Najnowsze Wpisy

linkologia.pl spis.pl

Tylko co dziesiąte mieszkanie kupowane w Warszawie spełnia oczekiwania Polaków, dotyczące komfortu zamieszkania    

Większość Polaków chciałaby mieszkać w domu, ewentualnie dużym mieszkaniu o metrażu  powyżej 100 metrów, wynika z sondy przeprowadzonej niedawno przez firmę Westwing Polska. A ile musimy wydać by kupić w Warszawie takie mieszkanie? Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku mieszkania na warszawskim rynku deweloperskim nabywane były średnio w cenie 7315 zł za metr. Biorąc pod uwagę stawki obowiązujące na stołecznym rynku na mieszkanie o powierzchni przekraczającej 100 mkw. trzeba byłoby mieć ok. 750 tys. zł.  

Jak dużo osób może pozwolić sobie na taki wydatek? Na to pytanie odpowiadają analitycy firmy doradczej Reas, którzy piszą: dane transakcyjne za lata 2013-2014 dla Warszawy pokazują, że na rynku pierwotnym, lokale o powierzchni przekraczającej 100 m kw. stanowiły 10 proc. wszystkich sprzedanych lokali mieszkalnych. Okazuje się, że tylko co dziesiąta osoba, kupująca w ciągu minionych 2 lat nowe mieszkanie w aglomeracji stołecznej mogła zrealizować swoje oczekiwania związane z tym, jak chciałaby mieszkać. Niestety w przypadku większości nabywców realia okazują się być więc dość odległe od pragnień.      

430 tys. zł płacimy za mieszkanie w Warszawie

A ile przeciętnie na mieszkania wydają warszawiacy? Według danych Związku Banków Polskich pod koniec 2014 roku za nowe mieszkania w Warszawie kupujący płacili średnio prawie 430 tys. zł. Wiele osób planujących kupno mieszkania na stołecznym rynku poszukuje jednak tańszych ofert. Powód jest prosty. Zdolność kredytowa w przypadku większości potencjalnych kredytobiorców kończy się w okolicy 300 - 350 tys. zł. W takiej kwocie kupimy w Warszawie niezbyt duże dwa pokoje, ewentualnie mieszkanie trzypokojowe, którego metraż odpowiada lokalowi dwupokojowemu.

Młode osoby na starcie kariery poszukują jak najtańszych lokali. Dane Metrohouse mówią, że aż 70 proc. używanych mieszkań, sprzedawanych za pośrednictwem tej firmy w ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku kupione zostało w cenach nieprzekraczających 300 tys. zł.

A ile kosztują najtańsze mieszkania w Warszawie? Według analityków portalu Dompress.pl, niewielki pokój z kuchnią w nowej inwestycji można dostać już w kwocie ok. 160 tys. zł.

Nowa dwójka w Warszawie za ponad 200 tys. zł

W cenie do 200 tys. zł w ofercie warszawskiego rynku dostępne są tylko kawalerki. Jeśli jednak dobrze przeszukamy propozycje deweloperów w niewiele wyższej kwocie znajdziemy też nieduże dwa pokoje. Największy wybór najtańszych nowych mieszkań w mieście jest w Białołęce. W inwestycji Tarasy Dionizosa przy ul. Winorośli firma Barc Warszawa oferuje na przykład mieszkania dwupokojowe w podwyższonym standardzie w cenie od 203 tys. zł. Trzy pokoje w tej inwestycji można kupić już za 309 tys. zł. Lokale będą gotowe jeszcze w tym roku.

Już od kilku lat deweloperzy dostosowują ofertę do możliwości nabywczych klientów, zmniejszając powierzchnię budowanych mieszkań. W ten sposób cena lokali dwu i trzypokojowych jest niższa. Kawalerki zastępują małe dwójki, które są od nich niewiele większe, a znacznie bardziej funkcjonalne. Jak podaje Reas w 2014 roku na warszawski rynek deweloperzy wprowadzili tylko ok. 12 proc. lokali jednopokojowych. Połowa nowej oferty zarezerwowana była dla mieszkań dwupokojowych, które są najchętniej kupowane. Prawie jedną trzecią puli stanowiły trójki, a mieszkań czteropokojowych w nowych inwestycjach znalazło się tylko 7,70 proc. Większe mieszkania to marginalna część oferty deweloperskiej.  

