Najnowsze Wpisy

linkologia.pl spis.pl

Dwupokojowe mieszkania o powierzchni do 40-45 m kw. to wciąż najbardziej gorący towar na rynku deweloperskim. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, w których inwestycjach i w jakiej cenie można kupić takie mieszkania oraz w jakich nowych projektach będą dostępne?    

Monika Kudełko, reprezentująca firmęActiv Investment 

W inwestycji Wieża B w Katowicach przy ul. Chorzowskiej na128 mieszkań aż 66 to lokale dwupokojowe o metrażach 39 - 43 m kw. Obecnie w sprzedaży jest 19 takich mieszkań, w tym również dwupoziomowe z antresolami. Ceny zaczynają się od ok. 177 tys. zł  (od 4.500 zł/m kw.). W Krakowie w inwestycji Okulickiego IX również posiadamy w sprzedaży 13 mieszkań dwupokojowych o pow. 39 - 46 m kw. w cenie od ok. 190 tys. zł.  

Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży mieszkań wAtal

W katowickim osiedlu  Atal Francuska Park dwupokojowe mieszkanie o pow. 40-45 m kw. kosztuje 5.400 zł/m kw. W krakowskich projektach ceny tego typu lokali kształtują się od 5.950 zł/m kw. do 6.400 zł/m kw. W osiedlu Nowe Bemowo w Warszawie za małą dwójkę trzeba zapłacić 6.200 zł/m kw., w osiedlu Oaza Wilanów 6.800 zł/m kw., a Wawelska Residence 7.600 zł/m kw.

W inwestycji Nowe Polesie w Łodzi dwa pokoje o niedużym metrażu kosztują od 4.300 zł/m kw. do 4.850 zł/m kw.  We Wrocławiu w osiedlu Dyrekcyjna 33 Apartamenty dostępne są za 6.650 zł/m kw., w projekcie Stara Odra Residence od 6.400 zł/m kw. do 6.650 zł/m kw., a w osiedlu Dmowskiego 19  są w sprzedaży za 6.100 zł/m kw.         

Obecnie utrzymuje się jednak trend projektowania większej ilości mieszkań trzypokojowych o niewielkich metrażach, tj. 50-65 m kw., zamiast mniejszych mieszkań dwupokojowych.  Udział dwójek o powierzchni do 45 m kw. spada. Niedługo trójki będą stanowić do 60 proc. mieszkań, a co trzecie mieszkanie będzie dwupokojowe. Kawalerki zastępują z kolei mieszkania dwupokojowe o pow. od 36 m kw.

 

Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu wAtlas Estates

Mieszkania dwupokojowe o niewielkim metrażu niezmiennie cieszą się największym powodzeniem, dlatego stanowią około połowę lokali projektowanych w osiedlach Atlas Estates. Tego typu mieszkania są cenowo dostępne dla znacznej grupy klientów, a jednocześnie oferują większą funkcjonalność niż kawalerki, dzięki osobno zaprojektowanej sypialni.  

Ostatnie, niewielkie mieszkanie dwupokojowe o metrażu 43 mkw. w cenie 10.500 zł/m kw. z wykończeniem mamy jeszcze w budynku ConceptHouse Mokotów w Warszawie. W tym roku wprowadzimy na rynek kolejne inwestycje zlokalizowane w lewobrzeżnej Warszawie, w których przeważać będą lokale o mniejszych metrażach, głównie dwójki.

Wojciech Stisz, reprezentującyBarc Warszawa

Kompaktowe mieszkania dwupokojowe w Warszawie mają zdecydowanie największe wzięcie. W osiedlu Tarasy Dionizosa na Białołęce przy ul. Winorośli najmniejsze dwójki mamy w sprzedaży w cenie niewiele ponad 200 tys. zł.  W podwarszawskim Piastowie, w gotowej inwestycji Rezydencja Kościuszki w ofercie są jeszcze dwa ostatnie nieduże dwupokojowe mieszkania w zbliżonej cenie za metr kwadratowy.

Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży wDantex

Mamy duży wybór niewielkich mieszkań dwupokojowych w warszawskich inwestycjach Miasto Wola i Dobra Wola II, która zostanie ukończona w drugim kwartale 2015 roku.

Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży wDolcan

W Miasteczku Rubikon w Warszawie ceny mieszkań dwupokojowych o pow. 40-45 m kw., które obecnie cieszą się największym zainteresowaniem zaczynają się od 310 tys. zł. W Osiedlu Jordanowskim w Częstochowie takie mieszkania kosztują od 193 tys. zł. W pierwszej połowie 2015 roku w planowanych osiedlach w warszawskich Włochach i w Ząbkach pod Warszawą znajdzie się duża pula mieszkań w tych metrażach. Jednocześnie zauważamy rosnące zainteresowanie lokalami dwu lub trzypokojowymi o powierzchni 50-60 m kw.

 

Radosław Bieliński, rzecznik prasowyDom Development

 

Mieszkania wielkości 40-45 mkw. są i w najbliższej przyszłości będą najbardziej popularne, dlatego w naszej ofercie będą nadal stanowić największą część oferty. Takie mieszkania oferujemy w każdej z naszych 14 inwestycji.  W zależności od lokalizacji osiedla i usytuowania mieszkania w budynku ich ceny kształtują się od ok. 230 - 500 tys. zł. W ostatnich miesiącach obserwujemy rosnące zainteresowanie mieszkaniami większymi, trzy i czteropokojowymi o metrażu powyżej 60 m kw.

