Najnowsze wpisy, strona 83


wrz 17 2014 Dom za miastem, czy segment w Warszawie
Komentarze: 0
Ile kosztują segmenty w Warszawie? Jakie są ceny domów pod miastem? Czy różnica jest rzeczywiście tak duża?  
 
W 2007 roku, w szczytowym okresie boomu mieszkania w Warszawie kosztowały średnio niemal 10 tys. zł za metr. Wiele osób zamiast je kupować, decydowało się na zamieszkanie z dala od miasta, w domu który często budowany był w ekonomiczny sposób na tanio kupionej działce. Właściciele 50-60 metrowych mieszkań znajdujących się w centralnych rejonach Warszawy również po ich sprzedaży mogli ziścić sen o komfortowym i sielskim życiu pod miastem. 
Minęło kilka lat i trend się odwrócił. Fala powrotów do miasta zaczęła się już ponad 2 lata temu. Okazało się, że zamieszkanie na wsi wiąże się nie tylko z brakiem infrastruktury komunikacyjnej i handlowo-usługowej, ale także szkół, przedszkoli, placówek oświatowych, medycznych, itp. Dojazdy okazały się kosztowne i uciążliwe, a naprawy i zabezpieczanie domu mało fascynujące. Dla wielu osób własny domek 20-30 km od Warszawy, okazał się podobnie trafionym rozwiązaniem, jak kredyt we frankach.   
 
Teraz na sprzedaż wystawionych jest wiele takich nieruchomości i choć słychać głosy, że klienci powoli wracają na rynek domów, nie łatwo znaleźć na nie nabywców. Zdaniem pośredników mogą czekać na amatora nawet kilka lat, szczególnie jeśli ich architektura odzwierciedla specyficzny gust mieszkańców. Jak wynika z danych portalu nieruchomości Dompress.pl, w miejscowościach znacznie oddalonych od Warszawy nieduży dom można kupić już za ok. 430 - 450 tys. zł.   
 
Od dewelopera w Otwocku kupimy segment w cenie od ok. 2.800 zł/mkw. W takich miejscowościach jak Pruszków, Piaseczno, czy Lesznowola nowe segmenty oferowane są w kwocie 3.300 - 3.900 zł/mkw. W podobnej cenie znajdziemy też oferty w Łomiankach, choć z reguły segmenty z pierwszej ręki wycenione są tam znacznie wyżej niż 4.000 zł/mkw.      
A ile musimy wydać, chcąc kupić dom w zabudowie bliźniaczej lub segment w Warszawie? Okazuje się, że wiele więcej. Najwięcej inwestycji oferujących nieruchomości jednorodzinne zlokalizowanych jest w stołecznym Wawrze i na Białołęce. Stawki ofertowe w tych dzielnicach zaczynają się od  3.500 zł/mkw., ale są też nieruchomości wycenione na ok. 4.500 zł/mkw. Nieco niższe ceny obowiązują w najmłodszej, warszawskiej dzielnicy - Wesołej. 
 
Licząc średnio 4.000 zł za metr mały, zgrabny segment w tych dzielnicach można kupić już za ok. 600 tys. zł. Można kupić też większy, bo zdarzają się okazje. Za przeceniony o jedną trzecią 177 metrowy segment w nowoczesnej bryle firma Barc Warszawa chce 693 tys. zł. W inwestycji Osiedle Przytulne przy Kadetów 60 są jeszcze dostępne dwa ostatnie segmenty. Z osiedla w kilka minut można dojechać do Mostu Siekierkowskiego.   
 
Jeśli chcemy zamieszkać w Wilanowie albo Ursynowie musimy zapłacić więcej. Deweloperzy budujący segmenty w tym rejonie miasta żądają za metr od 4.500 zł w górę. W wilanowskich i ursynowskich projektach stawki startowe niejednokrotnie przekraczają 6 lub 7 tys. zł/mkw. Koszt zakupu działek budowlanych w granicach aglomeracji warszawskiej na ogół przewyższa wartość domów znajdujących się w miejscowościach za miastem. Dlatego deweloperzy nie oferują w Warszawie domów wolnostojących.
 
A co z kredytem? Czy łatwo jest dziś pożyczyć pieniądze od banku? Z jednej strony słyszymy od deweloperów, że chętnych do zakupu nie brakuje, ale mają trudności z zaciągnięciem kredytu. Z drugiej, słychać głosy obserwatorów rynku kredytowego, że banki są dziś wyjątkowo hojne i w porównaniu z rokiem ubiegłym godzą się na większy udział raty w dochodach.
 
Według obliczeń analityków rynku, nawet rodzina z dwójką dzieci osiągająca dochody na średnim krajowym poziomie, która ma trochę pieniędzy na wkład własny mogłaby pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu na segment w Warszawie. Jak podaje Invigo, rodzina z dwójką dzieci zarabiająca łącznie 5624 zł (2 średnie krajowe wynagrodzenia netto wg GUS) może liczyć dziś na ponad 550 tys. zł kredytu, jeśli nie ma innych zobowiązań.    
 
Autor: Barc Warszawa SA.
dompress : :
nieruchomości 
wrz 16 2014 Czy kawalerkę zastępuje mała dwójka
Komentarze: 0
Czy w nowych inwestycjach projektowane są jeszcze kawalerki, czy zastąpiły je chętnie wybierane dziś, małe dwójki? Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl przeprowadzili sondę, żeby dowiedzieć się, czy na mieszkania jednopokojowe są jeszcze chętni i jak wiele powstaje ich w nowych osiedlach.  
 
W inwestycjach Atlas Estates kawalerki stanowią 10-15 proc. oferty. Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Atlas Estates obserwuje stały poziom zainteresowania tym typem lokali. - Najczęściej klienci nadal szukają mieszkań dwupokojowych o niewielkim metrażu, które są bardziej funkcjonalne niż kawalerki, a jednocześnie również znajdują się w zasięgu ich możliwości finansowych. Wśród kawalerek największą popularnością cieszą się te najmniejsze i najtańsze oraz największe, które można przearanżować na dwa pokoje - informuje Michał Miłowski. 
 
Dom Development także projektuje kawalerki, zarówno w inwestycjach z segmentu popularnego, jak i projektach apartamentowych. Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development poinformował portal nieruchomości Dompress.pl, że mieszkania jednopokojowe są popularne z uwagi na niską cenę całkowitą. Przyznał jednocześnie, że klienci częściej poszukują obecnie mieszkań, w których można na małej powierzchni wygospodarować oddzielną sypialnię. Małe dwójki w ofercie dewelopera nie są wiele wyżej wycenione od kawalerek. - Różnica w cenie jednostkowej kawalerek i najmniejszych mieszkań dwupokojowych np. na osiedlu Żoliborz Artystyczny wynosi do 10 proc. ceny całkowitej za mieszkanie - podaje Radosław Bieliński. 
 
W każdej inwestycji Robyg dostępne są mieszkania dwupokojowe, o powierzchni od niespełna  32  mkw., a ich metraże rosną do ok. 55 mkw. Najmniejsze lokale z trzema pokojami mają 48 mkw. Oscar Kazanelson, szef rady nadzorczej Robyg podkreśla, że dużą zaletą mieszkań oferowanych przez Grupę  jest ich wysoki potencjał aranżacyjny. Walor ten pozwala z łatwością dopasować dane mieszkanie do potrzeb klienta i przekształcić np. mieszkanie dwupokojowe w kawalerkę lub odwrotnie. 
 
Część klientów firmy Polnord poszukuje kawalerek. Są to zwykle osoby kupujące swoje pierwsze mieszkania. Wioletta Ząbek reprezentująca Polnord przyznaje, że ze względu na bilanse parkingowe w poszczególnych inwestycjach firmy kawalerek projektowanych jest niewiele. Ich cena za mkw. jest zazwyczaj wyższa o ok. 10 proc. od ceny mieszkań większych, ale mimo to kawalerki najczęściej sprzedają się jako pierwsze.  
 
W większości krakowskich inwestycji Wawel Service także można znaleźć mieszkania jednopokojowe. - Klienci wciąż o nie pytają. W naszych dwóch energooszczędnych inwestycjach: Borkowska B1 i B2 oraz Wężyka 10 sprzedaliśmy już wszystkie tego typu lokale. Nabywcy mogą kupić kawalerki w energooszczędnej inwestycji Halszki 28A na Kurdwanowie. Dostępne są jeszcze mieszkania o metrażu od 30 do 35 mkw. w cenach od ok. 195 tys. zł do 224 tys. zł. Pojedyncze lokale jednopokojowe klienci znajdą też w naszych, oddanych już od użytku, inwestycjach Apartamenty Mochnackiego oraz Klonowica - wymienia Piotr Kijanka, dyrektor działu sprzedaży w Wawel Service. 
 
Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex twierdzi z kolei, że w pierwszej kolejności kupujący wybierają teraz większe i ładniejsze mieszkania dwupokojowe o metrażu od 45 do 53 mkw. A kolejnym segmentem poszukiwanych mieszkań są lokale jednopokojowe o pow. od 28 do 31 mkw.
 
Wojciech Stisz z firmy Barc przyznaje, że w drugim etapie budowy osiedla Tarasy Dionizosa, które firma realizuje warszawskiej na Białołęce, zamiast kawalerek zaprojektowane zostały mieszkania dwupokojowe, których metraż nieznacznie przewyższa powierzchnię lokali jednopokojowych. -  Klienci zdecydowanie chętniej wybierają trzydziestokilkumetrowe lokale z wydzieloną sypialnią oraz salonem z aneksem kuchennym. Niewiele osób interesuje się dziś kawalerkami, szczególnie jeśli ich powierzchnia i cena nie różnią się znacząco od znacznie bardziej funkcjonalniejszych mieszkań dwupokojowych - informuje Wojciech Stisz. Zarówno jedno, jak i dwupokojowe mieszkania w Tarasach Dionizosa Barc oferuje w tej samej cenie, po 5870 zł/mkw.  
W projektach Ronson również nie ma wiele kawalerek. Są to najczęściej lokale o powierzchni ok. 30 – 35 mkw. - Klienci preferują jednak mieszkania 2 pokojowe. Małe dwupokojowe mieszkania o metrażu do 40 mkw. cieszą się obecnie największą popularnością. Ich udział w strukturze sprzedaży jest duży - przyznaje Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development. Jako przykład Andrzej Gutowski podaje stołeczną inwestycję Sakura położoną przy ul. Kłobuckiej, w której w pierwszym etapie budowy nie było mieszkań o powierzchni do 50 mkw. W trzeciej i czwartej fazie realizacji osiedla udział takich lokali w ogólnej puli sięga natomiast ok. 35 proc. 
 
Kawalerki nieustająco cieszą się powodzeniem kupujących w inwestycjach Matexi Polska. W większości projektów dewelopera można znaleźć takie mieszkania w metrażach nawet poniżej 30 mkw. Jak przyznaje Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska, popularniejsze wśród klientów są jednak małe mieszkania dwupokojowe, które projektowane są na powierzchniach od 36 do 38 mkw. - Takie mieszkania przygotowaliśmy w warszawskich inwestycjach Na Romera i Słodowiec Park, jak również w projektach, które wchodzą właśnie do sprzedaży: Staffa 9 na stołecznych Bielanach i Kolska od Nowa na bliskiej Woli - informuje Dompress.pl Mirosław Bednarek.  
 
W nowej inwestycji Grupy Inwest na warszawskiej Pradze Północ znajdującej się przy ul. Siedleckiej 60 zaprojektowane zostały zarówno kawalerki (od 27 mkw.), jak i mieszkania dwupokojowe (od 31 mkw.) o niewielkich powierzchniach. - Klienci poszukują kawalerek, które często kupowane są inwestycyjnie z przeznaczeniem pod wynajem. W przypadku naszej najnowszej inwestycji cena kawalerek oraz mieszkań dwupokojowych o małym metrażu jest zbliżona i będzie  wynosiła nieco ponad 7 tys. zł za metr - zapowiada Urszula Hofman reprezentująca Grupę Inwest.  
 
Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan informuje, że wciąż znaczna liczba klientów pyta o kawalerki, zwłaszcza takie o mniejszych metrażach. Wielu nabywców nie może pozwolić sobie na zakup większych mieszkań. - W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów wprowadziliśmy do oferty inwestycję dedykowaną właśnie do młodych osób, poszukujących nieruchomości na start. W warszawskim Miasteczku Rubikon zaprojektowane zostały miniapartamenty o powierzchni od 17 mkw., w cenie od 145 tys. zł. - podaje Anna Sitnik. Ceny za mkw. mieszkań jedno i dwupokojowych oferowanych przez dewelopera są podobne. 
 
W nowych inwestycjach Inpro nadal powstają kawalerki i sprzedają się równie dobrze, jak mieszkania dwupokojowe. - W aktualnej ofercie posiadamy kawalerki powierzchniach od 27 do 35 mkw., a ich ceny zaczynają się od 5.350 zł netto za mkw. Mieszkania dwupokojowe mają powierzchnię od 33 mkw. do 58 mkw., a najniższa stawka za mkw. wynosi 4.800 zł netto. - podaje Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro. - Klienci, którzy przychodzą z zamiarem kupna kawalerki, czasem decydują się ostatecznie na zakup mieszkania dwupokojowego o 5-10 metrów większego w przybliżonej cenie do ceny lokalu jednopokojowego. Kawalerki nadal poszukiwane są przez singli lub inwestorów pod wynajem długoterminowy - wyjaśnia Rafał Zdebski. 
Największy udział kawalerek w strukturze mieszkań w inwestycjach LC Corp występuje w projektach znajdujących się w centralnych lokalizacjach miast, takich jak Grzegórzecka 77 w Krakowie czy Brzeska 5 we Wrocławiu. Natomiast w inwestycjach na obrzeżach miast wyraźnie przeważają małe mieszkania dwupokojowe. W przygotowywanej obecnie przez firmę inwestycji w Krakowie udział lokali jednopokojowych przekroczy poziom 22 proc. Oferowane przez LC Corp kawalerki mają wyższą cenę za metr niż mieszkania dwupokojowe, ale niższe ceny jednostkowe, nie przekraczające 200 tys. zł.    
 
Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp informuje, że standardowy metraż kawalerek znajdujących się w ofercie firmy wynosi ok. 30 mkw. Małe mieszkania dwupokojowe mają powierzchnię od 35 do 40 mkw. - To oznacza, że cena lokali dwupokojowych jest wyższa średnio o około 30 tys. zł - podaje Mirosław Kujawski. 
 
W inwestycjach, które firma Okam planuje wprowadzić na warszawski rynek, na Służewcu Przemysłowym, przy ulicy Konstruktorskiej oraz przy ul. Woronicza, 80 proc. oferty będą stanowiły mieszkania poniżej 45 mkw. Michał Skwarek Sales & Marketing Manager w Okam przyznaje, że największym zainteresowaniem klientów cieszą się kawalerki o powierzchni od 36 do 40 mkw. - Tego typu lokale są bardzo często dzielone na mieszkania dwupokojowe. Ich cena niewiele różni się od nieznacznie większych mieszkań dwupokojowych o powierzchni powyżej 50 mkw.  Kupują je najczęściej rodzice dla dzieci i inwestorzy z myślą o wynajmie - 
zauważa Michał Skwarek. 
Rafin w nowych inwestycjach projektuje kawalerki, ale do sprzedaży nie trafia ich wiele.  W najnowszym wrocławskim projekcie firmy - Kępa Mieszczańska, ich udział w ofercie wynosi ok. 4 proc.   
 
Mirosław Półtorak, prezes zarządu Dom.Developer zauważa, że klienci spoza Wrocławia chętnie inwestują w kawalerki w ścisłym centrum miasta. - Mogliśmy to obserwować podczas sprzedaży kawalerek w naszej zakończonej inwestycji Botanica Residence przy Ogrodzie Botanicznym, gdzie większość  takich lokali kupowanych było stricte inwestycyjnie. Z kolei wrocławianie na swoje pierwsze mieszkanie chętnie wybierają niewielkie lokale dwupokojowe. Najbardziej poszukiwane metraże to 40-45 mkw. Najbardziej pożądana cena to taka, która nie przekracza limitu MdM, a to oznacza zakup lokalu oddalonego od ścisłego centrum miasta - podsumowuje Mirosław Półtorak. 
 
Wśród mieszkań znajdujących się w portfolio firmy Victoria Dom kawalerki to tylko 2-3 proc. oferty. Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu w Victoria Dom zapewnia, że klienci nadal poszukują kawalerek, szczególnie tych w najniższych cenach. - W naszych stołecznych projektach dużą popularnością cieszą się natomiast niewielkie mieszkania dwupokojowe. Im mniejsze, tym szybciej się sprzedają. W inwestycji Ogrody Targówek mamy jeszcze dwójki od 38 mkw., a w projekcie Viva Garden  od 32 mkw. - wymienia Magdalena Rurarz.
 
Kawalerki nie są również trzonem żadnej z inwestycji Euro Styl. - W ostatnich latach kawalerki straciły trochę na popularności na rzecz małych mieszkań z dwoma pokojami. Nasza oferta jest zdywersyfikowana. W naszych nowych osiedlach projektowane są kawalerki. Przede wszystkim można je nabyć na Osiedlu Morskim w gdyńskim Pogórzu. W sprzedaży są tego typu mieszkania o pow. ok. 32 mkw. w cenie ok. 154 tys. zł. - podaje Bartosz Podgórczyk, dyrektor działu marketingu w firmie Euro Styl.  
Bartosz Podgórczyk przyznaje, że cena i metraż najmniejszych mieszkań dwupokojowych i kawalerek oferowanych przez Euro Styl niewiele się różni. Na Osiedlu Morskim mieszkanie dwupokojowe o pow. ponad 34 mkw. kosztuje 167 tys. zł (4.797 zł/mkw.) i jest o 13 tys. zł droższe od kawalerki (o pow. ok. 32 mkw.).   
 
W nowych projektach Atal średnio ok. 8 proc. mieszkań to kawalerki, ale często ich odsetek jest mniejszy. Ceny dwójek i mieszkań jednopokojowych oferowanych przez dewelopera są podobne. W swoich inwestycjach firma decyduje się nawet na całkowitą rezygnację z mieszkań typu studio lub wprowadza do oferty pojedyncze tego rodzaju lokale, jak w przypadku warszawskiej inwestycji Walewska Residence. 
 
Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży Atal podaje, że największym zainteresowaniem cieszą się kawalerki znajdujące się na osiedlach zlokalizowanych w centrach miast, które zwykle kupowane są inwestycyjnie. Zdaniem Eweliny Juroszek nabywcy wiążą z nowym miejscem zamieszkania wieloletnie plany i dlatego decydują się obecnie na większe mieszkania. W związku z tym udział kawalerek w nowych projektach Atal jest coraz mniejszy, podobnie jak mieszkań dwupokojowych. - Największym zainteresowaniem naszych klientów cieszą się lokale trzypokojowe o metrażu 55-65 mkw. To trend, który od dwóch lat znacznie przybiera na sile - informuje Ewelina Juroszek.
 
Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl
dompress : :
nieruchomości 
wrz 15 2014 W Warszawie, czy pod Warszawą
Komentarze: 0

W centralnych dzielnicach Warszawy za maleńkie dwa pokoje zapłacimy 300 tys. zł. Na obrzeżach miasta w tej kwocie kupimy od dewelopera wygodną trójkę 

W cenie 300 tys. zł nie znajdziemy zbyt dużego mieszkania w centralnych dzielnicach Warszawy. Taka kwota wystarczy na trzydziestokilkumetrowy lokal. W Śródmieściu dostaniemy za tyle tylko większe studio, ale w dzielnicach z nim sąsiadujących, na Woli i Mokotowie doszukamy się już niewielkiej dwójki. Szczególnie jeśli sprawdzimy ofertę deweloperów na Odolanach, czy Służewie, gdzie powstaje w tej chwili wiele inwestycji. Tam z pewnością uda się kupić nowe, funkcjonalne, choć niezbyt duże dwa pokoje, do ok. 40 mkw.

Na Bemowie i w Wilanowie w kwocie 300 tys. zł też nie będziemy mieć problemu z kupnem kompaktowej dwójki. W tych dzielnicach największy wybór nowych mieszkań jest w projektach powstających w okolicy Lazurowej i Batalionów Chłopskich oraz w Miasteczku Wilanów. Jeśli możemy wysupłać dodatkowo małe kilkadziesiąt tysięcy, na Bemowie uda nam się nawet nabyć mieszkanie z trzema pokojami.   

Większy stołeczny lokal tylko na Białołęce 

Jednak jeżeli potrzebujemy większego lokalu, a mamy do wydania nie więcej niż 300 tys. zł musimy zacząć przeglądać ofertę warszawskiej Białołęki. W tej dzielnicy za taką sumę możemy dostać nawet przestronne, ponad 60 metrowe mieszkanie. Białołęka wciąż plasuje się w czołówce najbardziej rozbudowujących się stołecznych dzielnic. Jednocześnie należy do najtańszych w mieście. W nowych osiedlach, reprezentujących przeważnie segment popularny, projektowane są na ogół niewielkie, kompaktowe mieszkania.

Wyjeżdżając za rogatki Warszawy, tym bardziej nie będziemy mieć większego kłopotu ze znalezieniem wygodnego mieszkania dla rodziny wycenionego poniżej 300 tys. zł.

Inwestycje w miejscowościach podwarszawskich, które są coraz lepiej skomunikowane ze stolicą, cieszą się dużym zainteresowaniem właśnie ze względu na kusząco niskie stawki. W cenie lokalu w warszawskim ścisłym centrum można w nich często kupić dwa razy większe mieszkanie.

Najistotniejsze, żeby znaleźć inwestycję w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych lub w zasięgu stołecznej komunikacji miejskiej. Plusem wyboru lokalizacji podwarszawskiej są także niższe koszty życia i utrzymania nieruchomości. Dlatego, w miarę poprawy stołecznej infrastruktury komunikacyjnej rośnie popularność zewnętrznych dzielnic Warszawy i lokalizacji podmiejskich wśród nabywców nieruchomości, szczególnie tych zlokalizowanych na północ i zachód od stolicy. Kupujących zachęca też podmiejska zabudowa, która jest zazwyczaj bardziej kameralna i usytuowanie osiedli, często w pobliżu terenów zielonych.

Pod Warszawą nawet powyżej 60 mkw.

Jak wynika z danych portalu nieruchomości Dompress.pl, w sąsiadujących z Warszawą Łomiankach na dwupokojowe, ukończone mieszkanie o pow. ponad 55mkw., w inwestycji znajdującej się w spokojnej, zielonej okolicy nie wydamy więcej niż 300 tys. zł.

W podwarszawskim Piastowie w kompleksie Rezydencja Kościuszki w cenie 282 tys. zł kupimy nawet mieszkanie o powierzchni niespełna 80 mkw. (licząc z antresolą). Inwestycja jest już gotowa, a w jej sąsiedztwie znajduje się przystanek SKM-ki.  W ofercie zostało kilka ostatnich mieszkań. W kwocie 329 tys. zł można też jeszcze kupić lokal z antresolą o łącznym metrażu 86 mkw.   

Na większej powierzchni za 300 tys. zł zamieszkamy też na nowych osiedlach położonych w Piasecznie, Otwocku, Pruszkowie lub Grodzisku Mazowieckim. Decydując się na zamieszkanie w tych lokalizacjach często nie wydamy więcej, nawet jeśli wybierzemy lokal wielkości powyżej 60 mkw.

Choć w Piasecznie znajdziemy lokale wycenione nieco ponad 4 tys. zł za metr, to na ogół budujący tam deweloperzy żądają za mieszkania powyżej 5 tys. zł. Podobne ceny obowiązują w Pruszkowie. 

W nieco niższych kwotach, poniżej 5 tys. zł/mkw., czekają na nowych właścicieli mieszkania w inwestycjach deweloperskich zlokalizowanych w Markach, Ząbkach, Zielonce, Rembelszczyźnie, czy Ożarowie Mazowieckim.

Jeszcze tańsze nowe mieszkania, w cenie dochodzącej do 4 tys. zł za mkw., znajdziemy lokale oferowane w takich miejscowościach jak Grodzisk Mazowiecki, Mińsk Mazowiecki, czy Brwinów.

 

Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : :
nieruchomości 
wrz 11 2014 FADESA POLNORD POLSKA (FPP) przekazała klucze...
Komentarze: 0

Spółka FADESA POLNORD POLSKA (FPP) w projektach realizowanych w Warszawie i we Wrocławiu  wydała klientom już 2.000 mieszkań

- Przekazanie 2.000 mieszkań jest dla nas źródłem ogromnej satysfakcji, przede wszystkim dlatego że to dowód zaufania ze strony klientów. Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy zdecydowali się zamieszkać na jednym z osiedli wybudowanych przez FPP - mówi Małgorzata Gryc, dyrektor sprzedaży i marketingu w firmie Fadesa Polnord Polska. 

Sukces, jaki FPP odniosła zarówno na warszawskim, jak i wrocławskim rynku był możliwy dzięki dobrej lokalizacji projektów, zastosowaniu nowatorskich i funkcjonalnych rozwiązań architektonicznych, jak również wybiegającemu w przyszłość standardowi osiedli. - Dzięki perspektywicznemu planowaniu inwestycji oraz ich kompleksowej aranżacji możliwe było stworzenie przestrzeni przyjaznej mieszkańcom, co znalazło uznanie wśród naszych klientów - podkreśla Małgorzata Gryc.

Wszystkie inwestycje firmy zapewniają bezpośredni dostęp do terenów zielonych i charakteryzują się niezwykle starannym rozplanowaniem przestrzeni wspólnych. W obrębie każdego osiedla znajdują się liczne alejki spacerowe i tereny rekreacyjne. Znakiem rozpoznawczym projektów Fadesy jest rozbudowana infrastruktura dla rodzin z dziećmi. W inwestycji Ostoja Wilanów znajdują się tereny zielone o powierzchni ponad 5 ha  przeznaczone do wyłącznego użytku mieszkańców, w wśród nich parki, jeziorko, place zabaw i boisko.

Wyższy komfort życia zapewniają również w przemyślany sposób ulokowane w budynkach pomieszczenia zapewniające dodatkową przestrzeń do przechowywania oraz boksy na rowery i wózki dziecięce. Wygodzie mieszkańców służą także, znajdujące się na terenie inwestycji, lokale handlowo-usługowe i placówki użyteczności publicznej, jak np. przedszkola. Kluczowym założeniem dewelopera jest dostarczanie mieszkań, w których chce się żyć.  

Hiszpańsko-polska spółka Fadesa Polnord Polska, od rozpoczęcia działalności na rynku polskim w 2005 roku do połowy bieżącego roku, sprzedała ponad 2.150 mieszkań. Spółka osiągnęła w ostatnim czasie wynik 500 mieszkań w przedsprzedaży w swoich projektach zlokalizowanych we Wrocławiu (Osiedle Innova i Osiedle Moderno).

Firma charakteryzuje się stabilną sytuacją finansową. W pierwszych sześciu miesiacach 2014 roku przychody ze sprzedaży wyniosły 123,67 mln zł. W końcu czerwca bieżącego roku spółka posiadała kapitał własny w wysokości 95,59 mln zł, a zobowiązania z tytułu kredytów wynosiły zaledwie 3,85 mln zł.

Długofalowa strategia Fadesy przewiduje umacnianie pozycji firmy na rynku i sukcesywny rozwój działalności na terenie Polski. Deweloper posiada grunty pozwalające na wybudowanie ponad 1.000 mieszkań.

Projekty w trakcie realizacji

Ostoja Wilanów

Inwestycja Ostoja Wilanów (www.ostoja-wilanow.com) położona jest na rozległym obszarze 17 ha w warszawskim Miasteczku Wilanów, między ulicami Klimczaka, Zdrową i Hlonda, niedaleko al. Rzeczypospolitej. Prowadzona jest w 8 etapach, w których powstanie łącznie 31 nowoczesnych, 4-piętrowych budynków. Ponad 5 ha na obszarze osiedla zajmują atrakcyjnie zagospodarowane tereny rekreacyjne. Znajdują się wśród nich m.in.: park leśnyo pow. 2 ha, park centralny z jeziorkiem (długości 300 m.) z drewnianymi mostkami i biegnącymi wokół alejkami spacerowymi oraz oświetlone po zmroku boisko sportowe i tereny zabaw dla dzieci. Obecnie w Ostoi Wilanów prowadzona jest budowa dwóch z pięciu ostatnich budynków w inwestycji.  

Osiedle Innova

Osiedle Innova (www.osiedle-innova.com) znajduje się we wrocławskiej dzielnicy Krzyki, u zbiegu ulic Nyskiej, Pięknej i Jesionowej. Poza doskonałym usytuowaniem, które zapewnia dostęp do pełnej infrastruktury miejskiej, inwestycję wyróżnia nowoczesny design budynków. Lokalizacja inwestycji na mapie akustycznej Wrocławia to jedno z najcichszych miejsc w mieście. Osiedle Innova oferuje ciekawe, niejednokrotnie nagradzane rozwiązania architektoniczne oraz wysoką jakość wykończenia. Projekt składa się z 9 eleganckich, klasycznych budynków. Obecnie realizowany jest ostatni etap inwestycji, w którym powstanie 112 mieszkań.

Osiedle Moderno

Budowa Osiedla Moderno (www.osiedlemoderno.pl) zlokalizowanego przy ulicy Pięknej we wrocławskich Krzykach, usytuowanego w bezpośrednim sąsiedztwie Osiedla Innova, rozpoczęła się w marcu tego roku. Inwestycja składa się ze 158 mieszkań znajdujących się w 4-piętrowym budynku. W obrębie osiedla znajdują się tereny rekreacyjne, plac zabaw dla dzieci i strefy wyposażone w sprzęt do ćwiczeń dla dorosłych.

Apartamenty Innova

Przygotowywana inwestycja we wrocławskich Krzykach ma stanowić kontynuację i rozbudowę Osiedla Innova i Osiedla Moderno. Apartamenty charakteryzować się będą dużymi, wygodnymi tarasami, przestronnymi i funkcjonalnymi wnętrzami, otwartymi widokami z okna na okolicę. Osiedle ma współgrać z nowoczesnym i dynamicznym charakterem miasta Wrocław.

Villa Botanica

Villa Botanica to inwestycja w fazie przygotowania do budowy. Ten wyjątkowy projekt harmonijnie wpisuje się w sielską atmosferę warszawskiego Powsina. W ramach inwestycji powstanie kompleks willi miejskich i stylowych kamieniczek.

FPP została utworzona w roku 2005, a jej akcjonariuszami są hiszpańska spółka MARTINSA-FADESA S.A. (51% kapitału) i polska spółka  POLNORD S.A. (49% kapitału). FPP realizuje w chwili obecnej inwestycję Ostoja-Wilanów (www.ostoja-wilanow.com) w Warszawie  oraz Osiedle-Innova (www.osiedle-innova.com) i Osiedle-Moderno (www.osiedlemoderno.pl) we Wrocławiu. Ponadto FPP posiada w Polsce tereny wystarczające do wybudowania ponad 1.000 mieszkań. Od chwili zawiązania spółki do dnia 31 sierpnia 2014 roku, FPP sprzedała 2.157 mieszkań i przekazała do odbioru ponad 2.000 lokali. W roku 2013 FPP sprzedała 355 mieszkań, przekazała do odbioru 252 lokale oraz osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 93,36 miliona złotych.

dompress : :
nieruchomości 
wrz 09 2014 Chwytaj promocje na ostatnie mieszkania
Komentarze: 0

Analitycy serwisu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili tym razem, jakie promocje mają deweloperzy na ostatnie mieszkania, które zostały w sprzedaży w ukończonych inwestycjach. O ile taniej można je kupić?

 

Polnordoferuje takie mieszkania w preferencyjnych cenach. - Zazwyczaj rabaty nie przekraczają 5 proc. Upusty dotyczą inwestycji Sopocka Rezydencja oraz dwóch gdańskich projektów - Wilanowska i Myśliwska - informuje Wioletta Ząbek reprezentująca firmę Polnord.

 

Dom Developmentna ostatnie mieszkania w gotowych projektach przygotowuje specjalne propozycje, które są efektem indywidualnych rozmów doradców handlowych z klientami. - Klienci mogą kupić ostatnie lokale na osiedlach z wykończeniem pod klucz lub meblami kuchennymi w cenie mieszkania - powiedział portalowi Dompress.pl Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development.

 

Dantexma kilka ostatnich mieszkań w zakończonym I etapie stołecznej inwestycji Dobra Wola. W sprzedaży zostały mieszkania dwupokojowe o metrażach od 57 do 68 mkw. w cenie od 7.100 zł za mkw. - Dla zainteresowanych zakupem tych lokali mamy w promocji wykończenie pod klucz w cenie 400 zł za mkw.  lub w bardzo korzystnej ofercie miejsce postojowe w garażu podziemnym - zachęca Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex.

Dolcan w gotowych inwestycjach oferuje specjalne promocje na wybrane mieszkania. Rodzaj promocji zależy od inwestycji, jej lokalizacji oraz metrażu mieszkań. - Dla przykładu na ukończonym osiedlu mieszkań bezczynszowych Kamyk Zielony na warszawskiej Białołęce wprowadziliśmy na wszystkie mieszkania obniżone ceny – 4.470 zł/mkw. (z 5.000 zł/mkw.) oraz o połowę obniżyliśmy ceny poddaszy przynależących do mieszkań na piętrach. Oznacza to oszczędności w wysokości nawet 70.000 zł. Mieszkania dostępne jeszcze w ofercie mają metraże od 65 do 117 mkw., duże ogrody i miejsca postojowe w cenie - informuje Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan.  

 

Barcdwa ostatnie segmenty w kameralnym Osiedlu Przytulnym przy ul. Kadetów w Warszawie ma w mocno zrabatowanej cenie. Można je teraz kupić o jedną trzecią taniej od ceny wyjściowej. Nowoczesny segment o pow. 177 mkw. jest do wzięcia za 693 tys. zł.

Deweloper oferuje też z upustem ostatnie gotowe mieszkania w Rezydencji Kościuszki w sąsiadującym z Warszawą Piastowie. Stawki za metr spadły tam z 6.600-6.700 zł do 5.900 zł.

Ochnik Developmentw inwestycji Leśna Magdalenka przy ul. Słonecznej w podwarszawskiej Magdalence także oferuje do sprzedaży ostatni dom o metrażu ok. 230 mkw. w zabudowie bliźniaczej z dwoma garażami, na zalesionej działce o pow. ok. 920 mkw., w super obniżonej cenie z 1,6 mln do 990 tys. zł.

Grupa Inwest mieszkania w swoich stołecznych, ukończonych inwestycjach, które nie znalazły jeszcze nabywców proponuje z wykończeniem w standardzie pod klucz.

Dom.deweloperw swoich projektach utrzymuje ceny na stałym poziomie, ze względu na standard wykończenia i wysoką funkcjonalność oferowanych mieszkań. - Oczywiście jesteśmy otwarci na negocjacje, szczególnie jeśli chodzi o zakup kilku lokali lub np. jednego z naszych ostatnich apartamentów w inwestycji Botanica Residence we Wrocławiu - zapewnia Mirosław Półtorak prezes zarządu Dom.deweloper.

 

Oferta mieszkań w gotowych inwestycjachLC Corp w ostatnich miesiącach wyraźnie skurczyła się. - Dwa zakończone niedawno projekty, Osiedle na Woli w Warszawie oraz Osiedle Nowalia we Wrocławiu, w całości zostały sprzedane na etapie budowy. Dobre wyniki sprzedaży notujemy również w realizowanych obecnie projektach m.in. na Osiedlu Grzegórzecka 77 w Krakowie, czy Osiedlu Graniczna we Wrocławiu, w przypadku którego podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu realizacji kolejnych etapów. W efekcie, w związku z brakiem mieszkań gotowych w ofercie, nie prowadzimy obecnie akcji promocyjnych dotyczących ostatnich mieszkań w ukończonych inwestycjach - poinformował portal nieruchomości Dompress.pl Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp.     

