Najnowsze Wpisy

Drgania warszawskich cen  
09. grudnia 2014 11:21:00
linkologia.pl spis.pl

Na warszawskim rynku ceny nowych mieszkań na ogół korygowane są w górę

W mieszkaniówce mamy przyspieszenie. Rośnie liczba rozpoczynanych budów i wydawanych pozwoleń. Warszawa to największy plac budowy w Polsce. Najwięcej nowych mieszkań powstaje na Woli,  Mokotowie, Białołęce, Pradze Południe i w Wilanowie.   

Mieszkań w ofercie deweloperów przybywa, a mimo to na obniżki cen nie ma co liczyć. Nowe lokale rozchodzą się na pniu, bo u dewelopera kupimy dużo taniej niż z drugiej ręki.

Ceny lekko w górę

Jak wynika z ostatnio przeprowadzonej wśród deweloperów sondy, większość firm nie planuje zmieniać cen w najbliższym czasie. Tylko w niektórych projektach mieszkania lekko drożeją, nie są to jednak duże zmiany. W najpopularniejszych inwestycjach, które wzbudzają duże zainteresowanie kupujących stawki nieznacznie idą w górę.

Z kolei w przypadku niektórych projektów niewielki wzrost cen idzie w parze z postępem prac budowlanych. Czasem na początku budowy lub jeszcze przed jej rozpoczęciem deweloperzy oferują ceny niższe o kilka procent, by później je podnieść. Choć większość inwestorów twierdzi, że zainteresowanie mieszkaniami jest tak duże, że nie muszą obniżać cen nawet na początku realizacji inwestycji.

Kilku procent obniżki ceny można również czasem oczekiwać po ukończeniu budowy, kiedy w oddanym osiedlu  zostają ostatnie wolne mieszkania.

Co piąte w Warszawie gotowe

Obecnie co piąty, oferowany przez deweloperów w Warszawie lokal jest już gotowy. Emmerson oblicza, że na koniec września na warszawskim rynku było w sprzedaży ok. 14,9 tys. nowych mieszkań. Oferta rośnie, a mimo to liczba oddanych lokali w całej dostępnej puli jest mniejsza niż przed rokiem. Prym wiodą mieszkania w budowie.   

Jak podaje portal nieruchomości Dompress.pl, najwięcej warszawskich, nowych mieszkań wycenionych jest na 7-8 tys. zł za metr. Najtańsze oferty deweloperskie znajdziemy w Wesołej i na Białołęce. O ile w tej pierwszej dzielnicy oferta jest skromniutka, to Białołęka plasuje się w czołówce, jeśli chodzi o wielkość podaży nowych mieszkań w Warszawie.

Konkurencja jest tam silna i czasem można trafić na promocje. Obniżkę cen wprowadziła np. ostatnio firma Barc Warszawa, budująca w Białołęce osiedle Tarasy Dionizosa przy ul. Winorośli. - Wyselekcjonowaliśmy część mieszkań, które trafiły do oferty specjalnej. Wybrane lokale, które wcześniej kosztowały 5780 zł/mkw., można teraz kupić w cenie 5500 zł/mkw. - podaje Wojciech Stisz reprezentujący firmę. Wojciech Stisz zwraca uwagę, że w inwestycji oferowane są mieszkania w wyższym standardzie,  a mieszkanie dwupokojowe można nabyć już za 203 tys. zł.     

W odległych rejonach Białołęki mieszkania wycenione są nawet poniżej 5 tys. zł za metr, co praktycznie nie zdarza się w innych rejonach Warszawy. Bywa, że znaczne różnice cen występują nawet w obrębie tej samej dzielnicy. Mowa tu o tych częściach miasta, w których znajduje się metro. Więcej za nowe mieszkanie trzeba będzie zapłacić, jeśli wybierzemy inwestycję usytuowaną w pobliżu kolejki podziemnej. Lokale znajdujące się w budynkach stojących niedaleko stacji metra są nawet o kilkanaście procent droższe od tych usytuowanych dalej od podziemnej kolejki.