 

Mirosław Półtorak, prezes zarządu Dom Developer

Mieszkania dwupokojowe o pow.  do 45 m kw. oferujemy w osiedlu Brzozowe Zacisze I i II we wrocławskich Maślicach. Ich ceny nie przekraczają 235 tys. zł. Trzeci etap inwestycji będzie najbogatszy w ten typ mieszkań.  

Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych wEcho Investment

W Warszawie w projekcie Nowy Mokotów II oferujemy 25 mieszkań dwupokojowych o pow. 38-45 m kw. W łódzkiej inwestycji Osiedle Jarzębinowe mamy 31 mieszkań do 45 m kw. W Osiedlu Jaśminowym w Poznaniu mieszkań w tym metrażu jest w ofercie 6 lokali, a w inwestycji Park Sowińskiego dostępne są 23 takie mieszkania. Po 3 oferty znajdują się w osiedlu Grota 111 we Wrocławiu i Bronowicka 42 w Krakowie.

Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży wEuro Styl

Dwupokojowe mieszkania rzeczywiście dobrze się sprzedają, ale bardziej poszukiwanymi nieruchomościami są trzypokojowe lokale o pow. 54-59 m kw. i czteropokojowe o metrażu 78-86 m kw.  Aktualnie dwupokojowe mieszkania wielkości 40-45 mkw. posiadamy w 8 inwestycjach. W osiedlu Nowy Horyzont, mieszczącym się na granicy gdańskiej dzielnicy Łostowice i gminy Pruszcz Gdański, koszt takiego mieszkania wynosi od  ok. 187 tys. zł do 216 tys. zł.

W Osiedlu Cytrusowym, które bezpośrednio przylega do Nowego Horyzontu, tej wielkości lokale można kupić od ok. 179 tys. do 180 tys. zł. W inwestycji Impuls zlokalizowanej na gdańskiej Zaspie ceny takich dwójek wynoszą od ok. 254 tys. zł do 295 tys. zł. Natomiast w gdyńskiej inwestycji Amareno, znajdującej się w dzielnicy Witomino, ceny dwupokojowych mieszkań do 45 mkw. wahają się od ok. 249 tys. zł do 282 tys. zł. W dzielnicy Mały Kack koszt mieszkania o takim metrażu to 261 tys. zł - 304 tys. zł.

Osiedle Morskie, mieszczące się na obrzeżach Gdyni Pogórze, oferuje takie lokale od ok. 206 tys. zł do 231 tys. zł. W Osiedlu Nawigator w dzielnicy Obłuże za takie mieszkanie trzeba zapłacić od ok. 198 tys. zł do 258 tys. zł.

Urszula Hofman, reprezentującaGrupę Inwest

Gotowe, ostatnie mieszkania dwupokojowe - metraż 47 m kw. - oferujemy w inwestycji przy ul. Strąkowej w warszawskim Bemowie. Można zaaranżować je z aneksem lub oddzielną kuchnią lub nawet 3 pokoje z aneksem kuchennym. Można je kupić w cenie od 7.300 zł/m kw.

Rafał Zdebski, dyrektor handlowyInpro

W aktualnej ofercie w osiedlu Wróbla Staw Mieszkania w Gdańsku Jasieniu posiadamy ponad 70 dwójek do 45 m kw. w cenie od 5.100 do 5.500 zł netto za m kw. W położonym w Gdańsku Zaspie osiedlu City Park pozostały tylko 3 takie mieszkania w cenie od 5.750 zł netto za m kw. Z kolei w Gdańsku Przymorzu w ramach inwestycji Czwarty Żagiel zostało jedno mieszkanie za 6.200 zł netto za m kw. Planujemy kolejne inwestcyje z takimi mieszkaniami.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży wJ.W. Construction

Mieszkania dwupokojowe często stanowią ponad 60 proc. lokali w naszych inwestycjach i w kolejnych będą licznie projektowane ze względu na wysokie zapotrzebowanie klientów. Mieszkania dwupokojowe posiadamy w ofercie od 34 do 56 m kw. w cenie od 4.700 do 9.000 zł za m kw.

Mirosław Kujawski, wiceprezesLC Corp

W centrum miasta projektujemy budynki o większym udziale mniejszych mieszkań dwupokojowych o pow. 40 – 45 m kw., których poszukują młodzi ludzie i inwestorzy, dla których to doskonała alternatywa dla niskoprocentowych lokat bankowych. Przykładem takich inwestycji są Grzegórzecka 77 w Krakowie, Poborzańska i Promenady w Warszawie i osiedle Przy Alejach w Gdańsku. Ceny w tych projektach zaczynają się od 5.800-6.500 zł/m kw.  Inwestycje powstające na obrzeżach miast, których głównymi odbiorcami są rodziny, oferują więcej lokali o średnim i dużym metrażu.