 

 

 

Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : nieruchomości :

Kto kupuje większe mieszkania 
25. marca 2015 16:42:00
linkologia.pl spis.pl

Większość nabywców decyduje się na dwa pokoje. Większe mieszkania kupuje już znacznie mniej osób. Kto je wybiera? Czy cena metra w mieszkaniach o powierzchni przekraczającej 60 mkw. jest niższa? W jakich inwestycjach duże lokale cieszą się największym powodzeniem? Analitycy portalu Dompress.pl zapytali przedstawicieli czołowych spółek deweloperskich, czy zauważają wzrost zainteresowania większymi mieszkaniami.    

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Zainteresowanie większymi mieszkaniami zależy przede wszystkim od rodzaju inwestycji, jej lokalizacji, a także etapu sprzedaży danego projektu. Zgodnie z naszymi przewidywaniami z bardzo dużym zainteresowaniem spotkała się oferta mieszkań trzypokojowych w naszej inwestycji Staffa 9 w Warszawie. Także w projekcie Kolska od Nowa już na początku sprzedaży zgłaszali się do nas wymagający klienci, poszukujący dużych mieszkań o powierzchni ponad 100 mkw. Generalnie obserwujemy powolny trend zwyżkowy, jeśli chodzi o zakup większych mieszkań. W dłuższej perspektywie na pewno będzie przybierał na sile. Jest to jednak proces długofalowy, związany bezpośrednio ze wzrostem zamożności społeczeństwa.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

W ostatnich miesiącach klienci zdecydowanie bardziej interesują się większymi metrażami mieszkań. Wiąże się to przede wszystkim ze wzrostem zdolności nabywczej, która jest efektem kolejnych obniżek stóp procentowych, wpływających na obniżkę oprocentowania kredytów. Zainteresowanie lokalami trzy i czteropokojowymi widać przede wszystkim w inwestycjach, gdzie odbiorcami mieszkań są rodziny. Bogatą ofertę rodzinnych mieszkań mamy m.in. w Małej Pradze i Osiedlu Przy Promenadach w Warszawie, Osiedlu Graniczna i Dolinie Piastów we Wrocławiu oraz w Słonecznym Miasteczku w Krakowie.

Inwestycje zlokalizowane w centrach miast przyciągają z kolei głównie inwestorów kupujących mieszkania na wynajem. Ten segment klientów zainteresowany jest lokalami o mniejszym metrażu, charakteryzującymi się kompaktowym i funkcjonalnym rozkładem. Takie mieszkania oferujemy na przykład w doskonale zlokalizowanej krakowskiej inwestycji Osiedle Grzegórzecka 77. 

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

Z naszych obserwacji wynika, że liczba klientów poszukujących większych mieszkań rośnie. Mieszkanie 3-4 pokojowe nie jest luksusem, ale naturalnym wyborem rodzin z dziećmi. Dlatego w każdym naszym projekcie przeznaczamy od 30 do 40 proc. powierzchni pod takie właśnie mieszkania. We wszystkich osiedlach oferujemy lokale o zróżnicowanej powierzchni. Pozwala to klientom dobrać najbardziej odpowiedni lokal.   

Ceny mieszkań 3 i 4 pokojowych przedstawiają się szczególnie korzystanie na tle oferty, ponieważ stawka za metr jest zwykle istotnie niższa niż w przypadku mniejszych mieszkań. Stąd też większe mieszkania częściej "łapią się" na dopłaty, bo limit wyznaczony w programie MdM dotyczy ceny metra. Trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 65 mkw. w olsztyńskim projekcie Tęczowy Las oferujemy np. w cenie 266 000 zł. W warszawskim Wilanowie podobne mieszkanie z dopłatą w MdM można kupić w projekcie Śródmieście Wilanów w kwocie od 364 000 zł.

Wojciech Stisz z Barc Warszawa

Na większe mieszkania decydują się przede wszystkim rodziny z dziećmi. W położonej przy lesie inwestycji Tarasy Dionizosa w Warszawie, którą zazwyczaj wybierają tacy klienci, mieszkania trzypokojowe oferujemy w cenie od 309 000 zł. Mieszkania czteropokojowe kupują głównie osoby, które chcą polepszyć swoje warunki życia, zmieniając lokal na większy. Cztery pokoje w naszym projekcie przy ul. Winorośli można nabyć już za ponad 386 000 zł. Kilka ostatnich mieszkań trzy i czteropokojowych możemy również jeszcze zaoferować w oddanym do użytkowania budynku w tej inwestycji w cenie od 5500 zł/mkw.     

Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates

Klienci niezmiennie najchętniej kupują mieszkania dwupokojowe, a popyt na te większe jest skromniejszy. Pozytywnym sygnałem jest natomiast zmiana trendu demograficznego. Rok 2014 był według GUS pierwszym od wielu lat, kiedy przyrost naturalny był dodatni. Jeśli ta tendencja się utrzyma, liczniejsze rodziny będą potrzebowały większych mieszkań.

Większość nabywców dużych lokali to rodziny z dziećmi. Dla nich ważne jest bezpieczne, zielone i zaciszne otoczenie. Doceniają też place zabaw na terenie osiedla oraz bliskość przedszkola lub szkoły. Tego typu oferty przyciągają chętnych, co potwierdziła wyjątkowo szybka sprzedaż większych mieszkań w naszym projekcie Apartamenty przy Krasińskiego na warszawskim Żoliborzu, którego drugi etap właśnie przygotowujemy.

Większe lokale najczęściej objęte są atrakcyjnymi promocjami. Przykładem może być tu trzypokojowe mieszkanie w naszym innym stołecznym projekcie - ConceptHouse Mokotów. Obecnie w tej inwestycji oferujemy lokal z wykończeniem, zrealizowanym we współpracy z architektem wnętrz, gratisowym miejscem garażowym oraz z rabatem w wysokości 45 000 zł.

Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży w firmie Dolcan

W inwestycjach położonych bliżej centrum miasta powodzeniem cieszą się mniejsze metraże. Klienci decydujący się na tego typu lokale najczęściej reprezentują styl życia, który jest ściśle związany z miejskim otoczeniem. Poszukują mieszkań centralnie położonych lub  blisko miejsca pracy, których usytuowanie zapewni im dostęp do pełnej infrastruktury miejskiej.   

Wzrost zainteresowania dużymi metrażami obserwujemy natomiast w naszych inwestycjach bezczynszowych, położonych na obrzeżach Warszawy, a także w projektach znajdujących się w dzielnicy Białołęka i Targówek oraz w osiedlu domów jednorodzinnych Wellhome Zacisze.

Mieszkania bezczynszowe są kompromisem pomiędzy własnym domem, a mieszkaniem. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się pary, rodziny z dziećmi, dla których ważna jest bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych. Tego typu inwestycje z własnym ogrodem oferują większą przestrzeń w przystępnej cenie. Aktualnie w ukończonej inwestycji mieszkań bezczynszowych Kamyk Zielony w warszawskiej Białołęce czekają na klientów ciekawe promocje. Mieszkanie z poddaszem o łącznej powierzchni 160 mkw. (cena katalogowa 530 000 zł) kosztuje teraz 440 000 zł..

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction

Mieszkania 3-pokojowe  cieszą się większym zainteresowaniem przede wszystkim wśród osób planujących założenie rodziny lub par już posiadających dziecko. W przypadku mieszkań większych niż dwupokojowe cena za metr jest często niższa. Tak jest np. w naszej inwestycji Oaza Piątkowo w Poznaniu, w której rozpoczęliśmy finalną fazę sprzedaży.

Jeśli chodzi o naszą ofertę, duże mieszkania największym zainteresowaniem cieszą się w osiedlu Bliska Wola przy ulicy Kasprzaka w Warszawie. Ich duży wybór będzie dostępny także w kolejnym etapie inwestycji. Lokale o metrażu powyżej 65 mkw. mamy także do zaoferowania na osiedlu Zielona Dolina na warszawskiej Białołęce w cenie od 4390 zł/mkw.

Katarzyna Żarska z firmy Marvipol

W ostatnich miesiącach można zauważyć wzrost zainteresowania lokalami trzypokojowymi. W naszej ofercie mamy gotowe lokale 3 pokojowe o metrażu do 60 mkw. w warszawskiej inwestycji ArtEco w cenie ok. 500 tys. zł  i te sprzedają się najszybciej. Mieszkania czteropokojowe wciąż stanowią niewielki procent sprzedanych lokali i znacznie dłużej czekają na nabywców.

Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu w Victoria Dom

Spore zainteresowanie mieszkaniami 3 i 4 pokojowymi daje się zauważyć szczególnie w naszych warszawskich inwestycjach Ogrody Targówek i Osiedle Classic. Klienci najczęściej pytają o mieszkania 4 pokojowe o powierzchni 60-65 mkw. W Ogrodach Targówek duże lokale już się sprzedały. W Osiedlu Classic mieszkania w większych metrażach (60-70 mkw. w znacznej części także znalazły już nabywców. Oferujemy je w cenie od 5695 zł/mkw.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Lokale o powierzchni ponad 60 mkw. cieszą się powodzeniem głównie wśród młodych małżeństw z dziećmi, które zmieniają mieszkanie na większe oraz osób w średnim wieku, które chcą poprawić swój komfort życia, raczej nie posiłkując się kredytem.

Duży wybór mieszkań trzy i czteropokojowych można znaleźć w naszej ukończonej inwestycji z segmentu premium - Apartamenty Sowiniec przy ul. Wiosennej na Woli Justowskiej w Krakowie. To luksusowa enklawa budynków apartamentowych usytuowana nieopodal Willi Decjusza. W każdym domu znajdzie się do sześciu jedno i dwupoziomowych apartamentów o metrażach od 63 do 185 mkw. 

Swoją wyjątkowość Apartamenty Sowiniec zawdzięczają ogrodom zaprojektowanym w stylu japońskim, które przynależeć będą do apartamentów zlokalizowanych na parterze. Ceny apartamentów zaczynają się od  6214 zł/mkw. W cenie apartamentu zawarty jest dodatkowo projekt wykończenia oraz aranżacji wnętrz według pomysłu klienta.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : nieruchomości :

linkologia.pl spis.pl

 Firmy deweloperskie sprzedają niemal wszystko co wybudują. W najbardziej udanych projektach mieszkania wyprzedają się przed zakończeniem budowy lub zostaje ich kilka. W największej w kraju, warszawskiej ofercie deweloperów jest najmniejszy odsetek ukończonych lokali. W innych aglomeracjach też nie ma ich wiele. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, jakie gotowe mieszkania mają w sprzedaży czołowe firmy deweloperskie.                                   

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Z uwagi na dużą dynamikę sprzedaży, gotowe mieszkania stanowią około 5% naszej oferty. Większość lokali sprzedaje się jeszcze przed oddaniem budynków do użytku. Wielu klientów decyduje się na zakup tzw. dziury w ziemi. To właśnie wtedy jest największy wybór lokali, a raty na początku spłaty kredytu są dużo niższe, co pozwala spokojnie czekać na odbiór mieszkania.

Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates

 

Lokale gotowe do zamieszkania możemy zaoferować w trzech warszawskich lokalizacjach. W położonym przy ul. Obrzeżnej projekcie ConceptHouse Mokotów są to lokale 3 i 4 pokojowe o metrażu od 70 m kw. do 165 m kw. Ich ceny mieszczą się w przedziale od 8260 do 9700 zł za m kw. Szczególne miejsce w ofercie zajmuje 74 metrowe mieszkanie wykończone we współpracy z architektem wnętrz, które można kupić z darmowym miejscem postojowym w garażu podziemnym oraz rabatem w wysokości 45 tys. zł.

W osiedlu Capital Art Apartments przy ul. Giełdowej w ofercie mamy jeszcze gotowe lokale o powierzchni od 55 m kw. do 115 m kw. w cenie 8000 - 9700 zł za m kw.