Góra-dół , północ-południe Pragi

Dobrym przykładem tego, jak metro wpływa na ceny mieszkań jest Praga Północ. Badacze rynku zauważają, że cena nowych lokali, które weszły do sprzedaży w tej dzielnicy w III kwartale 2014 roku jest o ok. 2 tysiące za metr wyższa od stawek obowiązujących wcześniej. Na terenie dzielnicy rosną droższe inwestycje, bo druga linia metra dochodzi teraz do Dworca Wileńskiego. Obecnie w najnowszych, pólnocno-praskich inwestycjach ceny mieszkań są  porównywalne do tych, które deweloperzy dyktują w projektach realizowanych na Ochocie i Żoliborzu.

Średnie ceny nowych mieszkań podskoczyły też trochę w Wilanowie i Ursynowie, ale jest też dobra wiadomość. Dotyczy Pragi Południe. Wprowadzenie do oferty inwestycji ze znacznie niższymi cenami niż dotychczasowe doprowadziło do obniżenia średniej ceny nowych mieszkań w tej dzielnicy.

 

 

Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : :

Biuro oswojone  
09. grudnia 2014 11:21:00
linkologia.pl spis.pl

Do nowych biurowców przyciągają najemców udogodnienia, służące stworzeniu przyjaznego środowiska pracy  

 

W tym roku na warszawski rynek trafi ponad 330 tys. m kw. powierzchni biurowej. To najlepszy wynik od 14 lat. Do końca 2016 roku stołeczna oferta ma wzrosnąć o prawie 640 tys. m kw.  biur, które obecnie są w budowie, szacuje Jones Lang LaSalle. Podaż zwiększy dodatkowo nowoczesna powierzchnia biurowa w obiektach, które obecnie są modernizowane.  Warszawa oferuje już ponad 4,3 mln m kw. biur, a dzięki tak szybkiemu rozwojowi stała się największym rynkiem biurowym w Europie Środkowej.

 

Stołeczny rynek biurowy rośnie, ale wzrost oferty oznacza również jego większą konkurencyjność. Poza atrakcyjnymi stawkami czynszowymi, inwestorzy będą musieli sięgnąć po dodatkowe zachęty, żeby skusić najemców. Mogą to być wakacje czynszowe, czy wykończenie biura, ale magnesem przyciągającym firmy są również udogodnienia, jakie oferują obecnie same obiekty biurowe.

 

Nowoczesne budynki dysponują teraz nierzadko rozbudowanym zapleczem, a biuro nie kojarzy się już wyłącznie z miejscem pracy, ale staje się środowiskiem, w którym można wygodnie funkcjonować.  W biurowcach lokowane są takie placówki, jak: apteka, pralnia, salon fryzjerski, gabinet medyczny, czy oddział banku, aby osoby które w nich pracują miały zapewnione podstawowe usługi na miejscu.

 

Standardowo już w biurowcach jest kantyna lub restauracja, czy kiosk prasowy albo niewielki sklep spożywczy. Coraz powszechniej pojawia się też infrastruktura, sprzyjająca zdrowemu stylowi życia, jaki preferuje obecnie wielu pracowników biur, tj. parkingi dla rowerów, którym towarzyszą specjalne prysznice i szatnie dla rowerzystów. Powstają także sale fitness.

 

Dla osób pracujących w biurach istotny jest socjalno-społeczny wymiar miejsca, w którym spędzają wiele czasu. Dlatego deweloperzy starają w atrakcyjny sposób zagospodarować części wspólne w budynkach. Urządzają tzw. chillout roomy z komfortowymi siedziskami i grami, gdzie pracownicy biur mogą wygodnie odpocząć i porozmawiać w chwili wolnej od pracy lub po godzinach. W takich miejscach można poczytać, posłuchać muzyki, spotykać się ze znajomymi lub zorganizować spotkanie w swobodnej atmosferze.

 

- Najemcy doceniają udogodnienia służące integracji i wygodzie pracowników. Na terenie kompleksu biurowego przy Dzielnej 60 na warszawskim Muranowie, który obecnie modernizujemy, zaprojektowana została, zarówno atrakcyjnie wyposażona Strefa Relaksu, jak również wewnętrzne patio ze specjalnie zaaranżowaną zielenią i elementami małej architektury oraz ogródkiem kawiarnianym, które również będzie miejscem odpoczynku i spotkań biznesowych. Dodatkowo do dyspozycji najemców oddana zostanie bezpłatna Strefa Konferencyjna - informuje Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development.

 

Jacek Ochnik zauważa, że przy wyborze biura decydującą rolę odgrywa lokalizacja. - Firmy wybierają najczęściej centralnie położone biurowce, których usytuowanie zapewnia dostęp do alternatywnych środków komunikacji oraz rozwiniętej infrastruktury miejskiej w najbliższej okolicy. Rezygnują z odizolowanych parków biurowych, na rzecz budynków oferujących otoczenie aktywnych stref miejskich - zauważa prezes zarządu Ochnik Development.

 

- Dla coraz bardziej wymagających klientów nie mniej istotna jest również architektura budynku i możliwości aranżacyjne, jakie stwarza oferowana powierzchnia biurowa. Pod koniec bieżącego roku, po zakończeniu przebudowy, Dzielna 60 zaoferuje 20 tys. m kw. zmodernizowanej powierzchni biurowej, ale nie będzie to tradycyjna powierzchnia, ale biura loftowe. To rzadkość, nie tylko na warszawskim rynku i nasz ogromny atut - zaznacza Jacek Ochnik.

 

Prezes Ochnik Development zwraca uwagę, że nietypowa powierzchnia stwarza większe możliwości aranżacji biura w coraz popularniejszym obecnie podziale na strefy, dostosowane do zróżnicowanego charakteru pracy: indywidualnej, zespołowej, czy kreatywnej. A biuro loftowe zapewnia przy tym oryginalną przestrzeń o wysokości dochodzącej nawet do 4,6 metrów z ciekawymi, zachowanymi elementami konstrukcyjnymi historycznych pomieszczeń.

 

Nowa koncepcja projektowania biur zakłada tworzenie elastycznych miejsc pracy, co w praktyce oznacza rezygnację z zamkniętych gabinetów i wydzielenie w biurze przestrzeni np. do zespołowej pracy kreatywnej, czy wymagającej skupienia pracy indywidualnej, czy np. strefy dla pracowników mobilnych pracujących zdalnie, którzy nieregularnie odwiedzają biuro i nie mają stałych stanowisk pracy. W miarę bowiem, jak biznes staje się coraz bardziej mobilny, aranżowane są również coraz częściej mobilne biura, umożliwiające wybór miejsca i sposobu pracy. Zmianę podejścia pracodawców w planowaniu biur widać już także w Polsce, szczególnie w firmach, które zatrudniają młodą kadrę. 

dompress : :

linkologia.pl spis.pl

Jak zmieniają się ceny na warszawskim rynku deweloperskim? Ile trzeba wydać za najniżej wycenioną kawalerkę?       

W ostatnich miesiącach ceny nowych mieszkań w Warszawie utrzymywały się na ustabilizowanym poziomie. Wyjątkiem była Praga Północ, gdzie analitycy Emmerson Realty odnotowali 12 procentowy wzrost stawek wywoławczych. Do oferty rynkowej w tej dzielnicy weszły droższe projekty, w których mieszkania wycenione są przeciętnie na ponad 8.900 zł za metr. Skok stawek wiąże się w tym przypadku m.in. z ukończeniem pierwszego odcinka drugiej linii metra, które dochodzi teraz do dworca Wileńskiego.  

Odwrotnie rzecz się ma na Pradze Południe, gdzie nastąpił wysyp tańszych inwestycji mieszkaniowych, co spowodowało kilkuprocentową obniżkę cen, średnio do 7.600 zł/mkw.  W podobnej kwocie kupimy nowe mieszkanie w Wilanowie, ale tam akurat w ostatnich miesiącach stawki lekko poszły w górę. Nieznaczny wzrost cen miał również miejsce na Ursynowie, w którym trzeba zapłacić średnio 7.900 zł/mkw. kupując mieszkanie na nowym osiedlu.    

Pod koniec września metr mieszkania na Mokotowie deweloperzy wyceniali przeciętnie na 9.300 zł , a na Ochocie i Żoliborzu na ok. 8.700 zł. W Śródmieściu, średnia cena wywoławcza, wynosząca aż 18.000 zł/mkw., jak zawsze znacznie odbiega od stawek obowiązujących w innych stołecznych dzielnicach. Na przeciwnym biegunie znajduje się najtańsza w mieście Wesoła, gdzie mieszkania deweloperskie kosztują średnio 5.600 zł/mkw.

W podobnej cenie kupimy również mieszkanie na warszawskiej Białołęce. Należy tu zwrócić uwagę, że w tej dzielnicy oferowanych jest większość ze stołecznej puli mieszkań kwalifikujących się do dopłat w ramach programu Mieszkanie dla młodych. W niektórych białołęckich osiedlach wszystkie lokale dostępne w ofercie obejmuje program MdM. - Klienci chętnie kupują mieszkania w naszym osiedlu Tarasy Dionizosa, nie tylko dlatego, że mają możliwość skorzystania z państwowej dopłaty, ale także ze względu na relatywnie niską cenę - 5.500 zł/mkw., szczególnie jak na podwyższony standard, jaki oferują mieszkania oraz z uwagi na lokalizację osiedla w bezpośrednim sąsiedztwie lasu - przyznaje Wojciech Stisz z Barc Warszawa SA.         

Najniżej wycenione mieszkania, oferowane przez deweloperów w Warszawie to kawalerki o metrażu poniżej 20 mkw. Można je kupić już za ok. 150.000 zł. Jednak mieszkań w cenie nie przekraczającej 200.000 zł nie znajdziemy na stołecznym rynku deweloperskim zbyt wiele. Tak nisko wycenione lokale to pojedyncze sztuki, które najczęściej znikają z oferty deweloperów jeszcze przed rozpoczęciem budowy inwestycji. Większy wybór niewielkich mieszkań jednopokojowych znajdziemy w jednej z inwestycji zlokalizowanej w warszawskich Włochach. Projekt oferuje tzw. mini apartamenty, liczące średnio 25 mkw. w cenie od 156.000 zł.

Osoby poszukujące w Warszawie mieszkań w przystępnej cenie zainteresowane są jednak znacznie częściej zakupem niewielkiej dwójki, niż kawalerki. - Największym powodzeniem wśród klientów cieszą się niezmiennie mieszkania dwupokojowe o niewielkiej powierzchni, porównywalnej do metrażu kawalerek, ale zapewniających oddzielną sypialnię. W naszej inwestycji przy ul. Winorośli w Warszawie największe wzięcie mają dwa pokoje o powierzchni do 40 mkw. Mieszkania dwupokojowe mamy w cenie już od 203.000 zł - informuje Wojciech Stisz.  

W nowych, warszawskich inwestycjach projektowanych jest obecnie wiele małych dwójek. Kawalerki, jak oblicza Emmerson, stanowią ok. 1,5 proc. stołecznej oferty mieszkaniowej. Dla kupujących liczy się cena całkowita, dlatego deweloperzy zmniejszają metraż wprowadzanych na rynek lokali dwupokojowych, by kosztowały jak najmniej. Kompaktowe dwójki, które wybierane są najczęściej na start - jako pierwsze mieszkanie albo kupowane w celu inwestycyjnym - pod wynajem, królują na stołecznym rynku deweloperskim. 

 

Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : nieruchomości :

linkologia.pl spis.pl

Bliska Wola, na której rośnie las biurowców, staje się biznesowym sercem Warszawy

 

Rozbudowa warszawskiej bliskiej Woli, czyli części dzielnicy bezpośrednio sąsiadującej ze Śródmieściem, które dzieli Al. Jana Pawła II, posuwa się w szybkim tempie. Na obszarze pomiędzy Al. Solidarności i Al. Jerozolimskimi, na zachód od Al. Jana Pawła II powstają obecnie największe w Warszawie inwestycje biurowe, co sprawia że stołeczny centralny obszar biznesu rozrasta się w stronę Woli.

 

Powstające tu liczne biurowce, w tym największy w Polsce Warsaw Spire, staną się niebawem konkurencją dla Mokotowa i innych stołecznych stref biznesu. Warszawskie Wall Street powstaje wzdłuż osi drugiej linii metra. To właśnie przy rondzie Daszyńskiego, z którego już 14. grudnia br. będzie można dojechać metrem w różne zakątki Warszawy, wyrósł okazały kompleks Warsaw Spire, który dostarczy 100.000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Składa się z 220 metrowej, 49 kondygnacyjnej wieży i dwóch bocznych budynków o wysokości 55 metrów.

 

Obecnie w budowie na terenie bliskiej Woli są również takie obiekty jak: Prime Corporate Center, Proximo, Karolkowa Business Park, 195 metrowy - Skyliner, biurowiec przy Grzybowskiej 43, 180 metrowy - Generation Park i Atrium 2. Wiele imponujących projektów biurowych w tej dzielnicy oczekuje natomiast na swoją realizację, a wśród nich m.in.: Sienna Towers, czy Mennica Tower.

 

Rozwój tej części miasta obejmuje również modernizację istniejących obiektów biurowych, jak np. Spektrum Tower (dawny Warsaw Trade Tower) przy ul. Twardej, czy kompleksu Dzielna 60 położonego po wolskiej stronie Muranowa, w pobliżu CM Klif. Składający się z 5 budynków, obiekt biurowy Dzielna 60, zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ oferuje biura loftowe. Tego typu powierzchnie należą na rynku biurowym do wyjątków. Aranżacja kompleksu nawiązuje do architektury starego Muranowa, a nowoczesne biura powstają na bazie zabudowań dawnej fabryki tabacznej Noblesse, a od 1924 roku Polskiego Monopolu Tytoniowego.

Rewitalizacja kompleksu ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Kompleks dostarczy 20.000 m kw. powierzchni biur utrzymanych w industrialnym klimacie loftowym. Będą to zarówno nieduże biura o metrażu od 60 mkw., jak również zaaranżowane w formie open space moduły o pow. 700 m kw. znajdujące się na poszczególnych kondygnacjach, które dostępne będą także w formie gabinetowej lub mieszanej. Na uwagę zasługuje również wysokość pomieszczeń, nawet do 4,6 m. Loftowy charakter biurowców podkreślają zachowane, detale konstrukcyjne, jak stalowe słupy, podciągi i ceglane mury oraz duże okna z drewna meranti w kolorze angielskiej zieleni znajdujące się na parterze i fabryczne oświetlenie. Współgrają z nimi takie nowoczesne elementy, jak szklana, trzykondygnacyjna nadbudowa budynku głównego, panoramiczna winda, czy elegancka granitowa posadzka wzdłuż traktu głównego i na dziedzińcu, na którym znajdzie się również szklana pergola i balustrada oraz podświetlane ławki z siedziskami z drewna egzotycznego.         

 

Według szacunków analityków CBRE, w latach 2014-2016 w centralnych lokalizacjach Warszawy ma powstać 350 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Tym samym, zasoby biurowe w centrum miasta powiększą się aż o jedną czwartą. Większość z tych biur będzie na Woli.

 

Według danych  Jones Lang LaSallew Warszawie oddanej zostanie w tym roku najwięcej powierzchni biurowej od 2000 roku. Na koniec września br. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie osiągnęły 4 mln 365 tys. m kw. Analitycy JLL podają, że do końca 2014 roku deweloperzy zapowiadają oddanie do użytku kolejnych 90.000 m kw. W mieście jest obecnie w budowie prawie 640.000 m kw. biur, a kolejne niespełna 60.000 m kw. powierzchni biurowej przechodzi gruntowną renowację.

 

Rynek biurowy w szybkim tempie rozwija się, nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju. Według danych JLL, swój życiowy rekord pod względem oddanej w ciągu roku powierzchni biurowej pobije w tym roku Kraków i Wrocław. Biurowej hossie sprzyja rosnąca atrakcyjność inwestycyjna Polski na arenie międzynarodowej. W ostatnich latach awansowaliśmy do czołówki rankingów, jako najlepsza lokalizacja dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Dziś centra outsourcingowe to jeden z największych najemców powierzchni biurowej w naszym kraju.  

 

 

Więcej wiadomości

http://www.dzielna60.pl/

dompress : nieruchomości :

Na starcie budowy bywa taniej 
26. listopada 2014 15:10:00
linkologia.pl spis.pl

Duże zainteresowanie nowymi mieszkaniami sprawia, że często na ich zakup trzeba decydować się zanim jeszcze ruszy budowa osiedla. Zaletą takich transakcji może być niższa cena za metr. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, w których projektach deweloperzy oferują tańsze mieszkania w przedsprzedaży.

Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży Atal

W projektach, które realizujemy cena metra kwadratowego mieszkania jest stała bez względu na etap budowy. W ramach działań promocyjnych wprowadzamy zniżki na poszczególne lokale, np. aktualnie obowiązuje specjalna oferta cenowa na pięć mieszkań w warszawskiej inwestycji Nowe Bemowo.   

Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex 

Sprzedajemy mieszkania w dwóch inwestycjach w trakcie budowy: Miasto Wola I, którego budowa zakończy się w I kw. 2016 roku oraz Dobra Wola II, które ma być gotowe w IV kw.  2015 r. Każdy lokal wyceniany jest indywidualnie i trudno mówić o ofercie przedsprzedażowej. Dostosowujemy ceny do sytuacji na rynku i standardu obiektu.  

Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan

Klienci coraz chętniej decydują się na zakup nieruchomości na bardzo wczesnym etapie realizacji inwestycji. Mają wtedy pełny wybór. Wprowadzając nową inwestycję do sprzedaży typujemy zawsze pulę mieszkań, które sprzedajemy w nieco niższej cenie od innych. Zwykle takie mieszkania są tańsze o kilkaset złotych za mkw. Jednak przy obecnym popycie na rynku pierwotnym nie trzeba klientów specjalnie zachęcać. Dzięki wprowadzeniu ustawy deweloperskiej nabywcy czują się bezpieczniej kupując mieszkania w budowie.

Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development 

W okresie trzech kwartałów tego roku uruchomiliśmy rekordową liczbę 11 projektów. Na koniec września mieliśmy w ofercie 3.128 mieszkań w budowie i 2.504 lokale w ofercie, dzięki czemu klienci mają szeroki wybór. Chętnie kupowane są zarówno mieszkania już gotowe, jak i te na etapie realizacji. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, proponując najlepsze wsparcie.

Bartosz Podgórczyk, dyrektor działu marketingu w firmie Euro Styl

Fakt, iż oferowane mieszkania znajdują się w początkowej fazie realizacji nie ma dla naszych klientów większego znaczenia, szczególnie od momentu kiedy zaczęła obowiązywać tzw. ustawa deweloperska, która zabezpiecza ich interesy. Nie organizujemy przedsprzedaży mieszkań. Staramy w jak największym stopniu dostosować ofertę do potrzeb klienta, pod kątem lokalizacji, rozwiązań architektonicznych, jak i jakości materiałów.  

Katarzyna Daszkiewicz reprezentująca Grupę Inwest

W inwestycjach Grupy Inwest rozpoczęcie sprzedaży mieszkań zwykle zbiega się z faktycznym startem budowy, nie można więc mówić o przedsprzedaży. Ceny oferowanych przez nas mieszkań nie ulegają zmianie. Klienci, którzy kupują na początku mają jednak największy wybór oraz możliwość wprowadzenia pewnych zmian architektonicznych w mieszkaniu. 

Rafal Zdebski, dyrektor handlowy Inpro

W większości naszych inwestycji mieszkania sprzedają się jeszcze przed ich ukończeniem. Jeśli zostaje kilka mieszkań, decydujemy się obniżyć cenę o kilka procent. Obecnie w promocyjnej cenie mamy 3 ostatnie mieszkania w projekcie Chmielna Park na Wyspie Spichrzów w Gdańsku i kilka mieszkań w gdańskiej inwestycji Czwarty Żagiel.

Kaja Mirgos, dyrektor ds. sprzedaży JHM Development  

Aby zachęcić klientów do zakupu mieszkań na etapie budowy wprowadziliśmy określoną politykę rabatową. Upusty są najwyższe po rozpoczęciu prac budowlanych i zmniejszają się stopniowo w trakcie realizacji inwestycji. W najbliższych tygodniach rozpoczniemy budowę i sprzedaż mieszkań na osiedlu Twoja Dolina w Katowicach w okolicy Doliny Trzech Stawów. Na tym etapie nasi klienci nie tylko będą mieli możliwość wyboru najlepiej usytuowanych lokali, ale również będą mogli skorzystać ze specjalnej oferty rabatowej.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży J.W. Construction Holding SA.

W warszawskiej inwestycji Bliska Wola, która jest naszym największym przedsięwzięciem, obserwujemy bardzo wysokie zainteresowanie mieszkaniami w każdym etapie projektu. We wrześniu wprowadziliśmy do sprzedaży 3 etap inwestycji, w którym dostępnych jest 400 lokali o powierzchni od 24 mkw. do 121 mkw. w cenie od 6.222 do 8.200 zł/mkw. W początkowej fazie realizacji nie wprowadzamy raczej specjalnych ofert cenowych, ale regularnie organizujemy promocje,  w których np. garaż lub komórka lokatorska, czy akt notarialny jest gratis. Zazwyczaj mieszkania w każdym kolejnym etapie są nieco droższe.

Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp

Klienci chętnie decydują się na zakup mieszkania w budowie. Jest to widoczne szczególnie w naszych inwestycjach w Warszawie. W stołecznych projektach Mała Praga, Poborzańska, czy Promenady zostało sprzedanych od 40 do 50 mieszkań jeszcze przed wbiciem przysłowiowej łopaty. W tej sytuacji, trudno oczekiwać niższych cen w nowych inwestycjach.

Marta Jagłowska, marketing manager w Marvipol

W naszej ofercie mieszkania w trakcie budowy są tańsze od gotowych lokali. W osiedlu Central Park Ursynów, w którym budowa pierwszego etapu zakończy się w październiku 2015 roku, ponad 60 proc. mieszkań znalazło już nabywców, w ciągu 8 miesięcy od rozpoczęcia budowy. W naszych inwestycjach stawki systematycznie rosną wraz z postępami prac. Ceny mieszkań gotowych są o 15 proc. wyższe w porównaniu z tymi w momencie rozpoczęcia budowy. 

Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska

Nasza polityka cenowa nie zakłada różnicowania cen w zależności od stopnia zaawansowania inwestycji. W tej chwili rozpoczęliśmy aż trzy nowe projekty: Staffa 9, Kolska od nowa i Księżycowa 60. Od samego początku budowy widzimy duże zainteresowanie klientów wszystkimi inwestycjami.  Ustawa deweloperska daje obecnie nabywcom większe bezpieczeństwo zakupu.