Katarzyna Żarska, reprezentującaMarvipol

W każdym projekcie mieszkania dwupokojowe stanowią ponad połowę oferty i takie mieszkania, jako najbardziej poszukiwane, będą stanowiły większość w nowych projektach.  W warszawskim osiedlu Central Park Ursynów przy Kłobuckiej mamy w ofercie 60 mieszkań dwupokojowych do 45 m kw. w cenach od 330 tys. do 380 tys. zł., w tym tylko 6 w pierwszym etapie. W ukończonych projektach nie mamy wolnych takich mieszkań.

Mirosław Bednarek, prezesMatexi Polska

W naszej ofercie dwupokojowe mieszkania projektujemy w zasadzie w każdej warszawskiej inwestycji, są one silnym filarem oferty zarówno w największym projekcie Kolska od Nowa, jak również w bardzo dobrze przyjętym przez rynek kameralnym budynku Staffa 9. Liczba dwójek będzie rosnąć. Powoli zastępują one kawalerki, jako podstawowe jednostki mieszkaniowe. W naszej ofercie w tym roku znajdzie się np. inwestycja w ścisłym centrum Warszawy przy ul. Pereca, gdzie niemal wszystkie 180 mieszkań stanowić będą lokale kompaktowe ze zdecydowaną przewagą dwupokojowych.

 

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

 

Oferujemy duży wybór najbardziej poszukiwanych na rynku dwupokojowych mieszkań o niewielkiej powierzchni. W łódzkim osiedlu City Park przy ulicy Żeligowskiego metr dwupokojowego mieszkania o pow. 41 m kw. kosztuje 4.750 zł/ m kw. W gdańskim osiedlu Dwa Potoki dwupokojowe mieszkania o metrażu 40-45 m kw. można kupić w cenie od 4.100 zł za m kw. W Olsztynie w osiedlu Tęczowy Las dwupokojowe mieszkania z wykończeniem pod klucz oferujemy w cenie od 199 tys. zł.

 

Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych wRafin

 

Mieszkania dwupokojowe oferujemy w trzech inwestycjach we Wrocławiu: w osiedlu Złota Podkowa w cenie 5.400 zł/m kw., Kępa Mieszczańska w cenie 6.300 zł/m kw. oraz Dobrym Osiedlu za 4.990 zł/m kw.

 

Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczejRobyg

 

Nadal najpopularniejsze są mieszkania dwupokojowe, spośród których najszybciej sprzedają się te o powierzchni ok. 40 mkw. Lokale o takim metrażu znaleźć można w każdej z inwestycji Robyg w Warszawie. Większość z lokali kosztuje do 300 tys. złotych, w tym dostępne są także lokale w promocyjnych cenach.  

Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketinguRonson Development

Dwupokojowe mieszkania wielkości 40 – 45 m kw. niezmiennie cieszą się największym zainteresowaniem klientów. Oferujemy je w większości naszych warszawskich projektów, np. Sakura w Mokotowie oraz Verdis na Woli, w którym ceny dwupokojowych mieszkań zaczynają się od 319 tys. zł.

Kamila Kaliniak, reprezentującaTynkbud-1

Mieszkania z dwoma pokojami do 45 m kw. to najbardziej pożądany produkt na rynku deweloperskim. Takie lokale proponujemy w każdej z naszych warszawskich inwestycji, m.in.: Św. Stanisława 6, Pełczyńskiego 17a, w cenie od 240 tys. zł. Będą dostępne również w planowanym na pierwszy kwartał tego roku mokotowskim projekcie przy ul. Szturmowej, jak i w projektach które zostaną uruchomione w drugiej połowie roku na Woli i Pradze Południe.  

Joanna Kubiak, dyrektor sprzedaży i marketingu wVantage

Mieszkania dwupokojowe od 38-45 m kw. to najbardziej rozchwytywane lokale. Mamy je w sprzedaży w inwestycjach: Centauris, Promenady Wrocławskie oraz Patio House we wrocławskich Pilczycach. Można je nabyć w kwocie od 199 tys. zł.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

W energooszczędnej inwestycji Borkowska B1 i B2 w krakowskich Klinach w ofercie mamy dwupokojowe mieszkania o powierzchniach 43 – 45 m kw. w cenach od 243 tys. zł do 245 tys. zł. W projekcie Halszki 28A w krakowskim Kurdwanowie najmniejsze dwupokojowe mieszkania o pow. ok. 40 m kw. są do kupienia w cenie ok. 222 tys. zł, a lokal o metrażu 45 m kw. kosztuje ok. 252 tys. zł. Aktualnie w tej inwestycji w promocyjnej - cenie 220 tys. zł - możemy zaoferować dwupokojowe mieszkanie o pow. 43 m kw. Jednocześnie zakup energooszczędnego mieszkania w obu inwestycjach umożliwia nabywcom otrzymanie bezzwrotnej dopłaty do kredytu hipotecznego w wys. 11 000 zł, w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Agnieszka Wójcik, dyrektor zarządzająca ds. sprzedaży i marketingu wWikana

Kompaktowe dwu i trzypokojowe mieszkania cieszą się dużym powodzeniem klientów. W osiedlu Klonowy Park w Janowie Lubelskim małe dwójki mamy w cenie od 3.500 zł/m kw. W Świerkowej Alei 6 w Zamościu kosztują od 4.000 zł/m kw., w Miasteczku Wikana w Lublinie można je kupić w kwocie od 5.000 zł/m kw., a w inwestycji Oranżeria w Lublinie są dostępne od 4.700 zł za m kw.

W Osiedlu Generalskim 4 w Krośnie ceny małych dwójek zaczynają się od 4.000 zł/m kw. W Lublinie w Osiedlu Marina mieszkania tego typu kosztują od 4.900 zł/m kw. W Rzeszowie w inwestycji Zielone Tarasy 2 w ofercie zostały już nieliczne mieszkania dwupokojowe w cenie od 4.900 zł/ m kw. W piątym etapie Osiedla Panorama w Rzeszowie planujemy mieszkania dwupokojowe do 45 mkw.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : :

linkologia.pl spis.pl

Na szybko rozwijającym się rynku biurowym coraz większą popularność zyskują rozwiązania, związane z nowym sposobem aranżacji środowiska i miejsca pracy 

 

Boom budowlany na rynku biurowym w Polsce szczególnie widoczny jest w aglomeracji warszawskiej. Warszawa bryluje z resztą pod tym względem, nie tylko w kraju, ale również w Europie Środkowej. Imponująca jest nie tylko skala powstających w naszym kraju inwestycji, na uwagę zasługuje też ewolucja rynku związana z wprowadzaniem nowych rozwiązań aranżacyjnych w biurach.

 

Coraz więcej firm zauważa potrzebę dopasowania przestrzeni biurowej do trybu i sposobu pracy swoich pracowników. Stworzenie możliwie najbardziej optymalnych warunków do pracy ma przynieść wzrost jej efektywności. Chodzi o to by miejsce pracy sprzyjało integracji i aktywności zespołu.

 

Firmy odchodzą od podziału gabinetowego, czy open space i coraz częściej projektują biura w formie otwartej przestrzeni, ale w podziale na różne strefy. Przestrzeń biurowa zaaranżowana według tej zasady oferuje stanowiska dostosowane do zróżnicowanych modeli pracy. W jej obrębie znajdują się zarówno tradycyjne stanowiska do pracy indywidualnej, jak również stanowiska do dowolnego wykorzystywania przez wszystkich pracowników, którzy w danym momencie ich potrzebują, bo np. zwykle pracują zdalnie.

 

Biura zaprojektowane zgodnie z koncepcją Activity Based Workplace zapewniają również miejsca do prowadzenia bieżących rozmów w niedużych grupach oraz wygodne miejsca do pracy zespołowej, w tym sale narad i spotkań służbowych. Nie ma przy tym mowy o umowności, podział przestrzeni biurowej na strefę formalną i kreatywną jest wyraźny.

 

W ten sposób, dzięki większej integracji zespołu i szybszej wymianie informacji, zwiększa się wydajność pracy. - Coraz więcej firm ma potrzebę tworzenia niestandardowych powierzchni biurowych, a w nich elastycznych i wygodnych miejsc pracy. Zamknięte gabinety zastępuje przestrzeń podzielona na części do koncepcyjnej pracy całego zespołu oraz do pracy indywidualnej. W związku z tym wielu najemców poszukuje budynków, które pozwalają na wprowadzenie takiej plastycznej koncepcji - przyznaje Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development. 

- Nowe biurowce, oferujące zestandaryzowane, modułowe powierzchnie nie zapewniają takiego potencjału aranżacyjnego, jaki dają nietypowe, rewitalizowane obiekty. Kompleks Dzielna 60, który modernizujemy na warszawskim Muranowie idealnie wpisuje się w nową koncepcję projektowania biur. Oferujemy w nim biura loftowe, które dzięki nietradycyjnym rozwiązaniom otwierają większe możliwości. Mamy np. powierzchnie dwupoziomowe, czy takie biura których wysokość dochodzi do 4,6 m. Zachowane elementy konstrukcyjne dawnych obiektów fabryki tabacznej Noblesse, jak np. ażurowe konstrukcje metalowe w formie antresoli tworzą w naturalny sposób dodatkowe przestrzenie do komunikacji - zauważa Jacek Ochnik.     

 

Prezes Ochnik Development wyjaśnia, że nie tylko powierzchnia biur aranżowana jest zgodnie z zasadą tworzenia przestrzeni sprzyjającej pracy zespołowej. Nowoczesne budynki biurowe także zapewniają atrakcyjnie zagospodarowane części wspólne, służące nieformalnym spotkaniom i integracji pracujących w nich osób. - Takim miejscem w biurowcu może być sala bilardowa, sala ćwiczeń, czy pomieszczenia przeznaczone do relaksu, w których można wyciszyć się i odpocząć. Przy Dzielnej 60 w Warszawie służyć temu będzie specjalna Strefa Relaksu. Podobne funkcje będzie pełnił również zielony, wewnętrzny dziedziniec z miejscami do wypoczynku i restauracją z ogródkiem kawiarnianym - wyjaśnia Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development. 

 

Przed wdrożeniem nowej koncepcji aranżacyjnej biura firmy przeprowadzają często analizy, które pozwalają określić, gdzie pracownicy spędzają najwięcej czasu i które części biura są najczęściej wykorzystywane. Wszystko po to by pracownikom było jak najwygodniej, aby nowe biuro mogło zapewnić maksymalny komfort i było możliwie najlepiej dostosowane do specyfiki pracy w firmie.

 

Według najnowszej analizy przeprowadzonej w Warszawie przez firmę Savills, ponad jedna trzecia (36 proc.) pracowników biur jest zdania, że  nowoczesne biurowce to idealne miejsce pracy, ale kolejne 30 proc. badanych wskazało, że woleliby pracować w odnowionym, zabytkowym budynku. Ważniejszy od architektury budynku jest jednak dla ankietowanych kreatywny i nowoczesny wygląd biura. 

dompress : :

linkologia.pl spis.pl

O kredyt mieszkaniowy jest dziś łatwiej, ale choć banki chcą pożyczyć więcej, ostrożnie zaciągamy zobowiązania  

Mniejszy koszt kredytów mieszkaniowych, dzięki rekordowo niskim stopom procentowych, przełożył się na spadek miesięcznych rat spłaty. To z kolei sprawiło, że banki wyżej oceniają naszą zdolność kredytową i są skłonne pożyczyć nam więcej niż wcześniej.

Analitycy podają, że trzyosobowa rodzina osiągająca miesięcznie dochód w wysokości 5 tys. zł netto, może dziś pożyczyć na mieszkanie prawie 450 tys. zł. To najwięcej od 5 lat. Jest jednak i gorsza wiadomość dla osób planujących zadłużyć się na mieszkanie.

Od początku 2015 roku od kredytobiorców zaciągających zobowiązania na mieszkania banki będą wymagały 10 procent wkładu własnego do kredytu. Podwyżka obowiązkowego udziału o połowę (w 2014 roku wkład własny wynosił 5 proc.) może na początku nowego roku spowodować lekkie obniżenie zainteresowania zakupem mieszkań, szczególnie wśród osób, które nie mają zgromadzonych oszczędności.

Wydaje się jednak, że deweloperzy nie biorą tego pod uwagę. Kiedy przyjrzymy się sytuacji na rynku nowych mieszkań, okaże się, że rośnie liczba uzyskiwanych pozwoleń na budowę i rozpoczynanych nowych inwestycji. W ciągu ostatniego roku ruszyło o jedną trzecią budów więcej niż rok wcześniej.

Podobnie jest z pozwoleniami na budowę. Tak dużą, jak w ciągu minionego roku, liczbę pozwoleń na budowę deweloperzy otrzymali ostatnio w 2009 roku. Szczególny pod tym względem był listopad 2014 roku, kiedy firmy deweloperskie dostały ponad 70 proc. więcej pozwoleń na budowę niż w analogicznym miesiącu przed rokiem.

Mniejsza powierzchnia, łatwiejsza spłata

Należy jednocześnie zwrócić uwagę, że od kilku lat regularnie zmniejsza się średnia powierzchnia mieszkań i domów oddawanych do użytku przez deweloperów. Powód? Zainteresowanie klientów małymi lokalami.      

Choć kredyty są dziś bardziej dostępne, osoby kupujące mieszkania zaciągają je znacznie ostrożniej niż wcześniej. - Największym zainteresowaniem w Warszawie cieszą się mieszkania dwupokojowe o powierzchni do 45 mkw. - przyznaje Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa. - W warszawskim osiedlu Tarasy Dionizosa, które budujemy przy ul. Winorośli najszybciej sprzedają się najmniejsze dwójki, które można kupić już za niewiele ponad 200 tys. zł. Jeśli chodzi o mieszkania trzypokojowe, klienci najchętniej wybierają te nieznacznie przekraczające 50 mkw. Takie mieszkanie w Tarasach Dionizosa można nabyć w cenie niespełna 290 tys. zł - informuje Wojciech Stisz.    

Wojciech Stisz dodaje, że obecnie w przypadku mieszkań o powierzchni 50-60 mkw. kupujący oczekują już trzech pokoi, a jeszcze kilka lat temu o tym metrażu wybierane były mieszkania dwupokojowe.

Klienci omijają banki

Osoby, które korzystają dopłat do kredytów także rozważnie wybierają mieszkania. Według danych Banku Gospodarstwa Krajowego, przeciętna powierzchnia mieszkania kupowanego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych wynosi nieco ponad 53 mkw. 

Przypomnijmy, że największą popularnością program dopłat cieszy się w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu. W województwie wielkopolskim i pomorskim powodem tego są limity cen w MdM ustalone na poziomie przystającym do stawek rynkowych, stąd łatwo w tych miastach znaleźć mieszkanie kwalifikujące się do dopłat. Warszawa to dominujący w kraju rynek mieszkaniowy, gdzie sprzedaje się najwięcej mieszkań deweloperskich, w tym także tych z dopłatą.  

Dostosowanie oferty deweloperskiej do wymagań kupujących to jeden z powodów, utrzymującej się na rekordowo wysokim poziomie, sprzedaży nowych mieszkań. Drugim powodem są nisko oprocentowane i łatwiej dostępne kredyty.

W bankach nie ma jednak kolejek. Wiele osób kupuje teraz nieruchomości bez wsparcia kredytowego. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl szacują, że w niektórych inwestycjach nawet co trzecie mieszkanie nabywane jest za gotówkę. Więcej lokali niż w latach poprzednich kupowanych jest teraz w celach inwestycyjnych i pod wynajem. Szczególnie, że lokowanie oszczędności w bankach stało się zupełnie nieopłacalne.

     
Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : nieruchomości :

Warszawski rynek biurowy urośnie o 15 proc.  
23. grudnia 2014 13:48:00
linkologia.pl spis.pl

W ciągu najbliższych 2 lat w Warszawie przybędzie ok. 640 tys. mkw. powierzchni biurowej, to prawie 15 proc. całej obecnej oferty. Na stołeczny rynek trafi w tym roku największa ilość powierzchni biurowej od 14 lat    

 

Warszawski rynek biurowy od kilku lat intensywnie się rozwija. Obecnie w Warszawie w budowie jest prawie 640 tys. m kw. powierzchni biurowej, która zostanie oddana w ciągu najbliższych 2 lat, obliczają analitycy Jones Lang LaSalle. To więcej niż buduje się łącznie na pozostałych rynkach w kraju, na których powstaje ok. 520 m kw. biur. Poza stolicą, najwięcej powierzchni biurowej przybywa obecnie we Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście.  

 

W trzecim kwartale tego roku w Warszawie oddane zostały do użytku cztery budynki o łącznej powierzchni prawie 60 tys. m kw. Nowej powierzchni dostarczyły Warsaw Spire B (20 tys. m kw.), Nimbus (19 tys. m kw.), Plac Małachowskiego (12 tys. m kw.) i Garden Plaza (8,5 tys. m kw.).  Do końca 2014 roku deweloperzy zapowiadają ukończenie kolejnych 90 tys. m kw. biur.

 

Dodatkowo oddane zostaną także starsze budynki biurowe, które przechodzą obecnie gruntowną modernizację, należą do nich m.in. Spektrum Tower, czy odnawiane, dawne obiekty fabryczne jak np.: Ferio Wawer i Copernicus Square.

 

Inwestorzy rewitalizowanych budynków starają się znaleźć swoją niszę, wyeksponować unikalne cechy budynków by wyróżnić się na konkurencyjnym, warszawskim rynku. Udaje się to firmie Ochnik Development modernizującej obiekt biurowy Dzielna 60 na warszawskim Muranowie.    

 

Kompleks usytuowany pomiędzy ulicami Dzielną, Pawią i Esperanto, którego modernizacja niebawem się zakończy, zaoferuje biura loftowe w zabudowaniach dawnej fabryki tabacznej Noblesse, a od 1924 roku Polskiego Monopolu Tytoniowego.

Jak podkreśla Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development, powierzchnia biurowa, jaką zapewniają tego typu, rewitalizowane, historyczne budynki fabryczne jest ciekawą propozycją na, zdominowanym przez parki biurowe, warszawskim rynku.

- Biura loftowe, jakie oferuje Dzielna 60 otwierają  znacznie większe możliwości aranżacyjne niż tradycyjna powierzchnia biurowa. Duże okna, wysokość do 4,60 metra, czy zachowanie we wnętrzach takich elementów jak: belki, stalowe słupy, podciągi, fragmenty ceglanych murów, czy ażurowe konstrukcje metalowe w formie antresoli sprawiają, że przestrzeń biurowa ma niepowtarzalny, industrialny charakter. Wyjątkowy układ wnętrz przekłada się na atmosferę, sprzyjającą kreatywności - zauważa Jacek Ochnik.

 

Kompleks biurowy Dzielna 60, składający się z 5 budynków, dostarczy 20.000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Obiekt zaoferuje także nowoczesne rozwiązania jak: szklana elewacja budynku głównego, panoramiczna winda, szklana pergola i balustrada, czy ławki z drewna egzotycznego, które uatrakcyjnią zielony trakt i dziedziniec wewnętrzny.   

 

Rozwój segmentu biurowego w naszym kraju, na skalę dotąd nie notowaną, może być powodem do satysfakcji. W całej Polsce inwestorzy oddadzą w tym roku do użytku 680 tys. m kw. powierzchni biurowej (dane JLL). To rekordowa ilość biur w całej historii branży.

 

Poprawa ogólnej koniunktury gospodarczej oraz nastrojów wśród deweloperów owocuje dużą aktywnością inwestycyjną. Warszawa z 4,3 mln m kw. nowoczesnej powierzchni biur stała się największym rynkiem biurowym w Europie Środkowej. Drugim rynkiem w regionie jest Budapeszt z 3,1 mln mkw., trzecim Praga z ok. 2,9 mln mkw., a czwartym Bratysława z 1,4 mln mkw. powierzchni biurowej.

 

Polska jest pozytywnie oceniana przez zagranicznych inwestorów, dla których szczególnie warszawski rynek jest alternatywą do inwestowania na rynkach Europy Zachodniej. W ostatnich latach nasz kraj awansował również do czołówki rankingów, jako najlepsza lokalizacja do lokowania centrów usług wspólnych międzynarodowych korporacji oraz centrów outsourcingu. Wpłynęło to także bezpośrednio na rozwój sektora biurowego w naszym kraju.

 

 

dompress : nieruchomości :

Czy nowe mieszkania drożeją 
22. grudnia 2014 15:00:00
linkologia.pl spis.pl

W ostatnich miesiącach wzrosły średnie ceny transakcyjne mieszkań kupowanych na rynku deweloperskim. Czy świadczy to o wyborze mieszkań w wyższym standardzie? Czy oznacza, że nowe mieszkania zaczęły drożeć? Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl zapytali deweloperów, czy w nowych projektach stawki ofertowe są wyższe. 

 

Monika Kudełko, reprezentująca firmę Activ Investment 

 

Inwestycje Activ Investment , zarówno w Krakowie, jak i Katowicach sprzedają się w większości już na  etapie tzw. dziury w ziemi. Pomimo dużego popytu, początkowe ceny w projektach utrzymujemy na tym samym poziomie.

 

Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży mieszkań w Atal

 

Atal prowadzi transparentną politykę cenową. Zmiany cen związane są głównie z ofertami promocyjnymi. Przed rozpoczęciem sprzedaży mieszkań tak szacujemy ich wartość, aby ceny utrzymywały się na tym samym poziomie przez cały czas. W naszej opinii, wzrost cen na rynku mieszkań spowodowany jest powrotem do budowy mieszkań o wyższym standardzie. Wiąże się z wyższymi stawkami w osiedlach, które realizowane są obecnie w podwyższonym standardzie.

 

Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates

 

Na rynku mieszkaniowym panuje dobra koniunktura. Za dużym popytem idzie zwiększona podaż mieszkań, co powoduje, że ceny stabilizują się. Cenniki w naszych inwestycjach w ostatnich kwartałach wyglądały bardzo podobnie. Oferujemy sezonowe promocje, obniżające całkowity koszt zakupu i wykończenia lokalu. Na przykład w budynku ConceptHouse Mokotów w Warszawie pakiet wykończeniowy o wartości 1300 zł za m kw. oferujemy do końca roku gratis.

 

Długoterminowo obserwujemy natomiast tendencję, w ramach której część mieszkańców miast przenosi się z przedmieść z powrotem do centrum. W związku z tym zauważalne jest większe zainteresowanie projektami z segmentu średniego-wyższego.

 

Wojciech Stisz, reprezentujący Barc Warszawa

 

W naszych projektach ceny mieszkań utrzymują się na stabilnym poziomie. W osiedlu Tarasy Dionizosa w warszawskiej Białołęce obniżyliśmy nawet nieco stawki, by wszystkie mieszkania kwalifikowały się do dopłat w ramach programu Mieszkanie dla młodych.   

 

Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex

 

Nie zmieniliśmy oferty cenowej w naszych inwestycjach.

 

Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w Dolcan

 

W naszych projektach ceny pozostały bez zmian. Na wybrane mieszkania w części inwestycji wprowadziliśmy promocje cenowe. Obserwujemy natomiast, że wzrosła całościowa kwota zawieranych transakcji. Nabywcy decydują się na coraz większe mieszkania. Obecnie dużą popularnością cieszą się mieszkania trzypokojowe, podczas gdy jeszcze rok temu kupowane były niemal wyłącznie niewielkie mieszkania dwupokojowe.

 

Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development

 

Wzrost średnich cen transakcyjnych może być spowodowany zakupami klientów gotówkowych, którzy nabywają mieszkania w celach inwestycyjnych w atrakcyjniejszych lokalizacjach miasta. W naszej ofercie ceny są stabilne, choć w niektórych osiedlach zostały lekko podniesione.

 

Mirosław Półtorak, prezes zarządu Dom Developer

 

Rynek pierwotny powoli pnie się w górę, co naturalnie wpływa na wzrost średnich cen transakcyjnych we Wrocławiu. Klienci poszukują mieszkań o podwyższonym standardzie deweloperskim. Ogólny wzrost cen można również odnieść do podwyższenia progu w programie MdM dla Dolnego Śląska i Wrocławia.

 

Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment

 

W naszym przypadku kolejne, wprowadzane do sprzedaży projekty mają równie wysoki standard jak wcześniejsze. W ciągu ostatniego roku faktycznie zaobserwowaliśmy lekki wzrost cen mieszkań.

 

Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży w Euro Styl

 

Nie zauważamy, aby obecnie klienci, którzy wcześniej rozważali zakup mieszkania z segmentu popularnego, decydowali się na zakup w droższych osiedlach. Spore zainteresowanie klientów mieszkaniami wpływa na ceny. Ceny są regularnie korygowane w odpowiedzi na wzrastające koszty realizacji inwestycji.

 

Katarzyna Daszkiewicz, reprezentująca Grupę Inwest

 

Nie korygujemy cen względem koniunktury na rynku. Nasze ceny są stabilne. Jedynym czynnikiem determinującym wzrost cen jest zaawansowanie prac w danej inwestycji. Niższe ceny znajdą u nas klienci wybierający nieruchomość, która jest w początkowej fazie realizacji. Oferujemy wtedy również bezpłatną aranżację wnętrza i obsługę architekta w cenie.

 

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro

 

W tym roku odnotowaliśmy nieznaczny wzrost cen nieruchomości na rynku pierwotnym. Jest to widoczne również w inwestycjach Inpro. Przyczyną jest m.in. duży popyt na rynku nieruchomości przy małej liczbie gotowych mieszkań.

 

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction

 

Nie wprowadziliśmy zmian w polityce cenowej, natomiast mieszkania kolejnych etapach naszych inwestycji są rzeczywiście nieco droższe. Zainteresowanie klientów w podziale na inwestycje pozostaje bez zmian, nieznacznie wzrosło zainteresowanie zakupem mieszkań jako inwestycji oraz zakupami pakietowymi.

 

Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp

 

Od 2013 roku obserwujemy stabilizację cen, a w nowych inwestycjach wręcz ich wzrost. Od dłuższego czasu mamy do czynienia z dużym popytem, co w konsekwencji znacznie zmniejszyło zakres dostępnej oferty i usztywniło deweloperów w zakresie obniżek.

Firmy deweloperskie rozpoczęły realizację nowych inwestycji, często w lepszych lokalizacjach, a więc oferowane w wyższej cenie za mkw. Wielu klientów, poszukując alternatywy dla mało atrakcyjnych lokat, kupuje mieszkania z myślą o wynajmie, wybierając droższe lokalizacje.

Zauważamy wzrost cen wykonawstwa oraz działek, co spowoduje, że ceny mieszkań raczej będą rosły niż spadały.

 

Katarzyna Żarska, reprezentująca Marvipol

 

W ostatnich miesiącach utrzymujemy stały poziom cen. W ostatnim kwartale zauważyliśmy wzrost zainteresowania mieszkaniami z wyższej półki cenowej oraz wzrost popytu na lokale 3 i 4 pokojowe.

 

Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska

 

Przewidzieliśmy, że klienci postawią na jakość projektów przy kolejnej wzrostowej, tym razem stabilnej fali na rynku mieszkaniowym w Polsce. Wysoki standard mieszkań był jedną z głównych przesłanek kształtujących naszą strategię wejścia do Polski. W ostatnich kilku miesiącach, kiedy ożywienie na rynku jest zauważalne, także średnie ceny metra powoli idą w górę.

 

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

W niektórych projektach w Warszawie podwyżki cen mieszkań wyniosły do 5 proc. Dla klienta poszukującego mieszkania kluczowa jest lokalizacja inwestycji, a także standard wykonania projektu i dodatkowe atuty, stąd nabywcy godzą się na wyższe ceny.

 

Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych w Rafin

 

Firma Rafin prowadzi stabilną politykę finansową, jednak lekkie korekty cen w wybranych inwestycjach miały miejsce. Obecna dobra koniunktura i sytuacja na rynku przyczyniły się tego, że zainteresowanie klientów naszą ofertą nie maleje.

 

Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyg

 

Ceny mieszkań w inwestycjach Robyg odpowiadają bieżącej sytuacji rynkowej. Z pewnością w najbliższym czasie zauważalny będzie wzrostowy trend cenowy na rynku nieruchomości.

 

Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development

 

W tym roku średnie ceny w naszych inwestycjach wzrosły o ok. 1-3 procent. Popyt na nowe mieszkania utrzymuje się na wysokim poziomie. Koniunktura gospodarcza jest dobra, więc niewykluczone, że ceny mogą jeszcze wzrosnąć o kilka procent. Na przykład w naszej najnowszej warszawskiej inwestycji Moko na Mokotowie, wprowadzonej do sprzedaży w sierpniu, już dwukrotnie podnieśliśmy ceny po 1 proc.

 

Kamila Kaliniak, reprezentująca Tynkbud-1

 

Deweloperzy podnoszą standard segmentu popularnego, za czym idzie wzrost cen. Prowadzimy aktualnie inwestycje w 3 doskonale skomunikowanych warszawskich lokalizacjach. Usytuowanie osiedli wpływa na wysokość cen gruntów, a co za tym idzie cen mieszkań.

 

Joanna Kubiak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Vantage

Cena transakcyjna faktycznie nieco wzrosła, nie są to jednak duże zmiany. Istotne dla klientów jest to, że jesteśmy bardzo elastyczni, jeśli chodzi o warunki końcowe zakupu, dotyczy to nie tylko ceny, ale również harmonogramów płatności i terminów odbiorów mieszkań. 

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

 

Ceny nieruchomości w Krakowie nieznacznie rosną już od początku 2013 roku. Przeciętny koszt zakupu mieszkania zwiększył się o ok. 5,73 proc. W następnych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych skoków cenowych. Średnie ceny w inwestycjach Wawel Service są wciąż o kilkaset złotych niższe niż w podobnych projektach na rynku. Zauważalny jest również spadek zainteresowania mieszkaniami w najtańszym segmencie cenowym. Krakowianie nabywają coraz droższe mieszkania.  

 

Agnieszka Wójcik, dyrektor zarządzająca ds. sprzedaży i marketingu w Wikana

 

W naszych inwestycjach ceny ofertowe rosną wraz z poziomem zaawansowania prac budowlanych, gdyż dyskonto z tytułu ryzyka budowlanego maleje wraz z postępem realizacji projektu deweloperskiego. Tak zarysowana strategia cenowa jest jednym z obszarów zmian, jakie wprowadziliśmy, ponieważ jeszcze do niedawna zdarzało się, że transakcje sprzedaży były realizowane poniżej progu rentowności, co odbijało się negatywnie na wynikach finansowych. Nie zauważamy żadnych wyraźnych tendencji do zmian w zakresie gustów i preferencji klientów w ostatnim czasie.

 

 

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : nieruchomości :