Z kolei w żoliborskich Apartamentach przy Krasińskiego zostały już tylko dwa lokale: 50 metrowe mieszkanie dwupokojowe i 76 metrowy lokal trzypokojowy w cenach 8600 -8700 zł za m kw.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

Ostatnie gotowe apartamenty zostały w sprzedaży w naszej inwestycji Rezydencja Sopocka, gdzie cena metra kwadratowego zaczyna się od 7999 zł. Dostępne są jeszcze mieszkania trzypokojowe o powierzchni 74 i 86 m kw. W Gdańsku w inwestycji Dwa Potoki, mamy bogaty wybór ukończonych lokali o metrażu od 37 do 62 m kw. w cenie od 4100 zł brutto za m kw.

W Olsztynie w inwestycji Tęczowy Las ostatnie gotowe, trzypokojowe mieszkania oferujemy w cenie od 4100 zł za m kw. W Szczecinie w osiedlu Ku Słońcu, mamy jeszcze mieszkania o powierzchni od 52 do 83 m kw., a ich ceny zaczynają się od 4750 zł za m kw. W najbliższych tygodniach planujemy ukończenie naszych inwestycji w Ząbkach i w Łodzi, gdzie dostępne są jeszcze nieliczne mieszkania.

Wojciech Stisz z Barc Warszawa

Gotowe mieszkania mamy obecnie w dwóch inwestycjach. W kameralnej inwestycji Rezydencja Kościuszki w podwarszawskim Piastowie możemy zaproponować lokale o metrażach 36, 48 i 52 m kw. w cenach od 212 990 zł do 306 210 zł oraz dwa mieszkania z antresolami o całkowitej powierzchni 69 i 79 m kw. w cenach 351 200 zł i 421 500 zł.

W warszawskim osiedlu Tarasy Dionizosa, którego budowę prowadzimy w podziale na etapy, w gotowym budynku w sprzedaży zostało 5 mieszkań o powierzchni od 29 do 71 m kw. w cenach od 156 809 zł do 410 958 zł.    

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

W tej chwili gotowe lokale możemy zaoferować w warszawskich projektach: Na Romera (Ursynów) oraz Słodowiec Park (Bielany). To oferta ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród młodych, aktywnych odbiorców, ceniących dobrą lokalizację i bezpośredni dostęp do pełnej infrastruktury miejskiej. Oba budynki są bardzo dobrze wkomponowane w okoliczną zabudowę i odznaczają się nowoczesną, ponadczasową architekturą.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction

W ofercie posiadamy gotowe mieszkania w Warszawie, Łodzi i Poznaniu. W stolicy na osiedlu Zielona Dolina, położonej w Białołęce oferujemy lokale od 29 do 86 m kw. w cenie od 4700 zł/m kw., ale w wiosennej promocji można je teraz kupić w kwocie od 4390 zł/m kw. W projekcie Villa Campina, położonej 7 minut od Bemowa, zostały lokale o powierzchni od 35 do 86 m kw. w cenie od 4990 zł/m kw., które obecnie zostały objęte promocją i kosztują od 4590 zł/m kw. Oba osiedla posiadają dobre zaplecze infrastrukturalne i położone są w pobliżu unikalnej natury.

W Łodzi J.W. Construction oferuje ostatnie mieszkania na osiedlu Centrum II, położonym w zabytkowej, prestiżowej dzielnicy miasta. Obecnie dostępne są lokale o powierzchni od 30-40 m kw. w cenie 4784 zł/m kw. Nowocześnie zaprojektowane apartamenty oferują bardzo wysoki standard. W Poznaniu zapraszamy do doskonale zlokalizowanej Oazy Piątkowo. Mieszkania od 44 do 101 m kw. dostępne są w cenie od 5600 zł/m kw. Inwestycje objęte są programem MdM, który planujemy w tym roku rozwijać. 

Katarzyna Żarska z firmy Marvipol

Ostatnie gotowe mieszkania mamy w warszawskich osiedlach ArtEco na Żoliborzu i Zielona Italia we Włochach. Na Żoliborzu zostały mieszkania 3 pokojowe od 56 do 69 m kw., w Zielonej Italii mieszkania 4 i 5 pokojowe od 84 do 120 m kw. Poza tym, kilka mieszkań 4 pokojowych dostępnych jest jeszcze w inwestycji przy ul. Sokratesa na stołecznych Bielanach.

Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży w firmie Dolcan

W osiedlu mieszkań bezczynszowych Żółte Tulipany na Rembelszczyźnie, która graniczy z warszawską Białołęką mamy do zaoferowania trzy gotowe mieszkania o powierzchni od 57 m kw. do 70 m kw. w kwocie od 265 000 zł.

W naszej drugiej bezczynszowej inwestycji - Kamyk Zielony znajdującej się w Białołęce przy ul. Kamykowej mamy jeszcze w sprzedaży mieszkania o powierzchni od 68 do 160 m kw., w cenie od 350 000 zł. Lokale o największym metrażu, które wcześniej kosztowały 530 000 zł, można teraz kupić w promocyjnej cenie 440 000 zł.

W osiedlu Czerwona Jarzębina II na warszawskim Targówku w ofercie zostało 9 gotowych mieszkań od 80 do 100 m kw. W centralnie położonym warszawskim projekcie - Ogrody Ochota I mamy jeszcze 10 oddanych do użytkowania mieszkań od  80 do 100 m kw. W inwestycji Skierniewicka City w sprzedaży jest 7 mieszkań o powierzchni od 88 do 100 m kw.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

W Krakowie na nabywców czekają dwa ostatnie gotowe mieszkania z balkonami o metrażach 68 i 87 m kw. w kameralnej inwestycji Mochnackiego na Woli Duchackiej. Jedno z nich jest dwupoziomowe i oferujemy je obecnie w specjalnej cenie 399 021 zł brutto.

Na pozwolenie na użytkowanie czekają również nasze dwie energooszczędne inwestycje: Borkowska B1 i B2 na Klinach oraz wyposażona w kolektory słoneczne: Wężyka 10 w Czyżynach. Osoby, które do końca marca zdecydują się na zakup mieszkań w tych inwestycjach zyskają wykończenie i wyposażenie łazienki w cenie mieszkania. W skład wykończenia wchodzi między innymi: projekt wnętrza, wygładzanie i malowanie ścian oraz sufitu, ceramika, armatura, flizy i biały montaż.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : nieruchomości :

linkologia.pl spis.pl

Najniższe w historii oprocentowanie kredytów hipotecznych i przygotowywane zmiany w programie Mieszkanie dla młodych zachęcają do pożyczania na mieszkania

Na początku marca Rada Polityki Pieniężnej znów obniżyła stopy procentowe i to dwukrotnie więcej niż się spodziewano. Cykl obniżek trwa już od wakacji 2012 roku. Dzięki temu kredyty mieszkaniowe są obecnie oprocentowane najniżej w historii rynku. Korzystają na tym osoby, które teraz zaciągają zobowiązania i spłacające kredyty, którym obniżyła się wysokość miesięcznej raty.  

Mniejsze obciążenie spłatą powoduje też, że przy tych samych dochodach można pożyczyć większą kwotę.  To ważne szczególnie dla osób, które balansują na granicy zdolności kredytowej.  

30 proc. dopłaty do mieszkania dla rodzin z dziećmi

Osoby planujące pożyczyć na mieszkanie powinna ucieszyć też, zapowiadana na połowę roku, zmiana przepisów dotyczących przyznawania dopłat do kredytów w programie Mieszkanie dla młodych. Nowelizacja ma kierunek prorodzinny. Na zmianie najbardziej skorzystają rodziny z dziećmi. Nowe przepisy powinny również pomóc wykorzystać tegoroczny budżet przeznaczony na dopłaty, co w ubiegłym roku się nie udało. Z pieniędzy na ten rok, które czekają na młodych ludzi, kupujących swoje pierwsze mieszkanie zarezerwowana została dotąd ponad jedna czwarta środków.

W myśl nowych zasad MdM osoby posiadające co najmniej trójkę dzieci otrzymają aż 30 proc. dofinansowania (obecnie 20 proc.), a kredytobiorcy z dwójką dzieci dostaną 20 proc. dopłaty (dziś 15 proc.). Dla singli i osób bez dzieci oraz z jednym dzieckiem wysokość dopłat nie zmieni się.   

Nowela jest impulsem do poprawy sytuacji mieszkaniowej osób z trójką lub większą liczbą dzieci. Państwo dopłaci im do większej powierzchni lokalu, nie jak dotąd do 50 mkw., ale do 65 mkw. Tylko tą grupę kredytobiorców nie będzie obowiązywał limit wieku (35 lat), a kupowanie mieszkanie nie będzie musiało być pierwszą nabywaną nieruchomością i będzie mogło mieć powierzchnię nawet 85 mkw.  

Minimum 5 lat spłaty kredytu albo zwrot dopłaty

Wprowadzone będzie też pewne ograniczenie, które dotyczyć będzie już wszystkich korzystających z państwowych dopłat. Mieszkania kupionego w MdM nie będzie można sprzedać przed upływem 5 lat. Przed tym czasem nie będzie też możliwe zwrócenie bankowi pożyczonych na mieszkanie pieniędzy. Inaczej trzeba będzie zwrócić dopłatę.

Osoby, które chcą skorzystać z dopłat, a mają niską zdolność kredytową będą mogły wprowadzić jako współkredytobiorców osoby spoza najbliższej rodziny.

Jak przyznaje Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa SA. zdecydowana większość osób kupujących nowe mieszkania posiłkuje się kredytami. - Około 80-90 proc. naszych klientów pożycza na mieszkania. Osoby kupujące lokale w osiedlu Tarasy Dionizosa, które budujemy przy Dionizosa w Warszawie, korzystają dodatkowo z rządowych dopłat, bo wszystkie mieszkania w tym projekcie kwalifikują się do programu Mieszkanie dla młodych - informuje Wojciech Stisz.

- Ponad dwa lata temu, kiedy realizowaliśmy pierwszy etap osiedla, klienci często finansowali zakup mieszkań kredytem zaciąganym na 100 proc. wartości lokalu. Teraz przepisy nie pozwalają na udzielanie zobowiązań bez co najmniej 10 proc. wkładu własnego, ale nie tylko to ograniczenie motywuje klientów do oszczędzania. Gromadzą własne środki, bo wiedzą, że wyższy udział własny oznacza też lepsze warunki kredytowe. Nasi klienci wciąż chętnie korzystają ze wsparcia firm doradczych, które im oferujemy - przyznaje Wojciech Stisz.    

Kilkanaście procent warszawiaków spłaca kredyty mieszkaniowe

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) podaje, że warszawiacy którzy zaciągnęli kredyty na mieszkania mają do spłaty średnio 329 tys. złotych. Kredyt hipoteczny spłaca kilkanaście procent mieszkańców miasta.

W Warszawie nowe mieszkania najczęściej nabywane są w cenie 350 - 400 tys. zł, podaje portal nieruchomości Dompress.pl. Choć  nadal królują dwójki, wielu deweloperów zauważa wzrost zainteresowania mieszkaniami trzypokojowymi. Trójki stanowią jedną trzecią oferty deweloperów w Warszawie. W wielu przypadkach oferowane są w podobnej cenie jak dwójki. Mowa bowiem o kompaktowych trójkach, które projektowane są teraz już na 55 metrach. W tym samym metrażu można więc dostać dwa lub trzy pokoje.  

We wspomnianych już Tarasach Dionizosa, położonych na Białołęce, trzy pokoje kosztują niewiele ponad 300 tys. zł. W centralnych dzielnicach Warszawy trzeba tyle wydać za małą dwójkę. Dlatego wiele osób, szczególnie tych z dziećmi, wybiera tańsze dzielnice. W tej samej kwocie mogą mieć o jeden pokój więcej w inwestycji o dobrym standardzie. W całym mieście na odbiór kluczy trzeba przeważnie trochę poczekać, bo gotowe mieszkania w mieście to rzadkość, obejmują zaledwie kilkanaście procent warszawskiej oferty. 

Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : nieruchomości :

linkologia.pl spis.pl

W warszawską mapę prestiżowych obiektów komercyjnych wpisał się właśnie kompleks biurowy - Dzielna 60 - oferujący biura loftowe. Położony w sercu miasta obiekt przeszedł gruntowną przebudowę i renowację

 

Prace budowlane, które zostały niedawno zakończone, prowadzone były etapami przez okres trzech lat. W rezultacie industrialne zabudowania, najpierw fabryki tabacznej Noblesse, później Polskiego Monopolu Tytoniowego, a następnie fabryki POLFER zmieniły się w ekskluzywne biurowce. Wzmodernizowanych budynkach przy Dzielnej 60 w Warszawiefirma Ochnik Development, należąca do Grupy Ochnik, w której skład wchodzi również znana marka odzieżowa, ma obecnie do zaoferowana nowoczesne biura loftowe.   