Michał Skwarek, reprezentujący firmę Okam

Obecnie chętnie kupowane są nie tylko mieszkania, które zaczynają się budować, ale także te które są dopiero planowane. Nasza inwestycja na warszawskim Służewcu przemysłowym, której budowa jest dopiero planowana,  już teraz budzi bardzo duże zainteresowanie ze strony klientów, mimo iż sprzedaż uruchomimy dopiero wraz z początkiem budowy. Mieszkania w przedsprzedaży są tańsze, a wysokość cen zależy od przebiegu procesu sprzedaży. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. 

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

Widzimy rosnące zainteresowanie zakupem mieszkań w Warszawie i Trójmieście, w których koncentruje się działalność Polnordu. Mieszkania, które mamy w ofercie szybko znajdują nabywców, jeszcze przed ich ukończeniem. Dla naszych klientów kluczowa jest nie tylko cena, ale i jakość  wykonania inwestycji oraz jaj lokalizacja.

Violetta Wypych, dyrektor działu handlowego Rafin Developer

Mieszkania, w trakcie budowy, stają się znowu standardowym produktem rynkowym. Mamy w ofercie przedsprzedaży inwestycję Kępa Mieszczańska we Wrocławiu, w której trwa promocja mieszkań, a ceny zaczynają się od 5.890 zł/ mkw. W ramach promocji można nabyć mieszkanie 15 proc. taniej. 

Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyg   

W naszym portfolio gotowe lokale stanowią zaledwie ok. 3 proc. z całej oferty 1.400 mieszkań. Większość lokali w naszych inwestycjach znajduje nabywców jeszcze przed rozpoczęciem budowy, bo wtedy klienci mogą wybierać mieszkania odpowiadające ich preferencjom. Ze względu na stabilną sytuację sprzedażową na rynku, stan zaawansowania budowy inwestycji nie ma wpływu na wysokość cen. Na uwagę zasługuje natomiast wprowadzona niedawno w inwestycjach Robyg bezpłatna usługa Smart House, dzięki której  każde mieszkanie będzie wyposażone w inteligentne systemy do zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem oraz ochroną.

Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development

Zdecydowana większość lokali w naszych inwestycjach sprzedaje się jeszcze przed zakończeniem budowy, a duża część zaraz na jej początku. Często wprowadzamy oferty przedsprzedaży i wtedy klienci mogą liczyć na ok. 3-5 proc. niższe ceny w porównaniu do późniejszych cen w regularnej sprzedaży.

Edward Laufer, prezes Vantage Development

We Wrocławiu daje się zaobserwować stabilny wzrost cen, przede wszystkim w przypadku mieszkań dobrze zlokalizowanych, czego przykładem mogą być również nasze, centralnie usytuowane inwestycje: Promenady Wrocławskie i Centauris. Mimo, że nie obejmuje ich program dopłat, nie możemy narzekać na poziom sprzedaży.

Piotr Kijanka, dyrektor działu sprzedaży w Wawel Service

Klienci chętniej kupują obecnie mieszkania na etapie tzw. dziury w ziemi. Większość lokali w oferowanych inwestycjach sprzedajmy już na początku budowy. Dużą rolę odgrywa tu ustawa deweloperska, dzięki której klienci czują się bezpieczniej. Dla nabywców istotne jest, że we wczesnej fazie budowy mogą nieodpłatnie wprowadzać zmiany w układzie ścian i instalacji lub zaplanować połączenie mieszkań. Należy zwrócić uwagę, że każda kolejna faza budowy zwykle pociąga za sobą wzrost przeciętnej ceny mieszkania o kilka procent. W naszej warszawskiej inwestycji Wizja Mokotów 30 proc. mieszkań zostało sprzedanych jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych.

 

Agnieszka Wójcik, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu w Wikana

Klienci chętnie dokonują zakupu na wczesnym etapie budowy, gdyż cenią sobie duży wybór mieszkań i poziom proponowanych w tym czasie cen. Stawki ofertowe stosowane przez nas rosną wraz z tempem zaawansowania prac budowlanych.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : nieruchomości :