Najnowsze Wpisy

linkologia.pl spis.pl

Firmy deweloperskie planują kolejne projekty, w których dostępne będą mieszkania, na które będzie można dostać państwową dopłatę, mimo że limity cen dla programu Mieszkanie dla Młodych ustawione są znacznie poniżej średnich stawek rynkowych. Gdzie powstawać będą te inwestycje?

 

Jak powiedziała portalowi nieruchomości Dompress.pl Anna Sitnik - dyrektor działu sprzedaży w Dolcan, w najbliższym czasie firma wprowadzi do sprzedaży kilka kolejnych projektów, w których będą dostępne lokale w ramach MdM. Będą to inwestycje głównie w Warszawie i okolicach, ale też w Częstochowie. Planowane są zupełnie nowe projekty, jak osiedle mieszkań bezczynszowych w podwarszawskiej miejscowości Rembelszczyzna, czy Osiedle Jordanowskie w Częstochowie - zapowiada dyrektor Dolcana. - Kontynuowana będzie również budowa istniejących osiedli, II etapu Osiedla Tęczowego w warszawskich Włochach i kolejnych etapów osiedli mieszkań bezczynszowych w stołecznej dzielnicy Białołęka.

 

Dom Development, który obecnie oferuje w Warszawie około 100 mieszkań spełniających kryteria cenowe programu, także planuje budowę kolejnych etapów swoich osiedli i nowych projektów, w których znajdą się Mieszkania dla Młodych. - Będą to takie osiedla, jak Miasteczko Regaty czy Derby w Warszawie - wymienia Radosław Bieliński z Dom Development.

Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment tłumaczy z kolei, że spółka realizuje inwestycje w sektorze premium i sektorze o podwyższonym standardzie. Dlatego program MdM obejmuje tylko niewielką część jej projektów mieszkaniowych.

Budujący w Trójmieście Euro Styl planuje wprowadzenie do sprzedaży mieszkań, które będą podlegały programowi dopłat w kolejnych budynkach swoich lubianych przez klientów inwestycji - Osiedle Morskie i Nawigator w Gdyni oraz Nowy Horyzont i Osiedle Cytrusowe w Gdańsku. Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży w Euro Stylu powiedział portalowi Dompress.pl, że firma zamierza wprowadzić także do sprzedaży nowe inwestycje w Pruszczu Gdańskim i gdańskiej Zaspie, w których będzie można kupić mieszkania z państwową dopłatą.  

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro przyznaje, że firma stara się wspierać rządowe inicjatywy. - Inpro oferuje 250 lokali,  które spełniają warunki programu MdM w gdańskich inwestycjach Wróbla Staw i City Park. W tym roku w kolejnych budynkach w inwestycji Wróbla Staw do sprzedaży trafią następne mieszkania przy zakupie, których będzie można uzyskać dopłaty  - deklaruje Rafał Zdebski.

Dariusz Frontczak, dyrektor ds. handlowych w JHM Development przyznaje, że zainteresowanie klientów programem dopłat MdM jest duże. - JHM Development finalizuje obecnie inwestycje mieszkaniowe w Żyrardowie, Koninie, w których znajdą się mieszkania spełniające kryteria programu. Ponadto na lata 2015 – 2016 planowane są kolejne inwestycje mieszkaniowe w Rumii i Katowicach, w których również będą lokale mieszkalne dostosowane do programu dopłat - wymienia Dariusz Frontczak.

LC Corp Mirosław Kujawski także zapowiada wprowadzenie nowych projektów z mieszkaniami w MdM. - Spośród 8 nowych projektów, których sprzedaż zaplanowaliśmy rozpocząć w  2014 roku, 4 powinny spełniać obecne limity cen programu. O tym jednak, czy obejmie je rządowy program i w jakim stopniu, dowiemy się w kolejnych miesiącach. Limity MdM (poza Gdańskiem) zmieniają się bowiem dwa razy w roku, w kwietniu i październiku i są ustalane na podstawie wskaźnika odtworzeniowego - przypomina Mirosław Kujawski. 

Atlas Estates, prowadzący inwestycje mieszkaniowe w Warszawie koncentruje się głównie na projektach zlokalizowanych w centralnych częściach stolicy, oferujących mieszkania w ponadprzeciętnym standardzie.  - Takie podejście oznacza, że nie mamy w sprzedaży lokali w cenach poniżej limitów wyznaczonych w ramach inicjatywy Mieszkanie dla Młodych - przyznaje Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates. Zgodnie z kontynuacją takiej strategii inwestycyjnej firma nie zamierza dostosowywać swojej oferty do programu.

Obecny na rynkach mieszkaniowych w kilku największych miastach w Polsce, Ronson Development mieszkania kwalifikujące się do dopłat oferuje tylko na budowanym etapami osiedlu Młody Grunwald w Poznaniu.   

W ofercie Wawel Service osoby zainteresowane dopłatami znajdą w certyfikowanym przez NFOŚiGW, energooszczędnym budynku mieszkalnym w inwestycji Borkowska B1 i B2 oraz na osiedlu Wężyka 10 w krakowskich Czyżynach. - Wiosną bieżącego roku planujemy rozpoczęcie kolejnej energooszczędnej inwestycji, tym razem na krakowskim Kurdwanowie – Halszki 28A. Również w tej inwestycji wybrane mieszkania będzie można nabyć korzystając z programu MdM - zapowiada Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : nieruchomości : dompress

linkologia.pl spis.pl

Czy wynegocjujemy obniżkę ceny, żeby móc zaciągnąć preferencyjny kredyt   

Program Mieszkanie dla Młodych okazał się być wsparciem dla budownictwa mieszkaniowego przede wszystkim w Gdańsku. W pozostałych dużych miastach do MdM kwalifikuje się niewielka część oferty deweloperów, bo obowiązujące w nich limity cen nie są dostosowane do realiów rynkowych. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, gdzie deweloperzy mają w sprzedaży lokale przy zakupie, których można sięgnąć po dopłaty.    

Mieszkania objęte programem dopłat można znaleźć w 5 warszawskich osiedlach firmy Dolcan: Kamyk Zielony, Konik Polny, Pasikonik, Rudy Rydz III i Rudy Rydz Las. - Ostatnie już mieszkania z dopłatą można kupić też na Osiedlu Kujawska w Bydgoszczy. Lokale mieszczące się w limicie MdM stanowią ok. 25 proc. naszej obecnej oferty - informuje Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan.  

W przypadku mieszkań o metrażu do 75 mkw., których ceny początkowe były w niewielkim stopniu wyższe od założonego limitu, Dolcan dostosował stawki tak, żeby jak najwięcej lokali mogło wziąć udział w programie. - Na tle całej dostępnej obecnie oferty w MdM, szczególnie w Warszawie, liczba oferowanych przez nas lokali z dopłatą pozytywnie się wyróżnia. Dlatego ciężko już mówić o dalszych upustach - przyznaje Anna Sitnik.

Dom Development ma obecnie około 100 mieszkań w Warszawie, które spełniają kryteria cenowe programu. W ramach MdM w Miasteczku Regaty oferuje gotowe, wykończone mieszkania wyposażone w meble kuchenne i sprzęt AGD. Radosław Bieliński z Dom Development deklaruje, że poza autorskimi programami przygotowanymi przez Dział Wsparcia Kredytowego, w ofercie firmy pojawiają się również sezonowe promocje na wybrane inwestycje, które doradcy przedstawią zainteresowanym klientom. Przyznaje jednak, że na obecnym rynku, na którym ceny mieszkań już zaczęły rosnąć, trudno będzie skłonić deweloperów do dużych obniżek cenowych.   

Echo Investment w swoich projektach, m.in. w Poznaniu i Łodzi dysponuje również pulą mieszkań, które spełniają warunki programu Mieszkanie dla Młodych. - Na poznańskim Osiedlu Jaśminowym około 20 proc. lokali dostępnych jest z dopłatą. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Osiedla Jarzębinowego, naszej łódzkiej inwestycji - podaje Dariusz Cholewa, dyrektor Działu Projektów Mieszkaniowych w Echo Investment.

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy w Inpro SA. deklaruje, że firma stara się wspierać rządowe inicjatywy. - Mamy przygotowane około 250 lokali,  które spełniają kryteria ceny programu dopłat. Obecnie do MdM kwalifikują się lokale w inwestycjach Wróbla Staw i City Park w Gdańsku. Zawsze jesteśmy skłonni negocjować ceny, starając się dostosować je do możliwości klientów oraz programu MdM. Rezultat negocjacji zależy od wielu czynników, bo każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie - zaznacza Rafał Zdebski.

Mieszkania z dopłatą w swoich projektach w Rumii, Bełchatowie,  Brzezinach, Skierniewicach i Rawie Mazowieckiej oferuje także JHM Development. Kryteria programu spełnia w tej chwili ponad 45 proc. oferty firmy. - Biorąc pod uwagę stosowaną obecnie politykę sprzedażową spółki, liczba takich lokali może niebawem wzrosnąć - podkreśla Dariusz Frontczak, dyrektor ds. handlowych w JHM Development. - Wszyscy nasi klienci mają możliwość negocjowania ostatecznej ceny zakupu lokalu. Nasza elastyczna polityka cenowa pozwala na uzyskanie rabatów, które umożliwiają   klientom skorzystanie z dopłat. Wszystkie mieszkania o pow. 30 - 84 mkw., które mamy w ofercie mogą w rezultacie spełniać warunki programu MdM - przyznaje Dariusz Frontczak.

Mieszkania w programie dopłat można kupić aż w 7 inwestycjach spółki LC Corp prowadzonych we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i podwarszawskich Ząbkach. - Mamy około 250 lokali odpowiadających kryteriom rządowego programu dopłat, co stanowi około 25 procent obecnej oferty. Najwięcej mieszkań w MdM mamy w inwestycji Powstańców 33 w podwarszawskich Ząbkach (gdzie limit cen wynosi 4404 zł/mkw.) oraz w inwestycji Słoneczne Miasteczko w Krakowie. Lokale w programie oferujemy także na Osiedlu Przy Srebrnej w Gdańsku i w inwestycjach wrocławskich: Maestro, Potokowa, Graniczna i Stabłowicka 77 - wymienia Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp.

Mirosław Kujawski wyjaśnia, że oferta została tak przygotowana, by określona pula ofert spełniała wymagania rządowego programu. Klienci chcący kupić mieszkanie w MdM mogą wybrać lokal z wcześniej przygotowanej listy. Zdaniem wiceprezesa LC Corp, osoby które zamierzają kupić kompaktowe mieszkania w inwestycjach zlokalizowanych w pobliżu centrów miast nie będą mogły jednak skorzystać z dofinansowania.

Mieszkania położone blisko centrum Warszawy, w budynkach o ponadprzeciętnym standardzie wykończenia oferuje firma Atlas Estates. - To oznacza, że nie mamy w ofercie lokali w cenach poniżej limitów wyznaczonych w ramach inicjatywy Mieszkanie dla Młodych. Metr kwadratowy działki, a co za tym idzie – mieszkania, kosztuje w centralnych lokalizacjach więcej, co de facto nie pozwala objąć ich rządowymi dopłatami - wyjaśnia Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates.

Michał Witkowski powiedział portalowi Dompress.pl, że na rynku jest miejsce zarówno dla deweloperów budujących tańsze mieszkania na obrzeżach miast, objęte rządowymi subsydiami, jak i dla tych, których oferta z dopłatami nie jest związana. - Nasze doświadczenie podpowiada nam, że umiejętne dopasowanie mieszkań z wyższego segmentu cenowego do potrzeb klientów również może zapewnić rynkowy sukces - wyraził przekonanie dyrektor Atlas Estates.

Ronson Development mieszkania w ramach rządowego programu oferuje w poznańskiej inwestycji Młody Grunwald, w której budowa pierwszego etapu zakończy się w kwietniu tego roku. Spółka realizuje projekty w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie i Poznaniu, ale tylko w Poznaniu dostępne są lokale w ramach MdM. Dlatego też ich udział w całej ofercie firmy jest stosunkowo niewielki. Jak deklaruje Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Ronsonie, na razie nie jest planowane wprowadzanie dodatkowych rabatów.

Wawel Service oferuje mieszkania w MdM w certyfikowanym przez NFOŚiGW, energooszczędnym budynku wielorodzinnym w krakowskich inwestycjach Borkowska B1 i B2 oraz Wężyka 10. - Zawsze jesteśmy otwarci na potrzeby klientów i gotowi do podjęcia rozmów. W tym przypadku, jeśli cena wybranego przez nabywcę lokum będzie zbliżona do limitów przewidzianych w programie, również istnieje możliwość wynegocjowania małego upustu - przyznaje Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service.

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : nieruchomości :

Nowe mieszkania się wyprzedają Komentarze (0)
27. stycznia 2014 15:00:00
linkologia.pl spis.pl

Wyniki sprzedaży nowych mieszkań dorównują tym z czasu rynkowego boomu. Oferta maleje

W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku sprzedało się o 14 proc. mieszkań więcej niż w kwartale wcześniejszym. Cały rok 2013 był dla deweloperów bardzo udany. W sześciu największych miastach kupionych zostało prawie 36 tys. lokali, podaje Reas. Pod względem liczby transakcji zeszły rok zamknął się wynikiem porównywalnym do rekordowego sprzedażowo roku 2007.

Tak dobry rezultat sprzedaży był możliwy dzięki optymalnym cenom nowych mieszkań. Stawki ofertowe ustabilizowały się, a ostatnio np. w Warszawie ceny zaczęły powoli iść w górę. Wsparciem sprzedaży było na pewno niskie oprocentowanie kredytów, na które mimo to było mniej chętnych niż rok wcześniej. Znaczna część osób kupuje dziś za gotówkę, często inwestycyjnie, bo rentowność wynajmu jest wyższa niż oprocentowanie lokat bankowych.      

Ożywienie sprzedaży jest tym większym zaskoczeniem, że w 2013 roku nie było rządowego programu dopłat. Duży popyt na nowe mieszkania utrzymuje się nadal,  a firmy są mniej skłonne do udzielania rabatów. Stosują za to innego rodzaju zachęty.

Coraz więcej mieszkań na rynku można kupić z wykończeniem pod klucz w cenie lokalu. Jak zapewnia Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development, oferowane na Osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach wykończone mieszkania w cenie lokali deweloperskich spotkały się z tak dużym zainteresowaniem klientów, że obecnie w sprzedaży nie pozostało już ich zbyt wiele.    

- Klienci dostają wykończenie lokalu gratis. Inwestycja jest ukończona, więc mogą od razu się przeprowadzać. Zyskują oszczędności związane z tym, że nie ponoszą kosztów utrzymania dwóch mieszkań w okresie przejściowym. Poza tym, co teraz nie mniej istotnie w kontekście konieczności posiadania co najmniej 5 proc. wkładu własnego do kredytu, nie muszą mieć zgromadzonych środków na remont - podkreśla Teresa Witkowska.        

W ubiegłym roku w sześciu największych aglomeracjach deweloperzy znaleźli chętnych na blisko 36 tys. lokali, a na rynek wprowadzili tylko 24 tys. Do sprzedaży weszło sporo mniej mieszkań niż przeciętnie było wprowadzanych w kilku ostatnich latach, kiedy w ofercie deweloperów pojawiało się rocznie 35-37 tys. lokali.  Znacząca przewaga mieszkań sprzedanych nad wprowadzonymi do oferty spowodowała, że w końcu ubiegłego roku pula oferowanych mieszkań zmalała już szósty kwartał z rzędu.

W połowie 2012 roku, kiedy w sprzedaży mieszkań było najwięcej, w sześciu głównych miastach (w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi) deweloperzy mieli wystawionych na sprzedaż ponad 56 tysięcy lokali. Teraz mają w ofercie zaledwie 41 tys. mieszkań (o 27 proc. mniej), informuje Reas.

W Warszawie w ciągu 4 kwartałów można by wyprzedać wszystkie lokale z rynku deweloperskiego, a rok temu  potrzebne byłoby na to 6,7 kwartału. W Krakowie podobnie, zapas nowych mieszkań zniknąłby po 4,5 kwartału, a rok wcześniej aż po 8,9 kwartałach.

Wsparciem sprzedażowym w tym roku ma być dodatkowo program dopłat.  W Krakowie, czy Warszawie jest jednak za mało odpowiednio tanich mieszkań, żeby można je było kupić z ramach programu Mieszkanie dla Młodych. MdM wspiera rynek gdański i łódzki, gdzie limity zostały tak ustawione, że kryterium cenowe programu spełnia zdecydowana większość mieszkań.

dompress : : red real estate development

linkologia.pl spis.pl

Spółka Fadesa Polnord Polska (FPP) założona w 2005 roku osiągneła w styczniu 2014 roku liczbę 2000 sprzedanych mieszkań

 - Z wielką satysfakcją, dumą i nadzieją co do przyszłości, chcielibyśmy poinformować, iż od początku działalności firmy, to jest od 2005 roku, sprzedaliśmy już 2000 mieszkań. Chcemy podziekować wszystkim naszym klientom za zaufanie, jakim nas Państwo obdarzyli w momencie wyboru i zakupu mieszkania. Ten sukces oraz zainteresowanie, jakim cieszą się nasze inwestycje, pozwala nam wierzyć, że udało nam się sprostać oczekiwaniom naszych klientów, oraz że spełniamy obietnice co do jakości mieszkań i czasu ich realizacji– mówi Małgorzata Gryc, dyrektor sprzedaży i marketingu.  

Aktualnie FPP realizuje 2 kompleksy osiedlowe: Ostoja Wilanów (www.ostoja-wilanow.com) w Warszawie i Osiedle Innova (www.osiedle-innova.com) we Wrocławiu. Spółka może pochwalić się bardzo dobrą kondycją finansową (niski poziom zadłużenia w instytucjach finansowych i wysoka płynność). Ta gwarancja bezpieczeństwa dla klientów jest dodatkowo wzmocniona poprzez finansowanie budowy obu inwestycji zapewnione przez bank PEKAO S.A.

Inwestycje

Oparta na koncepcji otwarego osiedla oraz idei zrównoważonego rozwoju, Ostoja Wilanów, jest realizowana w 8 etapach. 2044 mieszkania będą zlokalizowane w 31 budynkach wielorodzinnych i willach miejskich, usytuowanych na terenie liczącym 17 ha. Wokół budynków jest ponad 5 ha terenów zielonych, na które składa sie park z roślinnoscią leśną o powierzchni 2 ha oraz park centralny z jeziorkiem płynącym wzdłuż osiedla, częściami rekreacyjnymi, alejami i strefami zabaw dla dzieci.  

Ideę stworzenia kompleksu mieszkalnego z przyjaznymi częściami wspólnymi dla jego mieszkańców, udało się również stworzyć na Osiedlu Innova. Projekt składa się z 531 mieszkań zlokalizowanych w 9 eleganckich i klasycznych budynkach, które różnią się kolorowymi detalami wykończenia elewacji. Razem z częściami wspólnymi, placami zabaw, miejscami do odpoczynku, inwestycja jest wyróżniana jako nowoczesne osiedle miejskie o wysokiej jakości.

FPP posiada w swojej ofercie szeroki wybór mieszkań: od najmniejszych jednopokojowych aż do apartamentów i penthousów. Przy ich projektowaniu podstawową uwagę skupiono na funkcjonalności i otwartej przestrzeni. W mieszkaniach jest to osiągnięte dzięki rozkładowi pomieszczeń, dużym oknom oraz wygodnym balkonom lub tarasom. W budynkach natomiast dzięki przestronnym holom, garażom podziemnym, specjalnie do tego przeznaczonym miejscom na wózki i rowery oraz komórkom lokatorskim.

Udziałowcami założonej w 2005 roku FPP są hiszpańska MARTINSA-FADESA S.A. (51% kapitału) oraz POLNORD S.A (49% kapitału). Oprócz aktualnie realizowanych inwestycji, FPP posiada tereny pod budowę dalszych 1100 mieszkań. W 2013 roku FPP sprzedała 355 mieszkań i przekazała klientom 252 mieszkania. Od początku swej działaności FPP sprzedała 2000 mieszkań, z których do użytkowania przekazała 1700.

dompress : nieruchomości : fpp

linkologia.pl spis.pl

Oprocentowanie kredytów jest coraz wyższe, bo banki stopniowo podnoszą swoje marże   
Mimo utrzymujących się niskich stóp procentowych, oprocentowanie kredytów hipotecznych rośnie. Banki od kilku miesięcy regularnie podnoszą swoje marże.


Na koszt kredytów mieszkaniowych w tym roku wpływ będzie miało wiele czynników. Rekomendacja S wprowadzająca wymóg posiadania wkładu własnego, przywrócony po rocznej przerwie program rządowych dopłat do kredytów oraz wysokość stóp procentowych.


Od początku roku, chcąc pożyczyć od banku na zakup mieszkania trzeba mieć zaoszczędzone co najmniej 5 proc. wartości nieruchomości na wkład własny. Jednocześnie na rynek wróciły preferencyjne kredyty hipoteczne z rządową dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Osoby, które nie skończyły 35 roku życia mogą dostać od państwa 10-15 proc. To dla kupujących, którzy spełniają kryteria programu szansa na sfinansowanie obowiązkowego udziału własnego.  
Program dopłat nie będzie miał jednak w tej chwili zbyt dużego wpływu na sprzedaż nowych mieszkań ze względu na skąpą dostępność ofert spełniających narzucone przez MdM wymogi. Jak oblicza Emmerson, w pięciu największych miastach na 33,3 tys. oferowanych mieszkań, tylko 3,8 tys. spełnia kryteria cenowe i metrażowe programu.        


Największym ograniczeniem są limity cen metra kwadratowego mieszkań. W takich miastach jak Kraków, Warszawa, czy Wrocław trudno jest znaleźć oferty w odpowiednio niskich cenach. We Wrocławiu tylko 6 proc. ofert deweloperów kwalifikuje się do dopłat, w Warszawie i Krakowie jeszcze mniej, bo niespełna 4 proc. nowych mieszkań.  

Tylko w Gdańsku, gdzie średnia cena metra lokalu deweloperskiego jest zbliżona do limitu cenowego przewidzianego w MdM, nie będzie kłopotu ze znalezieniem mieszkania z dopłatą. realny wybór jest jeszcze w Poznaniu, gdzie na co piąte oferowane przez deweloperów mieszkanie można sfinansować preferencyjnym kredytem.    


W większości miast dostępność mieszkań kwalifikujących się do MdM jest nieduża. Limity cenowe przewidziane w nich są znacznie niższe od obowiązujących stawek rynkowych. Z możliwości skorzystania z dopłat wyłączone są osoby mieszkające w małych miejscowościach, gdzie nie powstają inwestycje deweloperskie.


W odpowiedzi na zmiany wprowadzone na rynku kredytowym deweloperzy oferują różne formy wsparcia przy zakupie. Niektóre firmy biorą na siebie spłatę za klienta odsetek od zaciągniętego kredytu w czasie budowy mieszkania. Dużym ułatwieniem dla kupujących jest też oferowane przez deweloperów gratisowe wykończenie lokali.  


- Inwestycje, w których mieszkania, tak jak na naszym Osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach, można kupić z wykończeniem w cenie lokalu w stanie deweloperskim cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Kupujący, którzy teraz muszą wyłożyć własne oszczędności na wkład własny do kredytu, nie muszą poszukiwać już środków na wykończenie lokalu - wyjaśnia Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development. - Dodatkowo jeśli inwestycja jest już ukończona, mogą się do razu przeprowadzić i zaoszczędzić na odsetkach od kredytu płaconego w czasie budowy i kosztach związanych z utrzymaniem dotychczasowych mieszkań - podkreśla Teresa Witkowska.


Ostatnie miesiące 2013 roku przyniosły większy ruch na rynku kredytowym i wzrost liczby podpisywanych umów. Nie był to jednak wynik promocyjnych zabiegów banków. Powodem wzrostu zainteresowania mieszkaniami są ich atrakcyjne ceny, które zaczynają przyjmować trend wzrostowy.


Banki  nie zachęcają do zaciągania zobowiązań. Podnoszą swoje marże. Analitycy portalu Dompress.pl przewidują, że taka sytuacja utrzyma się do czasu, kiedy stopy procentowe będą pozostawały na tak niskim poziomie jak obecnie. Rada Polityki Pieniężnej zapowiada, że przynajmniej do lipca br. stopy nie powinny się zmienić. Pod koniec roku mogą jednak zacząć rosnąć. Jeśli dodatkowo banki będą nadal podwyższać marże, to może to doprowadzić do ograniczenia dostępności kredytów mieszkaniowych.


Autor: RED Real Estate Development

dompress : nieruchomości : dompress, red real estate development, sprzedaż mieszkań

twojepieniadze | nivida | qweei | piotrekd | boski | Mailing