Najnowsze Wpisy

Trójka na 50 metrach. Gdzie szukać  
11. lipca 2014 10:44:00
linkologia.pl spis.pl

Mała dwójka i mała trójka to najbardziej poszukiwane mieszkania, szczególnie w miastach, gdzie ceny są wysokie. Trzy pokoje o powierzchni niewiele przekraczającej 50 mkw. to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl podpowiadają, w których inwestycjach można szukać takich mieszkań i ile kosztują.   

Trzy pokoje o metrażu do 55 mkw. znaleźć można w każdej warszawskiej i gdańskiej inwestycji firmy Robyg. W Warszawie ich ceny zaczynają się już od 6120 zł/mkw., a w Gdańsku od 4250 zł/mkw.

Także LC Corp w każdym swoim projekcie ma mieszkania 3 pokojowe o powierzchni pięćdziesięciu kilku metrów. W jednej z przygotowywanych obecnie inwestycji w Warszawie deweloper zamierza zaoferować nawet mniejsze trójki, których metraż nie będzie przekraczał 45 mkw.  

Dolcanma małe lokale trzypokojowe w swoich inwestycjach – Ogrody Ochota i Ogrody Ochota II w Warszawie oraz na Osiedlu Jordanowskim w Częstochowie. Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan przyznaje, że takie mieszkania są obecnie jednymi z najbardziej popularnych wśród klientów, plasują się zaraz za niewielkimi lokalami dwupokojowymi. W warszawskich osiedlach Ogrody Ochota I i II cena takich mieszkań to 7990 zł/mkw., natomiast na Osiedlu Jordanowskim w Częstochowie są do nabycia w kwocie od 4300 zł/mkw.

Propozycje dla rodzin poszukujących kompaktowych mieszkań trzypokojowych ma również Matexi Polska w większości swoich projektów. W inwestycji Na Romera zlokalizowanej na warszawskim Ursynowie lokal o pow. 54 mkw. kosztuje 470 tys. zł. Na osiedlu Słodowiec Park na stołecznych Bielanach mieszkania wielkości 56 mkw. kupimy w kwocie 441 tys. - 451 tys. zł. Nieduże trójki w najbliższych tygodniach trafią do sprzedaży także w kolejnych inwestycjach Matexi Polska w Warszawie, m.in.: na osiedlu Kolska od Nowa położonym na granicy Woli i Śródmieścia oraz na osiedlu Księżycowa na Bielanach.

Mieszkania 3 pokojowe o powierzchni do 55 mkw. oferuje w Warszawie również Ronson w swojej inwestycji Sakura na Mokotowie. Lokale o powierzchni 54 mkw. w tym projekcie wycenione są od 399000 zł.

Osoby poszukujące małych trójek w Warszawie znajdą je także w inwestycji firmy

Tynkbud-1 na Bemowie przy ul. Gen. Pełczyńskiego w cenie od 6125/mkw. i na Woli przy ul. Św. Stanisława już od 5860 zł/mkw.

Na krakowskich Klinach w energooszczędnym projekcie Borkowska B1 Wawel Service ma w sprzedaży 3 pokojowe mieszkania o pow. od 46 mkw. w cenie od 5400 zł za metr. Decydując się na zakup w tej inwestycji można otrzymać bezzwrotną dopłatę do kredytu w wysokości 11 tys. zł. w ramach programu NFOŚiGW. Nieduże trójki deweloper ma także w energooszczędnej inwestycji Halszki 28A na krakowskim Kurdwanowie.

Inprosprzedaje mieszkania o powierzchni do 55 mkw. z trzema pokojami w Gdańsku Jasieniu w projekcie Wróbla Staw Mieszkania. Ich cena waha się między 5000 zł a 5350 zł netto za mkw.

Trójki w podobnym metrażu firma Atal oferuje w swoich inwestycjach we Wrocławiu i w Łodzi.  Ich szeroki wybór znajdziemy we wrocławskich projektach Atala : Zielone Wojszyce (cena 5600/mkw.), Dyrekcyjna 33 (cena 6650.00 zł/mkw.), Agrestowa Aleja (cena 5700 zł/mkw.) i Osiedle Mieszczańskie (cena 5800 zł/mkw.). W łódzkim osiedlu Nowe Polesie trzy pokoje wielkości ok. 50 mkw. są wystawione na sprzedaż w cenie 4700 - 4850 zł/mkw.

Zainteresowani zakupem kompaktowych trzech pokoi w Trójmieście znajdą je w inwestycjach firmy Euro Styl. Na osiedlu Nowy Horyzont położonym na granicy gdańskiej dzielnicy Łostowice i gminy Pruszcz Gdański ceny 3 pokojowych mieszkań o pow. ok. 53 mkw. rozpoczynają się od 225 642 zł ( od 4280 zł/mkw.).

W budowanym w miejscowości Kowale - Osiedlu Cytrusowym Euro Styl wycenił małe trójki (52-55 mkw.) na 3870 - 4210 zł za metr. W trzypokojowym lokalu w tej inwestycji można zamieszkać dysponując sumą 206 tys. zł. Na Osiedlu Morskim, mieszczącym się na granicy gdyńskiej dzielnicy Pogórze i gminy Kosakowo, ceny podobnych mieszkań 3 pokojowych zaczynają sie od niespełna 253 tys. zł.  Na tym osiedlu zapłacimy za taki lokal od 4650 zł/mkw.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : nieruchomości :

Białołęka już nie tylko zielona 
10. lipca 2014 14:14:00
linkologia.pl spis.pl

Trwa intensywna rozbudowa Białołęki, która w ciągu dekady podwoiła liczbę mieszkańców. W dzielnicy powstaje teraz prawdziwa tkanka miejska, a nie tylko mieszkania

Jeszcze nie tak niedawno Białołęka była dzielnicą, w której powstawało najwięcej mieszkań w Warszawie. Teraz wyprzedziła ją Wola i Mokotów. W ubiegłym roku Białołęce przybyło prawie 5,3 tys. oficjalnych mieszkańców. Nic dziwnego, że mieszkania w tej dzielnicy kupowane są tak chętnie, bo ich cena jest nawet do 3 tys. zł za mkw. niższa od średniej dla Warszawy, która według obliczeń firmy Reas wynosi 7,8 tys. zł/mkw. Co roku do użytkowania oddawane jest na Białołęce ok. 3 tys. mieszkań.  

Wybierając Białołękę zyskasz dopłatę

Na terenie dzielnicy można wybierać spośród ok. 1500 nowych mieszkań, a warunki programu Mieszkanie dla Młodych spełnia ok. 900 z nich, podaje Emmerson. Deweloperzy chętnie tam budują, bo parcele nie są drogie i dzięki temu mogą wystawić na sprzedaż mieszkania w cenach należących do najniższych w Warszawie.   

Większość osób poszukuje na Białołęce swojego pierwszego mieszkania z zamiarem skorzystania z rządowej dopłaty do kredytu. A jest o co powalczyć, bo kupujący stołeczne mieszkania w MdM mogą zyskać nawet ponad 40 tys. zł. Firmy deweloperskie starają się tak kalkulować ceny, by w ofercie mieć jak najwięcej takich lokali. Od kwietnia br. dopuszczalna cena mieszkania objętego w Warszawie programem rządowych subwencji to ponad 6,1 zł/mkw.

Mimo, że Białołęka jest liderem wśród warszawskich dzielnic pod względem dostępności mieszkań z dopłatą, nie ma ich zbyt wiele na osiedlach, których budowa już się zakończyła. Chętni będą musieli na nie poczekać, bo dostępne są głównie w inwestycjach w trakcie budowy. Do rzadkości należą takie osiedla, jak Tarasy Dionizosa położone przy ul. Winorośli (w pobliżu ul. Modlińskiej), w którym niemal wszystkie mieszkania w budynku oddanym niedawno do użytkowania można kupić z dopłatą. Przedstawiciele dewelopera przyznają, że promocja objęła wszystkie lokale dostępne obecnie w sprzedaży. Ich cena spadła do 5780 zł/mkw.  

Szkoły i tramwaje

W ślad za rozbudową mieszkaniową Białołęki rozwija się również jej infrastruktura. Niestety na razie zamiast tras szybkiego ruchu, które miały powstać w dzielnicy, przebudowane zostanie szereg lokalnych ulic, ale dzięki temu dojazd do nowych osiedli znacznie się polepszy. Mieszkańcy Białołęki do centrum miasta nadal będą dojeżdżać przede wszystkim ulicą Modlińska i Trasą Toruńską, mostem Północnym i mostem Grota-Roweckiego, którego przebudowa potrwa do jesieni przyszłego roku, ale także powstającymi od kilku miesięcy, nowymi trasami tramwajowymi.

Trwa budowa linii tramwajowej prowadzącej od mostu Północnego do pętli przy skrzyżowaniu ul. Światowida z ul. Mehoffera. Tramwaje linii 2 (do stacji metra Młociny)  i 17  (przez Marymoncką i al. Jana Pawła II na Mokotów) być może pojadą nową trasą jeszcze w tym roku.

W dzielnicy przybywa dzieci, ale także szkół i przedszkoli. We wrześniu nowe podstawówki zostaną otwarte przy ul. Ceramicznej, ul. Głębockiej i ul. Ordonówny. Z budżetu dzielnicy poszło na nie ok. 60 mln zł, wliczając w to koszt budowy szkolnej sali widowiskowej przy ul. Głębockiej. Dzielnica zabiega w Ratuszu o przyznanie podobnej sumy na budowę dwóch kolejnych podstawówek. Planowana szkoła przy ul. Myśliborskiej ma mieć też przedszkole, a przy ul. Warzelniczej razem z podstawówką ma powstać również gimnazjum.

Białołęka dostała też pieniądze na budowę trzech przedszkoli przy ulicach: Ceramicznej, Jesiennych Liści i Głębockiej. Mają być gotowe w latach 2016 - 17. Dzielnica rozbuduje również przedszkole przy ul. Hemara.

Galeria handlowa z kinem i siłownia plenerowa   

Białołęka ma też zyskać pierwszą galerię handlową. Galeria Północna, która ma powstać przy ul. Światowida, ma być wielkości Galerii Mokotów (ok. 64 tys. mkw.). W trzypoziomowym obiekcie znajdzie się także 11-salowe kino, a na dwóch poziomach podziemnych,  parking na 1500 samochodów i supermarket. Inwestor liczy na to, że uda się ją otworzyć przed końcem 2016 roku.

Trwa także zagospodarowanie terenu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Magicznej. Znajdą się na nim boiska, skatepark, place zabaw, linarium i siłownia na wolnym powietrzu. Wokół biegła będzie ścieżka rowerowa. Park ma być oddany do użytku we wrześniu.

Dzielnica zainwestowała też w budowę nowego mostku w Parku Henrykowskim, placów zabaw w parku przy ul. Ruskowy Bród i boiska do koszykówki oraz siłowni plenerowej na terenie rekreacyjno-sportowym przy ul. Echa Leśne.

Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : nieruchomości :

Przecena stołecznych domów  
01. lipca 2014 11:09:00
linkologia.pl spis.pl

Segmenty stanowią niewielki odsetek oferty deweloperów i nie będzie ich raczej więcej, pomimo że chętnych przybywa  

Deweloperzy stawiają teraz przede wszystkim na mieszkania. Rzadko planują inwestycje, w których budowane byłyby segmenty. Wśród oferty wprowadzanej w ostatnim czasie na rynek tego typu projekty należą do wyjątków. Szczególnie w Warszawie, gdzie trwa wyprzedaż segmentów w gotowych inwestycjach, które zdecydowanie dominują na rynku.          

Przedstawiciele firm deweloperskich przyznają, że zainteresowanie zakupem domów nadal znacznie odbiega od notowanego w czasie rynkowego boomu, ale stopniowo wzrasta. Poprawa sprzedaży w segmencie budownictwa jednorodzinnego jest coraz bardziej widoczna. Domów poszukuje teraz więcej osób, a te które odkładały decyzję o zakupie wracają do biur sprzedaży deweloperów. Największym powodzeniem, z oczywistych powodów, cieszą się najniżej wycenione oferty. Dostęp do kredytów wciąż jest ograniczony, zwłaszcza w przypadku zobowiązań udzielanych w kwotach ponadprzeciętnych.  

Najwięcej nowych domów czeka na nabywców w warszawskim Wawrze. Co trzeci segment oferowany na stołecznym rynku deweloperskim znajduje się w tej dzielnicy. Niemal do wszystkich zlokalizowanych na tym obszarze domów (9 na 10) można odebrać klucze.

Większy wybór warszawskich segmentów znajdziemy jeszcze na Białołęce. Kolejnymi dzielnicami, gdzie oferta jest w miarę duża są Ursynów i Wilanów. Pojedyncze inwestycje oferujące domy znajdziemy także na Mokotowie, we Włochach, na Pradze Południe, w Wesołej i na Bielanach. Wybierając segment w tych dzielnicach, będziemy zmuszeni, częściej niż w Wawrze i na Białołęce, poczekać na odbiór nieruchomości, bo część inwestycji jest w budowie.   

Chcąc kupić nowy segment w Warszawie trzeba liczyć się z wydatkiem średnio 5,6 tys. zł/ mkw. Według danych portalu Dompress.pl, przeciętna cena nowego domu w zabudowie bliźniaczej i szeregowej na terenie Warszawy kształtuje się w okolicy 890 tys. zł.   

W ostatnich dwóch latach stawki ofertowe poszły mocno w dół. Szczególnie w przypadku segmentów, które od dłuższego czasu oczekują na nabywcę. Niektóre transakcje można zaliczyć do okazyjnych, bo stawki spadły do poziomu sprzed 2007 roku, a niektórzy deweloperzy sprzedają nawet po kosztach. Największe przeceny miały miejsce w Wawrze i na Białołęce, gdzie oferta i konkurencja jest największa.

Zdarza się, że stawki ofertowe uległy redukcji nawet o jedną trzecią. Na tak ostre cięcie cen, zdecydował się na przykład Barc Warszawa SA. w swojej inwestycji Osiedle Przytulne położonej przy ulicy Kadetów. - Ostatnia obniżka cen przyciągnęła wielu klientów. W sprzedaży mamy już tylko dwa, ostatnie segmenty, w tym jeden z rezerwacją. Jest jeszcze do kupienia budynek o pow. 177 mkw. w cenie 693 tys. zł. - mówi Wojciech Stisz z Barc Warszawa SA.

Popyt na rynku domów wzrasta wraz z poprawą sytuacji gospodarczej. Osób, które stać na taką inwestycję nie jest jednak wiele. Domy to wciąż margines rynku pierwotnego. Emmerson szacuje, że segmenty stanowią nie więcej niż 2 proc. obecnej oferty deweloperów.     

Najczęściej domów w Polsce budują indywidualni inwestorzy. Według danych GUS, to głównie dzięki nim przybywa w naszym kraju nieruchomości. Deweloperzy co roku dostarczają mniej niż połowę nowych jednostek mieszkalnych.  

Najnowsze dane Eurostatu pokazują z kolei, że ponad połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych (53,7 proc.). Od 2005 roku odsetek ten regularnie wzrastał, by teraz zbliżyć się do średniej unijnej (57,7 proc.). To między innymi skutek suburbanizacji. W Polsce, podobnie jak innych krajach europejskich mamy do czynienia z procesem wyludnianiu się centralnych obszarów miejskich na rzecz rozwoju strefy podmiejskiej.  

 

Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : nieruchomości :

Taniej na obrzeżach miast Komentarze (0)
25. czerwca 2014 11:05:00
linkologia.pl spis.pl

Mieszkań w niższych cenach poszukujemy zwykle poza centralnymi dzielnicami miast. Analitycy portalu Dompress.pl sprawdzili, gdzie deweloperzy oferują takie lokale i o ile stawki ofertowe na obrzeżach aglomeracji są niższe od obowiązujących w centrach.         

W ofercie Dom Development znajdziemy dwa projekty położone nieco dalej od centrum Warszawy - osiedle Regaty i osiedle Klasyków. Jak informuje Radosław Bieliński, rzecznik Dom Development, inwestycje te cieszą się dobrym odbiorem wśród klientów z uwagi na dobrą komunikację oraz dostępność zielonych terenów rekreacyjnych. Średnie ceny mieszkań w tych lokalizacjach to 5 670 zł/mkw. na osiedlu Regaty oraz 6 680 zł/mkw. na osiedlu Klasyków. Znacznie wyższe stawki obowiązują w centralnie zlokalizowanej, stołecznej inwestycji dewelopera - Żoliborz Artystyczny. Na osiedlu położonym 5 min. od Ronda Radosława za metr trzeba zapłacić średnio 8 545 zł.   

Robygdysponuje zróżnicowaną ofertą. W swoim portfolio deweloper ma mieszkania na osiedlach w centralnych rejonach miast, jak City Apartments na warszawskim Żoliborzu, czy Albatross Towers i Słoneczna Morena w Gdańsku. Oferuje jednak również lokale w zewnętrznych dzielnicach. W Warszawie można je kupić m.in. na Osiedlu Królewskim, Królewskim Parku, Osiedlu Kameralnym i Young City, a w Gdańsku w projekcie Lawendowe Wzgórza. Oscar Kazanelson reprezentujący firmę Robyg zaznacza, że cena mieszkania zależna jest od wielu czynników, a decydujący wpływ ma na nią cena gruntu. Im bliżej centrum miasta powstaje lokal, tym stawki są wyższe.

Dolcanobecnie ma w sprzedaży trzy inwestycje znajdujące się na przedmieściach Warszawy. Wszystkie budowane są zgodnie z ideą mieszkań bezczynszowych. Należą do nich: osiedle Rudy Rydz w Rembertowie, osiedle Pasikonik w Markach i osiedle Żółte Tulipany w Rembelszczyźnie. Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan przyznaje, że ceny mieszkań w inwestycjach znajdujących się na obrzeżach miast różnią się od lokali w projektach centralnie położonych, czasem nawet o kilka tysięcy zł za metr. Wynika to głównie z różnicy w cenach gruntów. W podwarszawskim osiedlu Żółte Tulipany Dolcana mieszkania kosztują od 4 200 zł/mkw., a na osiedlu Czerwona Jarzębina II na stołecznym Zaciszu ceny są wyższe nawet o 2 700 zł za mkw.

W ofercie LC Corp można znaleźć projekty zlokalizowane w ścisłych centrach miast, jak Brzeska 5 we Wrocławiu, czy osiedle Grzegórzecka 77 w Krakowie, jak również inwestycje skierowane do klientów chcących odciąć się od miejskiego zgiełku. Należą do nich: Osiedle Słoneczne Miasteczko w Krakowie, Osiedle Stabłowicka 77 we Wrocławiu, czy Osiedle Przy Srebrnej w Gdańsku. Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp podkreśla, że położenie dalej od centrum, nie musi oznaczać złej komunikacji albo ubogiej infrastruktury. Ma jednak wpływ na cenę, która jest niższa średnio o 10-25 proc. od przeciętnych cen w danym mieście. Mirosław Kujawski zwraca też uwagę, że niższa cena nie oznacza gorszego standardu, ale wynika z niższego kosztu zakupu gruntu w tych lokalizacjach, w porównaniu do działek usytuowanych w centrach aglomeracji.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor sprzedaży i marketingu w J.W. Construction Holding powiedziała portalowi Dompress.pl, że na cenę mieszkania bez wątpienia istotny wpływ ma położenie nieruchomości. Dlatego dwupokojowe lokale w centrum Warszawy w inwestycji Bliska Wola w ofercie przedsprzedażowej firmy kosztują od 6300 za mkw., natomiast na stołecznej Białołęce, w osiedlu Zielona Dolina stawki ofertowe wynoszą od 4700 zł/mkw. Z kolei w projekcie Villa Campina w podwarszawskim Ożarowie lokale dostępne są już od 4400 zł za mkw.

Osoby poszukujące mieszkań w niższych cenach znajdą je w ofercie firmy Ronson w inwestycji Naturalis położonej w sąsiadujących z Warszawą Łomiankach. Lokale dwupokojowe na osiedlu są do nabycia już od 5500 zł/mkw. Mieszkania o pow. 55-56 mkw. można kupić już za 299.000 złotych. Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development zwraca uwagę, że na położonych w pobliżu stołecznych Bielanach, ceny mieszkań w podobnym standardzie sięgają 7000-8000 zł/mkw.

 

Inpro na obrzeżach Gdańskama ofertę winwestycjach Wróbla Staw domy i Wróbla Staw. Projekty położone są przy jeziorze Wróbla Staw i Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, a jednocześnie są dobrze skomunikowane z centrum miasta, do którego jest jedynie 5,5 km. Także w Tuchomiu, w odległości ok. 8 km od Gdyni Inpro realizuje osiedle domów jednorodzinnych Golf Park, znajdujące się również w otoczeniu lasów, przy jeziorze Tuchomskim. Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro szacuje, że dzięki dobrym połączeniom drogowym, z osiedli można dojechać do Gdyni i do Gdańska w ciągu 20 minut.

Wikana również realizuje projekty w zewnętrznych dzielnicach. Sylwia Szymańska dyrektor ds. sprzedaży i marketingu przyznaje, że są one często chętnej wybierane przez klientów niż głośne i zatłoczone centra miast. Uważa, że lokalizacja inwestycji nie ma tak znaczącego wpływu na cenę, jak jej standard, a w przypadku podobnej jakości mieszkań stawki są przybliżone.

W najnowszym, stołecznym projekcie firmy Matexi Polska, przygotowywanym przy ul. Księżycowej, mieszkania są do kupienia w cenie nieco powyżej 6000 zł za metr.  Inwestycja oferuje pełny dostęp do infrastruktury zarówno od strony warszawskich Bielan, jak i Bemowa. Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska zauważa, że to stawka konkurencyjna w porównaniu do ofert położonych na terenie warszawskiej Białołęki, a także projektów zlokalizowanych na peryferiach miasta.

Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Atal, przyznaje że ze względu na wartość gruntów w centralnych lokalizacjach, w zależności od miasta, cena za mkw. może być nawet o 60 proc. wyższa  niż w przypadku lokali na osiedlach położonych na przedmieściach. W Warszawie różnica może sięgać nawet 100 proc. Na wysokość stawek ma wpływ także standard wykonania projektu, który w centralnych lokalizacjach jest wyższy. 

Ewelina Juroszek przekonuje, że położenie inwestycji na obrzeżach miasta może być atrakcyjniejszą lokalizacją niż usytuowanie centralne. Atutami takiego położenia jest dostęp do terenów zielonych i zbiorników wodnych. Dojazd do centrum miasta może być nawet wygodniejszy niż z osiedli mniej od niego oddalonych, ale słabiej skomunikowanych. Jako przykład inwestycji firmy łączącej takie zalety dyrektor Atala podaje krakowski projekt Bronowice Residence, w którym metr kwadratowy wyceniony jest na 6200 - 6300 zł. 

Mieszkania położone z dala od centralnych obszarów aglomeracji Atal oferuje także w inwestycji Nowe Polesie w Łodzi. Można w nim kupić lokale w cenie 4700 – 4850 zł/mkw. Na osiedlu Ville Murano deweloper sprzedaje domy w graniczącej z Wrocławiem, Wysokiej w Gminie Kobierzyce. Cena nieruchomości mieści się w przedziale 3 350 – 3 500 zł/mkw.

W inwestycji Grota 111 zlokalizowanej we wrocławskiej dzielnicy Krzyki, znajdującej się w odległości ok. 6 km od Rynku Echo Investment oferuje mieszkania wycenione o ok. 600 zł za mkw. taniej, niż w położonej w centrum Wrocławia, inwestycji Przy Słowiańskim Wzgórzu.  W poznańskiej dzielnicy Naramowice, w pobliżu terenów nadwarciańskich, deweloper realizuje Osiedle Jaśminowe. W tej inwestycji, oddalonej od centrum Poznania o ok. 6 km,  Echo  Investment oferuje mieszkania w cenie od 5 500 zł/mkw. 

Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment zauważa, że nie we wszystkich miastach centralna lokalizacja jest uważana za wartość dodaną. W przypadku Łodzi nie ma tak dużej różnicy, jak w innych miastach, w cenie mieszkań znajdujących się w centrum i na obrzeżach. Łódzka inwestycja Echo Investment - Osiedle Jarzębinowe,  położona poza centrum miasta, w dzielnicy Bałuty cieszy się dużym zainteresowaniem nabywców ze względu na swoje atrakcyjne usytuowanie. Dariusz Cholewa przyznaje, że wiele osób decydujących się na zakup mieszkania w tej inwestycji przeprowadza się na osiedle właśnie ze śródmieścia.   

W ramach ofertyEuro Styl  znajdziemy mieszkania ulokowane na obrzeżach Gdańska. Na Osiedlu Nowy Horyzont, położonym na granicy gdańskiej dzielnicy Łostowicegminy Pruszcz Gdański deweloper proponuje mieszkania w cenie od 3 990 zł/mkw. Na znajdującym się na pograniczu dzielnicy Pogórzegminy Kosakowo Osiedlu Morskim można kupić lokal w kwocie od 4 420 zł/mkw., a na Osiedlu Cytrusowym w miejscowości Kowale w gminie Kolbudy, w pobliżu gdańskich Łostowic, ceny zaczynają się od 3 870 zł. W powstającej w Pruszczu Gdańskim inwestycji  Młody Pruszcz cena ofertowa wynosi od 3 990 zł.

Wawel Serviceosobom chcącym uciec z hałaśliwego miasta oferuje energooszczędne domy w Michałowicach i Niepołomicach pod Krakowem. Segmenty o pow. od 102 do 200 mkw. z ogródkami, tarasami i miejscami postojowymi, ulokowane na działkach o pow. od 352 do 1242 mkw., kosztują od 3 830 zł/ mkw. brutto.  Przy zakupie nieruchomości można dodatkowo liczyć na dofinansowanie ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dom można nabyć w kwocie zbliżonej do ceny 60 metrowego mieszkania w Krakowie.

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : nieruchomości :

Najwięcej dopłat w Warszawie  Komentarze (0)
23. czerwca 2014 15:05:00
linkologia.pl spis.pl

Program dopłat do kredytów hipotecznych "Mieszkanie dla młodych" działa od początku roku. Wystartował bardziej dynamicznie niż jego poprzednik. W ciągu pierwszych 5 miesięcy funkcjonowania MdM wpłynęło 7 tys. wniosków o państwowe subwencje na zakup mieszkania, podaje Bank Gospodarstwa Krajowego.

Najwięcej mieszkań z dopłatą kupowanych jest w Warszawie. Aż 60 proc. wniosków złożonych o kredyt mieszkaniowy, do którego dopłaca rząd przypada na Mazowsze. Takich zobowiązań udziela obecnie 11 banków.

Wyraźny wzrost liczby zainteresowanych dopłatami zauważalny był w maju. Chętnych przybywa, bo mieszkania objęte programem stały się bardziej dostępne. Od kwietnia br. wzrosły limity cen metra lokali kwalifikujących się do dopłat. Tym samym, zwiększył się wybór takich mieszkań w ofercie deweloperów.   

Pula mieszkań, przy zakupie których można sięgnąć po dopłatę wciąż jednak nie jest duża. Na warszawskim rynku deweloperskim program obejmuje zaledwie co dziesiąte mieszkanie. Po kwietniowej podwyżce, limit ceny metra kwadratowego stołecznego mieszkania objętego MdM wzrósł do 6,1 tys. zł. To znacznie poniżej średniej stawki, jaka obowiązuje na warszawskim rynku nowych mieszkań. Według danych Emmerson Realty, lokale wprowadzane teraz w Warszawie do sprzedaży przez deweloperów kosztują przeciętnie ok. 7,5 tys. zł/mkw.

By móc zaoferować lokale w programie "Mieszkanie dla młodych" część firm obniża ceny w swoich inwestycjach. Z drugiej strony, po wzroście limitu w niektórych projektach ceny poszły nieco w górę. Najwięcej przecen można znaleźć na osiedlach znajdujących się na warszawskiej Białołęce. W tej dzielnicy stawki ofertowe najmniej odbiegają od obowiązującego w programie limitu cenowego.

Mieszkania z dopłatą znaleźć można na ogół w inwestycjach z odległym terminem realizacji. Nawet na Białołęce gotowe mieszkania w MdM należą do rzadkości. Do wyjątków można zaliczyć ofertę Barc Warszawa SA. Na osiedlu Tarasy Dionizosa deweloper ma w sprzedaży oddane do użytku lokale z dopłatą. Wszystkie mieszkania w tym projekcie kwalifikują się do programu, bo niedawno ich ceny poszły w dół. Deweloper obniżył stawkę ofertową do kwoty 5780 zł/mkw. Promocja obejmuje zarówno mieszkania w oddanym budynku, jak i lokale oferowane w drugim etapie budowy inwestycji. Na osiedlu przy Dionizosa (300 m. od Modlińskiej) można kupić kawalerkę w cenie od 199 988 zł, mieszkanie dwupokojowe od ok. 210 tys. zł  i trzy pokoje już za ponad 294 tys. zł.

Po wzroście limitu cen, najwięcej mieszkań z dopłatą przybyło właśnie na Białołęce. Dzielnica nadal oferuje lwią część stołecznych mieszkań dostępnych w MdM. Od kwietnia więcej lokali z dopłatą jest też na Bemowie. W niedalekiej perspektywie w tej dzielnicy spodziewać się można szerszej oferty takich lokali w rejonie ul. Lazurowej i Batalionów Chłopskich. W tej części Bemowa deweloperzy przygotowują do wprowadzenia na rynek tańsze inwestycje.

Oferty w ramach programu pojawiły się także w Warszawie w niektórych  inwestycjach na Bielanach, w Ursusie, na Targówku i w Wawrze. Można je nawet w niewielkiej ilości znaleźć na stołecznej Woli.   

Rynek deweloperski, nie tylko w Warszawie, ale i w całym kraju odnotowuje wzrost sprzedaży. Jak podaje firma Reas, w ciągu ostatnich 12 miesięcy deweloperzy znaleźli nabywców na 10 procent mieszkań więcej niż 2007 roku, w okresie największego rynkowego boomu.

Wzrost sprzedaży to nie tylko zasługa nowego programu dopłat. Tylko 10 proc. udzielonych w kraju kredytów hipotecznych w pierwszych trzech miesiącach tego roku to kredyty z dopłatą. Wiele osób kupuje nieruchomości za gotówkę. Do zakupu zachęcają przede wszystkim niskie ceny mieszkań.

Stawki na rynku deweloperskim utrzymują się wciąż poniżej tych z początku 2007 roku. Średnia cena mkw. stołecznych, nowych mieszkań, które weszły do sprzedaży w I kwartale br. wynosi ok. 7,5 tys. zł/mkw. Przeciętna stawka za mkw. lokali, które trafiały do stołecznej oferty przed 2014 rokiem wynosiła 8,9 tys. zł. W nowej ofercie mieszkania są o ok. 16 proc. tańsze. Warszawa nie należy pod tym względem do wyjątków. W innych dużych miastach, poza Krakowem, notowana jest podobna tendencja.

Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : nieruchomości :