Archiwum grudzień 2017


gru 27 2017 Jakie projekty mieszkaniowe wybierają rodziny...
Komentarze: 0

W jakich osiedlach najchętniej kupują mieszkania rodziny z dziećmi? Jakie czynniki są dla nich decydujące przy wyborze? Sondaż prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl          

Wioletta Kleniewska, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Polnord S.A.

Niemal wszystkie nasze osiedla są zaprojektowane z myślą o rodzinach z dziećmi. W osiedlu Fotoplastykon w gdańskiej dzielnicy Jasień będzie dostępnych aż sześć placów zabaw i trzy siłownie na wolnym powietrzu. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci będzie wyjątkowo duży, pięknie zagospodarowany zielenią teren, a także bliskość akwenu Świętokrzyska II ze wszystkimi jego atrakcjami, w tym plażą i kąpieliskiem.

Mieszkańcy ukończonego osiedla City Park w Łodzi, gdzie można kupić jeszcze mieszkania trzy i czteropokojowe, bardzo cenią sobie przestronne i zamknięte patio z trzema placami zabaw.  

W warszawskim Wilanowie, w Rezydencji Brzozowy Zakątek zaprojektowaliśmy 107 apartamentów z systemem Smart Home. Obecnie w sprzedaży jest szeroki wybór rodzinnych mieszkań trzy i czteropokojowych, w dużej części dwustronnych z widokiem na otaczające tereny zielone. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci będą tu duże ogrody o powierzchni do 84 mkw., a także plac zabaw na przestronnym, zielonym patio.

Projektowane przez nas place zabaw są najczęściej przystosowane dla różnych grup wiekowych. Dla wygody mieszkańców oferujemy także wózkownie, a nawet klub mieszkańca, który powstał w pierwszym etapie warszawskiej Stacji Kazimierz.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

W przypadku mieszkań nabywanych przez rodziny z dziećmi istotne znaczenie ma, zarówno lokalizacja, jak i założenia projektowe przyjęte dla inwestycji. W kontekście lokalizacji ważny jest dostęp do placówek oświatowych, punktów handlowo-usługowych oraz miejsc oferujących ciekawe sposoby na spędzanie wolnego czasu. Jeśli zaś chodzi o sam projekt inwestycji, ważna jest odpowiednia struktura mieszkań, urbanistyka, jak i wykończenie części wspólnych osiedla. Duże znaczenie ma również czynnik ceny.

Te kryteria spełnia większość naszych inwestycji, niemniej klienci z dziećmi szczególnie chętnie wybierają mieszkania w takich projektach jak: Mała Praga w Warszawie, Powstańców 33 w podwarszawskich Ząbkach, Słoneczne Miasteczko i Centralna Park w Krakowie, Między Parkami i Sołtysowicka we Wrocławiu, czy Świętokrzyska Park w Gdańsku.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Rodziny z dziećmi chętnie wybierają budowane przez nas osiedla społeczne, jak Olimpia Port czy Księżno. Monitorowana i chroniona przestrzeń osiedla daje pewność, że najmłodsi mieszkańcy będą mogli bezpiecznie bawić się niedaleko domu. Rozbudowana infrastruktura, obejmująca boiska sportowe, siłownie i place zabaw dostosowane do różnych grup wiekowych gwarantują, że wraz z wiekiem dzieci wciąż będą miały szeroki wachlarz możliwości spędzania czasu wolnego na terenie osiedla. Rodziny z dziećmi zwracają również uwagę na dostęp do usług w pobliżu mieszkania. W Olimpii Port znajduje się m.in. żłobek, przedszkole i przychodnia lekarska.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Rodziny z dziećmi wybierają najczęściej osiedla, które zlokalizowane są w spokojnej okolicy, które mają w swoim otoczeniu, nie tylko place zabaw, ścieżki spacerowe, czy rowerowe, ale także niezbędną infrastrukturę w postaci szkół, przedszkoli, sklepów, aptek, itp. Dlatego dużym zainteresowaniem wśród rodzin z dziećmi cieszą się mieszkania w dwóch naszych osiedlach zlokalizowanych na warszawskiej Białołęce - Zielona Dolina przy ulicy Ostródzkiej oraz Wrzosowa Aleja przy ulicy Lewandów.

Mamy też grupę klientów, którzy cenią sobie poczucie niezależności oraz prywatności i decydują się na zakup domu szeregowego. Taką ofertę mamy w osiedlu Villa Campina, położonym 8 minut od Bemowa. Jest to interesująca propozycja dla osób, które mają wielodzietne rodziny i potrzebują większej przestrzeni. Niektóre domy w tym osiedlu nie są bowiem droższe niż średniej wielkości mieszkania w Warszawie.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Naszym najchętniej wybieranym przez rodziny projektem jest warszawskie osiedle Kolska od Nowa:). Wpływa na to na pewno doskonała lokalizacja oraz dostęp do infrastruktury edukacyjnej i transportowej. Ważnym powodem przemawiającym za tą lokalizacją w kontekście rodzin z dziećmi jest także położenie osiedla w największym prywatnym parku na terenie centralnej części Warszawy. To miejsce z przestrzeniami rekreacyjnymi, które świetnie wpisuje się w potrzeby najmłodszych mieszkańców.

Drugim warszawskim projektem, na który często decydują się rodziny jest inwestycja Człuchowska Bemowo. Tu, poza dostępem do infrastruktury oraz usytuowaniem w dzielnicy tradycyjnie wybieranej przez młode rodziny, dużą rolę odgrywa położenie na terenach zielonych przedwojennego miasta. Niekwestionowanym atutem lokalizacji jest również planowane uruchomienie nowych stacji drugiej linii metra, łączących Bemowo z centrum miasta.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

W naszych, ukończonych, warszawskich inwestycjach - Na Sokratesa i Monte Verdi dostępne są ostatnie trzy i czteropokojowe mieszkania, które idealnie spełnią wymagania  rodzin z dziećmi. Poza tym, rodziny chętnie wybierają także mieszkania w realizowanym aktualnie, drugim etapie osiedla Krasińskiego 58 na Żoliborzu. Takim klientom zależy przede wszystkim na lokalach z jak największą ilością pomieszczeń przy najmniejszym metrażu, w atrakcyjnej cenie całkowitej. Poza tym, liczy się dla nich bliskość szkół, przedszkoli, żłobków, placów zabaw, parków, ale także bardzo dobra komunikacja z innymi dzielnicami Warszawy.

Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Klienci wybierają lokale w projektach, które wyróżniają się lokalizacją, interesującymi rozwiązaniami architektonicznymi, jakością wykończenia oraz konkurencyjną ceną. Wybierając lokal w wieloetapowych osiedlach, jakimi są nasze, warszawskie inwestycje Stacja Kazimierz i Miasto Wola, klienci otrzymują również gwarancję szerokiego dostępu do punktów handlowo-usługowych oraz rozbudowanej infrastruktury rekreacyjnej,
która jest szczególnie ważna dla osób młodych i rodzin z dziećmi. Ta grupa klientów coraz częściej wybiera warszawską Wolę, również ze względu na dogodny dostęp do rozbudowanej i zróżnicowanej sieci komunikacyjnej.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Jednym z najchętniej wybieranych osiedli przez rodziny z dziećmi jest inwestycja przy ulicy Krygowskiego w Krakowie. Nieopodal niej znajduje się ponad 10 hektarowy Park Maćka i Doroty, który jest idealnym miejscem do rodzinnych spacerów. Podczas projektowania tego osiedla zaplanowany został wewnętrzny, zielony dziedziniec z bulwarem spacerowym, który ma stanowić przestrzeń integrującą mieszkańców. Spokojna okolica z dala od miejskiego zgiełku z doskonałym dojazdem do centrum to świetna propozycja dla młodych rodzin z dziećmi.

Katarzyna Dąbrowska, Senior Marketing Manager w Nexity Polska

Z naszych doświadczeń i obserwacji wynika, że najlepszym miejscem do zakupu mieszkania dla rodziny z dziećmi są osiedla na obrzeżach miast. Dzieje się tak ze względu na ceny lokali, które w projektach poza centrum są zwykle tańsze. Dlatego wśród rodzin z dziećmi największym powiedzeniem cieszą się mieszkania w kolejnych etapach inwestycji MY Bemowo przy ulicy Batalionów Chłopskich i w projekcie NextUrsus przy ulicy Posag Siedmiu Panien w Warszawie. Przystępne, jak na warszawski rynek, ceny mieszkań, bliskość tras szybkiego ruchu i dobre skomunikowanie z centrum miasta to argumenty, które przekonują wiele osób, aby wybrać Bemowo i Ursus.

Inwestycją popularną wśród rodzin jest również SkyLife na warszawskiej Woli, gdzie większość mieszkań będzie wyposażonych w oddzielną kuchnię i garderobę, a do każdego lokalu będzie przynależał duży taras. Na terenie osiedla powstaną liczne alejki spacerowe, place zabaw i rozbudowana strefa rekreacyjna. Dodatkowo mieszkańcy będą mieli do dyspozycji własny klub fitness.

Ewelina Krosta, reprezentująca WAN S.A.

Rodziny z dziećmi często wybierają mieszkania w pierwszym etapie naszej, krakowskiej inwestycji Apartamenty Wielicka ze względu na duży wybór lokali o dużej powierzchni w atrakcyjnych cenach, które można nabyć również w ramach programu MdM.

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates

Nasze inwestycje na warszawskim Żoliborzu - Apartamenty przy Krasińskiego i Apartamenty Krasińskiego II spotkały się z dużym powodzeniem także wśród rodzin z małymi dziećmi. Z pewnością ma na to wpływ dobra lokalizacja osiedli w pobliżu przedszkoli i szkół, obiektów sportowych oraz duża ilość pobliskich terenów zielonych. Na obszarze osiedli znajdują się place zabaw, gdzie dzieci mogą bezpiecznie spędzać czas. 

