Najnowsze Wpisy

Metraż ma znaczenie Komentarze (0)
08. września 2014 15:34:00
linkologia.pl spis.pl

Warszawiacy wciąż wybierają mieszkania kompaktowe, ale nie kawalerki

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że warszawski rynek, jeśli nie liczyć kurortów, oferuje najdroższe mieszkania w kraju. Każdy metr kwadratowy w nabywanym lokalu jest dla kupujących ważny. Jak wyliczają różni analitycy rynku, średnia cena metra stołecznego mieszkania deweloperskiego kosztuje średnio 7,6 - 7,8 tys. zł.  

Najgorętszym towarem na rynku są mieszkania dwupokojowe, a szczególnie małe dwójki. Im mają mniejszy metraż, tym szybciej znajdują nabywców. Klienci deweloperów szukają często na stołecznym rynku dwóch pokoi na powierzchni do 40 mkw. Przy tak małym metrażu muszą najczęściej zaakceptować aneks kuchenny, zamiast odrębnej kuchni, choć z drugiej strony otwarta kuchnia stwarza poczucie większej przestrzeni w mieszkaniu. Większość osób szuka jak najmniejszych powierzchni, aby cena była relatywnie niska.

Wystarczy nawet 35 metrów

Kompaktowe dwójki wybierają nie tylko pary, ale i single. Nie decydują się na kawalerki, ale podobne metrażowo dwa pokoje, bo zamknięta sypialnia zapewnia im większą prywatność. Wzrost liczby singli to tendencja wyraźnie widoczna, tak w naszym kraju, jak i na całym świecie. Teraz w Polsce singli jest ok. 7 mln (dane GUS), a prognozy mówią, że w 2035 roku będzie ich już 10 mln, czyli co czwarty Polak.  

Na warszawskim rynku deweloperskim mieszkań dwupokojowych nie brakuje. Jak obliczają analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl, dwójka to co drugie mieszkanie wystawione na sprzedaż w nowych inwestycjach. Problem zaczyna się wtedy, kiedy szukamy na prawdę małego lokalu z dwoma pokojami. Wtedy musimy decydować się na mieszkanie z odległym terminem oddania, bo takie oferty znikają w pierwszej kolejności.

W projektach, które wchodzą na rynek na 32-35 metrach najczęściej projektowane są już mieszkania dwupokojowe, nie kawalerki. Zdarza się nawet, że dwójki mają metraż poniżej 30 mkw. Deweloperzy nierzadko całkowicie rezygnują z aranżacji kawalerek na nowych osiedlach. Wojciech Stisz z Barc Warszawa SA. przyznaje, że w  drugim etapie osiedla Tarasy Dionizosa, które firma buduje przy ul. Winorośli w Warszawie, zamiast kawalerek, zaprojektowane zostały mieszkania dwupokojowe, których metraż jest niewiele większy od powierzchni lokali jednopokojowych.

Powód jest prosty. Klienci zdecydowanie chętniej wybierają trzydziestokilkumetrowe lokale z wydzieloną sypialnią i salonem z aneksem kuchennym. - Niewiele osób interesuje się dziś kawalerkami, szczególnie jeśli ich powierzchnia i cena są podobne do znacznie funkcjonalniejszych mieszkań dwupokojowych. Dwójkę w Tarasach Dionizosa można kupić już za ponad 210 tys. zł - wyjaśnia Wojciech Stisz.   

Małych dwójek nie zabraknie

Warszawska oferta mieszkań z dwoma pokojami ulokowanymi na małej powierzchni w najbliższym czasie zwiększy się. Według obliczeń analityków, na warszawskim rynku pierwotnym w drugim półroczu bieżącego roku pojawić się ma ok. 8 tys. nowych mieszkań.

Czołówka najszybciej rozbudowujących się warszawskich dzielnic nie zmieni się. Według analizy portalu nieruchomości Dompress.pl oferta deweloperów najbardziej zwiększy się na Woli (rejon ul. Jana Kazimierza), Mokotowie (Służewiec Przemysłowy) i Białołęce. Poza tym, o liczne nowe inwestycje wzbogaci się Wilanów, Bemowo (Chrzanów), Żoliborz (Żoliborz Przemysłowy) i Praga Południe.

Sprawdźmy jeszcze, z jakim kosztem kredytu musimy się liczyć. Jak podaje Comperia.pl, rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytów w złotych RRSO w sierpniu br. wyniosła 5,28 proc. W ciągu ostatniego miesiąca oprocentowanie wzrosło zaledwie o 0,01 pkt proc. Tak małe wahania są efektem braku znaczących zmian w ofertach banków udzielających kredytów hipotecznych oraz stabilnego zachowania rynkowych stóp procentowych WIBOR. Na ujednolicenie rynku hipotek wpływają też przepisy wprowadzane sukcesywnie przez Komisję Nadzoru Finansowego.

 

Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : nieruchomości :

linkologia.pl spis.pl

Największe wzięcie na rynku deweloperskim mają mieszkania dwupokojowe. Szczególnie poszukiwane są te o małym metrażu. Najlepiej, jeśli byłyby już gotowe. Wiadomo jednak, że takie oferty są słabo uchwytne, bo kiedy budowa osiedla, bądź jego etapu, dobiega końca kompaktowe dwójki mają już na ogół swoich właścicieli. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl prześledzili, jakie najtańsze mieszkania dwupokojowe można kupić w tej chwili w ukończonych inwestycjach.               

Polnordgotowe mieszkania dwupokojowe oferuje w Gdańsku na osiedlu 2 Potoki w cenie nie przekraczającej 4.000 zł/mkw. Lokale objęte są programem Mieszkanie dla Młodych. Za dwa pokoje w tej inwestycji trzeba zapłacić co najmniej 130 tys. zł. 

Atlas Estates, który zgodnie z przyjętą strategią buduje centralnie usytuowane inwestycje o wyższym standardzie, ma w ofercie gotowe, nieduże mieszkania dwupokojowe w dwóch warszawskich projektach. W ConceptHouse Mokotów, położonym niedaleko Galerii Mokotów, dostępne są dwójki od 43 mkw. w cenie 9.900 zł za mkw. Na stołecznym Żoliborzu w Apartamentach przy Krasińskiego najmniejsze dwa pokoje, które deweloper ma jeszcze w sprzedaży mają metraż 45 mkw. i zostały wycenione na 8.400 zł/mkw.

Dantex  w zakończonym I etapie inwestycji Dobra Wola w Warszawie oferuje kilka ostatnich mieszkań dwupokojowych o pow. od 57 do 68 mkw. w cenie od 7.100 zł/mkw. Jak jednak zapewnia Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex w ofercie promocyjnej klienci mogą kupić lokale z wykończeniem pod klucz w cenie 400 zł za mkw. lub na bardzo korzystnych warunkach nabyć miejsce postojowe w garażu podziemnym. Sławomir Szczakowski zauważa jednocześnie, że tańsze kredyty spowodowały odejście od masowych zakupów małych lokali. Klienci poszukują teraz większych mieszkań dwupokojowych o metrażach od 45 do 53 mkw.

Wszystkie mieszkania dwupokojowe w zrealizowanych inwestycjach firmy Robyg znalazły już swoich nabywców. Oscar Kazanelson, szef rady nadzorczej w Robyg informuje, że najatrakcyjniejsze lokale sprzedają się jako pierwsze, zwykle jeszcze przed rozpoczęciem budowy inwestycji. A zakup mieszkania w początkowej fazie budowy lub jeszcze przed jej rozpoczęciem pozwala na uzyskanie najniższej ceny.   

Robyg ma w sprzedaży dwójki wyłącznie w projektach w trakcie budowy. W warszawskim Young City najniżej wyceniony lokal z dwoma pokojami kosztuje 223 tys. zł. W gdańskich Lawendowych Wzgórzach za dwa pokoje trzeba wyłożyć co najmniej 157 tys. zł, w Słonecznej Morenie - minimum 167 tys. zł W inwestycji Albatross Towers w Gdańsku ceny dwupokojowych mieszkań zaczynają się od 222 tys. zł. Nabywając lokale, zarówno w stołecznej, jak i w gdańskich wspomnianych inwestycjach Robyga można sięgnąć po rządowe dopłaty.  

Dom Developmentma gotowe mieszkania dwupokojowe na warszawskiej Białołęce i Pradze Południe. Na Osiedlu Klasyków II przy ul. Krokwi deweloper oferuje takie lokale (o pow. od 40 do 54 mkw.) w cenie od 5.999 zł/mkw., a na Osiedlu Adria III na Gocławiu (o pow. od 51 do 55 mkw.) w kwocie 7.200 zł/mkw. W inwestycji na Białołęce, w której mieszkania kwalifikują się do MdM, odbierzemy klucze do najtańszej dwójki płacąc za nią ponad 274 tys. zł. W kompleksie przy Jugosłowiańskiej za gotową dwójkę musimy wyłożyć co najmniej 376 tys. zł.      

W ukończonym projekcie Dom.deweloper - Brzozowe Zacisze we wrocławskich Maślicach są dostępne mieszkania dwupokojowe w cenie od 4.900 zł/mkw. Najmniejsze dwa pokoje mają powierzchnię 42 mkw. Mirosław Półtorak, prezes zarządu Dom.deweloper poinformował Dompress.pl, że wszystkie dwójki w projekcie można kupić z dopłatą do kredytu. 

Euro Stylmieszkania dwupokojowe, do których można od razu się wprowadzić może zaproponować w dwóch inwestycjach w Gdańsku. W Nowym Horyzoncie na pograniczu Borkowa, Kowal i Gdańska dwa pokoje o metrażu od 36 od 55 mkw., które kwalifikują się do programu dopłat, są do wzięcia w cenie od 4.100 zł za metr. Najtańszy lokal z dwoma pokojami kosztuje ponad 155 tys. zł.  

W kameralnej gdańskiej inwestycji Oliwa Park, oferującej mieszkania o wyższym standardzie, Euro Styl ma sprzedaży 13 mieszkań dwupokojowych (o pow. 48 - 63 mkw.) w cenie od 7.950 zł za metr. Najtańszy lokal (59 mkw.) kosztuje przeszło 470 tys. zł.

Na znajdującym się na gdyńskim Obłużu - Osiedlu Nawigator, którego budowa dobiega końca, deweloper oferuje dwupokojowe mieszkania o pow. 46 -50 mkw. w cenie od ok. 232 tys. do 263 tys. zł. Stawki za metr na tym osiedlu rozpoczynają się od 4.950 zł. Tylko jedna z 7 oferowanych jeszcze dwójek kwalifikuje się do MdM.

Grupa Inwestma jeszcze w sprzedaży ostatnie mieszkania dwupokojowe w budynku przy ul. Strąkowej na warszawskim Bemowie, którego realizacja niebawem się zakończy. Najmniejsze mieszkanie dwupokojowe z oddzielną kuchnią ma pow. 38 mkw. Dwójki w tej inwestycji deweloper oferuje od 7.390 zł/mkw.

Barcw inwestycji Tarasy Dionizosa przy ul. Winorośli na warszawskiej Białołęce gotowe dwa pokoje oferuje w cenie 5870 zł/mkw. Najmniejsza dwójka, jaka została ma niespełna 41 mkw. W podwarszawskim Piastowie, w gotowym kompleksie Rezydencja Kościuszki najmniejsze mieszkanie dwupokojowe (ponad 48 mkw.), jakie firma ma jeszcze w sprzedaży kosztuje prawie 285 tys. zł.

Oferta dwupokojowych mieszkań wyczerpała się już w inwestycji firmy Matexi - Słodowiec Pak na stołecznych Bielanach. Mirosław Bednarek, prezes Matexi poinformował portal Dompress.pl, że w ostatnio ukończonym projekcie Górce 142 na warszawskim Bemowie jedno i dwupokojowe mieszkania także zostały już sprzedane. Inwestor zaprasza do zakupu rozkładowych dwójek w swoim projekcie Na Romera na warszawskim Ursynowie, którego budowa dobiegnie końca na początku 2015 roku. Kupno dwupokojowego mieszkania o powierzchni 43 mkw. w tej inwestycji to wydatek 383 tys. zł.

 

Victoria Domrównież nie ma w sprzedaży gotowych dwójek. W projektach, które firma realizuje obecnie w Warszawie lokale dwupokojowe kosztują od 5900 zł/mkw. - w Ogrodach Targówek i od 5310 zł/mkw. - w projekcie Viva Garden na Białołęce. 

Rafinproponuje klientom gotowe dwójki o pow. od 40 mkw. na osiedlu Złota Podkowa we wrocławskich Krzykach w cenie ok. 238 tys. zł (ok. 5.480 zł/mkw.). W inwestycji Dobre Osiedle przy ul. Zatorskiej we Wrocławiu do mieszkania dwupokojowego o pow. niespełna 40 mkw. można odebrać klucze płacąc za nie ponad 204 tys. zł (ok. 5.130 zł/mkw.).

Ronsonw podwarszawskich Łomiankach, w inwestycji Naturalis ma w ofercie gotowe mieszkania z dwoma pokojami o metrażu od 56 mkw. w cenie od 5.500 zł/mkw.

Wawel Service ma dwupokojowe lokale w trzech ukończonych projektach w Krakowie. W inwestycji Apartamenty Mochnackiego nabywcy znajdą dwupokojowe mieszkania o pow. od ok. 40 mkw. w cenie od 234 603 zł. W inwestycji Wielicka 44 na krakowskim Podgórzu można dostać 47 metrową dwójkę za niespełna 305 tys. zł, a w projekcie Klonowica na Podgórzu Duchackim lokal 48 metrowy z dużym tarasem kosztuje ok. 313 tys. zł.

LC Corpoferuje małe, gotowe mieszkania dwupokojowe o powierzchni ok. 45 mkw. w II etapie Osiedla Powstańców 33 w podwarszawskich Ząbkach. Ich cena zaczyna się od ok. 4.450 zł/mkw. Można je kupić z dopłatą.  

W ofercie firmy Dolcan nie znajdziemy już wolnych mieszkań z dwoma pokojami w ukończonych projektach. - Takie mieszkania są najbardziej popularne i poszukiwane przez klientów, sprzedają się jeszcze przed uzyskaniem użytkowania dla inwestycji - powiedziała portalowi nieruchomości Dompress.pl Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w Dolcan.

Dwupokojowych, gotowych do wprowadzenia lokali nie znajdziemy też w ofercie Inpro. Rafał Zdebski, dyrektor handlowy w Inpro potwierdza, że tego typu mieszkania
z segmentu popularnego sprzedają się z reguły bardzo szybko, jeszcze przed ukończeniem inwestycji.

Atalnajmniejsze gotowe dwójki, o pow. niespełna 38 mkw. oferuje we wrocławskiej inwestycji Dyrekcyjna 33 w cenie 6.650 zł/mkw. Na Osiedlu Mieszczańskim we Wrocławiu deweloper ma w sprzedaży ukończone mieszkania dwupokojowe od 50 mkw. za 5.300 zł/mkw. W Łodzi w gotowym etapie inwestycji Nowe Polesie firma oferuje małe dwa pokoje, o pow. od 39 mkw. za 4.750 zł/mkw. Mieszkania w tym projekcie kwalifikują się do programu MdM.

W Warszawie na osiedlu Atal Marina mieszkania dwupokojowe gotowe do wprowadzenia o metrażu od 48 mkw. deweloper sprzedaje w cenie 6.300 zł za metr. W Krakowie Atal ma do wzięcia gotowe dwójki ulokowane na 49 mkw. w inwestycji Bronowice Residence za 6.200 zł/mkw. A na osiedlu Apartamenty Nadwiślańska 11 w Krakowie najmniejsze dwa pokoje o metrażu 51 mkw. można kupić w cenie 7.900 zł/mkw.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

dompress : nieruchomości :

linkologia.pl spis.pl

Firma ASBUD przejęła udziały CPI (wcześniej Grupa Ablon) w Karolkowa Business Park, stając sie wyłącznym właścicielem warszawskiego kompleksu biurowego klasy A. Wartość transakcji nie została ujawniona.     

ASBUD jest aktywnie działającą grupą deweloperską, obecną na polskim rynku nieruchomości od 1997 roku. Deweloper ma na swoim koncie tysiące wybudowanych mieszkań w inwestycjach zrealizowanych w Warszawie i okolicy. Od kilku lat Grupa ASBUD wykorzystuje swoje międzynarodowe i lokalne doświadczenie, aby rozszerzyć działalność w innych segmentach rynku nieruchomości, m.in. w sektorze biurowym. 

Łączna powierzchnia biurowa i handlowo-usługowa najmu netto (NLA) Karolkowej Business Park wynosi ok. 17,852 mkw. Biurowiec klasy A, usytuowany przy ul. Karolkowej 30 w Warszawie (400 metrów od stacji metra Rondo Daszyńskiego) został wybudowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, spełnia wymagania certyfikatu BREEAM i oferuje swoim najemcom wiele atrakcyjnych udogodnień, m.in. ok. 2,653 mkw. powierzchni handlowo-usługowej na parterze oraz unikalne zielone tarasy o powierzchni ok. 3,169 mkw. znajdujące się na różnych piętrach. Oddanie projektu do użytku planowane jest w styczniu 2015 roku.  

Raied Tanous, dyrektor zarządzający Grupy ASBUD przyznał, że nabycie 100 proc. inwestycji Karolkowa Business Park stanowi niezwykłą wartość dodaną w portfolio Grupy. Raied Tanous jest przekonany, że jakość, spójność i lokalizacja inwestycji sprawiają, że KBP zajmie istotne miejsce wśród nowych projektów realizowanych w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju

dompress : nieruchomości :

linkologia.pl spis.pl

W przyszłym roku single i rodziny bezdzietne będą musiały zgromadzić środki na pokrycie minimalnego wkładu własnego do kredytu. Rządowa dopłata już nie wystarczy

Osoby pożyczające na mieszkanie zobligowane są obecnie do wniesienia co najmniej 5 proc. wkładu własnego do zaciąganego kredytu. Korzystający z programu Mieszkanie dla młodych są w uprzywilejowanej sytuacji. Nie muszą mieć zgromadzonych oszczędności, bo obowiązkowy wkład własny pokrywa im dopłata do kredytu. W przyszłym roku to jednak się zmieni.       

Od początku 2015 roku minimalny wkład własny będzie wynosił już nie 5 a 10 proc. wartości nieruchomości. I na tym się nie skończy. Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała już, że w 2016 roku kredytobiorcy będą musieli obowiązkowo wnosić wkład własny w wysokości przynajmniej 15 proc., a w 2017 roku zostanie on podwyższony do 20 proc.

Stąd już w styczniu przyszłego roku nie wszystkim kupującym mieszkania w ramach MdM dopłata pokryje wymagany przez banki - 10 proc. wkład własny do kredytu. Zgromadzone środki własne będą musieli posiadać przede wszystkim single i małżeństwa bezdzietne, którym rząd dopłaca najmniej (tylko 10 proc.). Chodzi o to, że 10 proc. dopłaty do kredytu nie odpowiada 10 proc. wartości kupowanego mieszkania. Dopłaty liczone są bowiem na podstawie tzw. średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla danej gminy i w rzeczywistości rząd dopłaca nieco mniej.

Poza tym, co jest jeszcze bardziej istotne, państwo dopłaca tylko do 50 mkw. w nabywanym lokalu. A co jeśli kupujący zdecyduje się na przykład na lokal o maksymalnej dopuszczalnej w programie wielkości - 75 mkw.? Singlom i rodzinom bezdzietnym dopłata wystarczy tylko na pokrycie niespełna 2/3 wymaganego wkładu własnego. A trzeba zwrócić uwagę, że w ramach MdM zwykle kupowane są mieszkania, których metraż przekracza 50 mkw. Statystyki Banku Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialnego za program, mówią, że lokale na które zaciągane są kredyty z dopłatą mają średnią wielkość ponad 53 mkw.

Co więcej, z danych BGK wynika również, że z rządowych dopłat korzystają właśnie w głównej mierze single i pary bez dzieci. I to właśnie tej największej grupie beneficjentów MdM-u w przyszłym roku dopłaty nie wystarczą na wkład własny do kredytu. 

Najwięcej wniosków o dopłaty płynie z województwa pomorskiego i mazowieckiego. Na Pomorzu limit cenowy w programie ustawiony jest na tak wysokim poziomie, że większość mieszkań w ofercie deweloperów kwalifikuje się do dopłat. Z kolei na Mazowszu limity przyjęte w MdM tak mocno odbiegają od realiów rynkowych, że w Warszawie tylko co dziesiąte mieszkanie wystawione na sprzedaż przez deweloperów można kupić z dopłatą. Zdecydowana większość stołecznych lokali, które obejmuje program znajduje się w inwestycjach powstających na Białołęce.

Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa SA., która buduje mieszkania na Białołęce przyznaje, że pod względem dostępności ofert z dopłatą ta stołeczna dzielnica jest bezkonkurencyjna. - Niewielka różnica między średnią ceną ofertową mieszkań w inwestycjach położonych na Białołęce, a limitem cenowym w MdM dla Warszawy (6126 zł/mkw.) sprawia, że wiele firm wprowadza korekty stawek, tak żeby program mógł objąć jak największą część mieszkań w poszczególnych projektach - przyznaje Wojciech Stisz. - Dzięki promocyjnym cenom, jakie wprowadziliśmy w inwestycji Tarasy Dionizosa, wszystkie mieszkania na osiedlu, zarówno gotowe, jak i powstające w drugim etapie realizacji projektu można kupić z dopłatą - zapewnia przedstawiciel firmy Barc.   

Niestety środki przeznaczone w tym roku na dopłaty nie zostaną w pełni wykorzystane. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju szykuje zmiany w programie. Mają one na celu zwiększenie rządowego wsparcia dla rodzin z dziećmi, do których głównie dedykowany jest MdM. Według zapowiedzi resortu, dopłata do wkładu własnego dla rodzin posiadających dwójkę dzieci ma wzrosnąć z 15 do 20 proc. wartości mieszkania. Rodziny z trójką lub większą liczbą dzieci będą mogły liczyć nawet na 25 proc. dopłaty (teraz 20 proc.).  

Większe dopłaty będą jednak przyznawane tylko rodzinom z co najmniej dwójką dzieci. Tymczasem podwyższenie od nowego roku minimalnego wkładu własnego do kredytu zmusza innych kredytobiorców do oszczędzania. W najgorszej sytuacji są osoby, które nie mogą liczyć na rządową dopłatę.  Jeśli nie mają własnych środków, będą musiały sporo odłożyć. Żeby zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości o wartości 300 tys. złotych już w styczniu przyszłego roku muszą dysponować kwotą 30 tys. zł na pokrycie wkładu własnego.

 

Autor: Barc Warszawa SA.

www.barc.com.pl

dompress : nieruchomości :

linkologia.pl spis.pl

 Dzięki dostosowaniu oferty do rynku, deweloperzy notują rekordowe wyniki sprzedaży 

W nowych stołecznych inwestycjach deweloperzy wystawiają do sprzedaży więcej niedużych, kompaktowych dwójek i trójek niż kilka lat temu. Dzięki temu, pomimo lekkiego wzrostu stawek na warszawskim rynku nowych mieszkań, ceny całkowite lokali są niższe. W ten sposób firmy deweloperskie poszerzają grono odbiorców swoich mieszkań, którzy wciąż mają ograniczony dostęp do kredytów.   

Sami nabywcy również nie są już dziś tak beztroscy jak kilka lat temu, kiedy zaciągali bez wahania wysokie zobowiązania we frankach na 100 metrowe i większe mieszkania. Istotne są dla nich także późniejsze koszty eksploatacji mieszkań.   

Reas oblicza, że mieszkania w Warszawie wystawione są przez deweloperów średnio za ponad 7800 zł za metr. Analitycy tej firmy podają, że w ostatnich miesiącach przeciętne ceny ofertowe nieco wzrosły. Najniżej wycenione stołeczne mieszkania można znaleźć na Białołęce. Większe lokale w inwestycjach znajdujących się w odleglejszych częściach dzielnicy oferowane są nawet po 4400-4600 zł za mkw.

Biorąc pod uwagę segment mieszkań popularnych, największym powodzeniem wśród kupujących na stołecznym rynku deweloperskim cieszą się małe dwójki o powierzchni do 45 mkw. Kawalerki nie mają zbyt dużego wzięcia, szczególnie w tańszych dzielnicach miasta.  Kolejnym typem mieszkań chętnie wybieranym przez nabywców są mieszkania trzypokojowe o metrażu niewiele większym niż 50 mkw. Deweloperzy zwracają uwagę, że liczba klientów kupujących trójki rośnie.  

Wojciech Stisz  z Barc Warszawa SA. przyznaje, że w realizowanej przez firmę inwestycji Tarasy Dionizosa, największą popularnością wśród klientów cieszą się małe dwójki o pow. do 40 mkw. - W drugim etapie naszego projektu zaprojektowane zostało więcej trzydziestokilkumetrowych mieszkań dwupokojowych, które zastąpiły mniej funkcjonalne kawalerki. Jednopokojowe mieszkania, których cena i metraż nie odbiegały zbyt wiele od dwójek nie cieszyły się tak dużym zainteresowaniem kupujących. Mieszkanie dwupokojowe przy ul. Winorośli można kupić za nieco ponad 210 tys. zł. - informuje Wojciech Stisz. Dodaje, że w segmencie mieszkań trzypokojowych klienci w pierwszej kolejności wybierają lokale o powierzchni do 58 mkw. 

 

Prawie co drugie mieszkanie sprzedawane w stołecznych inwestycjach ma dwa pokoje. Co trzeci lokal wystawiony na sprzedaż w powstających w Warszawie osiedlach to mieszkanie trzypokojowe, podają analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl.

W tym roku deweloperom sprzedaż idzie tak dobrze, jak w okresie boomu na rynku. Zdarzają się przypadki, że niska cena ofertowa wprowadzanej na warszawski rynek inwestycji przyciąga tyle osób, że po mieszkania ustawiają się kolejki.

Dobrze zlokalizowane mieszkania deweloperskie o niedużym metrażu w stosunku do liczby pokoi szybko znajdują nabywców, szczególnie, że są tańsze od mieszkań używanych. Dlatego kupujący godzą się na to, żeby zaczekać na ich odbiór do 2015 lub nawet do 2016 roku. 

W minionych miesiącach deweloperzy nie mogli narzekać na brak klientów. Największe spółki w I półroczu br. wypracowały o ponad połowę lepsze wyniki sprzedaży niż rok temu. Firmy deweloperskie z giełdowego indeksu WIG poprawiły w tym czasie rezultat o prawie 40 proc. Zachęciło to inwestorów do budowy kolejnych osiedli. Jednak pomimo wprowadzenia na rynek warszawski rekordowo dużej ilości mieszkań w nowych projektach, stołeczna oferta zmalała.  

Na tak duży popyt na mieszkania wpłynął kwietniowy wzrost limitów w programie Mieszkanie dla młodych. Wciąż jednak w Warszawie limity są znacznie niższe od średnich cen rynkowych. Oferta mieszkań w MdM jest więc dość ograniczona. Obecnie, jak szacują analitycy rynku zaledwie ok. 9 proc. mieszkań wystawionych w Warszawie do sprzedaży można kupić z dopłatą.

Przede wszystkim jednak kupujących do podjęcia decyzji zakupowych zdopingowały pozytywne sygnały płynące z gospodarki i wciąż relatywnie niskie ceny nieruchomości. Dlatego wiele osób zdecydowało się zainwestować w nieruchomości nie tylko dla zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych, ale i z myślą zarobku na wynajmie. 


Autor: Barc Warszawa SA.

dompress : :

moda-uroda09 | abadoo | monia13 | spolszczenia | czas-cos-zaczac | Mailing