Najnowsze Wpisy

Nieruchomości przynoszące zysk Komentarze (0)
08. sierpnia 2014 11:04:00
linkologia.pl spis.pl

Po spadku oprocentowania i rentowności lokat bankowych wyraźnie wzrosła liczba osób zainteresowanych zakupem mieszkań z przeznaczeniem na wynajem, wynika z analizy portalu nieruchomości Dompress.pl. Powodzeniem cieszą się też ruchomości wakacyjne oraz apartamenty w inwestycjach budowanych w systemie condo, oferujących pełne zaplecze hotelowe. Ich operatorzy obiecują nabywcom lokali od 6 do 9 proc. zysku rocznie.  

Nieliczne firmy deweloperskie, których głównym obszarem działalności pozostaje budowa tradycyjnych osiedli mieszkaniowych, mają w swoim portfolio również projekty, w których zakup lokalu gwarantuje właścicielom zysk z wynajmu. Czy jest szansa, że w najbliższym czasie więcej firm zwiąże swoje plany inwestycyjne z tym segmentem rynku nieruchomości?   

Luksusowe mieszkania w condo systemie oferuje Wawel Service w inwestycji  Onyx Apartments znajdującej się w Krynicy-Zdroju. - Projekt łączy funkcję resortu & SPA oraz mieszkaniową, stąd oferta dedykowana jest zarówno dla odwiedzających Krynicę, jak i dla osób, które chcą zamieszkać w niej na stałe - wyjaśnia portalowi Dompress.pl Piotr Kijanka, dyrektor działu sprzedaży w Wawel Service.

- Inwestycja jest rozplanowana w taki sposób, by zapewnić mieszkańcom i turystom jak najwięcej prywatności. Składa się z 121 hotelowych pokoi w wysokim standardzie oraz 61 mieszkań o zróżnicowanej powierzchni. Zadbaliśmy o najmniejsze detale, oferując wysoką jakość wypoczynku. Obiekt wyposażony jest m.in. w salon SPA i masażu, gabinet zabiegów medycyny estetycznej, punkt fitness, restaurację, 76 miejsc garażowych, całodobową recepcję oraz monitoring - zachwala Piotr Kijanka, dyrektor działu sprzedaży w Wawel Service.

Już od kilku lat działa też Condo System Dolcan. - To innowacyjny system zarabiania na mieszkaniach na wynajem w największych polskich aglomeracjach. Obecnie takie lokale oferujemy w dwóch lokalizacjach w Warszawie (na osiedlu Skierniewicka City na Woli i Ogrody Ochota) oraz w inwestycji w Szczecinie - informuje Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan.

Anna Sitnik wyjaśnia, że propozycja firmy różni się od tradycyjnych condo hoteli  lokalizacją, ponieważ condo hotele Dolcan nie powstają w miejscowościach wakacyjnych. Przede wszystkim jednak ofertę odróżnia rodzaj własności. - W przypadku naszego systemu condo klient nabywa pełnowartościowe mieszkanie z aktem notarialnym, a nie jedynie pokój hotelowy, czy też udział w nieruchomości - podkreśla Anna Sitnik. 

Dolcan zamierza rozwijać działalność w autorskiej formie condo systemu. Firma nie planuje w najbliższym czasie budowy condo hoteli w miejscowościach wypoczynkowych.

Oferty firm Dolcan i Wawel Service należą jednak do wyjątków na rynku deweloperskim. Inwestycji w systemie condo i projektów z mini apartamentami nie mają w swojej ofercie i nie planują ich realizacji takie spółki jak: Dom Development, Ronson Development, Euro Styl, LC Corp, czy Robyg.

Oscar Kazanelson, szef rady nadzorczej spółki Robyg wyraźnie zadeklarował, że firma specjalizuje się w budowie lokali z sektora popularnego oraz mieszkań o podwyższonym standardzie. W swojej ofercie ma także powierzchnie usługowe. - Zakładamy, że nadal będziemy rozwijać działalność biznesową właśnie w tych segmentach - poinformował portal Oscar Kazanelson. 

Na polskim rynku kiełkują też dopiero projekty oferujące mini apartamenty (do 26 mkw.), które z racji swojej niskiej ceny są atrakcyjne zarówno dla inwestorów z mniej zasobnym portfelem, jak i młodych ludzi na starcie. Pierwszą swoją inwestycję tego typu zapowiedziała firma Polnord. Lukę na naszym rynku, jeśli chodzi o dostępność mini mieszkań spostrzega również Anna Sitnik z firmy Dolcan. - Brakuje funkcjonalnych mieszkań w przystępnej cenie i nie dużym metrażu, które pozwolą młodym osobom na start w dorosłość we własnych czterech kątach - zauważa Anna Sitnik.

Dolcan szybko zareagował na oczekiwania klientów i już w maju ruszył w warszawskich Włochach z budową projektu Miasteczko Rubikon. W tej inwestycji ceny mieszkań zaczynają się od 146 tys. zł, a ich powierzchnia od 17 mkw., choć większość lokali ma metraż ok. 25 mkw.   

Inwestycje typu condo i projekty, w których budowane są mini apartamenty są obecnie poza obszarem biznesowego zainteresowania firmy Atal. Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży Atal uważa, że taki produkt jest obecnie nierynkowy. - Od 2 lat widać trend kupowania większych mieszkań, zamiast kawalerek, czy mieszkań dwupokojowych. W największej liczbie sprzedają się obecnie mieszkania trzypokojowe o metrażu 55 - 65 mkw. W nowych projektach w ogóle nie projektujemy już kawalerek, z wyjątkiem inwestycji, które są dobrze zlokalizowane pod kątem zakupów inwestycyjnych, jak Nadwiślańska 11 w Krakowie czy Atal Francuska Park w Katowicach - podaje Ewelina Juroszek.

Dyrektor Atala zwraca uwagę, że wpływ na obniżoną rentowność inwestycji w systemie condo ma 23 proc. stawka VAT, jaką są objęte sprzedawane w nich nieruchomości, które pod względem prawnym są lokalami usługowymi. 

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : nieruchomości :

linkologia.pl spis.pl

Spółka FADESA POLNORD POLSKA (FPP) osiągnęła liczbę 500 sprzedanych mieszkań w swoich wrocławskich inwestycjach  

- Wypracowanie tak dobrych rezultatów sprzedaży nie byłoby możliwe bez zaufania ze strony naszych klientów, którym chcemy gorąco podziękować za wybór mieszkań w naszych projektach znajdujacych się we Wrocławiu. Sukces, jaki osiągnęliśmy pozwala nam wierzyć w skuteczność przyjętej strategii, zgodnie z którą oferujemy mieszkania o bardzo dobrym stosunku ceny do jakości, co znajduje odzwierciedlenie w zainteresowaniu klientów ofertą firmy – mówi Małgorzata Gryc, dyrektor sprzedaży i marketingu w Fadesa Polnord Polska.    

Spółka FADESA POLNORD POLSKA, której udziałowcami są hiszpańska spółka MARTINSA-FADESA S.A. i polska spółka POLNORD S.A., została powołana w 2005 roku. Firma prowadzi inwestycje w Warszawie i we Wrocławiu. Wybudowała dotąd ponad 2000 mieszkań, z których 2000 zostało oddanych do użytku. Przedstawiciele dewelopera podkreślają, że FPP może się pochwalić bardzo dobrymi wynikiami finansowymi przy niskim poziomie zadłużenia w instytucjach finansowych.

Na wrocławskim rynku firma jest obecna od czterech lat. Aktualnie, w dzielnicy Krzyki prowadzi budowę dwóch kompleksów osiedlowych: OSIEDLA MODERNO  (www.osiedlemoderno.pl) i OSIEDLA INNOVA (www.osiedle-innova.com).

Budowa OSIEDLA MODERNO u zbiegu ulic Nyskiej i Pięknej ruszyła wiosną tego roku. Inwestycja jest bezpośrednią kontynuacją  ostatniego etapu realizacji OSIEDLA INNOVA  (531 mieszkań) na terenie, który deweloper rozbudowuje od 2010 roku.   

Punktem wyjścia do rozpoczęcia tego projektu, podobnie jak wszystkich inwestycji firmy, było stworzenie projektu, w którym chce się żyć. Wraz z atrakcyjnie zaprojektowanymi mieszkaniami, pomyślano o koncepcji urbanistycznej, która pozwoli wykreować przestrzeń przyjazną mieszkańcom, zapewniając im najwyższy komfort życia. Potwierdzeniem wyjątkowego charakteru aranżacji OSIEDLA INNOVA są nagrody, jakie projekt wielokrotnie otrzymywał za rozwiązania architektoniczne.

Nowoczesny kompleks willi miejskich i budynków wielorodzinnych położony w warszawskim Wilanowie, między ul. Hlonda i al. Rzeczypospolitej,FADESA POLNORD POLSKA realizuje również mając na względzie dobro i wygodę mieszkańców. Osiedle OSTOJA WILANÓW (www.ostoja-wilanow.com) usytuowane opodal Pałacu w Wilanowie i  królewskiego kompleksu parkowego powstaje na obszarze 17 hektarów zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. To zielony azyl, w którym aż 45 % obszeru zajmują atrakcyjne tereny rekreacyjne, w tym m.in. park z roślinnoscią leśną (pow. 2 ha), park centralny z jeziorkiem (dł. 300 m.), mostkiem i alejkami spacerowymi, boisko sportowe oraz strefy zabaw dla dzieci w różnych grupach wiekowych.     

FPP posiada w swoim portfolio szeroki wybór mieszkań, od kawalerek po luksusowe apartamenty na ostatnich piętrach. Przy aranżacji rozkładów mieszkań projektanci zwracają szczególną uwagę na funkcjonalność przestrzeni. Duże okna, balkony i tarasy, a także przestronne hole w budynkach to cecha charakterystyczna dla projektów FPP. Nowością, jaką wprowadziła niedawno firma jest duża ilość komórek lokatorskich i pomieszczeń służących do przechowywania. Należy zaznaczyć, boksy zaprojektowane są nie tylko w garażu podziemnym, ale także na poszczególnych piętrach.  

FPP została utworzona w roku 2005, a jej akcjonariuszami są hiszpańska spółka MARTINSA-FADESA S.A. (51% kapitału) i polska spółka  POLNORD S.A. (49% kapitału). FPP realizuje w chwili obecnej inwestycję Ostoja-Wilanów (www.ostoja-wilanow.com) w Warszawie  oraz Osiedle-Innova (www.osiedle-innova.com i Osiedle-Moderno (www.osiedlemoderno.pl) we Wrocławiu. Ponadto FPP posiada w Polsce tereny wystarczające do wybudowania ponad 1.000 mieszkań. Od chwili zawiązania spółki do dnia 30 czerwca 2014 roku, FPP sprzedała 2.118 mieszkań i przekazała do odbioru 1.986 lokali. W roku 2013 FPP sprzedała 355 mieszkań, przekazała do odbioru 252 lokale oraz osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 93,36 miliona złotych

dompress : nieruchomości :

linkologia.pl spis.pl

Czy klienci deweloperów znajdą teraz inwestycje z harmonogramem wpłat, w którym  większa część płatności za mieszkanie odroczona jest do momentu zakończenia budowy? Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, jakie systemy wpłat za lokale proponują dziś firmy deweloperskie.      

 

Powszechną praktyką, jaką stosują obecnie deweloperzy jest harmonogram wpłat zgodny z postępem prac budowlanych w inwestycji. Taką zasadę przyjął również Robyg. Oscar Kazanelson, szef rady nadzorczej spółki Robyg deklaruje ponadto, że we wszystkich projektach firma stara się zaproponować formy finansowania dostosowane do potrzeb i możliwości klienta.  

 

Ronsonrównież nie ma obecnie w ofercie preferencyjnych systemów płatności, w których główną część wpłaty za lokal można dokonać dopiero po zakończeniu budowy. Deweloper idzie jednak klientom na rękę. - Każdy harmonogram wpłat staramy się ustalać indywidualnie z przyszłym nabywcą lokalu - zapewnia Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Ronson Development.

 

Autorskie programy z indywidualnymi harmonogramami płatności wprowadziła w swoich inwestycjach firma Wawel Service. Program „Wynajmij, potem kup” skierowany jest do klientów, którzy nie posiadają jeszcze wystarczającej zdolności kredytowej, ale chcieliby nabyć mieszkanie. - Proponujemy wynajęcie wybranego lokum z puli mieszkań wystawionych do sprzedaży. Czynsz płacony w trakcie wynajmu zaliczany jest jako wkład własny i pomniejsza ostateczną cenę mieszkania. Klienci mogą wynajmować lokal dokąd nie zbudują swojej zdolności kredytowej i nie będą mogli go kupić - mówi portalowi Dompress.pl Piotr Kijanka, dyrektor działu sprzedaży w Wawel Service.

 

W ramach programu „Zamień Stare  na Nowe” Wawel Service zapewnia z kolei klientom pomoc przy sprzedaży posiadanego mieszkania, z którego środki przeznaczane są na zakup nieruchomości oferowanej przez firmę.

 

Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp przyznaje, że zdarza się, iż dla wybranych inwestycji firma wprowadza promocyjny harmonogram wpłat w systemie 20/80. - Dotyczy to najczęściej nowych projektów, będących na wstępnym etapie budowy. Oferta jest zazwyczaj ograniczona w czasie bądź też dotyczy określonej puli mieszkań. Obecne jednak nie mamy tego rodzaju promocji - informuje Mirosław Kujawski.

 

Marvipol również nie proponuje w tej chwili klientom preferencyjnych systemów płatności za mieszkania. Jacek Bielecki dyrektor ds. jakości w firmie Marvipol nie wyklucza jednak możliwości zastosowania takiego rozwiązania w przyszłości.

 

Systemu wpłat typu 20/80 nie znajdziemy też w ofercie Euro Styl. Przedstawiciele dewelopera podkreślają jednak, że wszystkie inwestycje w portfolio firmy podlegają Ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego i posiadają konta powiernicze, co gwarantuje klientom bezpieczeństwo transakcji. - Nabywcom nieruchomości, którzy poszukują finansowania zewnętrznego oferujemy profesjonalną i rzetelną obsługę naszego wewnętrznego Działu Kredytów Hipotecznych. Nasi specjaliści pilotują proces kredytowy, od optymalnego doboru oferty (12 różnych banków), poprzez gromadzenie dokumentacji i składanie wniosków, po wypłatę kredytu - deklaruje Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl.

 

W nowych inwestycjach firmy Inpro system płatności za mieszkania zamyka się w sześciu ratach. Rafał Zdebski, dyrektor handlowy w Inpro wyjaśnia, że pierwsza rata to 10 proc. ceny nieruchomości i podlega wpłacie do 7 dni od zawarcia umowy deweloperskiej, a ostatnia, szósta rata w podobnej wysokości wpłacona jest na 7 dni przed odbiorem mieszkania. W przypadku inwestycji, w których stan realizacji jest zawansowany, liczba rat automatycznie maleje.

 

FirmaAtal również uzależnia system płatności od stopnia zaawansowania realizacji projektu.  - W inwestycjach w trakcie budowy stosujemy system płatności 4x25 proc., a jeśli zostało do jej zakończenia mniej niż 4 miesiące klienci wpłacają 100 proc. należności za mieszkanie. W przypadku systemu 4x25 proc. pierwsza rata wpłacana jest w ciągu 30 dni od podpisania umowy deweloperskiej, a ostatnia na 7 dni przed oddaniem mieszkania. Termin dwóch pozostałych ustalamy indywidualnie, w zależności od tego, ile czasu zostało do zakończenia budowy. Najczęściej okres między kolejnymi ratami jest równy, ale jeżeli jakąś wpłatę trzeba przesunąć, jesteśmy bardzo elastyczni - zaznacza Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży w Atal.

 

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : nieruchomości :

linkologia.pl spis.pl

Z sondy przeprowadzonej przez portal nieruchomości Dompress.pl wynika, że większość firm deweloperskich w swoich inwestycjach oferuje wykończenie mieszkań pod klucz. Stawkę otwierają pakiety, w których wykończenie kosztuje 249 zł za mkw. Niektórzy deweloperzy przy zakupie dużych mieszkań dorzucają wykończenie gratis.    

Dom Development był pierwszą firmą, która wprowadziła programy wykończenia mieszkań pod klucz na szeroką skalę. Deweloper oferuje obecnie kilka pakietów wykończeniowych. - Mamy programy dostosowane zarówno dla klienta poszukującego mieszkań w segmencie popularnym, jak i klientów zainteresowanych apartamentami. Dodatkowo, zauważając wzrost zakupu mieszkań na wynajem, przygotowaliśmy specjalnie dla tej grupy klientów program wykończenia Rentier, dzięki któremu wraz z kluczami inwestorzy mogą odebrać w pełni przygotowany do zamieszkania lokal - mówi Radosław Bieliński, rzecznik Dom Development.

Dolcan ma w swojej ofercie trzy pakiety wykończeniowe: Standard, Komfort i Premium, z których każdy zawiera szeroką gamę produktów do wyboru. Ceny za wykończenie zaczynają się od 460 zł/mkw. Deweloper współpracuje z grupą doradców budowlanych, architektów, firm wykonawczych oraz dużymi hurtowniami budowlanymi, salonem meblowym, stolarnią i firmami transportowymi.  

Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan podkreśla, że dzięki temu firma zbudowała przewagę konkurencyjną na rynku i może zaoferować klientom rozwiązania całościowe w atrakcyjnych cenach. - Aktualnie w sprzedaży mamy mieszkania, do których oferujemy klientom wykończenie w cenie. Są to z reguły większe lokale, powyżej 80 mkw. w inwestycjach Ogrody Ochota i Skierniewicka City. Pakiety wykończeniowe proponujemy także w formie promocji specjalnych podczas dni otwartych, targów lub w trakcie negocjacji z klientami - przyznaje Anna Sitnik.

 

Marvipol w swoichwarszawskichinwestycjach Osiedle Zielona Italia we Włochach, Art. Eco na Żoliborzu i Bielany Residence także oferuje pakiety wykończeniowe w trzech standardach. - Standard podstawowy obejmuje wykonanie podłóg, drzwi, urządzenie łazienki, glazurę i terakotę w kuchni.  Wykończenie mieszkania jest wyceniane indywidualnie w zależności od pakietu i wybranych materiałów - informuje Jacek Bielecki z firmy Marvipol.

Robyg wraz z firmą redNet Dom opracował dla swoich klientów specjalną ofertę wykończenia mieszkań pod klucz, w której ceny zaczynają się od 249 zł/mkw. Oscar Kazanelson, szef rady nadzorczej firmy Robyg powiedział portalowi Dompress.pl, że firma ma w ofercie szereg pakietów o zróżnicowanym zakresie prac aranżacyjnych.

Atlas Estates w każdym ze swoich warszawskich osiedli posiada ofertę wykończenia mieszkań pod klucz. Cena pakietów wykończeniowych zależy od wybranego standardu, a klienci mają zawsze możliwość zakupu mieszkania bez wykończenia i z dokupionym pakietem wykończeniowym. - Drugie rozwiązanie pozwala obniżyć koszt podatku VAT, oszczędzić czas potrzebny na zakup materiałów wykończeniowych, zapewnia sprawną realizację prac dzięki korzystaniu z usług sprawdzonych fachowców, a także daje gwarancję jakości - wylicza zalety takiego wyboru Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates.

Oferta wykończenia mieszkań pod klucz jest różna dla każdego ze stołecznych osiedli Atlas Estates. W inwestycji ConceptHouse Mokotów,  we współpracy z firmą Out&In, deweloper oferuje pakiet wykończenia Eco Concept w cenie 700 zł za mkw. oraz Avangard Concept w cenie 1100 zł za mkw. W Apartamentach przy Krasińskiego, we współpracy z firmą Decoroom ma pakiety: Silver za 600 zł za mkw., Gold za 880 zł za mkw. i Platinum za 1200 zł za mkw.

Klientom, którzy decydują się na samodzielne wykończenie lokalu Atlas Estates oferuje karty rabatowe na materiały budowlane dostępne w hurtowni KIM. Wysokość rabatów waha się od 15 proc. (na glazurę i terakotę) do 25 proc. (na farby i artykuły z działu sanitarnego).

Barc w inwestycji Tarasy Dionizosa na stołecznej Białołęce oferuje wykończenie mieszkań w cenie od ok. 450 zł/mkw.Propozycja dewelopera dotyczy zarówno mieszkań gotowych, jak i sprzedawanych w drugim etapie budowy inwestycji przy ul. Winorośli.

Asbud w drugim etapie stołecznej inwestycji Twoje Osiedle Białołęka usytuowanej przy ul. Głębockiej 96 w promocyjnej ofercie ma mieszkania już od 5443 zł/mkw. z wykończeniem w cenie, które obejmuje wykonanie podłóg, drzwi oraz urządzenie łazienki. Warto zwrócić uwagę na wyróżniającą się architekturę osiedla oraz wysoki standard wykończenia budynków. Inwestycja zostanie zakończona i oddana do użytku już we wrześniu br.

Ronsonw każdej ze swoich inwestycji daje klientom możliwość wyboru spośród kilku pakietów wykończeniowych. Ceny wykończenia zaczynają się od 495 zł/mkw. Firma ma w ofercie pakiet Standard, który polecany jest również osobom zainteresowanym wykończeniem mieszkania kupionego pod wynajem. Z kolei pakiet Premium, oferowany w kwocie 790 zł/mkw., jest jak twierdzi deweloper, propozycją dla osób, które oczekują nowatorskich aranżacji w najwyższej jakości wykonania.

LC Corp zapewnienia również kompleksową obsługę w kwestii wykończenia i wyposażenia wnętrza. Deweloper nawiązał współpracę z firmą oferującą usługę wykończenia mieszkań pod klucz. Ceny zaczynają się już od 375 zł/mkw. Klienci dewelopera mogą liczyć na pomoc architekta wnętrz. Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp zaznacza, że istnieje dowolność w zakresie łącznia pakietów, czy wyboru materiałów. - Na zlecenie klienta mieszkanie może zostać w pełni wyposażone, począwszy od prac budowlanych, a kończąc na zakupie pościeli czy sztućców - deklaruje Mirosław Kujawski.

Wawel Service w cenie zakupu apartamentu w inwestycji Apartamenty Sowiniec na Woli Justowskiej w Krakowie oferuje indywidualny projekt wykończenia i aranżacji wnętrz oraz ogrodu, a także kompleksowe doradztwo z możliwością zamówienia mebli i dodatków , w których doborze pomagają architekci InsideLab.

Atalw ramach trzech pakietów wykończenia mieszkania pod klucz dodatkowo zapewnia klientom indywidualne wykonanie projektu łazienki i montaż wszystkich elementów. Konsultanci Atal Design proponują najkorzystniejsze rozwiązania i dbają aby realizacja projektu w każdym detalu była zgodna z przyjętymi założeniami aranżacyjnymi. Cena pakietów wykończenia: Standard, Standard Plus i VIP to odpowiednio 300 zł, 400 zł i 500 zł za metr kwadratowy wykończenia. Gama elementów wyposażenia do wyboru z każdym kolejnym pakietem jest bardziej bogata.  

Euro Stylwraz z biurem projektowym Degutis Studio Architektury przygotował cztery pakiety wykończenia mieszkań pod klucz, jak również ofertę wykończenia w wariancie indywidualnym. Firma udziela gwarancji na zrealizowane prace. Deweloper zapewnia, że w ramach wszystkich proponowanych wariantów wykończenia klienci mają możliwość szerokiego wyboru wysokiej jakości produktów renomowanych firm.

Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl poinformował portal, że w wariancie standardowym koszt wykończenia 75-metrowego mieszkania z łazienką wyposażoną w wannę rozpoczyna się od 459 zł/mkw. W kolejnych wariantach to wydatek rzędu 610 zł/mkw. (wariant optymalny), 862 zł/mkw. (wariant premium), 882 zł/mkw. (wariant premium plus).

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : nieruchomości :

Tanie mieszkanie z antresolą 
25. lipca 2014 16:58:00
linkologia.pl spis.pl

W ofercie deweloperów nie ma wiele mieszkań dwupoziomowych, ale lokale z antresolą mogą być nawet o połowę tańsze od standardowych    

Oferta mieszkaniowa jest dziś tak różnorodna jak nigdy dotąd. Deweloperzy oferują maleńkie miniapartamenty na start, mieszkania bezczynszowe, czy lokale energooszczędne. Osoby poszukujące niekonwencjonalnych, a przy tym tańszych mieszkań znajdą teraz na rynku pełnometrażowe lokale dwupoziomowe z antresolami.

Wcześniej tego typu mieszkania były dostępne praktycznie wyłącznie w projektach loftowych. Teraz w tradycyjnych budynkach na ostatnich piętrach deweloperzy proponują lokale z wyraźnie oddzieloną częścią dzienną na jednym poziomie oraz  antresolą z przeznaczeniem na przestrzeń sypialną. W takich mieszkaniach oba poziomy są odrębne, a jeśli na wyższym poziomie występują skosy nie są tak uciążliwe jak w przypadku adaptowanych poddaszy.   

Takie rozwiązanie to propozycja dla osób poszukujących niekonwencjonalnych, a przy tym tańszych mieszkań. To właśnie głównie cena decyduje o ich popularności. Jest zwykle znacznie korzystniejsza niż w przypadku standardowych mieszkań. W lokalach dwukondygnacyjnych deweloperzy obniżają cenę powierzchni na antresoli i w ten sposób mieszkanie jest czasem nawet o prawie połowę tańsze od jednopoziomowego.  

Wbrew powszechnej opinii mieszkania dwupoziomowe nie są kierowane wyłącznie do osób młodych. Wygodnie mieszkać mogą w nich zarówno single, jak i rodziny ze starszymi dziećmi. Wojciech Stisz z Barc Warszawa SA. wyjaśnia, że mieszkania z antresolą oferowane są przeważnie na ostatnich piętrach w budynkach bez windy. Stąd pogląd, że zamieszkanie w nich może być kłopotliwe dla rodzin z dziećmi i osób starszych. - W Rezydencji Kościuszki w Piastowie budynki wyposażone są w windy i mieszkaniami dwupoziomowymi interesują się różni klienci. Głównie z powodu niskiej ceny metra. Możliwość dojazdu do centrum Warszawy szybką kolejką oddaloną o 300 m. od osiedla i stawki nieco przekraczające 3500 zł/mkw., ściągają chętnych. Tym bardziej, że mieszkania są już gotowe - mówi Wojciech Stisz.

Mieszkanie z antresolą o łącznej pow. ok. 80 mkw. można kupić w Rezydencji Kościuszki w podwarszawskim Piastowie w cenie ok. 282 000 zł. Za podobnej wielkości lokal w Warszawie musielibyśmy zapłacić średnio dwa razy tyle.

Dla inwestujących w mieszkania ze schodami najważniejsza jest cena i lokalizacja nieruchomości. Mieszkanie musi być wyraźnie tańsze od standardowego i usytuowane w dobrym miejscu. Dwupoziomowe mieszkania często można znaleźć w inwestycjach na obrzeżach największych miast, a w centrach dostępne są w kamienicach. Ich ceny mają dużą rozpiętość. Najtańsze są kawalerki z antresolami w standardzie deweloperskim, a najdroższe przestronne luksusowe apartamenty w centrum oferujące piękny widok. Do najdroższych należą też dwupoziomowe poddasza usytuowane na Starym Mieście. Przy krakowskim Rynku ich cena przekracza 10 tys. zł/mkw.  

Dwukondygnacyjne lokale to nieruchomości unikatowe. Z pewnością nie dla każdego. Cenione są przede wszystkim przez osoby kreatywne za większą przestrzeń, którą można zaaranżować w nietuzinkowy sposób. Ze względu na położenie na najwyższej kondygnacji w budynku ich zaletą dla wielu osób może być też mniejsza liczba sąsiadów, albo możliwość wyposażenia w kominek.   

Co by o nich nie powiedzieć, mieszkania dwupoziomowe to z całą pewnością produkt niszowy. Stanowią zaledwie ułamek oferty deweloperów. Biorąc pod uwagę także rynek używanych mieszkań, według szacunku Home Broker, takie lokale stanowią w poszczególnych miastach od 2 do 5 proc. oferty rynkowej. Najwięcej jest ich w Krakowie i Wrocławiu (5 proc. oferty), a w Warszawie to ok. 3 proc. lokali wystawionych do sprzedaży.

Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : nieruchomości :

moda-uroda09 | abadoo | monia13 | spolszczenia | czas-cos-zaczac | Mailing