W cenach promocyjnych można kupić niektóre mieszkania w ukończonych inwestycjach firmy Euro Styl. Na gdańskim osiedlu Oliwa Park np. mieszkanie 2 pokojowe o powierzchni 63 mkw. jest teraz dostępne w cenie 7.990 zł/mkw., a cena mieszkania to 509.762 zł (poprzednio 567.820 zł). W Nowym Horyzoncie w Gdańsku-Borkowo dwa pokoje o metrażu od 36 do 54 mkw. deweloper oferuje w obniżonych stawkach 4.100 - 4.520 zł/mkw. (ceny mieszkań to ok. 155 - 223 tys. zł). Upust w zależności od lokalu wynosi 5-10 tys. zł. Mieszkania z trzema pokojami w tej inwestycji o pow. 59 - 67 mkw. są obecnie do nabycia w kwocie 4.090 - 4.223 zł za mkw. (aktualne ceny mieszkań to ok. 250 - 276 tys. zł). Przy zakupie trójki można zaoszczędzić ok. 14 tys. zł.

W projekcie Gorczycowa w Gdyni Euro Styl oferuje mieszkania 3 pokojowe o pow. 83 mkw. z upustem w cenie za 5.330 zł/mkw. Lokale objęte promocją można kupić w cenie 455 tys. zł, która obejmuje również miejsce postojowe w hali garażowej. W gdyńskim Osiedlu Morskim natomiast trzypokojowy lokal o metrażu 68 mkw. dostępny jest w cenie 4.713 zł/mkw., w cenie 321 tys. zł, która zawiera również naziemne miejsce postojowe i udział w drodze.

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro przyznaje, że zdarza się, że w ukończonej przez firmę inwestycji zostają w sprzedaży pojedyncze mieszkania. - W aktualnej ofercie posiadamy tylko kilka takich mieszkań o pow. od 77 do 136 mkw. w cenie za mkw. od 5.700 do 6.500 zł netto. Stawki cenowe zostały obniżone o kilka procent - informuje Rafał Zdebski.

FirmaMatexi Polska jak dotądnie miała potrzeby oferowania ostatnich mieszkań w promocji. - Przykładamy dużą wagę do lokalizacji i dobrego rozplanowania lokali, jak również do rozsądnej wyceny poszczególnych mieszkań na początkowym etapie sprzedaży - wyjaśnia Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska.

 

Okamoferuje promocje na wybrane mieszkania w ukończonych inwestycjach zarówno w warszawskim InCity, jak i w katowickiej inwestycji Dom w Dolinie Trzech Stawów. Rabaty negocjowane są indywidualnie.

 

Rafinpromocje cenowe planuje na październik. Violetta Wypych, dyrektor działu handlowego Rafin wyjaśnia, że wprzypadku sprzedaży ostatnich mieszkań cena ustalana jest w drodze negocjacji z każdym klientem. - Generalnie nabywcy mieszkań w naszych inwestycjach mogą liczyć na 5-8 proc. rabatu - deklaruje Violetta Wypych.

 

FirmaRobyg regularnie wprowadza promocje na wybrane lokale, należy więc śledzić ofertę dewelopera.

 

W gotowych inwestycjach Ronsona jest bardzo niewiele mieszkań, które nie znalazły jeszcze nabywców. Są to najczęściej duże lokale. - W   inwestycji Sakura II na warszawskim Mokotowie dysponujemy jeszcze dwoma lokalami o powierzchni 107 mkw. Mieszkania położone są  na wyższych kondygnacjach, z których roztacza się piękny widok na okolicę. Cena mkw. kształtuje się na poziomie 8100 zł i jest nieco niższa od ceny katalogowej - zaznacza Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development.

 

Victoria Domw aktualnej ofercie nie ma gotowych w promocyjnych cenach. Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu w Victoria Dom przyznaje, że bardzo rzadko zdarza się sprzedawać firmie w promocji ostatnie mieszkania. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, rabat wynosi 200 - 300 zł/mkw. licząc od ceny ofertowej.

 

Wawel Service z kolei ma sporopromocji na ostatnie mieszkania z oferty. Deweloper do wybranych, ostatnich mieszkań w krakowskiej inwestycji Apartamenty Mochnackiego oferuje komórki lokatorskie gratis. W Warszawie firma również prowadzi aktualnie promocję na ostatnie mieszkanie w luksusowej inwestycji Mokotów Residence. W tym stołecznym projekcie trzypokojowy lokal o metrażu 76 mkw. na III piętrze (z możliwością zaaranżowania na 4 pokoje) deweloper oferuje obecnie w cenie 5.999 zł/mkw. (poprzednia cena 6.299 zł/mkw.).

 

Atal ustala promocje indywidualnie dla każdej inwestycji. Na osiedlu Atal Marina na warszawskiej Białołęce, kupującym ostatnie wole mieszkania deweloper oferuje wykończenie standard w cenie mieszkania. Lokale o powierzchni od 48 do 88 mkw. można kupić z wykończeniem za 6.300 zł/mkw. To taniej o 300 zł/mkw. od ceny katalogowej z wykończeniem standard. W krakowskim projekcie Nowy Żabiniec Atal proponuje na ostatnie mieszkania upust w wysokości 200 zł/mkw. Lokal o metrażu 74 mkw. kosztuje teraz 5.900 zł/mkw. Także w krakowskiej inwestycji - City Towers Czyżyny I firmy można kupić jeszcze ostatnie 77 metrowe mieszkania w cenie 5.500 zł/mkw. W tym przypadku stawka spadła o 400 zł/mkw.

 

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : :