynik o ponad jedną czwartą. Hossa w mieszkaniówce trwa nadal. Popyt w znacznej mierze generują osoby, które z zaoszczędzonych środków kupują nowe mieszkania z przeznaczeniem na wynajem.

Boom rynkowy podbijają zakupy inwestycyjne

Dane NBP pokazują, że za gotówkę nabywanych jest teraz tyle mieszkań, ile jeszcze nigdy wcześniej nie było kupowanych. W siedmiu największych miastach w kraju tylko na zakup mieszkań z rynku deweloperskiego inwestorzy wydali 14,2 mld zł w gotówce. Jeszcze trzy lata temu większość mieszkań kupowana była z udziałem kredytu, ale w 2015 roku sytuacja uległa zmianie. Dwa lata temu prawie połowa transakcji dokonywana była za gotówkę, a w ubiegłym roku ich ilość wzrosła do 60 proc.

Pieniądze wycofane z rynku kapitałowego i lokat bankowych inwestorzy przeznaczają na zakup nieruchomości, które później trafiają na rynek najmu. Większość kupuje z oszczędności, choć część z nich sięga też po kredyty licząc, że czynsz pokryje miesięczną ratę spłaty.

Im mniej metrów, tym większy zysk  

 

Liczba osób chcących zarabiać na mieszkaniach stale wzrasta, dlatego w ofercie deweloperów pojawia się coraz więcej projektów przygotowanych specjalnie dla tej grupy klientów. Poza lokalizacją dla nabywców inwestycyjnych ważna jest też relacja liczby pomieszczeń do powierzchni mieszkania, czyli możliwie najmniejszy metraż lokalu przy określonej liczbie pokoi. Takie nieruchomości są najbardziej rentowne.

Największą popularnością cieszą się małe kawalerki, czterdziestometrowe mieszkania dwupokojowe i lokale trzypokojowe o maksymalnej powierzchni nieznacznie przekraczającej 50 mkw.

Projekty przygotowywane pod inwestorów zlokalizowane są w centralnych rejonach miast, w  miejscach dobrze skomunikowanych, w pobliżu ośrodków akademickich i biznesowych. W Warszawie takim obszarem jest Wola, która graniczy ze Śródmieściem i dysponuje świetną infrastruktura komunikacyjną. Jest najszybciej rozbudowującą się dzielnicą w mieście, zarówno jeśli chodzi o segment mieszkaniowy, jak i komercyjny.  

Dla klientów inwestycyjnych projektowane są kompaktowe mieszkania o funkcjonalnym rozkładzie, które przeważnie aranżowane tak, by można było wydzielić w nich dodatkowy pokój. A bywa, że rozkład większych mieszkań pozwala na ich podział na dwa lokale z odrębnymi kuchniami i łazienkami.

Elastyczne rozkłady funkcjonalne

Również konstrukcja samych budynków daje dużą dowolność aranżacyjną. Przykładem mogą być tu inwestycje Studio Centrum i Dzielna 64, które na warszawskim Muranowie prowadzi Ochnik Development. Deweloper zapewnia, że dzięki odpowiednio zaprojektowanemu układowi konstrukcyjnemu ścian nośnych możliwe jest dowolne łączenie mieszkań i późniejsze ich dzielenie, w zależności od potrzeb użytkowników.

W budynku Studio Centrum, który rośnie przy ulicy Pawiej powstaje 85 mikro-apartamentów o średniej powierzchni 25 mkw. W ofercie dostępne są jeszcze lokale w cenie od 180 tys. zł netto. Można je kupić także z wykończeniem pod klucz.

W inwestycji Dzielna 64 dominują z kolei mieszkania dwupokojowe o niewielkim metrażu - od 35 mkw. Przedstawiciele dewelopera zaznaczają jednak, że niemal we wszystkich kawalerkach można również wydzielić drugi pokój.  

Sklep, recepcja i samoobsługowa pralnia

Obie inwestycje budowane są w podwyższonym standardzie i oferują wysokiej jakości wykończenie części wspólnych. Zarówno elewacje budynków, jak lobby wykończone zostaną bezspojeniowo montowanymi płytami ze spieków kwarcowych. W inwestycji Dzielna 64 ozdobą holu będzie zielona, żywa ściana. W codziennych sprawach organizacyjnych pomocne będą znajdujące się w budynkach recepcje, a do dyspozycji mieszkańców Studia Centrum oddana zostanie także pralnia samoobsługowa. Standard mieszkań podniosą m.in. wysokiej jakości, drewniane okna.Cały projekt obejmuje również realizację pasażu handlowego, w skład którego wejdą m.in. lokale usługowe usytuowane w części parterowej budynków.

W inwestycjach projektowanych z myślą o nabywcach inwestycyjnych pojawiają się coraz częściej przechowalnie bagażu, czy różne punkty serwisowe. Poza wykończeniem mieszkań pod klucz, oferowane jest w nich także zarządzanie wynajmem. Właściciele mogą skorzystać z usług operatora, który zarządza lokalem w ich imieniu.

Deweloperzy przyznają, że w budynkach, które spełniają wymagania klientów lokujących kapitał na rynku nieruchommości zakupy inwestycyjne obejmują nawet 80 proc. wszystkich transakcji. Najnowsze analizy mówią, że największe zyski z najmu inwestorzy osiągają w Warszawie i Gdańsku. W tych miastach zwrot z inwestycji przekracza 6 proc. rocznie. Wspomniane aglomeracje oferują także dużą płynność rynku, czemu sprzyja miedzy innymi migracja do dużych miast i zmiany na rynku pracy, na którym premiowana jest mobilność.

 

Autor: Ochnik Development

dompress : :
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz