Najnowsze Wpisy

linkologia.pl spis.pl

Rewitalizowane, historyczne obiekty i powstające na Muranowie nowe budynki mają wspólną cechę. W ich obrębie tworzy się aktywna przestrzeń miejska

 

Granice, położonego w sercu miasta, warszawskiego Muranowa wyznacza od południa Aleja Solidarności, ul. Okopowa od zachodu, na północy wytyczają ją tory kolejowe, a od wschodu ulice Bonifraterska i Miodowa. To jeden z rejonów Warszawy, który został zrujnowany podczas wojny. Mimo to zachowały się tu nieliczne zabytkowe i historyczne obiekty, które są obecnie odnawiane. Na terenie Muranowa powstają też nowe, przyciągające uwagę projekty. Wiele z nich pełni również dodatkową funkcję, stymulującą życie miejskie.     

 

Na krótkiej liście muranowskich zabytków znajduje się fontanna z 1866 roku, projektu Józefa Orłowskiego i Alfonsa Grotowskiego z odlanymi w żeliwie rzeźbami Leonarda Marconiego. Stoi na skwerze przed kinem Muranów. Fontanna cieszy oko, bo przeszła niedawno gruntowną renowację. Składa się z ośmiobocznego, pięciostopniowego cokołu i kolistego, płytkiego kamiennego basenu o zaokrąglonych brzegach oraz żeliwnej fontanny złożonej z podstawy, kielicha i dekoracji figuralnej. Na górze znajdują się trzy figury chłopców trzymających w dłoniach: wiosło, trójząb oraz rybę. Pierwotnie fontanna stała na Krakowskim Przedmieściu, w miejscu, gdzie dzisiaj jest pomnik Adama Mickiewicza, na okres 1906-1947 została przeniesiona na plac Bankowy, a od 1951 roku zajmuje obecne miejsce.  

 

Teatry i dziedzińce

Tuż obok, przy placu Bankowym 1 został odrestaurowany niedawno budynek, którego historia sięga XVIII wieku. Dawną pierzeję placu Bankowego zaprojektował Antonio Corazzi w 1826 roku. Budynki, które obecnie się na nim znajdują nawiązują do ówczesnej architektury, ponieważ historyczne zabudowania zostały zdewastowane w czasie wojny. Do 1997 roku w budynku przy placu Bankowym 1 funkcjonował Hotel Saski. Teraz to okazały biurowiec, oferujący 4.000 m kw. powierzchni biurowej. Nad ostatnim piętrem dobudowane zostały mansardy, a od strony Teatru Capitol powstało nowe skrzydło budynku. Nie tylko frontowa elewacja wróciła do dawnej formy. We wnętrzu odrestaurowane zostały elementy zdobnicze pochodzące z lat czterdziestych XX wieku.

 

Na uwagę zasługuje tu dziedziniec, który stał się częścią przestrzeni publicznej. Pomysłodawcą jego oryginalnej aranżacji jest Allan Starski, znany polski scenograf filmowy i teatralny oraz absolwent Wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej AS P, laureat Oscara za scenografię do filmu - Lista Schindlera - Stevena Spielberga. Dziedziniec stał się swoistego rodzaju zaułkiem miejskim, sprzyjającym aktywizacji życia społecznego w tej okolicy. Podobnie z resztą jak znajdujący się opodal Teatr Kamienica, mieszczący się w wyremontowanym budynku przy ul. Solidarności 93 (dawna Leszno 13), a którego początki sięgają 1910 roku. Kamienica nie jest zabytkiem, ale została odrestaurowana pod okiem konserwatora  zabytków, aby w  jak największym stopniu mógł zostać odtworzony jej dawny, secesyjny charakter.      

 

W innej części warszawskiego Muranowa, pomiędzy ulicami Dzielną, Pawią i Esperanto dobiega końca modernizacja i rozbudowa kompleksu biurowego Dzielna 60 złożonego z 5 budynków, w których znajduje się 20.000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Podwalinami obecnie rewitalizowanych budynków są zabudowania dawnej fabryki tabacznej Noblesse, a od 1924 roku Polskiego Monopolu Tytoniowego. Budynki o ciekawym, industrialnym charakterze kryją w swoich wnętrzach biura loftowe, wysokie do 4,60 m. Zachowane zostały tu elementy konstrukcyjne dawnych obiektów przemysłowych, m.in.: belki, stalowe słupy, podciągi, fragmenty ceglanych murów, czy ażurowe konstrukcje metalowe w formie antresoli.

Z rozmachem zaplanowana została aranżacja wewnętrznego, zielonego dziedzińca i traktu głównego, które pokryte będą granitową posadzką. - Znajdą się na nim miejsca do wypoczynku, szklana pergola i balustrada oraz restauracja z ogródkiem kawiarnianym. Szklana będzie również elewacja budynku głównego i panoramiczna winda, które także wpłyną na estetykę tej strefy. Będzie to miejsce spotkań i relaksu. Części wspólne na terenie kompleksu zostały tak zaaranżowane, aby Dzielna 60 stała się miejscem, które tętni życiem - informuje Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development.    