Kompleksowa rewitalizacja objęła fasady i wnętrza budynków oraz ich otoczenie. Projekt nowej aranżacji obiektu zakładał,  nie tylko odnowę, ale i rozbudowę niektórych budynków. Na froncie największego biurowca, stanowiącego kurtynę zamkniętego, wewnętrznego dziedzińca, powstała trzykondygnacyjna, szklana nadbudowa. Dzięki temu powierzchnia biurowa kompleksu zwiększyła się o ponad 1.000 m kw. Po modernizacji, łącznie w pięciu budynkach, Dzielna 60 oferuje ok. 20.000 m kw. powierzchni biurowej oraz 200 miejsc parkingowych.   

Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development wspomina, że inwestycja była wymagająca. - Projekt był nietypowy i przyznam, że wymagał niestandardowego podejścia. Choćby dlatego, że w trakcie remontu budynków pofabrycznych naturalną rzeczą jest, że trafia się na różnego rodzaju niespodzianki, które wymagają poszukiwania nowych rozwiązań i dodatkowej pracy  - mówi Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development. - Zależało nam przede wszystkim na tym by zachować tożsamość miejsca, które związane jest ściśle z historią miasta i nadać mu własny, wyrazisty charakter. Szczególnie, że Dzielna 60 oferuje tak nietypową powierzchnię, jak biura loftowe - wyjaśnia Jacek Ochnik.         

Odnowione, industrialne budynki, które stały się teraz jedną z ozdób warszawskiego Muranowa, w atrakcyjny sposób łączą elementy historyczne z nowoczesnymi. Fasady biurowców przywodzą obraz pięknych przedwojennych kamienic, ale jednocześnie  przypominają wysokiej klasy, nowoczesne biurowce m.in. ze względu na imponującej wielkości szklane tafle wkomponowane w elewacje.   

Na zewnątrz możemy zobaczyć panoramiczną windę, przeszklone frontony z alucobondowymi konstrukcjami, czy granitową mozaikę na dziedzińcu i trakcie głównym, ale wnętrza budynków kryją wiele elementów konstrukcyjnych dawnych zabudowań fabrycznych. Począwszy od fragmentów ceglanych murów i belek, poprzez stalowe słupy i podciągi, po ażurowe konstrukcje metalowych antresoli. Wysokie, czasem prawie 5 metrowe powierzchnie biurowe z ogromnymi oknami, otwierają nowe możliwości aranżacyjne. Przy tym, Dzielna 60 może być adresem siedziby zarówno dużej, jak i mniejszej firmy. Można tu wynająć powierzchnię od 60 do 700 m kw. w granicach jednej kondygnacji.

Kompleks oferuje wiele udogodnień, a wśród nich m.in. Strefę Konferencyjną z salami do bezpłatnego wykorzystywania przez najemców, Strefę Relaksu z atrakcyjnymi rozwiązaniami, czy parking, kabiny prysznicowe i szatnie dla rowerzystów. Na terenie obiektu otwarta została restauracja Nasza Kuchnia, ulokowana w ciekawym wnętrzu dwupoziomowego loftu. A na zielonym dziedzińcu z miejscami do wypoczynku, gdzie znajduje się kantyna, będzie w sezonie również ogródek kawiarniany.      

Atutem kompleksu jest jego usytuowanie w centralnym punkcie Warszawy, zapewniające dostęp do wszystkich publicznych środków transportu. Biurowce usytuowane są w zielonej części stołecznego Muranowa. Najbliższe otoczenie Dzielnej 60 daje możliwość korzystania z atrakcji i wygód miejskich. W sąsiedztwie znajdują się centra handlowe, parki, placówki handlowe i usługowe, a także przystanki komunikacji publicznej oraz stacja metra Rondo Daszyńskiego.

 

Więcej wiadomości

http://www.dzielna60.pl/

dompress : nieruchomości :