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Nasza gdańska inwestycja Wolne Miasto cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodych rodzin. Z radością obserwujemy jak przybywa dzieci na naszym osiedlu. Niejednokrotnie zdarza się, że klienci podpisując umowę mają jedno dziecko, a po roku spacerują już z dwojgiem dzieci. To jedna z jaśniejszych stron tej pracy, kiedy widać, że stworzone przez nas z niczego miejsce do zamieszkania staje się przestrzenią, w której ludzie dobrze się czują, chcą żyć i rozwijać się. Z pewnością sprzyja temu dbałość o projekty osiedli, w których zawsze jest mnóstwo zieleni, a w przypadku Wolnego Miasta również przedszkole na terenie inwestycji.

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper

Rodziny z dziećmi poszukują zazwyczaj mieszkań o większych metrażach, powyżej 60 mkw. z co najmniej dwoma sypialniami, dużym pokojem z kuchnią, funkcjonalną łazienką oraz balkonem. Takie mieszkania oferujemy w każdym z budowanych osiedli i zwykle sprzedają się one jeszcze na etapie realizacji inwestycji.

Mieszkania o powierzchni 80-100 mkw. wybierają zaś przeważnie duże rodziny, dla których to świetna alternatywa dla domu. W naszych osiedlach przemawiają za tym także funkcjonalne rozwiązania i komfort. Ponadto budujemy w centrum, co zapewnia łatwy dostęp do szkól i przedszkoli, sklepów i usług oraz rozbudowanej sieci komunikacji miejskiej.  

Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment

Dla rodzin najważniejsza jest zieleń i okoliczna infrastruktura – żłobki, przedszkola, szkoły, sklepy, ośrodki zdrowia, a także dogodny dojazd do centrum. Dlatego największym powodzeniem wśród naszych inwestycji cieszą się u rodzin budynki przy ulicy Banacha w Krakowie, gdzie w 2020 roku przebiegać będzie linia Krakowskiego Szybkiego Tramwaju i zakończy się budowa drogi krajowej S7, co pozwoli przenieść ruch tranzytowy z alei 29 Listopada. 

 

Autor: Dompress.pl

Więcej informacji: info@dompress.nieruchomosci.pl

dompress : :
gru 20 2017 Warszawa – biurowy rynek przyszłości
Komentarze: 0
Spektakularne obiekty, które powstają w Warszawie za kilka lat przyniosą miastu jedno z najnowocześniejszych zapleczy biurowych w Europie
 
Postęp urbanistyczny, jaki dokonał się w Warszawie w ciągu ostatniej dekady widoczny jest na każdym kroku. Zasoby stołecznego rynku biurowego podwoiły się w tym czasie i przekroczyły poziom 5 mln mkw. powierzchni. Warszawskie biurowce pachną nowością, podczas gdy w Europie Zachodniej budynki liczą sobie po kilkadziesiąt lat. Dodatkowo, na inwestycje infrastrukturalne przeprowadzane w mieście idzie kilkakrotnie więcej środków publicznych niż na przykład w Budapeszcie, czy Bukareszcie. Specjaliści Walter Herz z dumą przyznają, że  miło jest obserwować w jak dużym tempie miasto się zmienia.
 
Zdaniem doradców, potrzeba jeszcze sporo czasu, żeby warszawski rynek osiągnął dojrzałość porównywalną do wiodących lokalizacji w Europie Zachodniej. Jednak dzięki szybkiemu rozwojowi Warszawa, która oferuje około 60 proc. nowoczesnych powierzchni biurowych dostępnych w naszym kraju, dogania inne miasta europejskie pod względem zasobów biurowych. Choć daleko jej jeszcze do takich miast jak Paryż, Londyn, Monachium i Berlin, plasuje się już na poziomie Amsterdamu, Barcelony, czy Aten.
 
 
Warszawa przyciąga największe, światowe firmy
 
Boom inwestycyjny, jaki możemy obserwować na warszawskim rynku nieruchomości jest szansą na przyciągnięcie do miasta największych światowych graczy. Międzynarodowe firmy deweloperskie, które od lat są obecne w na naszym rynku w ostatnim czasie wyraźnie zwiększyły swoją aktywność, wprowadzając do realizacji w Warszawie kolejne, duże projekty.
 
Jak obliczają analitycy Walter Herz, w aglomeracji jest teraz w budowie około 830 tys. mkw. powierzchni biurowej. To wynik, jakiego miasto nigdy wcześniej nie notowało. Ale i zapotrzebowanie na warszawskie biura nigdy nie było tak duże. Chłonność rynku jest imponująca, czego dowodem jest spadający współczynnik pustostanów. Stolica Polski zaczyna zyskiwać uznanie największych światowych firm, co potwierdza ostatnia decyzja banku JP Morgan o przeniesieniu do niej części swoich operacji.
 
Przełomowy moment dla polskiego rynku
 
Eksperci Walter Herz zauważają, że mamy teraz okazję obserwować przełomowy moment w historii polskiego rynku i zmianę statusu Polski, która dotąd była na pograniczu rynków rozwijających się i rozwiniętych. Decyzją FTSE Russell, która ma być ogłoszona w przyszłym roku, nasz kraj awansuje w klasyfikacji do miana rynku rozwiniętego.
 
Odzwierciedleniem tej oceny jest jakość oferty warszawskiego rynku biurowego, na którym powstają obiekty wykorzystujące najlepsze, światowe rozwiązania architektoniczne. Nowe biurowce bazują na ekologicznych technologiach, zapewniających maksymalny komfort pracy, a deweloperzy prześcigają się w pomysłach by kolejnymi udogodnieniami wyróżnić swoje kompleksy. Warszawa tworzy potencjał, dzięki któremu za jakiś czas będzie mogła konkurować z najlepszymi lokalizacjami biurowymi w Europie.
 
Najwyższy budynek w UE
 
Specjaliści Walter Herz przypominają, że w centrum miasta trwa budowa projektu Varso, który przyniesie Warszawie najwyższy budynek w Unii Europejskiej. Varso Tower zajmie miejsce londyńskiego The Shard. Projekt obejmuje realizację kilku biurowców, które dostarczą prawie 150 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni. Duży udział inwestycji zakrojonych na szeroką skalę wśród obecnych warszawskich realizacji powoduje, że większość budynków, które są teraz w budowie zostanie ukończonych w latach 2019 - 2020.
 
Oddane ostatnio w Warszawie do użytku obiekty, jak  Warsaw Spire, Q22, Hala Koszyki, czy Złota 44 to projekty, którymi mogłoby się poszczycić każde miasto na świecie. Szczególnie ciekawą inwestycją, także ze względu na otoczenie jest Warsaw Spire, gdzie wraz z budynkami biurowymi powstał Plac Europejski, uznany przez polskich urbanistów za najlepszą, nową przestrzeń publiczną w Polsce.
 
Obiekty mixed-use
 
Większość najnowszych warszawskich projektów wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju. Z korzyścią dla miasta deweloperzy realizują przemyślane inwestycje, tworząc jednocześnie nową, żywą tkankę miejską. Przy biurowcach tworzone są zielone tereny rekreacyjne, place miejskie, skwery i pasaże ze sklepami, gastronomią i usługami.
 
Znaczący udział w rynku mają już obiekty typu mixed-use, o charakterze biurowym, handlowym, hotelowym i coraz częściej także mieszkaniowym. Przykładem mogą być tu Złote Tarasy, gdzie galeria handlowa łączy się z biurami w budynkach Lumen i Skylight lub odrestaurowana Hala Koszyki, gdzie strefa gastronomiczna i handlowo-usługowa zintegrowana została z budynkami o funkcji biurowej. Podobną koncepcję przyjęły obiekty realizowane na bazie rewitalizacji historycznych zabudowań, jak praski Koneser, ArtNorblin, czy EC Powiśle.
 
Coraz atrakcyjniejsza oferta
 
W stronę zrównoważonego rozwoju ewoluuje również warszawski Służewiec, największy obszar biurowy w kraju, który oferuje ponad 1,3 mln mkw. biur, krytykowany dotąd za swój jednolity charakter. Deweloperzy prowadzą teraz na tym terenie także inwestycje mieszkaniowe i hotelowe. Jak informują specjaliści Walter Herz, w budowie jest tam teraz kilka osiedli mieszkaniowych i pięć obiektów hotelowych. W tym rejonie wyprowadzane są także zmiany w infrastrukturze drogowej i transporcie publicznym, które nie należały dotąd do mocnych stron tego ośrodka biznesowego.
 
Oferta warszawskiego rynku biurowego, jak podkreślają eksperci, jest dziś bardzo zróżnicowana. Poza biurami pod tradycyjny, długoterminowy wynajem, można w niej znaleźć w pełni wyposażone powierzchnie z obsługą administracyjną i techniczną, czyli biura serwisowane oraz wspierające rozwój młodych przedsiębiorców biura coworkingowe, jak również miejsca pracy wynajmowane na godziny.
 
Jak podają analitycy Walter Herz, na warszawskim rynku podaż biur serwisowanych sięga około 45 tys. mkw., a powierzchni coworkingowych dostępnych jest obecnie ponad 40 tys. mkw.  Deweloperzy starając się maksymalnie uelastycznić ofertę, wychodzą również z propozycjami, które łączą różne modele najmu.
 
 
Autor: Walter Herz
dompress : :
gru 19 2017 Drożeje budowa mieszkań, czy deweloperzy...
Komentarze: 0

Czy rosnące koszty budowy mieszkań pociągną za sobą podwyżki cen? O ile mogą wzrosnąć stawki ofertowe? Sondaż prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl      

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Tylko w ciągu ostatniego półrocza oferty składane przez firmy budowlane w zakresie generalnego wykonawstwa podrożały o około 8-10 proc. Wykonawcy uzasadniają to wzrostem cen materiałów oraz płac przy zbyt małej ilości fachowców na rynku.  Firmy działające w formacie generalnego wykonawstwa mają problem z pozyskaniem wykwalifikowanych ludzi do pracy.  Pojawiło się zjawisko odmowy udziału w przetargu z powodu braku możliwości realizacji budowy.

Czynnik wzrostu kosztów budowy ma już wpływ na wzrost cen mieszkań i należy oczekiwać, że będzie miał nadal, potęgowany dodatkowo wzrostem cen działek. Sytuacji nie pomaga uruchamianie inwestycji finansowanych z budżetu unijnego, co powoduje dodatkowo odpływ firm budowlanych do sektora publicznego.

Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Polnord S.A.

Odnotowaliśmy około 10 procentowy wzrost cen usług budowlanych, spowodowany wzrostem kosztów robocizny. Dochodzą sygnały z rynku o nawet 30 procentowym wzroście wynagrodzeń dla fachowców. W cenie ogólnej usługi budowlanej koszty płac stanowią jedną trzecią wartości. W oparciu o tę wiedzę, przeprowadzamy analizy finansowe i podejmujemy odpowiedzialne decyzje biznesowe, dotyczące zakupu kolejnych nieruchomości.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Obserwujemy obecnie tendencję wzrostową, jeśli chodzi o ceny gruntów oraz koszty realizacji inwestycji, w tym koszty materiałów budowlanych. W dłuższej perspektywie będzie miało to wpływ na wzrost cen nieruchomości. Nadal jednak utrzymujemy atrakcyjną ofertę cenową, ponieważ inwestycje realizujemy na gruntach, które zakupiliśmy w bardzo korzystnych cenach kilka lat temu. W naszej ofercie dostępne są m.in. mieszkania z segmentu popularnego, które można zakupić korzystając z dofinansowania w ramach programu MdM i odebrać do nich klucze pod koniec przyszłego roku. Takie mieszkania znajdują się w osiedlu Zielona Dolina na warszawskiej Białołęce. 

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy zaobserwowaliśmy wzrost kosztów budowy, co może wpływać na ceny mieszkań w nowych projektach. Przyglądamy się temu zjawisku i będziemy dostosowywać strategię cenową do sytuacji na rynku. 

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper

Duży popyt na mieszkania w Polsce w ostatnich latach, a co za tym idzie większa liczba inwestycji w realizacji, wiążą się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na materiały budowlane i wykwalifikowanych pracowników. Rynek pracy w branży budowlanej w dużej mierze opiera się w tej chwili na fachowcach ze Wschodu, którzy muszą uzyskać pozwolenie na pracę na dłuższy okres, ponieważ bez niego mogą pracować tylko pół roku, co powoduje ich duża rotację.

Ponadto część ekip z Ukrainy wyjechała do krajów unijnych w Zachodniej Europie po zniesieniu wiz w czerwcu br. W związku z dużym zapotrzebowaniem na ich usługi, Ukraińcy i Białorusini oczekują teraz wyższych stawek godzinowych. Wraz ze wzrostem kosztów produkcji budowlano-montażowej wzrósł również koszt wytworzenia metra kwadratowego mieszkania, co może spowodować wzrost cen nieruchomości w przyszłym roku.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Ceny materiałów i robocizny to kolejny, obok przeszacowanych kosztów gruntów, powód obniżenia marży projektów deweloperskich. W aktualnej, niezwykle konkurencyjnej sytuacji rynkowej deweloperzy nie mogą sobie pozwolić na duże podwyżki cen.

Moim zdaniem obecny, średni poziom cen metra kwadratowego mieszkania jest dobrze dopasowany do możliwości i zasobności portfeli klientów. Sądzę, że znaczące podwyżki cen mogłyby silnie wpłynąć na ograniczenie wolumenu sprzedaży na rynku mieszkaniowym.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Wzrost kosztów budowy obserwujemy kontraktując nowe realizacje. W zależności od materiałów czy rodzaju prac, ceny wzrosły od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Nie ma możliwości, żeby nie wpłynęło to na ceny mieszkań przy obecnych marżach.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Od pewnego czasu obserwujemy wzrost kosztów budowy w tym m.in. materiałów budowlanych. Więcej trzeba zapłacić także za narzędzia budowlane i wzrosły płace pracowników budowlanych. Wzrost kosztów budowy wiąże się ze podwyżką cen mieszkań, ale przy zastosowaniu odpowiednich technik, ceny te można jeszcze utrzymać na optymalnym poziomie. Jeśli jednak tendencja wzrostowa utrzyma się, będziemy obserwować bardziej znaczący wzrost cen mieszkań w nadchodzącym czasie.

Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Od stycznia do lipca bieżącego roku na rynku notowany był wzrost cen materiałów budowlanych. Najważniejszą przyczyną zwiększania cen mieszkań są rosnące koszty pracy oraz koszty usług podwykonawczych. Cały proces budowy mieszkań jest bardzo skomplikowany i obarczony wieloma problemami. Począwszy od tych związanych z pozyskaniem gruntu, obsługą, planowaniem oraz realizacją. Każdemu etapowi towarzyszy wiele czynników, które mogą wpłynąć na niepowodzenie przedsięwzięcia. Spośród składników ceny metra kwadratowego najwięcej pochłaniają koszty budowy. Oprócz kosztów budowlanych deweloperzy muszą doliczyć także m.in. wydatki na zakup gruntu i projekt budowlany, koszty uzyskania kredytu i wydatki ogólne.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Koszty budowy mieszkań w ciągu tego roku znacznie wzrosły, szczególnie jeśli chodzi o wynagrodzenia pracowników, czyli tzw. robociznę. Zaobserwowaliśmy w tym względzie podwyżkę, która sięga nawet kilkunastu procent, co oczywiście wpływa na ceny mieszkań. Obecnie możemy mówić o wzroście stawek ofertowych za lokale o około 5-7 proc.

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates

Utrzymująca się na wysokim poziomie podaż na rynku nieruchomości ma oczywisty wpływ na koszt realizacji inwestycji mieszkaniowych. Mowa tu nie tylko o coraz trudniej dostępnych i drożejących gruntach. W ostatnich miesiącach wyraźnie wzrosły również ceny materiałów budowlanych, takich jak stal, beton, czy cement, a także koszty transportu. Do tego dostęp do pracowników budowlanych jest coraz mocniej ograniczony.

Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment

W ostatnim czasie ceny materiałów budowlanych znacząco wzrosły, niektórych nawet około 30 proc. Podrożały też same usługi. Także ukraińscy pracownicy budowlani żądają teraz wyższych stawek. Musiało mieć to wpływ na ceny mieszkań. Podwyżki jednak nie nadążają za drożejącymi wciąż materiałami i usługami.  

 

Autor: Dompress.pl

Więcej informacji: info@dompress.nieruchomosci.pl

dompress : :
gru 18 2017 Dwie warszawskie inwestycje mieszkaniowe...
Komentarze: 0

Przy inwestycjach Dzielna 64 i Studio Centrum, których budowa dobiega końca, Ochnik Development stworzył pasaż handlowy wzdłuż przedłużonej ulicy Bellottiego    

 

Klucze do mikro-apartamentów w projekcie Studio Centrum, położonym na warszawskim Muranowie, będzie można odebrać w marcu 2018 roku. Budynek jest już gotowy. W sąsiedniej inwestycji Dzielna 64 odbiory zaplanowane zostały pół roku później, we wrześniu przyszłego roku. Jednocześnie z projektem utworzony został pasaż handlowo-usługowy, który powstał wspólnie z inną inwestycją mieszkaniową. Znajduje się w nim już m.in. restauracja włoska, kawiarnia i salon kosmetyczny.

 

W eleganckim budynku o tarasowej bryle z dziesięciopiętrową dominantą, usytuowanym przy Dzielnej 64 w Warszawie, jesienią przyszłego roku do użytkowania oddane zostaną 152 apartamenty. W inwestycji dostępne są jeszcze mieszkania o powierzchni od 33 mkw. do 68 mkw. w cenie od 10 tys. zł/mkw. Lokale o największych i najmniejszych metrażach trafiły już do nabywców, ale konstrukcja budynku umożliwia łączenie mieszkań oraz wydzielanie w nich dodatkowych pokoi. Ponadto, w sprzedaży są jeszcze lokale usługowe o powierzchni od 65 mkw. do 140 mkw.  

 

Do wykończenia budynku użyte zostaną innowacyjne na naszym rynku płyty ze spieków kwarcowych, montowane bezspojeniowo, a dach obsadzony będzie podświetlaną zielenią. Główne wejście do budynku zaprojektowane zostało w formie reprezentacyjnego holu z recepcją, z której można będzie wyjść na zielone, wewnętrzne patio. Do aranżacji holu wykorzystane zostaną najszlachetniejsze, naturalne materiały, a podłogę pokryje przytulna wykładzina dywanowa. Na uwagę zasługuje fakt, że część podziemnych miejsc postojowych wyposażona zostanie w gniazdka do ładowania samochodów elektrycznych.

 

W zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie Dzielnej 64, projekcie Studio Centrum firma Ochnik Development oferuje mikro-apartamenty. W sześciopiętrowym budynku o podwyższonym standardzie, którego budowa została już ukończona można kupić jeszcze lokale o powierzchni od 19 do 33 mkw. Ich układ funkcjonalny został drobiazgowo przemyślany. Jak podkreśla deweloper, w inwestycji przy Pawiej 51 klienci znajdą przede wszystkim świetny produkt inwestycyjny. Budynek wyposażony został w recepcję i pralnię dla rezydentów.

 

Mikro-apartamenty, które znajdują się w tej chwili w ofercie można nabyć w cenie od 180 tys. zł netto. To propozycja skierowana przede wszystkim do osób chcących zainwestować w nieruchomości pod standardowy lub krótkoterminowy wynajem. Ze względu na udogodnienia związane z odliczeniami podatkowymi, także na wykończenie lokalu, jest to szczególnie korzystna oferta dla firm. Deweloper współpracuje z profesjonalistami, którzy zapewniają kompleksowe wykończenie i wyposażenie mikro-apartamentów, obejmujące nawet grafiki na ścianach i sztućce w kuchni.

 

Jak przyznają przedstawiciele Ochnik Development, inwestorzy chętnie decydują się na zakup nieruchomości w tej lokalizacji z uwagi na usytuowanie obu inwestycji w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych miasta, bezpośredni dostęp o środków komunikacji miejskiej, niewielką odległość od alei Jana Pawła II i warszawskiego Dworca Centralnego oraz możliwość szybkiego dojazdu do lotniska im. F. Chopina.  

 

 

 

Autor: Ochnik Development

 

 

 

Więcej wiadomości na http://ochnikdevelopment.pl/

dompress : :
gru 15 2017 Polowanie na grunty inwestycyjne
Komentarze: 0

Deficyt atrakcyjnych terenów inwestycyjnych sprawia, że deweloperzy ostro rywalizują o najlepsze oferty, starają się jednak nie kupować za wszelką cenę

Stopy zwrotu z inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce są wyższe niż w Europie Zachodniej. Najlepsze obiekty handlowe przynoszą około 5 proc. zysku rocznie, projekty z segmentu biurowego - 5,25 proc., a magazynowego - 6,5 proc., podają analitycy Walter Herz. Stąd polski rynek inwestycyjny przyciąga coraz większą liczbę międzynarodowych inwestorów. Bywa, że najlepsze nieruchomości sprzedawane są jeszcze przed zakończeniem komercjalizacji i wprowadzeniem się najemców, informują specjaliści.

Deweloperzy chcąc skorzystać z rynkowej hossy, w szybkim tempie wprowadzają do realizacji kolejne projekty. Największe firmy rozpoczynają kilka inwestycji jednocześnie, stale poszukując atrakcyjnych gruntów. Deficyt dobrze zlokalizowanych działek powoduje, że walka o najlepsze grunty inwestycyjne jest zacięta. Popyt  na ziemię w najbardziej rozwiniętych lokalizacjach w kraju jest teraz większy niż kiedykolwiek. Znacznie przewyższa podaż, przyznają doradcy Walter Herz.

Coraz mniej atrakcyjnych parceli

Jak zauważają specjaliści, znalezienie w prestiżowym miejscu działki, która umożliwia szybkie rozpoczęcie budowy jest bardzo trudne. Grunty inwestycyjne sprzedają się świetnie, mimo że ich ceny idą w górę. Inwestorzy nie uczestniczą jednak w szaleńczych wyścigach do sfinalizowania transakcji, jakie można było obserwować w czasie ostatniego boomu przed dekadą. 

Z danych Walter Herz wynika, że w obrębie obszarów śródmiejskich w Warszawie dostępność terenów inwestycyjnych jest o wiele niższa niż w miastach regionalnych. Stołeczna oferta jednak powoli rośnie, bo coraz więcej właścicieli działek decyduje się sprzedać grunt. Dotyczy to szczególnie obszarów w pobliżu drugiej linii metra. Specjaliści zaznaczają jednak, że ceny ofertowe, które padają często nie są akceptowane przez inwestorów.

Podobnie jak w Warszawie, coraz trudniej jest znaleźć ziemię pod inwestycje w dobrze skomunikowanych rejonach Krakowa i Gdańska. Większy wybór gruntów, w ocenie ekspertów, jest we Wrocławiu, Łodzi i Katowicach. W Łodzi zainwestowała niedawno firma HB Revis, która podpisała umowę przedwstępną na zakup poindustrialnych terenów przy ulicy Targowej. Na działce o powierzchni 1,8 h, która usytuowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie EC-1 Łódź, Nowego Centrum Łodzi i Dworca Łódź Fabryczna inwestor planuje budowę zespołu kilku budynków i rewitalizację istniejących obiektów.

Silny wzrost zapotrzebowania na grunty pod budowę mieszkań

Doradcy Walter Herz wskazują na negatywne skutki wprowadzonych zmian prawnych dotyczących obrotu gruntami rolnymi. Zdaniem specjalistów, nowe przepisy przyczyniły się do zmniejszenia dostępu do terenów inwestycyjnych. W ich ocenie, ograniczenie obrotu ziemią przyniesie także powołanie banku ziemi państwowej, tj. Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). Ponadto zaznaczają, że dużą przeszkodą dla inwestorów jest również powszechny brak zatwierdzonych, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w czym celuje głównie Warszawa i Łódź. 

Jak twierdzą, rosnące ceny gruntów nie przekładają się na podwyżki stawek czynszowych za wynajem powierzchni komercyjnych. Mają natomiast wpływ na wzrost cen mieszkań, szczególnie że udział gruntu w kosztach realizacji projektów mieszkaniowych wzrósł obecnie do 20–25 proc. Notowane ostatnio podwyżki cen mieszkań są szczególnie interesującym zjawiskiem w kontekście trwającej hossy rynkowej w segmencie mieszkaniowym. Deweloperzy sprzedają obecnie dwukrotnie więcej mieszkań niż w czasie boomu dziesięć lat temu.      

Eksperci mówią o bardzo wyraźnym wzroście popytu na grunty pod zabudowę mieszkaniową i o stabilnym, ale również niemałym zainteresowaniu nieruchomościami pod budowę projektów biurowych. Firmy działające w segmencie mieszkaniowym, które dysponują sporymi nadwyżkami gotówki, tworzą największe banki ziemi, zabezpieczając w ten sposób długofalowe plany inwestycyjne. Dużą aktywność wykazują również inwestorzy z rynku biurowego. Specjaliści obserwują także spore zapotrzebowanie na grunty pod hotele i parki handlowe.  

Poszukiwane grunty pod duże obiekty hotelowe

Ziemi poszukują też firmy operujące w segmencie hotelowym. Analitycy Walter Herz obliczają, że w największych polskich miastach powstaje kilkadziesiąt hoteli, z czego ponad 20 w Warszawie. Deweloperzy hotelowi walczą o najlepsze działki z inwestorami mieszkaniowymi i biurowymi.  

Dużym zainteresowaniem deweloperów cieszy się także polskie Wybrzeże, gdzie hotele od kilku lat notują bardzo dobre wyniki. Najwięcej inwestycji realizowanych jest na rynku trójmiejskim, który w ciągu najbliższych kilku lat może się wzbogacić o kilkadziesiąt obiektów hotelowych, w tym kilkanaście dużych kompleksów.

Na terenach górskich największym zainteresowaniem inwestorów cieszy się Podhale, okolice Karpacza, Szklarskiej Poręby, Wisły i Krynicy-Zdroju. Na tych obszarach także podaż gruntów inwestycyjnych jest niewielka, szczególnie takich które nadają się pod budowę dużych obiektów. Z raportu Walter Herz wynika, że w Zakopanem tego typu parceli jest zaledwie kilka. Ograniczona podaż ofert powoduje, że inwestorzy przebijają ceny. Sytuacji nie poprawiają coraz liczniej pojawiające się na tych obszarach projekty, w których oferowane są condo apartamenty. Specjaliści informują, że w lokalizacjach wakacyjnych ceny działek pod inwestycje hotelowe są raczej stabilne z tendencją wzrostową.  

Ceny ziemi rosną

Deweloperzy ostro rywalizują o najlepiej usytuowane tereny przy głównych arteriach komunikacyjnych, ale nie są skłonni przepłacać. Kupują tylko te grunty, które gwarantują optymalny poziom rentowności inwestycji. Eksperci Walter Herz zaznaczają, że największe emocje budzą najlepiej zlokalizowane działki nie obarczone problemami natury technicznej i prawnej. I to właśnie takie parcele osiągają najwyższe wartości transakcyjne.

Okres negocjacji skraca się wtedy do minimum z uwagi na groźbę przejęcia gruntu przez innego inwestora, a wyjściowa stawka podbijana jest nawet o kilkadziesiąt procent. Poza Warszawą, firmy rywalizują o ciekawe grunty teraz również we Wrocławiu i w  Trójmieście, w którym rynek inwestycyjny przyspieszył.  

Jak przyznają specjaliści, jeszcze na początku ubiegłego roku w największych aglomeracjach w Polsce ceny gruntów inwestycyjnych rosły powoli. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy w Warszawie stawki wzrosły jednak o około 20 proc., a w przypadku niektórych terenów  znacznie więcej. Część wycen zbliżona jest już do tych, rekordowo wysokich z 2007 roku. Nieco wolniej, ale ziemia drożeje także w Trójmieście, we Wrocławiu i w Krakowie. W mniejszych miastach notowane są kilkuprocentowe wzrosty cen.

Zdaniem ekspertów, ceny podbija przede wszystkim rosnący popyt na grunty, zwyżki nie są podyktowane wzrostem rentowności planowanych w poszczególnych lokalizacjach inwestycji. Na przykład koszty zakupu gruntu pod inwestycje biurowe nie mogą być teraz dużo wyższe, jeśli dochodowość projektu ma być utrzymana na dobrym poziomie, bo stawki wynajmu powierzchni biurowych w dużych miastach nieznacznie spadły.  

 

Autor: Walter Herz

dompress : :