 

Interesujące projekty mieszkaniowe

Za rokiem, na skrzyżowaniu Dzielnej i Pawiej powstaje z kolei luksusowy apartamentowiec o oryginalnej, zaokrąglonej bryle. Budynek stanął w miejscu dawnej fabryki mebli Kamlera. Aby podkreślić znaczenie miejsca inwestor postanowił umieścić tablice pamiątkową upamiętniającą  kwaterę Dowództwa Armii Krajowej, działającą w nie istniejącym już budynku w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.

 

Oferujące ciekawe rozwiązania architektoniczne, nowe budynki apartamentowe wyrosły także przy ulicy Inflanckiej i Stawki. Projekt, który został zrealizowany przy ul. Pokornej zawdzięcza zaś swoją nazwę barokowemu pałacykowi Murano, który był w tym miejscu wzniesiony w drugiej połowie XVII wieku przez Wenecjanina, architekta królewskiego Józefa Bellottiego.

 

Przy Alei Jana Pawła II działa również nie tak dawno zmodernizowany usługowo - handlowy Pasaż Muranów, który składa się z trzech sąsiadujących budynków, które w sumie oferują 8,5 tys. m kw. powierzchni, na której ulokowane są różnego rodzaju placówki usługowe i handlowe. Obiekt od dawna służy mieszkańcom miasta. Jest to miejsce, w którym mieściły się pierwsze po wojnie w Warszawie Pawilony Rzemieślnicze o stałej lokalizacji. Od 1989 roku rozszerzyły swój zakres o działalność handlową.

 

Nowoczesne rozwiązania

U zbiegu ulic Andersa i Inflanckiej zostały z kolei oddane w minionym roku dwa pierwsze budynki reprezentacyjnego kompleksu biurowego Gdański Business Center. Obiekt dostarczy 47 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, ale posłuży także przy okazji wszystkim mieszkańcom miasta. Otoczenie kompleksu, usytuowanego tuż obok stacji metra Dworzec Gdański, zostało starannie zaprojektowane, tak aby rozwijać przestrzeń miejską tej części dzielnicy. Została tam stworzona publiczna strefa relaksu, wypełniona zielenią i małą architekturą, a dodatkowo pomiędzy jednym z biurowców a wejściem do stacji metra zbudowane zostały schody, które pozwalają znacznie skrócić czas dojścia do metra.

Jesienią ubiegłego roku oficjalnie otwarte zostało także Muzeum Historii Żydów Polskich, znajdujące się na skwerze pomiędzy ulicami Anielewicza, Karmelicką, Lewartowskiego i Zamenhofa. Na uwagę zasługuje tu ciekawy projekt aranżacji stworzony przez wybitnych architektów. Bryłę budynku rozcinają niemal na całej wysokości dwie falujące ściany, wyznaczające na wschodniej elewacji wejście główne. Miejsce, w którym usytuowane jest muzeum stwarza dodatkowo możliwość organizowania plenerowych koncertów oraz imprez okolicznościowych.      

 

 

Więcej wiadomości   Dzielna60.pl                              

dompress : nieruchomości :

Nowy boom mieszkaniowy 
09. stycznia 2015 12:31:00
linkologia.pl spis.pl

Duża liczba rozpoczętych inwestycji i rewelacyjne wyniki sprzedaży pozwalają deweloperom mówić o minionym roku jako o wyjątkowo udanym

Według obliczeń analityków rynku, w największych aglomeracjach w kraju w 2014 roku sprzedało się więcej nowych mieszkań niż w rekordowym jak dotąd pod tym względem 2007 roku. Największy rozkwit przeżywa warszawski rynek mieszkaniowy.   

Podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkań sprzyjają nisko oprocentowane kredyty oraz poczucie bezpieczeństwa kupujących, związane z poprawą sytuacji gospodarczej. Wiele osób czekało z zakupem do momentu najgłębszego dołka cenowego. Teraz kupują, bo stawki ofertowe zaczynają się podnosić.

Mieszkanie jako lokata kapitału

Na rynku pojawiła się również spora liczba osób, które wycofały kapitał z nieopłacalnych lokat bankowych i zainwestowały oszczędności w nieruchomości. Nabywają nieduże, kompaktowe  lokale, zwykle z przeznaczeniem na wynajem, w inwestycjach, których lokalizacja zapewnia sprawny dojazd do centrum miasta.     

Deweloperzy zachęceni świetnymi wynikami sprzedaży, rozpoczęli w ubiegłym roku wiele nowych inwestycji i dokonywali zakupów gruntów pod kolejne projekty. W rezultacie w ostatnim czasie zwiększył się wybór nowych mieszkań, co dodatkowo napędziło koniunkturę. Ponadprzeciętna była też liczba uzyskanych pozwoleń na nowe budowy. Rok 2014 można uznać za pierwszy prawdziwie tłusty rok na rynku deweloperskim od czasu spowolnienia.   

Choć w niedużym stopniu, do wzrostu sprzedaży przyczynił się również program dopłat do kredytów mieszkaniowych - Mieszkanie dla młodych - w którym jesienią zeszłego roku wzrosły limity cen kwalifikujące mieszkania do subwencji. Dzięki temu w ostatnich miesiącach 2014 roku wzrosła dostępność mieszkań objętych MdM-em. Teraz znaczenie programu ma szansę jeszcze wzrosnąć. Przygotowywana jest nowelizacja, która pozwoli, szczególnie rodzinom wielodzietnym, otrzymać większe dopłaty i poszerzyć liczbę osób korzystających z programu oraz zwiększyć pulę mieszkań, które będą się do niego kwalifikowały.    

Minimum 160 tys. zł za nowe mieszkanie w Warszawie

W Warszawie najtańsze, oferowane na rynku deweloperskim mieszkania kosztują ponad 160 tys. zł, wynika z danych portalu nieruchomości Dompress.pl. Są to jednak pojedyncze oferty. Tak wycenione są mieszkania jednopokojowe w inwestycjach zlokalizowanych w zewnętrznych dzielnicach miasta. W kwocie do 200 tys. zł w powstających osiedlach trafiają się już nieliczne lokale dwupokojowe, ale o metrażu niewiele większym od kawalerek. W przedziale do 250 tys. zł jest już łatwiej kupić dwa pokoje, ale powierzchnia mieszkania nadal nie będzie duża. Najwięcej najniżej wycenionych mieszkań w Warszawie znajduje sie na terenie Białołęki, także tych kwalifikujących się do programu dopłat do kredytów.  

Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa przyznaje, że najtańsze mieszkania dwupokojowe są od dawna najchętniej wybierane przez klientów. - Najmniejsze i zarazem najtańsze mieszkania dwupokojowe sprzedają się przed zakończeniem budowy. W osiedlu Tarasy Dionizosa, którego drugi etap realizujemy przy ul. Winorośli w Warszawie dwójki mamy w sprzedaży  w cenie od 203 tys. zł - mówi Wojciech Stisz.

- Muszę również przyznać, że w minionym roku zdecydowanie wzrosło też zainteresowanie mieszkaniami większymi, szczególnie trzypokojowymi o powierzchni do 60 mkw., które są teraz znacznie częściej kupowane niż w latach poprzednich. Najczęściej wybierają je rodziny z dziećmi. W Tarasach Dionizosa trójki mamy w ofercie w cenie od 289 tys. zł. - podaje Wojciech Stisz.  

Jeśli nie Mokotów to co

Poza Białołęką, gdzie zdarza się, że nowe mieszkania oferowane są już nawet poniżej 5 tys. zł za m kw., lokale w cenie do 200 tys. zł wystawione są do sprzedaży także w projektach powstających w warszawskim Wawrze i we Włochach. Nieliczne można znaleźć też na terenie Targówka, Bemowa, Ursusa oraz Wesołej.  

Wyniki analiz mówiących o popularności warszawskich dzielnic, jako najbardziej interesujących do zamieszkania wskazują od wielu lat niezmiennie na Mokotów i Śródmieście. Okazuje się jednak, że te dzielnice wybierane są wyłącznie w sondażach, bo w rzeczywistości większość nabywców decyduje się na zakup mieszkań zlokalizowanych w inwestycjach powstających w tańszych rejonach miasta.

W minionym roku chętnie wybierane były też mieszkania w szybko rozbudowującej się, warszawskiej Woli. Lokalizacja dzielnicy, która graniczy ze Śródmieściem i powstające tam metro przyciąga zarówno deweloperów, jak i kupujących. A ceny są tu wciąż niższe niż w innych dzielnicach. Ze względu na przystępne ceny i bezpośredni dostęp do metra oraz terenów zielonych, popularne wśród kupujących są również Bielany, które także obecnie rozwijają się szybciej niż w latach poprzednich.  

 

Autor: Barc Warszawa SA.

 

dompress : nieruchomości :

linkologia.pl spis.pl

Dwupokojowe mieszkania o powierzchni do 40-45 m kw. to wciąż najbardziej gorący towar na rynku deweloperskim. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, w których inwestycjach i w jakiej cenie można kupić takie mieszkania oraz w jakich nowych projektach będą dostępne?    

Monika Kudełko, reprezentująca firmęActiv Investment 

W inwestycji Wieża B w Katowicach przy ul. Chorzowskiej na128 mieszkań aż 66 to lokale dwupokojowe o metrażach 39 - 43 m kw. Obecnie w sprzedaży jest 19 takich mieszkań, w tym również dwupoziomowe z antresolami. Ceny zaczynają się od ok. 177 tys. zł  (od 4.500 zł/m kw.). W Krakowie w inwestycji Okulickiego IX również posiadamy w sprzedaży 13 mieszkań dwupokojowych o pow. 39 - 46 m kw. w cenie od ok. 190 tys. zł.  

Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży mieszkań wAtal

W katowickim osiedlu  Atal Francuska Park dwupokojowe mieszkanie o pow. 40-45 m kw. kosztuje 5.400 zł/m kw. W krakowskich projektach ceny tego typu lokali kształtują się od 5.950 zł/m kw. do 6.400 zł/m kw. W osiedlu Nowe Bemowo w Warszawie za małą dwójkę trzeba zapłacić 6.200 zł/m kw., w osiedlu Oaza Wilanów 6.800 zł/m kw., a Wawelska Residence 7.600 zł/m kw.

W inwestycji Nowe Polesie w Łodzi dwa pokoje o niedużym metrażu kosztują od 4.300 zł/m kw. do 4.850 zł/m kw.  We Wrocławiu w osiedlu Dyrekcyjna 33 Apartamenty dostępne są za 6.650 zł/m kw., w projekcie Stara Odra Residence od 6.400 zł/m kw. do 6.650 zł/m kw., a w osiedlu Dmowskiego 19  są w sprzedaży za 6.100 zł/m kw.         

Obecnie utrzymuje się jednak trend projektowania większej ilości mieszkań trzypokojowych o niewielkich metrażach, tj. 50-65 m kw., zamiast mniejszych mieszkań dwupokojowych.  Udział dwójek o powierzchni do 45 m kw. spada. Niedługo trójki będą stanowić do 60 proc. mieszkań, a co trzecie mieszkanie będzie dwupokojowe. Kawalerki zastępują z kolei mieszkania dwupokojowe o pow. od 36 m kw.

 

Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu wAtlas Estates

Mieszkania dwupokojowe o niewielkim metrażu niezmiennie cieszą się największym powodzeniem, dlatego stanowią około połowę lokali projektowanych w osiedlach Atlas Estates. Tego typu mieszkania są cenowo dostępne dla znacznej grupy klientów, a jednocześnie oferują większą funkcjonalność niż kawalerki, dzięki osobno zaprojektowanej sypialni.  

Ostatnie, niewielkie mieszkanie dwupokojowe o metrażu 43 mkw. w cenie 10.500 zł/m kw. z wykończeniem mamy jeszcze w budynku ConceptHouse Mokotów w Warszawie. W tym roku wprowadzimy na rynek kolejne inwestycje zlokalizowane w lewobrzeżnej Warszawie, w których przeważać będą lokale o mniejszych metrażach, głównie dwójki.

Wojciech Stisz, reprezentującyBarc Warszawa

Kompaktowe mieszkania dwupokojowe w Warszawie mają zdecydowanie największe wzięcie. W osiedlu Tarasy Dionizosa na Białołęce przy ul. Winorośli najmniejsze dwójki mamy w sprzedaży w cenie niewiele ponad 200 tys. zł.  W podwarszawskim Piastowie, w gotowej inwestycji Rezydencja Kościuszki w ofercie są jeszcze dwa ostatnie nieduże dwupokojowe mieszkania w zbliżonej cenie za metr kwadratowy.

Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży wDantex

Mamy duży wybór niewielkich mieszkań dwupokojowych w warszawskich inwestycjach Miasto Wola i Dobra Wola II, która zostanie ukończona w drugim kwartale 2015 roku.

Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży wDolcan

W Miasteczku Rubikon w Warszawie ceny mieszkań dwupokojowych o pow. 40-45 m kw., które obecnie cieszą się największym zainteresowaniem zaczynają się od 310 tys. zł. W Osiedlu Jordanowskim w Częstochowie takie mieszkania kosztują od 193 tys. zł. W pierwszej połowie 2015 roku w planowanych osiedlach w warszawskich Włochach i w Ząbkach pod Warszawą znajdzie się duża pula mieszkań w tych metrażach. Jednocześnie zauważamy rosnące zainteresowanie lokalami dwu lub trzypokojowymi o powierzchni 50-60 m kw.

 

Radosław Bieliński, rzecznik prasowyDom Development

 

Mieszkania wielkości 40-45 mkw. są i w najbliższej przyszłości będą najbardziej popularne, dlatego w naszej ofercie będą nadal stanowić największą część oferty. Takie mieszkania oferujemy w każdej z naszych 14 inwestycji.  W zależności od lokalizacji osiedla i usytuowania mieszkania w budynku ich ceny kształtują się od ok. 230 - 500 tys. zł. W ostatnich miesiącach obserwujemy rosnące zainteresowanie mieszkaniami większymi, trzy i czteropokojowymi o metrażu powyżej 60 m kw.

 

Mirosław Półtorak, prezes zarządu Dom Developer

Mieszkania dwupokojowe o pow.  do 45 m kw. oferujemy w osiedlu Brzozowe Zacisze I i II we wrocławskich Maślicach. Ich ceny nie przekraczają 235 tys. zł. Trzeci etap inwestycji będzie najbogatszy w ten typ mieszkań.  

Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych wEcho Investment

W Warszawie w projekcie Nowy Mokotów II oferujemy 25 mieszkań dwupokojowych o pow. 38-45 m kw. W łódzkiej inwestycji Osiedle Jarzębinowe mamy 31 mieszkań do 45 m kw. W Osiedlu Jaśminowym w Poznaniu mieszkań w tym metrażu jest w ofercie 6 lokali, a w inwestycji Park Sowińskiego dostępne są 23 takie mieszkania. Po 3 oferty znajdują się w osiedlu Grota 111 we Wrocławiu i Bronowicka 42 w Krakowie.

Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży wEuro Styl

Dwupokojowe mieszkania rzeczywiście dobrze się sprzedają, ale bardziej poszukiwanymi nieruchomościami są trzypokojowe lokale o pow. 54-59 m kw. i czteropokojowe o metrażu 78-86 m kw.  Aktualnie dwupokojowe mieszkania wielkości 40-45 mkw. posiadamy w 8 inwestycjach. W osiedlu Nowy Horyzont, mieszczącym się na granicy gdańskiej dzielnicy Łostowice i gminy Pruszcz Gdański, koszt takiego mieszkania wynosi od  ok. 187 tys. zł do 216 tys. zł.

W Osiedlu Cytrusowym, które bezpośrednio przylega do Nowego Horyzontu, tej wielkości lokale można kupić od ok. 179 tys. do 180 tys. zł. W inwestycji Impuls zlokalizowanej na gdańskiej Zaspie ceny takich dwójek wynoszą od ok. 254 tys. zł do 295 tys. zł. Natomiast w gdyńskiej inwestycji Amareno, znajdującej się w dzielnicy Witomino, ceny dwupokojowych mieszkań do 45 mkw. wahają się od ok. 249 tys. zł do 282 tys. zł. W dzielnicy Mały Kack koszt mieszkania o takim metrażu to 261 tys. zł - 304 tys. zł.

Osiedle Morskie, mieszczące się na obrzeżach Gdyni Pogórze, oferuje takie lokale od ok. 206 tys. zł do 231 tys. zł. W Osiedlu Nawigator w dzielnicy Obłuże za takie mieszkanie trzeba zapłacić od ok. 198 tys. zł do 258 tys. zł.

Urszula Hofman, reprezentującaGrupę Inwest

Gotowe, ostatnie mieszkania dwupokojowe - metraż 47 m kw. - oferujemy w inwestycji przy ul. Strąkowej w warszawskim Bemowie. Można zaaranżować je z aneksem lub oddzielną kuchnią lub nawet 3 pokoje z aneksem kuchennym. Można je kupić w cenie od 7.300 zł/m kw.

Rafał Zdebski, dyrektor handlowyInpro

W aktualnej ofercie w osiedlu Wróbla Staw Mieszkania w Gdańsku Jasieniu posiadamy ponad 70 dwójek do 45 m kw. w cenie od 5.100 do 5.500 zł netto za m kw. W położonym w Gdańsku Zaspie osiedlu City Park pozostały tylko 3 takie mieszkania w cenie od 5.750 zł netto za m kw. Z kolei w Gdańsku Przymorzu w ramach inwestycji Czwarty Żagiel zostało jedno mieszkanie za 6.200 zł netto za m kw. Planujemy kolejne inwestcyje z takimi mieszkaniami.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży wJ.W. Construction

Mieszkania dwupokojowe często stanowią ponad 60 proc. lokali w naszych inwestycjach i w kolejnych będą licznie projektowane ze względu na wysokie zapotrzebowanie klientów. Mieszkania dwupokojowe posiadamy w ofercie od 34 do 56 m kw. w cenie od 4.700 do 9.000 zł za m kw.

Mirosław Kujawski, wiceprezesLC Corp

W centrum miasta projektujemy budynki o większym udziale mniejszych mieszkań dwupokojowych o pow. 40 – 45 m kw., których poszukują młodzi ludzie i inwestorzy, dla których to doskonała alternatywa dla niskoprocentowych lokat bankowych. Przykładem takich inwestycji są Grzegórzecka 77 w Krakowie, Poborzańska i Promenady w Warszawie i osiedle Przy Alejach w Gdańsku. Ceny w tych projektach zaczynają się od 5.800-6.500 zł/m kw.  Inwestycje powstające na obrzeżach miast, których głównymi odbiorcami są rodziny, oferują więcej lokali o średnim i dużym metrażu.

Katarzyna Żarska, reprezentującaMarvipol

W każdym projekcie mieszkania dwupokojowe stanowią ponad połowę oferty i takie mieszkania, jako najbardziej poszukiwane, będą stanowiły większość w nowych projektach.  W warszawskim osiedlu Central Park Ursynów przy Kłobuckiej mamy w ofercie 60 mieszkań dwupokojowych do 45 m kw. w cenach od 330 tys. do 380 tys. zł., w tym tylko 6 w pierwszym etapie. W ukończonych projektach nie mamy wolnych takich mieszkań.

Mirosław Bednarek, prezesMatexi Polska

W naszej ofercie dwupokojowe mieszkania projektujemy w zasadzie w każdej warszawskiej inwestycji, są one silnym filarem oferty zarówno w największym projekcie Kolska od Nowa, jak również w bardzo dobrze przyjętym przez rynek kameralnym budynku Staffa 9. Liczba dwójek będzie rosnąć. Powoli zastępują one kawalerki, jako podstawowe jednostki mieszkaniowe. W naszej ofercie w tym roku znajdzie się np. inwestycja w ścisłym centrum Warszawy przy ul. Pereca, gdzie niemal wszystkie 180 mieszkań stanowić będą lokale kompaktowe ze zdecydowaną przewagą dwupokojowych.

 

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

 

Oferujemy duży wybór najbardziej poszukiwanych na rynku dwupokojowych mieszkań o niewielkiej powierzchni. W łódzkim osiedlu City Park przy ulicy Żeligowskiego metr dwupokojowego mieszkania o pow. 41 m kw. kosztuje 4.750 zł/ m kw. W gdańskim osiedlu Dwa Potoki dwupokojowe mieszkania o metrażu 40-45 m kw. można kupić w cenie od 4.100 zł za m kw. W Olsztynie w osiedlu Tęczowy Las dwupokojowe mieszkania z wykończeniem pod klucz oferujemy w cenie od 199 tys. zł.

 

Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych wRafin

 

Mieszkania dwupokojowe oferujemy w trzech inwestycjach we Wrocławiu: w osiedlu Złota Podkowa w cenie 5.400 zł/m kw., Kępa Mieszczańska w cenie 6.300 zł/m kw. oraz Dobrym Osiedlu za 4.990 zł/m kw.

 

Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczejRobyg

 

Nadal najpopularniejsze są mieszkania dwupokojowe, spośród których najszybciej sprzedają się te o powierzchni ok. 40 mkw. Lokale o takim metrażu znaleźć można w każdej z inwestycji Robyg w Warszawie. Większość z lokali kosztuje do 300 tys. złotych, w tym dostępne są także lokale w promocyjnych cenach.  

Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketinguRonson Development

Dwupokojowe mieszkania wielkości 40 – 45 m kw. niezmiennie cieszą się największym zainteresowaniem klientów. Oferujemy je w większości naszych warszawskich projektów, np. Sakura w Mokotowie oraz Verdis na Woli, w którym ceny dwupokojowych mieszkań zaczynają się od 319 tys. zł.

Kamila Kaliniak, reprezentującaTynkbud-1

Mieszkania z dwoma pokojami do 45 m kw. to najbardziej pożądany produkt na rynku deweloperskim. Takie lokale proponujemy w każdej z naszych warszawskich inwestycji, m.in.: Św. Stanisława 6, Pełczyńskiego 17a, w cenie od 240 tys. zł. Będą dostępne również w planowanym na pierwszy kwartał tego roku mokotowskim projekcie przy ul. Szturmowej, jak i w projektach które zostaną uruchomione w drugiej połowie roku na Woli i Pradze Południe.  

Joanna Kubiak, dyrektor sprzedaży i marketingu wVantage

Mieszkania dwupokojowe od 38-45 m kw. to najbardziej rozchwytywane lokale. Mamy je w sprzedaży w inwestycjach: Centauris, Promenady Wrocławskie oraz Patio House we wrocławskich Pilczycach. Można je nabyć w kwocie od 199 tys. zł.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

W energooszczędnej inwestycji Borkowska B1 i B2 w krakowskich Klinach w ofercie mamy dwupokojowe mieszkania o powierzchniach 43 – 45 m kw. w cenach od 243 tys. zł do 245 tys. zł. W projekcie Halszki 28A w krakowskim Kurdwanowie najmniejsze dwupokojowe mieszkania o pow. ok. 40 m kw. są do kupienia w cenie ok. 222 tys. zł, a lokal o metrażu 45 m kw. kosztuje ok. 252 tys. zł. Aktualnie w tej inwestycji w promocyjnej - cenie 220 tys. zł - możemy zaoferować dwupokojowe mieszkanie o pow. 43 m kw. Jednocześnie zakup energooszczędnego mieszkania w obu inwestycjach umożliwia nabywcom otrzymanie bezzwrotnej dopłaty do kredytu hipotecznego w wys. 11 000 zł, w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Agnieszka Wójcik, dyrektor zarządzająca ds. sprzedaży i marketingu wWikana

Kompaktowe dwu i trzypokojowe mieszkania cieszą się dużym powodzeniem klientów. W osiedlu Klonowy Park w Janowie Lubelskim małe dwójki mamy w cenie od 3.500 zł/m kw. W Świerkowej Alei 6 w Zamościu kosztują od 4.000 zł/m kw., w Miasteczku Wikana w Lublinie można je kupić w kwocie od 5.000 zł/m kw., a w inwestycji Oranżeria w Lublinie są dostępne od 4.700 zł za m kw.

W Osiedlu Generalskim 4 w Krośnie ceny małych dwójek zaczynają się od 4.000 zł/m kw. W Lublinie w Osiedlu Marina mieszkania tego typu kosztują od 4.900 zł/m kw. W Rzeszowie w inwestycji Zielone Tarasy 2 w ofercie zostały już nieliczne mieszkania dwupokojowe w cenie od 4.900 zł/ m kw. W piątym etapie Osiedla Panorama w Rzeszowie planujemy mieszkania dwupokojowe do 45 mkw.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : :

linkologia.pl spis.pl

Na szybko rozwijającym się rynku biurowym coraz większą popularność zyskują rozwiązania, związane z nowym sposobem aranżacji środowiska i miejsca pracy 

 

Boom budowlany na rynku biurowym w Polsce szczególnie widoczny jest w aglomeracji warszawskiej. Warszawa bryluje z resztą pod tym względem, nie tylko w kraju, ale również w Europie Środkowej. Imponująca jest nie tylko skala powstających w naszym kraju inwestycji, na uwagę zasługuje też ewolucja rynku związana z wprowadzaniem nowych rozwiązań aranżacyjnych w biurach.

 

Coraz więcej firm zauważa potrzebę dopasowania przestrzeni biurowej do trybu i sposobu pracy swoich pracowników. Stworzenie możliwie najbardziej optymalnych warunków do pracy ma przynieść wzrost jej efektywności. Chodzi o to by miejsce pracy sprzyjało integracji i aktywności zespołu.

 

Firmy odchodzą od podziału gabinetowego, czy open space i coraz częściej projektują biura w formie otwartej przestrzeni, ale w podziale na różne strefy. Przestrzeń biurowa zaaranżowana według tej zasady oferuje stanowiska dostosowane do zróżnicowanych modeli pracy. W jej obrębie znajdują się zarówno tradycyjne stanowiska do pracy indywidualnej, jak również stanowiska do dowolnego wykorzystywania przez wszystkich pracowników, którzy w danym momencie ich potrzebują, bo np. zwykle pracują zdalnie.

 

Biura zaprojektowane zgodnie z koncepcją Activity Based Workplace zapewniają również miejsca do prowadzenia bieżących rozmów w niedużych grupach oraz wygodne miejsca do pracy zespołowej, w tym sale narad i spotkań służbowych. Nie ma przy tym mowy o umowności, podział przestrzeni biurowej na strefę formalną i kreatywną jest wyraźny.

 

W ten sposób, dzięki większej integracji zespołu i szybszej wymianie informacji, zwiększa się wydajność pracy. - Coraz więcej firm ma potrzebę tworzenia niestandardowych powierzchni biurowych, a w nich elastycznych i wygodnych miejsc pracy. Zamknięte gabinety zastępuje przestrzeń podzielona na części do koncepcyjnej pracy całego zespołu oraz do pracy indywidualnej. W związku z tym wielu najemców poszukuje budynków, które pozwalają na wprowadzenie takiej plastycznej koncepcji - przyznaje Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development. 

- Nowe biurowce, oferujące zestandaryzowane, modułowe powierzchnie nie zapewniają takiego potencjału aranżacyjnego, jaki dają nietypowe, rewitalizowane obiekty. Kompleks Dzielna 60, który modernizujemy na warszawskim Muranowie idealnie wpisuje się w nową koncepcję projektowania biur. Oferujemy w nim biura loftowe, które dzięki nietradycyjnym rozwiązaniom otwierają większe możliwości. Mamy np. powierzchnie dwupoziomowe, czy takie biura których wysokość dochodzi do 4,6 m. Zachowane elementy konstrukcyjne dawnych obiektów fabryki tabacznej Noblesse, jak np. ażurowe konstrukcje metalowe w formie antresoli tworzą w naturalny sposób dodatkowe przestrzenie do komunikacji - zauważa Jacek Ochnik.     

 

Prezes Ochnik Development wyjaśnia, że nie tylko powierzchnia biur aranżowana jest zgodnie z zasadą tworzenia przestrzeni sprzyjającej pracy zespołowej. Nowoczesne budynki biurowe także zapewniają atrakcyjnie zagospodarowane części wspólne, służące nieformalnym spotkaniom i integracji pracujących w nich osób. - Takim miejscem w biurowcu może być sala bilardowa, sala ćwiczeń, czy pomieszczenia przeznaczone do relaksu, w których można wyciszyć się i odpocząć. Przy Dzielnej 60 w Warszawie służyć temu będzie specjalna Strefa Relaksu. Podobne funkcje będzie pełnił również zielony, wewnętrzny dziedziniec z miejscami do wypoczynku i restauracją z ogródkiem kawiarnianym - wyjaśnia Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development. 

 

Przed wdrożeniem nowej koncepcji aranżacyjnej biura firmy przeprowadzają często analizy, które pozwalają określić, gdzie pracownicy spędzają najwięcej czasu i które części biura są najczęściej wykorzystywane. Wszystko po to by pracownikom było jak najwygodniej, aby nowe biuro mogło zapewnić maksymalny komfort i było możliwie najlepiej dostosowane do specyfiki pracy w firmie.

 

Według najnowszej analizy przeprowadzonej w Warszawie przez firmę Savills, ponad jedna trzecia (36 proc.) pracowników biur jest zdania, że  nowoczesne biurowce to idealne miejsce pracy, ale kolejne 30 proc. badanych wskazało, że woleliby pracować w odnowionym, zabytkowym budynku. Ważniejszy od architektury budynku jest jednak dla ankietowanych kreatywny i nowoczesny wygląd biura. 

dompress : :

linkologia.pl spis.pl

O kredyt mieszkaniowy jest dziś łatwiej, ale choć banki chcą pożyczyć więcej, ostrożnie zaciągamy zobowiązania  

Mniejszy koszt kredytów mieszkaniowych, dzięki rekordowo niskim stopom procentowych, przełożył się na spadek miesięcznych rat spłaty. To z kolei sprawiło, że banki wyżej oceniają naszą zdolność kredytową i są skłonne pożyczyć nam więcej niż wcześniej.

Analitycy podają, że trzyosobowa rodzina osiągająca miesięcznie dochód w wysokości 5 tys. zł netto, może dziś pożyczyć na mieszkanie prawie 450 tys. zł. To najwięcej od 5 lat. Jest jednak i gorsza wiadomość dla osób planujących zadłużyć się na mieszkanie.

Od początku 2015 roku od kredytobiorców zaciągających zobowiązania na mieszkania banki będą wymagały 10 procent wkładu własnego do kredytu. Podwyżka obowiązkowego udziału o połowę (w 2014 roku wkład własny wynosił 5 proc.) może na początku nowego roku spowodować lekkie obniżenie zainteresowania zakupem mieszkań, szczególnie wśród osób, które nie mają zgromadzonych oszczędności.

Wydaje się jednak, że deweloperzy nie biorą tego pod uwagę. Kiedy przyjrzymy się sytuacji na rynku nowych mieszkań, okaże się, że rośnie liczba uzyskiwanych pozwoleń na budowę i rozpoczynanych nowych inwestycji. W ciągu ostatniego roku ruszyło o jedną trzecią budów więcej niż rok wcześniej.

Podobnie jest z pozwoleniami na budowę. Tak dużą, jak w ciągu minionego roku, liczbę pozwoleń na budowę deweloperzy otrzymali ostatnio w 2009 roku. Szczególny pod tym względem był listopad 2014 roku, kiedy firmy deweloperskie dostały ponad 70 proc. więcej pozwoleń na budowę niż w analogicznym miesiącu przed rokiem.

Mniejsza powierzchnia, łatwiejsza spłata

Należy jednocześnie zwrócić uwagę, że od kilku lat regularnie zmniejsza się średnia powierzchnia mieszkań i domów oddawanych do użytku przez deweloperów. Powód? Zainteresowanie klientów małymi lokalami.      

Choć kredyty są dziś bardziej dostępne, osoby kupujące mieszkania zaciągają je znacznie ostrożniej niż wcześniej. - Największym zainteresowaniem w Warszawie cieszą się mieszkania dwupokojowe o powierzchni do 45 mkw. - przyznaje Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa. - W warszawskim osiedlu Tarasy Dionizosa, które budujemy przy ul. Winorośli najszybciej sprzedają się najmniejsze dwójki, które można kupić już za niewiele ponad 200 tys. zł. Jeśli chodzi o mieszkania trzypokojowe, klienci najchętniej wybierają te nieznacznie przekraczające 50 mkw. Takie mieszkanie w Tarasach Dionizosa można nabyć w cenie niespełna 290 tys. zł - informuje Wojciech Stisz.    

Wojciech Stisz dodaje, że obecnie w przypadku mieszkań o powierzchni 50-60 mkw. kupujący oczekują już trzech pokoi, a jeszcze kilka lat temu o tym metrażu wybierane były mieszkania dwupokojowe.

Klienci omijają banki

Osoby, które korzystają dopłat do kredytów także rozważnie wybierają mieszkania. Według danych Banku Gospodarstwa Krajowego, przeciętna powierzchnia mieszkania kupowanego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych wynosi nieco ponad 53 mkw. 

Przypomnijmy, że największą popularnością program dopłat cieszy się w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu. W województwie wielkopolskim i pomorskim powodem tego są limity cen w MdM ustalone na poziomie przystającym do stawek rynkowych, stąd łatwo w tych miastach znaleźć mieszkanie kwalifikujące się do dopłat. Warszawa to dominujący w kraju rynek mieszkaniowy, gdzie sprzedaje się najwięcej mieszkań deweloperskich, w tym także tych z dopłatą.  

Dostosowanie oferty deweloperskiej do wymagań kupujących to jeden z powodów, utrzymującej się na rekordowo wysokim poziomie, sprzedaży nowych mieszkań. Drugim powodem są nisko oprocentowane i łatwiej dostępne kredyty.

W bankach nie ma jednak kolejek. Wiele osób kupuje teraz nieruchomości bez wsparcia kredytowego. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl szacują, że w niektórych inwestycjach nawet co trzecie mieszkanie nabywane jest za gotówkę. Więcej lokali niż w latach poprzednich kupowanych jest teraz w celach inwestycyjnych i pod wynajem. Szczególnie, że lokowanie oszczędności w bankach stało się zupełnie nieopłacalne.

     
Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : nieruchomości :